Dodaj do ulubionych

Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT

25.11.22, 16:16
Dziś podpisano umowę na dwa okręty, prawdopodobnie typu Artemis za 2,9 mld zł. Dostawa do 2027 roku.
Obserwuj wątek
    • odyn06 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 25.11.22, 16:57
      Następnej władzy łeb trzaśnie przy spinaniu budżetu państwa..
      • menel13 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 25.11.22, 18:41
        Przecież następna władza będzie ta sama.
        • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 25.11.22, 18:49
          menel13 napisała:

> Przecież następna władza będzie ta sama.

Te inwestycje wojskowe wcale nie sa taaaakie wielkie. Skoro poprzednicy rozbrajali Polske całkowicie to sie tylko wydaje...

A nawet 5% to moze sporo ale wiele krajów ma wyzsze i daje rade.

Przy dobrym ustawieniu to mamy przyspieszenie gospodarcze.

Ambitny kraj, które chce odgrywac jakąkolwiek role musi miec powazna armie.
          • maxikasek Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 25.11.22, 21:39
            "Te inwestycje wojskowe wcale nie sa taaaakie wielkie. Skoro poprzednicy rozbrajali Polske całkowicie to sie tylko wydaje..."
            Nie są wielkie, bo na kredyt. DOpiero następne rządy będą miały problem.

"I znaczna częśc zostanie w Polsce."
            W Polsce będzie robiony kadłub. Tak jak dla szwedzkiego Artemisa. W zwykłym statku koszt budowy kadłuba to jakieś 20% całości kosztów. W tym wypadku pewnie z 5%.
            Artemis dla Szwedów miał byc zbudowany jako "w pełni wyposażony kadłub" (bez wyposażenia specjalistycznego) w Polsce, ale po roku opóźnień Szwedzi stracili nadzieję i niegotowy kadłub został odholowany do Szwecji.
            • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 25.11.22, 22:16
              maxikasek napisał:

> W Polsce będzie robiony kadłub. Tak jak dla szwedzkiego Artemisa. W zwykłym st
              > atku koszt budowy kadłuba to jakieś 20% całości kosztów. W tym wypadku pewnie z
              > 5%.

Zwykle nie wiecej niż 10%
              Niemniej SIGINT jest koniecznością.
          • stasi1 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 26.11.22, 10:57
            Po naszej władzy oczekujesz dobrego ustawienia?
            • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 26.11.22, 11:00
              stasi1 napisał:

> Po naszej władzy oczekujesz dobrego ustawienia?

Lepszego i to znacznie niz od opozycji
              • stasi1 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 21:43
                Jak sam wiesz opozycja nic nie może chociaż pisowcy niby twierdzą że przez opozycję nie dostajemy miliardów z UE
                • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 22:05
                  stasi1 napisał:

> Jak sam wiesz opozycja nic nie może chociaż pisowcy niby twierdzą że przez opoz
                  > ycję nie dostajemy miliardów z UE

Podejrzewam , ze dla Tusnietego nie byłoby kpo bo ich uwiera rozwój Polski a nie Kaczyński.
                  • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 28.11.22, 22:31
                    ignorant11 napisał:

> stasi1 napisał:
                    >
                    > > Jak sam wiesz opozycja nic nie może chociaż pisowcy niby twierdzą że prze
                    > z opoz
                    > > ycję nie dostajemy miliardów z UE
                    >
                    >
                    > Podejrzewam , ze dla Tusnietego nie byłoby kpo bo ich uwiera rozwój Polski a ni
                    > e Kaczyński.

Ignor, przeciez to cale KPO to pomoc pocovidowa, a wg tych wszystkich pisowcow i konfederatów, zadnego covidu nie bylo. To przeciez tylko zwykla grypa byla, a maski i szczepionki to spisek koncernow farmaceutycznych, Żydów podpalajacych z kosmosu laserami lasy w Kalifornii i Billa Gatesa chcacego szczepionkami chipy Jadźce do mózgu wszczepić, aby jej przepis na saladke z kapusty kiszonej ukraść.
                    • odyn06 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 29.11.22, 12:52
                      Bo forum militaria jest również miejscem, gdzie wciska się przekaz dnia przekazywany sms-ami centrali dla aktywistów.
                      Ja tych aktywistów wywaliłem w ustawieniach!
                      🤮
                    • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 29.11.22, 14:40
                      bmc3i napisał:

> Ignor, przeciez to cale KPO to pomoc pocovidowa, a wg tych wszystkich pisowcow
                      > i konfederatów, zadnego covidu nie bylo. To przeciez tylko zwykla grypa byla, a
                      > maski i szczepionki to spisek koncernow farmaceutycznych, Żydów podpalajacych
                      > z kosmosu laserami lasy w Kalifornii i Billa Gatesa chcacego szczepionkami chip
                      > y Jadźce do mózgu wszczepić, aby jej przepis na saladke z kapusty kiszonej ukra
                      > ść.

Mam Cie za człowieka inteligentnego a Ty rozisz wszystko abym zmienił zdanie...

Jaki to rząd zaszczepił prawie wszystkich Polaków i robił lockdowny?

Moze jełopozycja?
                      • maxikasek Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 29.11.22, 19:12
                        "Jaki to rząd zaszczepił prawie wszystkich Polaków i robił lockdowny?"
                        Lockdowny były aby ratować przed zapaścią słabą służbę zdrowia. Najbardziej inteligentny był zakaz wstępu do lasów ;-)
                        Zrobił to rząd , który był aktualny w czasie pandemii. To tak jakbyś pytał jaki rząd zaszczepił Polaków przeciw gruźlicy ;-)
                        Nasz zakupił 175 mln szczepionek dla 38 mln POlaków ;-) Z czego 108 mln dostarczono do Polski . Zużyto do wczoraj 57,640 mln . Zaszczepiło (dwie dawki innych firm lub jedna Johnson) się niecałe 20 mln POlaków.
                        Akurat w czasie pandemii byłem w Niemczech, wie c zdradzę ci tajemnicę, że nasz rząd wprowadzał to co Niemcy, tylko z dwutygodniowym opóźnieniem. Śledziłem to akurat na bieżąco.
                        • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 29.11.22, 19:20
                          I co z tego? Z Niemcami byłó akurat odwrotnie Polacy przyjeżdzali do Kraju aby sie szybko zaszczepic. Dzicz germanska ndal nie ma takiego wynalazku jak e recepta i musza gonic do lekarza po papierek
                          • maxikasek Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 29.11.22, 23:48
                            "I co z tego? Z Niemcami byłó akurat odwrotnie Polacy przyjeżdzali do Kraju aby sie szybko zaszczepic. Dzicz germanska ndal nie ma takiego wynalazku jak e recepta i musza gonic do lekarza po papierek"
                            BZdury piszesz. Po pierwsze Polacy przyjeżdżali do kraju, bo nie mieli ubezpieczenia. O Polsce przypominali sobie tacy co 20 lat za granicą i w Polsce żadnego majątku- kończyli w ośrodkach dla bezdomnych.
                            Po drugie żadnych papierków- Niemiec szedł do apteki lub punktu szczepień w markecie. Krótka ankieta, szczepienie i dostawał cyfrowy certyfikat.
                            • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 30.11.22, 09:13
                              maxikasek napisał:

> "I co z tego? Z Niemcami byłó akurat odwrotnie Polacy przyjeżdzali do Kraju aby
                              > sie szybko zaszczepic. Dzicz germanska ndal nie ma takiego wynalazku jak e rec
                              > epta i musza gonic do lekarza po papierek"
                              > BZdury piszesz. Po pierwsze Polacy przyjeżdżali do kraju, bo nie mieli ubezpie
                              > czenia. O Polsce przypominali sobie tacy co 20 lat za granicą i w Polsce żadne
                              > go majątku- kończyli w ośrodkach dla bezdomnych.
                              > Po drugie żadnych papierków- Niemiec szedł do apteki lub punktu szczepień w mar
                              > kecie. Krótka ankieta, szczepienie i dostawał cyfrowy certyfikat.

A ja mysle,że to TY bzdury piszesz, bo do szczepień nie wymagano ube.
                              • maxikasek Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 30.11.22, 22:50
                                "A ja mysle,że to TY bzdury piszesz, bo do szczepień nie wymagano ube."
                                Nie chodzi o szczepienia- tylko strach przed wylądowaniem w szpitalu. Aż rząd musiał zorganizować powroty do kraju emigrantom. JUż zapomniałeś?

"Ponad 1000ha to latyfundysci z zslu. Dobrzy rolnicy to ok 100ha i taka powinna być srednia dla prosperujacego gospodarstwa."
                                BZdury. MAm w rodzinie rolnika, który ma ponad 1 tys ha. Drugi w mojej gminie (1,5 tys)- od lat 90tyc skupował ziemię, kiedy wszyscy rolnicy pozbywali się, bo rolnictwo się nie opłacało. Kiedy weszliśmy do UE- wygrał na loterii już. Żaden z nich nie parał się polityką, bo nie mieli czasu na głupoty- całe życie na polu.

• ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 30.11.22, 23:48
                                  Nie twierdze, że nie ma rolników z 1000ha.Oczywiscie, że sa te 100 ha podałem jako areał pozwalający na zbudowanie silnego gospodarstwa.
                      • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 29.11.22, 19:16

> Mam Cie za człowieka inteligentnego a Ty rozisz wszystko abym zmienił zdanie...
                        >
                        > Jaki to rząd zaszczepił prawie wszystkich Polaków i robił lockdowny?
                        >
                        > Moze jełopozycja?

A kto mowił w Polsce ze covid to zwykla grypa, a maski to... Kto ośmieszał noszenie masek w miejscach publicznych? Opozycja, czy harcownicy PiSu i Konfederacji? U mnie nie mozna bylo na ulicy spotkac jednej osoby bez maski. Polecialem do Polski, to 7 na 10 osob widzialem bez masek.
                        • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 29.11.22, 19:30
                          bmc3i napisał:

>
                          > > Mam Cie za człowieka inteligentnego a Ty rozisz wszystko abym zmienił zda
                          > nie...
                          > >
                          > > Jaki to rząd zaszczepił prawie wszystkich Polaków i robił lockdowny?
                          > >
                          > > Moze jełopozycja?
                          >
                          >
                          > A kto mowił w Polsce ze covid to zwykla grypa, a maski to... Kto ośmieszał nosz
                          > enie masek w miejscach publicznych? Opozycja, czy harcownicy PiSu i Konfederacj
                          > i? U mnie nie mozna bylo na ulicy spotkac jednej osoby bez maski. Polecialem do
                          > Polski, to 7 na 10 osob widzialem bez masek.

Ja tez nosiłem tylko aby uniknac mandatu. Zwykła grypa to nie była ale wszystko było przesadzone i zrobiło wiecej szkód niz pozytku
                          • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 29.11.22, 19:40
                            ignorant11 napisał:

> > A kto mowił w Polsce ze covid to zwykla grypa, a maski to... Kto ośmiesza
                            > ł nosz
                            > > enie masek w miejscach publicznych? Opozycja, czy harcownicy PiSu i Konfe
                            > deracj
                            > > i? U mnie nie mozna bylo na ulicy spotkac jednej osoby bez maski. Polecia
                            > lem do
                            > > Polski, to 7 na 10 osob widzialem bez masek.
                            >
                            >
                            > Ja tez nosiłem tylko aby uniknac mandatu. Zwykła grypa to nie była ale wszystko
                            > było przesadzone i zrobiło wiecej szkód niz pozytku

Masz jakiegos znajomego wlasciviela zakladu pogrzebowego? Ja nie mam, ale przypadkowo rozmawialem z takim jednym emerytowanym właściecielem. Mówił ze w marcu 2020 po raz pierwszy od dzieciństwa plakał, gdy widział ludzi rzucanych pod "jego" nowojorskim szpitalem jak mieso na podstawione przez niego ciezarówki-chłodnie. Warstwami w nich leżeli.

• ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 29.11.22, 21:19
                              bmc3i napisał:

> ignorant11 napisał:
                              >
                              >
                              > > > A kto mowił w Polsce ze covid to zwykla grypa, a maski to... Kto oś
                              > miesza
                              > > ł nosz
                              > > > enie masek w miejscach publicznych? Opozycja, czy harcownicy PiSu i
                              > Konfe
                              > > deracj
                              > > > i? U mnie nie mozna bylo na ulicy spotkac jednej osoby bez maski. P
                              > olecia
                              > > lem do
                              > > > Polski, to 7 na 10 osob widzialem bez masek.
                              > >
                              > >
                              > > Ja tez nosiłem tylko aby uniknac mandatu. Zwykła grypa to nie była ale ws
                              > zystko
                              > > było przesadzone i zrobiło wiecej szkód niz pozytku
                              >
                              >
                              > Masz jakiegos znajomego wlasciviela zakladu pogrzebowego? Ja nie mam, ale przyp
                              > adkowo rozmawialem z takim jednym emerytowanym właściecielem. Mówił ze w marcu
                              > 2020 po raz pierwszy od dzieciństwa plakał, gdy widział ludzi rzucanych pod "je
                              > go" nowojorskim szpitalem jak mieso na podstawione przez niego ciezarówki-chłod
                              > nie. Warstwami w nich leżeli.
                              >

Jedna pani drugiej pani w maglu...
                              • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 29.11.22, 21:25
                                ignorant11 napisał:

> bmc3i napisał:
                                >
                                > > ignorant11 napisał:

> > nie. Warstwami w nich leżeli.
                                > >
                                >
                                >
                                > Jedna pani drugiej pani w maglu...

Dla Ciebie to jedna pani drugiej, i wygodnie to wykorxystać antyszczepionkowcowi i zwolennimowi chpiówcwszczepia ych ptzez Bila Gatesa. Ale ja z nim osobiscie biznesowo rozmawialem. Poza tym zyje w Nowym Jorku, wiem jak covid zabijal tu ludzi.
                                • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 29.11.22, 21:58
                                  bmc3i napisał:

> Dla Ciebie to jedna pani drugiej, i wygodnie to wykorxystać antyszczepionkowcow
                                  > i i zwolennimowi chpiówcwszczepia ych ptzez Bila Gatesa. Ale ja z nim osobiscie
                                  > biznesowo rozmawialem. Poza tym zyje w Nowym Jorku, wiem jak covid zabijal tu
                                  > ludzi.

I znowu post od czapy, bo akurat ja sie zaszczepiłem az 3 razy ale jak usłyszałem,ze nadal nie skuteczne i trzeba 4ty raz to sie rozesmiałem:)))

A Wilus gates? Nie jestem fanem ani jego ani jego chipów.

A ja zyję na wsi pod Wrocławiem i wiem, ze nikt nie umarł na covid nwet babcie i dziadkowie ponad 90 lat...

I ze w rodzinie sie nie zarazali mimo podobno pewnego stwierdzenia u domowników
                                  • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 29.11.22, 22:53
                                    ignorant11 napisał:

> bmc3i napisał:
                                    >
                                    >
                                    > > Dla Ciebie to jedna pani drugiej, i wygodnie to wykorxystać antyszczepion
                                    > kowcow
                                    > > i i zwolennimowi chpiówcwszczepia ych ptzez Bila Gatesa. Ale ja z nim oso
                                    > biscie
                                    > > biznesowo rozmawialem. Poza tym zyje w Nowym Jorku, wiem jak covid zabij
                                    > al tu
                                    > > ludzi.

> I znowu post od czapy, bo akurat ja sie zaszczepiłem az 3 razy ale jak usłyszał
                                    > em,ze nadal nie skuteczne i trzeba 4ty raz to sie rozesmiałem:)))

> A Wilus gates? Nie jestem fanem ani jego ani jego chipów.

Nic dziwnego że nie jesteś, skoro aż trzy jego upgrady tego chipa szczepionkami Ci wszczepili.

> A ja zyję na wsi pod Wrocławiem i wiem, ze nikt nie umarł na covid nwet babcie
                                    > i dziadkowie ponad 90 lat...
                                    >
                                    > I ze w rodzinie sie nie zarazali mimo podobno pewnego stwierdzenia u domowników

No widzisz? Żywy dowód na to, że covid to zwykla grypa byla.

• ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 29.11.22, 23:11
                                      bmc3i napisał:

> ignorant11 napisał:
                                      >
                                      > > bmc3i napisał:
                                      > >
                                      > >
                                      > > > Dla Ciebie to jedna pani drugiej, i wygodnie to wykorxystać antyszc
                                      > zepion
                                      > > kowcow
                                      > > > i i zwolennimowi chpiówcwszczepia ych ptzez Bila Gatesa. Ale ja z n
                                      > im oso
                                      > > biscie
                                      > > > biznesowo rozmawialem. Poza tym zyje w Nowym Jorku, wiem jak covid
                                      > zabij
                                      > > al tu
                                      > > > ludzi.
                                      >
                                      > > I znowu post od czapy, bo akurat ja sie zaszczepiłem az 3 razy ale jak us
                                      > łyszał
                                      > > em,ze nadal nie skuteczne i trzeba 4ty raz to sie rozesmiałem:)))
                                      >
                                      > > A Wilus gates? Nie jestem fanem ani jego ani jego chipów.
                                      >
                                      > Nic dziwnego że nie jesteś, skoro aż trzy jego upgrady tego chipa szczepionkami
                                      > Ci wszczepili.

Ja miałem bez chipów:)))

>
                                      >
                                      > > A ja zyję na wsi pod Wrocławiem i wiem, ze nikt nie umarł na covid nwet b
                                      > abcie
                                      > > i dziadkowie ponad 90 lat...
                                      > >
                                      > > I ze w rodzinie sie nie zarazali mimo podobno pewnego stwierdzenia u domo
                                      > wników
                                      >
                                      >
                                      > No widzisz? Żywy dowód na to, że covid to zwykla grypa byla.
                                      >

Na zwykłą sie nie szczepie:)))
                                      • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 02.12.22, 01:21
                                        ignorant11 napisał:

> bmc3i napisał:
                                        >
                                        > > ignorant11 napisał:
                                        > >
                                        > > > bmc3i napisał:

> > Nic dziwnego że nie jesteś, skoro aż trzy jego upgrady tego chipa szczepi
                                        > onkami
                                        > > Ci wszczepili.
                                        >
                                        > Ja miałem bez chipów:)))

Nigdy nie wiesz. Moze już zdalnie sterowany zombie jestes, a Bill juz ma Twoj przepis na ser z koziego mleka.

• ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 02.12.22, 12:15
                                          bmc3i napisał:

>
                                          > > Ja miałem bez chipów:)))
                                          >
                                          > Nigdy nie wiesz. Moze już zdalnie sterowany zombie jestes, a Bill juz ma Twoj p
                                          > rzepis na ser z koziego mleka.
                                          >
                                          >

Wilus Gates jest typkiem spod ciemnej gwiazdy ale nie ma takiej technologii
                                          • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 02.12.22, 15:53
                                            ignorant11 napisał:

> bmc3i napisał:
                                            >
                                            > >
                                            > > > Ja miałem bez chipów:)))
                                            > >
                                            > > Nigdy nie wiesz. Moze już zdalnie sterowany zombie jestes, a Bill juz ma
                                            > Twoj p
                                            > > rzepis na ser z koziego mleka.
                                            > >
                                            > >
                                            >
                                            > Wilus Gates jest typkiem spod ciemnej gwiazdy ale nie ma takiej technologii

Ignor, ci w matrixie tez nie wiedzieli ze sa w matrixie
                                            • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 13.12.22, 22:34
                                              bmc3i napisał:

> ignorant11 napisał:
                                              >
                                              > > bmc3i napisał:
                                              > >
                                              > > >
                                              > > > > Ja miałem bez chipów:)))
                                              > > >
                                              > > > Nigdy nie wiesz. Moze już zdalnie sterowany zombie jestes, a Bill j
                                              > uz ma
                                              > > Twoj p
                                              > > > rzepis na ser z koziego mleka.
                                              > > >
                                              > > >
                                              > >
                                              > > Wilus Gates jest typkiem spod ciemnej gwiazdy ale nie ma takiej technolog
                                              > ii
                                              >
                                              >
                                              > Ignor, ci w matrixie tez nie wiedzieli ze sa w matrixie

Tia:))) A Ty jestes cyberfantomem:))
                              • maxikasek Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 30.11.22, 00:00
                                "Jedna pani drugiej pani w maglu..."
                                158 tys. ponadmiarowych zgonów w Polsce jest faktem. I nie były to tylko ofiary COvidu, a braku dostępu do lekarza z powodu lockdownu.

• ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 30.11.22, 09:14
                                  maxikasek napisał:

> "Jedna pani drugiej pani w maglu..."
                                  > 158 tys. ponadmiarowych zgonów w Polsce jest faktem. I nie były to tylko ofiary
                                  > COvidu, a braku dostępu do lekarza z powodu lockdownu.
                                  >

No włąsnie szkody z powodu lockdownu
                        • odyn06 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 30.11.22, 09:29
                          A co opowiadali księża?
                          Wystarczy się modlić i dać na tace, to COVID niegroźny.
                          W jednej znanej mi podczęstochowskiej wsi wymarła na COVID większość starszych ludzi.
                          Policja bała się wizyty u księdza, bo ich zj…l. I wyrzucił za drzwi.
                  • stasi1 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 02.12.22, 00:35
                    Ale chyba też to samo można powiedzieć o PiS, w końcu wśród ciemnego luda maja prawie 100% poparcie, jak to mówił Kurski
                  • stasi1 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 05.12.22, 09:41
                    Przecież to pis niszczy polską oświatę! Przecież to PiS ogranicza inwestycje. Nawet PiS robi wszystko abyśmy nie dostali tego kpo
                    • odyn06 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 05.12.22, 12:22
                      I pomyśleć, że zaczęli skromnie. Zniszczyli stadninę koni arabskich w Janowie Podlaskim.
                      Wywalili doświadczonych fachowców, którzy teraz pracują u szejków.
                      W kto dzisiaj zarabia na aukcjach koni arabskich?
                      Węgrzy i Turcy.
                      • stasi1 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 13.12.22, 21:58
                        Musieli sie nauczyć. I zobaczyc czy to sie podoba lepszemu sortowi
                      • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 13.12.22, 22:27
                        odyn06 napisał:

> I pomyśleć, że zaczęli skromnie. Zniszczyli stadninę koni arabskich w Janowie P
                        > odlaskim.
                        > Wywalili doświadczonych fachowców, którzy teraz pracują u szejków.
                        > W kto dzisiaj zarabia na aukcjach koni arabskich?
                        > Węgrzy i Turcy.

Biznes widze najlepiej przemawia do wyobraźni. Ale znacznie groźniejsze dla kazdego są sądy.
    • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 25.11.22, 19:09
      www.portalmorski.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo-granice/52431-podpisano-kontrakt-na-budowe-dwoch-okretow-sigint-dla-marynarki-wojennej-rp

I znaczna częśc zostanie w Polsce.
      • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 25.11.22, 22:17
        ignorant11 napisał:

> www.portalmorski.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo-granice/52431-podpisano-kontrakt-na-budowe-dwoch-okretow-sigint-dla-marynarki-wojennej-rp
        >
        > I znaczna częśc zostanie w Polsce.
        >

Tylko kto bedzie je osłaniał. Podobnie jak Kormorany.
        • maxikasek Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 26.11.22, 16:44
          "Tylko kto bedzie je osłaniał. Podobnie jak Kormorany."
          Mieczniki też są już "w toku". A biorąc pod uwagę, że MON zachowuje się jak dziecko w sklepie z cukierkami- pewnie wkrótce Orka- do wyborów będa cuda.
          • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 13.12.22, 22:29
            maxikasek napisał:

> "Tylko kto bedzie je osłaniał. Podobnie jak Kormorany."
            > Mieczniki też są już "w toku". A biorąc pod uwagę, że MON zachowuje się jak dzi
            > ecko w sklepie z cukierkami- pewnie wkrótce Orka- do wyborów będa cuda.

Gawrony też kiedyś były.
    • kstmrv Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 26.11.22, 16:18
      Moje zdanie o okrętach nawodnych dla MW jest znane. Strata kasy, te 3 miliardy lepiej wydać nawet na FA-50.
      • odyn06 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 26.11.22, 18:17
        Kolego
        W Polsce 1,8 miliona ludzi żyje w skrajnej nędzy, a w MON szastają miliardami bez przetargów, postępowań konkursowych i bez sensu.
        Bekniemy za to, aż miło, bo zamiast zmieniać kuwety MON udaje, że zbroi Polskę.
        • menel13 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 26.11.22, 19:59
          odyn06 napisał:

> W Polsce 1,8 miliona ludzi żyje w skrajnej nędzy,

Bzdura.
          • maxikasek Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 26.11.22, 23:21
            "odyn06 napisał:

> W Polsce 1,8 miliona ludzi żyje w skrajnej nędzy,

Bzdura."

Dane GUS za 2020- to 1,97 mln Polaków ma poniżej 640 zł na osobę. 15,5 mln żyje w "warunkach niedostatku" czyli 1215 zł dla gospodarstw jednoosobowych i 3244 zł dla czteroosobowych.
            • menel13 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 26.11.22, 23:48
              Jasne. Połowa kraju to nędzarze. Tylko gdzie oni są?
              • maxikasek Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 22:32
                "Jasne. Połowa kraju to nędzarze. Tylko gdzie oni są?"
                Nie połowa, tylko niecałe 2 mln czyli 5%. Reszta to tzw. bieda pracujących- osoby które pracują i tak żyją poniżej granicy niedostatku- np jedna osoba pracująca lub dwie , ale jedna dorywczo na umowę -zlecenie etc.
                • menel13 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 22:45
                  maxikasek napisał:

> Reszta to tzw. bieda pracujących-

I gdzie te bieda domy w których mieszkają?
                  • maxikasek Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 28.11.22, 19:15
                    "I gdzie te bieda domy w których mieszkają?"
                    Np centra miast i mieszkania komunalne. Trzy, a czasem cztery pokolenia w jednym mieszkaniu.
                    • menel13 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 28.11.22, 20:42
                      Ze strony UM Warszawa
                      >>>Mieszkaniowy zasób m.st. Warszawy i spółek TBS liczył w na koniec 2020 r. łącznie 84 384 mieszkania, z czego:

lokali z zasobu m.st. Warszawy (tzw. lokale komunalne) było: 81 281

lokali w zasobach towarzystw budownictwa społecznego było: 3 103

Lokale z zasobu mieszkaniowego m.st. Warszawy

Lokale znajdują się na terenie dzielnic m.st. Warszawy i każda z dzielnic gospodaruje lokalami znajdującymi się na swoim terenie na podstawie przepisów prawa miejscowego (uchwał Rady m.st. Warszawy) i ogólnie obowiązujących przepisów prawa (ustawy i rozporządzenia). W mieszkaniowym zasobie m.st. Warszawy wg stanu na 31.12.2020 r. zamieszkiwały 163 382 osoby.<<<

Wychodzi średnio 2 osoby/lokal. I to wcale nie muszą być biedne osoby.

• maxikasek Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 29.11.22, 19:03
                        "Wychodzi średnio 2 osoby/lokal. I to wcale nie muszą być biedne osoby."
                        Nie. bo zasób nie oznacza mieszkań zamieszkałych. W maleńkim SŁupsku, kiedy Biedroń został przezydentem i zrobił przegląd zasobu mieszkań komunalnych- wykryto cos ok 140 mieszkań niezamieszkałych.
                        Co do zamożności- to aby otrzymać mieszkanie komunalne w 2022 to dochód na osobę nie moze przekraczać 882,56 zł (w przypadku rodziny). CO prawda później ten próg nie jest już weryfikowany (chyba że sąsiad podpierdzieli). Średni czas oczekiwania w Polsce 3 lata. W w-wie 2 lata.

"Mieszkaniowy zasób m.st. Warszawy i spółek TBS liczył w na koniec 2020 r. łącznie 84 384 mieszkania,"
                        Dane na koniec 2019- umowy o najem 73 389+4112 . LIczba oczekujących 8664 rodzin. Jak widać coś ok. 7 tys. to pustostany (chyba że przybyło tyle w 2020).
                        www.money.pl/gospodarka/trzy-lata-czekania-na-mieszkanie-od-gminy-to-standard-6592585030146848a.html

Do tego dolicz mieszkania własnościowe dziadków, w których mieszkają kolejne pokolenia. O ile W_wa jest w korzystnej sytuacji pod względem rynku pracy- to na wsiach to norma.
                        • menel13 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 29.11.22, 21:16
                          maxikasek napisał:

> "Mieszkaniowy zasób m.st. Warszawy i spółek TBS liczył w na koniec 2020 r. łącz
                          > nie 84 384 mieszkania,"
                          > Dane na koniec 2019- umowy o najem 73 389+4112 . LIczba oczekujących 8664 rodzi
                          > n. Jak widać coś ok. 7 tys. to pustostany (chyba że przybyło tyle w 2020).
                          >
                          Czyli na bieżąco.

> Do tego dolicz mieszkania własnościowe dziadków, w których mieszkają kolejne po
                          > kolenia.
                          >
                          Na papierze to i ja całe życie mieszkałem z rodzicami.

O ile W_wa jest w korzystnej sytuacji pod względem rynku pracy- to na
                          > wsiach to norma.
                          >
                          Na wsiach normą jest dom w którym mieszkają samotni rodzice albo wielopokoleniowe rodziny jeśli młodzi zdecydowali sie na prowadzenie gospodarstwa.
                          • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 29.11.22, 21:21
                            menel13 napisała:

> Na wsiach normą jest dom w którym mieszkają samotni rodzice albo wielopokolenio
                            > we rodziny jeśli młodzi zdecydowali sie na prowadzenie gospodarstwa.

W miastach domy tez...
                          • maxikasek Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 29.11.22, 23:56
                            "Czyli na bieżąco."
                            Nieco ponad 2 lata średni czas oczekiwania- tak na bieżaco ;-). W 2019 4112 podpisanych nowych umów i 8,6 tys oczekujących.

"Na papierze to i ja całe życie mieszkałem z rodzicami.
                            "
                            Żeby to było na papierze. Przejdź się w okolice kamienic robotniczych- zobaczysz .

"Na wsiach normą jest dom w którym mieszkają samotni rodzice albo wielopokoleniowe rodziny jeśli młodzi zdecydowali sie na prowadzenie gospodarstwa."
                            MOże na wschodniej ścianie. Tu na Zachodzie rolnicy są nieliczni, bo gospodarstwa po 1- 1,5 tys ha. Reszta mieszka z powodu biedy.
                            • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 30.11.22, 09:18
                              maxikasek napisał:

> "Czyli na bieżąco."
                              > Nieco ponad 2 lata średni czas oczekiwania- tak na bieżaco ;-). W 2019 4112 po
                              > dpisanych nowych umów i 8,6 tys oczekujących.
                              >
                              > "Na papierze to i ja całe życie mieszkałem z rodzicami.
                              > "
                              > Żeby to było na papierze. Przejdź się w okolice kamienic robotniczych- zobaczys
                              > z .
                              >
                              > "Na wsiach normą jest dom w którym mieszkają samotni rodzice albo wielopokoleni
                              > owe rodziny jeśli młodzi zdecydowali sie na prowadzenie gospodarstwa."
                              > MOże na wschodniej ścianie. Tu na Zachodzie rolnicy są nieliczni, bo gospodars
                              > twa po 1- 1,5 tys ha. Reszta mieszka z powodu biedy.

Ponad 1000ha to latyfundysci z zslu. Dobrzy rolnicy to ok 100ha i taka powinna być srednia dla prosperujacego gospodarstwa.
                              Zaskaujace, że moj wujek, zarzadca ziemiańskich majatków postulował własnie taka wielkośc dla dobrego gospodarstwa.
                        • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 13.12.22, 22:37
                          maxikasek napisał:

> "Wychodzi średnio 2 osoby/lokal. I to wcale nie muszą być biedne osoby."
                          > Nie. bo zasób nie oznacza mieszkań zamieszkałych. W maleńkim SŁupsku, kiedy Bie
                          > droń został przezydentem i zrobił przegląd zasobu mieszkań komunalnych- wykryto
                          > cos ok 140 mieszkań niezamieszkałych.
                          > Co do zamożności- to aby otrzymać mieszkanie komunalne w 2022 to dochód na osob
                          > ę nie moze przekraczać 882,56 zł (w przypadku rodziny).

Mam znajomego w Warszawie, mieszka w mieszkaniu miejskim na Powiślu, a wiec super atrakcyjna lokalizacja. I wszystko można o nim powiedzieć, wszystko, tylko nie to że jest biedny. Jego żona zaś źyje osibno w ich prywatnym mieszkaniu na Solcu.
                          • odyn06 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 14.12.22, 12:54
                            A co to m wspólnego z tym, co piszemy o biedzie ponad 1,5 miliona Polaków?
            • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 13.12.22, 22:30
              maxikasek napisał:

> "odyn06 napisał:
              >
              > > W Polsce 1,8 miliona ludzi żyje w skrajnej nędzy,
              >
              > Bzdura."
              >
              > Dane GUS za 2020- to 1,97 mln Polaków ma poniżej 640 zł na osobę. 15,5 mln żyje
              > w "warunkach niedostatku" czyli 1215 zł dla gospodarstw jednoosobowych i 3244
              > zł dla czteroosobowych.

To znajdz dane okreŝlające ilu ludzi żyje w "skrajnej nędzy".

• maxikasek Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 13.12.22, 23:42
                "To znajdz dane okreŝlające ilu ludzi żyje w "skrajnej nędzy"."

1,97 mln Polaków ma poniżej 640 zł na osobę
                • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 14.12.22, 14:33
                  maxikasek napisał:

> "To znajdz dane okreŝlające ilu ludzi żyje w "skrajnej nędzy"."
                  >
                  > 1,97 mln Polaków ma poniżej 640 zł na osobę

A gdzie "skrajna nędza"? Lubicie mieszać próg ubóstwa ze skrajną nędzą. Tak samo jak można być mniej lub bardziej bogatym, tak samo można być mniej lub bardziej biednym. Tymczasem skrajna nędza, to już ekstremum, gdzie ono jest?
                  • maxikasek Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 14.12.22, 23:06
                    "A gdzie "skrajna nędza"? Lubicie mieszać próg ubóstwa ze skrajną nędzą. Tak samo jak można być mniej lub bardziej bogatym, tak samo można być mniej lub bardziej biednym. Tymczasem skrajna nędza, to już ekstremum, gdzie ono jest?"
                    To jest definicja skrajnej nędzy wg GUS. Oficjalna nazwa "ubóstwo skrajne". Obydwie nazwy to synonimy ;-)
                    ZNalazłem dane z 2021- zmalało o jeden procent do 4,2% czyli 1,6mln Polaków.
        • kstmrv Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 26.11.22, 23:06
          odyn06 napisał:

> Kolego
          > W Polsce 1,8 miliona ludzi żyje w skrajnej nędzy

Oczywiście wydanie tych 3 miliardów na biednych jest również znacznie lepszym pomysłem niż wydanie ich na (duże i drogie) okręty nawodne.

> a w MON szastają miliardami b
          > ez przetargów, postępowań konkursowych i bez sensu.

Przetargi, konkursy zajmują czas, którego niekoniecznie mamy dużo. Pozatym nie wszędzie konkurs jest potrzebny, np. chcąc myśliwiec V generacji nie mamy wyboru, dostępny jest tylko F-35.

> Bekniemy za to, aż miło, bo zamiast zmieniać kuwety MON udaje, że zbroi Polskę

Są wyjątki (FA-50), ale większość sprzętu który teraz zamawiamy będzie bardzo przydatna w ewentualnej wojnie.
          • maxikasek Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 26.11.22, 23:24
            "Przetargi, konkursy zajmują czas, którego niekoniecznie mamy dużo. Pozatym nie wszędzie konkurs jest potrzebny, np. chcąc myśliwiec V generacji nie mamy wyboru, dostępny jest tylko F-35."
            Finowie i Szwajcarzy też chcieli, ale zrobili przetarg. I wynegocjowali lepsze warunki niż przy kupnie "ze sklepu".

• ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 26.11.22, 23:30
              maxikasek napisał:

> "Przetargi, konkursy zajmują czas, którego niekoniecznie mamy dużo. Pozatym nie
              > wszędzie konkurs jest potrzebny, np. chcąc myśliwiec V generacji nie mamy wybo
              > ru, dostępny jest tylko F-35."
              > Finowie i Szwajcarzy też chcieli, ale zrobili przetarg. I wynegocjowali lepsze
              > warunki niż przy kupnie "ze sklepu".
              >

No nawijaj! Jak lepsze i o ile lepsze?
              • maxikasek Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 22:24
                "No nawijaj! Jak lepsze i o ile lepsze?"
                My 32 szt za 4,6 mld $, bez offsetu. DO końca nie ujawniono jaki zakres serwisu będzie mógła wykonac strona polska.
                FInowie 64 szt, za 9,4 mld $ z 30% offsetem (offset jest w cenie- bo płaci za to kupujący) "Finowie mają zając się budową przedniej części struktury kadłuba F-35, innych elementów struktury płatowca, testami wyposażenia, mają tez otrzymać zdolności do prowadzenia serwisów swoich samolotów i dokonywać ostatecznego montaży silników. "
                Szwajcaria 36 szt za 5,5 mld $ z offsetem blisko 50%.
                • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 22:35
                  maxikasek napisał:

> "No nawijaj! Jak lepsze i o ile lepsze?"
                  > My 32 szt za 4,6 mld $, bez offsetu. DO końca nie ujawniono jaki zakres serwisu
                  > będzie mógła wykonac strona polska.
                  > FInowie 64 szt, za 9,4 mld $ z 30% offsetem (offset jest w cenie- bo płaci za t
                  > o kupujący) "Finowie mają zając się budową przedniej części struktury kadłuba F
                  > -35, innych elementów struktury płatowca, testami wyposażenia, mają tez otrzyma
                  > ć zdolności do prowadzenia serwisów swoich samolotów i dokonywać ostatecznego m
                  > ontaży silników. "

Srały muchy, będzie wiosna. Tweeterowa informacja jest Twoim źródłem? Czy na Tweeterze wytłumaczą również jak zabiorą produkcję tej przedniej części kadłubów fabrykom państw partnerskich JSF, dla wyprodukowania 64 sztuk samolotów?

> Szwajcaria 36 szt za 5,5 mld $ z offsetem blisko 50%.

Tak, a jako offset inwestycja w malarnię i woskownię opon.
                  • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 23:05
                    bmc3i napisał:

> Srały muchy, będzie wiosna. Tweeterowa informacja jest Twoim źródłem? Czy na Tw
                    > eeterze wytłumaczą również jak zabiorą produkcję tej przedniej części kadłubów
                    > fabrykom państw partnerskich JSF, dla wyprodukowania 64 sztuk samolotów?
                    >
                    > > Szwajcaria 36 szt za 5,5 mld $ z offsetem blisko 50%.
                    >
                    > Tak, a jako offset inwestycja w malarnię i woskownię opon.

:))))
                    I jeszcze myjnia:)))
                  • maxikasek Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 28.11.22, 19:09
                    "Tak, a jako offset inwestycja w malarnię i woskownię opon."
                    U nas tak bywało. ALbo fabryka Opla wybudowana kilka lat przed zakupem F-16.

"Srały muchy, będzie wiosna. Tweeterowa informacja jest Twoim źródłem? Czy na Tweeterze wytłumaczą również jak zabiorą produkcję tej przedniej części kadłubów fabrykom państw partnerskich JSF, dla wyprodukowania 64 sztuk samolotów?"
                    O ile fiński MON kłamie o tym na oficjalnej stronie :
                    ilmavoimat.fi/en/-/the-lockheed-martin-f-35a-lightning-ii-is-finland-s-next-multi-role-fighter

Udział przemysłu był jednym z czterech warunków oceny ofert.
                • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 22:37
                  maxikasek napisał:

> "No nawijaj! Jak lepsze i o ile lepsze?"
                  > My 32 szt za 4,6 mld $, bez offsetu. DO końca nie ujawniono jaki zakres serwisu
                  > będzie mógła wykonac strona polska.
                  > FInowie 64 szt, za 9,4 mld $ z 30% offsetem (offset jest w cenie- bo płaci za t
                  > o kupujący) "Finowie mają zając się budową przedniej części struktury kadłuba F
                  > -35, innych elementów struktury płatowca, testami wyposażenia, mają tez otrzyma
                  > ć zdolności do prowadzenia serwisów swoich samolotów i dokonywać ostatecznego m
                  > ontaży silników. "
                  > Szwajcaria 36 szt za 5,5 mld $ z offsetem blisko 50%.

A symulatory, a czesci zamienne a uzbrojenie?
                  • maxikasek Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 28.11.22, 19:13
                    "A symulatory, a czesci zamienne a uzbrojenie?"
                    Ignor , ja wiem że nick zobowiązuje ;-) ale bez przesady.
                    KOszty samolotów to ok. połowy wartości kontraktu.
                    • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 28.11.22, 20:22
                      maxikasek napisał:

> "A symulatory, a czesci zamienne a uzbrojenie?"
                      > Ignor , ja wiem że nick zobowiązuje ;-) ale bez przesady.
                      > KOszty samolotów to ok. połowy wartości kontraktu.

Własnie dlatego pytam o szczególy...
            • odyn06 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 16:55
              I o to mi chodziło.
              W odróżnieniu od naszej ustawy o zamówieniach publicznych, w obrocie międzynarodowym przetarg to kwartał i nie koniecznie więcej.
              To, co się dzieje z zapowiadanymi masowymi kazupami broni dla Wojska Polskiego to na razie pijarowe erekcje.
              Jak mówił mój nauczyciel:obadamy kwestię całą.
              Nie należy zapominać, że największym wrogiem zakupów dla wojska jest……minister finansów.
              On wie, że dla partii rządzącej najważniejsze jest utrzymanie się przy władzy, czyli wygranie wyborów za niecały rok.
              Dlatego to nie nowa broń, ale wydatki na „front wewnętrzny” będą priorytetem.
              Kapneli to już policjanci i inne służby mundurowe protestując w Warszawie o nowe podwyżki. Oni wiedza, że dla rządzących to oni będą bardziej potrzebni, niż koreańskie czołgi.
              Elektoratem pisu są emeryci i ludzi słabiej uposażeni, a w tym wspomniana przez mnie biedota strukturalna.
              To do nich popłynie strumień pustych pieniędzy, aby przy urnach wyborczych wybrali kogo trzeba.
              Ze to podwyższa inflację i wali w budżet?
              A kogo to obchodzi?
              Władza jest ważna, a nie koreańskie czołgi i jakieś zasady ekonomiczne.
              Zobaczycie, że tak będzie.
              • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 20:44
                odyn06 napisał:

> I o to mi chodziło.
                > W odróżnieniu od naszej ustawy o zamówieniach publicznych, w obrocie międzynaro
                > dowym przetarg to kwartał i nie koniecznie więcej.

Odynie, w zamówieniach wojskowych nie stosuje się ustawy o zamówieniach publicznych, ani nawet europejskich - unijnych przepisów o zamówieniach publicznych. Można je stosować, ale nie ma takiego obowiązku, bo są wprost wyłączone z ogólnych zasad. Jedynie Parlament Europejski swoimi uchwałami "apeluje" o jak najszersze stosowanie tych przepisów, także do zamówień wojskowych.

> To, co się dzieje z zapowiadanymi masowymi kazupami broni dla Wojska Polskiego
                > to na razie pijarowe erekcje.
                > Jak mówił mój nauczyciel:obadamy kwestię całą.

To jest inny problem niż stosowanie zasad zakupów publicznych.
                • odyn06 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 28.11.22, 09:16
                  Matrek, aby nie bić piany.
                  Wskaż mi inny kraj NATO, gdzie tak bezmyślnie wydaje się pieniądze na zbrojenia.
                  Jak jest gdzie indziej to ja wiem i Ty chyba też.
                  Najpierw mądre cywilne głowy opracowują koncepcje obronną, choć w różnych krajach różnie się nazywa.
                  Potem połączone cywilno-wojskowe głowy opracowują założenia strategiczne na wypadek wojny.
                  Potem wojskowi mówią, jakie narzędzia są im do roboty potrzebne.
                  Potem minister finansów mówi, że przegięli i daje im połowę.
                  Potem jest rozeznanie rynku i zakupy
                  Czyż nie?
                  • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 28.11.22, 09:21
                    Zgadza sie, ale przetargi i zamówienia publiczne nie maja nic do tego.
                    • odyn06 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 28.11.22, 13:16
                      Matrek
                      W znowelizowanej ustawie o zam. publicznych jest konkurs ofert.
                      😁
                      • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 28.11.22, 14:18
                        odyn06 napisał:

> Matrek
                        > W znowelizowanej ustawie o zam. publicznych jest konkurs ofert.
                        > 😁

Zawsze były różne formy zamówień publicznych, nie tylko przetarg. 5 jeśli dobrze pamiętam. Czy znowelizowana ustawa wyeliminowała wyłączenie zamówień wojskowych z jej zakresu przedmiotowego?
                        • odyn06 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 28.11.22, 15:02
                          Nie.
                          Ale jest furtka: ze względu na szczególny interes państwa.
                          I tutaj hula Błaszczak!
            • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 20:39
              maxikasek napisał:

> "Przetargi, konkursy zajmują czas, którego niekoniecznie mamy dużo. Pozatym nie
              > wszędzie konkurs jest potrzebny, np. chcąc myśliwiec V generacji nie mamy wybo
              > ru, dostępny jest tylko F-35."

> Finowie i Szwajcarzy też chcieli, ale zrobili przetarg. I wynegocjowali lepsze
              > warunki niż przy kupnie "ze sklepu".

Raczej bujali się z konkursami przez kilka lat, zrobili cyrk polityczny, i ostatecznie kupili to samo co Polska "w tydzień", na takich samych warunkach.
          • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 26.11.22, 23:32
            kstmrv napisał:

> odyn06 napisał:
            >
            > > Kolego
            > > W Polsce 1,8 miliona ludzi żyje w skrajnej nędzy
            >
            >
            > Oczywiście wydanie tych 3 miliardów na biednych jest również znacznie lepszym p
            > omysłem niż wydanie ich na (duże i drogie) okręty nawodne.
            >
            >
            > > a w MON szastają miliardami b
            > > ez przetargów, postępowań konkursowych i bez sensu.
            >
            >
            > Przetargi, konkursy zajmują czas, którego niekoniecznie mamy dużo. Pozatym nie
            > wszędzie konkurs jest potrzebny, np. chcąc myśliwiec V generacji nie mamy wybor
            > u, dostępny jest tylko F-35.
            >
            >
            > > Bekniemy za to, aż miło, bo zamiast zmieniać kuwety MON udaje, że zbroi
            > Polskę
            >

jakie kuwety? Dla czyjego kota?

>
            > Są wyjątki (FA-50), ale większość sprzętu który teraz zamawiamy będzie bardzo p
            > rzydatna w ewentualnej wojnie.
            >

A Fa50 nie przyda sie? wolisz migi i suki?
        • stary_chinczyk Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 21:20

> Kolego
          > W Polsce 1,8 miliona ludzi żyje w skrajnej nędzy, a w MON szastają miliardami b
          > Bekniemy za to, aż miło, bo zamiast zmieniać kuwety MON udaje, że zbroi Polskę

Marnują pieniądze na śmiercionośną broń, zamiast dać głodnym dzieciom.
          • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 21:39
            stary_chinczyk napisał:

>
            > > Kolego
            > > W Polsce 1,8 miliona ludzi żyje w skrajnej nędzy, a w MON szastają miliar
            > dami b
            > Polskę
            >
            > Marnują pieniądze na śmiercionośną broń, zamiast dać głodnym dzieciom.

Te "głodne" moga zostac wywiezione na Sybit i Kaługe jak z Ukrainy czy Zamojszczyzny.
        • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 21:38
          odyn06 napisał:

> Kolego
          > W Polsce 1,8 miliona ludzi żyje w skrajnej nędzy, a w MON szastają miliardami b

Myślałem że takie teksty w stylu "a dzieci szklanki mleka w szkole nie mają", zostały już za nami w latach 90.
          Mleko krowie jest niezdrowe dla dzieci.

• ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 22:01
            bmc3i napisał:

> odyn06 napisał:
            >
            > > Kolego
            > > W Polsce 1,8 miliona ludzi żyje w skrajnej nędzy, a w MON szastają miliar
            > dami b
            >
            >
            > Myślałem że takie teksty w stylu "a dzieci szklanki mleka w szkole nie mają", z
            > ostały już za nami w latach 90.
            > Mleko krowie jest niezdrowe dla dzieci.

jasne jesli mleko to KOZIE:)))

Ale sery jogurty sa zdrowe.
            >
            > Polskę
            • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 22:15
              ignorant11 napisał:

> bmc3i napisał:
              >
              > > odyn06 napisał:
              > >
              > > > Kolego
              > > > W Polsce 1,8 miliona ludzi żyje w skrajnej nędzy, a w MON szastają
              > miliar
              > > dami b
              > > > ez przetargów, postępowań konkursowych i bez sensu.
              > >
              > >
              > > Myślałem że takie teksty w stylu "a dzieci szklanki mleka w szkole nie ma
              > ją", z
              > > ostały już za nami w latach 90.
              > > Mleko krowie jest niezdrowe dla dzieci.
              >
              > jasne jesli mleko to KOZIE:)))

Jedno i drugie żre trawę, a celulozy dzieci nie potrafią trawić.

> Ale sery jogurty sa zdrowe.
              • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 22:40
                bmc3i napisał:

> Jedno i drugie żre trawę, a celulozy dzieci nie potrafią trawić.

:)))) Coś Ci sie pomyliło, to bydełko zre trawe, choc kozy wola liscie i gałązki i to one trawia celulowze a nie dzieci.

I tez nie one ale bakterie w żwaczu, którego dzieci owszem nie maja gdybys nie wiedział jak wnosze z Twojego postu...

>
                >
                > > Ale sery jogurty sa zdrowe.
                • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 22:44
                  ignorant11 napisał:

> bmc3i napisał:
                  >
                  > > Jedno i drugie żre trawę, a celulozy dzieci nie potrafią trawić.
                  >
                  > :)))) Coś Ci sie pomyliło, to bydełko zre trawe, choc kozy wola liscie i gałązk
                  > i i to one trawia celulowze a nie dzieci.
                  >
                  > I tez nie one ale bakterie w żwaczu, którego dzieci owszem nie maja gdybys nie
                  > wiedział jak wnosze z Twojego postu...

I ta przetrawiona celuloza dalej jest w mleku. Dlatego oficjalnie, pediatrzy odradzają podawania mleka zwierzęcego małym dzieciom. A wiele dzieci z tego samego powodu reaguje na mleko wręcz alergicznie.
                  • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 23:06
                    bmc3i napisał:

> ignorant11 napisał:
                    >
                    > > bmc3i napisał:
                    > >
                    > > > Jedno i drugie żre trawę, a celulozy dzieci nie potrafią trawić.
                    > >
                    > > :)))) Coś Ci sie pomyliło, to bydełko zre trawe, choc kozy wola liscie i
                    > gałązk
                    > > i i to one trawia celulowze a nie dzieci.
                    > >
                    > > I tez nie one ale bakterie w żwaczu, którego dzieci owszem nie maja gdyby
                    > s nie
                    > > wiedział jak wnosze z Twojego postu...
                    >
                    > I ta przetrawiona celuloza dalej jest w mleku. Dlatego oficjalnie, pediatrzy od
                    > radzają podawania mleka zwierzęcego małym dzieciom. A wiele dzieci z tego sameg
                    > o powodu reaguje na mleko wręcz alergicznie.

:)))) Celuloza zostaje pocieta do cukrów prostych inaczej nie byłaby trawiona:))))

Mleko kozie jest zbawienne dla wszystkich...
                  • stary_chinczyk Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 28.11.22, 21:23
                    > I ta przetrawiona celuloza dalej jest w mleku. Dlatego oficjalnie, pediatrzy od
                    > radzają podawania mleka zwierzęcego małym dzieciom. A wiele dzieci z tego sameg
                    > o powodu reaguje na mleko wręcz alergicznie.

Mleko nie składa się tylko z celulozy, ale i z innych składników, z których wiele jest dla człowieka korzystnych. Małe dzieci nie chodzą do szkoły. A te, które już chodzą, z mlekiem nie mają żadnego problemu. O ile nie mają jakiejś alergii.
                    • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 28.11.22, 21:37
                      stary_chinczyk napisał:

> > I ta przetrawiona celuloza dalej jest w mleku. Dlatego oficjalnie, pediat
                      > rzy od
                      > > radzają podawania mleka zwierzęcego małym dzieciom. A wiele dzieci z tego
                      > sameg
                      > > o powodu reaguje na mleko wręcz alergicznie.
                      >
                      > Mleko nie składa się tylko z celulozy, ale i z innych składników, z których wie
                      > le jest dla człowieka korzystnych. Małe dzieci nie chodzą do szkoły. A te, któr
                      > e już chodzą, z mlekiem nie mają żadnego problemu. O ile nie mają jakiejś alerg
                      > ii.

Celuzlozy nie ma w mleku. A to z tego powodu, ze celuloza jest cukrem nierozpuszczalnym aby przeszła do rozztworu musi zostac pocieta ale wtedy w mleku jest LAKTOZA.

Po drugie młode ssaki trawia mleko dzieki temu, ze maja podpuszczke, która przetsja produkowac z wiekiem.

Dorosłe ssaki moga jesc kwasne mleko sery ale tu znowu sa potrzebne: podpuszczka, kwasy abyc siąc białko mleka.
          • odyn06 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 28.11.22, 09:20
            Matrek, powtarzam, oddalenie od Polski wcale nie musi oznaczać separację od polskich realiów.
      • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 26.11.22, 19:36
        kstmrv napisał:

> Moje zdanie o okrętach nawodnych dla MW jest znane. Strata kasy, te 3 miliardy
        > lepiej wydać nawet na FA-50.
        >

Ja tez uwazam, ze mamy małe szanse na zbduowanie floty partnerskiej dla RN czy USN...

Na Bałtyk sa oczywiscie potrzebne okrety ale patrolowe klasy korwety i mniejsze, czy OPy to nadal dyskusyjne moze wiecej małych aby wizac wroga flote zop i przerywac zegluge npla.

Moim zdaniem jako potega ladowa potrzebujemy okretów transportowo desantowych aby wesprzec obrone sojuszników szczególnie wyps jak Bornholm Gotlandia, Sarema....

A do kontroli zeglugi na BałtykuS wystarczy lotnictwo wsparte rozpoznaniem i NDRrami znacznie tańszymi skuteczniejszymi niz duze okrety.

Oczywiscie okrety wojny minowej aby stawiac szybko skuteczne pola minowe.
        • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 26.11.22, 20:54
          ignorant11 napisał:

> Ja tez uwazam, ze mamy małe szanse na zbduowanie floty partnerskiej dla RN czy
          > USN...
          >
          > Na Bałtyk sa oczywiscie potrzebne okrety ale patrolowe klasy korwety i mniejsze
          > , czy OPy to nadal dyskusyjne moze wiecej małych aby wizac wroga flote zop i pr
          > zerywac zegluge npla.
          >
          > Moim zdaniem jako potega ladowa potrzebujemy okretów transportowo desantowych a
          > by wesprzec obrone sojuszników szczególnie wyps jak Bornholm Gotlandia, Sarema.
          > ...
          >
          > A do kontroli zeglugi na BałtykuS wystarczy lotnictwo wsparte rozpoznaniem i ND
          > Rrami znacznie tańszymi skuteczniejszymi niz duze okrety.
          >
          > Oczywiscie okrety wojny minowej aby stawiac szybko skuteczne pola minowe.

Tekst pełny wzajemnych sprzeczności, plus schopenhauerowski wykwit w postaci tej floty partnerskiej.
          • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 26.11.22, 22:19
            bmc3i napisał:

>
            > Tekst pełny wzajemnych sprzeczności, plus schopenhauerowski wykwit w postaci te
            > j floty partnerskiej.

POkaz te sprzecznosci:)))) A czemu nie podoba Ci okreslenie flota partnerska? W odróżnieniu od sojuszniczej, bo wystarcza 2 kajaki, które juz mamy, ale siły zdolne do istotnego odciązenia floty sojusznika.
            • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 20:21
              ignorant11 napisał:

> bmc3i napisał:
              >
              > >
              > > Tekst pełny wzajemnych sprzeczności, plus schopenhauerowski wykwit w post
              > aci te
              > > j floty partnerskiej.
              >
              > POkaz te sprzecznosci:)))) A czemu nie podoba Ci okreslenie flota partnerska?
              > W odróżnieniu od sojuszniczej, bo wystarcza 2 kajaki, które juz mamy, ale siły
              > zdolne do istotnego odciązenia floty sojusznika.

Potrzebujemy okrętów transportowo-desantowych, i minowych, ale okrętów pod których ochroną miałyby pływać to już nie

"okręty patrolowe klasy korwety"

"potrzebujemy okretów transportowo desantowych aby wesprzec obrone sojuszników szczególnie wyps jak Bornholm Gotlandia, Sarema"

"Oczywiscie okrety wojny minowej"

- ale okrętów do ich obrony już nie.
              • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 20:48
                bmc3i napisał:

>
                > - ale okrętów do ich obrony już nie.

Najlepsza obrona floty jest lotnictwo
              • stary_chinczyk Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 21:26
                Być może właśnie nie. A przynajmniej nie jest to priorytetem. Przeciwnik jest na morzu i w powietrzu bardzo słaby. A słaby zawsze przede wszystkim walczy dywersją, minami, zaskoczeniem itd.
                • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 21:36
                  stary_chinczyk napisał:

> Być może właśnie nie. A przynajmniej nie jest to priorytetem. Przeciwnik jest n
                  > a morzu i w powietrzu bardzo słaby. A słaby zawsze przede wszystkim walczy dywe
                  > rsją, minami, zaskoczeniem itd.

Przeciez wymieniłem wojne minowa aby oni nie byli w stanie niczym wyjsc niczym przejsc
        • menel13 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 26.11.22, 22:32
          ignorant11 napisał:

> Moim zdaniem jako potega ladowa potrzebujemy okretów transportowo desantowych a
          > by wesprzec obrone sojuszników szczególnie wyps jak Bornholm Gotlandia, Sarema.
          > ...
          >
          To akurat mamy więc problem floty rozwiązany.
          • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 26.11.22, 23:25
            menel13 napisała:

> ignorant11 napisał:
            >
            >
            > > Moim zdaniem jako potega ladowa potrzebujemy okretów transportowo desanto
            > wych a
            > > by wesprzec obrone sojuszników szczególnie wyps jak Bornholm Gotlandia, S
            > arema.
            > > ...
            > >
            > To akurat mamy więc problem floty rozwiązany.

Mam kwalifikacje na 1szego szlachcica admiralicji wieksze niz wielu polityków:)))
            • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 20:23
              ignorant11 napisał:

> > > Moim zdaniem jako potega ladowa potrzebujemy okretów transportowo d
              > esanto
              > > wych a
              > > > by wesprzec obrone sojuszników szczególnie wyps jak Bornholm Gotlan
              > dia, S
              > > arema.
              > > > ...
              > > >
              > > To akurat mamy więc problem floty rozwiązany.
              >
              > Mam kwalifikacje na 1szego szlachcica admiralicji wieksze niz wielu polityków:)
              > ))

Jak okręt patrolowy klasy korwety
              • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 20:49
                bmc3i napisał:

> ignorant11 napisał:
                >
                >
                > > > > Moim zdaniem jako potega ladowa potrzebujemy okretów transpor
                > towo d
                > > esanto
                > > > wych a
                > > > > by wesprzec obrone sojuszników szczególnie wyps jak Bornholm
                > Gotlan
                > > dia, S
                > > > arema.
                > > > > ...
                > > > >
                > > > To akurat mamy więc problem floty rozwiązany.
                > >
                > > Mam kwalifikacje na 1szego szlachcica admiralicji wieksze niz wielu polit
                > yków:)
                > > ))
                >
                >
                > Jak okręt patrolowy klasy korwety

:))) Złapałes mnie patrolowe i korwety
                • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 21:03
                  ignorant11 napisał:

> bmc3i napisał:
                  >

> > > Mam kwalifikacje na 1szego szlachcica admiralicji wieksze niz wielu
                  > polit
                  > > yków:)
                  > > > ))
                  > >
                  > >
                  > > Jak okręt patrolowy klasy korwety
                  >
                  > :))) Złapałes mnie patrolowe i korwety

Nie martw się, Tusk z Siemoniakiem tez zrobili okręt patrolowy z korwety, wiec jesteś w dobrym towarzystwie :)
                  • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 21:38
                    bmc3i napisał:

> ignorant11 napisał:
                    >
                    > > bmc3i napisał:
                    > >
                    >
                    > > > > Mam kwalifikacje na 1szego szlachcica admiralicji wieksze niz
                    > wielu
                    > > polit
                    > > > yków:)
                    > > > > ))
                    > > >
                    > > >
                    > > > Jak okręt patrolowy klasy korwety
                    > >
                    > > :))) Złapałes mnie patrolowe i korwety
                    >
                    >
                    >
                    > Nie martw się, Tusk z Siemoniakiem tez zrobili okręt patrolowy z korwety, wiec
                    > jesteś w dobrym towarzystwie :)

Prosze mnie nie łączyc z tymi panami.

Siemoniaka uwazam za zero a na Tusnietego poluje od 30 lat...
                    • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 21:45
                      ignorant11 napisał:

> bmc3i napisał:
                      >
                      > > ignorant11 napisał:

> > > :))) Złapałes mnie patrolowe i korwety
                      > >
                      > >
                      > >
                      > > Nie martw się, Tusk z Siemoniakiem tez zrobili okręt patrolowy z korwety,
                      > wiec
                      > > jesteś w dobrym towarzystwie :)
                      >
                      > Prosze mnie nie łączyc z tymi panami.
                      >
                      > Siemoniaka uwazam za zero a na Tusnietego poluje od 30 lat...

Przecież macie ze sobą dużo wspólnego, choćby te okręty patrolowe klasy korweta.

• ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 22:03
                        bmc3i napisał:

> ignorant11 napisał:
                        >
                        > > bmc3i napisał:
                        > >
                        > > > ignorant11 napisał:
                        >
                        > > > > :))) Złapałes mnie patrolowe i korwety
                        > > >
                        > > >
                        > > >
                        > > > Nie martw się, Tusk z Siemoniakiem tez zrobili okręt patrolowy z ko
                        > rwety,
                        > > wiec
                        > > > jesteś w dobrym towarzystwie :)
                        > >
                        > > Prosze mnie nie łączyc z tymi panami.
                        > >
                        > > Siemoniaka uwazam za zero a na Tusnietego poluje od 30 lat...
                        >
                        >
                        >
                        > Przecież macie ze sobą dużo wspólnego, choćby te okręty patrolowe klasy korweta
                        > .
                        >

:)))) teraz sie bedziesz czepiał... ja zrobiłęm literówke a on na powaznie zrealizował.
                        • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 22:16
                          ignorant11 napisał:

> bmc3i napisał:
                          >
                          > > ignorant11 napisał:
                          > >
                          > > > bmc3i napisał:
                          > > >
                          > > > > ignorant11 napisał:
                          > >
                          > > > > > :))) Złapałes mnie patrolowe i korwety

> > > > Nie martw się, Tusk z Siemoniakiem tez zrobili okręt patrolow
                          > y z ko
                          > > rwety,
                          > > > wiec
                          > > > > jesteś w dobrym towarzystwie :)
                          > > >
                          > > > Prosze mnie nie łączyc z tymi panami.
                          > > >
                          > > > Siemoniaka uwazam za zero a na Tusnietego poluje od 30 lat...

> > Przecież macie ze sobą dużo wspólnego, choćby te okręty patrolowe klasy k
                          > orweta

> :)))) teraz sie bedziesz czepiał... ja zrobiłęm literówke a on na powaznie zrea
                          > lizował.

To co, chcesz okrętami patrolowymi eskortować te swoje okręty transportowo-desantowe?

• ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 22:35
                            bmc3i napisał:

> To co, chcesz okrętami patrolowymi eskortować te swoje okręty transportowo-desa
                            > ntowe?
                            >

Wystarcza korwety i osłona lotnicza.
                            • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 22:36
                              ignorant11 napisał:

> bmc3i napisał:
                              >
                              >
                              > > To co, chcesz okrętami patrolowymi eskortować te swoje okręty transportow
                              > o-desa
                              > > ntowe?
                              > >
                              >
                              > Wystarcza korwety i osłona lotnicza.

Czyli jednak korwety? Okręty?
                              • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 23:08
                                bmc3i napisał:

> ignorant11 napisał:
                                >
                                > > bmc3i napisał:
                                > >
                                > >
                                > > > To co, chcesz okrętami patrolowymi eskortować te swoje okręty trans
                                > portow
                                > > o-desa
                                > > > ntowe?
                                > > >
                                > >
                                > > Wystarcza korwety i osłona lotnicza.
                                >
                                > Czyli jednak korwety? Okręty?

Od początku pisałem, chyba ze chccesz lotniskowiec, na który starczyłby nasz cały budzet...
                                • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 23:22
                                  ignorant11 napisał:

> bmc3i napisał:
                                  >
                                  > > ignorant11 napisał:
                                  > >
                                  > > > bmc3i napisał:

> > > > To co, chcesz okrętami patrolowymi eskortować te swoje okręty
                                  > trans
                                  > > portow
                                  > > > o-desa
                                  > > > > ntowe?

> > > Wystarcza korwety i osłona lotnicza.
                                  > >
                                  > > Czyli jednak korwety? Okręty?
                                  >
                                  >
                                  > Od początku pisałem, chyba ze chccesz lotniskowiec, na który starczyłby nasz ca
                                  > ły budzet...

Wydaje mi się że cały czas pisałeś, to co wyśmiewał Rey, czy inny Kochanowski, że dla polskiej szlachty Bałtyk to tylko staw po którym jedynie kaczki mogą pływać z których czerninę można usmażyć. Żadnych okrętów, jedynie nsmy

• ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 23:30
                                    bmc3i napisał:

> >
                                    > > Od początku pisałem, chyba ze chccesz lotniskowiec, na który starczyłby n
                                    > asz ca
                                    > > ły budzet...
                                    >
                                    > Wydaje mi się że cały czas pisałeś, to co wyśmiewał Rey, czy inny Kochanowski,
                                    > że dla polskiej szlachty Bałtyk to tylko staw po którym jedynie kaczki mogą pły
                                    > wać z których czerninę można usmażyć. Żadnych okrętów, jedynie nsmy
                                    >

Przeciwnie pisałem,że mamy panowac niepodzielnie albo wspolnie z sojusznikami na Bałtyku a samodzielnie co najmniej na S . Ale wcale nie jestem przekonany, ze do tego potrzebujemy lotniskowców, bo nasze samoloty moga startowac z brzegów....

Pisałem tez ze mamy miec zdolnośc sparalizowania zeglugi na BałtykuS a tu nam NSM i plus woja minowa plus lotnictwo z dodatkiem lekich okretów jak korwety plus małe OPy jak szwedzkie w zupełności wytarcza.

Co więcej NDRów widziałbym jeszcze ze 2 nastepne dywizjony i lotnictwa tez 2 razy wiecej.

Zreszta podbno zobowiązaliśmy sie do posiadania 160 samolotów bojowych, z których mamy niecałe 50.

Te siły w zupełnosci wystarcza do kontroli BałtykuS gdy rozbudujemy wl i lotnictwo i rozpoznanie wtedy powinniśmy myślec o Bałtyku Centralnym
                                    • bmc3i Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 23:40
                                      ignorant11 napisał:

> bmc3i napisał:
                                      >
                                      > > >
                                      > > > Od początku pisałem, chyba ze chccesz lotniskowiec, na który starcz
                                      > yłby n
                                      > > asz ca
                                      > > > ły budzet...
                                      > >
                                      > > Wydaje mi się że cały czas pisałeś, to co wyśmiewał Rey, czy inny Kochano
                                      > wski,
                                      > > że dla polskiej szlachty Bałtyk to tylko staw po którym jedynie kaczki mo
                                      > gą pły
                                      > > wać z których czerninę można usmażyć. Żadnych okrętów, jedynie nsmy
                                      > >
                                      >
                                      >
                                      > Przeciwnie pisałem,że mamy panowac niepodzielnie albo wspolnie z sojusznikami n
                                      > a Bałtyku a samodzielnie co najmniej na S . Ale wcale nie jestem przekonany, ze
                                      > do tego potrzebujemy lotniskowców, bo nasze samoloty moga startowac z brzegów.

A kto próbował przekonywać Cię do lotniskowców? Pokaż tego śmiałka

> Pisałem tez ze mamy miec zdolnośc sparalizowania zeglugi na BałtykuS a tu nam
                                      > NSM i plus woja minowa plus lotnictwo z dodatkiem lekich okretów jak korwety pl
                                      > us małe OPy jak szwedzkie w zupełności wytarcza.

No, patrz, czyli nagle stałeś się zwolennikiem silnej marynarki.

> Co więcej NDRów widziałbym jeszcze ze 2 nastepne dywizjony i lotnictwa tez 2 ra
                                      > zy wiecej.
                                      >
                                      > Zreszta podbno zobowiązaliśmy sie do posiadania 160 samolotów bojowych, z który
                                      > ch mamy niecałe 50.
                                      >
                                      > Te siły w zupełnosci wystarcza do kontroli BałtykuS gdy rozbudujemy wl i lotnic
                                      > two i rozpoznanie wtedy powinniśmy myślec o Bałtyku Centralnym

A jaki jest stan w rzeczywistości, w zakresie o którym tu wszędzie wyżej nap[isałeś?
                                      • ignorant11 Re: Umowa z SAAB na 2 okręty SIGINT 27.11.22, 23:58
                                        bmc3i napisał:

Sentyment do marynarki zawsze miałem ale wcale nie postuluje silnej marynarki dla Polski, przeciwnie uwazam, że priorytet to wl ilotnictwo a wojna minowa małe OPy i korwety to ca koniec marwoja, zadnych ticonderog fregat ani lotniskowców ani OPów typu Los Angeles
                                        >
                                        >
                                        > > Pisałem tez ze mamy miec zdolnośc sparalizowania zeglugi na BałtykuS a t
                                        > u nam
                                        > > NSM i plus woja minowa plus lotnictwo z dodatkiem lekich okretów jak korw
                                        > ety pl
                                        > > us małe OPy jak szwedzkie w zupełności wytarcza.
                                        >
                                        >
                                        > No, patrz, czyli nagle stałeś się zwolennikiem silnej marynarki.

Przeciwnie jak wyzej sprawna i bardzo ograniczona , na tak małym akewnie zobacz co stało sie z flota czarnomorska, która załatwili Ukraińcy praktycznie nie posiadajacy marynarki
                                        >
                                        > > Co więcej NDRów widziałbym jeszcze ze 2 nastepne dywizjony i lotnictwa te
                                        > z 2 ra
                                        > > zy wiecej.
                                        > >
                                        > > Zreszta podbno zobowiązaliśmy sie do posiadania 160 samolotów bojowych, z
                                        > który
                                        > > ch mamy niecałe 50.
                                        > >
                                        > > Te siły w zupełnosci wystarcza do kontroli BałtykuS gdy rozbudujemy wl i
                                        > lotnic
                                        > > two i rozpoznanie wtedy powinniśmy myślec o Bałtyku Centralnym
                                        >
                                        > A jaki jest stan w rzeczywistości, w zakresie o którym tu wszędzie wyżej nap[is
                                        > ałeś?

Myslę,że juz jesteśmy w stanie panować na BałtykuS

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka