Dodaj do ulubionych

Obiad bez mleka i mąki

03.01.14, 09:04
tzn bezmleczny i bezglutenowy, bez czerwonego miesa dla 2 malych dzieci. na razie wymyslilam kartofle. poelccie jakies sprawdzone potrawy, ze skladnikow ogolnodostepnych, taki pod dzieci. chce ugoscic dzieciaki znajomej, odciazyc ja chociaz na jeden dzien, ale na razie wyglada na to, ze porwalam sie z motyka na slonce...
od razu z tego miejsca chce przekazac serdeczne wyrazy wspolczucia dla wszystkich ktorzy musza tak sie zywic/gotowac dla innych. moze jestem jakas nienormalna, ale dla mnie to niewykonalne sad
Obserwuj wątek
    • mamucha-emiluchy Re: Obiad bez mleka i mąki 03.01.14, 09:16
      Wykonalnesmile Jestem na diecie bezmlecznej, bezjajecznej i bezglutenowej (w to wliczając nawet skrobie pszenną).
      Napisze Ci parę przykładowych zasad. Makaron zwykły zamieniasz na kukurydziany bądź ryżowy. Kaszę jęczmienną zamieniasz na jaglaną, gryczaną. Ryż bez ograniczeń. Zagęszczasz zupy/sosy mąką ziemniaczaną, albo kukurydzianą. Do panierowania stosuj te mąki lub jeszcze gryczaną, ryżową.
      Dania obiadowe np.:
      - kasza (gryczana, jaglana) z gulaszem drobiowym+jakaś surówka, ogórek kiszony, lub coś wg uznania,
      - ryż+mięso drobiowe (królicze) z warzywami na patelnię
      - rosół z ryżowym makaronem
      - pomidorowa niezabielana z ryżem lub makaronem kukurydzianym,
      - ziemniaki/frytki/pyzy ziemniaczane/kopytka (własnoręczne lub kupne bez dodatków mąki pszennej)+mięsko+surówka/buraczki/czerwona kapusta itp.

Przez zeszły rok stwierdziłam, że na diecie BG, bezmlecznej i bezjajowej (kurze) da się spokojnie gotować, choć wymaga to pewnej wprawy i przede wszystkim nawyku czytania składu na produktach.
      Powodzenia
        • pederastwa Re: Obiad bez mleka i mąki 03.01.14, 19:41
          Zagęszczasz koncentratem pomidorowym
          Albo miksujesz część warzyw na krem i dodajesz do wywaru
          Może być też odobina mąki ziemniaczej lub kukurydzianej, czy gryczanej
          W przypadku gulaszu dajesz dużo mięsa + cebula, malutko wody, gotujesz do stanu kiedy mięso się lekko zaczyna rozpadać i już. Nie trzeba zagęszczać.
    • neokawa Re: Obiad bez mleka i mąki 03.01.14, 09:18
      To zależy, jak duże dzieci. I czy oprócz tego, że są na diecie, jedzą normalnie. Normalnie - niestraszne im oliwki, kapary, chińska czy tajska kuchnia. Jeśli tak, to naprawdę można poszaleć.
      Kotlety z kasz wszelakich, z selera, z kalafiora, falafele. Kotlety rybne (spokojnie bez buły da się zrobić), ryby zapiekane (pstrąg, trochę ziół, zawinąć w folię i do piekarnika), ogromny wybór zup (wszelkie kremy dyniowe, marchwiowe itp), zwykły barszcz czerwony, ogórkowa, pieczarkowa. "Chińskie" potrawki (starte warzywa podduszone w bulionie, mogą być z poszatkowaną kapustą pekińską, moje dziecko uwielbia z dodatkiem świeżych kiełków fasoli).
    • antyideal Re: Obiad bez mleka i mąki 03.01.14, 09:18
      Nie jest niewykonalne, wiekszosc potraw, ktore je sie tradycyjnie mozna wykonac
      stosujac zamienniki.
      I to nawet gdy, jak w naszym przypadku, oprocz glutenu i nabialu zakazane sa jajka.
      I ryby, i wiekszosc warzyw i mięs ...wink

Tzn. taka dieta to juz przeszłość, ale zaswiadczam ze da się.
    • ichi51e Re: Obiad bez mleka i mąki 03.01.14, 09:41
      Wpisz w google matka weganka i jej dziecko. Kapcie spadaja co mozna zrobic.
      Ja tam tak jem juz z pol roku (zaczelo sie od wykluczenia jaj i mleka - ostatnio tez bez miesa) i w ogole mi nie brak
    • pederastwa Re: Obiad bez mleka i mąki 03.01.14, 09:55
      Ale jaki to problem?
      Ziemniaki, kurczak pieczony, maechewka z groszkiem.
      Kasza gryczana lub jaglana, pulpeciki drobiowe
      Duszony królik + ryż, gotowane brokuły
      Udka z indyka (pieczone, gotowane)
      Ryba gotowana na parze

Obiad bezglutenowy i bezmleczny to pikuś, większosć zwykłych potraw spełnia te kryteria. Trudniej wymyślić śniadanie i kolację, ale też się da.
    • aagnes Re: Obiad bez mleka i mąki 03.01.14, 10:00
      Ok, moze rzeczywiscie dostalam histerii - zrobie jakas potrawke z kuraka z warzywami, do kartofli albo kaszy. pokroje im mase warzyw, na deser zmiksuje owoce z miodem, taki mus zrobie - moze jakos przezyjemy.
    • helufpi Re: Obiad bez mleka i mąki 03.01.14, 10:23
      Rosół drobiowy, grochówka, zupa jarzynowa, ziemniaki+jajko/drób+kalafior/brokuł/szpinak/marchew/dowolne warzywa, zapiekanka z ryżu+fasoli+jajka+z przyprawami, ryż z pomidorami i tuńczykiem, polenta z sosem pomidorowym...
      W czym problem?
      Bez mąki trochę trudniej zrobić śniadanie, ale obiad? Jak się ma ryż, ziemniaki, fasolę?
      To jest problem mentalny - byłam kiedyś na takiej diecie w czasie karmienia i kiedyś nie poinformowałam o tym przed proszonym obiadem u kogoś, wychodząc z założenia, że przecież COŚ na pewno będzie bez mleka/mąki, nie będę robić kłopotu. Myliłam się. Do WSZYSTKIEGO było dodane mleko/mąka, nawet ziemniaki były już poduszone z masłem, a do kawy już było dolane mleko. Dla mnie TO jest niewykonalne, musiałabym się głęboko zastanowić, żeby do wszystkiego dolać śmietany/mleka/masła/zasmażki/bułki tartej.
      • helufpi Re: Obiad bez mleka i mąki 03.01.14, 10:30
        A jeszcze: skoro dzieci to pewnie musi być deser po obiedzie - bezy, gorzka czekolada, owoce, nugat (ale bez opłatka), chałwa, marcepan, bakalie, ryż, mleko sojowe, miód, w dowolnej kombinacji.
    • mvszka Re: Obiad bez mleka i mąki 03.01.14, 11:41
      ja robię naleśniki z mąki kukurydzianej mieszanej z gryczaną, to ja jestem bezglutenowa ale syn bardzo lubi nawet pizzę bezglutenową którą robię i ciasta - a obiad to naprawdę jest żaden problem, większość normalnych obiadów jest nieświadomie bezglutenowa i bezmleczna
      jeśli oprócz gl i mleka dzieci mogą jeść jajka to spoko, dieta taka jest naprawdę bogata
      dużo fajnych przepisów jest na durszlak. pl
      (a do kotletów jako panięrkę polecam mąkę z amarantusa)
    • aaadddaaa83 Re: Obiad bez mleka i mąki 03.01.14, 13:14
      U nas codziennie są obiady bezmleczne i bezmączne. Żyję, mam się dobrze, dzieci też, nie są upośledzone.
      Nie umiesz zrobić zupy bez zabielania i bez makaronu?
      Drugie danie? Do wyboru to koloru - ryż, kasze, drób na wiele sposobów, do tego warzywa na ciepło/surówki z oliwą lub winegretem.
    • przeciwcialo Re: Obiad bez mleka i mąki 03.01.14, 15:31
      Placki ziemniaczane nie wymagają maki, sos do placków tez, surówka tym bardziej.
      Zrobic mozna spagetti z makaronu ryzowego lub kukurydzianego.
      Ja dziś gotuje zupe pieczarkowa z ryżem a na drugie łosoś i pieczone ziemniaki, do tego surówka.
      Bezmlecznie i bezglutenowo.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka