Dodaj do ulubionych

Dania z cieciorka,fasola. 19 mcy

28.12.11, 20:32
Prosze Was o jakies wskazowki i przepisy dan zawierajcace cieciorke badz fasole.
Nie gotuje tego za czesto i wlasciwie nie za bardzo umiem a wiem ze sa bardzo zdrowe wiec chaialbym cos wykombinowac.
Myslalam o zrobieniu cos ala leczo wlasnie z fasola.Moje dziecko bardzo lubi sosy. Mysle ze hummus nie wchodzi w gre bo zwyczjnie nie zje. Wiecej dan nie znam. bede wdzieczna za rady smile
Obserwuj wątek
    • rulsanka Re: Dania z cieciorka,fasola. 19 mcy 28.12.11, 21:07
      Cieciorka jest pyszna sama, fasola zresztą też, ale zaletą cieciorki jest to, że nie wzdyma. Dzieci z reguły lubią proste dania. Fasola z masłem i do popicia barszcz czerwony.
      A w ogóle to polecam soczewicę, jest pyszna (szczególnie pomarańczowa) i też nie wzdyma, można z niej robić zupy, pasty do kanapek, kotlety.
      • ines.n Re: Dania z cieciorka,fasola. 19 mcy 29.12.11, 21:46
        makaron z soczewicą:
        gotujesz makaron, oddzielnie soczewicę (zieloną namoczoną, czerwona bez moczenia), potem podsmażasz ząbek czosnku na oleju, dodajesz makaron i soczewicę i np przecier pomidorowy do smaku sól. Moja mała bardzo lubi.

ciecierzyca - w zupie lub saa, bardzo smaczna, jako dodatek do obiadu jakiegokolwiek

• ma_niusia Re: Dania z cieciorka,fasola. 19 mcy 29.12.11, 22:40
      Z fasoli robię zupę fasolową albo sałatki (z tuńczykiem, kukurydzą, ogórkiem i ryżem czy z kapustą pekińską, papryką i jakimś serem np.).
      Cieciorkę przyznaję że jedliśmy tylko dwa razy w życiu w postaci zupy-kremu (cieciorka, marchew, imbir, śmietana i grzanki - pycha!) i sosu do makaronu (z pomidorami, czosnkiem i zieleniną).
      Soczewicę jadamy często, w sosach, zupach, pastach, sałatkach, a także uwielbiamy Kotlety z soczewicy i kaszy gryczanej.
    • antoshkowa_mama Re: Dania z cieciorka,fasola. 19 mcy 31.12.11, 17:17
      Humusy mogą być tez z warzywami np marchewką, dynią - dzieci chętniej je jedzą.

Z strączkowych polecam całą gamę soczewic (nie trzeba namaczać) - można robić lecza i dodawać do zup. Można robić z nich kotleciki - gotujemy wtedy soczewice na miękko, dodajemy utarte warzywa, jajko, make ziemniaczaną, trochę mąki zwykłej np orkiszowej lub bezglutenowej kukurydzianej i pieczemy na patelni lub w piekarniku. Soczewice też świetnie nadają się na pasty.

Fasole do zup, ale np fasolka adzuki świetnie nadaję się do słodkich past. Namoczyć, ugotować, dodać karobu (zamiast kakao), jakiegoś naturalnego słodu i mamy czekoladowy kem np do naleśników.

pozdr
    • syswia Re: Dania z cieciorka,fasola. 19 mcy 04.01.12, 03:09
      Cieciorka w sosie curry

udusic jedna cebule i troche czosnku na odrobinie masla lub oleju, dodac pol lyzeczki garam masala, pol lyzeczki kurkumy i posolic (jesli jestescie przyzwyczajeni do przypraw ostrych to w wersji oryginalnej jest jeszcze czuszka)
      dodac lyzke lub dwie pulpy pomidorowej albo posiekanego pomidora, podlac woda, o ile trzeba i rozgotowac to na sos

osobno namoczyc cieciorke przez noc i ugotowac do miekkosci lub uzyc cieciorki z puszki

dodac do sosu curry i zagotowac przez pare minut

podawac z ryzem basmati ugotowanym na sypko z zielonym groszkiem i nasionami kolendry

oraz z raita ogorkowa na przyklad (ogorka zetrzec na tarce i polaczyc z jogutrem naturalnym)

danie pochodzi z Indii polnocnych - z Pundzabu i jest jednym z ulubionych dan mojego synka (2,3 lata)

w podobny sposob mozna przygotowac czerwona fasole (kidney beans)

Z soczwic (bo sa rozne) mozna przygotowac rodzaj zupy - dahl - ugotowac soczewice (ja najbardziej lubie taka malutka zolta) na wodzie z dodatkiem cebuli, kurkumy, soli, czuszki i szczypty garam masala. Moj syn lubi dahl zmieszany z ryzem ugotowanym na sypko.

Niektore rodzaje soczewicy mozna tez ugotowac na sypko z sola i przyprawami.

Kiedy moj syn jadal jeszcze rzeczy papkowate to rozgotowywalam czerwona soczewice, dodawalam do tego przyprawy - rozne - np tymianek i rozmaryn i wkrajalam kurczaka i marchewke.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka