stawianie bańek trzylatce za i przeciw

30.12.12, 19:59
moja trzylatka dostała antybiotyk który właściwie wcale nie pomógł, po dawaniu 7 dni antybiotyku gorączka wróciła po trzech dniach ,a katar i kaszel wcale sie nawet nie zmniejszył , nie usmiecha mi sie dawanie kolejnego antybiotyku .Zastanawiam sie czy młodej nie postawić baniek ,bede wdzieczna za wasze opinie .Czy to w ogóle cos pomaga????
    • karo.8 Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 30.12.12, 20:19
      jasne. mój 3l przechodził ostatnio infekcję. postawiłam mu banki. już po godzinie wysoka temperatura opadła o pol stopnia. mogę tylko polecić.
      przechodził infekcje z gorączką 39,5 podałam mu ibum, bo w panice zapomniałam o bankach, ale kiedy pojawiła się jeszcze raz gorączka postawiam banki i jak ręką odjął, na drugi dzień z 38,5 nie było już nic.
      • annubis74 Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 01.01.13, 11:56
        a to bańki są sposobome na zbijanie gorączki????
        • beakarp Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 01.01.13, 15:06
          no własnie czytałam w instrukcji do baniek że gorączka jest przeciwskazaniem...
      • kzet69 Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 05.01.13, 04:59
        Wytłumacz mi w jaki sposób przyssawki na plecach zbijają gorączkę?????
    • budzik11 Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 30.12.12, 20:22
      Oczywiście, że ma sens, mozna stawiać nawet większym niemowlakom. Przy czym bańki nie leczą żadnej choroby, one poprawiają tylko odporność, więc jak liczysz na spektakularne efekty czy magiczne ozdrowienie po bańkach, to daruj sobie. Jeśli antybiotyk jest konieczny, to trzeba dać.
      CytatCzy bańkami można zastąpić antybiotyki?
      Zwiń odpowiedź

      Postawienie baniek nie może zastąpić, rzecz jasna, niezbędnego leczenia konwencjonalnego, np. zabiegu operacyjnego czy stosowania antybiotyku w chorobach o ostrym przebiegu.
      W niektórych przypadkach, np. w ostrych chorobach bakteryjnych trzeba stosować antybiotyki. Jednak i wtedy bańki mogą odegrać niepoślednią rolę wspomagającą, bowiem powodują szybsze i silniejsze działanie antybiotyków, dzięki czemu skracają czas choroby i umożliwiają zmniejszenie ilości podawanych leków.
      Często same bańki wystarczą, aby zmniejszyć dolegliwości, a nawet je zlikwidować, lecz kiedy indziej, w takim samym na pozór przypadku, trzeba sięgnąć do innej metody leczenia jako terapii podstawowej, towarzyszącej lub uzupełniającej. Stawianie baniek nadaje się doskonale do łączenia z innymi metodami leczenia.
      Jak działają bańki?
      Zwiń odpowiedź

      Wytworzenie w bańce podciśnienie zasysa skórę do jej wnętrza, w wyniku czego dochodzi do pęknięcia podskórnych naczyń krwionośnych i wydostania się poza nie pewnej ilości krwi (widoczny krwiak). Ta krew odbierana jest przez system obronny organizmu jako obce białko i staje się silnym bodźcem do wytworzenia dużej ilości ciał odpornościowych, które przygotowane do walki z wrogiem napotkawszy jedynie własną krew, kierują swoje siły przeciwko infekcji.

      ze str. www.medplus.pl/category/faq/
      • kzet69 Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 05.01.13, 05:01
        Brednie!
    • maja.london888 Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 30.12.12, 20:38
      Oczywiście, że możesz postawić. Bańki na pewno nie zaszkodzą, a jedynie mogą wzmocnić odporność i uchronić przed antybiotykiem. Ja swojej trzylatce stawiałam już dwa razy - za pierwszym razem po trzech dniach nie było ani kaszlu ani kataru, za drugim niestety nie pomogły - okazało się, że to infekcja uszusad
      • beakarp Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 30.12.12, 20:43
        a jakie bańki polecacie dla takich małych dzieci?
        • maja.london888 Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 30.12.12, 22:01
          bezogniowe, do kupienia w aptece (ok. 80 zł), bardzo łatwe w obsłudze
          • bobusie Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 31.12.12, 17:16
            Bańki wróciły ostatnio do łask - wielu lekarzy je proponuje, mnie jednak zastanawia jedno - podobno nie powinno ich się stawiać przy temperaturze? My stawialiśmy na polecenie lekarza ogniowe - ale myślę, by kupić bezogniowe szklane, by postawić sama - za te ogniowe Pani sobie liczy 40 złotych (dla mnie trochę dużo, tym bardziej że pediatra kazał postawić 2 razy w odstepie 2 dni) - zastanawiam się tylko czy bezogniowe są tak samo skuteczne i ile trzeba pozostać po nich w domu.
            • dzoaann Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 31.12.12, 17:39
              stawialam 4 latce bezogniowe. Na moje oko pomogly i skrocily infekcje. Mozna je tez stawiac zdrowemu, zeby podniesc odpornosc.
              Ja mialam stawiane takie i takie banki, nie widzialm roznicy, a te bezgfniowe sa bardzo wygodne. Mam od dwoch miesiecy i bardzo sobie chwale.
              Ja stawiam na wieczor, potem dziecko idzie spac. Rano zazwyczj jest lepiej. Spotkalam sie opiniami, zeby nie wychodzic 2-3 dni, jak rowniez, ze wystarczy odpoczac pol godzinki.
              A i nie stawia sie powyzej 38, 5 stopnia goraczki.
              • annubis74 Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 01.01.13, 11:59
                słuchajcie bańki to też nie jest "lekarstwo" które mozna stosować przy byle okazji.
                • dzoaann Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 01.01.13, 20:15
                  sadzac po twoich wpisach w tym watku masz mgliste pojecia o bankach. Banki stawia sie w rozmaitych chorobach, nawet przeciwbolowo lub w nietrzymaniu moczu. Stawiane zdrowemu zdaje sie, ze co tydzien lub 10 dni (nie pamietam dokladnie) okreslona ilosc sesji podnosza odpornosc.
                  Myslisz, ze ktos stawia bez okazji i dla zabawy?
                  • annubis74 Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 02.01.13, 14:31
                    wiesz czytając Twoje wpisy mogłabym podejrzewać ze stawianie dziecku baniek w ramach zabawy lub testowania własnych wątpliwych teorii przychodzi ci do głowy. Ale chetnie poslucham jak bańki pomagają w problemach typu nietrzymanie moczu. Tylko proszę żebyś włąsne wypociny poprała jakimiś udokumentowanymi wnioskami
            • budzik11 Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 31.12.12, 20:14
              bobusie napisała:

              > podobno nie powinno ich się stawiać przy temperaturze?

              Nie powinno, bo przy podwyższonej temperaturze rozszerzają się naczynia krwionośne i można spowodować potężne krwiaki. Ale chyba nikt normalny nie trzyma dziecka z gorączką, tylko daje leki ją zbijające - więc jak temp. spadnie, wtedy mozna.

              zastanawia
              > m się tylko czy bezogniowe są tak samo skuteczne i ile trzeba pozostać po nich
              > w domu.

              Nie ma znaczenia, w jaki sposób pozbywasz się powietrza z bańki (w jaki sposób wytwarzasz w niej podciśnienie, które wciąga skórę) - czy wypalasz ogniem, czy wypompowujesz pompką. Działanie mają takie samo.
              • bobusie Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 31.12.12, 21:54
                Dzięki za odpowiedź. A jak z pozostawaniem w domu?
                • budzik11 Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 31.12.12, 23:01
                  Nasza pediatra twierdzi, że wystarczy doba. Ja stawiałam zawsze w piątek wieczorem, więc przez weekend nie musieli nigdzie wychodzić.
    • annubis74 Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 01.01.13, 11:55
      ale co leczycie tym antybiotykiem? zapalenie płuc? Jeśli tak to bańki mogą pomóc (ja w dzieciństwie przechodziłam jakieś antybiotykooporne zapalenie płuc i lekarz jako ostatnią deskę ratunku (przed ewentualną hospitalizacją zalecił bańki. Po nich nastąpiło przesilenie. Mam wrazenie że lekarze teraz coraz chetniej sięgają do tego rodzaju sposobów radzenia sobie z infekcjami.
      Ale: nie wiem od jakiego wieku stosuje się bańki. Pytanie: czy Twój 3 latek jest w stanie wytrwać podczas stawiania baniek a później przynajmniej ze 2 dni powinnaś utrzymać go w łóżku.
      • budzik11 Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 01.01.13, 12:26
        annubis74 napisała:

        Pytanie: czy Twój 3 latek jes
        > t w stanie wytrwać podczas stawiania baniek

        dziecko można położyć sobie na kolanach (albo np. tacie), głaskać, czytać, włączyć bajkę itp. 3-latek może mieć bańki max. 10 minut, więc to nie jest dużo czasu.

        a później przynajmniej ze 2 dni pow
        > innaś utrzymać go w łóżku.

        Nic podobnego.
        • annubis74 Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 02.01.13, 14:45
          > annubis74 napisała:
          >
          > Pytanie: czy Twój 3 latek jes
          > > t w stanie wytrwać podczas stawiania baniek
          >
          > dziecko można położyć sobie na kolanach (albo np. tacie), głaskać, czytać, włąc
          > zyć bajkę itp. 3-latek może mieć bańki max. 10 minut, więc to nie jest dużo cza
          > su.

          ja akurat nie mam tego problemu, pisałam do autorki wątku. Wierz mi znam dzieci których utrzymanie w miejscu nawet przez 10 minut to zadanie niewykonalne.
          > a później przynajmniej ze 2 dni pow
          > > innaś utrzymać go w łóżku.
          >
          > Nic podobnego.
          ja akurat jestem uważam ze baniek nie wolno "przeziębić". Co więcej nasza pediatra i kilkoro znanych mi lekarzy też tak uważa. Jak ktoś tu pisze ze wieczorem stawia bańki a rano dziecko idzie do przedszkola to dla mnie brzmi esktremalnie (pomijam że domyślam się tylko że dziecko idzie chore, bo w ciągu jednej nocy nikomu nie mija choroba, nawet po bańkach). Z tego co pamietam z wąłsnego doświadczenia bańki też nieco człowieka osłabiają - wyciągają chorobę ale i siły. Dlatego uważam że nalezy dziecku dać szansę odpocząć jeśli nie w łóżku to chociaż w domu
    • beakarp ile w domu po bańkach? 01.01.13, 15:10
      Spotkałam się z opinią że przez tydzień nie wolno wychodzić z domu...
      Kto ma jakieś miarodajne informacje, bo wczoraj postawiłam bańki kaszlącemu i przeziębionemu trzylatkowi, dziś kaszle bardziej wykrztuśnie, i jakby lepiej się czuje...
      • stuletnia_stokrotka Re: ile w domu po bańkach? 01.01.13, 15:23
        kupiłam niedawno bańki bezogniowe i tam w instrukcji jest napisane,że po bańkach można normalnie funkcjonować-od razu wychodzić z domu jeśli samopoczucie na to pozwala,nie trzeba leżeć w łóżku.
        ja zazwyczaj stawiam mojej 5-latce przed południem.ostatnio postawiłam jej w niedzielę przed obiadem,do końca dnia była w domu a w poniedziałek poszła normalnie do szkoły.
        ja po bańkach poszłam od razu do pracy.
        • budzik11 Re: ile w domu po bańkach? 01.01.13, 16:59
          Dokładnie - to mit, że nie wolno wychodzić z domu, a tym bardziej leżeć w łóżku.
    • mama-ola Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 02.01.13, 12:49
      Bańki nie pomagają, w każdym razie nie bardziej niż inne zabobony.
      Jest gdzieś w necie taka stronka lekarzy, którzy rozprawiają się z różnymi mitami. Bańki też tam są wyszydzone.
      • bobusie Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 02.01.13, 14:02
        tiaa, wg niektórych lekarzy (a już tych młodszych to w ogóle) pomagają tylko antybiotyki na zmianę ze szczepionkami. Zlecane z resztą zazwyczaj bez żadnej diagnostyki - wymazu, morfologii. Do tego tona suplementów, syropków na kaszel taki i owaki. A jak nie ma pomysłów to na 1000 procent alergia. Rodzic coraz głupszy, dziecko coraz słabsze. Nie twierdzę, że bańki pomogą na wszystko, ale warto mieć sensownego lekarza.
      • annubis74 Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 02.01.13, 14:51
        jestem żywym dowodem na to że pomagają smile
        ale rzeczywiście nie ma chyba żadnych dowodów naukowych potwierdzajacych lub podważających skuteczność baniek. Wiesz dlaczego? Bo bańki są tanie, dostępne i nikt na nich nie zarobi, więc nikt nie ma interesu w badaniu ich skuteczności. Zajrzałam na podana przez Ciebie stronę - ale te wpisy mają mniej więcej taką samą wartość naukową jak teorie przedstawione na tym forum
    • mama-ola Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 02.01.13, 14:41
      Polecam stronę pogromcymitowmedycznych.pl

      O bańkach:
      pogromcymitowmedycznych.pl/myth/349/stawianie-baniek-pomaga-an-wiele-schorze%C5%84-szczeg%C3%B3lnie-uk%C4%85%C5%82du-oddechowego/
      pogromcymitowmedycznych.pl/myth/351/stawianie-baniek-pomaga-wyleczy%C4%87-zapalenie-p%C5%82uc-zapalenie-oskrzeli/

      I tak przy okazji o homeopatii:

      pogromcymitowmedycznych.pl/poll/9/czy-leki-homeopatyczne-s%C4%85-skuteczne/
      • bobusie Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 02.01.13, 14:49
        przeczytałam kilka wpisów - to wypowiedzi studentów medycyny. Nam bańki zalecał pediatra koło 60 tki.
        • mama-ola Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 02.01.13, 15:04
          Jeśli ktoś wie, że nie ma naukowych badań potwierdzających skuteczność baniek, to co za różnica w jakim jest wieku?
          • bobusie Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 02.01.13, 15:31
            Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się naszym filozofomsmile
            idąc twoim tokiem rozumowania - nieskuteczna jest herbata z lipy, sok z cebuli, bzu czarnego czy aronii, bo tylko oparte na długoletnim stosowaniu, a ludzie jakoś korzystają z tych środków i myślę, że skoro medycyna ludowa (w przypadku baniek to chyba chińska i arabska) przetrwała wiele pokoleń to warto korzystać z jej mądrości, gdy inne metody zawodzą. Chyba za dużo przeszłam ze swoim dzieckiem, by wierzyć tylko w medycynę tradycyjną.
            • greendale Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 02.01.13, 17:35
              Ja stawiałam 2-latce i pomogły. Na pewo będe korzystać w przyszlości. Stawiamy bańki bezogniowe. W ulotce dołączonej do nich można sobie przeczytać dlaczego są skuteczne i na jakiej zasadzie oddziaływują na ukł odporościowy.
      • budzik11 Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 02.01.13, 18:12
        mama-ola napisała:

        > Polecam stronę pogromcymitowmedycznych.pl
        >

        No rzeczywiście, wiarygodne źródło - studenci medycyny (jeśli rzeczywiście) dyskutują sobie o tym, czy to mit czy nie mit. Hehe wink Zresztą nie trzeba być studentem medycyny żeby wiedzieć, że bańki rzeczywiście nie leczą, tylko stymulują układ odpornościowy. To jest różnica.
        • mama-ola Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 03.01.13, 12:41
          Są też eksperci typu dr hab. n. med., jest blog ekspertów, są artykuły, linki, przytaczanie badań itp. Zajrzałaś tylko pod sondy typu "ja uważam..., a ja natomiast uważam" (coś jakby forum) i już wyrokujesz o całości.
          • shige Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 03.01.13, 13:56
            Bańki to tzw. leczenie bodźcowe i zadaniem baniek jest tylko pobudzenie układu odpornościowego oraz zwiększenie wytwarzania interleukin. I to jest jedyny pozytyw baniek. Praktyka natomiast pokazuje że są wskazane praktycznie w leczeniu chorób oskrzelowych oraz płucnych i tu sprawdzają się najlepiej. Postawione w pobliżu chorych organów poprawiają ich ukrwienie, wytwarzanie interleukin i komórek odpornościowych dedykowanych głównie tym organom.Jednak bańki nigdy nie zastąpią antybiotyku!Mogą ale nie muszą wspomagać leczenie. Sam stawiałem (jeszcze bańki ogniowe )swoim dzieciom i pacjentom ale wtedy gdy nie miały gorączki, były starsze niż 4 lata i gdy już była ustalona przyczyna choroby!Stan zapalny zwykle mijał wcześniej. I uważam że 2-3 dni w domu po bańkach to niezbędne minimum. Ze względu na to że jest to leczenie bodźcowe nie można wykluczyć że organizm będzie bardziej wrażliwy na inne zakażenia. Jest też ryzyko stanu zapalnego w obrębie wybroczyn.
            Baniek nie podaje się dzieciom leczonym steroidami, z zaburzeniami krzepliwości, anemią.Tu trzeba bardzo uważać.U dzieci do 4 lat o postawieniu baniek decyduje wyłącznie lekarz!!
            • annubis74 Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 03.01.13, 14:14
              dzięki za opinię jak rozumiem specjalisty. bo to co przeczytałam w tym wątku miejscami jeży włos na głowie ;/
    • kzet69 Re: stawianie bańek trzylatce za i przeciw 05.01.13, 04:58
      Nie pomaga.
Inne wątki na temat:
Pełna wersja