Dodaj do ulubionych

WP armią nr 1 regionalnie?

15.07.22, 18:40
Od zawsza postulowałem abyśmy stali się kontynetalna W Brytania dla USA.

Tj z wojskami ladowymi nr 1 w Europie.

Własnie to staje sie rzeczywistościa.

Wojska pancerne juz ilosciowa sa w europejskim NATO nr 1

Teraz po wymianie T72 i z Ambramsami i Leo jestesmy głowna siła w regionie i na kontynecie, moze z wyjatkiem Indyków ale oni jak Rosjanie w wiekszosci naleza do AZji.

Oprocz 250 leo zamowionych 250 Abramsów dokupujemy uzywanych 116 Abramsów i nadal jest opcja, że PT91 Twarde dostaniemy nastepne Abramsy.

Co wiecej w Polsce bedzie serwis równiez dla Amerykanów.

To daje nam siły pancerne nr 1.

Kraby, Himarsy artyleia nr 1

Drony ktore sami produkujemy i sa podobno lepsze niż amerykańskie czy indycze ....

Oczywiscie to nie wyczerpuje wszystkich potrzeb wojsk ladowych, które oczywiscie musza zostac wsparte silnym lotnictwem ale jestesmy na dobrej drodze...

Państwo, które chce cokolwiek znaczyc, szczególnie w nieposkojnym świecie a tym bardziej zagrozonym regionie musi miec silna armie, która jest istotnym czynnnikiem rownowagi i bezpieczeństwa a nawet powinno być expoterem bezpieczeństwa przynajmniej regionalnie.
Obserwuj wątek
    • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 15.07.22, 22:45
      "Wojska pancerne juz ilosciowa sa w europejskim NATO nr 1"
      Grecja - ponad 1000 czołgów, my 500-600.

"Oprocz 250 leo zamowionych 250 Abramsów dokupujemy uzywanych 116 Abramsów i nadal jest opcja, że PT91 Twarde dostaniemy nastepne Abramsy."
      Że dokupimy. Ale nie liczyłbym, wciąż K2 są w ofercie. A wg plotek po dotarciu K2, te 116 Abramsów ma zostac wycofane.

Taka ciekawostka- po wysłaniu tych ponad 200 T-72 na Ukrainę, obecnie liczba załóg zgadza nam się z liczbą czołgów ;-)

"Kraby, Himarsy artyleia nr 1"
      Nad Krabami czarne chmury. Być może wszystkie pójdą na Ukrainę a ich produkcja będzie wstrzymana. Prasa koreańska pisze o zakupie 160 K9 przez Polskę.

• ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 15.07.22, 23:11
        maxikasek napisał:

> "Wojska pancerne juz ilosciowa sa w europejskim NATO nr 1"
        > Grecja - ponad 1000 czołgów, my 500-600.
        >
        > "Oprocz 250 leo zamowionych 250 Abramsów dokupujemy uzywanych 116 Abramsów i na
        > dal jest opcja, że PT91 Twarde dostaniemy nastepne Abramsy."
        > Że dokupimy. Ale nie liczyłbym, wciąż K2 są w ofercie. A wg plotek po dotarciu
        > K2, te 116 Abramsów ma zostac wycofane.
        >
        > Taka ciekawostka- po wysłaniu tych ponad 200 T-72 na Ukrainę, obecnie liczba za
        > łóg zgadza nam się z liczbą czołgów ;-)
        >
        >
        > "Kraby, Himarsy artyleia nr 1"
        > Nad Krabami czarne chmury. Być może wszystkie pójdą na Ukrainę a ich produkcja
        > będzie wstrzymana. Prasa koreańska pisze o zakupie 160 K9 przez Polskę.
        >

Ta sensacja z prasy koreańskiej? Z Seulu nie Phenjangu?
        • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 15.07.22, 23:15
          Niestety nie.
          • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 15.07.22, 23:17
            maxikasek napisał:

> Niestety nie.

Nie to znaczy nie Sulu czy nie z Phenjangu?
            • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 15.07.22, 23:39
              Wkrótce się okaże.
              • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 16.07.22, 11:25
                maxikasek napisał:

> Wkrótce się okaże.

Niemniej plany sa ambitne i zbrojeniowe i przemysłowe
                • profes79 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 17.07.22, 15:05
                  Papier jest cierpliwy; o K2 to było słychać już kilka lat temu (bodajże koło 2018). JUż wtedy pisałem, że u nas nie ma ani woli politycznej ani zasobów na taki program, jaki machnęli sobie Turcy.
                  • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 17.07.22, 21:01
                    profes79 napisał:

> Papier jest cierpliwy; o K2 to było słychać już kilka lat temu (bodajże koło 20
                    > 18). JUż wtedy pisałem, że u nas nie ma ani woli politycznej ani zasobów na tak
                    > i program, jaki machnęli sobie Turcy.
                    >

Woli nie byłó ze strony arcykacapa abysmy sie tak zbroili ale przekonał nas...
                    • profes79 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 17.07.22, 21:14
                      Nie, to jest kwestia tego, że żaden program nie przetrwa zmiany rządów; Caracale najlepszym przykładem - za chwilę nie będzie u nas czym latać bo zmieniła się opcja polityczna, zrobila laske wujowi Samowi, uwaliła kontrakt; zapłacono grube miliony kar umownych a u nas jak latały latające trumny Mi-2 tak dalej latają.
                      • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 17.07.22, 21:33
                        profes79 napisał:

> Nie, to jest kwestia tego, że żaden program nie przetrwa zmiany rządów; Caracal
                        > e najlepszym przykładem - za chwilę nie będzie u nas czym latać bo zmieniła się
                        > opcja polityczna, zrobila laske wujowi Samowi, uwaliła kontrakt; zapłacono gru
                        > be miliony kar umownych a u nas jak latały latające trumny Mi-2 tak dalej lataj
                        > ą.
                        >

No ale zakup tych wyleniałych kotów byłby jeszcze wieksza strata, a tak straty zostały zminimalizowane.

A na zmiane chyba sie nie zanosi, skoro Tusk tak intensywnie pracuje na 3cia kadencje PiSu:)))
                        • profes79 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 17.07.22, 22:17
                          W sumie prawda - nie ma śmiglaków - nie ma na czym latać - nie ma strat. No ale za to agent amerykański współpracujący z rządem RP publicznie się pochwalił, że zrobił to za co mu płacono czyli uwalił kontrakt. W normalnym kraju poleciałyby głowy ale my nie jesteśmy normalnym krajem ( o tym, że agent USA został swego czasu wiceministrem MSZ odpowiedzialnym za stosunki z USA nawet nie wspominam, bo i po co).
                          • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 17.07.22, 22:39
                            ja tez bym uwalał szczególnie, że mamy w Polsce 2 światowych producentów
                            • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 17.07.22, 22:40
                              ignorant11 napisał:

> ja tez bym uwalał szczególnie, że mamy w Polsce 2 światowych producentów
                              >

A moze to Ty byłes tym demonstrantem, co biegał po ulicach z modelem smiglaka na łbie i nawoływał do kajania sie przed zabożerstwem?
                            • profes79 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 17.07.22, 22:56
                              No i ile ci "światowi producenci" produkują tych śmiglaków? Pominę fakt, że już kilka lat temu pisałem co następuje:
                              - spółka której właścicielem/większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa jest spółką polską.
                              - spółka będąca spółką córką, ze 100% kapitału amerykańskiej spółki-matki nie jest spółką polską

Poza tym chyba ze cztery lata temu pytałem Cię ile to tych genialnych BH dostaliśmy w zamian za wywalony za okno kontrakt na Caracale. Zdaje się, że nadal nie trzeba butów zdejmować, żeby je policzyć.
                              • bmc3i Re: WP armią nr 1 regionalnie? 18.07.22, 03:55
                                profes79 napisał:

> No i ile ci "światowi producenci" produkują tych śmiglaków? Pominę fakt, że już
                                > kilka lat temu pisałem co następuje:
                                > - spółka której właścicielem/większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa jest
                                > spółką polską.
                                > - spółka będąca spółką córką, ze 100% kapitału amerykańskiej spółki-matki nie j
                                > est spółką polską
                                >

To zwróć sie do Australijcxyków aby wywalili od siebie na zbity pysk Raytheon-Australia, a Amerykanie BAE Systems Inc.

• ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 18.07.22, 11:08
                                  bmc3i napisał:

> profes79 napisał:
                                  >
                                  > > No i ile ci "światowi producenci" produkują tych śmiglaków? Pominę fakt,
                                  > że już
                                  > > kilka lat temu pisałem co następuje:
                                  > > - spółka której właścicielem/większościowym udziałowcem jest Skarb Państw
                                  > a jest
                                  > > spółką polską.
                                  > > - spółka będąca spółką córką, ze 100% kapitału amerykańskiej spółki-matki
                                  > nie j
                                  > > est spółką polską
                                  > >
                                  >
                                  >
                                  > To zwróć sie do Australijcxyków aby wywalili od siebie na zbity pysk Raytheon-A
                                  > ustralia, a Amerykanie BAE Systems Inc.
                                  >

U nas tez byłoby sporo do wywalenia:)))

Co innego orange, która nalezy do państwa ale francuskiego.
                                  • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 18.07.22, 21:15
                                    "Co innego orange, która nalezy do państwa ale francuskiego."

"produkuje w POlsce płaci podatki zatrudnia Polaków jest uwazana za polska. ;-)
                                    • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 18.07.22, 21:37
                                      maxikasek napisał:

> "Co innego orange, która nalezy do państwa ale francuskiego."
                                      >
                                      > "produkuje w POlsce płaci podatki zatrudnia Polaków jest uwazana za polska. ;-)

Jestem krytyczny wobec firm państwowych a tym bardziej państwowych zagranicznych
                              • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 18.07.22, 11:07
                                profes79 napisał:

> No i ile ci "światowi producenci" produkują tych śmiglaków? Pominę fakt, że już
                                > kilka lat temu pisałem co następuje:
                                > - spółka której właścicielem/większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa jest
                                > spółką polską.
                                > - spółka będąca spółką córką, ze 100% kapitału amerykańskiej spółki-matki nie j
                                > est spółką polską

Firma, ktora produkuje w POlsce płaci podatki zatrudnia Polaków jest uwazana za polska.

Nie wazne czy firma nalezy do ignoranta obywatela polskiego czy do matrka, moze nieobywatela wazne gdzie zarabia inwestuje itp...
                                • profes79 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 18.07.22, 21:31
                                  Powiedz taką bzdurę na jakimś normalnym egzaminie z ekonomii a wylecisz za drzwi z odciskiem buta wykładowcy na czterech literach.
                                  • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 18.07.22, 21:38
                                    profes79 napisał:

> Powiedz taką bzdurę na jakimś normalnym egzaminie z ekonomii a wylecisz za drzw
                                    > i z odciskiem buta wykładowcy na czterech literach.
                                    >

Bardzo lubie ynteligentne argumenty:)))
                                  • bmc3i Re: WP armią nr 1 regionalnie? 19.07.22, 16:28
                                    profes79 napisał:

> Powiedz taką bzdurę na jakimś normalnym egzaminie z ekonomii a wylecisz za drzw
                                    > i z odciskiem buta wykładowcy na czterech literach.
                                    >

To wlasnie na egzaminach z ekonomii trzeba bylo powtarzać, ze kapital nie ma narodowosci.
                                • cojestdoktorku Re: WP armią nr 1 regionalnie? 19.07.22, 11:45
                                  czyli jak założe firmę w niemczech, bede zatrudniał w niej Polaków do zbierania szparagów a za zarobione pieniądze kupie w niemczech złoto i wywiozę do Polski to będzie ta firma niemiecka?
                                  • bmc3i Re: WP armią nr 1 regionalnie? 19.07.22, 16:29
                                    cojestdoktorku napisał:

> czyli jak założe firmę w niemczech, bede zatrudniał w niej Polaków do zbierania
                                    > szparagów a za zarobione pieniądze kupie w niemczech złoto i wywiozę do Polski
                                    > to będzie ta firma niemiecka?

Brdzie, bo bedzie zarejestrowana w Niemczech, a nie w Polsce, i w Germanii placic bedzie podatki.
                                    • cojestdoktorku Re: WP armią nr 1 regionalnie? 19.07.22, 20:08
                                      no ale zyski firmy pojada sobie do Polski, majątek firmy będzie nalezał do Polaka

no ale ok, czyli Apple i Tesla majace zakłady w chinach to jednak firmy chińskie, a wy tu czasem mówicie ze chińćzycy są zapóźnienie technologicznie to teraz nie wiem na jakiej podstawie
                                      • bmc3i Re: WP armią nr 1 regionalnie? 20.07.22, 02:37
                                        cojestdoktorku napisał:

> no ale zyski firmy pojada sobie do Polski, majątek firmy będzie nalezał do Pola
                                        > ka

Co z niemiecką spółką Orlenu z ilomaś setkami stacji benzynowych za Odrą? Jak jest spółka prawa handlowego (kapitalowa), to podzial zysków regulowany jest przepisami o osobach prawnych. Nie mozna sobie wywiesc zysku w walizce jak przy Firmie Krzak.

> no ale ok, czyli Apple i Tesla majace zakłady w chinach to jednak firmy chiński
                                        > e, a wy tu czasem mówicie ze chińćzycy są zapóźnienie technologicznie to teraz
                                        > nie wiem na jakiej podstawie

Kto mowi ze Chiny zapoznione technologicznie?
                                        • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 20.07.22, 18:43
                                          bmc3i napisał:

>
                                          > Co z niemiecką spółką Orlenu z ilomaś setkami stacji benzynowych za Odrą? Jak j
                                          > est spółka prawa handlowego (kapitalowa), to podzial zysków regulowany jest prz
                                          > episami o osobach prawnych. Nie mozna sobie wywiesc zysku w walizce jak przy Fi
                                          > rmie Krzak.

Co nie moze transferowac zysków? To jest inna metoda:)))

Orlen Polska sprzedaje Orlenowi dojczland po wysokich cenach hurtowych albo drogim transporcie albo wyciaga wysoką opłate za znak:))) Nie mówiac już opłatach za technologie, expertyzy wysokie wynagrodzenia pracowników
                                          • bmc3i Re: WP armią nr 1 regionalnie? 20.07.22, 19:25
                                            ignorant11 napisał:

> bmc3i napisał:
                                            >
                                            >
                                            > >
                                            > > Co z niemiecką spółką Orlenu z ilomaś setkami stacji benzynowych za Odrą?
                                            > Jak j
                                            > > est spółka prawa handlowego (kapitalowa), to podzial zysków regulowany je
                                            > st prz
                                            > > episami o osobach prawnych. Nie mozna sobie wywiesc zysku w walizce jak p
                                            > rzy Fi
                                            > > rmie Krzak.
                                            >
                                            >
                                            > Co nie moze transferowac zysków? To jest inna metoda:)))

Moze wyplacic dywidendę tak samo jak kazda inna spółka, jeśli ma zysk po opodatkowaniu.

> Orlen Polska sprzedaje Orlenowi dojczland po wysokich cenach hurtowych albo dro
                                            > gim transporcie albo wyciaga wysoką opłate za znak:))) Nie mówiac już opłatach
                                            > za technologie, expertyzy wysokie wynagrodzenia pracowników

Tak, i ma ceny dla koncowego odbiorcy wyzsze niż ceny u konkurencji, tak?
                            • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 18.07.22, 00:52
                              "ja tez bym uwalał szczególnie, że mamy w Polsce 2 światowych producentów"
                              Z tego jeden co podnosi drakońsko marże za remont Sokołów i Mi-2. Opóźnia remont tychże , aż wkurzony MON nalicza kary umowne. I drugi co robi Biedahawki.
                              • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 18.07.22, 21:39
                                maxikasek napisał:

> "ja tez bym uwalał szczególnie, że mamy w Polsce 2 światowych producentów"
                                > Z tego jeden co podnosi drakońsko marże za remont Sokołów i Mi-2. Opóźnia remon
                                > t tychże , aż wkurzony MON nalicza kary umowne. I drugi co robi Biedahawki.

Nie wiem czy biedahawki wiem, ze mon zamowił smiglaki leonardo
                                • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 20.07.22, 14:43
                                  "Nie wiem czy biedahawki wiem, ze mon zamowił smiglaki leonardo"
                                  W zawrotnej liczbie 4-5 rocznie, choć i tak więcej nie jesteśmy w stanie wchłonąć.
                                  Prezes świdnika teraz mówi że muszą od podstaw uruchowmić linię produkcyjną, zatrudnić fachowców itp. Więc pewnie będą opóźnienia w dostawach.
                                  • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 20.07.22, 18:44
                                    maxikasek napisał:

> "Nie wiem czy biedahawki wiem, ze mon zamowił smiglaki leonardo"
                                    > W zawrotnej liczbie 4-5 rocznie, choć i tak więcej nie jesteśmy w stanie wchłon
                                    > ąć.
                                    > Prezes świdnika teraz mówi że muszą od podstaw uruchowmić linię produkcyjną, za
                                    > trudnić fachowców itp. Więc pewnie będą opóźnienia w dostawach.

Ale sa dostawy produkcja w Polsce zamiast kupowac nieloty francuskie
                                    • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 20.07.22, 19:15
                                      "Ale sa dostawy produkcja w Polsce zamiast kupowac nieloty francuskie"
                                      Produkcja w POlsce będziena tym samym poziomie jak miała być Caracali. OStateczny montaż. I skończ z tymi bzdurami o nielotach- Orbanowi jakoś nie przeszkadzały. Włosi sami są sobie winni, że nie wystawili NH90.
                                      Inne franucskie nieloty- H145- już prawie 500 szt. służy w lotnictwie USA, wygrały przetarg pokonując amerykańskie firmy.
                                      • stasi1 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 20.07.22, 20:09
                                        Na korzyść Caracali było to że montaż miał być w fabryce w polskich rękach. Do tego miało być centrum remontowe
                                        • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 21.07.22, 00:10
                                          "Na korzyść Caracali było to że montaż miał być w fabryce w polskich rękach. Do tego miało być centrum remontowe"
                                          Najważniejsze było to centrum serwisowe i stałe koszty częsci. Zakup to 30% kosztów, reszta to eksploatacja.
                                          serwis w państwowych zakłądach uniezależnia od focha właściciela- jak była w przypadku mi-2 czy Sokołów.
                                          • stasi1 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 21.07.22, 17:19
                                            Państwo też czasami ma focha
          • patmate Re: WP armią nr 1 regionalnie? 19.07.22, 00:28
            maxikasek napisał:

> Niestety nie.

www.defensenews.com/land/2022/06/17/industry-deal-moves-poland-closer-to-acquiring-south-korean-artillery-system/
            temat był wałkowany równolegle do K2PL i koreańskich BWP:
            " Multiple options are on the table, including providing the entire K9 system, just delivering the K9 chassis, or exporting a package of K9 howitzers and K10 automatic ammunition resupply vehicles."

Tak więc to właściwie Błaszczak nie wie co chce....
            Mam nadzieję, że to raczej brak mocy przerobowych przy produkcji Krabów, niż chęć zatrzymania produkcji. Niemniej taki deal wygląda dziwnie.

Pzdr

Pzdr
            • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 20.07.22, 14:51
              "Tak więc to właściwie Błaszczak nie wie co chce....
              Mam nadzieję, że to raczej brak mocy przerobowych przy produkcji Krabów, niż chęć zatrzymania produkcji. Niemniej taki deal wygląda dziwnie."
              Z plotek chcą wymienić wszystkie das na haubice 155. Moce przerobowe HSW to jeden das rocznie. A mamy obecnie ich ok. 20-tu, z tego 3 na Krabach (minus dostawy na Ukrainę).
              Po drugie ponoć zagraniczni poddostawcy Kraba robią pod górkę, przy zwiększeniu zamówień (pewnie obecnie mają pełen portfel zamówień).

25 lipca przylatują do nas koreańskie "orły"- pewnie wtedy będą podpisane umowy z Koreą. Obawiam się że na T/A-50.
              • bmc3i Re: WP armią nr 1 regionalnie? 20.07.22, 15:28
                Co wiec z tymi 60 Krabami komercyjnie zamowionymi przez Ukrainę w HSW?
                • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 20.07.22, 19:07
                  "Co wiec z tymi 60 Krabami komercyjnie zamowionymi przez Ukrainę w HSW?"
                  ZOstaną dostarczone, o ile do tego czasu będzie komu.
                  • bmc3i Re: WP armią nr 1 regionalnie? 20.07.22, 19:27
                    maxikasek napisał:

> "Co wiec z tymi 60 Krabami komercyjnie zamowionymi przez Ukrainę w HSW?"
                    > ZOstaną dostarczone, o ile do tego czasu będzie komu.

Jeszcze tak bedzie ze Risja uzna siebie za "prawnego spadkobiercę Ukrainy" i bedzie sie domagac dostawy....
                    • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 20.07.22, 20:36
                      bmc3i napisał:

> maxikasek napisał:
                      >
                      > > "Co wiec z tymi 60 Krabami komercyjnie zamowionymi przez Ukrainę w HSW?"
                      > > ZOstaną dostarczone, o ile do tego czasu będzie komu.
                      >
                      > Jeszcze tak bedzie ze Risja uzna siebie za "prawnego spadkobiercę Ukrainy" i be
                      > dzie sie domagac dostawy....

:)))
    • stasi1 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 16.07.22, 08:05
      Z tymi dronami to chyba poleciałeś! 10 lat temu rzeczywiście turcy u nas kupili partie dronów, ale ostatnio to my od nich
      • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 16.07.22, 11:24
        stasi1 napisał:

> Z tymi dronami to chyba poleciałeś! 10 lat temu rzeczywiście turcy u nas kupili
        > partie dronów, ale ostatnio to my od nich

No ale doniesienia z Ukrainy wcale nie sa taaaakie etuzjastyczne dla indyczych dronów a dla naszych sa.

Pozatem ten bajraktar to składak" silnik chyba kanadyjski awionika chyba francuska cos tam z Ukrainy itp.... Indyczego tam bardzo niewiele.... napewno faktura:)))
        • stasi1 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 20.07.22, 07:32
          To aż dziwne co ty piszesz. o tureckich wszyscy wiedzą na całym świecie jak się nazywają o polskich nawet w Polsce nie wiedzą że takowe istnieją. To my nie mogliśmy takiego sjładaka zrobić tylko musieliśmy od nich kupić?
          • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 20.07.22, 18:46
            stasi1 napisał:

> To aż dziwne co ty piszesz. o tureckich wszyscy wiedzą na całym świecie jak się
            > nazywają o polskich nawet w Polsce nie wiedzą że takowe istnieją. To my nie mo
            > gliśmy takiego sjładaka zrobić tylko musieliśmy od nich kupić?

I co z tego, że kupilismy?
            Oni tez cos od nas kupili...
            • stasi1 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 20.07.22, 20:05
              Ale 10 lat temu!
    • azyata Re: WP armią nr 1 regionalnie? 22.07.22, 12:24
      1. Najsilniejszą armią w regionie będą Siły Zbrojne Ukrainy - z wiadomych względów.

2. Zakupy sprzętu to jedno, a ich "wchłonięcie" to kolejna kwestia. Kto to będzie obsługiwał - w czasie pokoju czy podczas wojny. Powróci zsw?

3. Polska może spełniać podobną rolę, jak podczas poprzedniej zimnej wojny RFN: państwa frontowego, na którego siłach zbrojnych opierały się plany obrony NATO.

4. Gdyby Ukraina wyraźnie wygrała wojnę (tzn. odzyskała wszystkie okupowane terytoria) pojawi się całkiem zrozumiała tendencja, żeby wobec załamania potencjału agresywnego Rosji (konwencjonalnego) zrewidować plany rozbudowy naszych sił zbrojnych.
      • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 22.07.22, 13:35
        "2. Zakupy sprzętu to jedno, a ich "wchłonięcie" to kolejna kwestia. Kto to będzie obsługiwał - w czasie pokoju czy podczas wojny. Powróci zsw?"
        JAk wiadomo po wysłaniu tych ponad 200 T-72 zaczęła nam się zgadzać liczba czołgów z liczbą załóg. Do tej pory nie osiągnęłiśmy liczby etatów czasu P. WG raportu NIK ostatnie dwa roczniki pilotów odrzutowców ze szkoły w Deblinie- 40% nie przeszło przeszkolenia na maszynach odrzutowych (pandemia i mała liczba sprawnych Bielików)
        • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 22.07.22, 13:44
          Niestety jak pisałem już wcześniej potwierdzają się zakupy w Korei:
          -48 "lekkich myśłiwców" FA-50- po kiego grzyba. Lepiej w to miejsce F-16, które przynajmniej mają jakieś faktyczne możliwości bojowe.
          -180 (w pierwszej transzy) K2 "koreańskich"- jeśli pójdzie za tym licencja, prawa do moderki i produkcja w Polsce to OK. Zawsze można później zmodernizować je.
          -nieustalona jeszcze liczba K9, oznacza to raczej zarżnięcie Kraba i to w czasie kiedy rysowały się szanse na eksport.
          Umowa ma być ponoć podpisana 27 lipca.
          • bmc3i Re: WP armią nr 1 regionalnie? 22.07.22, 15:50

> -nieustalona jeszcze liczba K9, oznacza to raczej zarżnięcie Kraba i to w czasi
            > e kiedy rysowały się szanse na eksport.
            > Umowa ma być ponoć podpisana 27 lipca.

Polska gospodarka
            • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 23.07.22, 01:37
              Rzecznik Agencji Uzbrojenia wytłitował:
              "Życząc wszystkim dobrej nocy powiem, że przyszłość HSW S.A. będzie wiązała się z produkcją nowoczesnego wyrobu K9PL, opartego o K9A2, gdzie prawa licencyjne będą właściwie tylko z jednego źródła, co naturalnie będzie wiązało się ze stopniową zmianą produkowanego asortymentu."
              Czyli produkcja Kraba będzie wygaszana.
              • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 23.07.22, 09:08
                maxikasek napisał:

> Rzecznik Agencji Uzbrojenia wytłitował:
                > "Życząc wszystkim dobrej nocy powiem, że przyszłość HSW S.A. będzie wiązała się
                > z produkcją nowoczesnego wyrobu K9PL, opartego o K9A2, gdzie prawa licencyjne
                > będą właściwie tylko z jednego źródła, co naturalnie będzie wiązało się ze stop
                > niową zmianą produkowanego asortymentu."
                > Czyli produkcja Kraba będzie wygaszana.

Troche szkoda ale zapewne sa jakies przesłanki..?
                Tam jest pełny automat ładowania, bedzie kooperacja z Korea, wspolny marketing, serwis posprzedazowy..?

Moze to bedzie jednak korzystne?
                • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 23.07.22, 13:52
                  "Tam jest pełny automat ładowania, bedzie kooperacja z Korea, wspolny marketing, serwis posprzedazowy..?"
                  HSW też ma opracowany automat do Kraba, wydali na to trochę kasy już.
                  Nie będzie wspólnego marketingu, bo Koreańczycy nie pozwolą sobie na psucie interesów. Bedziemy co najwyżej w łańcuchu dostaw dla Koreańskich kontraktów.
                  • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 23.07.22, 13:59
                    maxikasek napisał:

> "Tam jest pełny automat ładowania, bedzie kooperacja z Korea, wspolny marketing
                    > , serwis posprzedazowy..?"
                    > HSW też ma opracowany automat do Kraba, wydali na to trochę kasy już.
                    > Nie będzie wspólnego marketingu, bo Koreańczycy nie pozwolą sobie na psucie int
                    > eresów. Bedziemy co najwyżej w łańcuchu dostaw dla Koreańskich kontraktów.

Czyli Koreanczykom brakuje mocy produkcyjnych?
                    • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 23.07.22, 17:38
                      "Czyli Koreanczykom brakuje mocy produkcyjnych?"
                      Tego nie napisałem.
                      • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 23.07.22, 19:58
                        maxikasek napisał:

> "Czyli Koreanczykom brakuje mocy produkcyjnych?"
                        > Tego nie napisałem.

Jakis interes musza miec aby dac licencje
                        • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 23.07.22, 20:03
                          "Jakis interes musza miec aby dac licencje"
                          Usunięcie konkurencji.
                          • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 23.07.22, 20:52
                            maxikasek napisał:

> "Jakis interes musza miec aby dac licencje"
                            > Usunięcie konkurencji.

A my chcemy sie usunąc?
                            K9 lepsza od Kraba?
                            • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 23.07.22, 22:05
                              "A my chcemy sie usunąc?
                              K9 lepsza od Kraba?"
                              Jeśli wdrożą produkcję K9 w Polsce, to Krab pójdzie w zapomneinie. A wtedy o eksporcie naszych K9 będą decydować Koreańczycy.
              • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 23.07.22, 18:21
                Szopki "krabgate" ciąg dalszy. Prezes HSW (chyba już były, tylko o tym jeszcze nie wie) o planach co ma produkować HSW dowiedział się w tweeta Agencji Uzbrojenia, czemu dał wyraz na Twiterze. Tweet już usunięty , ale zdązyli go skopiwoać;-)
                • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 23.07.22, 19:59
                  maxikasek napisał:

> Szopki "krabgate" ciąg dalszy. Prezes HSW (chyba już były, tylko o tym jeszcze
                  > nie wie) o planach co ma produkować HSW dowiedział się w tweeta Agencji Uzbroje
                  > nia, czemu dał wyraz na Twiterze. Tweet już usunięty , ale zdązyli go skopiwoać
                  > ;-)

tez jestem zaskoczony wydawałó sie ze Kraby to nasz hit...
      • azyata Re: WP armią nr 1 regionalnie? 22.07.22, 15:52
        Co poza tym?

Zależy, jak zdefiniować "region".

Jeśli jako pas między Niemcami a Rosją - no, powiedzmy Ukrainą, to tu NIE MA państwa o podobnym co Polska potencjale, więc pierwsza pozycja jest zupełnie oczywista. Można twierdzić, że Polska może być militarnie silniejsza od Niemiec, ale tylko przy założeniu, że Niemcom to nie przeszkadza, że się na to godzą. Wyścig zbrojeń z Niemcami raczej trudno będzie nam wygrać.
        • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 22.07.22, 22:43
          Bundewehra ma podobno olzbymie kłopoty kadrowe, nie tylko sprzetowe. A pieniadze nie wszystko vide morale armii saudyjskiej, czy niektórych oddziałów irackich, co oddawali Abramsy
          • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 22.07.22, 22:44
            ignorant11 napisał:

> Bundewehra ma podobno olzbymie kłopoty kadrowe, nie tylko sprzetowe. A pieniadz
            > e nie wszystko vide morale armii saudyjskiej, czy niektórych oddziałów irackich
            > , co oddawali Abramsy
            >

No warto zauwazyc, ze od dawna Niemcy zostaja w tyle technologicznie. Nawet nie tylko Abrams vs leo ale lotnictwo czy elektronika.
            • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 23.07.22, 01:21
              "Nawet nie tylko Abrams vs leo"
              Czemu tak sądzisz? To porównywalne wozy. LEo ma lepszy SKO, lepszą armatę (L55), jest tańszy w eksploatacji. Z kolei Abrams ma lepsze opancerzenie, ale w wersji amerykańskiej. Eksportowe już są porównywalne z Leo. Słabszą armatę nadgonili lepszą amunicją ppanc- i znów tylko dla USA. Pocisków z uranowymi rdzeniami nei eksportują. Wersje eksportowe to pociski, których licencję sprzedali Amerykanom Niemcy.
              • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 23.07.22, 09:14
                maxikasek napisał:

> "Nawet nie tylko Abrams vs leo"
                > Czemu tak sądzisz? To porównywalne wozy. LEo ma lepszy SKO, lepszą armatę (L55)
                > , jest tańszy w eksploatacji. Z kolei Abrams ma lepsze opancerzenie, ale w wers
                > ji amerykańskiej. Eksportowe już są porównywalne z Leo. Słabszą armatę nadgonil
                > i lepszą amunicją ppanc- i znów tylko dla USA. Pocisków z uranowymi rdzeniami n
                > ei eksportują. Wersje eksportowe to pociski, których licencję sprzedali Ameryka
                > nom Niemcy.

No ale kto sprawdził leosie w bitwie? Poligon papier instrukcja obsługi to coś zupełnie innego.
                • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 23.07.22, 13:56
                  "No ale kto sprawdził leosie w bitwie? Poligon papier instrukcja obsługi to coś zupełnie innego."
                  A kto sprawdził Abramsy w równorzednym konflikcie? Mamy zwyicestwo w Iraku, gdzie walczyły poza zasięgiem ognia Irakijczyków, dzięki panowaniu w powietrzu. Ale jak wchodziły pod friendly fire z Chalengerów czy Abramsów to już straty były. I były to wersje amerykańskie. W rękach Irakijczyków czy Saudów to porażka, ale tez nie wynikało to do końca z winy czołgow.
                  Leosie też tylko w asymetrycznym konflikcie w Syrii.
          • maxikasek Re: WP armią nr 1 regionalnie? 23.07.22, 01:42
            "Bundewehra ma podobno olzbymie kłopoty kadrowe, "
            Armia amerykańska też- jak nie przezwyciężą kryzysu to jej liczbność w ciągu najbliższego roku spadnie o 20 tys.
            pbs.twimg.com/media/FYR6SWJWAAAJOMN?format=png&name=small
    • krzy-czy Re: WP armią nr 1 regionalnie? 22.07.22, 20:15
      w 39 też byliśmy POTĘGĄ.
      mieliśmy nawet 3500 karabinów ppanc. UR.
    • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 23.07.22, 09:13
      Jak ktos z PT KOlegów napisał w pasie miedzy Rosja i Niemcami już jestesmy nr1. Ukraina ma słąbsze lotnictwo nie ma nowoczzesnego lotnictwa...
      jadnak wspołpraca z Ukraina ale i ze Szwecja bedzie bardzo procentowac. Najwieksze armie to do potencjału państw Polska i Ukraina potem Rumunia, Szwecja scisła wspołpraca regionalna da nam pozycje jak za Wazów.
      • azyata Re: WP armią nr 1 regionalnie? 23.07.22, 09:38
        ignorant11 napisał:

> Ukraina ma słąbsze lotnictwo nie ma nowoczzesnego lotnictwa...

Chwilowo, Amerykanie szkolą już ukraińskich pilotów na swoim sprzęcie.

> scisła wspołpraca regionalna da nam pozycje jak za Wazów.

Wolałbym, żeby do powtórki z Wazów nie doszło. Ich panowanie skończyło się wojnami domowymi i poważnym osłabieniem Polski.
        • ignorant11 Re: WP armią nr 1 regionalnie? 23.07.22, 14:00
          azyata napisał:

> ignorant11 napisał:
          >
          > > Ukraina ma słąbsze lotnictwo nie ma nowoczzesnego lotnictwa...
          >
          > Chwilowo, Amerykanie szkolą już ukraińskich pilotów na swoim sprzęcie.
          >
          >
          > > scisła wspołpraca regionalna da nam pozycje jak za Wazów.
          >
          > Wolałbym, żeby do powtórki z Wazów nie doszło. Ich panowanie skończyło się wojn
          > ami domowymi i poważnym osłabieniem Polski.

:))) Ale potega byłą najwieksza

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka