Dodaj do ulubionych

20 miesięcy i nie je NIC

20.01.20, 11:03
Cześć,
Mam problem z synkiem, który nie chce niczego jeść. Od zawsze był niejadkiem, ale było kilka rzeczy, które lubił: jajka, awokado, spagetti, borówki, kaszkę. Od jakichś trzech miesięcy (!!!) nie je zupełnie nic - tylko mleko z piersi. Cokolwiek innego mu zaproponuję, on ucieka, nie chce nawet zobaczyć co jest naszykowane. Próbowałam szykować z nim, żeby pomagał przy tym, wybierał sam co chce zjeść, ale nie pomogło. Kombinuję owsianki, placuszki, kanapeczki, naleśniki, musy owocowe, jogurty, różne owoce, a on nawet nie dotknie. Nie pozwoli też się nakarmić, a co mu się wmusi to wypluwa. Pije tylko wodę, nie dostaje żadnych soczków ani słodyczy. Oprócz tego że nie je, rozwija się dobrze, humor mu dopisuje, i zarówno wagowo jak i wzrostem jest w 97 centylu. Ale martwię się, czemu nie je normalnych posiłków? Chciałabym odstawić pierś, ale boję się, że wtedy to już zupełnie nic nie będzie jadł. Byliśmy u lekarza, zlecił badania krwi i poradził, żeby nie przestawać oferować mu innych dań. I to tyle. Czy któraś z Was też miała taki problem? Co jeszcze mogę zrobić?
Obserwuj wątek
   • annamonka87 Re: 20 miesięcy i nie je NIC 20.01.20, 21:40
    Chciałabym żeby to był żart ale nie. Nie jest to dziwne, że ma prawie 2 lata a jego jadłospis to tylko pierś? Że nie jest w ogóle ciekawy jakichkolwiek innych smaków? Nawet nie mogę napisać, że nie lubi - bo po prostu nie chce nawet spróbować
  • gvalchca Re: 20 miesięcy i nie je NIC 21.01.20, 11:03
   Co Wy się tak czepiłyście 97. centyla? Może dziecię ma wysokich rodziców...
   Autorko: przede wszystkim nie wmuszaj! Dziecko powinno jeść samodzielnie, a dzieciaki które sceptycznie podchodzą do nowości łatwo zrazić próbami nakarmienia "na siłę". Piszesz, że ucieka od jedzenia - może mu się źle kojarzy (z presją, karmieniem wbrew woli)?
   Karmienie niejadka potrafi być frustrujące, więc ważne jest pozytywne i spokojne nastawienie. Jedzcie razem, żeby widział, że to, co mu dajesz nie jest trujące wink Posiedźcie razem przy stole przy apetycznie wyglądającym jedzeniu, ale nie skupiaj się na liczeniu gryzów, tylko na miłej atmosferze. Możesz delikatnie zwrócić uwagę w stronę jedzenia np. pogadać o kolorach, czy twarde/miękkie, ciekawe czy by smakowało misiowi itp. I pamiętaj, że nauka jest dłuuuuga, a potrzeby energetyczne dzieci różne i zmienne.
   • rb_111222333 Re: 20 miesięcy i nie je NIC 23.01.20, 08:14
    On jest również wagowe na 97 centylu, wzrost rodziców nie ma z tym nic wspólnego. Ja mam znajomych, którzy mają pulchne dziecko, a na każdym spotkaniu jest info, że ona to taki niejadek i wmuszanie żeby zjadła to, co chcą rodzice.
     • gvalchca Re: w jego przypadku to chyba dobrze... 23.01.20, 19:51
      W tym przypadku cięższy oraz wyższy, więc masa się rozkłada na wysoki wzrost. Nie wiemy, jak wylgądają proporcje/BMI.
      Ja akurat miałam inny przypadek tj. moje młodsze dziecię było przez pewien czas na samym dole siatki centylowej. I nie było to dziecię głodzone, na restrykcyjnej diecie, alergik, nic. Ot, taki statystyczny outlier. Nabiegaliśmy się po lekarzach, którzy zgodnie stwierdzili, że dziecię zdrowe (i proporcjonalnie zbudowane), po prostu co siedemnaste dziecko bywa poza granicami 3-97, co wynika wprost z definicji centyli.
  • kanna Re: 20 miesięcy i nie je NIC 22.01.20, 15:23
   Mądry dzieciak smile
   Wie, co lubi i nie planuje z tego rezygnować.

   Zostaw go na dzień (a najlepiej dobę) z tatusiem i zobacz, co będzie smile
   Zaręczam, ze zje to, co mu tatuś da. Tylko Ciebie musi tam nie być.

   Mój jako półroczniak ODMAWIAŁ picia mojego mleka z butelki, jeśli miał mnie obok (i mógł być nakarmiony z piersi). Kiedy wychodziłam - jad bez problemu.
   • eowen Re: 20 miesięcy i nie je NIC 22.01.20, 15:46
    Też tak sądzę. Plus, jeśli ma nieograniczoną pierś, to po co ma jeść inne rzeczy?
    Kuzynka też swego czasu skarżyła się, że jej dwulatek nie je, tylko za każdym razem, jak się widziałyśmy, to najpierw karmiła małego, a potem sadzała go go stołu i narzekała, że on tak wybrzydza. Mały w typie małego Buddy wink
    Proponuj pierś zawsze PO jedzeniu.

    PS Sama karmiłam długo pierwsze dziecko, do 3r.ż. smile
   • amiralka Re: 20 miesięcy i nie je NIC 22.01.20, 20:57
    Mój odmawiał zawsze mojego mleka z butelki, nawet jak mnie nie bylo caly dzien, nadrabiał stałymi pokarmami. Za to z mamą potrafił ssać godzinami, a stały pokarm to była taka wisienka na torcie, do około dwóch lat.
  • camel_3d ubawilo mnie to... 23.01.20, 15:20
   >Od zawsze był niejadkiem, a
   > le było kilka rzeczy, które lubił: jajka, awokado, spagetti, borówki, kaszkę. O
   > d jakichś trzech miesięcy (!!!) nie je zupełnie nic

   >wagowo jak i wzrostem jest w 97 centylu.

   no az dziwne, ze dziecko niejadek..dotarlo do 97 centyla smile hehehe.....

   kobieto.. przestan pasc tego dzeiciaka bo juz teraz jest kluska...
  • rulsanka Re: 20 miesięcy i nie je NIC 24.01.20, 15:48
   Z pokarmów, które wymieniłaś, wszystkie są mączne/słodkie/ciastowate. Mięsa mu daj. Warzywa. Zasadniczo dzieci (i nie tylko dzieci) z pokarmu potrzebują głównie źródła witamin, minerałów. Kalorie to sprawa drugorzędna, tym bardziej że dziecko na niedobory wagi nie narzeka. Moje dzieci były karmione do samoodstawienia (ponad 2 lata i ponad 3,5 roku), pierś nie powinna przeszkadzać w rozszerzaniu diety. To nie pierś jest problemem, tylko rodzaj pokarmów.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka