Dodaj do ulubionych

Zapalenie ucha?

15.04.19, 10:58
2 tygodnie temu syn zaczął infekcję - katar, mokry kaszel, temp do ok 38°, po tygodniu badanie lekarskie, osłuchowo czysty, więc stwierdzona wirusówka. Gorączka ustąpiła, jeszcze kilka dni było stanu podgorączkowego wieczorami czy nocą. Od kilku dni już ok. Kataru nie ma, pozostał lekki kaszel sporadycznie. Czyli teoretycznie wyzdrowiał.

Jednak w czasie tej infekcji mam wrażenie, że syn gorzej słyszał, nadal mówi przez nos i zauważyłam powiększone węzły chłonne po jednej stronie na karku. Z tym mówieniem przez nos to u nas częste, do tego syn nie mówi jeszcze "k" i "g", logopeda jakiś czas temu zlecila badanie u laryngologa ale ten nic nie stwierdził niepokojącego (badanie też było robione po infekcji podobnie jak teraz) tylko utrudnione bo syn ryczał i się wyrywał - no ale trzymaliśmy go, lekarz ucho obejrzał.
No i te węzły z tyłu. Nie jestem pewna od kiedy są powiększone, czy na wizycie u pediatry już były czy nie.
Obserwuj wątek
  • rulsanka Re: Zapalenie ucha? 15.04.19, 11:50
   Nie zapalenie, tylko płyn w uchu lub przytkana trąbka Eustachiusza. Przy zapaleniu boli. Należy dbać o drożność nosa. Jeżeli masz krople sterydowe, to warto stosować aż do zaniknięcia objawów. Możesz wpuścić zwykłe krople obkurczające (najlepiej krople, nie sprej). Ksylometazolin dla dzieci jest w kroplach. Przy wkraplaniu dziecko ma leżeć na plecach, głowa lekko odchylona do tyłu, przechylona lekko na stronę zatkanego ucha. Tak samo warto poleżeć po podaniu sterydu.
   Węzły poinfekcyjnie mogą być powiększone.
   Jeżeli nos jest drożny, nie ma objawów bakteryjnego kataru, to ucho można przedmuchać. Są do tego specjalne baloniki (otovent), ale ja z braku balonika robiłam dmuchanie w ten sposób, że zatykałam jedną dziurkę w nosie, a drugą lekko blokowałam. Dziecko dmuchało nosem przez tą mniej zablokowaną dziurkę, tak jakby dmuchało balonik. Trzeba powtórzyć 2-3 razy. Pomaga.
   Za uchem można posmarować maścią rozgrzewającą a do ucha wacik.
   • eowen Re: Zapalenie ucha? 15.04.19, 14:17
    Jeszcze dopowiem, że ucho może pobolewać. Płyn czy przytkana trąbka = zbyt duże ciśnienie w uchu i dyskomfort, a nawet ból. Starsza córka jest po jakiś 6 zapalaniach ucha w ciągu ostatnich 1,5 roku/
    • ela.dzi Re: Zapalenie ucha? 15.04.19, 20:37
     Mogę tylko potwierdzić. Starszy zaliczył 6 zapaleń w przeciągu 4 miesięcy. Indjanek, jak już synek się wykuruje, warto zrobić tympanogram na wszelki wypadek. Młodszy nie dosłyszał przez permanentny wysięk, nie było tego widać na pierwszy rzut oka, a przynajmniej mi nie wydawało się, że jest źle.
      • eowen Re: Zapalenie ucha? 16.04.19, 09:06
       Córka miała 3-4 lata, raz czy dwa płakała, że ją boli (wtedy już było dużo ropy), po 1 dawce leku przechodziło. Przeważnie mówi, że boli, ale trochę. Kilka razy byliśmy też u lekarza, bo skarżyła się na ból, ale miała uszy czyste, tylko duży wysięk. Zresztą, wysięk od kataru łatwo się robi, a długo leczy. U nas to kwestia kilku miesięcy, tzn. ma zawsze wysięk w okresie jesienno-zimowym, na wiosnę przechodzi i czysto przez całe lato, aż do kolejnych jesiennych infekcji. Sam wysięk po katarze to norma, ale, gdy katar jest przewlekły, to wtedy trzeba obserwować.

       U córki wygląda to tak, że jak tylko jej się katar zacznie, to włączamy leki, które u nas nie tyle zapobiegają chorobie, co jedynie wydłużają tzn. zdrowy okres. Ponieważ zawsze po kilku dniach czy tygodniach kataru kończy się zapaleniem ucha. A katar ma cały czas, gdy chodzi do przedszkola, przerwę ma tylko na czas antybiotyków i chwilę po.
       Ostatnio, pierwszy raz od 1,5 roku katar po 3 tygodniach (od ostatniego zapalenia ucha) się po prostu skończył. Jeszcze nie dowierzamy, ale może jednak idzie ku dobrego (miała wycinane jesienią migdałki).

       My z nią regularnie od 1,5 roku co miesiąc chodzimy do laryngologa i przeważnie na każdej wizycie ma robioną tempanometrię. Ale nie każdy laryngolog robi, ba, nie każdy ma sprzęt. Trwa kilka minut, jest bezbolesne, tylko trzeba wytłumaczyć dziecku za pierwszym razem, jak to będzie wyglądać.

       Ruslanko, tympanometrię można robić w każdym momencie, u nas w trakcie choroby była to istotna informacja dla lekarza. Ucho z wysiękiem nie jest klasyfikowane jako "zdrowe", część pediatrów może panikować i już zlecać leczenie. Nawet inny laryngolog inaczej może ocenić stan ucha. Dlatego warto, przy regularnych chorobach, mieć swojego laryngologa i do niego zawsze chodzić.
     • indjanek Re: Zapalenie ucha? 15.04.19, 22:13
      A ten tympanogram każdy laryngolog może zrobić? Kurczę jak mówiłam laryngologowi że mam wrażenie, że syn czasem słabo słyszy to powiedział, że badanie słuchu w jego przypadku może być niewykonalne skoro nie chce współpracować (płakał). Nic nie wspomniał o tym tympanogramie a z tego co teraz doczytałam to krótkie i nieinwazyjne badanie jest?
      • rulsanka Re: Zapalenie ucha? 15.04.19, 23:27
       Jak ucho przytkane to na pewno słyszy gorzej. Ja sprawdzałam u moich dzieci mówiąc różne słowa szeptem do ucha jednego i drugiego. Najlepiej sprawdzały się słowa krótkie, np. ryba, kura (wtedy najczęściej się mylił, bo przy dłuższym słowie próbował coś się domyślać).
       Oczywiście tympanogram można zrobić, ale na etapie gdy już ucho będzie zdrowe i odetkane.
      • ela.dzi Re: Zapalenie ucha? 16.04.19, 07:38
       Synek miał niewiele ponad rok, dobitnie dawał sygnały, że go boli, zwłaszcza w nocy. Młodszy podobnie, ale na szczęście tylko raz wyszło boleśnie. Nie da się tego nie zauważyć, dlatego myślę, że Twój póki nie ma stanu zapalnego, ale płyn generalnie przeszkadza w funkcjonowaniu (laryngolog stwierdził wysięk czy nie ?). Trzeba się jednak skupić na tym, żeby pozbyć się płynu z uszu. Abstrahując od dobrego słyszenia - przewlekłe zaleganie płynu to jak tykająca bomba. W każdej chwili płyn może się nadkazić i pójść dalej na zatoki czy opony mózgowe. Dlatego obserwuj, ale bez paniki na razie, w większości przypadków wszystko schodzi samo. A tympanogram robi technik w specjalnie wyciszonym pomieszczeniu, dlatego dziecko musi być spokojne i nie może mieć kataru, bo wtedy badanie nigdy nie wychodzi i nie można stwierdzić czy dziecko słyszy. Dużo zdrowia dla synka.
   • indjanek Re: Zapalenie ucha? 29.04.19, 10:57
    Byliśmy u innego laryngologa. Znalazła sposób na zbadanie uszu i słuchu drogą pokojową smile

    Faktycznie stwierdziła, że trąbki przytkane i płyn w jednym uchu.
    Zapisała bactrim i steryd, skierowała na tympanometrię.

    Teraz pytanie - jak długo utrzymuje się ten niedosłuch po rozpoczęciu leczenia? Ten wysięk się wchłania czy wypływa (do nosogardła z powrotem czy uchem na zewnątrz?)
    • rulsanka Re: Zapalenie ucha? 29.04.19, 13:01
     Bactrim jest do niczego, bo jest skuteczny jedynie w zakażeniach dróg moczowych. Albo normalny antybiotyk działający na bakterie najczęściej powodujące zapalenia ucha (augmentin, zinnat) albo w ogóle bez antybiotyku, tylko sam steryd.
     • ela.dzi Re: Zapalenie ucha? 29.04.19, 14:55
      Nie mnie oceniać skuteczność leków, ale to był jedyny powiedzmy antybiotyk, który pomógł w końcu dziecku mojego kolegi. Mój syn dostał go przy perforacji i po kilku dniach ucho było czyste.
    • ela.dzi Re: Zapalenie ucha? 29.04.19, 15:00
     Wszystko zależy jakie predyspozycje ma Twoje dziecko. Moim nic nie pomagało na płyn w uszach, antybiotyki działały chwilowo (ale jak kiedyś wspominałam, moje to raczej wyjątki od reguły). Raz młodszy dostał antybiotyk z powodu innej choroby i przy okazji wszystko spłynęło, dosłownie wyciągałam rękami gluty, bo katarek nie dawał rady. Było 2 tygodnie przerwy i nawet chciałam zrobić tympanogram, ale akurat dzień przed wszystko wróciło do normy.
  • indjanek Re: Zapalenie ucha? 25.06.19, 22:00
   Hej dziewczyny, znów jest problem.

   Po tym ostatnim płynie wyleczonym sterydami i bactrimem ok 2 miesiące temu zrobiliśmy tympanometrię i wyszło ok, chociaż technik mówiła, że trąbki powciągane. Jednak lekarz zbadała uszy i orzekła że wynik jest prawidłowy, młody też dobrze słyszał. Potem, miesiąc temu znów jakaś infekcja, po której katar się trochę ciągnął ale jakoś gorączka minęła i było lepiej. I teraz znów katar (gęsty) kilka dni temu który w niedzielę przerodził się w gorączkę (38,5 co u nas już jest dużo) i ból ucha. W poniedziałek pediatra uznała że nie jest to jeszcze zapalenie ropne, zaleciła dicortinef, nurofen i nasivin przez 2-3 dni i jak nie pomoże to przyjść po antybiotyk. Mija 3 doba gorączki, dwie doby kropli i poprawy nie ma. Jutro mam wizytę u laryngologa. Czy powinien już zapisać antybiotyk? Taki ogólny? Syn dziś pokazywał, że boli go głowa w kilku miejscach (po tej stronie co bolące ucho).
   • indjanek Re: Zapalenie ucha? 25.06.19, 22:03
    Aha, nie ma apetytu, ale po nurofenie cośtam zje. Generalnie pierwsze godziny po podaniu leku zachowuje się jak zdrowy, gorączka wraca po 5h od dawki nurofenu. Czy może chodzić na dwór jak ma zbitą gorączkę? Ile mu zrobić przerwy od przedszkola jeśli jutro dostanie antybiotyk?
    • rulsanka Re: Zapalenie ucha? 25.06.19, 22:31
     Z opisu wygląda, że raczej potrzebny jest antybiotyk. Brak apetytu, ból głowy. Gorączka w wysokości typowej dla bakterii. Ile przerwy od przedszkola? To zależy jak szybko zadziała. Dziecko, które czuje się dobrze zasadniczo może chodzić do przedszkola biorąc antybiotyk. Jedynie tych upałów bym się bała i z tego względu dałabym odpocząć w domu.
     Wkropl dicortineff do nosa, to ostatnia szansa na poprawę bez antybiotyku ogólnego.
     W ogóle steryd do nosa to lepsze rozwiązanie niż dicortineff do ucha. Bo odtyka trąbki.

     Czy może wychodzić na dwór po zbiciu gorączki? Przy tych upałach bym uważała. Termoregulacja jest rozchwiana. Ewentualnie do 10 rano i po 18 na jakiś spokojny spacer lub zabawę na kocyku.
      • rulsanka Re: Zapalenie ucha? 26.06.19, 19:54
       Podaje się czasem. Ja podawałam, 2 x dziennie po kropelce. Generalnie nie lubię tego leku, ale to w tym momencie lek ostatniej szansy jeśli chcecie uniknąć antybiotyku ogólnego.
       Próbowałaś rinogerminy? To taki probiotyk donosowy. U starszaka zwalczył wieloletni zielony katar i już nigdy nie było nawrotu.
       Można też spróbować rinoargent.
       • indjanek Re: Zapalenie ucha? 26.06.19, 21:21
        Jednak laryngolog nie dała ogólnego antybiotyku tylko bactrim znów. Ostatnio pomógł. Stwierdziła że do normalnego nie na wskazań, że nie jest tak źle z tym uchem.

        Mój syn jęczy chyba dla zasady...

        Rinogerminę kupiłam kiedyś ale musiałam wyrzucić. Syn miał po tym odruch wymiotny, ja też od samego zapachu...
        • rulsanka Re: Zapalenie ucha? 26.06.19, 23:36
         To jakaś pani starej daty? Lek wcale nie jest bezpieczniejszy ani lepszy od antybiotyków.

         Baktrim jest antybiotykiem ogólnym. To, że nie klasyfikowany jest jako antybiotyk wynika z nazewnictwa, a nie mechanizmu działania. Tak więc dostaliście antybiotyk i to niezbyt dobry (generalnie ma dużo skutków ubocznych i słabo działa przy zakażeniach dróg oddechowych, dużo bakterii jest opornych - może dlatego nawróciło). Lepszy byłby augmentin. Dobry lekarz nie daje dwa razy tego samego antybiotyku pod rząd... Zawsze jest ryzyko, że powstały bakterie oporne na dany lek.

         Ja bym poszła do innego lekarza.
        • ela.dzi Re: Zapalenie ucha? 27.06.19, 07:25
         Możliwe, że go naprawdę boli. Ostatnio przed urlopem starszy jęczał z bólu ucha w niedzielę, poszłam na nocną pomoc i oczywiście antybiotyk. Ponieważ urlop za pasem, a nie miałam możliwości pójść do swojej laryngolog, to dałam mu antybiotyk i było ok. W trakcie lotu powrotnego zaczął bardzo płakać z bólu. Po powrocie do domu od razu steryd, Dicortineff do ucha, Nurofen i zaczęło mu wszystko masakrycznie spływać i na tym się skończyło. Teraz wiem, że można było uniknąć antybiotyku mimo, że bardzo bolało. U Was przesłanką jest wysoka temperatura.
         • indjanek Re: Zapalenie ucha? 27.06.19, 08:14
          Jęczenie wynika chyba z temperatury, na ucho już nie narzeka. Obecnie 37,5 i w nocy było lepiej.

          Czy bactrim zabija wszystko tak jak augmentin? W sensie dobrą florę też? Powinnam dać probiotyk? Ostatnio po bactrimie poprawa była szybko widoczna.
          • ela.dzi Re: Zapalenie ucha? 27.06.19, 08:41
           Ja podawałam. Z tego co pamiętam, wyczytałam, że ma takie same efekty uboczne jak antybiotyk. Jeśli tak przeszkadza mu temperatura, to najprawdopodobniej infekcja bakteryjna.
          • rulsanka Re: Zapalenie ucha? 27.06.19, 12:49
           "Czy bactrim zabija wszystko tak jak augmentin? W sensie dobrą florę też? "

           Oczywiście, niestety. W czasie antybiotyku probiotyk typu enterol, drożdżowy. Potem coś z bakteriami mlekowymi.
    • eowen Re: Zapalenie ucha? 27.06.19, 08:57
     Tzn. przerwa od przedszkola na złapanie odporności po antybiotyku to istna ruletka. Jeśli mogłam, to córka zostawała w domu, raz czy dwa puściłam od razu po skończonej terapii - czasem od razu chorowała, innym razem miała dłuższe przerwy.
     Natomiast na pewno zatrzymałabym w domu w trakcie leczenia - dziecko jest osłabione, ma obniżoną odporność, do tego większość leków trzeba dawać o określonych porach. Probiotyki zawsze warto dawać w czasie podawania antybiotyków. Pamiętaj też, by syn dużo pił. Przy tych upałach, nawet ekstremalnie dużo - leki są lepiej przyswajane.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka