Dodaj do ulubionych

Czy wasze dzieci są empatyczne?

01.01.11, 16:38
Drogie mamy! jakie zachowania, waszym zdaniem świadczą o empatii. Chodzi mi o zachowania waszych dzieci - w jakich sytuacjach dostrzegacie tę empatyczną wrażliwość?

Pozwoliłam sobie zadać to pytanie na tym forum, ponieważ jest tu "dość duzy ruch"

Ps. Wszystkiego dobrego w Nowym Rokusmile
Obserwuj wątek
  • alyeska Re: Czy wasze dzieci są empatyczne? 01.01.11, 17:51
   Moje sa. Przyklad:mlodszy synek w wieku 3,5 zaczal plakac na wiesc o tym, ze jego przedszkole jest zamkniete z powodu opadow sniegu. Zapytalam dlaczego placze a on mi na to: "ze martwi sie o przyjaciol ktorzy sa w przedszkolu, jak oni wroca do domu i jak rodzice ich znajda jak tyle sniegu spadlo?".
   Starszy nieustajaco dokarmia kota sasiadow, pociesza mlodszego synka, przykrywa mnie kocem, dba o srodowisko itp.
   • rulsanka Re: Czy wasze dzieci są empatyczne? 01.01.11, 21:02
    Tak. Syn pierwszy objaw empatii wykazał jak miał 18 miesięcy. Młodsza dziewczynka upadła, a ten z własnej woli podszedł i jej pomógł wstać. Nie był wcześniej uczony takich zachowań. W wieku 2 lat otwierał przede mną drzwi jak chodziłam o kulach ze złamaną nogą. Również bez niczyich wskazówek. Zawsze był delikatny dla zwierząt. Teraz ma 2,5 roku. Przypomina mi, by zmienić psu wodę, gdy zamarznie (pies podwórzowy). Zwraca uwagę na uczucia ludzi, rozpoznaje uczucia na obrazkach (typu "jest mu smutno, boi się, obraził się" - też bez uczenia). Gdy ktoś płacze, odda mu swoją zabawkę. Dba o innych: "nie ruszaj tego, to jest kłujące" "nie wchodź tu, bo spadniesz!". Ja czasem jestem tym naprawdę zaskoczona, miałam inne wyobrażenie o dzieciach. Myślałam, że są bardziej egoistyczne i egocentryczne.
  • edit38 Re: Czy wasze dzieci są empatyczne? 01.01.11, 20:54
   Mojej 3,5 latce od zawsze szkliły się oczy na widok smutnej lub płaczącej osoby a szczególnie kiedy jest to maleńkie dziecko.
   Gdy wychodzimy na spacer to zawsze szuka zagubionych psów, kotów oraz maleńkich dzieci po to aby zabrać je do domu ale to bardziej chyba egoizm niż empatia (bardzo chce mieć rodzeństwo a jeśli jej mówimy że to niemożliwe e tej chwili to mówi że wystarczy kotek lub piesek smile )
    • nangaparbat3 Re: Czy wasze dzieci są empatyczne? 03.01.11, 21:16
     Zastanawiałam się nad tym pisząc. Na pewno coś więcej niż logiczne rozumowanie - trzeba było wejśc w buty kota i spojrzec z jego punktu widzenia na całą sytuację (bo naprawdę buźka była nieźle rozharatana i mała zupełnie dobrze mogła się była skupic na krzywdzie, jaka ją niewątpliwie spotkała). I dopiero to pozwoliło na logiczne rozumowanie.
     Chociaż rzeczywiście klasyczna empatia to nie była.
  • piegowata9 Re: Czy wasze dzieci są empatyczne? 03.01.11, 21:32
   Moja córka (8 lat) ostatnio dobrowolnie oddała babci swoje ulubione żelki (całą paczkę! wink) "bo ty nie możesz jeść czekolady, a ja tak".
   Generalnie na ludzką krzywdę mocno jest wyczulona i stara się pomóc jak może. Niedawno ryczała też jak bóbr przez kilka dni, bo podczas spaceru na drugim końcu Polski spotkała mocno zaniedbanego, wałęsającego się psa - kalekę o trzech łapach i strasznie przeżywała jego los.
   Starsza w ramach empatii dla ludzi i zwierząt masowo w szkole różne zbiórki organizuje.
   Niemowlę jeszcze cech empatii nie wykazuje smile
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka