Dodaj do ulubionych

Mononukleoza?? Pomóżcie!!

25.03.11, 21:10
Dziś rano mój 1,5 roczny syn obudził się z gorączką, wyżyna mu się ząbek, więc pomyślałam, że to jego wina i podałam paracetamol. Po południu gorączka 39 więc pędem do pediatry. Mały ma zaczerwienione gardło, powiększone śledzionę i wątrobę... Dostałam skierowanie na badania . Jadę w poniedziałek, do tego czasu będę siedziec na necie i wyszukiwac coraz to gorsze informacje na temat jego dolegliwości. Czy Wasze dzieci miały podobne objawy? Czy to na pewno mononukleoza (jak przypuszczam), czy może coś innego? Jeżeli to faktycznie to świństwo, to co mnie czeka i małego przede wszystkim? Szpital? Cała wiosna spędzona w domu? Pomóżcie, bo odchodzę od zmysłów.
Obserwuj wątek
  • zjawa1 Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 25.03.11, 21:32
   A dziecko mialo robiona morfologie krwi?
   jesli tak, to w morfologi powinna wyjsc ewidentna i znaczaca dysprooporcja bialych krwinek( wzrost bardzo wysoki: Monocytow.
   Jesli faktycznie jest to mono, to jest to choroba wirusowa jak pewnie wiesz.... Nie ma na to bezposredniego leku. W szpitalu mozesz znalesc sie jesli dojedzie do powiklan typu-zapalenie pluc itp.
   Badz dobrej mysli, ponoc do powiklan nie dochodzi czesto. Niech dziecko siedzi w domu inie ma kotaktu z chorymi. Lagodz skutki chorobowe, a wiec skup sie na gardle, oraz na odpowiedniej diecie dziecka-nic ciezko strawnego. Nie zbijaj goraczki ponizej 38,4.
   • amulka1987 Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 25.03.11, 21:37
    Morfologię, mocz mamy zrobic w poniedziałek. Strasznie jestem przerażona tym szpitalem, bo musiałbym córkę zostawic z mężem.... Poza tym mój syn uwielbia spędzac czas na dworze, więc z wielkim bólem będę go przetrzymywała w domu.
    • zjawa1 Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 25.03.11, 21:40
     No, to na jakiej w sumie podstawie lekarz okreslil : powiekszona sledzione i watrobe?
     Robil usg? Czy ,,recznie" to okreslil?
     Nie zlecila wam podstawowych badan?
     Nie.... ja lecialabym do szpitala. Tam zrobia bardzo wazne badania.
     Jesli to faktycznie Monoukleoza, to powiekszenie narzadow typu sledziona swiadczy o komplikacjach tego wirusa!
  • zjawa1 Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 25.03.11, 21:38
   Wiesz co, ja nie czekalabym jednak do poniedzialku....Jesli faktycznie dziecko ma powiekszona sledzione i watrobe to wymaga natychmiastowej hospitalizacji, a przynajmniej zrobienia podtawowych badan... To jest 1,5 roczne dziecko. Ja gdybym byla na Twoim miejscu polecialabym na izbe przyjec!
  • amulka1987 Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 25.03.11, 22:05
   Lekarz na wyczucie zbadał ten brzuszek... Nie wiem, co myślec, pediatrę mam cudownego, ufam mu na 100%, nigdy mnie nie zawiódł. Faktycznie kazał się pospieszyc z tymi badaniami, ale nie powiedział słowa o mononukleozie- wyczytałam w necie objawy i dodatkowo koleżanka, której córka niedawno chorowała, potwierdziła moje obawy. Nie jestem pewna, czy to ta choroba, szukam informacji.
  • martita1987r Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 25.03.11, 22:23
   Powiększenie śledziony to raczej normalny objaw tej choroby, a nie żadne powikłanie. Potrzebna jest morfologia i badanie na mononukleoze tylko robi się je dopiero dwa tygodnie od wystąpienia objawów (wtedy wytwarzają się przeciwciała). Lekarz pewnie poinformował Cię, że jeśli jest powiękoszona śledziona i wątroba to trzeba dużo odpoczywac, żeby nie obciążac. Ile ma Twoje dziecko? Często lekarze myślą, że śledziona jest powiększona bo u małych dzieci jest ciut inaczej położona (u nas też była taka sytuacja lecz usg wykluczyło powiększenie). Jeśli Twoje dziecko miało stycznośc z dzieckiem koleżanki to mogło się zarazic ponieważ jak dobrze pamiętam zaraża się jeszcze otoczenie ok 20 dni po ustąpieniu objawów.
    • martita1987r Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 25.03.11, 22:44
     Jest to objaw, a nie powikłanie
     "Objawy kliniczne mononukleozy u małych dzieci różnią się od występujących u starszych. U maluchów (niemowlęta i przedszkolaki) wysoka gorączka utrzymuje się krócej, naloty z migdałków ustępują szybciej, ale częściej jest powiększona wątroba i śledziona"
     Wylądowaliśmy z podejrzeniem mononukleozy w sierpniu bo też wyglądało, że śledziona jest powiększona i pytałam lekarza czy to coś groźnego powiedział, że nie bo jest to normalny objaw i należy się tylko oszczędzac. Do szpitala wysyłają, aby monitorowac narządy, żeby nie doszło do powikłania czyli pęknięcia śledziony (to jest powikłanie)
     • zjawa1 Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 25.03.11, 22:55
      To, nie jest normalny przebieg tj. powiekzenie 2 narzadow w jamie brzusznej....
      Do, podstawowych powiklan naleza: problemy w oddychaniu, ostre zapalenie pluc, problemy z sercem, oraz zoltaczka wywolana uszkodzeniem watroby.... Tak twierdza w ministerstwe zdrowia .... w kazdym razie nie mozna patrzec na najgorsze tylko szybko poddac dziecko badaniom bo bycmoze nie jest to Mono ale jakis wirus zmutowany z innej gr.
      • memphis90 Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 26.03.11, 12:12
       Co? Dziewczyno, nie znasz się- nie feruj wyroków... Podstawowe powikłanie to co innego, niż podstawowy przebieg. A tak, jak w śwince naturalnym przebiegiem jest zapalenie opon, tak w mono- powiększenie wątroby i śledziony. Natomiast niewydolność oddechowa czy uszkodzenie serca to już poważne powikłania.
       • zjawa1 Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 26.03.11, 12:19
        memphis90 napisała:

        > Co? Dziewczyno, nie znasz się- nie feruj wyroków... Podstawowe powikłanie to co
        > innego, niż podstawowy przebieg. A tak, jak w śwince naturalnym przebiegiem je
        > st zapalenie opon
        • memphis90 Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 27.03.11, 22:41
         > Hehehe, Ty to dobiero jestes znawacasmile)
         Tja, to akurat jedno z pytań egzaminacyjnych było na prawo do wykonywania zawodu...

         Ta... naturalnym przebiegiem w swince jest za
         > palenie oponsmile
         > Naprawde dobre! Gratuluje dowcipu!
         No ale tak jest. Ale ok, Ty wiesz lepiej.
    • zjawa1 Jaka Angina????????? 25.03.11, 22:40
     martita1987r napisała:

     > Przy mononukleozie są powiększone węzły i przeważnie angina. A z tym zarażniem
     > pomyliło mi się zaraża się do 7 dni od wystąpienia objawów.
     Jaka Angina!!!!!!!wlasnie pierwsze statdium, a wiec czerwone gardlo plus ropne nacieki mylnie lekarze ocenic moga Angina podczas gdy jet to wlasnie Mononukleoza ! Troch faktycznie myli Ci siesad
     • martita1987r Re: Jaka Angina????????? 25.03.11, 22:48
      Chodziło mi właśnie o ropne nacieki. Zaraz by ktoś napisał a jak to dokładnie wygląda ,a wygląda to jak angina. U nas w ciągu 2 godzin węzły napuchły wielkości piłki do tenisa i powstały ropne nacieki.
      • martita1987r Re: Jaka Angina????????? 25.03.11, 22:52
       To są powikłania:

       powikłania hemolityczne: ostra małopłytkowość, anemia hemolityczna, agranulocytoza, pancytopenia.
       powikłania ze strony OUN – porażenia nerwów czaszkowych (najczęściej nerwu twarzowego), padaczka, psychozy, zespół Guillaina-Barry’ego, zapalenie mózgu, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego
       rzadko występuje zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie trzustki, zapalenie jąder[potrzebne źródło]
       utrudnienie oddychania (duszność ze stridorem)
       pęknięcie śledziony (rzadko)
       zapalenie wątroby
       • zjawa1 Re: Jaka Angina????????? 25.03.11, 22:58
        Chyba zle sie zrozumialysmy! Ty piszesz o ,,normalnym przebiegu" w normalnym przebiegu nie ma mowy o powiekszeniu narzadow jamy brzusznej!!!
        W normalnym, lagodnym przebiegu nie jest wymagana natychmiastowa hospitaizaja!
        Natomiast w ciezkim przebiegu gdze np dochodzi do powiekszenia narzadow juz jest kategorycznie wymagana!
        • ila79 Re: Jaka Angina????????? 26.03.11, 00:07
         No własnie, tak właśnie jest jak pisze zjawa. Przestańcie straszyc dziewczynę, bo na zawał zejdzie. Jak nie podasz antybiotyku, to mało prawdopodobne, żeby jakies powikłania wystąpiły. Dobrze, że macie mądrego lekarza, bo dzieci z mononukleoza ląduja w szpitalu właśnie z powodu złego rozpoznania, najczęściej lekarze mylnie diagnozują angine ropną.
         • memphis90 Re: Jaka Angina????????? 26.03.11, 12:16
          Jest zupełnie inaczej, niż pisze Zjawa.

          Dobrze, że macie mądrego lekarza, bo dzieci z mononu
          > kleoza ląduja w szpitalu właśnie z powodu złego rozpoznania, najczęściej lekarz
          > e mylnie diagnozują angine ropną.
          Lekarz zupełnie prawidłowo diagnozuje anginę ropną, bo w przebiegu mononukleozy dochodzi do nadkażenia bakteryjnego migdałków i taka angina wymaga normalnej antybiotykoterapii. Sama mononukleoza- jako choroba wirusowa- nie. Angina w przebiegu- tak.
           • memphis90 Re: Jaka Angina????????? 27.03.11, 22:55
            A proszę bardzo, "Pediatria" Kubicka, Kawalec:
            Strona 652 : Nagminne zapalenie ślinianki przyusznej (...) U 10-30% przypadków rozwija się neuroinfekcja z objawami oponowymi (meningitis paroteidea aseptica). Leczenie jest wyłącznie objawowe. (z innego podręcznika- jako że jest to typowy przebieg świnki nie ma wskazań do rutynowej punkcji lędźwiowej i badania płynu m-r).

            Strona 658: Mononukleoza: Objawami są gorączka, ostry nieżyt gardła i migdałków lub angina. W 5% przypadków występuje nadkażenie paciorkowcowe.(...) Leczenie antybiotykami nie jest wskazane, chyba, że przy nadkażeniu".
            Z laryngologii: postacie anginy: czerwono-kataralna (typowa dla zakażeń wirusowych) i biała (częściej bakteryjna). Tak więc lekarz widząc ropny nalot na migdałkach ma pełne prawo podejrzewać infekcję bakteryjną, szczególnie przy braku powiększenia narządów jamy brzusznej i uogólnionego powiększenia węzłów typowego dla mononukleozy.
            • zjawa1 mphis90 napisała: 28.03.11, 21:39
             Mononukleoza: Objawami są gorączka, ostry nieżyt gardła i migdałków
             > lub angina. W 5%
             Kochanie, My tu mowimy nie o sporadzycnych wyjatkach i przypadkach, ale o przecietnym przebiegu tej choroby!
             Zapomnialas jesz cze dodac, ze ...iles tam procent ma grakowca, HiV itp....smile
        • memphis90 Re: Jaka Angina????????? 26.03.11, 12:14
         > Chyba zle sie zrozumialysmy! Ty piszesz o ,,normalnym przebiegu" w normalnym pr
         > zebiegu nie ma mowy o powiekszeniu narzadow jamy brzusznej!!!
         Oczywiście, że jest to naturalny przebieg mononukleozy...
  • ila79 Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 26.03.11, 00:00
   Ja miałam mononukleoze w wieku 11 lat. Przeszłam ciężko, 2 tyg. w szpitalu, ale miałam bardzo późne rozpoznanie, wcześniej lekarze leczyli mnie na anginę ropną antybiotykami oczywiście. A najważniejsze przy mononukleozie to nie podać antybiotyku. Obejrzyj małemu migdałki, czy mają białe czopy. Bardzo dobrze, że dostaliście od razu skierowanie na badania, dzięki temu ominą Was takie atrakcje, jakie ja miałam, więc nie martw się.
    • ila79 Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 26.03.11, 21:13
     Mononukleoza wygląda często jak angina. Moja tak wyglądała, lekarze myśeli, że ropa leje mi sie ciurkiem z migdałów. Kiedy wreszcie zrobili mi badania, okazało się, że nie ma żadnych bakterii tylko rozszalały wirus, który daje taki mylący obraz. Oczywiście wątrobę miałam juz zjechaną, bo obciążona wirusem nie mogła sobie poradzić z antybiotykiem. Z wątrobą problemy mam do dziś właśnie przez ten durny antybiotyk.
  • amulka1987 Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 26.03.11, 09:00
   Witajcie, dziękuję Wam bardzo za odzew. Co do tego, że powiększone narządy to poważne powikłanie- nie mogę się z tym zgodzic. Gdyby tak było faktycznie lekarz nie odesłałby mnie do domu, tylko do szpitala, poza tym nigdzie na necie nie piszą, że to powikłanie, wszędzie nazywają "objawem". W tej chwili ma jest super, gorączka ostatnia była o 2 w nocy, 38,7 dałam syrop, wg zaleceń. Teraz mija 7 godzina od podania i temp jak na razie 36,6. Poza brakiem apetytu nie widzę u małego żadnych dolegliwości. Póki nie ma tej gorączki, to jestem całkiem spokojna. Będę czekac. A czy myslicie, że to może byc jakis problem z drogami moczowymi?
   • zjawa1 Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 26.03.11, 10:54
    Sama widzisz, ze nie ma co gdybac. Musisz zrobic dziecku podstawowe badania-dokladna morfologie , USG i mocz-to jest teraz najwazniejsze. Odkazaj dziecku jakos to gardelko.
    Nie wiem co lekarz Wam radzil.
    Powiekszeniem narzadow jamy brzusznej nie przejmuj sie! Badanie palpacyjne nie jest wiarygodne na 100% , moze lekaz pomylil sie? Dopiero USG wykaze jak faktycznie jest i w koncu okaze sie, ze to Anginasmile
    Badanie krwi na 100% wykluczy albo potwierdzi Mono.
    • memphis90 Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 26.03.11, 12:18
     > Powiekszeniem narzadow jamy brzusznej nie przejmuj sie! Badanie palpacyjne nie
     > jest wiarygodne na 100% , moze lekaz pomylil sie?
     Dziewczyno, zastanów się co piszesz... A co niby miałby innego wymacać wystającego pod łukiem żebrowym- migdałki?
     • zjawa1 Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 26.03.11, 12:27
      > Powiekszeniem narzadow jamy brzusznej nie przejmuj sie! Badanie palpacyjn
      > e nie
      > > jest wiarygodne na 100% , moze lekaz pomylil sie?
      > Dziewczyno, zastanów się co piszesz... A co niby miałby innego wymacać wystając
      > ego pod łukiem żebrowym- migdałki?

      A czy ja zprzeczam, ze wymacal sledzione i podaje cos innego?
      Kobieto daj sobie na luz, bo slosc wykonczy Cie w koncu.
      Czy bawisz sie w scieklego psa?
      • elan-o100 zjawo 28.03.11, 08:52
       pierwsze pytanie: czy mialas stycznosc z mononukleoza, czy tylko bazujesz na tym co wyczytasz w necie? a moze jestes lekarzem, ze wypisujesz tu takie rzeczy...
       naprawde, nie ma obowiazku wypowiadania sie w watku, jesli masz o czyms blade pojecie...
       przede wszystkim nie strasz dziewczyny.
       fakt: mononukleoza jest dosc powazna choroba, ale nie ma co siac paniki.
       do autorki watku:
       masz duze szczescie, ze pediatra od razu zaczal podejrzewac, ze moze to byc mononukleoza. powiekszona sledziona i watroba nie jest powiklaniem lecz jednym z objawow tej choroby.
       powiklaniem moze byc tak jak u mojego dziecka stan zapalny uszu, ropa w gardle - u nas leczone antybiotykiem w szpitalu.
       najwazniejsze to zrobic badanie krwi - zeby stwierdzic, ze jest to mononukleoza. wazne tez jest zrobienie badan watroby, bo wirus moze ja uszkodzic. jesli chodzi o sledzione, to nalezy jedynie uwazac na urazy, zeby nie doszlo do uszkodzenia mechanicznego.
       nie taki diabel straszny, jakgo maluja. ja tez naczytalam sie w necie i stresowalam a nie bylo tak zle. moje dziecko doszlo do formy po tygodniu. A co do spadku odpornosci tez nie mielismy problemu, nie chorowal jakos szczegolnie potem.
       zycze szybkiego powrotu do zdrowia.


          • elan-o100 Re: elan-o100 30.03.11, 08:56
           cytuję:
           "Nie.... ja lecialabym do szpitala. Tam zrobia bardzo wazne badania.
           Jesli to faktycznie Monoukleoza, to powiekszenie narzadow typu sledziona swiadczy o komplikacjach tego wirusa! "
           - bzdura - po co te wykrzykniki?

           "Natomiast w ciezkim przebiegu gdze np dochodzi do powiekszenia narzadow juz jest kategorycznie wymagana! "
           bzdura - i znowu wykrzyknik


           To, nie jest normalny przebieg tj. powiekzenie 2 narzadow w jamie brzusznej....
           Do, podstawowych powiklan naleza: problemy w oddychaniu, ostre zapalenie pluc, problemy z sercem, oraz zoltaczka wywolana uszkodzeniem watroby.... Tak twierdza w ministerstwe zdrowia .... w kazdym razie nie mozna patrzec na najgorsze tylko szybko poddac dziecko badaniom bo bycmoze nie jest to Mono ale jakis wirus zmutowany z innej gr

           po co dziewczynie wypisujesz od razu szereg powiklan, ktore sobie wygooglalas?
           chyba po to zeby nastraszyc, bo na pewno nie pomoc...

           to tyle z mojej strony. koncze juz te dyskusje.
  • edycja_kopiuj_wklej Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 26.03.11, 16:12
   Jezeli jestes w Wawie, to wiem, ze w jednym ze zlobkow w ostatnim tygodniu byl przypadek mononukleozy u dzieci, wiec moze byc wieksze prawdopodobienstwo zarazenia sie.
   Nie wiem, czy czekalabym na twoim miejscu do soboty, przy ciezkim przechodzeniu mononukleozy nie zbijesz goraczki tak latwo i moga byc ciezkie powiklania
  • green.szate Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 26.03.11, 17:18
   Jeśli nic Cię nie niepokoi to zrób badania i nie nakręcaj się. Napisz jak badania i co lekarz powiedział. Z tego co wiem to przy mononukleozie tak na oko to węzły chłonne są powiększone.
   Wpadnę tu jeszcze zobaczyć co z Wamismile
   • amulka1987 Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 26.03.11, 18:03
    Dlaczego mam nie czekac do poniedziałku? Przecież lekarz kazałby mi iśc z małym do szpitala, gdyby było to konieczne. Ostatnia wysoka gorączka była o 2 w nocy, dzisiaj spokój, dopiero teraz zmierzyłam 37,4... z tym, że po zabawie, zgrzany był. Do gardła psikam HascoSept, wg zaleceń. Zobacze jak będzie noc... w sumie trochę się uspokajam,bo syn jest całkiem niezły. Pilnuję ciągle tego brzuszka, ale mały łobuz jest więc ciężko, ciężko.... Dziękuję za wpisysmile Byle wytrzymac do wtorku, zobaczyc te wyniki badań...
  • amulka1987 W tej chwili sprawa wygląda tak... 28.03.11, 09:10
   ostatnia gorączka niewysoka była w sobotę po południu. Mały ma apetyt, gardło babcia-znawca oglądała, mówi, że lekko czerwone, ale mały nie skarży się na ból, nie ma problemu z połykaniem. Rano byłam pobrac krew, oddac mocz, wkurzyłam się, bo ośrodek mam 3 km od domu, ide z tym skierowanie od lekarza (z publicznej przychodni), a pielęgniarka mówi, że na badania mam jechac do miasta 15 km, bo oni nie maja umowy z tym ośrodkiem, do którego ja jeżdże. Sięgnęłam więc po portfel i zapłaciłam, bo byłam tak przerazona tym pobieraniem krwi, że wolałam wydac te parę złotych niż jechac z głodnym, niewyspanym maluchem, czekac godzinę w kolejce i jeszcze go stresowac. A pobieranie? Mały siedział na kolanach, krew pobrała, nawet buźki nie skrzywił.... ja ryczałam mu w kaptur od bluzy. Wychodze, mówię dziękuję, a mały " tutuje" czy dziękuję.smile Słodziak .
   • morelee Re: W tej chwili sprawa wygląda tak... 28.03.11, 15:39
    Jak tam Twój maluch?

    Nie przeczytałam dokładnie całości, ale widzę że dosyć Cię tu straszą, ciężki przebieg itd...

    Mój syn miał mononukleozę, węzły jak fasole, gardło, nos zatoki zatkane, obrzęknięte, powiększona wątroba i śledziona. "Miła" pani radiolog dodała do tego wgłobienie jelit - dość ciężkie powikłanie, na szczęście chirurg wręcz wyśmiał jej pomysł i żadnego wgłobienia nie było.

    W szpitalu zakaźnym syn był 3 dni, generalnie do potwierdzenia diagnozy. Wątroba i śledziona były powiększone ponad miesiąc, w tym czasie trzeba było bardzo uważać aby nie doszła do ŻADNEGO urazu - ryzyko pęknięcia.

    Jeśli lekarka odesłała Was do domu to dobrze, widocznie nie było znacznego powiększenia narządów. Mój syn zachorował na Wielkanoc, Wielka Sobota 39C, przychodnia dyżurna, syrop taki i siaki, Niedziela Wielkanocna 40C i diagnoza od pediatry mononukleoza, potem szpital, badania, konsultacja w innym szpitalu z chirurgią dziecięcą i o północy w zakaźnym.

    Mononukleoza nie jest taka straszna, trzeba na pewno zwracać uwagę na brzuch - ryzyko powikłań, no i potem może być nawet znaczny spadek odporności, chociaż tego akurat mój syn nie miał, wręcz po mono prawie dwa lata nie chorował.

    Czy Twój mały miał badanie w kierunku mononukleozy? czy tylko rozmaz, crp itd? u nas mononukleozę robił to jedynie szpital zakaźny, i tam dopiero było 100% potwierdzenia diagnozy.

    • amulka1987 Re: W tej chwili sprawa wygląda tak... 28.03.11, 20:31
     Rozmaz, mocz i crp robiliśmy dzisiaj... jutro wyniki, więc dam znac. Lekarz powiedział, że jeżeli mały będzie czuł sie dobrze i gorączki nie będzie, to mam tylko zadzwonic z wynikami. W sumie, to nie widzę po dziecku, żeby cokolwiek mu dolegało więc jestem dobrej myśli. Czekam na te piekielne wynikismile
     • mondovi Re: W tej chwili sprawa wygląda tak... 29.03.11, 09:18
      mój syn przechodził mononukleozę rok temu - miał bardzo powiększoną śledzionę (miał 3,5 roku, śledziona w czasie choroby odpowiadała wielkością śledzionie 12sto latka) i powiększone węzły chłonne w jamie brzusznej. Przez miesiąc nie chodził do przedszkola ze względu na obniżoną odporność i ryzyko urazu brzucha, tak jak pisze poprzedniczka - powiększona śledziona może pęknąć. Brał lek przeciwwirusowy isoprinosinum wspomagający odporność. Po miesiącu kontrola, morfologia z rozmazem, usg. w czasie choroby nic specjalnego się nie działo - syn więcej spał i skarżył się na bóle brzucha, ale generalnie był w dobrej formie.
  • amulka1987 Mamy wyniki 29.03.11, 17:46
   Crp w porządku, całkowita norma. Amen. Kamień z serca. Mocz w porządku, rozmaz "średni", niewielki niedobór żelaza.... Lekarz proponuje syropek, jednak jadę w piątek go zapytac, czy nie dałby małemu np miesiąca czasu z odpowiednią dietą, później badanie krwi i zobaczymy. Jak myślicie, syrop czy ta dieta coś by pomogła- jak mówię niedobór maleńki, ale jest. Cieszę się, że skończyło się na strachu.... Tylko mnie zastanawia, skąd te powiększone narządy... Teraz jest ok, no ale jakiś powód musiał byc. Dziękuję za wpisysmile
   • jade_adas2 Re: Mamy wyniki 30.03.11, 12:12
    Aby potwierdzić lub nie - czy to mononukleoza, najlepiej zrobić badanie w tym kierunku. Sama obecność/lub nie monocytów nie koniecznie potwierdza chorobę. Mój synek przechodził mononukleozę i nie miał dużo monocytów, dopiero gdy zrobiliśmy badanie przeciwciał EBV - potwierdzona została mononukleoza. Zawsze też warto zrobić USG narządów wewnętrznych i węzłów chłonnych.

    Pozdrawiam,
    Jade
  • amulka1987 Re: Mononukleoza?? Pomóżcie!! 30.03.11, 18:24
   Nie straszcie, ja mam nadzieję, że już po wszystkim. Jutro jeszcze jadę z małym na kontrolę i dokładnie się wypytam, co i jak. Mój lekarz już mnie zna 4 lata i wie doskonale, że panikara jestem jeżeli chodzi o dzieci, więc czasem mam wrażenie, że nie mówi mi wszystkiego , bo wie, jak zareaguję. Jutro go przycisnę do ściany i zobaczymysmile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka