Dodaj do ulubionych

5-6 lat i nauka dwóch języków obcych

23.06.12, 22:56
Ciekawi mnie kiedy warto wprowadzić naukę drugiego j. obcego, zakładając, że dziecko uczy się jednego języka obcego od roku/dwóch. Czy warto się już nad tym zastanawiać, czy lepiej dać sobie spokój i drugi język wprowadzić w szkole podstawowej?

Pytam z ciekawości, często słyszę ostatnio dyskusje wśród matek na temat wprowadzenia maluchowi drugiego języka obcego.
Proszę o Wasze opinie i podzielenie się doświadczeniami w temacie.
Obserwuj wątek
    • anetchen2306 Re: 5-6 lat i nauka dwóch języków obcych 24.06.12, 13:14
      Nauczanie kazdego jezyka (przez nauczanie rozumiem zajecia 1-2 razy w tygodniu po godzince, a malo ktore dziecko wytrzymuje godzine zajec jezykowych, przewaznie jest to pol godzinki) u tak malego dziecka jest tylko i wylacznie zabawa lub checia zaspokojenia ambicji rodzicow (majacych nadzieje, ze wyrosnie z pociechy poliglota wink) Nie ma sie co ludzic, ze dziecko sie "oslucha" (bo osluchanie polega na zanurzeniu w jezyku, a nie na sluchaniu czegos przez godzinke tygodniowo).
      Dwa jezyki u tak malego dziecka? A jak radzi sobie z wlasnym jezykiem ojczystym? Bo podstawa do prwdziwej nauki jezyka jest opanowanie struktur jezykowych wlasnego. Ja bym w ogole na tym etapie z jezyka zrezygnowala (chyba, ze sa to zajecia codzienne, najlepiej, gdy jezyk jest integracyjna czascia zajec przedszkolnych, pani zwaraca sie na cozien do dzieci w jezyku obcym) a jezeli "trzeba", to pozostalabym przy jednym.
      Prawdziwa nauka jezyka obcego zaczyna sie znacznie pozniej big_grin Wszystko wczesniej to nie nauka, to "lizanie". A lizaniem nikt jeszcze sie nie najadl do syta ...
      No chyba, ze zalezy nam na tym, ze dziecko powie wierszyk, zaspiewa babci piosenke na urodzinach i bedzie umialo wymienic pare inszych slow "po inszemu". Z opanowaniem jezyka w pozniejszym okresie nie ma to absolutnie nic wspolnego.
      Ja troszczylabym sie na tym etapie o oczytanie i osluchanie we wlasnym ojczystym jezyku. Gwarantuje, ze zaprocentuje w przyszlosci znacznie wiecej, niz 2 jezyki obce w przedszkolu wink
      Sama jestem jezykowcem z zawodu i z zamilowania. Mimo to moich dzieci na "przedszkolny angielski" nigdy nie poslylalam.
      • illegal.alien Re: 5-6 lat i nauka dwóch języków obcych 24.06.12, 14:19
        To chyba zalezy.
        Ja 'uczylam' sie angielskiego od kiedy pamietam. Najpierw z mama, potem w szkole i na dodatkowych lekcjach prywatnie. Nigdy nie mialam z nim problemow, mieszkam w anglojezycznym kraju, posluguje sie nim na codzien - w pismie nie do odroznienia od tubylcow, w mowie mam akcent obcy, ale nie zdradzajacy pochodzenia.
        Niemieckiego zaczelam sie uczyc w 4 klasie. Ile ten jezyk mnie kosztowal lez i potu to tylko ja wiem. Nigdy nie osiagnelam z niego poziomu umozliwiajacego prowadzenie jakiejkolwiek rozmowy. Po prostu nie i juz.
        Nie wiem, czy to kwestia tego, ze angielski zaczelam wczesniej, czy niemieckiego po prostu nigdy bym sie nie nauczyla, niezaleznie od tego, jak wczesnie bym sie zaczela uczyc.
        • anetchen2306 Re: 5-6 lat i nauka dwóch języków obcych 24.06.12, 16:03
          Wlasnie, uczylas sie z mama, ktora (myle) ten jezyk miala opanowany tez swietnie.
          Mieszkasz w anglojezycznym kraju i to dzieki temu podszkolilas swoj jezyk do poziomu, ktory masz. Nie zawdzieczasz go z pewnoscia zajeciom przedszkolnym wink
          A z niemieckim: nie wszystkim dany jezyk "lezy" i nie ma to z przeszloscia jezykowa absolutnie NIC wspolnego. Ja jezyka obcego zaczelam sie uczyc (jak i praktycznie wszyscy znani mi jezykowcy wladajacy biegle 2-3 jezykami) tak na serio w szkole sredniej. I tez stal sie on moim zawodem, moim zyciem (mieszkam w kraju jego uzywania, ba nauczam go nawet "tubylocow" wink).
          Dlaczego nie opanowalas drugiego jezyka? Byc moze kiepski nauczyciel, byc moze motywacja kiepska? Byc moze nastwilas sie, ze angielski jednak wazniejszy? Zareczam, ze z twoim "przedszkolnym" angielskim ta sprawa nie ma nic wspolnego.
          Moj syn angielski mial od klasy zerowkowej. Teraz jest w 7 klasie. Angielski jest jego pierwszym jezykiem, francuski drugim. I mimo to francuskie lepiej mu "lezy", z angielskim istne podjazdy ... Inne dzieci nie mialy wczesniej z zadnym jezykiem obcym do czynienia i wygrywaja konkursy jezykowe wink
          • illegal.alien Re: 5-6 lat i nauka dwóch języków obcych 24.06.12, 18:05
            No nie wykluczam tego, ze niemiecki to po prostu 'nie moj' jezyk. Z tym opanowaniem przez moja mame, to bym nie przesadzala smile Jako, ze nie mieszkala nigdy w anglojezycznym kraju, to ma opanowany bardzo dobrze, ale tylko wlasnie w porownaniu z innymi ludzmi, ktorzy nigdy w anglojezycznym kraju nie mieszkali.
            Przez to, ze zaczelam nauke jezyka dosc wczesnie, to wlasnie przylgnela do mnie latka zdolnej jezykowo - a potem sie okazalo, ze ja takie zdolnosci to wykazuje tylko wzgledem angielskiego smile
            • anetchen2306 Re: 5-6 lat i nauka dwóch języków obcych 24.06.12, 18:17
              Dokladnie! Moim pierwszym jezykiem byl rosyjski, uczylam sie go 10 lat, nie sprawial mi nigdy klopotu, lubilam go uzywac, chetnie sie go uczylam. Ale jakos bardziej zafascynowal mnie potem niemiecki (jako moj drugi jezyk obcy, zaczelam sieg o uczyc w wieku 14 lat: niekotrzy uczyli sie go wczesniej a i tak po 10 lekcjach wiedzieli tyle samo, co my - zaczynajacy nauke od poczatku) i to w tym jezyku studiowalam, tym jezykiem posluguje sie na codzien. Angielski, owszem, na studiach w ramach lektoratu (mam nawet certyfikaty). Ale tez bez przekonania (choc poslugiwac sie nim sprawnie potrafie).
              I tak naprawde kazda nauka jezyka jest okupiona solidna porcja samodyscypliny, wytezonej pracy. Nie ma nic za darmo. Nawet dwujezycznosc w rodzinie to tez ciezka praca, dyscyplina (zwalszcza gdy dziecie rosnie, wchodzi w wiek dojrzewania, trzeba uczyc czytania, pisania ...).
      • sokhna Re: 5-6 lat i nauka dwóch języków obcych 24.06.12, 14:38
        Ja myslalam, ze nauka jezyka zaczyna sie duzo wczesniej... najlepszym przykladem na to sa rodziny, gdzie dziecko slyszy rozne jezyki od urodzenia.
        Mam znajomych (Polakow, ktorzy mieszkaja w PL), ktorzy swietnie znaja j. angielski. Oczywiscie glownym jezykiem w domu jest polski, ale juz od poczatku "rozmawiali" z dzieckiem tez po angielsku. Moze to nie to samo, co rodzina "mieszana" z dwoma jezykami, ale idea super i dziecko teraz prawie 6 letnie mowi w obu jezykach swietnie. Nawet jak gramatyka nie jest idealna to chyba nie problem, to potem moze poprawic i doszkolic na lekcjach czy kursie.

U nas nie ma tego problemu, bo nasze dziecko jest sila rzeczy 3-jezyczne, ale jakbym nawet mieszkala w polsce i sama znala super inne jezyki obce to skrzetnie bym to wykorzystala juz od samego poczatku.
        • anetchen2306 Re: 5-6 lat i nauka dwóch języków obcych 24.06.12, 15:55
          Nie myl wielojezycznosci z nauka angielskiego w przedszkolu. To dwie zupelnie niepowiazane ze soba sprawy. Moje dzieci tez sa dwujezyczne: tato mowi po niemiecku, ja po polsku (metoda OPOL). I dzieki temu sa dwujezyczne a nie dzieki polskiemu zaslyszanemu przez 1-2 godzinki tygodniowo ...
          Co innego samemu znac jezyk - uczyc tego jezyka (w codziennych sytuacjach) wlasne dziecko (stosujac metody prowadzace do dwujezycznosci) a inna bajka zapisac dziecko w wieku 4-6 lat na dwa jezyki w przedszkolu.
      • amy33 Re: 5-6 lat i nauka dwóch języków obcych 24.06.12, 14:48
        "Prawdziwa nauka jezyka obcego zaczyna sie znacznie pozniej. Wszystko wczesniej to nie nauka..."

Czyli kiedy zaczyna się prawdziwa nauka j. obcego? Od kiedy, twoim zdaniem, warto zacząć uczyć dzieci języka/języków obcych? I czy zacząć od jednego, czy można od razu dwóch?
        I nie mówię tu o rodzinach wielojęzycznych (gdzie dzieci w naturalny sposób przyswajają 2-3 języki obce), tylko o polskiej rodzinie, wychowującej dzieci w naszym kraju i nie mającej na co dzień kontaktu "naturalnego" z obcymi językami.

Co mówi na ten temat nauka, badania, metodologia itp.? Pewnie szeroki temat, może ktoś podeśle jakieś linki itp.
        • anetchen2306 Re: 5-6 lat i nauka dwóch języków obcych 24.06.12, 16:14
          Jezeli myslisz o nauce codziennej, conajmniej przez 3-4 godziny, to nigdy nie jest zbyt wczesnie. Najlepiej dac dziecko do przedszkola dwujezycznego. Bo musi to byc nauka intensywna, powiazana w konteksty, dziecko musi widziec potrzebe jego uzywania (w zabawie, w komunikowaniu sie z wychowawczania-nauczycielem, z rowiesnikami). Nie moze to funkcjonowac na zasadzie: pobede z pania godzinke, zaspiewam piosenke, pokoloruje obrazek ... i pojde do domu a po tygodniu pani zacznie wszystko od nowa.
          Jezeli myslisz o "nauce" jakiegokolwiek jezyka w tym wieku przez 30-60 min. tygodniowo: nie zaszkodzi ale tez w niczym dziecku nie pomoze wink
          • aihnoa Re: 5-6 lat i nauka dwóch języków obcych 26.06.12, 13:04
            > Jezeli myslisz o "nauce" jakiegokolwiek jezyka w tym wieku przez 30-60 min. tyg
            > odniowo: nie zaszkodzi ale tez w niczym dziecku nie pomoze wink

Też tak uważam. Więcej zdziała w tym wieku np. oglądanie TV w oryginale (patrz kraje skandynawskie np., gdzie większość mówi bardzo ładnie po angielsku) niż 2 x tydzień zajęcia w przedszkolu (z - nierzadko - osobami, które akcent i wymowę kaleczą - to tak z doświadczenia własnego).
    • jakw Re: 5-6 lat i nauka dwóch języków obcych 24.06.12, 13:42
      A dasz radę jeszcze przez kilka lat dostarczać dziecko na dodatkowe zajęcia z tych 2 języków? Czy w starszych klasach dziecko da radę poświęcać tyle czasu na dodatkowe zajęcia?
      Imho lepiej szukać szkoły z nauką 2 języków obcych.
      • paliwodaj Re: 5-6 lat i nauka dwóch języków obcych 24.06.12, 15:06
        nie od konca sie zgodze. Jezeli ktos ma kaprys , czas i pieniadze poslanie dziecka na DOBRE ( slowo klucz) zajecia z jez. angielskiego naprawde nie zaszkodzi. Nie sadze jednak ze bedzie bardzo do przodu z angielskim za 4-5 lat, po prostu wyrowna sie z dziecmi , ktore nauke zaczely w 1 kl.
        5-6 letnie dziecko wysiedzi godzine na zajeciach, Moj syn od 5 roku zycia siedzi 3 godziny z 1 przerwa/1 raz w tygodniu na polskim, na codzien uczy sie w szkola angielskojezycznej.
        Czyta i pisze po angielsku, robi postepy w jez polskim, lepiej idzie mu z czytaniem niz z pisaniem.
        • anetchen2306 Re: A tego 1 sie juz nauczylo? 25.06.12, 11:28
          ... a jak do tego dolozy sie francuski to fiu fiu! wink
          Jezeli jakiekolwiek zajecia sprawiaja dziecku i rodzicom radosc, to niech sobie na nie chodzi! Takie "just for fun". Tylko efektow czysto jezykowych po takich zajeciach sie za bardzo spodziewac nie powinno.
          • camel_3d Re: A tego 1 sie juz nauczylo? 25.06.12, 12:35
            napisze tak... na pewno nie zaszkodzi, jzelei jets to w ramach przedszkola, jakas zabawa itd.. ok... sukcesow pewnie ogromnych nie bedzie..ale moze mama bedzie miala spokojne sumienie smile)
            sam bym mlodego w tym wieku nie wyslal na zajecia jezykow..chyba ze byloby to przedszkole 2 jezyczne..tzn jedna z opiekunek mowilaby non stop po angielsku czy niemiecku..

dzeici ucza sie bardzo szybko jezykow.. w trybie turbo a efekty sa swietne pod warunkiem, z euzywaja tych jezykow zeby si ekomunikowac.

Belem z mlodym (3,5) na Majorce, tam po 3 dniach po wejsciu do restauracji czy sklepu mowil od regki Hola, Adios, Gracias.. smile La quenta por favorsmile) po 4 dniu powiedzial do chlopczyka na plazy vamo a la casa... (ide do domu)-
    • 19861ania Re: 5-6 lat i nauka dwóch języków obcych 25.06.12, 15:13
      amy33 napisała:

> Ciekawi mnie kiedy warto wprowadzić naukę drugiego j. obcego, zakładając, że dz
      > iecko uczy się jednego języka obcego od roku/dwóch. Czy warto się już nad tym z
      > astanawiać, czy lepiej dać sobie spokój i drugi język wprowadzić w szkole podst
      > awowej?
      >
      > Pytam z ciekawości, często słyszę ostatnio dyskusje wśród matek na temat wprowa
      > dzenia maluchowi drugiego języka obcego.
      > Proszę o Wasze opinie i podzielenie się doświadczeniami w temacie.
    • saszanasza Re: 5-6 lat i nauka dwóch języków obcych 26.06.12, 20:18
      ja się zgadzam z anetchen w całej rozciągłości z paliwodaj w części dotyczącej zrównania języka w szkole podstawowej...
      mój syn od przedszkola miał język angielski aktualnie jest w 3 klasie sp i realizuje podstawę programową, nic ponad to i zapewne tak samo jak inne dzieci które nie uczyły się języka w przedszkolu.
    • e-ness Re: 5-6 lat i nauka dwóch języków obcych 27.06.12, 19:36
      Moje dzieciaki chodza do przedszkola gdzie ucza sie 2 jezyków obcych, mały zaczął jak miął 2,5, córka 4 roku i powiem szczerze ze jestem pod wrażeniem, jak po roku posługuja się na codzień obcojęzycznymi zwrotami, zwłaszcza małysmileTak swobodnie, spontanicznie i tak świadomie:0
      Polecam
      • marusia.2 Re: 5-6 lat i nauka dwóch języków obcych 28.06.12, 16:11
        Jasne, że warto! Mój młody chodził do przedszkola, gdzie miał codziennie pół godziny angielskiego. Dodatkowo zapisałam go na świetne zajęcia do Szkoły Języka Francuskiego (Warszawa), gdzie chodził dwa razy w tygodniu i miał zajęcia godzinne. Czasem mu się myliły języki, ale to było urocze. smile Teraz bardzo dobrze operuje tymi dwoma językami, więc jak dziecko ma chęci to nie ma się co wstrzymywać z zapisywaniem.
    • paulina-p1 Re: 5-6 lat i nauka dwóch języków obcych 25.11.21, 10:51
      Ja zapisałam córeczkę do szkoły języka angielskiego, a dodatkowo ma zajęcia online w tej samej szkole, ale z języka francuskiego. Da się to pogodzić. Polecam szkołę Better Academy na Mokotowie. Są też zajęcia online, więc nie trzeba być z Warszawy. Mają bardzo ciekawe przedmioty - projektowanie wnętrz po angielsku, młody filmowiec, tworzenie gier 3D... Fizyka po angielsku. Córka zawsze wyczekuje kolejnych spotkań. Bardzo nas to cieszy, bo długo z mężem szukaliśmy dobrej szkoły.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka