Dodaj do ulubionych

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

24.02.13, 07:40
Jak w temacie.

Czy miał ktoś styczność z tą "terapią"? Może mi ktoś powiedzieć na czym to polega i jak to wygląda w praktyce?

Tak, wiem że są google i wiki, ale chodzi mi o to jak wygląda to ze strony rodziny.
Obserwuj wątek
    • marychna31 Re: Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka 24.02.13, 07:54
      mój młodszy synek ma ze względu na wcześniactwo od 2 miesiąca życia. Chodzimy raz w tygodniu na godzinę. Synek zajęcia uwielbia, ja zresztą też smile prowadzi je psycholog. To są zabawy dostosowane do wieku dziecka. Psycholog w tym czasie tez ze mną rozmawia o postępach dziecka, moich wątpliwościach etc. Często też mam wypożyczane zabawki, książeczki do domu.
      Na zajęciach od początku synek ogladał karty stymulacyjne, słuchał płyt z wybraną muzyką, dzwiękami. Był masowany, mnie uczono specjalnego masażu dla niego. Zabawy sa różne od drewnianych do ipoda z programami dla niemowlątsmile Czasami częśc zajęć odbywa się w diadzie z drugim dzieckiem.

Zajęcia są bezpłatne.
      Nie wiem co jeszcze cię interesuje, pytajsmile
    • altz Re: Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka 24.02.13, 08:09
      Wszystko już było. Wystarczy wyciągnąć dziecko z wózka, zabierać zawsze ze sobą, pozwalać dotykać różnych rzeczy, oprócz dziecięcych zabawa, pozwalać mu zmywać, odkurzać, prać,... ,rozmawiać jak z dorosłym, po prostu nie izolować.
        • altz Re: Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka 24.02.13, 08:33
          jak-nie-ja-to-kto napisał(a):

> Pytałam o "terapię"-fachową pomoc, a nie o rzeczy oczywiste. Moje dziecko już d
          > awno wyrosło z wieku wózkowego. Jest ciekawe świata i bardzo śmiałe, tylko prob
          > lem polega na tym, że jak powie "nie" to ani prośbą ani groźbą nie da się przek
          > onać.

I co? Chcesz je jakoś złamać? big_grin Żartuję, ale tak to zabrzmiało.
          Myślę, że warto się sobie przyjrzeć, najlepiej gdyby to zrobił ktoś z zewnątrz.
          Czy próbowałaś dawać dziecku wybór? "Założysz to czy tamto?" "Idziemy na spacer czy do znajomych?"
          Trudno się rozmawia, gdy nie wiadomo, w jakim wieku jest dziecko.
          • jak-nie-ja-to-kto Re: Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka 24.02.13, 08:52
            Ma 5 lat, ale bardzo mało mówi. A co do wyboru, to zawsze woli wyjście którego ja nie proponuję, bo na przykład nie ma w tej chwili takiej opcji. Sytuacja z wczoraj: zakładamy kombinezon czy kurtkę i ocieplane spodnie? Uparł się żeby wyjść w krótkich spodenkach.
            • altz Re: Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka 24.02.13, 09:08

> Ma 5 lat, ale bardzo mało mówi. A co do wyboru, to zawsze woli wyjście którego
              > ja nie proponuję, bo na przykład nie ma w tej chwili takiej opcji. Sytuacja z w
              > czoraj: zakładamy kombinezon czy kurtkę i ocieplane spodnie? Uparł się żeby wyj
              > ść w krótkich spodenkach.

To masz problem. Tylko zastanawiam się, jaka jest w tym Twoja rola?
              Szczerze mówiąc, warto pójść do jakiegoś dobrego pedagoga czy psychologa dziecięcego, bo myślę, że dajesz jakieś sygnały dziecku zezwalające na takie zachowania i nie jesteś tego świadoma. Faktycznie masz powód, żeby szukać pomocy na zewnątrz. Trochę szkoda, że tak późno.
              A z tymi spodenkami, to ja bym się zgodził, niech zakłada i wyjdziemy na chwilę. big_grin
              Spróbuj, to już duże dziecko, ma swój rozum. Przez chwilę się nie przeziębi.
              Może masz balkon i da się dziecko wystawić na chwilę? wink

Mało mówi, może według Ciebie? A czy Ty dużo mówisz? Może zagadujesz dziecko i nie pozwalasz dojść do słowa?
              • jak-nie-ja-to-kto Re: Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka 24.02.13, 10:26
                Mówi mało, ale tak konkretnie to mówi mało zrozumiałych dla otoczenia słów. JA już nauczyłam się jego mowy i wiem o co chodzi. Tylko że nie chodzi o to żebym tylko ja wiedziała. W przedszkolu mówi mało bo wie że nie będzie zrozumiały.

Byliśmy u psychologa i miał badania. Wyszło że to BARDZO uparty typek wink
              • gemmavera Re: Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka 24.02.13, 10:38
                altz napisał:

> To masz problem. Tylko zastanawiam się, jaka jest w tym Twoja rola?
                > Szczerze mówiąc, warto pójść do jakiegoś dobrego pedagoga czy psychologa dzieci
                > ęcego, bo myślę, że dajesz jakieś sygnały dziecku zezwalające na takie zachowan
                > ia i nie jesteś tego świadoma

Jeżeli dziecko ma opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, to zapewniam Cie, że musiało się z psychologiem spotkać. Żadna poradnia nie da dziecku opinii o wwr tylko z powodu uporu dotyczącego zakładania kurtki. Najprawdopodobniej problem jest głębszy i nie sądzę, żeby internetowe próby rozwiązania go były konieczne i zasadne.

Do autorki: program wczesnego wspomagania realizują różne placówki, m.in. niektóre przedszkola. Poszukaj w necie, czy gdzies blisko masz przedszkola integracyjne, zadzwoń i zapytaj, czy realizują wwr.
                Dobrze radzi Ci Marychna - popytaj na forach dla rodziców dzieci z zaburzeniami rozwoju.
                Poza tym poradnia, która wydała opinię o wwr też powinna Ci podrzucić parę namiarów - powiedz, że nie chcesz czekać do września (przecież to ma być wczesne wspomaganie, a Twoje dziecko ma już 5 lat).
            • najma78 Re: Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka 24.02.13, 09:21

> Ma 5 lat, ale bardzo mało mówi. A co do wyboru, to zawsze woli wyjście którego
              > ja nie proponuję, bo na przykład nie ma w tej chwili takiej opcji. Sytuacja z w
              > czoraj: zakładamy kombinezon czy kurtkę i ocieplane spodnie? Uparł się żeby wyj

A to jest problem? Moj tez ma 5 lat i zadnych problemow rozwojowych nie ma, kilka dni temu byla sytuacja ze stwierdzik iz zalozy krotkie spodnie i t-shirt z krotkim rekawem, bo swieci pieknie slonce za oknem wiec jest cieplo wink powiedzialam ze owszem jest slonecznie ale nie zimno ale powzololilam. Zalozyl wiec krotkie lniane spodnie i koszulke i poszedl na rower. Wrocil po 15 minutach i zalozyl jeansy, sweter, ocieplana kamizelke i rekawiczki i wychodzac stwierdzil, ze mialam racjewink
            • totorotot Re: Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka 24.02.13, 10:40
              czoraj: zakładamy kombinezon
              czy kurtkę i ocieplane spodnie?
              Uparł się żeby wyj

Trzeba było mu pozwolić. Rok temu moja córka uparła się, by zima wyjść na dwór w samych skarpetkach. No problem. Postała, popłakała, przeszła katar z uświadomieniem jej związku z brakiem obuwia.
              Na chwilę obecną buty grzecznie nosi.
    • little_fish Re: Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka 24.02.13, 10:04
      aby dziecko mogło uczęszczać na zajęcia ww potrzebna jest opinia z poradni psychologiczno -pedagogicznej. Rodzaj i charakter zajęć powinien być dobrany do potrzeb i możliwości dziecka. W ramach subwencji przysługuje dziecku do 8 godzin zajęć w miesiącu, jednak niektóre ośrodki (jak ten,w którym pracuję) tak się organizują,że dzieciaki mają więcej godzin
        • 77kunda Re: Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka 24.02.13, 10:52
          My po dostaniu opinii od razu dostaliśmy miejsce w OWI, ze starszym synem byłam pod jego opieka 6,5 roku co roku miał zmieniana ilość godzin i zajęcia z młodszym byliśmy 2,5 roku. U nas WWR przysługiwało nam tylko do decyzji o pójściu do szkoły, gdybyśmy mieli odroczony obowiązek szkolny to moglibyśmy kontynuować terapie w WWR
          • little_fish Re: Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka 24.02.13, 11:27
            nie tylko u was - wszędzie wwr przysługuje do momentu podjęcia nauki w szkole - do autorki: spróbuj spytać w poradni, która wydała opinię, powinni mieć namiary na placówki prowadzące wczesne wspomaganie. Jeżeli jesteś z Warszawy to na pewno jest ich bardzo dużo, warto podzwonić i popytać, może gdzieś znajdzie się miejsce.
            U nas dzieciaczki raczej nie czekają, ale to małe miasto, Warszawa raczej oblegana jest.
    • marychna31 jak nie ja to kto 24.02.13, 16:14
      Widzisz- nie wiedziałam , ze chodzi o dużego chłopca i opisałam sytuację dla niemowlęcia.

Jesli chodzi o chłopca z konkretnym problemem (z mową) to nie muszą to być spotkania z psychologiewm ale ze specjalistą. Ze starszym synkiem chodziłam w ramach WWR na integracje sensoryczną. Ty możesz wybrac na przykład logopedę czy neurologopedę. Wpisz sobie w google wczesne wspomaganie rozwoju warszawa. Tam np. próbowałas się umówić?
      www.konwaliowa.pl/poradnia-wspomaganie.php
      Pozdrawiam!
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka