Dodaj do ulubionych

Spada liczba wiernych w bydgoskich kościołach

12.03.12, 08:48
kościół to ni tańcbuda, to nie rewia, ani show. Nie musi byc w nim ani łatwo, ani przyjemnie, wręcz przeciwnie. Kościół od lat boryka się z kryzysem, bo kryzys to jego podglebie, tak było od samego początku i Jezus powtarzał, że będzie bardzo trudno. Nie każdy te trudności potrafi zaakceptować. Ale tak było na przestrzeni wieków, że wierni odchodzili, wracali, dochodzili nowi. Wczoraj usłyszałam, że ten kryzys kościoła jest kryzysem sakramentalnym, czyli że ludzie przestali uważać sakramenty za cos prawdziwego. Żadem charyzmatyk nie przywróci człowiekowi wiary. jedynie Bóg, ale tylko przy zgodzie i udziale człowieka. Tak więc pozostanie tylko "mała trzódka".
Obserwuj wątek
  • malgorzata-4 Spada liczba wiernych w bydgoskich kościołach 12.03.12, 09:09
   Niestety artykuł dla typowych "Lemingów" - czyli tzw "młodych, słabiutko wykształconych z wielkich miast".
   Jedyna rzetelna informacja to podane bezwzględne liczby osób będących w kościele w dniu liczenia.
   Reszta to żonglowanie przez autora "wskaźnikami" - wiedząc ,że żaden "Leming" nie ma pojęcia o podstawach statystyki i jest za leniwy by kogokolwiek zapytać.
   Tytuł godny GW.
  • local_patriot Spada liczba wiernych w bydgoskich kościołach 12.03.12, 09:31
   Widać, że dziennikarstwo w Gazecie Wyborczej sięga dna. Czy w ogóle psimak przeszedł się po Mszach Świętych w niedzielę. Kościół to wierni. Nie musi być ich tysiące. Wystarczy dwóch prawdziwie wierzących i to jest kościół. Po co w kościele ludzie chłodni i nijacy. ? Cel tego artykuł jest jeden zniechęcać, zniechęcać i jeszcze raz zniechęcać ludzi którzy są w tzw rozkroku moralnym. Mogliby zaufać kościołowi katolickiemu, ale po co ? Mało wiernych, pedofilia, okradają kasę no i ten Rydzyk. Dziennikarz piszący o Kościele Katolickim musi naprawdę się napracować, a nie palnąć tekst na podstawie badań statystycznych od samego diabła wziętych.
  • anakonda22 Polska nareszcie normalnieje.. 12.03.12, 15:52
   ,,KK zaczyna tonąć łapiąc się tandetnych chwytów szarpania starego dziadostwa za resztki zdrowego rozsądku. Niestety w kościółkach ubywa wiernych. ..Moherowe berety wymierają. .A młodzi leją na czarnoksiężników...tyle prawdy...
   • arius5 I ludzie chyba tez 12.03.12, 21:12
    Kosciol probuje narzucac jakies zasady etyczne sam nie majac takowych.
    Gigantyczne okradanie Polski i masowe gwalcenie dzieci nie wplywa dobrze na ich wizerunek, a i ludzie nie maja ochoty wysluchiwac narzekan zboczencow.
  • local_patriot Biskup Jan Tyrawa nie potrafi mówić do wiernych 12.03.12, 16:18
   Widzę, że to forum to zbieranina lewackich psich kup. Ujadacie jak ich właściciele. Najlepiej teraz bożka postawcie w kształcie litery $ na Starym Rynku. W dupie macie wartości. Jeżeli wyznajesz wiarę w Boga, to nie możesz tego robić sam jak palec. Tylko we wspólnocie. Kościół Katolicki to wspólnota, dlatego piany na ustach dostają lewaki, palignioty i egoiści. Jeżeli chcesz powstrzymać lewaków to poczytaj o wojnie domowej w Hiszpanii. Przyczyny i skutki. A i jeszcze jedno nie czytaj tej lewackiej Gówno Prawy, jeżeli nie masz wiedzy i wiary, bo łatwo jej redakcja manipuluje. To już chyba trzecia zmiana tytułu tego pseudo artykułu. Boże chroń Polskę !
   • kr88 Re: Biskup Jan Tyrawa nie potrafi mówić do wierny 12.03.12, 16:23
    local_patriot napisała:

    > Widzę, że to forum to zbieranina lewackich psich kup. Ujadacie jak ich właścici
    > ele. Najlepiej teraz bożka postawcie w kształcie litery $ na Starym Rynku. W du
    > pie macie wartości. Jeżeli wyznajesz wiarę w Boga, to nie możesz tego robić sam
    > jak palec. Tylko we wspólnocie. Kościół Katolicki to wspólnota, dlatego piany
    > na ustach dostają lewaki, palignioty i egoiści. Jeżeli chcesz powstrzymać lewak
    > ów to poczytaj o wojnie domowej w Hiszpanii. Przyczyny i skutki. A i jeszcze je
    > dno nie czytaj tej lewackiej Gówno Prawy, jeżeli nie masz wiedzy i wiary, bo ła
    > two jej redakcja manipuluje. To już chyba trzecia zmiana tytułu tego pseudo art
    > ykułu. Boże chroń Polskę !

    A co mają wartości do wiary? Człowiek który nie chodzi do kościoła nie może być dobrym człowiekiem?
    • bekka77 Re: Biskup Jan Tyrawa nie potrafi mówić do wierny 12.03.12, 17:19
     Owszem można być dobrym człowiekiem bez wiary. Jednak zauważ skąd to się wywodzi. Z wychowania. Ty możesz nie wierzyć, ale na przykład Twoja prababcia była osoba wierzącą i uczestniczyła w życiu Kościoła. Lata laicyzacji społeczeństwa zrobiły swoje i na przykład Twój tata mniej już wierzy, a Ty już nie wierzysz całkowicie. Wiara umarła, ale wychowanie w dobroci i poszanowaniu do drugiego człowieka pozostało. To tylko przykład. Nie wiem jak było naprawdę w Twojej rodzinie.
     • naubyd Re: Biskup Jan Tyrawa nie potrafi mówić do wierny 12.03.12, 19:38
      Katolik żyjący paskudnie i okazujący skruchę na łożu śmierci a z drugiej strony dobry i uczciwy niewierzący. Który wg Ciebie dostąpi ...? Albo goście którzy na oczy białego człowieka nie widzieli że o misjonarzu nie wspomnę? Co z nimi? Do piekła? A co z ludźmi przed Chrystusem? Nie mieli szans wierzyć w Boga. Co z nimi? potępienie wieczne mimo, że mogli być dobrymi ludźmi?

      Skoro przed Bogiem zdamy sprawę z życia, to czy ważne będzie chodzenie do Kościoła czy może ważniejsze będzie uczciwe i dobre życie?
      • mja-15 Re: Biskup Jan Tyrawa nie potrafi mówić do wierny 12.03.12, 21:59
       Zgadza się z Tobą w pełni. Hipokryci, którzy w tzw. niedzielę na mszy "udają" świętych, a po powrocie do domu są tacy jak zawsze. To są katolicy?! Właśnie oni, Ci pierwsi oplują Cię na każdy forum - w imię miłosierdzia. Ale jakiego? Bieganie do "kościółka" nie świadczy o niczym. Lepiej być dobrym, prawdziwy człowiekiem niż hipokrytą tylko przez 45 minut i tylko w niedzielę.
   • naubyd Re: Biskup Jan Tyrawa nie potrafi mówić do wierny 12.03.12, 19:34
    ej gdzie tu widzisz pianę póki co to właśnie Ty nawypisywałeś najwięcej inwektyw i zmieszałeś z błotem forowiczów. zbieranina lewackich psich kup ... Ujadacie...dlatego piany
    > na ustach dostają lewaki, palignioty i egoiści... nie czytaj tej lewackiej Gówno Prawy ..


    No właśnie dokładnie tak wyrażają się o niewierzących katolicy miłujący pokój, dający miłość, naśladujący Jezusa. Gratuluję. Po takich wpisach jak mają patrzeć na katolików pozostali? Jak przyjść do tej wspólnoty miłości skoro jej członkowie mają taki właśnie stosunek do tych "gorszych spoza wspólnoty"?

    Mówisz media? A kto poszczuł Ciebie do pisania takich bzdur? Jeśli sam na to wpadłeś to radzę cCi wizytę us pecjalisty póki nie zrobiłeś jeszcze niczego złego pratycznie
  • observer1975 Biskup Jan Tyrawa nie potrafi mówić do wiernych 12.03.12, 17:07
   Spostrzeżenia co do stopnia religijności Polaków czynione jedynie na podstawie liczb mogą być mylące. Katolicyzm wchodzi u nas w skład kultury społecznej co oznacza, że po sakramenty sięgają nieraz ludzie niewierzący, bo tak "wypada". Tak naprawdę nie jest ważne ile osób będzie uczęszczało do kościoła ale ile będzie naprawdę starało się żyć wiarą na co dzień. Zgodzić się mogę z tytułem. Miałem okazję poznać Księdza Biskupa i jest on w mojej subiektywnej ocenie człowiekiem bardzo niekomunikatywnym. Niewątpliwie wykształconym, o szerokich horyzontach ale sprawia wrażenie niezbyt zainteresowanej osobami wiernych i ich problemami. Stąd może też ten język naukowca nieprzystający do języka Pani Zosi i Pana Henia. Pocieszam się, że może on jest właściwą osobą jako pierwszy biskup diecezji, może ma świetne zdolności menedżerskie... A na biskupa-duszpasterza może przyjdzie czas w przyszłości... Pozdrawiam wszystkich, prosząc co niektórych: jeśli nie wierzysz, nie obrażaj. Szanuję Twoją niewiarę uszanuj więc moją wiarę...
  • ababyd Biskup Jan Tyrawa nie potrafi mówić do wiernych 12.03.12, 17:30
   Wydawałoby się, że ważny, potrzebny, wypływający z troski o wspólnotę ochrzczonych, tekst. Jaki jego cel?
   Zapewne wielka odpowiedzialność, za stan owczarni, spoczywa na Pasterzach wszelakiego usytuowania. Na szczęście "każdy zda sprawę z włodarstwa swego".
   Andrzej Adamski
  • local_patriot Biskup Jan Tyrawa nie potrafi mówić do wiernych 12.03.12, 19:14
   Ludzie ! Obudźcie się. Widzicie sami, że ten świat schodzi na psy. Przyznam jestem grzesznikiem. Marks powiedział, że religia to opium dla ludu. Wolę to opium dla ludu. Wolę swoiste opium niż alkohol i narkotyki. W uwierzeniu w Boga i Chrystusa jest jakaś nadzieja, że na tej planecie nie dzieje się jednak nic przypadkowo. Rozumiem ateistów i agnostyków, ale jak można odrzucać interwencję Boga w sztukę, kulturę, muzykę, architekturę, w natchnienie/ Czy to tylko przypadek ewolucji ?
   • semeon Re: Biskup Jan Tyrawa nie potrafi mówić do wierny 12.03.12, 22:37
    Moim zdaniem w Polsce najwięcej jest agnostyków, którzy czy to z przyzwyczajenia, czy z tradycji, czy wreszcie z duchowej asekuracji, chodzą do kościoła. Prawdziwym obrazem ludzi popierających polski kościół byłby obraz wspólnoty po wprowadzeniu niemieckiego modelu finansowania kościoła. Nawet dzisiaj w Trójce usłyszałem, że Polacy w Niemczech masowo występują z niemieckiego kościoła, aby nie płacić tych kilkudziesięciu euro miesięcznie. Nie jestem wrogiem kościoła i sam nie mam pewności czy do niego nie wrócę, ale obecny model funkcjonowania tej instytucji bardzo mnie do siebie zniechęca. Niestety coraz częściej uważam, że najlepsza jest ta wiara, której nie komplikuje rozum.

    dziwnabydgoszcz.blogspot.com/
  • ababyd Biskup Jan Tyrawa nie potrafi mówić do wiernych 12.03.12, 22:33
   Chrześcijaństwo jest piękne dlatego, ze każdemu z nas, w każdym momencie, do ostatniego tchnienia, daje szansę. Dotyczy to mnie, panów w sukienkach - w dowolnych kolorach - każdego z forumowiczów, redaktorów,.. , każdego. Wzajemne opluwanie to nie chrześcijaństwo.
   Warto ciągle odkrywać EWANGELIE.
   AA
   • gulfer Re: Biskup Jan Tyrawa nie potrafi mówić do wierny 13.03.12, 01:39
    abadyd - wytłumacz to tym którzy z ręki kościoła zeszli z tego świata , zaczynając oczywiście od kruciat , wyznawców innego bożka , poprzez palenie ludków by wypędzić z nich diabła, poprzez układy watykańskie , gdzie papieże ścierwojady paktowali z hitlerowcami by zachować przywileje. Z czym się kojarzy katolik? , z pedofilstwem , złodziejstwem i mega głupotą , czy gdyby faktycznie był bóg , pozwoliłby na to? . Kobieta powstała z żebra Adama ? , i wy ...... dojrzali ludzie jeszcze wierzycie w to? , jesteście bandą frustratów , ludzmi którzy gwałcą, kradną , póżniej spowiedz rozgrzesza wasze grzechy . Takich klocków jak wy jest coraz mniej , bo bóg istnieje tylko w waszej chorej wyobrażni . Młodzi widząc tych utuczonych , obciekających tłuszczem przedstawicieli KK mają odruch wymiotny , zresztą co tu pisać , do waszych ograńiczonych łbów żadne argumenty i tak nie trafią .....

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka