Dodaj do ulubionych

przed czyli jak się przygotować

12.10.10, 21:22
Zdecydowaliśmy, że zaczynamy starania od stycznia. Chciałabym zrobić wszystko co możliwe, żeby urodzić zdrowego dzidziusia.
31 lat skończę w grudniu, to będzie moje pierwsze. Poradzcie jakie badania zrobić- począwszy od podstawowych do najbardziej skomplikowanych. W rodzinie zdarzyło się dziecko niepełnosprawne - kuzynka taty urodziła dziecko niepełnosprawne..Jakie badania po zajściu w ciążę. Dodam, ze palę, ale stopniowo rzucam. Antykoncepcji w tabsach nie stosuję. Może dziewczyny z okolic Opola polecą jakiegoś dobrego-świadomego lekarza, który nie będzie uważał, że jestem histeryczką. Chciałbym urodzić przez cc i proszę mnie nie przekonywać, że to złe.
Obserwuj wątek
          • mariolka55 Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 12:29
            > to ja napisze ze tez chcialam cc ale chciec a moc...
            > wiec rodzilam silami natury i nie zaluje!!!

też chcialam cc wink ale na madrego lekarza trafiłam który mi to skutecznie wybił z głowy
            (do dzis nie wiem jak to sie tej doktorce udałowink)
            i nie załuje

> kolejne dziecko(oczywiscie jak takowe bedzie) rowniez chce urodzic silami natut
            > ry wink

drugie dziecko juz nie miałam watpliwości ze chce rodzic sn
            cc jakby nie bylo operacją jest ,o czym wiele kobiet mam wrażenie zapomina.

powodzeniasmile
    • falka32 Re: przed czyli jak się przygotować 12.10.10, 22:21
      Chci
      > ałbym urodzić przez cc i proszę mnie nie przekonywać, że to złe.

Czy dobrze zrozumiałam, że wiesz już wszystko o porodach zarówno siłami natury, jak i cc, o ich wadach, zaletach, krótkoterminowych i długotrwałych konsekwencjach, ale nie masz jeszcze pojęcia, jak się przygotować do ciąży?? Trochę dziwna kolejność zdobywania wiedzy big_grin
        • ala_bama1 Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 07:11
          Nie ma co szaleć z badaniami. To co zasugeruje lekarz, chyba że bedą przesłanki ku temu żeby robić jakieś szczególne ale raczej nic na własną ręke. Ja rodziłam w wieku 34l pierwsze dziecko i obyło się bez komplikacji. Poród naturalny, mimo że gdybym się uparła miałabym cc ale po co skoro nie było wskazań. Słuchaj lekarza i tyle
        • kawka74 Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 09:54
          Eee tam.
          Ja przypuszczam, że ktoś ją po prostu mocno nastraszył albo naczytała się różnych rewelacji. Możliwe też, że próbuje nad wszystkim zapanować i wszystko przewidzieć, a cc traktuje jak gwarancję powodzenia.
    • fajnykotek Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 08:34
      Ale uważasz, że niby co? Że jak zrobisz tysiąc badań na wszystkie choroby świata, to będziesz mieć gwarancję urodzenia zdrowego dziecka? Weź dziewczyno poczytaj sobie trochę o samym przebiegu ciąży, o wadach genetycznych zdarzających się bardzo rzadko, ale jednak i to mimo, że rodzice/dziadkowie/wszyscy w rodzinie zdrowi.
      • jkk27 Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 09:49
        Po wszystkich badaniach może nie będę w 100 procentach pewna, że dziecię będzie zdrowe, ale niech będzie to 80%, wtedy będę spokojniejsza.
        Co do cc to tak, porodu boje się straszliwie i za komentarze na ten temat dziękuję, ale są zbędne.
        Jak widać większość Pań tutaj czyta bez zrozumienia i na razie nie otrzymałam ani jednej odpowiedzi na temat koniecznych badań. Do lekarza chcę się udać z jakąś wiedzą. Owszem czytam na ten temat w internecie, ale chciałam dowiedzieć się od Was czyli z pierwszej ręki.
        Czy to źle, że chcę się przygotować a nie zachodzić w ciażę w tzw biegu.

• shellerka Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 09:55
          wiesz, z mojego doswiadczenia moge ci poradzic, zebys az tak bardzo nie planowała.
          zacznij brać kwas foliowy i rzuć fajki, zdrowo się odżywiaj i zrób badania, jakie zleci ci lekarz (ja radzę np. przebadac hormony tarczycy, bo u mnie juz po porodzie okazalo sie ze miałam niedoczynnosc i sie wszyscy zdziwili ze zaszlam i urodzilam zdrowe dziecko)

i tyle.
          reszte badan i tak zrobisz dopiero w ciaży. tzn. badań odnośnie zdrowia dziecka.

no i przestań mysleć o robieniu dziecka, bo im bardziej się o tym mysli tym bardziej nie wychodzismile
          pozdrawiam i zyczę przyjemnych starańwink
        • kawka74 Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 10:02
          > Czy to źle, że chcę się przygotować a nie zachodzić w ciażę w tzw biegu.
          >

Możesz się przygotowywać.
          Najlepiej idąc do dobrego lekarza.
          Zaleci Ci podstawowe badania krwi i moczu, a także najprawdopodobniej badania w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii, różyczki, HIV i żółtaczki typu B. Jeśli Ci ich nie zaleci, zrób je na własną rękę.
        • mruwa9 Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 10:03
          Nikt ci nie da gwarancji, zadnej. Jest prawdopodobienstwo, gwarancji nie ma nigdy. To oczywiscie nie znaczy, ze trzeba od razu przewidywac najgorsze scenariusze, ale dojrzalosc do macierzynstwa oznacza gotowosc do przyjecia dziecka takim, jakie jest, a nie zamiawianie odpowiedniego , bezusterkowego egzemplarza. I oznacza rowniez gotowosc do porodu. Ty po prostu jeszcze nie dojrzalas do rodzicielstwa. Niektorzy nie dojrzewaja do niego nigdy, BTW.
          Co do badan- zbadaj u siebie nosicielstwo HIV, WZW typu B,C, zaszczep sie przeciw rozyczce, jesli nie chorowalas i jeszcze sie nie szczepilas, po szczepieniu nie wolno zachodzic w ciaze przez bodajze co najmniej 3 miesiace, zacznij lykac kwas foliowy i calkowicie rzuc palenie. To wystarczy.
          • falka32 Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 10:20
            Ja rozumiem, że można bać się porodu. Ale przy tym podejściu "zrobię wszystko, żeby urodzić zdrowego dzidziusia" może jednak warto by uwzględnić również konsekwencje zdrowotne dla dzidziusia, jakie niesie za sobą planowane na zimno cc, oraz jak wygląda niepowikłany naturalny poród zamiast krzyczeć "nie chcę nic wiedzieć, bo się boję". Ciąża to dopiero sam początek życia dziecka i wcale nie jedyny okres, kiedy można mu zrobić kuku przez brak wiedzy.
            • moofka Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 10:39
              falka32 napisała:

> Ja rozumiem, że można bać się porodu. Ale przy tym podejściu "zrobię wszystko,
              > żeby urodzić zdrowego dzidziusia" może jednak warto by uwzględnić również konse
              > kwencje zdrowotne dla dzidziusia, jakie niesie za sobą planowane na zimno cc, o
              > raz jak wygląda niepowikłany naturalny poród zamiast krzyczeć "nie chcę nic wie
              > dzieć, bo się boję". Ciąża to dopiero sam początek życia dziecka i wcale nie je
              > dyny okres, kiedy można mu zrobić kuku przez brak wiedzy.

dokladnie tak
              w ciazy wystarczy z grubsza nie chorowac, badania robic i nie chlać
              poczytaj o wczesnej interwencji terapeutycznej i konsekwencjach cesarki na zimno
              masz dziewiec miesiecy zeby zorganizowac sobie specjaliste i nauczyc sie jak pracowac z dzieckiem
          • georgyporgy Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 10:29
            Tu się zgadzam z mruwą. Decydując się na dziecko zawsze mamy nadzieję, że będzie słodkim, pulchnym i zdrowym bobasem ale zawsze trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie "a jeśli nie?". I taka myśl towarzyszy każdej ciąży. Musisz być na to gotowa, bo będziesz czuła niepokój przed kolejnymi badaniami typu przezierność karkowa, usg połówkowe itp.
          • lola211 Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 10:44
            Ty po prostu jeszcze nie dojrzalas do rodzi
            > cielstwa. Niektorzy nie dojrzewaja do niego nigdy, BTW.

Nosz ja pitole..A na podstawie czego ta diagnoza?
            Dziewczyna odpowiedzialnie podchodzi do sprawy, prewencyjnie.Chce ewentualnie zapobiec jakims nieszczesciom.To zle? To jest niedojrzalosc? Lepiej zdac sie na los i przyjac z usmiechem na ustach nieszczescie, ktoremu mozna by zapobiec? Lepiej radosnie wpasc i cala ciaze drżec, ze sie pilo, palilo, nie wyleczylo infekcji ?

Czy ona wymaga gwarancji czy raczej chce zminimalizowac ryzyko?

Co do badan- juz tu napisano.Łykac kwas foliowy.Nie palic.Zrobic podstawowe badania, udac sie go gina.
        • dredynaglowie Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 11:47
          jkk27 napisała:

> Po wszystkich badaniach może nie będę w 100 procentach pewna, że dziecię będzie
          > zdrowe, ale niech będzie to 80%, wtedy będę spokojniejsza.
          > Co do cc to tak, porodu boje się straszliwie i za komentarze na ten temat dzięk
          > uję, ale są zbędne.
          > Jak widać większość Pań tutaj czyta bez zrozumienia i na razie nie otrzymałam a
          > ni jednej odpowiedzi na temat koniecznych badań. Do lekarza chcę się udać z jak
          > ąś wiedzą. Owszem czytam na ten temat w internecie, ale chciałam dowiedzieć się
          > od Was czyli z pierwszej ręki.
          > Czy to źle, że chcę się przygotować a nie zachodzić w ciażę w tzw biegu.
          >

aj am ysle, ze to ty jestes tepa...
          zadajesz pytania, znajc odpowiedzi do tego JARASZ
          JA NIE MOGE
          kobieto jarasz fajki i chcesz miec po 3 miesiacach zdrowe dziecko, kiedy wszystko jeszcze bedzie przsmierdniete tym zapachem

Zreszta ja uwazam, ze tylko margins spoleczny pali
        • czar_bajry Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 12:50
          Jak widać większość Pań tutaj czyta bez zrozumienia i na razie nie otrzymałam a
          > ni jednej odpowiedzi na temat koniecznych badań. Do lekarza chcę się udać z jak
          > ąś wiedzą.

No popatrz zarzucić innym czytanie bez zrozumienia to umiesz a do ciąży przygotować już nietongue_out
          Jeśli koniecznie chcesz zrobić badania to na początek zrób te podstawowe jak morfologia, ob, oraz IgG, IgA, IgM na toksoplazmozę i różyczkę, grupę krwi też możesz zrobić.
          Jednak lepiej najpierw udać się do lekarza i badania robić pod jego zalecenia.
          Rady na temat palenia oraz moja o kwasie foliowym są jak najbardziej na temat, jedną z pierwszych rzeczy jaką zaleci ci lekarz będzie właśnie kwas foliowy.
          Jednak co poniektórzy są tak mało komunikatywni iż szkoda dla nich pisania.
        • nenia1 Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 20:57
          jkk27 napisała:

> Po wszystkich badaniach może nie będę w 100 procentach pewna, że dziecię będzie
          > zdrowe, ale niech będzie to 80%, wtedy będę spokojniejsza.
          > Co do cc to tak, porodu boje się straszliwie i za komentarze na ten temat dzięk
          > uję, ale są zbędne.

Z twoich słow wynika, że masz wysoki poziom lęku.
          Można go oczywiście próbować redukować wymyślając tysiące badań i rodzenie przez cc,
          ale zazwyczaj to mało skuteczne i uspokaja tylko przez chwilę.
          Może poszukaj, prócz lekarza, dobrego psychologa, z którym będziesz mogła porozmawiać
          o swoich obawach i lękach.
    • georgyporgy Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 10:17
      ja moja droga paliłam i rzuciłam ostatecznie jak już były dwie kreski, mimo że planowałam. Nie umiałam sobie wcześniej jakoś wytłumaczyć, że to dla dobra przyszłego dziecka a jak się okazało, już że jest w drodze to rzuciłam z marszu i bez żalu. byłam w ok 4 tyg.
      Brałam tylko kwas foliowy przed, ale z racji pracy w szpitalu mam zawsze dosyc aktualne podstawowe badania. Teraz zaczynam 6 miesiąc i wygląda na to, że młoda rośnie dobrze.
      Porodu SN też się boję, ale powiem Ci że bardziej boję się bólu po cięciu, blizny i brzydkiego brzucha smile
      Oczywiście jeśli zdecydujesz się na CC to nie należy Cię za to potępiać! Mimo wszystko pogadaj z lekarzem. Znajdź takiego, który słucha i potrafi wszystko wyjaśnić. Mi mój tak opowiedział o porodzie, że cały czas w podtekście słyszałam "no kto jak kto ale ty to sobie dasz radę najlepiej ze wszystkich" wink
    • broceliande Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 10:33
      Miałam cc planowane i szkoda. Trzęsłam się jak galareta, bałam się, że nie wybudzę się i nie zobaczę dziecka, przez kilka dni nie można kichnąć ani odkaszlnąć, nie mówiąc o zajęciu się dzieckiem.
      Mając 31 w grudniu byłam już w ciążysmile
      • anusia29 Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 11:45
        Co Wy z tym cc - dziewczyna wyraźnie prosi, żeby się nie wypowiadać .
        A ja ? Miałam planowe cc - na zimno. Żadnych negatywnych konsekwencji nie widzę. Mogłam wstać już 20 godzin po. Kaszleć też - do woli wink Nie miałam przeciętych mięśni ale rozsunięte. Mogę nosić bikini - blizny nie widac - jest we właosch łonowych. Bez zgrubień. Ostatnio - odpowiadając synowi na pytanie "Jak się urodziłem?" szukałam owej blizny - i trudno znaleźć...
        • georgyporgy Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 12:01
          Gorzej jak nie ma się włosów łonowych wink ja sobie ich mieć nie wyobrażam.
          Ja tam nie potępiam fanów a raczej fanek cesarki. Sama raczej na życzenie bym się nie zdecydowała bo to już jest ingerencja chirurgiczna. A tak jak któraś z dziewczyn napisała wybór nie jest między sn w okrutnych bólach a cc ale nie każdy może mieć tego świadomość.
          • dynema Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 12:31
            wybór nie jest między sn w okrutnych bólach a cc ale nie każd
            > y może mieć tego świadomość.

Bo olbrzymia wiekszosc Polek nie rodzila nigdy sposobem naturalnym(strzelam na oko ze z 60%)

Co najwyzej drogami natury, sztucznie pedzone oksytocyna i pociete na finiszu. Wiekszosc, szczegolnie pierwszych porodow to jest wybor miedzy tym jak nienaturalnie urodzic dziecko: czy przyjac oksy i miec pociate krocze czy przyjac znieczulenie i miec pociety brzuch - czyli dwie opcje zabiegowe. Szczesliwie sie to zmienia z roku na rok.
    • and-a Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 10:54
      Mądrze robisz. Przede wszystkim znajdź dobrego i mądrego gina, który przygotuje Cię do ciąży (powie jakie badania zrobić), a potem ją poprowadzi.
      Zacznij od rzucenia palenia, a niezależnie od gina możesz sama zrobić podstawowe badania (np. morfologię).Nie zgadzam się,że badania to dopiero jak będziesz w ciąży, właśnie wczesniej trzeba sprawdzić czy organizm jest w dobrej formie. Na tym w końcu polega świadome macierzyństwo.
      Odnośnie cesarki-Twoja decyzja, ale przemyśl, bo można wziąć znieczulenie (np. zewnątrzoponowe, polecam), a cesarka dla dziecka obojętna nie jest.
      Rozumiem,że boisz sie bólu - kobieta rodząc nie musi cierpieć i to nie jest wybór między cierpieniem a cesarką, tylko między dobrym znieczuleniem a rodzeniem bez znieczulenia.
      Cesarka ze wskazań medycznych, tylko i wyłącznie. Nie słuchaj,że prawdziwe macierzyństwo to ból przy porodzie, bzdura.POczytaj np.www.znieczulenie.isgreat.org - serwis anastezjologów, gdzie przystępnie masz wszystko opisane. MI ten serwis bardzo pomógł.

powodzenia!
      • em_em71 Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 11:18
        Poza tym, co już wyżej napisano, skoro w 100% ma być sprawa dopięta na ostatni guzik, to może jeszcze warto uzmysłowić sobie, że prawidłowa ciąża trwa 38-40 tygodni - niech cię nie zaskoczy pora roku, w której urodzisz, znak zodiaku, itp wink

Nie znam nikogo, kto nie bałby się porodu smile
        • kocianna Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 11:29
          Wszystkie niezbędne badania wypisze lekarz. Jeszcze przed ciążą, jeśli go poprosisz. Nawet na NFZ ta lista jest dość długa. Dziewczyny dobrze radzą co do poprawienia ogólnej kondycji fizycznej, bo w ciąży jest... no, ciężko po prostu.
          A dzieci mają to do siebie, że nie poddają się planom...
    • atowlasnieja Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 11:14
      doradzam przegląd zębów (połatanie ewentualnych ubytków) bo w ciąży głupio leczyć zęby a niektórym psują się wtedy na potęgę.

I dość niestandardowo radzę poprawić kondycję fizyczną, niekoniecznie coś ostrego jakiś aerobik czy pływanie, bo bardzo ci się przydadzą mięśnie brzucha.
    • marta_st1 Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 13:14
      przed ciążą warto zrobić badanie na toxoplazmozę, nawet w sytuacji gdy nie miałaś kota. Ja przed staraniami miałam takie badanie zrobione i jakie było moje zdziwienie gdy okazało się że właśnie przechodzę toxoplazmozę! Na szczęście zrobiłam to badanie przed, musiałam podjąć leczenie i dopiero po ponownym badaniu które potwierdziło że jestem zdrowa mogliśmy zacząć starania. Jeśli nigdy nie byłaś chora to przynajmniej będziesz wiedziała że trzeba uważać i powtórzyć badanie w ciąży.
      Bierz kwas foliowy i rzuć palenie definitywnie.
      A jeśli się boisz o zdrowie Twojego dziecka to możesz w 12tc zrobić badanie prenatalne które w jakiś sposób odpowie Ci na pytanie czy Twoje dziecko nie ma wad genetycznych. A tak na prawdę to dopiero po porodzie okaże się czy masz zdrowego (czego Ci z całego serca życzę) dzidziusia. Nie zakładaj że będzie źle, bo 98% dzieci rodzi się zdrowych.
      • anka_1234567 Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 13:51
        Moim zdaniem poza badaniami ktore napisały juz dziewczyny trzeba się przygotować także psychicznie zarówno do ciąży jak i do macierzyństwa. Weź pod uwagę że jak już maluszek będzie pod serduszkiem będziesz musiała odmawiać sobie wielu rzeczy i bardzo na siebie uważać. Tak samo po narodzinach-koniec z imprezami, siedzenie w domu z maluchem, nieprzespane noce i ciągłe martwienie, czy aby zjadło dobrze, czy nie ma kataru, czy była kupa itd itp. w moim przypadku bardzo zmniejszyła się ilość znajomych (na co w sumie nie narzekamsmile
        Wiem, że prosiłaś żeby nie wypowiadać się na temat cc, ale muszę..... przepraszam z góry.
        Uważam, że planowane cc tylko z powodu strachu przed porodem nie jest dobrym rozwiazaniem. Co innego gdy są wskazania. Poród naturalny, jak sama nazwa wskazuje jest NATURALNY - czyli najlepszy dla matki i dziecka, jeżeli w trakcie się komplikuje-wtedy cesarka-ok. Weź pod uwagę, że nie wszędzie wykonuje się cesarkę na zyczenie, szczególnie jeżeli nie ma ku temu powodu, dla ginekologów i położnych strach przed porodem sn nie zawsze jest usprawiedliwieniem. Pozatym pomyśl sobie ile kobiet przed Toba i jeszcze po Tobie będzie rodzić w ten sposób. Kiedyś nasze babcie rodziły tak po kilkoro dzieci i zarówno one jak i owe dzieci żyją do tej pory. Poród do najprzyjemniejszych nie należy, ale za to jaka potem satysfakcja!!! Nie potępiem Cię, życzę przemyślenie jeszcze raz tej decyzji, przyjemnych starań i zdrowego "efektu" tych starań smile pozdrawiam!
    • deyani Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 13:41
      Pewnie już Ci wszystko dziewczyny napisały. Ja w tej dziedzinie i tak nie mam doświadczenia, nie przygotowywałam się do ciąży bo nie wpadałam na myśl, ze trzeba lub można. Jedno tylko chciałam powiedzieć: nie daj się przekonać (bo widzisz, juz się spodziewasz, że ktos bedzie próbował), że cc jest złe. To jest naprawdę dobry wynalazek i skoro mozna , to dlaczego nie wykorzystać go dla swojej wygody i zdrowia dziecka?
      Wprawdzie porody naturalne, to też żaden dramat. Urodziłam dwójkę i gdybym sie nie dowiedziała jakim dobrodziejstwem są cesarki, to bym myślała, że ja taka dzielna jestem a tak żałuje, że byłam głupia i nie skorzystałam.
      No, to udanej ciąży, słodkiego bobaska i przyjemnej cesarki smile
        • cottonka Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 19:39

1. odstawic papierosy. Nie wiem, ale moga mieć pewnie wpływ na komórki jajowe. Bo papierosy z reguły mają niedobry wpływ.'
          Jak facet pai, niech rzuci. Bo papierosy tak samo moga uszkadzać plemniki.
          2. Ty łykaj kwas foliowy, twój facet też. Zdrowa dieta, soki naturalne, dużo ruchu. Dla niego luźne gatki, zero gorących kąpieli (pogarszają ruchliwość plemników itd.).
          3. Zrobić sobie badania takie jak cytologia. Ja bym się skłaniała do zrobienia czystości pochwy - czy nie ma żadnego stanu zapalnego - ewentualny przeleczyć razem z partnerem.
          4. Zaszczepić sie kilka miesicy wcześniej na grypę ( ale chyba niekoniecznie) na pewno na żółtaczkę.

5. Zrobić badanie na toksoplazmozę, cytomegalię, grupę krwi (ale to można zrobić w trakcie ciąży).

6. Na pewno chcesz się starać w styczniu? Urodzisz we wrześniu albo pod koniec roku. Nie wiem czy to taka fajna pora roku. Jeżeli możesz tak sobie wybierać, to najlepiej byłoby urodzić na wiosnę smile

Życzę powodzenia w staraniach!I zdrowego dzidziusia.

p.s. ja się bałam porodu miałam cc i nie umarłam, ani nie żałuję! I lekarz też był za (no ale były jeszcze inne powody, o których nie będę się rozpisywać).
          • verdana Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 20:14
            Zrób podstawowe badanie - tokso, morfologia, cytologia, USG piersi, żółtaczka C, (bo mammografi w razie czego w ciąży nie zrobisz, więc profilaktycznie, nie ze wzgledu na ciążę), idż do dentysty. I miej pełna swiadomość, ze te badania nie sa konieczne i nie zwiekszą z dużym prawdopodobieństwem bezpieczeństwa ciąży. jesli zaczniesz badać wszystko, zrobisz szczepienia to moze się okazać, ze ciążę trzeba planować za pół roku czy później, a wtedy wszystkie badania robieone teraz trzeba będzie powtórzyć - i tam mozesz do konca życia.
            ja planowałam dzieci na jesień i były na jesieni - bardzo dobra pora, nie ma upałów, następne wakacje można sobie zaplanować. Nie widzę nic złego w jesieni.
            • mamamija_em Re: przed czyli jak się przygotować 13.10.10, 20:31
              jak się przygotować? nacieszyć wolnym czasem, na zapas, w trakcie starania i w trakcie czekania. + kwas foliowy, no i znajdź dobrego lekarza, który wysyła na badania przesiewowe, ale te się robi dopiero jak zaciążysz..

a cc na życzenie? szczerze przyznam, że nie rozumiem takiej motywacji, bo to nie jest tak, że albo poród SN w mękach albo cięcie brzucha. Rodziłam w znieczuleniu zewnątrzoponowym, nic a nic nie bolało, nikt mnie nie uszczęśliwiał nacinaniem krocza, nie mam żadnych blizn i jedyne co mi po porodzie zostało to bardzo miłe wspomnienia. Czy żeby uciec przed bólem trzeba od razu wybierać poważną operację? IMHO epidural spokojnie wystarczy/

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka