Dodaj do ulubionych

bakterie w moczu i leukocyty podwyższone

17.04.12, 20:01
Czy to Zum? czy konieczny jest antybiotyk? moja lekarka przepisała młodej antybiotyk ale ja mam wątpliwości, czytam i czytam, nie chce jej niepotrzebnie dawać antybiotyku, to byłby jej pierwszy, dziecko poza tym normalnie funkcjonuje, tylko ten mocz...Byłam dzisiaj u lekarza, wczoraj robiłam badanie moczu, lekarka przepisała jej keflex na 7 dni, i co mnie zdziwiło nie kazała robić posiewu moczu, stąd moje wątpliwości. Chcę wyleczyć dziecko, ale jeśli np. pomogłaby furagina? Może któraś z Was miała podobną sytuację?
Obserwuj wątek
    • slonko1335 Re: bakterie w moczu i leukocyty podwyższone 17.04.12, 20:27
      No ale jakiś powód tego badania moczu był?
      jeżlei to zum to jak najbardziej antybiotyk jest potrzebny.
      Jak pobrałaś mocz do badania?
      Jak dziecku nic nie dolega zrobiłabym posiew najpierw, jak coś jednak dolega a mocz był pobrany prawidłowo to posiew przed podaniem antybiotyku a antybiotyk grzecznie podała zaraz po zrobieniu posiewu i sprawdziła z antybiogramem jak już będzie czy dobry jest..
    • milosza_mama Re: bakterie w moczu i leukocyty podwyższone 17.04.12, 21:55
      Więc juz mówię, mocz badałam sama bo córka od 2 dni mowiła: boli siuśka. najpierw myślałam że to od pieluch, zdjełam pieluchy i dziecko latało bez, ale siuśka nadal bolała, tzn. maluch sie skarżył. Więc rano w pon pobiegłam zbadać mocz. Mocz najpierw łapałam do woreczka takiego dla dziewczynek, ale nie udało się, bo jej to przeszkadzalo, wybudzało, (na śpoicha zakładałam woreczek). W koncu rano umyłam ją ciepłą wodą, wytarłam czystym ręcznikiem i założyłam majtki. Córka biegała tak po pokoju w końcu słysze że mówi o kurcze(ona tak mówi jak sika) no to lecę i nie zdąrzyłam jej tych majtek zdjąć tylko łapałam jak leci(niestetysad) było już późno i w te pędy pojechałam do laboratoium. Wyniki:
      mocz mętny
      glu negative
      bil negative
      ket: trace
      sg 1.020
      ph 5,5
      pro 100 mg/dl
      uro 0,2 e.u./dl
      nit positive
      blo negative
      leu large
          • zjawa1 Podaje normy morfoligii u malych dzieci... 17.04.12, 22:47
            WBC to inaczej krwinki biale.
            Biale krwinki ( inaczej leukocyty)dziela sie na:
            Limfocyty
            Monocyty
            Oraz na 2-ga gr, a wiec
            neutrofile
            Eozynofile
            Bazofile
            Normy krwinek bialych u dzieci powyzej 1 roku zycia:

Leukocyty (WBC): (rozmaz)

granulocyty zasadochłonne (bazofile):

1. noworodek: 0-1
            2. do 12 m-ca: 0-1
            3. 2-6 rż: 0-1
            4. 7-12 rż: 0-1

granulocyty kwasochłonne (eozynofile):

1. noworodek: 1-5
            2. do 12 m-ca: 1-5
            3. 2-6 rż: 1-5
            4. 7-12 rż: 1-5

granulocyty obojętnochłonne (neutrofile):

1. noworodek: 50-85
            2. do 12 m-ca: 30-50
            3. 2-6 rż: 36-55
            4. 7-12 rż: 40-60

limfocyty:

1. noworodek: 15-45
            2. do 12 m-ca: 45-65
            3. 2-6 rż: 40-60
            4. 7-12 rż: 36-55

monocyty:

1. noworodek: 1-5
            2. do 12 m-ca: 2-7
            3. 2-6 rż: 2-7
            4. 7-12 rż: 1-6

Płytki krwi (PLT)

150-400 tys/mm3

Dla dzieci powyzej roku - 2 lat

RBC 3,5-5,4
            HGB 10-15
            HCT 30-40
            MCV 70-110
            MCH 24-30
            MCHC 33-36,5
            RDW 11,5-14,5
            PLT 150-300

WBC 6-15,5
            NEUT 30-50%
            LIMF 20-61%
            EOZ 1-5%
            BAZO 0-1%
            RBC 3,7-5,2
            HGB 10,6-14,8
            HCT 32,5-41
            MCV 72-89
            MCH 24,0-31,0
            MCHC 33,0-36,6
            RDW SD i RDW CV 11,5-14,5% ale okresla sie je tylko gdy MCV jest poniżej dolnej granicy normy
            PLT 140-440
            P-LCR 13-43%
                • zjawa1 Re: Podaje normy morfoligii u malych dzieci... 17.04.12, 23:07
                  Zrob CRP z krwi dla swietego spokoju.
                  Nie rozumiem dlaczego tematem watku sa podwyzszone biale krwinki?
                  Normy doroslego, znaczaco roznia sie od malego dziecka!
                  Badanie moczu czasami bywa ,,zaklamane". Wystarczy, ze uzyjemy jakiegos kosmetyku czy sladowe ilosci kalu dostana sie do probki-juz wynik moze wujsc sfalzowany.
                  Dziecko ma jakies inne objawy? Goraczke, niewiem cokolwiek innego?
                  • milosza_mama Re: Podaje normy morfoligii u malych dzieci... 17.04.12, 23:17
                    Raz miała gorączkę tydz temu, 39 stopni, gorączka sama zeszła, nie zdążyłam podać nurofenu.
                    Poza tym jedynym objawem to skargi córki na to że "siuśka ją boli". Plus lekkie zaczerwienie.
                    Leukocyty ma w moczu podwyższone a w krwi nie, a temat wynikł z badania moczu, bo ono mnie zaniepokoiło. jak OB wyjdzie w normie a mocz bez zmian? dobra nie ma co gdybać
                    no i ja na kartce miałam inne normy niż Ty podałaś, stąd wydawało mi sie że więcej parametrów ma poza normą (np hgb ma 10,9 - na kartce mam zaznaczone że za niskie, bo są normy od 12-16...).
                    Jeszcze jedna rzecz jest niepokojąca- słaby apetyt plus mala waga córki, ale myślałam że taka jej uroda po tacie i mamie, a podobno przy zumie tak jest, ale to musiałaby miec przewlekły zum...nie wiem nie znam się
                    mimo wszystko dziękuję za pomocsmile
                    • zjawa1 Normy na wynikach 17.04.12, 23:35
                      Zawsze obok podane normy/parametry to nie sa normy dla malego dziecka tylko sa to normy dla dorosloego!
                      Jak pisalam normy te znaczaco roznia sie jesli chodzi o 2 ,3-latka z tymi u np 12-latka powyzej!
                      Nie wiem, nie bylas z tym u lekarza-kazdy to wie, to podstawa diagnostyki.
                      Jesli organizm dziecka walczy z zakarzeniem bakteryjnym to napewno, na 100% wyjdzie to ewidentnie w morfologi krwi, oraz napewno juz OB( starszej metodzie) obecnie nowoczesniejsza jest CRP.

CRp jest lepsza, tak twierdza moi lekarze.
                      Mozesz zrobic to i to za jednym razem przy pobraniu krwi.
                      Dziecko moze, miec miejscowy stan zapalny cewki moczowej. Naprawde sa tysiace ewentualnosci.
                    • zjawa1 A co, do HGB 17.04.12, 23:42
                      To juz inna bajka bo to czerwone krwinki!
                      HgB skoro ma te 10 to jest w normie. Niedobory ewentualne hemoglobiny swiadczyc moga np. o niedoborze zelaza, witaminy b12...
    • anusia_magda Re: bakterie w moczu i leukocyty podwyższone 18.04.12, 11:56
      nie czytałam wszystkich wpisów, ale z mojego wieloletniego doswiadczenia..najważniejsze to zrobić posiew.. z reguły leukocyty pow 3-5 to już stan zapalny, pytanie czy lekki czy cięższy..
      mocz mętny też wskazuje na bakterie..
      więc posiew , w ilości więcej niz 10 do 2 to warto juz leczyć ..antybiogram pokaże czym..
      ja ostatnio miałam proteusa 10 do 5 i leukocyów chba z 15..ale wstarczył furagin na który bakteria była wrażliwa..
      także nie zwsze antybiotyk, ale to wiadomo będzie po posiewie..inaczej to jak strzelanie na oślep..
      • madziulec Re: bakterie w moczu i leukocyty podwyższone 18.04.12, 16:54
        No to wieloletnie doswiadczeni ejest przeciwne standardowm, ktore wprowadzili lekarze.
        Mianowicie: dzieci nie leczy sie furagina. Jest po prostu za slaba, do tego bardzo latwo sie bakterie na furagine uodparniaja.

U dzieci stosuje sie dosc proste leczenie: antybiotykl o szerokim spektrum (do tego probiotyk) przez 7-10 dni, potem po leczeniu antybiotykiem furagina lub urotrim. Po leczeniu robi sie USG, cystografie i scyntygrafie, by sprawdzic, czy dziecko nie ma wad ukladu moczowego.
        Tu oczywiscie podniosa sie glosy, ze po co, po jednym zakazeniu niepotrzeba. Coz, wiele zakazen moze przechodzic bezobjawowo. A kazde zapalenie moze powodowac bliznowacenie nerek, ktore nastepnie powoduje niestety oslabianie dzialania nerek. Te zas w konsekwencji wymagac beda jedynie transplantacji.

Tyle w temacie.
        • esiak-86 Re: bakterie w moczu i leukocyty podwyższone 19.04.12, 08:23
          Moja córeczka leczona była przez najlepszego nefrologa w Łodzi Furagniną właśne (zgodnie z antybiogramem), leczenie pomogło. Od pół roku odpukać nawrotów nie było, co jakiś czas robię badanie moczu i wszystko jest ok. Nam dr mówił, że po 2 Zum-ie u dziewczynek i 1. u chłopców powinno zrobić się pełną diagnostykę.
          • madziulec Re: bakterie w moczu i leukocyty podwyższone 19.04.12, 09:09
            "Dane szwedzkich badaczy dowodzą, że 32% dziewczynek i 23% chłopców poniżej dziesiątego roku życia ma nawroty ZUM. W świetle badań brytyjskich wykazuje je 41% dzieci poniżej pierwszego roku życia i 73% poniżej piątego roku życia. U dziewczynek częstotliwość nawrotów rośnie z wiekiem."

Mimo wszystko polecam doiedziec sie o bakteriurii bezobjawowej.
          • zjawa1 Re: bakterie w moczu i leukocyty podwyższone 19.04.12, 11:55
            Nie zawsze leukocyturia jest spowodowana bakteriami w moczu! To popierwsze, po drugie o leukocyturi mowi sie minimum powyzej 5 leukocytow w polu widzenia, a nie 3 jak ktos pisal.
            Podwyzszone leukocyty w moczu moga swiadczyc np. o przebytej garaczce organizmu nie miajacej nic wspolnego z bakteriami!
            Absolutnie trzeba zrobic posiew na bakterie i nie leczyc dziecka w ,,slepo" od razu antybiotykiem.
            Moze tez tak byc, ze dziecko ma bakteriomocz, a nie ma podwyzszonych leukocytow!
            Wiec nie ma ewidentnej korelacji, zaleznosci miedzy podwyzszonymi leukocytami i automatycznie bakteriami wywolujacymi bakteryjne zapalenie cewki moczowej.
            Ponadto w moczu zdrowego czlowieka zawsze sa jakies minimalne ilosci drobnoustrojow.
            Zakazenie ukladu moczowego moze byc rowniez sopowodowane:
            grzybami Candida, wirusami ( adenopwirusy).

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka