Dodaj do ulubionych

Elbląg - szkoła podstawowa

19.02.11, 22:52
Szukałam w internecie forum dotyczącego szkół podstawowych w Elblągu i... nie znalazłam. A przypuszczam, że sporo rodziców (zwłaszcza tych, których dzieci mają pójść do I-szej klasy) jest ciekawych, co w której szkole słychać, jak funkcjonują, jacy są nauczyciele, jakie mają zaplecze dydaktyczne. Wiadomo, że każdy chwali szkołę, do której uczęszcza jego dziecko, lub w której pracuje. Strony internetowe naszych szkół nie posiadają możliwości dodania swojej opinii (ciekawe dlaczego?). Sama jestem mamą, której dziecko pójdzie w tym roku do I-szej klasy, decyzję do której szkoły już podjęliśmy, ale wiem ile czasu zajęło mi szukanie jakiejkolwiek informacji na ten temat. Zapraszam do dodawania opinii na temat szkół podstawowych w naszym mieście.
Obserwuj wątek
    • iin-ess Re: Elbląg - szkoła podstawowa 05.05.11, 10:55
     ciekawy wątek. Szkoda, ze brak odzewu- ciekawe dlaczego.
     Tez jestem zainteresowana tematem, bo planuję przeprowadzkę do Elbląga i od wrzesnia będę musiała przenieść dziecko do szkoly w elblągu do 2 klasy. Jakie szkoly polecacie? NIe jestem zadowolona z obecnej szkoly więc teraz zanim dziecko zapisze do szkoly 100 razy się zastanowie i poslucham 1000 opinii;-)Slyszłam dobre opinie o 12-tce i 19-tce..?
     • Gość: matka79 Re: Elbląg - szkoła podstawowa IP: *.40.93.64.threembb.co.uk 06.10.13, 23:51
      Na chwile obecna chyba najgorszą szkołą jest otwarta dwa lata temu szkoła prywatna , przy Zespole Szkół Akademickich w Elblągu, Lotnicza 2, szkoła teoretycznie ma obszerną ofertę, jednakże w praktyce jest zupełnie inaczej. Wpisowe 100 zł, czesne miesięcznie 300 zł i obiady jednodaniowe 6 zl dziennie :) bo kucharce nie opłaca się robić dwudaniowe - kpina co??? Dyrektor szkoły wygadana- była by dobrym akwizytorem, ale po biologii, więc mało wie o nauczaniu początkowym jak nawet pani wychowawczyni kl II mówi. Brak logopedy, brak zajęć pozaszkolnych, każde zajęcia jak np karate odpłatne 60 zł, szkołą gwarantuje możliwość zostawiania książek w szafce , jednak wychowawca każe brać podręczniki do domu- wiec szafka stoi pusta. szkołą istnieje ponad dwa lata jednak uczęszcza do niej 8 uczniów klasy II podstawowej, klasa pierwsza nie została w tym roku otworzona. Ta szkoła nie ma wykwalifikowanej kadry, dzieci nie mają szacunku do wychowawcy - pyskują robią co chcą. Za wszystko trzeba płacić, za czajnik dla wychowawcy kl II kawkę i herbatkę :) bo za daleko jedno pięterko zejść do baru-ha, i za wodę trzeba zapłacić, a tak to rodzice za sponsorują - kpina i żenada!!!Dużo by pisać o tej szkole :) Nie ma to jak sprawdzone szkoły państwowe w Elblągu (sp 12, sp 19. sp 6, sp 23), i darmowe zajęcia pozaszkolne i karate w cenie, koszykówka, łyżwy itp. obiady dwudaniowe 3 zł, no może angielskiego tylko 2 godziny tygodniowo, no ale wykupienie dodatkowych zajęć to koszt miesięcznie 120 zł :) więc i tak dużo taniej niż oferta szkoły na Lotniczej 2, która w niczym nie jest lepsza od szkół państwowych - wręcz w opinii wielu osób jest gorsza świadczy chociaż by o tym nabór raptem 8 dzieci do klasy drugiej :) i brak klasy pierwszej :)
      • makar3 Re: Elbląg - szkoła podstawowa 05.06.14, 12:38
       No cóż, nie jest to prawda. Moje dziecko uczy się w tej szkole i zarówno ja, jak i mój maż oraz córka, zgodnie twierdzimy że jest to najlepsza szkoła. Widocznie nie przyjęli tam Pani dziecka do szkoły. No niestety , nie każde dziecko ma potencjał, żeby uczyć się w szkole akademickiej.... Widać dziecku tak jak i matce, która pisze takie bzdurki, brakuje...... Nasza córka, świadectwo z paskiem w podstawówce, przyjęta w pierwszym terminie, pięknie się uczy, ma mnóstwo rożnych ciekawych zajęć, za nic z mężem nie płacimy, wyłącznie 300 czesnego. Żadnych dodatkowych opłat. Żadnych czajników, kawek. Ksero za darmo, co jest wyjątkiem. W poprzedniej szkole musieliśmy płacić 10 zł miesięcznie za ksero. Nie słyszałam negatywnych opinii na temat tej szkoły bo ich po prostu nie ma. Nasze młodsze dziecko oczywiście też wyślemy do tej szkoły.
       • makar3 Re: Elbląg - szkoła podstawowa 05.06.14, 12:48
        Zespół Szkół Akademickich w Elblągu jest szkołą, która ma dobre opinie, ta szkoła dobrze rokuje. Na razie zaczynają, ale zapowiada się bardzo dobrze. Warto wziąć ją pod uwagę jeśli wysyła się akurat dziecko do szkoły. Tak zrobiła moja kuzynka. Porównała oferty rożnych szkół i ZSA wypada w nich jak najlepiej. Kuzynka też tak jak i ja wysyła dziecko do tej szkoły.
        • Gość: Zbigi Re: Elbląg - szkoła podstawowa IP: 80.51.238.* 05.06.14, 16:13
         Zespół Szkół Akademickich w Elblągu, jak najbardziej! Syn naszych sąsiadow tam się uczy . jest w 2 kl gimnazjum. super! bardzo chwalą. nasz jeszcze za mały. dopiero 5 klasa, ale już zapisaliśmy bo tam zapisy na 2 lata wcześniej trzeba. klasy maja kilkanaście dzieci. to się nazywa nauka. nauczycielom dobrze się pracuje. nie trzeba uciszać uspokajać. moja żona też ciało pedagogiczne i mówi że najważniejsze żeby byo indywidualne podejście do dziecka, żeby nauczyciel miał czas dla każdego. w dużych klasach to nie wyjdzie. ale tam, tak. nauczyciele pracują tam dobrze, bez stresów. sąsiedzi mowią żę cisza, spokój, atmosfera sprzyjajaca nauce. syn sąsiadów musi się uczyć. nie ma bata. codziennie może być odpytany.
         • Gość: Zbigi Re: Elbląg - szkoła podstawowa IP: 80.51.238.* 24.12.14, 12:27
          Byłem, oglądałem szkołę i zapisałem do gimnazjum ZSA dziecko. Mam opinię z pierwszej ręki - syn sąsiadów jest teraz w III klasie Gimnazjum. Bardzo dobre opinie zarówno od rodziców jak i od chłopaka. Dzieciak wie, że trzeba sie uczyć, że nie ukryje się. A w tym wieku gimnazjalnym to bywa róznie z chęciami do nauki. W kilkunastoosobowej klasie każdy może być na lekcji zapytany. To dobre. W dodatku ta indywidualizacja, do każdego ucznia podejście inne. Łatwo poznać potrzeby każdego jeśli ma sie na to czas na lekcji, a nie trzeba uspokajać klasy przez cała lekcję. Dzieciaki bedą dobrze przygotowane do liceum. Sąsiad zapewnia że Dyrekcja jest bardzo miła i kompetentna, a ta jedna opinia na początku to pochodzi od osoby, której dziecko nie zostało przyjęte do tej szkoły. Bardzo dobrze, że nie wszystkich tam przyjmują, a zwłaszcza takich, których stać na takie bezsensowne i kłamliwe opinie. Żadnych też kosztów dodatkowych nie ponoszą i w tym 300 zł czesnego jest bardzo dużo zajęć dodatkowych, a każdy ma więcej o 2 angielskie więcej, 1 matematykę i 1 polski. Są też kółka do wyboru. Jedynie za basen chyba podstawówka dopłaca jakoś 70 zł miesięcznie, ale dokładnie nie wiem, bo w gimnazjum nie ma basenu i sąsiad nie wiedział. Ale zapewnia ze kosztów żadnych więcej nie ma. Cieszymy się że dyrekcja przyjęła nasze dziecko do szkoły. Wiemy, że to dobra decyzja.
      • emi2645 Re: Zespół Szkół Akademickich 07.06.14, 16:36
       Nie zgadzam się z poprzednią opinią i również cieszę się bardzo, że powstał taki wątek. Bardzo długo szukałam szkoły odpowiedniej dla mojego dziecka. Szkoły bezpiecznej, w której będę miała pewność, że dziecko rozwinie swoje zainteresowania i nabędzie nowych umiejętności.
       Nie ma złych szkół i złych nauczycieli, bo szkołę tworzą rodzice, nauczyciele a przede wszystkim uczniowie. Czesne 300 zł to bardzo mało za liczne dodatkowe zajęcia. Nie ma dodatkowych opłat. Dzieci czują się bezpiecznie. Rodzice zawsze mogą liczyć na nauczycieli, dla których dziecko jest najważniejsze. Zespół Szkół Akademickich to jedyna taka szkoła w Elblągu. Ktoś na forum wypowiada się źle nie tylko o tej szkole ale również o innych. Ciekawe skąd się biorą takie opinie? Przecież my sami je tworzymy. My jako rodzice mamy możliwość decydowania czuwania i wspierania. To że szkoła jest zła to znaczy że nasze dzieci i my jako rodzice jesteśmy źli? Nie. Mamy jednak tą możliwość decydowania o bezpieczeństwie, poziomie nauczania, i podejściu do dziecka. Zespół Szkół Akademickich daje rodzicom taką możliwość.
      • Gość: rodzice ZSA Elbląg Re: Elbląg - szkoła podstawowa IP: 80.51.238.* 28.12.14, 21:32
       Zespół Szkół Akademickich w Elblągu ul. Lotnicza 2 - opinie mamy z mężem jak najlepsze o tej szkole. Nasze dziecko tam się uczy więc możemy się wypowiadać na temat placówki. Gorzej, jeśli ktoś się wypowiada, a sam tam ani nie pracuje ani dziecka nie posyła. Nasza opinia jest jak najbardziej pozytywna. Zresztą nie tylko nasza. Także inni rodzice są bardzo zadowoleni z tej szkoły. Karate za darmo. Taniec za darmo. Angielski dodatkowy za darmo. Podobnie logopeda, trening pamięci i inne zajęcia - za nic dodatkowo nie płacimy - tylko za basen - to jedyna opłata dodatkowa, ale nie każde dziecko musi na basen uczęszczać. Z drugiej strony 80 zł za miesiąc to nie majątek i gdyby prywatnie dziecko posyłać, to cena byłaby wyższa. Obiady bardzo smaczne, dwudaniowe. Nauczyciele i dyrekcja - przemili, kompetentni, fachowi, tacy prawdziwi, nie z przypadku. Wyposażenie, budynek, sale - wszystko na jak najwyższym poziomie. Ogólna higiena i czystość tak samo. Cieszy nas że jest tam też gimnazjum i nasze dziecko zostanie w tej szkole na dłużej. Znajomych dzieci są w gimnazjum ZSA i też bardzo zadowoleni, też maja dobre opinie o ZSA. Codziennie tam jesteśmy, bo przyprowadzamy i odbieramy nasze dziecko i przy okazji rozmawiamy z innymi rodzicami, także z gimnazjum i zapewniamy, że opinie o ZSA słyszymy tylko i wyłącznie pozytywne! Zatem polecamy ZSA jako szkołę podstawową i gimnazjum.
    • Gość: Mama Re: Elbląg - szkoła podstawowa IP: *.205.223.80.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 27.12.14, 00:13
     Dziś jestem nauczycielem w SP1 odbywałam praktyki. Nie wiem jak jest na wyższym szczeblu nauczania ale jezeli chodzi o klasy 1-3 to beznadzieja. Szkoła nie jest gotowa na 6 latki w klasach nie ma miejsca na dywan i swobodne zabawy podczas przerw, dzieciaki zmuszone są siedzieć w lawkach bo nie ma jak się ruszyć. Jest tłoczno do jednego gabinetu podlegają po 2 klasy np 1 i 3 co powoduje mieszanie się tresci nauczaniai ogólną dekoncetracje dziecka przez zbyt obklejoną rysunkami, ilustracjami itp. klasę. Na świetlice uczęszca ok 300 dzieci dalej nie bee opowiadac. Uważam że Zespół Szkół Akademickich jest świetną placówką, oglądałam ją pod kątem zapisu mojego dziecka. Czesne 300 zł w tym 2/h tygodniowo karate, tańca i angielskiego,treningu pamięci (zajęcia maja na celu ćwiczenie pamięci, koncentracji oraz logicznego myślenia) 1/h. Zajęcia odbywają się codziennie od 8;15 do 14, świetlica czynna od 6;30 do 17. Cudowne młode Panie od których bije od razu miłość do dzieci i zawodu który wykonują. Moje zaufanie wzbudziła bardzo sympatyczna i świetnie przygotowana do zawodu p.Daria , którą o mam nadzieje będzie wychowawcą w następnym roku. Dodatkową opłatą jest basen - 80 zł- nieobowiązkowy oraz obiady. W szkole jest monitoring, wszystko jest przystosowane do potrzeb malucha.
    • agnieszka.rozalia1 Re: Elbląg - szkoła podstawowa 19.10.19, 18:12
     Zgadzam się z przedmówcami.
     SP1 to szkoła, którą serdecznie ODRADZAM.
     Niegdyś jedna z lepszych, dziś przepełniona z rozdrażnionymi nauczycielami. Dyrektor ma szczerze wywalone na dzieci i zajmuje się jedynie zbieraniem pieniędzy od chętnie dających rodziców z tzw "płatnych klas".
     Szczere współczucia dla uczniów, a także SFRUSTROWANYCH nauczycieli.
   • remis42 Re: Elbląg - szkoła podstawowa 12.04.15, 20:13

    Może i dla mnie Ktoś pomoże znaleźć Znajomą- Pracowała w Górowie Iławeckim w aptece przy P. Ratuszowym.Zmieniła nr. telefonu,a ostatnim miejscem,gdzie pracowała,to apteka w Morągu. Ma na Imię Beata. Z tego co wiem,ma rodzinę na ulicy wjazdowej z Fromborka,lub innej,ale z kierunku Fromborka.Za jakąkolwiek informację będę wdzięczna
   • agnieszka.rozalia1 Re: Elbląg - szkoła podstawowa 19.10.19, 18:14
    Zgadzam się z przedmówcami.
    SP1 to szkoła, którą serdecznie ODRADZAM.
    Niegdyś jedna z lepszych, dziś przepełniona z rozdrażnionymi nauczycielami. Dyrektor ma szczerze wywalone na dzieci i zajmuje się jedynie zbieraniem pieniędzy od chętnie dających rodziców z tzw "płatnych klas".
    Szczere współczucia dla uczniów, a także SFRUSTROWANYCH nauczycielii
  • mamaa77 Re: Zespół Szkół Akademickich w Elblągu 11.06.14, 11:33
   Brak forum na ten temat niestety. My również wybieramy szkołę do której pójdzie nasze dziecko. Jest to właśnie Zespół Szkół Akademickich. Po raz pierwszy przyszliśmy na dodatkowe zajęcia prowadzone przez szkołę. Później na kolejne. Bardzo nam się tu podoba!
  • Gość: mama4 SP1 IP: *.adsl.inetia.pl 23.03.15, 22:49
   Miałam syna który ukończył ową szkołę i bardzo sobie chwaliłam- dziecko pilne błyskotliwe uczynne i bezkonfliktowe. Córka również uczęszczała do szkoły ale już nie jest różowe bo dziecko potrzebuje więcej uwagi nie jest takie lotne , ale nauczyciele i dyrekcja nie widzi problemu choć poradnia jasno nakazuje i zaleca zajęcia dodatkowe nauczyciele wraz z dyrekcją robią z rodzica i dziecka idiotę . Powiem krótko jak niczego nie oczekujecie to Sp1 jest ok jak coś będziecie wymagać to niestety nie ta placówka.
  • Gość: Zosia Re: Elbląg - szkoła podstawowa IP: *.play-internet.pl 10.04.15, 18:28
   Moja córka jeszcze uczęszcza do szkoły sp 1 przy ul.Daszyńskiego. Czekam jak zbawieni do konca roku szkolnego,żeby przepisać ją do innej szkoły. Nie polecam i nie będę polecała tej szkoły nikomu. Poziom masakrycznie niski,nauczyciele szukają za wszelką cenę problemów u ludzi w domu,wybierają sobie zawsze garstkę dzieci którą faworyzują,reszta jest odsunięta na bok. Jak można być wychowawcą klasy i wybrać sobie kilka osob (7) z klasy i zabrać na lody a reszcie iść do domu? Jak można kazać całej klasie mie bawić się np z jednym dzieckiem, pod pretekstem wpisania uwagi jeśli ktoś się wyłamie i zagada do owego dziecka? Na przerwach nikt nie pilnuje korytarzy,nauczyciele nie mają czasu dla rodziców. OgólnIed porażka!
  • Gość: ajerkoniaczek Re: Elbląg - szkoła podstawowa IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 26.06.17, 17:58
   sp 21 to wylegarnia talentów wśród dzieci nauczycieli. klasy a to ich miejsce. reszta to takie sobie dzieci beztalencia. nawet 4 ostaje się do najlepszej z "plecakiem". nauczycielka nic nie robi, żeby dziecko zmotywować. sa wybrańcy i to ta garstka zdobędzie wykształcenie. rodzice sa wścielki nic nie mówią, ale myślą sporo. muszą płacić za rozszerzone zajęcia z matematyki, a wybrańcy tylko jedna klasa zdobywać będzie szczyty za publiczna kasę. czy to fair?????????????????????????
  • Gość: neon Re: Elbląg - szkoła podstawowa IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 26.06.17, 18:03
   w sp21 jeżeli masz przyjaciółkę która uczy twoje dzieci są inaczej traktowani. wszedzie brane nawet jak nie umie spiewać. hehehehhe a mniemanie ich rośnie. co na to dyrekcja? widzi na pewno, ale czy za niechodzenie do szkoły przysługuje czerwony pasek? tutaj chyba tak. nauczycielka robi minki i głośno gani dziecko. no wyduś z siebie szybciej . fajnie co?:)
  • agnieszka.rozalia1 Re: Elbląg - szkoła podstawowa 19.10.19, 18:13
   Zgadzam się z przedmówcami.
   SP1 to szkoła, którą serdecznie ODRADZAM.
   Niegdyś jedna z lepszych, dziś przepełniona z rozdrażnionymi nauczycielami. Dyrektor ma szczerze wywalone na dzieci i zajmuje się jedynie zbieraniem pieniędzy od chętnie dających rodziców z tzw "płatnych klas".
   Szczere współczucia dla uczniów, a także SFRUSTROWANYCH nauczycieli
  • agnieszka.rozalia1 Re: Elbląg - szkoła podstawowa 19.10.19, 18:27
   Zgadzam się z przedmówcami
   SP1 to szkoła, którą serdecznie ODRADZAM.
   Niegdyś jedna z lepszych, dziś przepełniona z rozdrażnionymi nauczycielami. Dyrektor ma szczerze wywalone na dzieci i zajmuje się jedynie zbieraniem pieniędzy od chętnie dających rodziców z tzw "płatnych klas".
   Szczere współczucia dla uczniów, a także SFRUSTROWANYCH nauczycieli.
  • minona1 Re: Elbląg - szkoła podstawowa 01.02.20, 13:24
   hmmm w tym roku i mnie czeka taki wybór, już głowa puchnie od 1000 myśli ;p....co powiecie o sp 16? bo biorę ją pod uwagę ze względu na bliskość...ewentualnie sp 3 czy sp 12 jako dodatkowe dwie opcje...???
  • Gość: anonim Re: Elbląg - szkoła podstawowa IP: *.8.52.103.ipv4.supernova.orange.pl 21.05.21, 09:36
   sp6

   8 długich i mozolnych lat ucze sie w tej 'szkole" sam budynek stać stoi ale na słowo honoru . Mówie dosłownie budynek jest w takim stanie jakby budował go pan Wiesio z blok ekipy . korytarze są w opłakanym stanie z sufitu i ścian leci tynk farba odpada w większości miejsc , co do elektroniki to jest ona również fatalna , okażdy laptop jest z przed 18 lat najmniej interet jest chyba najwolniejszy w całym mieście a mimo to nadal szwankuje . Przechodząc do nauczycieli to są oni bardzo podobni do żołnieży ss pracujących w obozie koncentracyjnym bo gdy takiego sie wnerwi to ci najczęściej sie wydże na ciebie a następnie opierdoli za coś czego nawet nie zrobiłeś . nauczyciele również zadają ponad możliwości wydolnościowe uczniów (miałem problemy z karkiem od klasy 7 ) nauczyciele zadają tyle że można sie poczuć jak w jakimś cholernym biurze dosłownie czasem można nawet siedzieć 8 godzin i robić prace domową z 1 tematu . co do książek to jest ich tyle że miałem od czasów 7 klasy problemy z karkiem przez noszenie za dużo książek . co do atmosfery w samym budynku to jest ona fatalna przed nauczaniem zdalnym nie raz widziałem jak dizeci z klas 4 sie biją czasem nawet do krwi . jesli pomyślą że jest coś nie tak to wysyłają cie do psychologa szkolnego jak na stracenie i będą pierniczyć że niby ma sie depresje itp . . Obiady które oferuje ta placówka są ok jakościa i smakiem . Kiedy następuje lato personel zezwala wyjść na dwór jak na spacerniak , mówie poważnie dzieciaki ze wszystkich klas ustawiają sie przed drzwiami i czekają aż te sie otworzą jakby nie widizały normalnego świata od lat . Budynek ten od niedawna posiada również swój 'radiowęzeł" jeślii da sie tak to wogóle nazwac jest to poprostu killka głośników na piętro podpietych po 1 kablu do 1 pokoju z którego odtwarza sie ogłoszenia i muzyke z użyciem telefonu , tak nie przesłyszeliście sie TELEFONU tej szkoły nie stać nawet na 1 tani mikrofon na usb z jednej strony jestem obużony że ten budynek nie jest w stanie zainwestować nawet w 1 durny mikrofon na usb żeby nie brzmiały komunikaty jak jakieś ogłoszenia o rozzstrzelaniach ale z 2 strony mnie to nie dziwi bo tej szkoły nawet nie stać na porządne naprawy . co do wychowawców to są oni extremalnie nadpobudliwi , mówiąc to mam na myśli że strasznie dużo gestykulują rękami i sie poprostu za 1 razem bałem ze kogoś uderzy w twarz przez przypadek poprzez takie machanie rękami , bądź siłą ciągną klase na różne wycieczki czy klasa tego chce czy nie typu do kina na jakieś psudo filmy edukacjyne bądź wywożą klase na jakieś zadupie ciul wie gdzie , jak mówiłem wcześniej nauczyciele są nadpobudliwi ale takze są strasznie nerwowi do takiego stopnia że mogą nawrzeszczeć na ucznia za bbyle pierdołe a następnie wstawić za to uwage . Kolejne moje nazekanie to to że budynek mimo swojego małego rozmiaru jest przeludniony , mówie dołownie przeludnienie jest tam tak wielki że czuje sie jakbym chodizl ciasnymi ulicami w chinach lub innym państwie azjatyckim , czasem trzeba nawet użyć siły by przedżeć sie do sali w ktorej ma sie lekcje . jka wspomniałem budynek ten jest przeludniony toteż oddychanie tam graniczy z prawie niemożliwym , wiekszość dnia siedzi sie w ciasnych upchniętych salach i sie poprostu człowiek poci zwłaszcza w lato można sie poczuc jak w jakimś solarium można być doslownie zalany potem , zdaje sobie sprawe z tego że montowanie wentylacji w takim budynku to debilizm aleprzynajmniej mogli by zamontować durna wentylatory w klasach , mówi tutaj poważnie ponieważ kilka razy potkalem sie z sytuacją że ktoś zemdlał od niedoboru tlenu np podczas apelu lub w sali . co do kwestii wcześniej wspomnianego placu zabaw to powstał on za kadencji starej dyrektorki która przynajmniej starała sie zapewnić lepsze standardy w tej szkole lecz obecna dyrektorka robi doslownie nic mimo 3 cholernych lat jak zajmuje to stanowissko , jedyne co zrobiła to zrobiła remont toalet męskich o który uczniowie i tak musieli sie domagać ponad rok . zakańczając moją recenzje chce powiedzieć że i tak nie omówiłem niektórych kwestii na temat tej szkoły

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka