Dodaj do ulubionych

„Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę

17.10.22, 12:39
Sierakowski poinformował dwie godziny temu, że Turcy wyprodukowali już Bejaktara, zapakowali do skrzyń i wymieniają się papierami z ukraińskim MON.
Zebraliśmy na ten cel 24 mln złotych.
Turcy dadzą drona Ukraińcom za darmo, a nasze pieniądze pójdą na inne wydatki Ukrainy.
Reasumując: warto było…
👍👍
Obserwuj wątek
  • niegracz Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 17.10.22, 13:15
   no to tu działamy razem; są w ojczyźnie rachunki krzywd ale wobec agresji Rosji
   trzeba sie jej wspolnie przeciwdziałać
  • niegracz Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 18.10.22, 11:21
   oczywiscie wpłacam tez na polskie drony
   DEFENCE24 sp. z o.o. dziękuje za wpłatę .... zł na zrzutkę Polskie drony Warmate do obrony Ukrainy! / Polish Warmate drone stings for the defense of Ukraine!
   • krzy-czy Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 18.10.22, 11:35
    przed 39 po polsce krążył /dyżurny/ karabin maszynowy.
    w miastach i miasteczkach odbywały się uroczystośći
    przekazania tego sprzętu jako DAR NARODU dla armii.
    • menel13 Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 18.10.22, 11:41
     Boli że kacapy dostają w dupala?
    • odyn06 Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 18.10.22, 11:52
     Ponad sto tysięcy Polaków wyjęło z portfela, niektórzy dwa razy, tyle, ile mogli i wsparli Ukraińców, jak mogli najlepiej.
     A co ty w tej sprawie zrobiłeś?
     Jeżeli nic, to milcz.
     • profes79 Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 18.10.22, 12:50
      On pewnie pralkę kupił...cos trzeba sołdatom Putina wysłać :P
      • odyn06 Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 18.10.22, 12:55
       Podobno porcelitowe wyroby z Koła maja wśród mongoidalnych Rosjan większe przebicie!
       😜
       • krzy-czy Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 18.10.22, 19:41
        no pewnie.
        ukroscy oligarchowie-ci z batalionu monako
        też mogli by si9ę dorzucić do takich dronów.
        ale oni to mają w dudzie.
        oligarchów tam-tyle samo co u ruskich.
        • odyn06 Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 19.10.22, 09:06
         Oligarchowie ukraińscy są opodatkowani, zgodnie z prawem wojny.
         „Boleśnie”
         • krzy-czy Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 19.10.22, 10:40
          ty tak na poważnie?
          • odyn06 Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 19.10.22, 16:05
           Jak najbardziej!
           😀
           Za OSW: Rosyjska inwazja militarna przyczyniła się do znaczącego spadku roli oligarchów na Ukrainie. Wynika to w dużej mierze z ustania wewnętrznej konkurencji politycznej zarówno w mediach, jak i w parlamencie, a tym samym – zredukowania roli sfer, w których ich oddziaływanie było najbardziej odczuwalne. Główne siły polityczne wsparły prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w obronie kraju, dzięki czemu ustawy są przyjmowane niemal jednomyślnie. Ponadto należące do oligarchów najważniejsze stacje telewizyjne – przed wojną kluczowy instrument ich wpływu – zdecydowały się na nadawanie wspólnego programu informacyjnego, zaś kontrolę właścicieli nad przekazem osłabiły dodatkowo regulacje prawne. Niektórzy oligarchowie utracili część aktywów w wyniku działań zbrojnych oraz okupacji, a także ponoszą znaczące straty finansowe wskutek kryzysu gospodarczego i utrudnień w eksporcie w warunkach konieczności obsługi zadłużenia zagranicznego. Większość z nich przeznacza środki finansowe na pomoc walczącemu krajowi, jednak część tych działań pozostaje niepubliczna. Jeżeli wynik wojny będzie dla Ukrainy pozytywny, a państwo otrzyma znaczne zachodnie wsparcie na odbudowę i inwestycje, to pozycja oligarchów osłabnie, a cieszący się olbrzymim zaufaniem społecznym prezydent uzyska w zasadzie wolną rękę, aby jeszcze bardziej zredukować ich wpływ na życie polityczne kraju.

           Oligarchowie wobec rosyjskiej agresji

           Inwazja spowodowała, że zdecydowana większość oligarchów zajęła jednoznacznie proukraińskie stanowisko. Widać tu jaskrawą różnicę w porównaniu do agresji z 2014 r., gdy przedstawiciele wielkiego biznesu obrali wyczekujący kurs i głównie obserwowali rozwój wypadków. Wyjątkiem był wówczas Ihor Kołomojski, mianowany gubernatorem obwodu dniepropetrowskiego, którego zdecydowana postawa przyczyniła się do spacyfikowania separatystycznych nastrojów w regionie i wzmocnienia zaplecza ukraińskich jednostek walczących w Donbasie. Wówczas motywowała go przede wszystkim świadomość, że z racji wcześniejszych konfliktów z Rosją nie będzie on w stanie osiągnąć z nią kompromisu, a także chęć przejęcia części aktywów Rinata Achmetowa, który prowadził dwuznaczną grę z Kremlem i tzw. separatystami. Tym razem również wyłamuje się z szeregu – od wybuchu wojny nie wypowiada się publicznie, a więc i nie potępia inwazji. Trudno powiedzieć, jakie względy (poza oczywistą troską o własne interesy) za tym stoją.

           Pozostali najwięksi oligarchowie jawnie potępili napaść, a niektórzy z nich (m.in. Achmetow) wprost nazwali Władimira Putina przestępcą wojennym[1]. Wydaje się, że w ten sposób wyciągnęli oni wnioski z 2014 r., a ich stanowisko wynika z przekonania, że w zależnej od Rosji Ukrainie ich majątki będą zagrożone, a możliwość prowadzenia biznesu – ograniczona. Dodatkową przestrogą stał się los aktywów znajdujących się na terenach separatystycznych republik w Donbasie, które znacjonalizowano. Większość oligarchów zaangażowała się we wsparcie państwa (w tym armii i oddziałów obrony terytorialnej) oraz w przekazywanie pomocy humanitarnej. Według danych zebranych przez tygodnik „Forbes” najwięcej wydał na ten cel Achmetow (72 mln dolarów). Znaczące sumy wyłożyli także: Wiktor Pinczuk (16,7 mln dolarów), Jurij Kosiuk (12 mln), Ołeksandr i Hałyna Herehowie (10 mln) oraz Dmytro Firtasz (9,7 mln)[2]. Ogółem po więcej niż 2 mln dolarów przekazało 13 biznesmenów, choć wydaje się, że nie są to pełne dane. Przykładowo należąca do Kostiantyna Żewaho fundacja Ferrexpo dysponowała pod koniec kwietnia 12,5 mln dolarów, z których realizowała projekty związane m.in. z pomocą humanitarną, zakupem karetek pogotowia i sprzętu medycznego. Fundacja Pinczuka do 9 maja wydała ponad 25 mln dolarów, m.in. na kamizelki kuloodporne i narzędzia łączności dla żołnierzy oraz środki medyczne i generatory dla szpitali[3]. Z kolei fundacja Achmetowa skupia się na dostawach lekarstw i pomocy humanitarnej (głównie żywności) dla osób znajdujących się przy linii frontu oraz uchodźców wewnętrznych.

           Straty finansowe

           Wojna przyniosła ukraińskiej gospodarce kolosalne straty. Wstępne szacunki dotyczące dotychczasowych zniszczeń infrastruktury sięgają 100 mld dolarów, a jeśli dodamy do tego straty pośrednie (takie jak spadek PKB, zmniejszenie eksportu, zablokowanie inwestycji, odpływ siły roboczej, zwiększenie wydatków na obronę i pomoc socjalną) – kilkuset miliardów. Znaczna część przemysłu wstrzymała działalność bądź znacząco ograniczyła produkcję. Według różnych prognoz PKB kraju zmniejszy się o 30–45%. W połowie marca „Forbes” obliczył, że w porównaniu do lutego wycena majątku Achmetowa zmniejszyła się z 13,7 mld do 4,2 mld dolarów, Kołomojskiego – z 1,8 mld do 1 mld, Pinczuka – z 2,6 mld do 1,9 mld, a Petra Poroszenki – z 1,6 mld do 700 mln[4].

           Obecnie trudno o dokładne dane, lecz wydaje się, że największe straty wynikające bezpośrednio ze zniszczeń wojennych poniósł Achmetow. Stało się tak przede wszystkim dlatego, że posiada on największy majątek w kraju, a jego przedsiębiorstwa zlokalizowane są głównie na wschodniej Ukrainie. Należący do Achmetowa i Wadyma Nowinskiego koncern Metinwest utracił istotne aktywa – Rosjanie zrujnowali drugie i trzecie co do wielkości zakłady metalurgiczne w kraju, czyli Azowstal i kombinat im. Iljicza w Mariupolu. Trwają ostrzały największego na Ukrainie zakładu koksochemicznego w Awdijiwce. W nieco mniejszym stopniu ucierpiał koncern energetyczny DTEK – wchodząca w jego skład elektrownia koło Ługańska została zniszczona, a tę znajdującą się w Enerhodarze w obwodzie zaporoskim zajęły wojska agresora, zaś obiekt wstrzymał działalność z powodu braku dostaw węgla. Ponadto koncern utracił kontrolę nad dwoma siłowniami wiatrowymi ulokowanymi na okupowanym wybrzeżu Morza Azowskiego (Prymorską i Botiewską). Zniszczeniu uległa znaczna część sieci elektroenergetycznych należącego do DTEK operatora w obwodzie donieckim, a kopalnię Biłozirśka zamknięto ze względu na zagrożenie dla personelu.

           Mniej wiadomo o stratach innych oligarchów. W wyniku ostrzału rakietowego przestała pracować znajdująca się w posiadaniu Kołomojskiego rafineria w Krzemieńczuku. Ucierpiał też agroholding Ukrlandfarming Ołeha Bachmatiuka – wskutek przerw w dostawach prądu spowodowanych walkami padło ponad 4 mln sztuk drobiu w największej w Europie fermie w Czornobajiwce, która do wojny odpowiadała za dostarczanie 15% spożywanych w kraju jajek. Ukrlandfarming szacuje szkody wywołane zniszczeniami na 50 mln dolarów[5]. Straty poniosły także agroholdingi MChP Kosiuka (zniszczenia magazynów, wstrzymanie produkcji zakładów) oraz Harveast Achmetowa (konfiskata techniki). Trudno ocenić, o ile zmniejszy się obszar tegorocznych zasiewów (szacuje się, że w całym kraju obsiano 70% areału). Nie wiadomo też, jak będą przebiegać żniwa, gdyż Ukraina boryka się z deficytem paliwa.

           Jeszcze trudniej oszacować pośrednie straty, jakie poniosą oligarchowie, głównie w związku z ograniczeniami eksportu. Większość produkcji zakładów należących do Achmetowa, Pinczuka czy Żewaho (metalurgia i rudy żelaza) wysyłano za granicę. Podobnie ma się sprawa z przedsiębiorstwami agrobaronów, takich jak Andrij Werewski, Kosiuk czy Bachmatiuk. Około dwie trzecie ukraińskiego eksportu realizowano drogą morską, lecz na początku inwazji Rosja zablokowała dostęp do portów na Morzu Czarnym, a te na Morzu Azowskim zostały zajęte przez wojska agresora. Aktualnie trwa próba przekierowania tych dostaw przez państwa UE, głównie Polskę i Rumunię. Jest to jednak proces skomplikowany z powodu ograniczeń logistycznych i najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach nie uda się zastąpić w ten sposób szlaków morskich. Oznacza to bardzo duże straty dla ukraińskiego biznesu. Przykładowo agroholding Kernel Werewskiego – największy w kraju producent oleju słonecznikowego – informował pod koniec kwietnia, że jego sprzedaż zagraniczna zmniejszyła się o 90%. Akcje notowanego na giełdzie w Londynie, a należącego do Żewaho koncernu Ferrexpo spadły po wybuchu wojny blisko trzykr
           • krzy-czy Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 19.10.22, 19:50
            no,laurka przepiękna.
            nie wiem co to za źródło
            to OSW.?
            • odyn06 Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 19.10.22, 19:59
             Q..wa!
             Nie wiesz?
             Ośrodek Studiów Wschodnich.
             • krzy-czy Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 19.10.22, 21:20
              a co w tym dziwnego że nie wiem?
              coś ten ośrodek nie chce się zajmować batalionem
              monako?
              • odyn06 Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 20.10.22, 09:35
               Jezu, ale zrzędzisz..
               • krzy-czy Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 20.10.22, 11:42
                no pewnie.
                zapodanie informacji o dyżurnym CKM-ie jest zrzędzeniem.
                czy może masz chęć zaprzeczyć o tem ckm-ie?
                • menel13 Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 20.10.22, 14:42
                 zapodanie informacji o dyżurnym CKM-ie jest zrzędzeniem bo to twój dyżurny wpis

                 >>>
                 krzy-czy Re: Na drona red. Sierakowskiego 06.07.22, 15:12
                 w 39 był taki dyżurny ckm
                 co to polsce jeźdxził jako DAR NARODU.
                 <<<
                • odyn06 Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 20.10.22, 15:26
                 Czy ckm-y, które przybyły do Polski 17.09.1939 już milsze były, choć nie tak dyżurne?
                 • krzy-czy Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 20.10.22, 20:14
                  co ma jedno do drugiego?
                  gdyby tych dyżurnych było tyle
                  ile ich społeczeństwo "podarowało"
                  te z 17.09. nie byłyby tak skuteczne.
                  • odyn06 Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 20.10.22, 21:10
                   Koniec dyskusji
                   Ręce opadają….
                 • niegracz Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 21.10.22, 23:45
                  krzy-czy jest zdecydowanie milszy maxikaskowi niż niegracz;
                  ta sama podbudowa ideologiczna
        • kstmrv Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 23.10.22, 13:14
         krzy-czy napisał:

         > no pewnie.
         > ukroscy oligarchowie-ci z batalionu monako
         > też mogli by si9ę dorzucić do takich dronów.
         > ale oni to mają w dudzie.
         > oligarchów tam-tyle samo co u ruskich.


         Posowiecka Ukraina wciąż pełna jest patologii, jedną z nich jest oligarchia. Ale oligarchowie rosyjscy są znacznie gorsi.
         • krzy-czy Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 23.10.22, 13:32
          no pewnie.
          masz pełną wiedzę o oliogarchach ukroskich i ruskich.
          • bmc3i Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 23.10.22, 14:24
           krzy-czy napisał:

           > no pewnie.
           > masz pełną wiedzę o oliogarchach ukroskich i ruskich.


           A Ty masz pełną wiedzę na temat Ukrainy, czy na jakikolwiek temat?
     • niegracz Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 23.10.22, 10:42
      przecież jego celem nie jest jakakolwiek analiza
      - chodzi o deprecjonowania wysiłku zbrojnego, obrony kraju i w konsekwencji Europy przez dzielnych Ukraińców
      = on stoi po stronie zbrodniczego agresora
      .
      to tak jak by pisał w 1939 roku
      Polaczki czmychaja przed zorganizowanym wkracaniem wyszkolonego i dobrze uzbrojonego Wermachtu;
      polskie władze które nie przygotowały kraju do wojny teraz oszukują społeczeństwo zniekształcajac komunikaty z pola walki oraz zupełnie niepotrzebnie podtrzymuja wojne która przynosi ofiary ludnosci cywilnej ....

      * obecna putinowska propaganda jakiej języka i tresci uzywa krzy-czy nawiązuje do propagandy stalinowskiej
      np.tej dot. września 1939 roku
      **
      W numerze Prawdy z dnia 2 września 1939 roku opublikowano przemówienie Członka Komitety Centralnego partii komunistycznej

      Aleksandra Szczerbakowa; istotne jest to, że wygłosił je na posiedzeniu w dniu
      31 sierpnia 1939 roku

      cytaty mówią same za siebie:

      Na XVII zjeździe partii ( 1934) Stalin powiedział: " Idzie ku nowej wojnie"

      Sporo wody upłynęło od tamtego czasu .. państwa niezauważalnie wpełzły w nowa imperialistyczna wojnę.

      Mieszkańcy wielu miast Europy i nie tylko Europy z trwoga idą spać , myśląc co będzie jutro...

      I jesli te lokalne starcia, wojny nie przeszły w wojnę światową to dzięki Związkowi Radzieckiemu - najważniejszemu czynnikowi pokoju - który przeciwstawił się machinacjom podżegaczy wojennych.

      23 sierpnia ZSRR podpisał z Niemcami Pakt o nieagresji; ma on ogromne międzynarodowe znaczenie
      ten Pakt to nowy dowód pokojowej polityki Związku Radzieckiego.
      Czyż nie jest jasne, towarzysze, że Pakt ten jest instrumentem pokoju i nie tylko służy umacnianiu [b]przyjaznych stosunków z Niemcami ale służy dziełu pokoju na całym świecie!
      [/b]

      dodam że takie moje opinie opinie , cytaty , pisanie prawdy o udziale ZSRR w II wojnie były tępione na forum dws na zasadzie- "chcesz uderzyc psa kija sie znajdzie" i znaleziono...

      zostałem na zawsze wyrzucony z forum dws sprzyjającego putinowskiej propagandzie
      • krzy-czy Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 23.10.22, 10:46
       ŁOJEZUSICKU!!!
       tyle się nawypisywałeś, a mogłeś krótko do mnie napisać:
       nie lubię cię.
  • krzy-czy Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 18.10.22, 17:01
   A CO?
   Nie krążył ten karabin maszynowy.?
   i jak na razie to bęcki zbierają ukry-rezuny.
   • niegracz Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 18.10.22, 19:17
    jesli mówimy juz o moderacji to w okresie agresji rosyjskiej
    ruski agent na tym forum winien byc zablokowany
    • krzy-czy Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 18.10.22, 19:36
     bardzo słusznie.
     i jak już będzie zablokowany będziemy się mogli wzajemnie
     bez problemów lizać po fiutach.
   • rambaldi Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 22.10.22, 15:40
    krzy-czy napisał:


    > i jak na razie to bęcki zbierają ukry-rezuny.


    Naprawdę???
    Jakoś wyprawa na Kijów 3-4 dniowa się nie udała, a już były przygotowane z wyprzedzeniem materiały telewizyjne „Ukraina wróciła do Rosji”. 8 miesiąc wojny, gruz 200 to nawet nie wywożony do Rosji, kolaboranci uciekają z Chersonia...no gdzie te ruskie sukcesy billy?
    Kto te bęcki zbiera?
    • krzy-czy Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 22.10.22, 20:45
     tak poważnie.
     jak gęsi łykacie te kluchy ukroskiej propagandy o "sukcesach".
     a tu brak jest jakieklowiek poważnej analizy wydarzeń.
     codzienne informacje o tych sukcesach.
     poważny korespondent wojenny powinien chyba ździebko bardziej
     wgłębić się w całokształt działań.
     tu/co do sztuki/ podawane są straty ruskich w ludziach i sprzęcie.
     żaden gamoń nie puiścił nawet bąka w temacie strat ukrów.
     czytającPOWAŻNE przekaziory chciałbym wiedzieć jak wygląda przebieg działań.
     a tu inf.o bohatersko poległych obrońcach wyspy węży,
     którzy nawet pośmiertnie dostali najwyższe odznaczenia ukrów.
     no, po kilku dniach znaleźli się cali, zdrowi i najedzeni.
     chodzi mi o to
     żebymy traktowali sami siebie POWAŻNIE.
     • odyn06 Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 22.10.22, 20:53
      To jakoś śmiesznie, bo bez względu na wątek mam wrażenie, że jakbym to już u ciebie czytał.
      To jakoś śmiesznie….
     • menel13 Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 22.10.22, 21:33
      krzy-czy napisał:


      > a tu brak jest jakieklowiek poważnej analizy wydarzeń.

      Mówisz masz
      Rosyjski plan wojny błyskawicznej się załamał a Ukraina odbiła sporą część zajętych terenów. Trzon Armii Rosyjskiej został zniszczony. Szczególnie ciężkie straty są wśród podoficerów i młodszych oficerów.
      Aktualnie Rosja przeszła do strategicznej obrony i szykuje się do przetrwania zimy. Szczególnie trudna jest sytuacja pod Chersoniem gdzie wojska rosyjskie są odcięte na prawym brzegu Dniepru.
      Sytuacja gospodarcza Rosji stale się pogarsza a naprawdę źle zrobi się 2023 kiedy wejdzie embargo na ropę.
      Gospodarka Ukrainy padła ale wspiera ją stabilna koalicja obejmująca 50% światowego PKB. Wszystko wskazuje na to że w koalicji panuje konsensus że celem wojny jest powrót do granic z 2013. Generalnie Strategię, gospodarczą i wojskową wobec Rosji można określić jako "gotowanie żaby". Dla Rosji jedyną szansą jest poddanie się bo im dłużej będzie trwała wojna tym głębsze będzie załamanie wewnętrzne z rozpadem albo wojną domową włącznie.
      Nie ma za co.
     • odyn06 Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 22.10.22, 21:46
      Chciałeś analizy: a proszę bardzo:

      Według oceny sztabu Dowództwa Operacyjnego „Południe” SZ Ukrainy, o czym mówił gen. bryg. Oleksij Hromow, kiedy już przyjdzie pora na ewakuację jednostek bojowych armii rosyjskiej, to w pierwszej kolejności za Dniepr zostaną wysłane najbardziej wartościowe jednostki z największymi możliwościami bojowymi. Ich odwrót mają osłaniać bataliony rezerwowe oraz bataliony „ochotników” sformowanych wcześniej przez różne podmioty administracyjne Rosji – różne „Wiatry Buriacji” czy „Młoty Tomska”, jak je poetycko nazywano – a ich odwrót z kolei mają osłaniać nowo zmobilizowani do wojsk rosyjskich, rzuceni Ukraińcom na pożarcie. Nie mają oni dla rosyjskiego sztabu większej wartości, więc zostawi się ich z zadaniem polegnięcia na polu chwały w słusznej sprawie, by ci, którzy mogą się jeszcze na coś przydać, zostali ewakuowani. Zakładam, że ukraińskie wojska nie są w ciemię bite i urządzą Rosjanom jatkę na przeprawach, a może uda się ich tam częściowo odciąć.


      Młoty Buriacji?
      Czy to aby nie ta elitarna jednostka, AR która miała zdobyć Kijów z marszu?
      Ile w tym mieście sedesów, pralek, lodówek i smartfonów do podp….lenia?
      • krzy-czy Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 23.10.22, 09:42
       odynku. ta "chciałeś analizy"+ "analiza menela"
       jest w dalszym ciągu "analizą" ukroską.
       śmieszne tabelki o stratach ruskich,
       z wyszczególnieniem strat osobowych, sprzętowych
       pokazują tylko straty jednej /ruskiej/ strony.
       czy problemem byłoby w takiej tabelce
       pokazać, obok strat ruskich, straty ukrów.
       a tu końce w wodę.

       chciałeś analizy:proszę bardzo:
       .....wg oceny sztabu dowództwa opreacyjnego "południe" sz ukrainy.....
       nbiezmiernie mnie tą "ANALIZĄ" rozśmieszyłeś.
       • menel13 Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 23.10.22, 10:51
        krzy-czy napisał:


        > czy problemem byłoby w takiej tabelce
        > pokazać, obok strat ruskich, straty ukrów.
        > a tu końce w wodę.
        >
        Skoro to nie problem to pokaż tabelkę ze stratami ukrów.

        PS. Nigdzie się nie odnosiłem do żadnych tabelek.
       • rambaldi Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 23.10.22, 10:55
        No to może napisz billy co tam się mówi w rzetelnych, prawdomównych mediach rosyjskich, jak tam przebiegła ta parada zwycięstwa w Kijowie, w końcu mundury galowe były zabrane bo wojenka miała trwać 3-4 dni, i w Kijowie rządzi już moskiewski namiestnik a prezydent Zelenski to fotomontaż z Zachodu.
       • odyn06 Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 23.10.22, 10:59
        Ty mi piszesz , co mam pisać, abyś był zadowolony?
        Pogięło cię całkiem?
        • krzy-czy Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 23.10.22, 12:56
         no i na tej zasadzie w przekaziorach pokazywany
         jest bohaterski, zwycięski marsz ukrów.

         co do tabelki-mam w dudzie zwycięstwa czy to ruskich-czy rezunów.
         a tabelki robią ludkowie co to ich zasranym obowizkiem jest gloryfikowanie banderowców.

         naturalnie mają też obowiązek publikować
         "podsłuchane rozmowy" ruskich sołdatów z ich dziewuchami.
         piuękną robotę mają te ukroskie służby.
         tylkoi se siedzą i podsłuchują ruskich.
         i niosą radość wolskim obserwatorom wojenki.
         • menel13 Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 23.10.22, 13:12
          Pocieszny jesteś głupolku.
          www.youtube.com/watch?v=1J3GaBlwen8
          • krzy-czy Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 23.10.22, 13:31
           manelku już ci pisałem że jak se szczękę umyjesz może pozwolę ci się w dudę pocłować.
           • menel13 Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 23.10.22, 13:39
            krzy-czy napisał:
            > a tu brak jest jakieklowiek poważnej analizy wydarzeń.

            krzy-czy napisał:

            > manelku już ci pisałem że jak se szczękę umyjesz może pozwolę ci się w dudę poc
            > łować.

            Jak szybko wróciłeś do swojego bagienka.
         • rambaldi Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 23.10.22, 13:18
          No to te nagrane rozmowy są sfingowane? Aktorskie nagrania? Jest bardzo dobrze w ruskiej armi w sprawie zaopatrzenia sołdatów i zwycięstw? Dlaczego ruska armia zawróciła spod Kijowa skoro było tak dobrze i i to tylko banderowska propaganda że ukrom idzie dobrze?
         • profes79 Re: „Polski” dron gotowy do wysyłki na Ukrainę 23.10.22, 13:28
          Znaczy Rosjanie podeszli pod Kijów tylko się rozejrzeć a potem w planowy sposób postanowili wrócić do siebie? Spod Charkowa tez pewnie sobie poszli bo akurat mieli taki kaprys :P A mobilizację ogłosili pewnie po to, żeby miał kto defilować na placach ukraińskich miast które jeszcze pozostają w ich rękach :P
          Wbrew pozorom w dzisiejszych czasach możliwości ukrycia ruchów i działań wojskowych są bardzo ograniczone.
  • bmc3i Inne spojrzenie na Baktyary, Kraby, M777 21.10.22, 22:40
   zbiam.pl/ukrainski-polityk-przyznaje-mielismy-duzo-bayraktarow-ale-postracali-je-wszystkie-w-pierwszym-tygodniu/

   Moze jednak nie jest tak dobrze jak sie wydaje.
   • menel13 Re: Inne spojrzenie na Baktyary, Kraby, M777 21.10.22, 23:57
    A co ci się wydaje?
    • odyn06 Re: Inne spojrzenie na Baktyary, Kraby, M777 22.10.22, 10:03
     Wdaje się to, że straty w ludziach i sprzęcie ponoszą nie tylko Rosjanie.
     Na początku konfliktu straty zawsze są największe.
     • menel13 Re: Inne spojrzenie na Baktyary, Kraby, M777 22.10.22, 11:16
      odyn06 napisał:

      > Wdaje się to, że straty w ludziach i sprzęcie ponoszą nie tylko Rosjanie.
      >
      Ale to chyba jest oczywiste. Pytanie jaki jest bilans np. działania Bayraktarów.
      • odyn06 Re: Inne spojrzenie na Baktyary, Kraby, M777 22.10.22, 13:11
       Z tego, co można wyczytać miedzy wierszami, to na początku wojny sukcesów zbyt dużo nie było, a straty owszem i to niebojowe.
       Po 2-3 miesiącach zrobiło się bardziej optymistycznie, bo i operatorzy się otrzaskali ze sprzętem, a i rozpoznanie było lepsze, szczególnie to z wymiany.
       • menel13 Re: Inne spojrzenie na Baktyary, Kraby, M777 22.10.22, 14:42
        A nie odwrotnie? Wojna manewrowa i ogólny pierdolnik to najlepsza pora dla dronów. I to na samym początku wojny powstała legenda Bayraktarów.Oczywiście że propaganda ale coś musiało być na rzeczy.
       • bmc3i Re: Inne spojrzenie na Baktyary, Kraby, M777 22.10.22, 15:11
        odyn06 napisał:

        > Z tego, co można wyczytać miedzy wierszami, to na początku wojny sukcesów zbyt
        > dużo nie było, a straty owszem i to niebojowe.
        > Po 2-3 miesiącach zrobiło się bardziej optymistycznie, bo i operatorzy się otrz
        > askali ze sprzętem, a i rozpoznanie było lepsze, szczególnie to z wymiany.

        Cytat:
        Problemy z wyszkoleniem powtórzyły się ze 155 mm haubicoarmatami M777. Paszynski przyznał, że w ciągu trzech pierwszych tygodni ich eksploatacji, na 110 M777 40 wyszło z użycia z powodu ich usterek technicznych (niezawinionych przez obsługi), a kolejnych 20, bo Ukraińcy nie przeczytali instrukcji (których nie mieli), jak transportować/holować te działa. M777 remontują ‒ bez dokumentacji technicznej ‒ zakłady remontowe w Równem.


        Paszynski z dużą rezerwą ocenił niemieckie 155 mm armatohaubice PzH 2000 i polskie Kraby, które określił jako broń niezbyt pasującą do specyfiki walk na Ukrainie. O Krabach niewiele słyszał, ale PzH 2000 to wg niego zbyt skomplikowana konstrukcja, wymaga bardzo dobrze wyszkolonej obsługi, i wciąż trapią ją „choroby wieku dziecięcego”. PzH 2000 nie mogą strzelać na 40 km, strzelają na 25 km (zapewne przez amunicję, bo Bundeswehra nie ma dalekonośnej). Paszynski natomiast chwalił francuskie CAESAry, które od razu strzelały na 38 km.
   • krzy-czy Re: Inne spojrzenie na Baktyary, Kraby, M777 22.10.22, 06:33
    coś mi się widzi że krzy-czy miał deczko racji
    obśmiewając te zbiórki pieniąchów,
    i tych ludków co to biegusiem pobiegli wpłacać
    gotowiznę na to badziewie.
    • rambaldi Re: Inne spojrzenie na Baktyary, Kraby, M777 22.10.22, 13:43
     To badziewie narobiło ruskim strat w wyprawie na Kijów, a i Azerbejdżan narobił strat Armeni
     • krzy-czy Re: Inne spojrzenie na Baktyary, Kraby, M777 22.10.22, 20:33
      zobacz te wpisiki powyżej.
      jakoś chłopaki-będący duszą i ciałem za ukrami
      np.matrek, odyn, medel jakoś tak
      śmiesznie opadli w zachwycie na tym badziewiem.
      • bmc3i Re: Inne spojrzenie na Baktyary, Kraby, M777 22.10.22, 22:23
       krzy-czy napisał:

       > zobacz te wpisiki powyżej.
       > jakoś chłopaki-będący duszą i ciałem za ukrami
       > np.matrek, odyn, medel jakoś tak
       > śmiesznie opadli w zachwycie na tym badziewiem.


       Matrek jeszcze przed wojną, gdy Blaszczak je zamawiał, miał watpliwosci co do tych dronów. Wojna ku jego zaskoczeniu zmienila jego nastawienie. Ale jesli nawet od poczatku mial rację, to Matrek jest z siebie dumny ze zrobił co mógł wplacajac iles kasy na te drony. I chocby tylko jednego ruskiego tanka ten dron zniszczył zanim zostanie zestrzelony, to było warto.
       • odyn06 Re: Inne spojrzenie na Baktyary, Kraby, M777 23.10.22, 09:14
        Me too!
        Wolałem na drona, iż na kolejny szkaradny pomniczek, który niebawem obalić mogą.
        • krzy-czy Re: Inne spojrzenie na Baktyary, Kraby, M777 23.10.22, 13:36
         np.pomniczek bandery.
      • rambaldi Re: Inne spojrzenie na Baktyary, Kraby, M777 23.10.22, 14:27
       No to napisz billythekid dlaczego ruska wyprawa na Kijow się wycofała spod Kijowa..no może my na Zachodzie karmieni jesteśmy jakaś zachodnia propaganda a w Kijowie rządzi moskiewski namiestnik a nie Zelenski
   • kstmrv Re: Inne spojrzenie na Baktyary, Kraby, M777 23.10.22, 13:11
    bmc3i napisał:

    > zbiam.pl/ukrainski-polityk-przyznaje-mielismy-duzo-bayraktarow-ale-postracali-je-wszystkie-w-pierwszym-tygodniu/
    >
    > Moze jednak nie jest tak dobrze jak sie wydaje.

    Przed wojną takich właśnie spodziewałem się wyników użycia TB-2, jeśli przeciwnik miał miażdżącą przewagę lotnictwa i naziemnej OPL. Niemniej jednak pierwszy okres wojny to duża fala sukcesów Ukraińców (ukoronowana wypędzeniem orkowego wojska spod Kijowa) i drony - mimo nieuniknionych strat - miały w niej pewien udział.
    • kstmrv Re: Inne spojrzenie na Baktyary, Kraby, M777 23.10.22, 13:53
     kstmrv napisał:

     > bmc3i napisał:
     >
     > > zbiam.pl/ukrainski-polityk-przyznaje-mielismy-duzo-bayraktarow-ale-postracali-je-wszystkie-w-pierwszym-tygodniu/
     > >
     > > Moze jednak nie jest tak dobrze jak sie wydaje.
     >
     > Przed wojną takich właśnie spodziewałem się wyników użycia TB-2, jeśli przeciwn
     > ik miał miażdżącą przewagę lotnictwa i naziemnej OPL. Niemniej jednak pierwszy
     > okres wojny to duża fala sukcesów Ukraińców (ukoronowana wypędzeniem orkowego w
     > ojska spod Kijowa) i drony - mimo nieuniknionych strat - miały w niej pewien ud
     > ział.


     Normalnie to z takich porażek można by wyciągnąć wnioski i wykorzystać je w przyszłych wojnach. Ale Ukraina to nietypowy przykład. Normalnie posiadacz zachodniej broni by lotnictwem zatrzymał orkową ofensywę krótko po przekroczeniu granicy. I lotnictwem zniszczył orkowe lotnictwo i OPL, dzięki czemu drony mogłyby działać bez przeszkód.
     Tak samo oczywiście to przede wszystkim lotnictwo zostałoby wykorzystane do zwalczania orkowych cruise i dronów, dzięki czemu żaden Kalibr i Shahid nie dotarłby do celu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka