Dodaj do ulubionych

kamien na zebach u 4-latka

17.01.13, 11:52
Ma juz od jakiegos czasu na dole na zewnatrz i na zewnatrz taki jasny nalot. Chodzimy regularnie do dentysty dzieciowego, pytalam o to przy ostatniej wizycie i wowczas pani doktor stwierdzila zeby bardziej szczotkowac w tym miejscu ale to nic niebezpiecznego, taka jego uroda. Szorujemy dokladnie ale jest jak byl. A wczoraj przy okazji swojej wizyty "moja" stomatolog zerknela na zeby mlodego, i powiedziala ze to nie jest takie normalne. Ze w trakcie swojej dlugiej praktyki moze ze 3 razy widziala kamien u tak malego dziecka i byly to dzieci z problemami nerkowymi....... No kurna, oka nie zmruzylam w nocy. Oczywiscie pojde do pediatry ale poki co jestem bardzo zaniepokojona. Czy ktos spotkal sie z kamieniem (jasny nalot u nasady zeba, ktory schodzi pod narzdziem dentysty) u tak malego dziecka? Macie jakies doswiadczenie?
Obserwuj wątek
    • tijgertje Re: kamien na zebach u 4-latka 17.01.13, 11:58
      niektorzy faktycznie maja wieksze tendencje do tworzenia kamienia, nie tylko na zebach, ale wlasnie tez w nerkach czy przewodach zolciowych, choc niekoniecznie musi to od razu swiadczyc o chorobie. Zwykle wystarczy sie przyjrzec diecie. Ale w tym wypadku zwrocilabym jednak uwage najpierw na to, jak zeby szczotkujecie, jaka pasta i jaka szczoteczka. Jesli zwykla, to mala szansa, zeby zeby dokladnie doszorowac. Sprobuj zmienic na elektryczna zapewne po kilku dniach zobaczysz roznce. Jak nalot schodzi, to powinno sie go dac doszorowac zanim utorzy kamien. Ja zawsze mialam kamien na zebach, pozbylam sie skutecznie dopiero po przejsciu na szczoteczke elektryczna, od 12 lat nie mam w ogole osadu na zebach, nie mowiac o kamieniu.
      --
      autystyczne-tygryskowo.blogspot.com/
    • rulsanka Re: kamien na zebach u 4-latka 17.01.13, 12:31
      Czy synek bierze jakieś leki?
      Mój brał w życiu 2 antybiotyki i w obu przypadkach na zębach powstał trudny do usunięcia osad. Za pierwszym razem po kilku dniach byliśmy u dentysty i po umyciu specjalną szczoteczką zeszło. Za drugim razem zeszło samo, po jakichś 2 tygodniach dokładnego mycia szczoteczką elektryczną.
      • aniasa1 Re: kamien na zebach u 4-latka 17.01.13, 14:41
        > to nalot, czy kamień? Może młody po prostu nie miał umytych zębó?
        nie no kamien. i to taki na 1 mm u nasady zeba, utrzymuje sie juz od kilku miesiecy wiec nie ma opcji ze od nieumytych zebow. Zreszta poprawiam po nim coddziennie szorowanie, nie mam watpliwosci ze jest niedokladnie. Bardziej zastanawia mnie ze moja dentystka powiedziala ze dzieci nie maja takiej sliny zeby nawet przy nie myciu zebow powstal kamien. Ze dzieci nie myjace nawet maja prochnice a nie kamien. Dlatego tak mnie to martwi
    • annubis74 Re: kamien na zebach u 4-latka 17.01.13, 14:03
      mnie się wydaje że to jednak "niedoszczotkowanie" zęba. Moja córka sama szczotkuje ząbki ale co kilka dni wkraczam trochę z interwencją bo właśnie u nasady zebów nie doszczotkowuje - mam wrazenie że szczoteczka drapie ją w dziąsła - mimo że kupuję miękkie odpowiednie dla jej wieku. U nas po domyciu osad znika
      • aniasa1 Re: kamien na zebach u 4-latka 17.01.13, 14:43
        annubis74 no wlasnie o to mi chodzi. Ze wedlug mojej dentystki u takich szkrabow nawet niedoszczotkowanie nie powinno powodowac osadu czy kamienia tylko ewentualnie prochnice...... ze slina ma zly sklad......
        • tijgertje Re: kamien na zebach u 4-latka 17.01.13, 16:33
          Bzdura. Juz kiedys slyszalam opinie dentysty, ze zebow mlecznych nie trzeba myc, bo sa "samooczyszczajace". i sadze, ze to jest z tego samego worka. Oczywiscie, ze jak zeby sa niedomyte, to sie na nich osad bedzie tworzyc! Prochnica to nastepny krok.
          --
          autystyczne-tygryskowo.blogspot.com/
          • aniasa1 Re: kamien na zebach u 4-latka 17.01.13, 18:09
            Oczywisci
            > e, ze jak zeby sa niedomyte, to sie na nich osad bedzie tworzyc! Prochnica to n
            > astepny krok.
            wiesz, normalnie bym sie z Toba zgodzila w 100 procentach ALE: ja zawsze po nim poprawiam - czyli minimum 2 razy dziennie, + 2razy myje sam w przedszkolu. Zakladajac nawet ze nie robi tego dokladnie sam to ja na tysiac procent przynajmiej od kilku miesiecy szoruje ten osad bo tak mnie to juz od dawna wkurza ze........ Jedyne co moge zrobic natychmaist to kupic szczoteczke elektryczna, i zaraz zawijam tylek do sklepu. Przynajmiej bede miala pewnosc ze to nie z powodu zlego szczotkowania.
        • annubis74 Re: kamien na zebach u 4-latka 18.01.13, 10:37
          dziwna teoria.
          poza tym nie nakręcałabym sie tymi kamieniami w nerkach. ja nigdy osadu na zębach nie miałam, a piasek w nerce i owszem. Poza tym wydaje mi się że osad na zębach i (ewentualny składd śliny) a kamienie/piasek w nerce to zupełnie inna historia
          • aleksandra1977 Re: kamien na zebach u 4-latka 18.01.13, 11:13
            > poza tym nie nakręcałabym sie tymi kamieniami w nerkach. ja nigdy osadu na zęba
            > ch nie miałam, a piasek w nerce i owszem.
            dlatego tez napisalam, ze kamien na zebach nie swiadczy o tym, ze ma sie problemy z nerkami. Problemow z nerkami, kamicy nerkowej, nie diagnozuje sie na podstawie kamienia nazebnego, chociaz stan uzebienia ma wplyw na kondycje m.in. nerek
            --
            https://lbym.lilypie.com/E8Tzp2.pnghttps://lb4m.lilypie.com/ML5Zp1.png
    • aleksandra1977 Re: kamien na zebach u 4-latka 17.01.13, 15:13
      aniasa1 napisała:
      Ze w trakcie swojej dlugiej prakty
      > ki moze ze 3 razy widziala kamien u tak malego dziecka i byly to dzieci z probl
      > emami nerkowymi....... No kurna, oka nie zmruzylam w nocy.
      moze uzyla skrotu myslowego. Osoby, ktore maja tendencje do odkladania kamienia nazebnego czesto maja kamice nerkowa. Sama jestem tego przykladem, bo mam kamice nerkowa szczawianowa, a piaskowanie zebow robie regularnie co pol roku.
      To nie jest tak, ze jak masz kamien na zebach, to masz chore nerki. Jesli z nerkami jest cos nie tak, to pierwsze co sie zmienia to wyniki badania ogolnego moczu.
      --
      https://lbym.lilypie.com/E8Tzp2.pnghttps://lb4m.lilypie.com/ML5Zp1.png
    • e-kasia27 Re: kamien na zebach u 4-latka 18.01.13, 11:50
      Kamień nazębny powstaje wtedy, gdy jest zmniejszona kwasowość śliny.
      A zmiany kwasowości śliny mogą wynikać z zaburzeń w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu.
      A zaburzenia w gospodarce wapniowo-fosforanowej mogą wynikać z nieodpowiedniej diety(za dużo fosforanów w diecie; za mało, albo za dużo wapnia i wit.D), ale przyczyną takich zaburzeń mogą też być przewlekłe choroby nerek i nie tylko, także zaburzenia hormonalne, alergia, zespól złego wchłaniania i inne.
      Przebadaj dziecko dokładnie, bo kamień u takiego malucha, to rzadkość.
      Czy dziecko nie ma żadnych problemów zdrowotnych?

"kamień nazębny – zmniejszenie kwasowości śliny (zmiana odczynu na bardziej zasadowy) skutkuje zwiększonym odkładaniem się tzw. kamienia nazębnego (głównym jego składnikiem jest fosforan wapnia), gdyż w takim środowisku rozpuszczalne pierwszo- i drugorzędowe fosforany przechodzą w nierozpuszczalny trzeciorzędowy ortofosforan[46] i odkładają się w obecnej płytce nazębnej; również zwiększone stężenie jonów Ca2+ w ślinie predysponuje do tworzenia się kamienia nazębnego" - cytat z wikipedii

• aniasa1 Re: kamien na zebach u 4-latka 18.01.13, 12:01
        > Czy dziecko nie ma żadnych problemów zdrowotnych?

zadnych przewleklych chorob, nie jest tez podatny na infekcje, zadnej alergii, nic co by mo przyszlo do glowy. Mozna by powiedziec ze okaz zdrowia gdyby nie to ze wczesniej byl niejadkiem,od kilku miesiecy mamy to juz za soba, juz czytam o zaburzeniach ktore wymienilas..... dziekuje
    • mruwa9 Re: kamien na zebach u 4-latka 18.01.13, 12:31
      Kamien nazebny nie tworzy sie na czystych zebach. Zeby powstal, najpierw musi zalegac miekka plytka nazebna (osad) dluzszy czas, w tym osadzie osadzaja sie mineraly ze sliny i osad z czasem twardnieje. I mamy kamien nazebny.
      Podstawa to IDEALNA higiena. W przypadku dzieci- realizowana rekami rodzica (zadne tam pieprzenie , ze dziecko takie madre, ze samo sobie zeby myje. Nie umyje, bo motoryka nie ta).
      kamienia usunac sie szczoteczka nie da. W tym musi pomoc dentysta/higienistka. A potem rodzica obowiazkiem jest porzadnie czyscic zeby dziecka (zwlaszcza w okolicach przydziaslowych) 2 razy dziennie. Po umyciu zeby maja byc lsniace i czyste, nic nie ma sie dawac zeskrobac paznokciem po szczotkowaniu. J
      • paliwodaj Re: kamien na zebach u 4-latka 18.01.13, 15:08
        >NIE WOLNO nietkowac zebow mlecznych.
        bzdura sredniowieczna

Dentysta powinien wyczyscic ten kamien, bez wzgledu na jego przyczyne, oprocz osadow stalych tam tez sa bakterie, ktore moga spowodowac prochnice, dlaczego ona tego nie czyscila? Czy ona specjalisuje sie w stomatologii dzieciecej?
        • aniasa1 Re: kamien na zebach u 4-latka 18.01.13, 15:29
          > Dentysta powinien wyczyscic ten kamien, bez wzgledu na jego przyczyne, oprocz o
          > sadow stalych tam tez sa bakterie, ktore moga spowodowac prochnice, dlaczego on
          > a tego nie czyscila? Czy ona specjalisuje sie w stomatologii dzieciecej?

Nie to nie jest stomatolog dla dzieci. Przy okazji zajrzala, ale chodzilismy regularnie do takiej "dzieciowej" i ona nie zdejmowala = do doooopy byla. Teraz ma "zeskrobany" ten kamien z grubsza. Musze znalezc mu innego dentyste, popytac zeby znowu nie trafic na niedouka jakiegos ktory zreszta tez byl z polecenia. Najgorsze jest nawet nie to ze wyrzucalam kase w bloto ale to ze zylam w przeswiadczeniu ze dziecko jest dopilnowane!
      • aniasa1 Re: kamien na zebach u 4-latka 18.01.13, 16:38
        > Kamien nazebny nie tworzy sie na czystych zebach. Zeby powstal, najpierw musi z
        > alegac miekka plytka nazebna (osad) dluzszy czas,
        mlody myje, ja poprawiam po nim. Owszem pewnie zdarzylo sie kilka dni w roku ze padl zanim wrocilismy do domu, ale czy po tych pojedynczych przypadkach moze zrobic sie kamien? watpie. Zreszta wedlug tej dentystki ktora teraz go oglądała nawet gdyby wcale mial nie myte to dziecku nie powinien osadzic sie kamien.
        Ja nie potrzebuje rad jak czyscic zeby tylko Waszej informacji czy Waszym dzieciom robi sie chocby minimalny kamien, lub slyszalyscie o tym?
        • mruwa9 Re: kamien na zebach u 4-latka 18.01.13, 17:03
          nie, nie tworzy sie, bo maja porzadnie i codziennie czyszczone zeby.
          Nie ma opcji, zeby nie umyc.Nawet przez sen, nawet, gdy dzieko zasnelo w samochodzie, podczas przekladania do lozka, mamrotalo przez sen: jeszcze zeby trzeba umyc. Albo przewidujac, ze dziecko moze pasc wczesniej, zeby mylismy wczesniej.
          Nawet na OIOMie, pod respiratorem, zeby byly myte.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka