Dodaj do ulubionych

jak stymulować lewą półkule mózgu dziecka?

29.09.10, 10:06
czy któraś z mam podpowie jakieś ćwiczenia?

czy dzieci rozgadują się same czy koniecznie trzeba pomagać im ćwiczeniami mój 3 latek nie mówi płynnie dlatego pytam

dzięki za wszelkie rady/porady
Obserwuj wątek
    • drobnostka7 Re: jak stymulować lewą półkule mózgu dziecka? 29.09.10, 14:57
      Przez Świat Książki można kupić ciekawą pozycje " Harmonijny rozwój dziecka", są tam m.in przykłady ćwiczeń dla maluszków. Właśnie dziś czytałam w niej o tym, że do 4 roku życia dziecka bardziej aktywna jest prawa półkula, a zmienia się to między 4 a 7 r.ż dziecka.Zrozumiałam, że dziecko wtedy zaczyna fonetycznie poznawać świat - nazywając go, nie tylko na niego patrząc jak do tej pory.
      Myślę, że warto małego pokazać logopedzie, a w swoim zakresie zachęcać do mówienia np. poprzez śpiew - dziecko lepiej poznaje i zapamiętuje słowa gdy je słyszy z melodyjnym podkładem, bo słychać wtedy każdą głoske wyrazu.
    • yogisia Re: jak stymulować lewą półkule mózgu dziecka? 01.10.10, 21:25
      Idź koniecznie do logopedy jeśli Cię coś niepokoi. Nie daj sobie wmówić, że "ma czas". Najwyżej Cię logopeda uspokoi, a jak nie to zaczniesz ćwiczenia.

Kilka przykładów na lewą pólkulę:
      - zmniejszyć ilość obrazów (przetwarzane w prawej półkuli) - np. nie puszczać TV
      - ćwiczyć tzw. sekwencje (np. klocek żółty / niebieski / żółty / niebieski; łyżka / widelec/ łyżka... kontynuować), najpierw 2-elementowe, potem więcej elementów,
      - wszelkie dopasowywania (łyżka do widelca, czepek do basenu, jarzyny do zupy itp.)
      - różnice (czym różnią się te rysunki)
      - czego brakuje np. w sekwencji
      - kategoryzować (układać przedmioty wg. jakiegoś klucza)
      Itd.

Jest taki zestaw: Marta Korendo, Terapia dzieci zagrożonych dysleksją. Stymulacja lewej półkuli mózgu - to pudełko z zestawem ćwiczeń

Dużo publikacji Elżbiety Wianeckiej, Jagody Cieszyńskiej

I iść do logopedy jeśli masz wątpliwości. Może jestem paniczna, ale sama mogłam z moją córką wiele rzeczy robić wcześniej.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka