Dodaj do ulubionych

kawały o teściowej

21.03.11, 18:03
Zauważyłyście, że bohaterką zawsze jest teściowa - matka żony, a nigdy świekra - matka męża?
Może to dlatego, że kobiety sobie narzekają wprost?
--
- Ja mam swoje zdanie, że każdy ma prawo do swojego zdania.
- Czyli jakie jest pani/pana zdanie?
- No właśnie, że każdy ma swoje zdanie.
Obserwuj wątek
      • jak_matrioszka Re: kawały o teściowej 22.03.11, 00:11
        Dla mnie swiekra to stare slowo, ale jak chce byc zrozumiana, to musze mowic ze tesciowa przyszla. Przychylam sie do zdania, ze wlasnie ze wzgledu na nieczeste uzywanie nazwy "swiekra" dowcipy sa o tesciowych.
      • monia_kondrat Re: kawały o teściowej 22.03.11, 12:09
        ja mam wyjątkowo przykre doswiadczenia ze swoja tesciową bądź świerka jak zwal tak zwal-jestem prawie 2 lata po slubie a ona na kazdym kroku próbuje mi pokazac ze jestem nikim a na dodatek czasami powie mi to w oczy chodz nie doslownie-kiedy zaszłam w ciążę na początku byla miła a pozniej to traktowała mnie jak inkubator-bo przecież to dla niej urodziłam córke-paranoja
    • mika_p Re: kawały o teściowej 22.03.11, 01:09
      Nie, to nie dlatego. Kiedyś czytalam artykuł na ten temat.
      Z grubsza chodziło o to, że tradycjnym polem aktywnosci mężczyzny jest zewnętrze, a kobiety - dom, rodzina. Więc teściowa to coś w rodzaju uprzykrzonej muchy i można się pośmiać.
      Natomiast relacje świekra-synowa to w wielu kulturach była wojna na wyniszczenie. Młoda dziewczyna trafiała do domu, który już miał swoją królową, i sama mogła zostac królowa tylko wtedy, jak poprzedniczka ustąpiła. Obcy dom - brak najbliższych. Mąż - nie wspiera, bo jego polem aktywonosci jest zewnętrze, dom to sprawa kobiet. Dzieci - jak synowie, to dobrze, jak córki, to przerąbane.
      I to mniej więcej takie tło.
      Więc nie ma sie z czego śmiać.

Relacje teściowa-zięc to po trosze relacje kobieta-mężczyzna, po trosze matka-syn. A relacje świekra-synowa to walka o władzę.
      Podobnie jak relacje teść-zięć (u drzwi, u drzwi, jej tatko czyści spluwę), ale tu znowu wracamy do męskiego i żeńskiego tradycyjnego pola aktywności, więc tu napięcia są słabsze niż u kobiet.

--
      Autostrada - asfaltowa droga samochodowa; nie jest ona lepsza od przeciętnej polskiej drogi asfaltowej, natomiast brzydkie reklamy nużą oko i odwracają uwagę kierowcy od drogi.
    • majenkir Re: kawały o teściowej 22.03.11, 01:46
      Slowo swiekra to juz chyba dawno wyszlo z uzycia... teraz sa same tesciowe.

A propos kawalow:
      Ile tesciowa powinna miec zebow?

Dwa. Jeden do otwierania piwa, a drugi, zeby ja bolal wink.
      --
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
      fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/DFGVvAKpc7hbaVBiqB.jpg
      • bi_scotti Re: kawały o teściowej 22.03.11, 02:02
        Ilustracja dla pojecia "uczucia ambiwaletne": tesciowa spadajaca ze skaly w nowym samochodzie swojego ziecia.
        Podziwiam chinskie i hinduskie kobiety wychowane do opuszczenia wlasnych rodzin, zamieszkania z rodzina meza i podporzadkowania sie tesciowej. Teraz juz coraz mniej az tak tradycyjnych rozwiazan ale nawet pokolenie dzisiejszych 50-60 latek czesto "swoje" przezylo ... Trudno sie dziwic, ze emigruja wink
    • z_lasu off top - językowo 22.03.11, 17:37
      "Słownik języka polskiego" p. red. M. Szymczaka, Warszawa 1981: "teściowa - matka żony lub męża w stosunku do zięcia lub synowej; dawniej tylko matka żony". Suplement 1993: "świekra - przestarz. matka męża"
      "Słownik ilustrowany języka polskiego" M. Arcta (mam reprint, na którym nie ma daty pierwotnego wydania, ale Arct zmarł w 1916): "teściowa - matka żony a. męża w stosunku do synowej a. zięcia"; "świekra - matka męża, matka żony".

Czyli podział znaczeniowy zatarł się już co najmniej 100 lat temu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka