Dodaj do ulubionych

śmierć a firma jednoosobowa

07.04.13, 15:38
przepraszam, że chaotycznie, ale mam pytanie. zmarł nagle mój brat, który prowadził jednoosobową firmę (kilka sklepów). Czy te sklepy powinny zostać natychmiast zamkniete i otworzone dopiero, kiedy zona zalozy firme na siebie, czy moga dzialac. bo konsultowalismy sie z roznymi ksiegowymi i maja zdania podzielone. 2 uwazaja, ze natychmaist zamknac, jedna, że nie. prosze o pomoc, dziewczyny... brat zmarl w piatek, a w sobote normalnie sklepy dzialaly, uwazam, ze to byl blad, a juz otwieranie tych sklepow w przyszłym tyg, to już w ogóle chyba niemożliwe.
Obserwuj wątek
    • shellerka Re: śmierć a firma jednoosobowa 07.04.13, 15:49
      dobry księgowy, ewentualnie osobno zadzwonić do zus, do skarbówki i dopytać.

ja miałam przypadek śmierci osoby prowadzącej dz. jednoosobową, ale to faktycznie była dz. jednoosobowa i ta osoba nie zatrudniala innych ludzi, więc sprawa jakby prostsza. po prostu z aktem zgonu jechałam do wszystkich urzędów i ten akt przedstawiałam w celu wyrejestrowania firmy.

tutaj... jeśli żona chce przejąć interesy męża wydaje mi się najrozsądniej zaczerpnąć rady prawnika.
    • misshim Re: śmierć a firma jednoosobowa 07.04.13, 15:54
      tak,działąlnosc konczy sie z chwila śmierci wlasciciela.
      sklepy powinny zostac zamkniete,pracownicy "podliczeni",wydane swiadectwa pracy dla nich.
      jesli zona chce kontynuowac dzialalnosc powinna- mimo wszystko-w takiej sytuacji-zalozyc jak najszybciej dzialalnosc gospodarcza.z pracownikami podpisane nowe umowy. przyda sie dobra ksiegowa do ogarniecia tego wszystkiego.byłam w podobnej sytuacji wiec wiem z doswiadczenia.
      zycze sił bratowej...
    • daria_konwalia Re: śmierć a firma jednoosobowa 07.04.13, 16:45
      Z firma jednoosobowa jest na tyle problem, ze towar który jest na polkach trzeba zliczyć )inwentaryzacja) i zapłącic bierzacy VAT, reszta to co się nie zamortyzowało, tez trzeba będzie oddac VAT. To sa ogromne koszty. NIc się z tym nie da zrobić. Nie można tego przepisac na zone. Trzeba zamknąć jedna firme i otworzyć druga. Wczesniej poplacic. Zycze żeby US był laskawy i pozwolił w ratach zapłacić.
      • trinkino Re: śmierć a firma jednoosobowa 07.04.13, 17:13
        Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
        Jeśli chodzi o remanent, to doczytałam, że się nie robi, ale to jeszcze wszystko będziemy sprawdzać.
        Problem jest taki, że to sklepy mięsne, więc po zamknięciu sklepów cały towar idzie się j...ć. Więc w sumie należałoby (moim skromnym zdaniem, a z księgowością nie mam nic wspólnego, więc mogę się mylic) zrobić taki remanent i całośc wpisać w straty, bo nikt tego przecież nie przeje ani nie odkupi. A wszystko trafi szlag, zanim bratowa upora sie z otworzeniem nowej firmy, a pogrzebu jeszcze nie było nawet, dopiero w czwarteksad((
        • daria_konwalia Re: śmierć a firma jednoosobowa 07.04.13, 17:43
          MUsisz zrobić remament. Jeśli mieso się popsuje to i tak to spisujesz jak protokół przeterminowanych produktów w kwocie netto ile kg itd. na @ mogę wysłać taka madra tabelke i schodzi to Wam ze stanu. Reszta czyli np. lodówki jeśli jeszcze się nie zamortyzowały będziecie musieli oddac VAT. To sa absurdalne przepisy. Wlasnie jestem w fazie dopisywania mnie do firmy produkcyjnej ojca, jego jednoosobowa już stopniowo nie generuje dochodów, nie maja kosztów. Rownoczenie załozylismy społke po to zebym płynnie mogłą przejąć to co jest jego, co ma mi przepisac. Bo na wypadek nie daj boze jego śmierci, będziemy mieć takie podatki do placenia ze chyba się załame (min. zbudowana jest wielka hala produkcyjna) I tak teraz musimy płacic podwójne zusy i wiele innych podwójnych opłat. Tj. państwo przyjazne małym przedsiebiorca, którzy generują 80% udziału w rynku. Az mi się płakać chce
    • annitka30 Re: śmierć a firma jednoosobowa 07.04.13, 17:41
      nie musi bratowa zamykać sklepów!
      po prostu wstępuje w miejsce zmarłego pracodawcy na zasadzie przejścia zakładu pracy.
      z kp:
      Art. 63(2). § 1. Z dniem śmierci pracodawcy umowy o pracę z pracownikami wygasają, z zastrzeżeniem przepisu § 3.
      § 2. Pracownikowi, którego umowa o pracę wygasła z przyczyn określonych w § 1, przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
      § 3. Przepis § 1 nie ma zastosowania w razie przejęcia pracownika przez nowego pracodawcę na zasadach określonych w art. 23(1).
      jeśli chodzi o ten ostatni, to
      Art. 231. (22) § 1. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, (...)
      § 4 W terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem
      § 6. Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy.

wtedy bratowa nie wydaje świadectw pracy, tylko do akt osobowych pracowników i im do podpisu informację o przejściu zakładu pracy na nią (ew na nią i innych spadkowierców) tak jest z pkt. widzenia prawa pracy. przyznaję nie wiem, jak to wygląda z pkt. widzenia podatkowego, ale myślę, że jak się bratowa szybko zgłosi podając jako dzień rozpoczęcia działalnosci dzięń następny po śmierci pracodawcy to wszystko będzie grało
      • annitka30 Re: śmierć a firma jednoosobowa 07.04.13, 17:46
        jeszcze z komentarza, tak dla wyjaśnienia potocznym językiem ( za Z Hajn):
        Umowa o pracę wygasa z mocy prawa w wypadku śmierci pracodawcy będącego osobą fizyczną. Skutek ten występuje zawsze, gdy pracodawca zatrudniał pracownika dla osobistej obsługi, a nie w prowadzonym przez siebie zakładzie pracy. Dalsze zatrudnianie pracownika przez spadkobierców wymaga w takiej sytuacji zawarcia nowej umowy o pracę. Jeżeli natomiast zmarły pracodawca prowadził zakład pracy, np. zakład rzemieślniczy lub sklep, to dalsze zatrudnienie pracowników zależy od tego, czy zakład ten został przejęty przez spadkobierców, czy nie. W pierwszym przypadku znajduje zastosowanie konstrukcja przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę – art. 231 k.p. Pracodawca ten (spadkobierca lub spadkobiercy) ex lege wstępuje w miejsce dotychczasowego pracodawcy, a stosunek pracy trwa nadal bez potrzeby zawierania nowych umów o pracę . W drugim przypadku, gdy nie dochodzi do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, np. ze względu na brak spadkobierców lub odrzucenie spadku, umowy o pracę zatrudnionych w nim pracowników wygasają (por. też uchwałę SN z dnia 22 lutego 1994 r., I PZP 1/94, OSNAPUS 1994, nr 2, poz. 23). podkreślam, że trzeba się skonsultować, jak to prawidłowo przeprowadzić dla celów podatkowych.
        ale sklepów nie trzeba zamykać, po co towar tracić w takiej jeszcze sytuacji.
    • foringee Re: śmierć a firma jednoosobowa 07.04.13, 17:57
      prawo.rp.pl/artykul/792807,675305-Zona-przejmuje-firme-po-zmarlym-mezu.html
      tu coś znalazłam na ten temat,

spróbuj też zadzwonić na infolinię podatkową : Krajowa Informacja Podatkowa
      czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00
      Z tel. stac.: 801 055 055
      Z tel. kom.: (22) 330 0330
      -tam doradzą z przepisów podatkowych

Jeśli chodzi o założenie firmy przez żonę - to w tym momencie odbywa się to błyskawicznie: może przez internet lub w Urzędzie miasta, tylko księgowa firmy musi jej pomóc w szczegółach (pit,vat, sposoby rozliczen) jeśli sama się nie zna, może wziąć wpis EDG męża i kazac sobie założyć taką samą działalność, rozpocznie działalność jutro...
      Kwestia dopytania rano o szczegóły w urzędzie skarbowym co z towarem, czy sprzedawać na kasę fisk. starej firmy- czy na siebie bez kasy? czy może ma zakres działalności który wymusza posiadanie kasy od razu... No księgowa musi zerknąć w papiery..
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka