Dodaj do ulubionych

Spalarnia albo wyższe opłaty za śmieci

29.02.12, 18:56
Panie Prezydencie nikt do końca nie wie jakie będą ceny ale pewne jest,że bydgoszczanie będą spłacać zaciągnięty dług i zdegraduje się ekologicznie obszar wokół cud obiektu.
Będziemy też sponsorować torunian a to właśnie będzie ta różnica 4-5 zł na miesiąc.
Panie Prezydencie ta spalarnia to zły pomysł, w takiej lokalizacji i takiej technologii ze złą umową.
Obserwuj wątek
  • uwoj.bydgoszcz Czy pan Bruski w swoim analitycznym umyśle 29.02.12, 19:21
   uwzględnił np. koszty: oleju opałowego (ok 5 mln. rocznie w/g cen z 2009 - dziś dwukrotnie więcej), opłat za składowanie żużla (10 mln. rocznie), spłaty kredytu w wysokości blisko 700 MILIONÓW (nie zostaną osiągnięte zakładane we wniosku wskaźniki produktu i rezultatu) w ostatecznej cenie? Czy uwzględnił dzisiejszy poziom zatrucia Kapuścisk i czy potrafi oszacować przyszły w odniesieniu do jakości zdrowia i komfortu życia miszkańców tego osiedla i osiedli przyległych?
   Czy naprawdę ma nas za kretynów?
   Jak mu nie jest wstyd z takim uporem bronić przegranej sprawy? Jego szef potrafił przyznać się do błędu w sprawie ACTA, więc chyba czasem warto wziąć przykład ze zwierzchnika?
   Ponownie rodzi się pytanie: kto i ile? Fakty, ekonomia, środowisko są przeciw spalarni, więc muszą być inne powody uporu.
  • dziwny22 Spalarnia albo wyższe opłaty za śmieci 29.02.12, 19:44
   Kolejny raz zawodzi nas prezydent Bydgoszczy. Widać wyraźnie, że steruje wyżej i musi grać z toruńskimi politykami PO. To jest smutne i przykre. Pan Bruski martwi się, że bydgoszczanie będą płacić 2 zł miesięcznie więcej za śmieci, a nie martwi się o skażenie miasta, o utulizację zużla po spalaniu, nie martwi się o zniszczone drogi, o finansowanie torunian przez bydgoskie pieniądze i nie martwi się, że doprowadzi do ruiny finanse miasta. To o co chodzi? Czyż to nie jest dziwne?
  • 1a40 Spalarnia albo wyższe opłaty za śmieci 29.02.12, 19:57
   Chodzi o utrzymanie w powszechnej swiadomosci opinii, ze Torun ma juz tyle wspolnych inwestycji z Metropolia Bydgoska, ze po prostu przynaleznosc do naszej cywilizacji, jest oczywista. Oczywista oczywiscie dla politykow, bydgoszczanie maja na ten temat zupelnie inne zdanie. Jakie ? Wystarczy poczytac posty internautow. Zapraszam i pozdrawiam.
  • jazss Re: Spalarnia albo wyższe opłaty za śmieci 29.02.12, 20:46
   Panie Bruski, w jaki sposób Pan to policzył. Proszę o wyliczenia. Czy wy dziennikarze nie możecie napisać czegoś więcej?
   Jedno wiemy - na spalarnie trzeba kredyt 350 mln + nie wiadomo czy unia da kasę, bo może się kazać, że inwestycja nie będzie szła jak należy. I tutaj według Pana cena śmieci prawie nie wzrośnie. Natomiast prywatne firmy bez spalarni nagle wywindują ceny? No proszę ...

  • mrall Spalarnia albo wyższe opłaty za śmieci 29.02.12, 23:32
   Czyzby Pro-Natura miala zniknac z rynku, czy stac sie niekonkurencyjna?

   W 2008, gdy opracowano 'Ocena strategiczna docelowego systemu gospodarki odpadami dla
   Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitarnego (BTOM) wraz z wyborem wariantów lokalizacji Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych', spalarania miala kosztowac okolo 350mln, średnie obciążenie 1 mieszkańca Bydgoszczy mialo wynosic 12,42zl/miesiac, a 1 mieszkańca Torunia 18,30zl/miesiac.
   Teraz zas, gdy inwestycja ma pochlonac prawie dwa razy wiecej pieniedzy okazuje sie, ze
   'Według szacunków ratusza średni koszt odbioru odpadów z jednego gospodarstwa domowego w przypadku powstania spalarni wyniesie w 2015 roku 10,12 zł miesięcznie, a w 2020 - 13,79 zł.
   Ciekawe rachunki...

   Ja dzis juz place prawie 12zl na osobe miesiecznie.
   • uwoj.bydgoszcz Jeżeli tak karkołomne zabiegi matematyczne 29.02.12, 23:49
    pan Bruski wykonywał w Izbie Skarbowej podczas naliczania podatków, to czuję że posypią się pozwy podatników na błędne wyliczenia i nieprawidłowe interpretacje. Średni zdolny uczeń 2 klasy umie pomnożyć 12,42 przez dwa, a przynajmniej dodać obie kwoty. Po absolwencie Szkoły Morskiej i posiadaczu 3 dyplomów z podyplomówek uczelni m.in. ekonomicznej spodziewałbym się znajomości podstawowych działań matematycznych na liczbach 2-cyfrowych i ułamkach dziesiętnych.
  • szukam_s5 Spalarnia albo wyższe opłaty za śmieci 29.02.12, 23:32
   Przecież i tak śmieci będą woziły prywatne firmy. Właścicielem śmieci będzie natomiast samorząd, który może wybrać taką firmę która przewiezie taniej, najpierw do SORTOWNI, a nie prosto do SPALARNI. Są propozycje, w których propnuje się spalarnie, ale dużo mniejszą za niewielkie pieniądze.

   A skoro już tak bardzo Prezydent troszczy się o mieszkańców to proponuję aby przekonał kogo trzeba do szybkiej budowy S5 i podłączenia do A1 przez S10.
   Wówczas znajdą się inwestorzy, będą miejsca pracy, ludzie będą zarabiać więcej i nikt nie będzie się martwił o kilka złotych, które i bez inwestycji dokłądane są zaraz po nocy Sylwestrowej.

   P.S. Ile wynosił średni koszt wywozu miesięcznie w 2011?
  • petroniusz60 Spalarnia albo wyższe opłaty za śmieci 29.02.12, 23:56
   Kompletnie nie rozumiem działania władz miast pod przywództwem pana Bruskiego.
   1. Nie ma pieniędzy na zabezpieczenie kredytu na budowę Aquparku ok. 20 milionów.
   2. Nie ma nędznych 400 tys. na odbudowę największej rzeźby z brązu w Europie Potop chluby przedwojennej Bydgoszczy.
   3. Nie ma 15-20 milionów na budowę nowoczesnego lodowiska
   4. Nie ma pieniędzy na budowę nowoczesnego stadionu zuzlowego, który pan Bruski obiecał w kampanii wyborczej.
   5. Nie ma pieniedzy na wsparcie naszych uniwersytetów.
   6. Pewnie nie znajda sie pieniadze na budowę hali widowiskowo-kongresowej na Camerimage.
   7. NIe ma pieniedzy 300 tys. na remont unikatowej kolejki waskotorowej
   8. A SĄ PIENIADZE 700 MILIONÓW NA BUDOWĘ SPALARNI ŚMIECI KTÓRA POGRĄŻY FINANSOWO BYDGOSZCZ NA WIELE LAT.
   Czy ktoś mi wytłumaczy w jakim kierunku prezydent Bruski i bydgoska PO chce rozwijać i wzmacniać znaczenie Bydgoszczy na arenie kraju jak to szumnie zapowiadano w kampanii. Bydgoszcz według polityków Platformy miała być miastem wzorcowym rządzonym przez polityka i ludzi z PO. Czy wlaśnie tak to miało wyglądać . Bydgoszcz jest obecnie najsłabiej rozwijającym sie miastem wojewódzkim w kraju TA SPALARNIA TAK OSŁABI BYDGOSZCZ i DO RESZTY UNIEMOŻLIWI POWSTANIE BYDGOSKIEJ METROPOLII. MAM DZIWNE POCZUCIE JAKBY TO BYŁO ZAPLANOWANE, TYLKO NIE WIEM DLACZEGO TO JEST REALIZOWANE PRZEZ LUDZI NA KTÓRYCH GŁOSOWAŁEM???? GRATUJUJĘ
  • bydziooutsider Spalarnia albo wyższe opłaty za śmieci 01.03.12, 08:56
   Ciekawym skąd Bruski ma te cyferki? On sam nie jest najlepszy w liczeniu, czego (jako kontroler skarbowy) w przeszlości doświadczył przegrywając sprawy skarbowe.
   A co do kwestii prywatności podmiotów godpodarczych, to chciałbym zauważyć, że już dzialają na rynku "śmieciowym" prywatne firmy! Ośmieliłbym się nawet stwierdzić, że podmioty publiczne są gorsze w efektywności działania, czego nawet obecna ProNatura jest dowodem, jak i LPKiW, Port Lotniczy, ... .
   Czy ten "chłop" nie rozumie, że Bydgoszczanie nie chcą tej inwestycji? Komu Bruski chce dać zarobić? Ta nagła zmiana w podejściu do tego tematu i zacięcie w udowadnianiu swoich racji (odmiennych od poprzednich, gdy walczył z Dombrowiczem) jest podejrzana i może byc tłumaczona tylko w jeden sposób. Gdy niewiadomo o co chodzi o chodzi o ...., no właśnie!
   • tlss Re: Spalarnia albo wyższe opłaty za śmieci 01.03.12, 09:03
    Oni nawet nie rozważają innej budowy jak budowa tego molocha za 600 - 700 milionów złotych.
    Jak sądzę wiele grup "interesów" chce się podczepić pod tą budowę. Pewnie jakiś bank, pewnie jakieś bydgoskie firmy jako podwykonawcy.
    A to że stężenie zanieczyszczeń wzrośnie, że ludzie będą chorować i to że zadłużą nasze miasto tak że nie będzie środków na wiele innych potrzebniejszych inwestycji ich nie interesuje.
    Ważne żeby dało się swoim zarobić i żeby marszałek był zadowolony. Bo przecież w toruniu się tego nie ma budować.
     • marekwlodzimierz Harrisburg zbankrutował z powodu spalarni śmieci! 01.03.12, 09:44
      finanse.wp.pl/kat,102634,title,Stany-juz-bankrutuja-kryzys-sie-nasila,wid,13891115,wiadomosc_notow.html?ticaid=1e032.
      Harrisburg zbankrutował z powodu spalarni śmieci!
      .
      Spalarnia w Libercu zbankrutowała kilka lat po otwarciu, po tym jak UE zaostrzyła limity emisji zanieczyszczeń.
      Miasta nie było stać na dokapitalizowanie i sprzedali prywatnej firmie dużo poniżej wartości!
      .
      W Olszynie zrezygnowali z budowy spalarni, bo bali się, że po 5 latach zbankrutują!
      • lancer77 Wciskają nam kit... 01.03.12, 17:03
       Widać tu dokładnie politykę platformianą.
       Zastraszają mieszkańców karami i wysokimi opłatami za śmieci jak spalarnia nie powstanie.
       Niestety Unia nigdzie nie nakazuje budowy spalarni, a jedynie odpowiednie utylizowanie ich (zamiast obecnego składowania na wysypiskach). Większość z odpadów (bo lekko 80%) idzie przetworzyć, albo na surowce wtórne albo na ropę. Resztki (niewielki procent) trzeba spalić, bo do niczego się nie nadają. Za te grube miliony można by zbudować sortownię, zakład recyklingowy i małą spalarnię.
       Niestety, nasze władze pchają miasto w drogi, nieopłacalny dla Bydgoszczy interes. No ale co zrobić wobec centralnej polityki PO...
  • salzbeer Spalarnia albo wyższe opłaty za śmieci 01.03.12, 18:29
   No i dożyliśmy czasów kiedy młody,dosc dobrze zapowiadający się polityk liberalnej,prorynkowej partii stwierdza że całe zło tkwi w tym,że częśc rynku gospodarowania odpadami,może przypaść prywatnym przedsiębiorcom. Daleką drogą przebyła PO od czasów jej założenia. A może chodzi o to,że w takiej firmie w przeciwieństwie do spółek miejskich i pąństwowych nie ma synekur,dzielenia tortu po uważaniu: dla rodziny,znajomych i partyjnych
   kolegów? Może tu ma żródło nieskrywana niechęć Bruskiego do burżujów?
   Teraz już tylko domiar,nacjonalizacja i polowanie na bogatych.
  • irizar Spalarnia albo wyższe opłaty za śmieci 02.03.12, 09:55
   Na czym opierają się podawane wyliczenia rartusza? Na porównaniu do cen wynikających ze składowania odpadów na składowisku? Przecież oczywistą sprawą jest konieczność powstania jakiegoś alternatywnego systemu opartego na segregacji. Dlaczego powyższe porównania nie odnoszą się do kosztów utylizacji odpadów przy użyciu kilku alternatywnych systemów przedstawionych przez oponentów w ostatnich tygodniach?

   Reasumując, dlaczego ratusz usiłuje wprowadzać ludzi w błąd?
   Ratusz przez długi czas twierdził, że nie ma alternatywy dla spalarni, a kiedy przez ekologów zostało przedstawionych kilka alternatywnych systemów nie raczy porównywać ich efektywności ekonomicznej z kosztami eksploatacji spalarni.

   Czy obliczenia ratusza zostały zaktualizowane w związku ze wzrostem koniecznego wkładu własnego/kredytu o kilkadziesiąt procent, po odrzuceniu oferty Włochów?

   Karta wyników przyszłego głosowania w Radzie Miejskiej dotyczącego zgody na zaciągnięcie tego kredytu będzie dokumentem, który ludzie będą trzymali latami. Radni mogą jeszcze położyć kres tej politycznie inspirowanej z Torunia inwestycji.

   Moim skromnym zdaniem radni, którzy zgodzą się na realizację tego molocha powinni zostać skreśleni przy następnych wyborach. Ja podejmuję się przechować wyniki tego głosowania przynajmniej do następnej kampanii wyborczej.
   Widząc determinację środowisk ekologów zapowiada się podczas głosowania tej uchwały niezła pikieta na Starym Rynku :)

   Kilka dni temu przytrafiło mi się na tym forum wyrazić pozytywną opinie na temat sposobu działania prezydenta Bruskiego. Jego postawa w sprawie spalarni jest jednak skrajnie nieodpowiedzialna. Brnąć w budowę ogromnej spalarni w tej formule może całkowicie zniszczyć swój własny wizerunek człowieka, który usiłuje podejmować na chłodno logiczne, optymalne decyzje. W sprawie spalarni pogubił się już całkowicie.
   W jednym momencie twierdzi, że może sprzedać w prywatne ręce za kilka lat spalarnię robiąc na tym świetny biznes, a za kilka dni twierdzi, że rynek odpadów w prywatnych rękach to zagrożenie dla rachunków za odpady.
   Jest członkiem liberalnej partii, a raczy nas stwierdzeniami, że wolny rynek odpadów stanowi zagrożenie.
   Raz mówi, że brakuje alternatywy dla spalarni, za chwilę gdy przedstawionych zostaje kilka alternatyw nie bierze ich pod uwagę, tylko porównuje koszty spalarni uparcie z kosztami składowania na wysypiskach jak za komuny.

   To nie jest moim zdaniem najlepsza droga do zbudowania autorytetu w społeczeństwie. Niech pan nie idzie tą drogą, panie prezydencie. To jest droga na śmietnik historii, którą przetarł poprzednik.
   • marekwlodzimierz Re: Spalarnia albo wyższe opłaty za śmieci 02.03.12, 12:04
    Niestety danymi się mocno manipuluje.

    Dla przykładu podają cenę utylizacji odpadów - 175 zł/tona.
    sendfile.pl/131339/propaganda.pdf
    Gdzie w Europie koszt takiej utylizacji jest na podobnym poziomie ale w EURO, a nie w ZŁOTYCH!!!!
    Czyli będzie to najtańsza utylizacja w Europie!!!!
    Choć budowa samej spalarni (podobnie jak np. autostrad) jest u nas droższa niż w Europie!
    Jedynie co u nas jest tańsze to zarobki personelu, choć wydatki na płace nie stanowią istotnej pozycji w wydatkach.

    Spalarnia w Warszawie, za tonę bierze na bramie ok. 300 zł., ale drugie tyle trafia z budżetu miasta w formie dofinansowania!

    Podobnie cena podana ostatnio przez Prezydenta.
    Specjalista od finansów samorządów, z którym się kontaktowaliśmy - dr Marek Goleń, jest mocno zdziwiony, na jakiej podstawie ustalono, tak "optymistyczną cenę" dla mieszkańców?

    Co do głosowań, to będziemy patrzeć kto za czym głosuje.
    O alternatywach informowaliśmy radnych już poprzedniej kadencji (jeżeli czytali nasze e-mail'e) informujemy też obecnych, choć wielu było tez radnymi poprzedniej kadencji.

    Dla przykładu radny Sztybel, twierdził że o żadnych alternatywach ponoć nie słyszał, a jedynie szantaż z naszej strony, gdy po dwóch latach dano nam parę minut na sesji Rady Miasta.
    Jednak był później, na jednym z naszych spotkań, więc alternatywy teraz na pewno już zna.

    Wynik głosowania za umową Bydgosko-Toruńską
    sendfile.pl/129460/RM20091028.pdf
  • akrytas Re: Spalarnia albo wyższe opłaty za śmieci 02.03.12, 10:30
   Podobne bzdury słyszymy od kilkunastu lat w sprawie gigantycznych inwestycji bydgoskich wodociągów.
   Efektem są najwyższe w Polsce ceny wody i ścieków.
   Teraz podobne bzdury prezydent opowiada w sprawie spalarni.
   Niestety Bruski to kolejna porażka na stanowisku prezydenta miasta. Nie dba o miasto i mieszkańców tylko o interesy partyjne i lizanie doopy marszałkowi.
   • dziwny22 Re: Spalarnia albo wyższe opłaty za śmieci 14.12.12, 19:53
    Przecież jeżeli ta spalarnia powstanie to i tak śmieci tak jak woda będą w Bydgoszczy najdroższe w całym kraju. Pokażcie mi inne miasto na świecie, które za swoją kasę buduje spalarnię śmieci dla innego, dużego miasta i jeszcze te śmieci na swój koszt z tego miasta przywozi. To jakiś totalny absurd. Ponadto spalarnia nie ma szans na spełnienie założeń projektowych, gdyz śmieci będzie za mało i bydgoszczanie będą musieli kosztem, na przyklad, zaniechania inwestycji, dokladać ogromne kwoty do jej bieżącej ekspolatacji. A zanieczyszczenie środowiska, a zniszczone drogi, a spłata kredytu to co?
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka