Dodaj do ulubionych

Częstochowianin dr Janusz Kochanowski [*] [*] [*]

12.04.10, 15:52
Częstochowianin Częstochowianin
dr Janusz KOCHANOWSKI

Rzecznik Praw Obywatelskich Rzeczypospolitej.

[*]
Obserwuj wątek
  • Gość: Anka Absolwenci II LO im. R.Traugutta IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.04.10, 16:01
   Ś.P. Janusz Kochanowski (matura 1957)

   Absolwent „Traugutta” z roku 1957. Skończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, tu obronił doktorat i tu kilkadziesiąt lat wykładał. Członek NSZZ "Solidarność" w latach 80., a po przełomie 1989 r. ekspert senackiej komisji praw człowieka i praworządności. W latach 1991-95 konsul generalny RP w Londynie, potem wykładowca na Uniwersytecie Cambridge.
   Rzecznikiem praw obywatelskich został z rekomendacji PiS w 2006 r. Wcześniej kandydował z list tej partii do Parlamentu Europejskiego.
   Kochanowski był zagorzałym krytykiem kodeksu karnego z 1997 r., współautorem programu reformy wymiaru sprawiedliwości, który realizowany był za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Stworzył i kierował fundacją Ius et Lex oraz pismem o tej samej nazwie skupiającym autorów o zbliżonej filozofii prawa.

   Był zwolennikiem lustracji - "prawda i jawność są nadrzędnymi wartościami życia publicznego" - ale bronił pomówionych do dochodzenia swych praw przed sądami. Dlatego krytykował raport z likwidacji WSI, który nie dawał w nim wymienionym możliwości kwestionowania jego treści. Był też przeciwny sankcjom karnym w procesach za słowo. Ale bronił przedstawicieli władzy, gdy jego zdaniem dziennikarze nadużywali wolności, stosując tzw. prowokację. Wsparł ekologów występujących w obronie Doliny Rospudy.

   Dwa lata temu Janusz Kochanowski przyłączył się do skarg rodzin katyńskich zakomunikowanych Rosji przez Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

   W sobotę obchodziłby 70. urodziny.   Ś.P. Stanisław Mikke (matura 1965)


   Urodził się w 1947 r. Po ukończeniu w 1965r. „Traugutta” wyjechał na studia do stolicy, gdzie zaczął naukę na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie został wpisany 1985 r.

   Mocno zaangażował się w działalność samorządu zawodowego. Był członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, gdzie m.in. prowadził szkolenia dla aplikantów, sprawował przy niej funkcję sędziego Sądu Dyscyplinarnego, przewodniczył też Komisji Etyki przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

   Był współautorem obecnej nowelizacji Kodeksu Etyki. W latach 1997-2001 był sędzią Trybunału Stanu. W 2000 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W latach 1989-1993 był zastępcą redaktora naczelnego "Palestry", a od 1993 roku redaktorem naczelnym tego branżowego pisma.

   Od lat był mocno zaangażowany w ujawnienie zbrodni katyńskich (jego stryj zginął w sowieckim łagrze). Brał udział w pracach ekshumacyjnych ofiar. Napisał o nich książkę "Śpij, mężny... w Katyniu, Charkowie i Miednoje". Od trzech kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

   W sumie napisał kilka książek i kilkaset felietonów o tematyce społeczno-prawnej. Był konsultantem filmów Krzysztofa Kieślowskiego, m.in. "Krótki film o zabijaniu", "Bez końca". Przyjaźnił się z senatorem Krzysztofem Piesiewiczem, który pisał scenariusze dla Kieślowskiego.

   źródło:traugutt.net/lo/

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka