Dodaj do ulubionych

mieszane uczucie-protest rodziców

26.03.14, 14:22
Nie wiem jak Wy....ale ja na poczatku bylam z nimi calym sercem- teraz troche zaczyna mnie draznic cala ta "historia", wciaz malo , malo (btw przy takich potrzebach zawsze niestety bedzie malo) zadne argumenty nie docieraja...Panie swoim ogolnym wizerunkiem zaczynaja mnie draznic...dzieci uposledzone, niepelnosprawne koczujace na korytarzu sejmowym...
Niestety wg. mnie te pieniadze i tak zostana w 90% przezarte a nie wykorzystane na dzieci.Powinien sie zmienic caly system rozliczen rodzic dziecka niepelnosprawnego-panstwo jak to jest na "zachodzie" a nie kasa do lapy
Obserwuj wątek
  • agao_72 Re: mieszane uczucie-protest rodziców 26.03.14, 14:30
   skoro zostaną "przeżarte" to dzieci dostaną coś lepszego do jedzenia, może lepsze ciuchy, może rodzic przez chwilę nie będzie zastanawiał się, czy kupić coś na obiad, czy iść z dzieckiem do kina. a może rodzic sam pójdzie do kina i przez godzinę z hakiem pocieszy się spokojem i samotnością.
   wychowanie dzieci niepełnosprawnych nie sprowadza się tylko do terapii, rehabilitacji i jedzenia. są rzeczy niematerialne, ale też potrzebne np. rozrywka, odpoczynek dla rodzica. a może te pieniądze zostaną przeznaczone na coś dla zdrowego rodzeństwa? to źle? na jakieś zajęcia pozalekcyjne.
   • instant.mind Re: mieszane uczucie-protest rodziców 26.03.14, 14:41
    o przepraszam ale te pieniadze powinny zostac spozytkowane na specjalistyczna opieke, rehabilitacje etc a nie na zwykle jedzenie! taki jest cel teoretycznie takiej zapomogi, idac tym torem rozumowania to wszyscy "biedni" powinni dostac ta minimalna kwote o ktora te panie walcza
    • guderianka Re: mieszane uczucie-protest rodziców 26.03.14, 15:53
     o przepraszam ale te pieniadze powinny zostac spozytkowane na specjalistyczna o
     > pieke, rehabilitacje etc a nie na zwykle jedzenie!

     Na szcześćie nie TY o tym decydujesz-pieniądze są ZA REZYGACJĘ z pracy zawodowej by opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem
     --
     ZSzM

     https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/aj/bi/e83n/A8WTTObXAoZ7NOGD9X.jpg
    • morekac Re: mieszane uczucie-protest rodziców 26.03.14, 16:17
     Te pieniądze to są pieniądze na to, żeby osoba opiekująca się ON miała z czego żyć. I tak to się nazywa.
     Jeśli zazdrościsz, że dostają jakąś kasę 'za nic', to się zamień.
     --
     -------------------------------------------------------------
     "a przecież można pozostać człowiekiem nawet jeśli jest się nauczycielem" by Grave_digger
    • attiya Re: mieszane uczucie-protest rodziców 26.03.14, 17:07
     a przyszło ci do głowy, że takie niepełnosprawne dziecko czasem musi jak to niektórzy tu piszą/myślą "żreć" specjalistyczne mieszanki podawane w inny niż łyżką sposób?
     oni nie żyją powietrzem tylko dlatego, że nie są "normalni" jak ty uncertain
     żenujące są takie wypowiedzi uncertain
     --
     Mrożona zygota w ciekłym azocie - bez wątpienia człowiek obdarzony "duszą nieśmiertelną". Niechciane dziecko księdza... no, to takie ni to, ni sio...
     redheadfreaq
     • memphis90 Re: mieszane uczucie-protest rodziców 29.03.14, 20:47
      > a przyszło ci do głowy, że takie niepełnosprawne dziecko czasem musi jak to nie
      > którzy tu piszą/myślą "żreć" specjalistyczne mieszanki podawane w inny niż łyżk
      > ą sposób?
      Specjalistyczne mieszanki podawane w inny niż łyżką sposób (sonda, gastrostomia) są akurat w pełni refundowane, więc nie trafiłaś z tym akurat argumentem... Większym problemem jest to, że preparaty podawane właśnie łyżką są pełnopłatne i cholernie drogie.
      --
      "Bywasz piekącym jadem trollów na internetowym forum
      Wiwat Polonia Frustrata, wiwat to psychopata
      Jam nieudacznik, grafoman i śmieć" Strachy na lachy
   • memphis90 Re: mieszane uczucie-protest rodziców 29.03.14, 20:44
    > skoro zostaną "przeżarte" to dzieci dostaną coś lepszego do jedzenia, może leps
    > ze ciuchy, może rodzic przez chwilę nie będzie zastanawiał się, czy kupić coś n
    > a obiad, czy iść z dzieckiem do kina. a może rodzic sam pójdzie do kina i przez
    > godzinę z hakiem pocieszy się spokojem i samotnością.
    To ja też poproszę. Nie mam dzieci niepełnosprawnych, ale też chciałabym mieć lepsze ubrania dla nich, lepsze rzeczy do jedzenia czy wreszcie wyjście do kina. Czy ja i moje dzieci jesteśmy gorsi?
    --
    "Bywasz piekącym jadem trollów na internetowym forum
    Wiwat Polonia Frustrata, wiwat to psychopata
    Jam nieudacznik, grafoman i śmieć" Strachy na lachy
   • nisar Re: mieszane uczucie-protest rodziców 26.03.14, 14:44
    Na tym etapie uważam, że rodzice powinni przyjąc proponowane zasiłki POD WARUNKIEM zagwarantowania im np. pełnej refundacji leków, pieluch, sprzętu i rehabilitacji. Z jednej strony - o to chyba właśnie chodzi, żeby nie oddawac się upokarzającemu zbieraniu plastikowych nakrętek, żeby kupic ssak czy respi, z drugiej - takim żądaniom trudno coś zarzucic, więc i nastawienie społeczne byłoby inne.
  • peggy_su Re: mieszane uczucie-protest rodziców 26.03.14, 15:13
   Zmartwię Cię, ale one zostaną przezarte. Za 1000 zł kupi się jedzenie, pieluchy, leki i tyle. Taka kasa nie starczy na specjalistyczną opiekę czy terapię.
   Po drugie właśnie o to w tym chodzi, że jak rodzic był zmuszony rzucić pracę by zająć się chorym dzieckiem to niestety nie ma możliwości zarobić na siebie, więc pieniądze powinny wystarczyć na podstawowe potrzeby rodzica i dziecka.
   --
   zcalychsil.blogspot.com/
  • jagienka75 Re: mieszane uczucie-protest rodziców 26.03.14, 15:28
   > Niestety wg. mnie te pieniadze i tak zostana w 90% przezarte a nie wykorzystane
   > na dzieci.Powinien sie zmienic caly system rozliczen rodzic dziecka niepelnosp
   > rawnego-panstwo jak to jest na "zachodzie" a nie kasa do lapy   jeśli zostaną one "przeżarte", to między innymi przez te chore dzieci.
   rodzic też musi coś "żreć", żeby mieć siłę do opieki nad chorym dzieckiem.


   --
   Ludzie często domagają się prawdy, ale rzadko lubią jej smak.
  • premeda Re: mieszane uczucie-protest rodziców 26.03.14, 15:33
   Ja tam jestem cyniczna i praktyczna do bólu. Jeśli rząd twierdzi, że nie ma kasy na specjalistyczną opiekę i leczenie dla niepełnosprawnych dzieci to powinien robić wszystko, żeby takich dzieci rodziło się jak najmniej. Czyli wszystkie badania dostępne i ewentualna aborcja dostępne na życzenie. (I nie pitolenie, że kaluzule sumienia i inne takie, na coś takiego w państwowej służbie miejsca nie ma. Jak ktoś chce się zasłaniać sumieniem to niech kościół mu szpital założy.) I wtedy można takim dzieciom zagwarantować jakieś minimum i ewentualnie powiedzieć przykro nam to był wasz wybór. Za wszelkie niepelnosprawności wynikające z błędów medycznych powinny być odpowiednie, wysokie odszkodowania. W obecnej sytuacji trudno trza wziąć problem na klatę i system zmienić, a nie dawać ochłapy do ręki.
   --
   "Śmierć jest przejawem skrajnego niedoboru zdrowia" Beleth
  • ewa_mama_jasia Re: mieszane uczucie-protest rodziców 26.03.14, 15:41
   A ja ich rozumiem, choc też uczucia mam mieszane. Prawda jest taka, że są zdesperowani. Gdyby nie przyszli z dziećmi, pies z kulawa nogą by z nimi pewnie nie rozmawiał. Pewnie jest to już sprawa typu "cel uświęca środki". Owszem, przebudowa systemu rozliczania się za potrzeby chorego dziecka byłaby lepsza i sensowniejsza, ale to jest praco - i czasochłonne. Nic "na już", "na teraz". Na juz, na teraz można tylko wyciągnąć pieniądze. I to własnie rodzice w sejmie robią.
   Ten 1000 zł w kontekście potrzeb: mieszkania, wyżywienia, środków higienicznych, opatrunkowych, rehabilitacji (sprzet, turnusy, zajęcia) to jest kwota smieszna. Ale ten tysiąc zł pomnożony przez liczbę dzieci, razy liczba miesięcy w roku, to już dużo.
   Te pieniądze na pewno można skądś wziąć. Problem jest taki, że rozdawanie pieniędzy jest bardzo zbiurokratyzowane. I mocno rozliczane. Instytucja często nie przyzna się, że czegoś nie wydała na tyle szybko, żeby te pieniądze wróciły i mozna było je dac komuś innemu. Albo na koniec roku oddają, albo wydają byle by wydać. I zeby nikt się nie czepiał że oddajemy.
   Np. co roku podobno samorządy zwracały ok. 30% środków nie wydatkowanych na wyprawki szkolne dla wielodzietnych i biednych. Zwracały na tyle późno, ze już nie można było nikomu ich przesunąć. Z tym się wiąże roczny plan budżetowy. W perspektywie kilkuletniej (2-3 lata) można byłoby nimi sensowniej manipulowac. W skali roku - brakuje czasu.
   Poza tym wydaje się środki na różne niekoniecznie niezbędne rzeczy. Np .na odprawy górniczo - hutnicze swego czasu. Na becikowe każdemu przez kilka lat. Bez względu czy potrzebował czy nie. I takie przykłady możnaby mnożyć.
   --
   Jasiek urodził się 23.10.2005r. o godz. 18.20
   • anulka.p Re: mieszane uczucie-protest rodziców 26.03.14, 15:53
    Jeszcze jeden taki wątek, a naprawdę rzygnę. Nie wiedziałam, że jest aż tak źle z polskim społeczeństwem, naprawdę. Wyszukiwanie rzekomo kompromitujących zdjęc (wczasy z dzieckiem w Chorwacji, litości, żeby to jeszcze jakieś Abu Dhabi było) jak w watku obok, szczucie na te kobiety, czyste esbeckie metody.
    • pe.tronela Re: mieszane uczucie-protest rodziców 26.03.14, 16:16
     No coz... Wszyscy sobie dokladnie obserwujemy, jak rzad wlasnie zle wydaje nasze pieniadze - owszem na grupe spoleczna ktora nalezy wesprzec, nie zmienia to jednak faktu, ze te pieniadze zostaja wlasnie tragicznie zle wydane. Dlatego, ze ta grupa spoleczna zazyczyla sobie wsparcia akurat w ten a nie inny sposob. I juz. A mozna bylo zaczac robic cos rozsadnego. Oczywiscie, ze rozsadnego systemu nie zbuduje sie szybko, szybciej jest wreczyc kazdemu po 1.000 zl. Rzeczywiste zmiany odsunie to znow hen hen daleko. Przy okazji znajdzie sie tez troche osob, ktorym te pieniadze rzeczywiscie umozliwia zakup cieplej kolacji i pieluch. Nie przecze. Tyle ze od takiej pomocy mamy MOPS. A rozsadnego systemu pomocy niepelnosprawnym dzieciom jak nie mielismy tak nie bedziemy mieli. Rzad interesuje sie tylko tym, jak dlugo uda mu sie zostac rzadem. Rodzice niepelnosprawnych dzieci chca rekompensaty za chorobe dzecka i oplaconej posady. A szkoda. Mozna bylo zaczac cos budowac.
     • guderianka Re: pe.tronela 26.03.14, 16:22
      Dlatego, z
      > e ta grupa spoleczna zazyczyla sobie wsparcia akurat w ten a nie inny sposob. I
      > juz. A mozna bylo zaczac robic cos rozsadnego


      Uzawodowienie świadczenia i jego podwyższenie to jeden z postulatów wnoszonych od lat..Uwypukla się aspekt finansowy-bo ten można załatwić od ręki uncertain O innych się nie wspomina, awet dziennikarze podczas wczorajszej konferencji nie pytali o nie uncertain

      Rzad interes
      > uje sie tylko tym, jak dlugo uda mu sie zostac rzadem. Rodzice niepelnosprawnyc
      > h dzieci chca rekompensaty za chorobe dzecka i oplaconej posady


      Myślę, że chcą zyć normalnie-pracować, mieć hobby i pasję, wiele osób mając odpowiednie wsparcie o którym piszesz na skrzydłach wróciłoby do pracy -wiedząc że dziecko ma właściwą opiekę w szkole/po szkole, w przedszkolu itd
      --
      ZSzM

      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/aj/bi/e83n/A8WTTObXAoZ7NOGD9X.jpg
    • morekac Re: mieszane uczucie-protest rodziców 26.03.14, 19:00
     Złota rybka złowiona przez Polaka zapytała: - Czego byś chciał, obywatelu?
     Ale nim wypowiesz życzenie, pamiętaj, że cokolwiek ci dam, twój sąsiad
     dostanie to w dwójnasób.
     Na co usłyszała życzenie: - Wykol mi, rybko,
     jedno oko.

     --
     -------------------------------------------------------------
     "a przecież można pozostać człowiekiem nawet jeśli jest się nauczycielem" by Grave_digger
  • skarolina Re: mieszane uczucie-protest rodziców 26.03.14, 16:16
   Ja mam mieszane uczucia z zupełnie innych powodów. Bo nie neguję absolutnie tego, że rodzic, który nie ma możliwości zapewnienia innej niż własna opieki dziecku niepełnosprawnemu nie podejmuje pracy zawodowej nie ze swojej winy. I że pomoc jest mu potrzebna. Ale niepełnosprawności są różne, a o ile się dobrze orientuję (choć pewności nie mam), to większość wrzucanych jest do jednego wora.

   Mam trzy znajome rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. W przypadku pierwszej dziecko, siedmioletnie jest absolutnie niesamodzielne, nie siedzi nawet, nie mówi, właściwie nie porusza rękami, rurka tracheotomijna, ssak, karmienie papkami przez rurkę, pieluchy, całodobowa opieka - albo takim dzieckiem zajmie się rodzic albo podejrzewam, że zostawałby DPS, bo znalezienie opieki na 10 h dziennie raz, że graniczy z cudem, dwa, że byłoby potwornie drogie, to nie zwykła opieka nad dzieckiem. Więc logiczne, że matka z dzieckiem zostaje, a państwo to, co zaoszczędzi na DPS-ie w jakiejś części mogłoby przeznaczyć na pomoc tej matce.

   Druga rodzina - samotna matka z mocno niepełnosprawną córką - córka, również lat 7, właśnie zaczyna chodzić, choć lekarze byli sceptyczni. Matka mnóstwo czasu i energii wkłada w rehabilitację dziecka, jednocześnie nie było jej stać na to, żeby zrezygnować z pracy, więc znalazła dziecku żłobek, a potem przedszkole integracyjne. Nie wiem, co będzie, jak dziecko będzie za duże, żeby być w takiej placówce.

   Pierwsza rodzina nie wiem, czy korzysta z zasiłku, ojciec nieźle zarabia, ale myślę, że stopień niepełnosprawności taki, że pewnie dostaje świadczenia. Druga rodzina - matka pracuje, zasiłku więc nie pobiera, o rehabilitację walczy jak lwica na wszystkie sposoby, 1%, nakrętki itd, rehabilitacja daje efekty.

   I trzecia rodzina - chłopiec z zespołem Downa, ale bez dodatkowych wad typu padaczka czy wada serca, jak to się zdarza. Rozwija się bardzo dobrze, rodzice mnóstwo czasu i energii poświęcają na rehabilitację, ojciec nie pracuje, zajmuje się synem, świadczenie ostatnio wywalczyli, po odwołaniu. I tu właśnie mam mieszane uczucia - bo dziecko chodzi do przedszkola, matka pracuje, ale nie jest to praca 8 h dziennie, a zasiłek, bo dziecko niepełnosprawne a ojciec w domu, jest.

   Jak dla mnie - zasiłki tak, nawet wyższe, ale tam, gdzie faktycznie alternatywą jest opieka w domu albo DPS, w którym miejsce jest dla państwa kosztowniejsze niż zasiłek dla rodzica pozostającego w domu.
    • skarolina Re:skarolina 26.03.14, 16:52
     Piszę o tych pieniądzach, które się dostaje za rezygnację z pracy, żeby opiekować się dzieckiem.
     --
     Dzieciaki ze szkół muzycznych
     • lily-evans01 Re:skarolina 26.03.14, 18:13
      Tzw. pielęgnacyjny?
      Ile to było, 820 brutto? Rewelacja...
      --
      "Biegaj zanim zaczniesz chodzić! Lataj zanim zaczniesz pełzać! Ale zawsze naprzód! (...) Wszystko albo nic, Tolliverze!"
   • quba Re: mieszane uczucie-protest rodziców 26.03.14, 21:07
    skarolina napisała:
    I trzecia rodzina - chłopiec z zespołem Downa, ale bez dodatkowych wad typu pad
    > aczka czy wada serca, jak to się zdarza. Rozwija się bardzo dobrze, rodzice mnó
    > stwo czasu i energii poświęcają na rehabilitację, ojciec nie pracuje, zajmuje s
    > ię synem, świadczenie ostatnio wywalczyli, po odwołaniu. I tu właśnie mam miesz
    > ane uczucia - bo dziecko chodzi do przedszkola, matka pracuje, ale nie jest to
    > praca 8 h dziennie, a zasiłek, bo dziecko niepełnosprawne a ojciec w domu, jest

    Nie rozumiem, czy dlatego, że dziecko ma wg ciebie TYLKO zespół Downa, ma zostać ukarane i nie dostawać zasiłku?
    A fakt, że ojciec zajmuje się dzieckiem i na pewno z nim pracuje, by się rozwijało jak najlepiej wg ciebie zasługuje NA KARĘ, w postaci odebrania zasiłku?
    No daruj...
    --
    Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza... To jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje, od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy.
    • skarolina Re: mieszane uczucie-protest rodziców 27.03.14, 09:03
     > Nie rozumiem, czy dlatego, że dziecko ma wg ciebie TYLKO zespół Downa, ma zosta
     > ć ukarane i nie dostawać zasiłku?
     > A fakt, że ojciec zajmuje się dzieckiem i na pewno z nim pracuje, by się rozwij
     > ało jak najlepiej wg ciebie zasługuje NA KARĘ, w postaci odebrania zasiłku?
     > No daruj...

     No nie rozumiesz - matka pracuje 4 h dziennie, dziecko przebywa w tym czasie w dobrym przedszkolu integracyjnym, w zespole szkolno-przedszkolnym, który zapewni mu edukację przez najbliższe kilkanaście lat. Matka ma pracę taką, że ewentualnie zwolnienia lekarskie nie stanowią problemu (nie, nie, nie jest nauczycielką, inne dzieci nie będą na tym tracić tongue_out). Ojciec w czasie pracy matki NIE zajmuje się dzieckiem, bo przebywa ono w przedszkolu - dlatego uważam, że w tym przypadku świadczenie pielęgnacyjne jest nadużyciem i znacznie lepiej byłoby, gdyby je dostała osoba, która faktycznie nie może pracować, bo dziecko bezdyskusyjnie wymaga jej całodobowej opieki. Ten ojciec mógłby iść do pracy, bo tu w żaden sposób nie zachodzi konieczność całodobowej opieki.

     I o to mi chodzi, wszystkie przypadki niepełnosprawności do jednego wora i po równo.


     • agamama123 Re: mieszane uczucie-protest rodziców 27.03.14, 12:27
      To może ja odpowiem Ci z perspektywy matki dziecka z ZD.
      Mój syn jako 5 latek poszedł do przedszkola - w ramach podstawy programowej. W przedszkolu do którego uczęszczał podstawa programowa realizowana była w godzinach 8.30 -13.30. Ciężko jest w tym przedziale czasowym po odstawieniu dziecka do przedszkola, pojechać do pracy i wrócić na czas. Już gdzieś to pisałam: Zespół Downa to nie tylko skośne oczy. To szereg zaburzeń, których nawet jak nie widać to są.To konieczność wykonywania bardzo często badań wszelkiego typu (np. pod kątem niedoczynności tarczycy, cukrzycy). To wizyty u specjalistów, które niestety - przeważnie można załatwić w godzinach przedpołudniowych. Opieki na dziecko drugi rodzic ma 2 dni w ciągu roku a jakoś nie wierzę w te całe tabuny pracodawców, którzy przychylnym okiem patrzą na pracownika, który 4 raz w miesiącu bierze wolne bo ma zachciankę pt: wizyta w poradni specjalistycznej na drugim końcu Polski...Nie każdy posiada tłum babć, cioć i przyjacielskich sąsiadek skłonnych w każdej chwili rzucić wszystko i zająć się naszym dzieckiem. na etapie przedszkola w sumie jest jeszcze znośnie. Potem pojawia się szkoła i następuje odwrotność tego co w przypadku dziecka zdrowego. Bo co ma zrobić rodzic UPOŚLEDZONEGO umysłowo dziecka, które ma TYLKO ZD, kiedy to dziecko rozpoczyna naukę na drugą zmianę w szkole ale np od rana, w drugim końcu miasta ma zajęcia terapeutyczne przez godzinę? A miasto nie gwarantuje busa? tak jest w moim przypadku. Mój syn ma terapię na obrzeżach miasta - 45 minut zajęć. bezpośredni z tej terapii jedzie na rewalidację. Znowu 45 minut. A potem ma 3 godziny przerwy i dopiero rozpoczynają się lekcje.... I nie ma, że boli. Rodzice dzieci zdrowych muszą pamiętać o jednym: ich dzieci, prędzej czy później na wszystkie zajęcia szkolne i dodatkowe będą w stanie udać się same. Dziecko z ZD w przeważającej liczbie przypadków będzie wymagać opiekuna.
      Ja mam ogromne szczęście - mój mąż ma stałą pracę a na dodatek pracodawcę, który rozumie problem niepełnosprawności. Ale nie oznacza to, że może ZAWSZE kiedy jest taka potrzeba brać urlop. A ja np nie jestem w stanie utrzymać mojego ważącego 45 kg syna podczas pobrania krwi. Nie dam rady. Nie utrzymam go też chwile potem - gdy po każdym pobraniu mdleje.
      To nie jest tak, że ja marudzę, użalam się. Po prostu widzę jak to jest mieć dziecko niepełnosprawne (a mając dwoje z różnymi dysfunkcjami mam dość szerokie spojrzenie na to) a dziecko zdrowe. Myślę o moim najmłodszym synu i mam świadomość, że życie ze zdrowym dzieckiem to sama przyjemność. Człowiek też pewnie bywa zmęczony, pada na twarz. Ale inaczej.
      skarolina napisała, że w przypadku dziecka z ZD (tego konkretnego), nie ma potrzeby sprawowania całodobowej opieki. Zapomniała tylko o jednym. To dziecko może nie ma wady serca, układu pokarmowego, nerek. Ale nadal jest dzieckiem upośledzonym umysłowo. A do przedszkola chodzi tez z tego samego powodu co zdrowe dziecko autorki postu: bo potrzeba uspołeczniania jest zawsze - bez względu na liczbę chromosomów.
      --
      1% podatku - 100% serca - Dla Kacperka i Bartosza

      Jesteś mały jak muszelka, którą los zesłał nam
      • larrisa Re: mieszane uczucie-protest rodziców 27.03.14, 12:35
       No więc nie ty byś wracała na 13.30 po dziecko, ale wykwalifikowany personel, nie jeździłabyś po terapeutach na drugi koniec miasta bo terapeuta przyjedzie do ciebie itd. itd.
       Ja sama widzisz - nie masz siły na utrzymanie 45kg dziecka, wcale mnie to nie dziwi. Robi to mąż.
       A co jak nie ma męża? Dopłata państwa do przeszłej emerytury niepracującej matki coś zmieni?
       Dlatego potrzebny jest indywidualny dobór odpowiedniego personelu do odpowiednich niepełnosprawnych i ich schorzeń.
       • agamama123 Re: mieszane uczucie-protest rodziców 27.03.14, 12:45
        Zgadzam się z Tobą. Ale na dzień dzisiejszy nie widzę realnej możliwości wprowadzenia takich zmian ponieważ nasz rząd od lat tylko OBIECUJE zmianę systemu. Na obiecankach się kończy. Znam wielu rodziców, którzy z pocałowaniem reki przyjęliby każdą prace w zamian za zapewnienie wyspecjalizowanej opieki ich dzieciom.

        --
        1% podatku - 100% serca - Dla Kacperka i Bartosza

        Jesteś mały jak muszelka, którą los zesłał nam
      • skarolina Re: mieszane uczucie-protest rodziców 27.03.14, 13:52
       Skarolina napisała o konkretnym dziecku, którego matka pracuje 4 h dziennie i to nie w każdym tygodniu, ma wolnego więcej niż nauczyciel. Może dziecko spokojnie zawieźć do przedszkola i z niego przywieźć i się nim zająć, naprawdę.

       I skarolina pisze, myślała, że wyraźnie, że zasiłki, świadczenia, jak najbardziej, ale nie po równo dla wszystkich, bo ten kto potrzebuje mniej, zabiera temu, kto potrzebuje więcej, budżet nie jest z gumy. I dlatego przeciwna jestem rozwiązaniu na chybcika typu "to damy wam 1000 zamiast 800", to nie jest rozwiązanie sprawy.
       --
       Dzieciaki ze szkół muzycznych
       • agamama123 Re: mieszane uczucie-protest rodziców 27.03.14, 14:45
        Zgadzam się z Tobą w pewnym zakresie. Nie bardzo tylko wiem w jaki sposób ocenić kto potrzebuje więcej?
        Budżet nie jest z gumy. Ja tez uważam, że ta decyzja o zasiłkach jest nietrafiona. Niemniej - nie mając żadnych perspektyw na poprawę sytuacji, wolę te 180 PLN w kieszeni więcej niż czekanie nie wiadomo ile na zmianę systemu.
        --
        1% podatku - 100% serca - Dla Kacperka i Bartosza

        Jesteś mały jak muszelka, którą los zesłał nam
        • skarolina Re: mieszane uczucie-protest rodziców 27.03.14, 16:00
         agamama123 napisała:

         > Zgadzam się z Tobą w pewnym zakresie. Nie bardzo tylko wiem w jaki sposób oceni
         > ć kto potrzebuje więcej?
         > Budżet nie jest z gumy. Ja tez uważam, że ta decyzja o zasiłkach jest nietrafio
         > na. Niemniej - nie mając żadnych perspektyw na poprawę sytuacji, wolę te 180 PL
         > N w kieszeni więcej niż czekanie nie wiadomo ile na zmianę systemu.

         Nie ukrywam, że nie śledzę bardzo uważnie całej tej sprawy, ale czy mi się wydaje, czy protestujący rodzice nie mają jakichś specjalnych propozycji kompleksowego rozwiązania problemu? Istnieje jakieś stowarzyszenie, które pracuje nad projektem, który możnaby przedyskutować z rządem, ministerstwem? Bo problem nie pojawił się teraz, on narasta od lat i można było w tym czasie chyba stworzyć organizację, która mogłaby być partnerem w rozmowach z przedstawicielami władz? Ale żeby być postrzeganym jako partner do rozmowy, warto być dobrze przygotowanym merytorycznie. Nikt tak dobrze, jak Wy, rodzice dzieci niepełnosprawnych, nie zna realiów, problemów i wszystkich niuansów tej sytuacji. Dlatego sama okupacja sejmu i krzyczenie o podwyżki świadczeń nie mogą być mimo wszystko postrzegane pozytywnie. Znacznie sensowniejszy wydźwięk miałby ten protest, gdyby zamiast (albo choćby oprócz) żądań o podwyższenie świadczeń ta grupa wystąpiła z konkretnymi propozycjami. Tutaj w wątku padło sporo mądrych słów nie o podwyższaniu świadczeń i rozdawaniu dodatkowych pieniędzy do ręki, ale o innych możliwościach pomocy, przez wsparcie, opiekę nad dzieckiem, żeby rodzic mógł pracować - przeczytaj np. posty Larissy. Ale tego w postulatach rodziców protestujących nie słyszę. Ja rozumiem desperację, ale jestem zwolenniczką działań konstruktywnych.         • guderianka Re: mieszane uczucie-protest rodziców 27.03.14, 16:31
          czy protestujący rodzice nie mają jakichś specjalnych propozycji kompleksow
          > ego rozwiązania problemu?

          mają, od lat

          Istnieje jakieś stowarzyszenie, które pracuje nad pro
          > jektem, który możnaby przedyskutować z rządem, ministerstwem?

          istnieją-od lat
          i rozmawiają z nimi-od lat
          on narasta od lat i można było w tym czasie chyba stworzyć org
          > anizację, która mogłaby być partnerem w rozmowach z przedstawicielami władz?

          jw.

          jak Wy, rodzice dzieci niepełnosprawnych, nie
          > zna realiów, problemów i wszystkich niuansów tej sytuacji

          jacy "WY"?

          żądań o podwyższenie świadczeń ta grupa wystąpiła z konkr
          > etnymi propozycjami.

          wystąpiła

          Ale tego w postulatach rodziców protestujących nie
          > słyszę

          bo jak sama przyznałaś
          Nie ukrywam, że nie śledzę bardzo uważnie całej tej sprawy

          --
          ZSzM

          https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/aj/bi/e83n/A8WTTObXAoZ7NOGD9X.jpg
          • skarolina Re: mieszane uczucie-protest rodziców 27.03.14, 18:14
           > czy protestujący rodzice nie mają jakichś specjalnych propozycji kompleksow
           > > ego rozwiązania problemu?

           > mają, od lat

           To kto i gdzie je przedstawił?

           > Istnieje jakieś stowarzyszenie, które pracuje nad pro
           > > jektem, który możnaby przedyskutować z rządem, ministerstwem?

           > istnieją-od lat
           > i rozmawiają z nimi-od lat

           A gdzie są teraz?


           jak Wy, rodzice dzieci niepełnosprawnych, nie
           > > zna realiów, problemów i wszystkich niuansów tej sytuacji

           > jacy "WY"?

           O ile dobrze zrozumiałam, jesteś matką dziecka niepełnosprawnego?

           > Ale tego w postulatach rodziców protestujących nie
           > > słyszę

           > bo jak sama przyznałaś
           > Nie ukrywam, że nie śledzę bardzo uważnie całej tej sprawy
           >

           Ale biorąc udział w tej dyskusji jednak przejrzałam doniesienia medialne - znalazłam postulaty o podwyższenie świadczeń i uznanie opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym za pracę. Czyli kompleksowe rozwiązania i ułatwienie życia w inny sposób niż za pieniądze dawane do ręki nie są raczej przedmiotem dyskusji.
           --
           Dzieciaki ze szkół muzycznych
           • guderianka Re: mieszane uczucie-protest rodziców 27.03.14, 19:29


            Zakładka nasze dokonania

            Stowarzyszenie "Mam przyszłość"- to obena w Sejmie grupa-dokonania możesz prześledzić w necie

            i inne organizacje pozarządowe
            A gdzie są teraz?
            j.w.

            O ile dobrze zrozumiałam, jesteś matką dziecka niepełnosprawnego?
            jestem w jednej osobie-ale skoro zwracasz się do mnie na jakiej podstawie Ty, która sama nie sledzisz sytuacji twierdzisz, ze nie znam problemów i niuansów? co konkretnie masz na myśli?

            Ale biorąc udział w tej dyskusji jednak przejrzałam doniesienia medialne - znal
            > azłam postulaty o podwyższenie świadczeń i uznanie opieki nad dzieckiem niepełn
            > osprawnym za pracę. Czyli kompleksowe rozwiązania i ułatwienie życia w inny spo
            > sób niż za pieniądze dawane do ręki nie są raczej przedmiotem dyskusji


            Niestety-nie są-i to mnie boli
            Skupiono się tylko na finansach-tylko te postulaty zostały "usłyszane", na nie zareagowano. Niewiele jest o tym w doniesieniach medialnych- bo słowa te padały w materiałach "na żywo"- nie są więcej publikowane (dlaczego ?)

            --
            ZSzM

            https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/aj/bi/e83n/A8WTTObXAoZ7NOGD9X.jpg
            • skarolina Re: mieszane uczucie-protest rodziców 27.03.14, 20:27
             Przejrzałam zakładkę "Nasze dokonania" - faktycznie, są postulaty o charakterze innym niż żądania finansowe - głównie w roku 2008 i zwykle jest to jeden punkt po 3-4 mówiących o zasiłkach i świadczeniach.
             --
             Dzieciaki ze szkół muzycznych
             • guderianka Re: mieszane uczucie-protest rodziców 27.03.14, 21:30
              To stowarzyszenie najpierw istniało w postaci forum rodziców niepełnosprawnych, którzy z czasem zaczęli rozmawiać nt tego co ich otacza i durnych przepisów. Postanowili coś z tym zrobić. Zorganizowano akcję -napisano petycję do premiera Tuska zbierano podpisy w wielu miastach Polski, nawiązywano kontakt z posłami z danych regionów. Ja również zbierałam te podpisy-wszystkie one zostały wysłane do premiera, rozpoczęły się spotkania z reprezentantami rodziców-ze względu na odległości i stan dzieci obowiązek ten na siebie wzięli rodzice najbardziej mobilni, zaangażowani ale też blisko mieszkający. Powołano do życia Stowarzyszenie, byłam jego członkiem aktywnym-potem a racji polepszenia się sytuacji zdrowotnej córki, powrotu do życia zawodowego stałam się martwym członkiem i 2 lata temu-wystąpiłam ze struktur-formalnie nie jestem tam nikim-sercem zawsze będę z nimi. Podejmowałam działania poprzez "pokazanie siebie" w lokalnych mediach-tv, prasa, pisma do polityków- ( z marnym odzezwem-tylko 2-3 odezwało się i obiecało poparcie-poseł Litwiński - napisał mi sms, poseł Brudziński-wysłał list, olał 'mój" poseł obecny Minister Zdrowia), jestem w temacie blisko -choć nie najbliżej- i boli mnie jeśli ktoś (Ty) mówi, że się nie znam-to jest niesprawiedliwe i tyle.
              Ludziom dano kasę, kazano sobie radzić, nauczono ich że jest ona wyjściem z problemu-a teraz ma się pretensję, że chcą tych pieniędzy więcej (co wcale nie oznacza milionów) i nie zwraca się uwagi na pozostałe postulaty. Zwłaszcza że dla mnie jako obywatela żenujące jest, że moje państwo NIE WIE o pewnych problemach, a jeśli wie to jest na nie głuche.
              --
              ZSzM

              https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/aj/bi/e83n/A8WTTObXAoZ7NOGD9X.jpg
  • vivaluna Re: mieszane uczucie-protest rodziców 26.03.14, 16:23
   To jest objaw desperacji tych matek, nie siedzą tam dla własnej przyjemności. Odrobina zrozumienia by się przydała, to nie są osoby opływające w dostatek i przyjemności.
   Już widzę "inny system rozliczeń" w naszej Polsce. Skończyłoby się z comiesięcznym zasuwaniem po urzędach ze stertą papierów i zaświadczeń, tłumaczeniem, upokorzeniem oraz z czekaniem z biciem serca czy zmieszczę się w "widełkach" czy też nie.
   Należy też pamiętać, że nie wszystkie dzieci niepełnosprawne to dzieci, które urodziły się "takie" w wyniku wad rozwojowych płodu. Choroba może się pojawić u zdrowego dziecka, mogą nastąpić uszkodzenia okołoporodowe, może dojść do wypadku w wyniku czego dziecko stanie się niepełnosprawne. Nie życzę nikomu ale każdą z nas może spotkać taki los.
  • quba Re: mieszane uczucie-protest rodziców 26.03.14, 16:44
   W kraju, w którym mieszka moja siostra, na dziecko niepełnosprawne dostaje pieniądze od państwa, za które może utrzymać i dziecko i siebie, i stać ją na leczenie, rehabilitację, wyjazdy na wakacje, samochód specjalnie przystosowany do potrzeb rodziny, kupowanie ubrań, dobre jedzenie.
   Jest to kraj w Europie, średniozamożny, wcale nie bogatszy od Polski.
   Matka niepełnosprawnego dziecka po prostu nie musi pracować, a może się zająć sama godziwą opieką, jeśli chce.
   Jeśli nie chce sama opiekować się własnym dzieckiem, może pracować, a dziecko odwozić do ośrodka rehabilitacji dziennej, za który nie musi płacić, tylko za jedzenie dziecka tam.
   Wszystko na ten temat.

   --
   Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza... To jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje, od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy.
  • attiya Re: mieszane uczucie-protest rodziców 26.03.14, 17:05
   nie wiem jak ci to powiedzieć ale wyobraź sobie że nawet, NAWET te niepełnosprawne dzieci muszą coś jeść, nie samą rehabilitacją człowiek żyje, czasem nawet dziecko w ciężkim upośledzeniu ma prawo do lepszego kawałka mięsa uncertain
   --
   Wolimy słyszeć krzyk mrożonych zarodków niż krzyk bitego dziecka za ścianą
   Dr Anita Kucharska-Dziedzic, Stowarzyszenie BABA
  • majenkir Re: 26.03.14, 17:21
   Czy wy bezduszne babusy na prawde nie rozumiecie, ze nie ma wiekszej tragedii dla czlowieka, niz miec chore dziecko??? Zazdrosne indywidua. Chcialaby jedna z druga miec dziecko uposledzone czy sparalizowane?? Moze adoptujcie sobie jakas mala "roslinke?? Zobaczycie jakiej sie nachapiecie kasy. Bedzie kawior, kostiumy od Chanel I torby LV.

   Moze I te matki sa nastawione bojowniczo (nie wiem, nie widzialam), ale dziwicie sie?
   Byt ksztaltuje swiadomosc, a zycie z niepelnosprawnym to ciagla walka.


   --
   https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
   Coco i Bruno
  • iuscogens Re: mieszane uczucie-protest rodziców 26.03.14, 18:04
   no niestety osoby niepelnosprawne sa na tyle bezczelne, ze chca zrec. Ale nie martw sie, moze jak napiszesz wystarczajaco duzo durnych postow to przerzuca sie na energie z kosmosu
   --
   Biorę głębszy oddech i robię przerwę w słowie
   Ponieważ cały wyraz nie zmieściłby się w głowie.

   "- Jadowity gad na trzy litery...??
   - mąż..."
  • alienka20 Re: mieszane uczucie-protest rodziców 27.03.14, 02:57
   A niech sobie "przeżerają" na zdrowie.
   Wstydziłybyście się.
   Żałujecie tych marnych 1300 pojedynczej rodzinie czy matce (nie ma opcji, żeby nie zostały przeżarte), to może "wyłóżcie" w podatkach po kilka tysięcy na opiekę w specjalistycznym ośrodku? Już widzę, jak wszystkie ematki "wonskie szpeczjalistki" opodatkowują swoje dochody na skalę 80%, żeby zapewnić godne warunki życia tym pokrzywdzonym przez los osobom, gdy ich rodzice ciężko pracują na chleb powszedni.
   W kwestiach solidarności społecznej nie jesteśmy zdecydowanie 50 lat za Europą i Zachodem, nie 100 a wręcz 200, bo i to mityczne "państwo" ma je gdzieś, byle tylko dla partjnych kolegów starczało.

   --
   Piętaszek
   "Wszystkie chłopy słyszą głosy, szkoda tylko, że nie nasze (żonine)"
    • asia_i_p Re: mieszane uczucie-protest rodziców 27.03.14, 11:05
     Prawdę mówiąc, w porównaniu z państwami silnie opiekuńczymi, są niskie. A za 12 000 na rok od dziecka nie stworzysz specjalistycznych ośrodków - dlatego wszyscy chcą zatkać rodzicom twarze tym tysiakiem. Co ciekawe, kiedy oni nim sobie twarzy zatkać nie chcą, to im się wypomina, że chcą tylko pieniędzy. No nie chcą tylko pieniędzy, ale im dają tylko pieniądze i to niezbyt duże.
     --
     Ręce za lud walczące sam lud poobcina.
     Imion miłych ludowi lud pozapomina.
     Wszystko przejdzie. Po huku, po szumie, po trudzie
     Wezmą dziedzictwo cisi, ciemni, mali ludzie.
  • fomica Re: mieszane uczucie-protest rodziców 27.03.14, 08:17
   Dawanie kasy "do łapy" to zawsze jest najgłupszy sposób na jakikolwiek zasiłek czy zapomogę. W ramach takiej pomocy powinny byc przede wszystkim postawione do dyspozycji jakies usługi, świadczenia, za które normalnie płaci się z własnej kieszeni a w ramach takiej pomocy można z nich korzystac bez płacenia. I dotyczy to wszystkich grup które korzystają ze wsparcia publicznego - bezrobotnych (dofinansowanie miejsc pracy zamiast zasiłek bezpośrednio do ręki), młodych rodziców (dofinansowanie żłobków za miast idiotyczne becikowe), biednych rodzin (darmowa wyparawka do szkoły zamiast zasiłek), studentów (darmowy akademik zamiast stypendium).
   Ale niestety, tak jest łatwiej organizacyjnie, nie trzeba szacowac wartości tych świadczeń, dajesz kase, odhaczona pomoc.
   • karola1008 Re: mieszane uczucie-protest rodziców 27.03.14, 12:23
    fomica napisał:

    > Dawanie kasy "do łapy" to zawsze jest najgłupszy sposób na jakikolwiek zasiłek
    > czy zapomogę. W ramach takiej pomocy powinny byc przede wszystkim postawione do
    > dyspozycji jakies usługi, świadczenia, za które normalnie płaci się z własnej
    > kieszeni a w ramach takiej pomocy można z nich korzystac bez płacenia. I dotycz
    > y to wszystkich grup które korzystają ze wsparcia publicznego - bezrobotnych (d
    > ofinansowanie miejsc pracy zamiast zasiłek bezpośrednio do ręki), młodych rodzi
    > ców (dofinansowanie żłobków za miast idiotyczne becikowe), biednych rodzin (dar
    > mowa wyparawka do szkoły zamiast zasiłek), studentów (darmowy akademik zamiast
    > stypendium).
    > Ale niestety, tak jest łatwiej organizacyjnie, nie trzeba szacowac wartości tyc
    > h świadczeń, dajesz kase, odhaczona pomoc.
    O matko, ale to jest właśnie ta kasa, która ma trafić do łapy. Tak jak pensja, którą to świadczenie ma zastępować, bo rodzic zrezygnował z pracy w zamian za opiekę na chorym dzieckiem.
  • lilly_about Re: mieszane uczucie-protest rodziców 27.03.14, 08:26
   Ale z czego ci ludzie mają żyć? Jesli matka jest całe życie w domu z dzieckiem, jesli pracuje tylko ojciec, a niekiedy to przecież samotne matki, to naprawde ja sie nie dziwię, że protestują.
   --
   Aktywne szukanie pracy to też praca (w sensie pożyteczne zajęcie).
   Jesteś usprawiedliwiona i nie czuj się obiektem nagonki (helufpi)
   • poznanianka77 Re: mieszane uczucie-protest rodziców 27.03.14, 10:54
    Piszę jako matka niepełnosprawnego nastolatka. Ja przyjęłabym propozycję takich kwot o których mówi Tusk ale próbowałabym negocjować krótsze kolejki do lekarzy, więcej godzin rehabilitacji. Co mi po wyższym świadczeniu jak muszę wydać na prywatnych lekarzy i rehabilitację. Syna czekają teraz dwie operacje kręgosłupa, okazało się że ma wysokie tętno muszę iść do kardiologa i co ? Nie ma już terminów na 2014 rok !! W zeszłym roku miał operowane obie nogi (kolana i stopy) rehabilitacji dostałam na cały rok 2x po 10 wizyt. Opłacam rehabilitantkę 2x w tygodniu za 45zł/h pozostałe dni ćwiczymy sami. Ja wolałabym rehabilitację przez cały rok systematycznie i możliwość dostania się di specjalistów
    • agamama123 Re: mieszane uczucie-protest rodziców 27.03.14, 12:36
     Dokładnie tak jak mówisz.
     U mojego syna zdiagnozowano idiopatyczne zapalenie stawów. Nogi miał jak balony. Szpital, diagnoza, leki. Dostaje leki, które podawane są także przy nowotworach... Tak wiec nie jest to witamina C ale syf, który nie tylko leczy ale i szkodzi. Powinien być pod stała kontrolą lekarską. Problem w tym, że najbliższy termin w poradni to 7 grudzień..... a zapisywaliśmy go w lutym. I niestety - reumatologia dziecięcą w naszym kraju zajmuje się tak mało poradni, że na ten grudzień musimy czekać.

     Gdyby dziś ktoś mi zaproponował: może Pani na 8-10 godzin dziennie zostawić dziecko pod specjalistyczną opieką a sama pójść do pracy - poleciałabym jak na skrzydłach. Nawet za najniższą krajową.... Bo wtedy NIKT nie sprawdzałbym co jem i czy przypadkiem nie wydałam na szaleństwa pieniędzy podatników.
     --
     1% podatku - 100% serca - Dla Kacperka i Bartosza

     Jesteś mały jak muszelka, którą los zesłał nam
  • marychna31 odpowiedź rodziców 27.03.14, 11:20

   W formie listu otwartego, na profilu FB protestujących. Może kogoś zainteresuje...

   "List otwarty, do oburzonych postawą rodziców dzieci niepełnosprawnych w Sejmie, rodaków mego kraju.

   MY POTRZEBUJEMY WASZEGO WSPARCIA, WASZEJ OBECNOŚCI. I gwarantujemy, że gdy zły los dotknie również Wasze dzieci, otoczymy Was wsparciem, wiedzą, miłością i nauczymy Was żyć od nowa. Nie krytykujcie nas, nie oczerniajcie, nie wyśmiewajcie naszej waleczności.

   Piszecie, że razi Was obecność dzieci, że tak biedne leżą, że są nie myte, że w tym czasie mogły by być na spacerze, w ZOO, że rodzice mogli skorzystać z hotelu przy sejmie a nie skorzystali, że są kartą przetargową itp.
   1 - No to ja wam pragnę uświadomić, że niech Was to nie razi! Tysiące dzieci leży w domach miesiącami, latami, patrzą się w ścianę i sufit. Bo nie mogą sami wyjść na dwór, bo nie mają wózków aktywnych, bo mieszkają w bloku bez windy na 3 pietrze i nie ich kto znieść! Albo urodzili się w jakiejś chałupce na wsi i dookoła domu cały rok jest błoto i klepisko. I nikogo te dzieci nie obchodzą!!!! O tych dzieciach nie wiecie, bo o nich nikt nie wie. A te dzieci są i nie ma systemu, który by im pomógł - DOCIERA??? Wiele dzieci niepełnosprawnych leży latami na wyrku i spoko...

   2 - Tysiące dzieci jest NIEMYTYCH TYGODNIAMI - i jakoś to Wam nie przeszkadza. Dzieci są obmywane na leżąco wacikami, gąbkami itp. No bo jak wykąpać dziecko gdy się nie ma siły przenieść Go z łóżka do wanny, gdy wanna nie jest dostosowana, gdy się mieszka w domu z ciasną maleńką łazieneczką, gdy w domu nie ma łazienki, albo nawet wody!!!! Jak wykąpać dziecko, jeśli samemu jest się chorym, niedołężnym, zmęczonym. Jak wykąpać dziecko jeśli mieszka się w mieszkaniu socjalnym z jedną zbiorczą łazienka na korytarzu? No proszę Was... Serio jesteście oburzeni tym, że jedna z mam nie myje w sejmie swojej córki? Tysiące dzieci jest niemytych bo nie mają warunków, nie mają dostosowanych łazienek, a rodzice nie mają siły dźwigać. DOCIERA???
   Niemycie, niekapanie dużych dzieci N to częsta sprawa, szczególnie w domach gdzie rodzice sami nie umieją zorganizować kasy na łazienkę, odpowiednią wannę, podnośniki. A jak rodzice nie umieją - TO NIKT DZIECKU NIE POMOŻE I ŁAZIENKI NIE DOSTOSUJE - DOCIERA?

   3 - Dlaczego w ogóle "te" dzieci tam są, w sejmie z matkami? Pytacie. To ja się Was pytam - a gdzie "te" dzieci mają być??? Same w domu? Nie rozumiecie że te matki proszą o pomoc dla tych dzieci - o asystentów, o opiekunów socjalnych, bo nie maja z kim dzieciaków zostawić. Po drugie śmiem twierdzić, że "te" dzieciaki maja w tym sejmie przygodę życia! Nowe zapachy, kolory, dźwięki, ściany, sufity. Ludzie - których widują w takiej ilości rzadko. Jak matka chce wyjść z domu po cokolwiek, musi brać swoje dziecko bo nie ma je z kim zostawić. Jak chce strajkować czy protestować też musi brać dziecko ze sobą. BO NIE MA INNEJ OPIEKI DLA DZIECKA!!! - DOCIERA?

   4 - Po co te matki ciągają "te" dzieci po sejmie. No to ja Wam napiszę, że my matki ciągamy nasze dzieci wszędzie, gdzie tylko musimy wyjść. No chyba że może na godzinkę dwie pomoże babcia, ciocia, koleżanka. No wtedy to można się wyrwać! A te matki co nie mają własnego samochodu, lub gdy do samochodu nie da się upchać dużego dziecka N - to te zuchwałe kobiety "ciągają" swoje dzieci MPK tachają je do autobusów, które parkują metr od krawężnika. Ciągamy nasze dzieci w różne miejsca... Ja swoją córkę nawet jak do ginekologa na kontrole w ciąży chodziłam - ciągałam ze sobą - bo nie miałam jej z kim zostawić. Tak więc mam nadzieje że DOCIERA ŻE RODZICE WSZĘDZIE CIĄGAJĄ SWOJE DZIECI. No chyba że to rodzice którzy nic nie robią dla dobra dziecka i swojego, wtedy mamy sytuację jak w punkcie pierwszym. No ale leżenie też was razi... Dzieci mają nie leżeć i nie być ciągane... No tak to się naprawdę nie da.

   5 - Piszecie - tak piszecie - Po co tym dzieciom pomagać, skoro z nich i tak nic nie będzie. A wiecie, że my rodzice dzieci N w chwilach skrajnego już zmęczenia, wyczerpania, padania na ryj, po kolejnych atakach padaczki, po kolejnych operacjach, lub przed kolejnymi operacjami mamy podobne myśli? To są najczarniejsze chwile zwątpienia w sens naszego życia. Ale potem mamy wyrzuty sumienia, że tak myśleliśmy, popłaczemy sobie, poprzytulamy ukochane dziecko i walczymy dalej. Takie życie... A od siebie dodam że nigdy nie wiadomo co wyrośnie z tych pokurczonych zdeformowanych dzieci - no na pewno nie koszykarze NBA albo nie baletnice. To Wam gwarantuje - ale czasem kopara opada gdy z kogoś tak zdeformowanego wyrasta geniusz i fizyk wszech czasów jak Stephen Hawking.

   6 - Oskarżanie nas o to, że wyciągamy ręce po pieniądze, że każdemu żyje się ciężko, że na zdrowe dzieci też brakuje, że samotnym matkom, rolnikom, że 1000zł to dużo i powinno wystarczyć. To ja Wam chcę uświadomić, że my siedzimy w domach i opiekujemy się dzieciakami N W CAŁKOWITEJ DBAŁOŚCI O WASZE FINANSE. Szokujące? Ale tak jest. Bo gdyby każda z nas oddała swoje dziecko do specjalnego ośrodka, domu opieki - to tym samym rząd musiał by zapłacić za pobyt każdego dziecka n w takim ośrodku kwotę 4-6 TYŚ PLN miesięcznie!!! Czaicie takie kwoty? DOCIERA że dzięki naszej opiece budżet państwa każdego dnia jest ratowany???? 1000 zł to dużo? Nie wiem... serio... Mnie koszt leczenia i rehabilitowania córki wynosi 70tyś PLN rocznie...

   7 - Kolejne co Was zniesmacza - to te krzykliwe, płaczliwe, roszczeniowe, matki bez ładu i składu...
   A ja Wam powiem, że wśród matek dzieci niepełnosprawnych to bohaterki. Tak, matki dzieci N płaczą, krzyczą, mają w sobie dużo żalu, empatii, inteligencji, wrażliwości na ludzką krzywdę. Nie są zawodowymi politykami, tylko doświadczonymi przez los kobietami, które mają siłę i czelność pofarbować włosy, założyć kolczyki, zrobić makijaż, ubrać się w coś ładnego.

   8 - Do mam zdrowych dzieci, które również czują się pokrzywdzone i nie wspierane przez państwo. Dziewczyny cieszcie się każdym dniem zdrowia waszego dziecka. Każdym dniem kiedy waszym dzieciom nic nie dolega. Wiele mam dzieci N żyły takim życiem jak Wy teraz. Miało problemy z kasa z pracą, z partnerem. Aż któregoś dnia w jednej sekundzie ich dziecko straciło bezpowrotnie zdrowe... Albo urodziło się chore, lub uszkodzono je przy porodzie. Strasznie chciała bym mieć takie problemy jak Wy, takie bolączki. Ale mam inne.

   9 - W Polsce nie ma systemu opieki nad dziećmi N. Nikt nie rejestruje dziecka z niepełnosprawnością przy porodzie. Nikt nie przekazuje jego danych Miejskim Ośrodkom Pomocy Rodzinie. Nikt nie wspiera rodziców. Nikt nie monitoruje w jakich warunkach żyją dzieci N po wypisaniu ze szpitala. Nikogo nie obchodzą dzieci które leżą w domach, są niemyte, nie wychodzą na dwór, są nie leczone, nie mają terapii, rehabilitacji, odczuwają głód i pragnienie. Tych dzieci nie widać ale one są. A Ci rodzice którzy walczą, ciągają swoje dzieci, płaczą, emocjonują Ci Wam nie odpowiadają.
   MY POTRZEBUJEMY WASZEGO WSPARCIA, WASZEJ OBECNOŚCI. I gwarantujemy, że gdy zły los dotknie również Wasze dzieci, otoczymy Was wsparciem, wiedzą, miłością i nauczymy Was żyć od nowa. Nie krytykujcie nas, nie oczerniajcie, nie wyśmiewajcie naszej waleczności."
   • kleo881 Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 11:23
    Troche taka hamska ta odpowiedz!!!
    Drazni mnie zwrot "DOCIERA?" - to tak jakby reszta spoleczenstaw byla lekko uposledzona umyslowo i nie rozumiala problemu i wagi sytuacji.
    --
    - I & J -
    • marychna31 Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 11:27
     nie jestem autorką odpowiedzi ani uczestniczką protestusmile

     Widać, że odpowiedź emocjonalna, bez podpowiedzi kreatorów wizerunku ale sporo wyjaśnień zawiera, jeśli kogoś to interesuje.
    • marychna31 Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 11:31

     > Przepraszam, ale to jest retoryka, ktora mnie odstrasza i zniechęca. Kto to pis
     > ał? Nastolatka?
     Tak jak pisałam powyżej, nie znam autora odpowiedzismile Wyobrażam sobie tylko, że pisała to osoba zdesperowana, bardzo zmęczona, pewnie dość prosta, niewykształcona, pozbawiona doradców kreowania medialnego wizerunku. Jednakże list zawiera sporo informacji, jeśli ktoś ich poszukuje.
    • kleo881 Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 11:32
     Widocznie czlowiek o niskiej pozycji spolecznej, ktory uwaza ze majac niepelnosprawne dziecko, panstwo zamieni mu mieszkanie socjalne ze wspolna lazienka na luksusowy apartament.
     Czemu niektorzy tylko zadaja?
     Panstwo to nie matka, ze musi dac!
     Na swoja pozycje trzeba pracowac samemu.
     --
     - I & J -
   • larrisa Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 11:35
    Pomijając nieco chamski ton tego listu, z niego wyraźnie wynika, że nawet wynagrodzenie o jakie walczą rodzice dzieci niepełnosprawnych wiele nie zmieni.
    Skoro tysiące niepełnosprawnych dzieci całymi dniami leży na wyrku, nie ma kto ich porządnie umyć bo sam nie ma siły, czy jest chory to chyba od paru stówek siły nie przybędzie.
    Szczerze mówiąc podejrzewałam, że tak to w wielu przypadkach wygląda - dlatego pomoc powinny dostawać bezpośrednio dzieci w formie wykwalifikowanego personelu, zdrowego, przeszkolonego, silnego. Od składek zusowskich płaconych przez państwo siły i zdrowia rodzicom nie przybędzie.
    I proszę nie argumentować, że opieka przez rodziców wychodzi państwo taniej, bo nie o taniej powinno nam wszystkim chodzić, ale o lepiej.
    • naomi19 Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 11:44
     o tym juz dawno pisalam, wiekszosc tych dzieciakow ma wstretne zycie -prze-wstret-ne- te dzieci nie maja zadnych atrakcji, kazdy dzien jest identyczny nie maja zapewnionej podstawowej opieki- pomimo obecnosci 24/24 matki-- ani czyste nie sa (to niestety moje doswiadczenia) nie sa leczone, rehabilitowane. te pieniadze sa wg mnie marnotrawione tzn nie ida na rzeczywiste potrzeby dzieci. dzieciom nieporadnych rodzicow, ktorzy nie ogarniaja trudnej opieki i pielegnacji dziecka niepelnsprawnego duzo lepiej byloby w osrodkach dla dzieci niepelnosprawnych- tam sie naprawde wiele dzieje- przerozne zajecia dostosowane do stopnia uposledzenia, teatrzyki, przedstawienia, rehabilitacja, profesjonalna opieka medyczna, codziennie mycie, dobre posilki itd
     --
     angielskie dzieci tez nosza czapki, rekawiczki, szaliki i cieple kurtki, swetry itp. ale jakos tak inaczej to nosza niz polskie /by najma78/
    • agao_72 Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 11:50
     larrisa - to są dwie sprawy, pomoc i te pieniądze. rodzice walczą o rozwiązania systemowe, czyli o pomoc właśnie + pieniądze na życie. pieniądze są po to, żeby np. rodzic zamiast chleba z parówkową jadł chleb z szynką i pomidorem, żeby kupił sobie wygodne i nieplastikowe buty - czyli, żeby miała pieniądze na życie, i swoje, i dziecka. a pomoc państwa to np. opiekunka na trzy godziny dziennie, żeby np. pójść do tego ginekologa i nie ciągać dzieciaka niepełnosprawnego. żeby dziecko niepełnosprawne miało terapię sensowną, bez karkołomnego załatwiania.
     media, a za nimi, internauci kładą nacisk na pieniądze. i wychodzi, że chciwe matki chcą kasę. a potem kupią biżu i zrobią makijaż uncertain i będą się lansować po mediach.
     • guderianka Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 11:54
      media, a za nimi, internauci kładą nacisk na pieniądze. i wychodzi, że chciwe matki chcą kasę. a potem kupią biżu i zrobią makijaż uncertain i będą się lansować po mediach.

      i pojadą do Chorwacji tongue_out

      jak widać powyższe, jednak NIE DOCIERA (kleo)
      --
      ZSzM

      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/aj/bi/e83n/A8WTTObXAoZ7NOGD9X.jpg
     • larrisa Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 12:01
      A gdzie jest opisane czego ci rodzice faktycznie się domagają prócz pieniędzy? Guderianko jesteś widzę mocno zaangażowana, wiesz?
      Bo mnie się wydaje, że skoro chcą "uzawodowić" swoją opiekę, to nie dążą do tego by dziećmi zajmowali się wykwalifikowany opiekunowie czy rehabilitanci na tyle długo by umożliwić rodzicom pracę zawodową.
      • guderianka Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 12:04
       Jestem zaangażowana
       Rodzice wielokrotnie w Sejmie mówili o systemie- turnusach , kwotach limitu, receptach, kolejkach.
       W powyższym
       W Polsce nie ma systemu opieki nad dziećmi N. Nikt nie rejestruje dziecka z niepełnosprawnością przy porodzie. Nikt nie przekazuje jego danych Miejskim Ośrodkom Pomocy Rodzinie. Nikt nie wspiera rodziców. Nikt nie monitoruje w jakich warunkach żyją dzieci N po wypisaniu ze szpitala. Nikogo nie obchodzą dzieci które leżą w domach, są niemyte, nie wychodzą na dwór, są nie leczone, nie mają terapii, rehabilitacji, odczuwają głód i pragnienie. Tych dzieci nie widać ale one są. A Ci rodzice którzy walczą, ciągają swoje dzieci, płaczą, emocjonują Ci Wam nie odpowiadają.


       --
       ZSzM

       https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/aj/bi/e83n/A8WTTObXAoZ7NOGD9X.jpg
       • iskierka3 Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 12:14
        Ale wlasnie problemu dzieci, o ktorych piszesz nie rozwiaze uzawodowienie rodzicow. Jest wielu rodzicow, ktorzy nie umieja/nie chca/ sa wypaleni i nie zajma sie dzieckiem optymalnie. Celem powinno byc jak najwiecej osrodkow dziennego pobytu - a raczej dziennej socjalizacji i rehabilitacji anie POBYTU. Rodzice dzieci niepelnosprawnych to nie tylko dzialajace i ogarniete panie z blogow, ktore swietnie te dzieci rehabilituja. Powiedzialabym nawet, ze te panie to znaczaca mniejszosc.
       • larrisa Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 12:14
        No tak, ale ja nie mówię o kolejkach, ale o tym co pisze ta pani, moim zdaniem takie sytuacja wynikają nie tylko z braku pieniędzy, ale dokładnie z tego co opisano w liście, część rodziców sama jest chora, część nie ma siły nosić chore dzieci (w końcu 17-latek to też dziecko, nie mówimy wyłącznie o maluchach) część wpada w depresję i związaną z nią apatią, część nie ma odpowiedniej wiedzy i umiejetności - moim zdaniem to nie jest dobry pomysł, by "uzawodowić" opiekę na dziećmi i spychać ją wyłącznie na rodziców "płacąc" im za to.
        Pieniądze powinny iść na rehabilitację i codzienne funkcjonowanie dziecka niepełnosprawnego a nie być "rekompensatą" za rezygnację z pracy.
        • iskierka3 Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 12:18
         No wlasnie Larissa, podpisuje sie. Absolutnie nie jest tak, ze rodzic jest najlepszym terapeuta i rehabilitantem swojego dziecka. NIEKTORZY owszem - ale jakim kosztem. Ale wiekszosc nie jest.
           • guderianka Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 12:27
            WSZYSCY?
            ja wiem więcej o zdrowiu mojego dziecka niż lekarze-bo nie ma jednego który miałby kompleksowa wiedze z kilku specjalizacji
            a rehabilitantka sama mnie wyganiała-po mogłam sama rehabilitować dziecko
            --
            ZSzM

            https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/aj/bi/e83n/A8WTTObXAoZ7NOGD9X.jpg
            • iskierka3 Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 12:34
             TY. Jestes inteligentna, zapewne wyksztalcona i masz sile. Choc i tak Ci to na pewno wiele kosztuje. Jest masa rodzicow, ktorzy - chocby intelektualnie nie sa w stanie ogarnac. Dziecku czesto potrzba i rehabilitacji fizycznej i zdolnosci poznawczych i psychoterapii i logopedy i masy innych rzeczy. Ja znam mnostwo rodzicow, ktorzy tego nie ogarniaja i nie ich wina ani nie ich OBOWIAZEK. Zmiany powinny isc w kierunku zapewnienia tego dziecki niezaleznie od tego jak inteligentnwgo, zaangazowanego i zorganizowanego ma rodzica.
             • iskierka3 Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 12:38
              O i last but not least - dziecku potrzeba socjalizacji. A nie szarej ze zmeczenia matki z worami pod oczami, ktora ledwo trzyma sie w pionie ale - " dziecko tylko z nia moze byc i tylko z nia funkcjonuje". Owszem - tylko z nia - jesli przez ponad dwadziescia lat ani godziny z nikim innym nie zostalo. A moglo i dalej moze. To autentyk i wcale nie taki rzadki.
              • guderianka Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 14:43
               O i last but not least - dziecku potrzeba socjalizacji.
               Dokładnie
               Nasza rehabilitantka powiedziała o mnie -jak się potem okazało koleżance (też pracującej z ON)-że byłam jedną z niewielu matek , które stawiały na socjalizację a potem rehabilitację.
               Ale jak piszesz- to JA
               Wiem, że są matki, które nie mają swojego JA bo są tak stłamszone i zamknięte w swoim problemie (niewolnice) a o tym nikt nie mówi! Od lat jest system zasiłkowy, od lat nie robi się i nie mówi o czymś więcej uncertain
               --
               ZSzM

               https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/aj/bi/e83n/A8WTTObXAoZ7NOGD9X.jpg
        • guderianka Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 12:19
         moim zdaniem to nie jest dobry pomysł, by "uzawodowić" opiekę na
         > dziećmi i spychać ją wyłącznie na rodziców "płacąc" im za to.


         tez tak uważam

         Pieniądze powinny iść na rehabilitację i codzienne funkcjonowanie dziecka niepe
         > łnosprawnego a nie być "rekompensatą" za rezygnację z pracy


         dokładnie


         A co jest teraz z tego co napisałaś .?
         I na jaką zmianę jest realna szansa teraz ?

         Na danie kasy, i zamknięcie buzi na dalsze postulaty. dziś w tok fm monister przekonywał jak bardzo pomaga prfon..
         --
         ZSzM

         https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/aj/bi/e83n/A8WTTObXAoZ7NOGD9X.jpg
   • agao_72 Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 11:44
    mnie dość arogancki poziom listu nie zniesmaczył. dlaczego? czytam wypowiedzi kulturalnych (tja) ematek, poczytałam sobie list pewnej dziumdzi na fochu, komentarze internautów pod różnymi doniesieniami o protestach i twierdzę, że przekaz listu jest adekwatny do poziomu percepcji sporej części piszących. list jest szorstki, ale prawdziwy. i nie ma co kręcić noskiem, że pani jest niegrzeczna. autorka opisała nielukrowaną prawdę. i widać, że jest wściekła, bo, tak po ludzku, ma prawo być wściekła, gdy stawia się przed nią wymagania w zasadzie wykluczające się. nie dając środków do życia - przy jednoczesnym marnotrawieniu pieniędzy z budżetu na jakieś durne pomysły.
   • aurita Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 12:32
    To ja Wam chcę uświadomić, że my siedzimy w domach i opiekujemy się dzieciakami N W CAŁKOWITEJ DBAŁOŚCI O WASZE FINANSE. Szokujące? Ale tak jest. Bo gdyby każda z nas oddała swoje dziecko do specjalnego ośrodka, domu opieki - to tym samym rząd musiał by zapłacić za pobyt każdego dziecka n w takim ośrodku kwotę 4-6 TYŚ PLN miesięcznie!!! Czaicie takie kwoty? DOCIERA że dzięki naszej opiece budżet państwa każdego dnia jest ratowany???? 1000 zł to dużo? Nie wiem... serio... Mnie koszt leczenia i rehabilitowania córki wynosi 70tyś PLN rocznie...

    troche dziwny ten list:
    rzad nic by nie musial, bo od jakiegos czasu pieniadze sciagane sa od rodzin za pobyt bliskich w domach opieki

    czy ta pani prosi aby ja coroku dofinansowywac tymi 70 tys. ? Bo to jest ok 6 tys.
    miesiecznie...
    A 6 tys miesiecznie kosztuje pobyt w domu opieki, wiec gdzie te oszczednosci?
    Pani nam robi laske bo opiekuje sie wlasnym dzieckiem?

    Nie... tego listu bym raczej nie pokazywala....

    • agaja5b Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 13:07
     A co w nim dziwnego? Tego systemu, o skorzystaniu z którego rodzice mówią że by kosztował 6 tys i na którym państwo oszczędza NIE MA, więc w tym kontekscie ochłap 1000 zł za opiekę, która de facto kosztowałby szacunkowo 6 tyś jest jakby nie patrzec czysta oszczędnością dla państwa, oczywiście tylko z finansowego punktu widzenia, bo rodzic zostawiony sam sobie nie jest specjalistą, rehabilitantem i pielegniarką (ale de facto wykonuje wszystkie te czynności) w jednym więc fachowej opieki, takiej jakiej wymaga dziecko, jednoosobowo nigdy nie zapewni. Poza tym jakiej łasce opieki nad własnym niepełnosprawnym dzieckiem mówisz? Pani nie robi łaski, pani brak możliwości jakiegokolwiek innego wyboru, no chyba że postulujesz że sama sobie winna, ze ma chore dziecko to wszystko jasne.
     • iskierka3 Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 13:12
      Wkladasz jej w usta ( w klawiaturewink) cos czego nie napisala, ale co sprawnie odwraca dyskusje. Z jej slow absolutnie nie wynika, iz uwaza, ze " matka sama sobie winna". Natomiast z listu, owszem mozna odczytac przekaz - " robimy Wam przysluge bo nie oddajemy dzieci do osrodkow a moglibysmy".
      • agaja5b Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 13:20
       iskierka3 napisała:

       > Wkladasz jej w usta ( w klawiaturewink) cos czego nie napisala, ale co sprawnie o
       > dwraca dyskusje. Z jej slow absolutnie nie wynika, iz uwaza, ze " matka sama so
       > bie winna".
       Nie napisałam że z jej słów tak wynika tylko próbowałam dociec z czego wywnioskowała że matki robia łaskę opiekując sie własnymi niepełnosprawnym dziećmi
       Natomiast z listu, owszem mozna odczytac przekaz - " robimy Wam prz
       > ysluge bo nie oddajemy dzieci do osrodkow a moglibysmy".
       Znając polskie realia przekaz raczej brzmi: robimy wam przysługe bo za to co nam zapewniacie nie dalibyscie rady gdybysmy mogli oddac nasze dzieci do waszych ośrodków, których NIE MA
       • aurita Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 13:36
        > Nie napisałam że z jej słów tak wynika tylko próbowałam dociec z czego wywniosk
        > owała że matki robia łaskę opiekując sie własnymi niepełnosprawnym dziećmi

        owszem napisalas ale jest to tak dennie glupie, ze nie bede tego komentowac

        A wywnioskowalam z zacytowanego tu listu z facebooka, czytuje:

        DOCIERA że dzięki naszej opiece budżet państwa każdego dnia jest ratowany???? .
        Pani nie opiekuje sie dzieckiem aby ratowac budzet panstwa ale dlatego, ze opieka nad dzieckiem jest jej obowiazkiem, tak jak kazdego rodzica.
        Tak samo jak ja nie bylam juz w stanie zapewnic mojej mamie domowej opieki i umiescilam ja w osrodku za ktory JA placilam a nie panstwo i nie mialo to nic wspolnego z moja filantropia ale z obowiazujacym prawem.
        • nisar Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 16:12
         Cóż, za moment zgłoszę się po tysiąc złotych (co najmniej) nagrody za to, że nie oddałam swojego dziecka do domu dziecka. Koszt utrzymania bowiem dziecka w placówce na pewno mocno przewyższa ten tysiąc złotych, więc dzięki temu że osobiście wychowuję swoje dziecko budżet państwa codziennie jest ratowany.
         Matko, komuś już naprawdę pogubiły się ostatnie klepki sad
         • agaja5b Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 16:26
          Ale chyba rozumiesz ze zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka niepełnosprawnego wielokrotnie przewyżasz mozliwości finansowe i wszelkie inne jego rodziców? Wiesz ja nie twierdzę że sformułowanie uzyte w cytowanym wyżej liście było najszczęśliwsze, ale chyba wielkiego wysiłku umysłowego nie trzeba zeby sobie choc w minimalnym stopniu uzmysłowić skalę problemów ludzi z niepełnosprawnym dzieckiem i wiedzieć skąd to wynika, jakie mogą byc problemy, jakie koszty to generuje. Uważam wiec, że to porównywanie do zdrowych dzieci uzywane przez ciebie i inne forumki jest wysoce niesmaczne i niestosowne, poza tym niczego nie wnosi ale jest właśnie bardzo medialne, tylko i wyłącznie.
          • nisar Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 16:42
           No więc ja się cały czas zastanawiam, kto i dlaczego kieruje tymi ludźmi tak, żeby jak najbardziej zniechęcić do nich społeczeństwo.
           Zamiast walczyc o darmowe leki, pieluchy i rehabilitację
           zamiast pisać o tym, że dzięki nim budżet zyskuje
           zamiast żądac umożliwienia im pracy choćby przez stworzenie systemu opieki nad dziecmi w ciągu dnia
           oni wysuwają takie żądania i w taki sposób, że maksymalnie na tym tracą.
           Nie wierzę, no nie wierzę, że sami są tacy ślepi. Przytoczony list to kolejny argument do ręki dla ich przeciwników.
           O co w tym wszystkim chodzi, jak słowo daję?
           • agaja5b Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 17:02
            Wiesz jak sie przysłuchiwałam całej pierwszej rozmowie z premierem byłam wsciekła, właśnie wściekła, ze bedąc w takiej sytuacji, przychodząc w konkretnym celu emocje wzięły górę i rodzice zamiast przytoczyc niepodważalne argumenty w swojej bardzo słusznej sprawie de facto upuscili tylko nieco żółci, która latami wzbierała na te całą sytuację, na swoja niezawinioną krzywdę, na brak jakichkolwiek konstruktywnych zmian. Teraz po tych wszystkich dyskusjach w mediach , na forach, po tych waszych, niektórych mniej lub bardziej krzywdzących wypowiedziach doszłam do wniosku że niestety zostali wykorzystani, przepuszczeni przez medialny i polityczny magiel, który ostatecznie żadnych rozwiązań długofalowych nie przyniesie. Gdyby ktokolwiek traktował tych ludzi i ich problemy poważnie nie pozwoliłby na taka szopkę, bo waga problemów tych ludzi wymaga skupienia, rozwagi i dobrej woli, dyskusji i decyzji podejmowanych w ciszy gabinetów a nie na korytarzu sejmowym przy udziale medialnego jazgotu, po którym dostana tylko kolejny ochlap w postaci 200 złotych i zostaną do tego publicznie zaszczuci i zlinczowani za to, że mają czelność upomnieć sie o swoje i swoich dzieci prawo do godnego życia. Dlatego nie słyszysz i nie usłyszysz właśnie o realnych propozycjach, bo to tylko gra na emocjach, podsycana przez media.
           • kropkacom Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 17:16
            > Zamiast walczyc o darmowe leki, pieluchy i rehabilitację

            O takie z miany walczyć najtrudniej skoro nie mieli przedtem za darmo, a powinni mieć już dawno. Prawda?
            --
            Szeregowy: A po co komuś dwa auta?
            Julian: Jeden na co dzień, drugi do teściów i do kościoła.
            • aurita Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 19:52
             Ale leki, pieluchy i rehabilitacja sa za darmo. NFZ to finansuje ale w zbyt malym wymiarze. Na doroslego lezacego przysluguje np 1 pielucha dziennie, to zbyt malo ale nie mowmy, ze NIC nie jest refundowane
              • shige Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 23:11
               Darmowa rehabilitacja jest finansowana przez NFZ.
               Darmowa rehabilitacja jest finansowana tez ze środków Pfron!
               --
               W dyskusji nie zniżaj się do poziomu idioty bo cię pokona doświadczeniemsmile
                • shige Re: odpowiedź rodziców 28.03.14, 10:56
                 Proszę mi wierzyć że moi pacjenci nie mają problemu z darmową rehabilitacją właśnie na NFZ.A są to dzieci naprawdę z poważnymi zaburzeniami neurologicznymi, wadami genetycznymi...
                 Dodatkowo korzystają ze wsparcia gminnego. Miałem ostatnio pacjenta, który darmową rehabilitacje miał finansowaną przez Urząd miasta w Łomży.
                 --
                 W dyskusji nie zniżaj się do poziomu idioty bo cię pokona doświadczeniemsmile
                 • guderianka Re: odpowiedź rodziców 28.03.14, 11:21
                  To nie kwestia wiary- ale znajomości przepisów i realiów. Podajesz za mało danych-czy to pacjenci "szpitalni", przebywający na oddziale długie miesiące ? Czy dochodzący , pojawiający się raz na jakiś czas ? 100% dofinansowania do podanych w przykładzie pieluchomajtek mają pacjenci onkologiczni, sama niepełnosprawność nie daje takich uprawnień. To samo zz rehabilitacją-nfz wskazuje konkretnie co , ile i co ile finansuje i dofinansowuje. To co piszesz może dotyczyć przypadków i wyjątków ale nie reguły- nie można powiedzieć, że cyt. aurita Ale leki, pieluchy i rehabilitacja sa za darmo i cyt Ciebie Darmowa rehabilitacja jest finansowana przez NFZ.
                  Darmowa rehabilitacja jest finansowana tez ze środków Pfron!
                  -bo to nieprawda.

                  Miałem ostatnio pacjenta, który darm
                  > ową rehabilitacje miał finansowaną przez Urząd miasta w Łomży.

                  jednego pacjenta
                  czy też wszyscy pacjenci, z którymi masz do czynienia mają finansowane rehabilitacje ?

                  --
                  ZSzM

                  https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/aj/bi/e83n/A8WTTObXAoZ7NOGD9X.jpg
           • minor.revisions Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 23:07
            nisar napisała:

            > No więc ja się cały czas zastanawiam, kto i dlaczego kieruje tymi ludźmi tak, ż
            > eby jak najbardziej zniechęcić do nich społeczeństwo.

            > O co w tym wszystkim chodzi, jak słowo daję?

            ty się wczoraj urodzilaś czy jak?
            z ich postulatów i rozmów widzisz to, co POKAZUJĄ MEDIA.
            Media nei pokazują wszystkiego, tylko pewnie jakieś 2% przy pomyślnych wiatrach.
            I z całego materiału wybierają to, co SIĘ BĘDZIE KLIKAĆ.
            Rzetelność przekazu jest dla nich na jakimś dalekim miejscu, dłuuugo za oglądalnością.
          • aurita Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 20:05
           > je. Uważam wiec, że to porównywanie do zdrowych dzieci uzywane przez ciebie i
           > inne forumki jest wysoce niesmaczne i niestosowne, poza tym niczego nie wnosi a
           > le jest właśnie bardzo medialne, tylko i wyłącznie.

           Medialna to jest wypowiedz o ratowaniu budgetu panstwa z jednoczesnym wyciaganiem reki po kase....
          • nisar Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 21:34
           To się nazywa ironia, trudne słowo, ale da się przyswoić.
           A dlaczego, przepraszam, argument matki niepełnosprawnego dziecka o kosztach oddania do placówki Cię nie mierzi, a mój o nieoddaniu zdrowego już tak? Bo dla mnie dziecko to dziecko, zdrowe czy chore to dla matki najukochańsze, więc pomysł o oddaniu gdziekolwiek jest niestety z doopy wzięty.
           • adorra0 Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 21:58
            Mierzi mnie, bo tak się zagalopowalaś, że piszesz głupoty. Nisar Twój argument miałby rację bytu gdybyś sama zajmowała się swoim dzieckiem 24 godziny na dobę i nie korzystała z całego systemu jaki zdrowym ludziom/dzieciom oferuje państwo. Nie wiem jak duże masz dziecko, ale jeżeli jest w wieku szkolnym to np. po szkole wychodzi do kolegów sam bez Ciebie, Ty masz czas na złapanie oddechu i im dziecko starsze tym tego czasu będziesz miała więcej. Z chorymi dziećmi jest odwrotnie, zwłaszcza tymi upośledzonymi umysłowo w stopniu znacznym. Poza tym o ile się orientuję to nie chodzi o oddawanie dziecka do placówek, zeby mieć święty spokój, tylko o stworzenie takiego systemu opieki, który pozwoliłby rodzicom na kontynuowanie aktywności zawodowej . Wiesz nie miałabym żadnego "ale", uszanowałabym Twoje zdanie gdybyś napisała, ze nie będziesz płacić na nierobów i ich kalekie bachory, zamiast wyciągać argumenty od czapy.
            • nisar Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 22:28
             Adorra, argument był od czapy po to, żeby pokazać "odczapowość" argumentu użytego w liście przytoczonym powyżej.
             I błagam, naprawdę wiem jakie mam szczęście, że moje dzieci są zdrowe (na dziś, bo co będzie jutro tego nikt nie wie), i myślę, że potrafię sobie wyobrazić jak wygląda życie z dzieckiem niepełnosprawnym. I przysięgam, wolę żeby moje podatki szły na zasiłki dla chorych czy ich opiekunów, niż na utrzymanie Kasi W. w więzieniu tudzież Trynkiewicza poza więzieniem. Ale chodzi mi o to, że sposób prowadzenia protestu jest taki, że coraz więcej osób zaczyna przyglądać mu się z niesmakiem i zastanawiać, o co tu naprawdę chodzi. I na tym etapie protestujący mogą tylko przegrać. A przytoczony list, do którego się odniosłam, jest niestety - w moim odczuciu - kolejnym strzałem do własnej bramki, bowiem stawia protestujących po prostu w złym świetle. Oni się zwyczajnie jakoś źle zorganizowali, źle do tego zabrali, pozwolili emocjom wziąć górę i przegrają, bo niczego sensownego w ten sposób nie wywalczą. A swoją postawą - taką jak prezentowana w liście (ja ją odebrałam jako pogardę wobec tych, którzy nie są tak doświadczeni przez los, bo co oni wiedzą) zniechęcają do siebie społeczeństwo, którego poparcia naprawdę potrzebują. Ich postawa i argumenty z listu budzą niesmak, automatycznie odwracając uwagę czytających od tego, co ważne i przesuwając w stronę niechęci do osób piszących w taki sposób. Taki jest mechanizm postrzegania świata u ludzi, nikt nie będzie się zagłębiał w przyczyny, większość poczuje się dotknięta tonem i odpuści resztę. Zwłaszcza osoby, których - zdrowe lub mniej zdrowe, ale nie niepełnosprawne - dzieci siedzą po 10 godzin w żłobkach, żeby matka poszła na 8 godzin do pracy zarobić ten odrzucony tysiąc złotych netto. To naprawdę nie jest czarno-biała sytuacja i naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co dobre a co złe, co trzeba zrobić a czego nie należy. Bo kołdra jest za krótka a do przykrycia mnóstwo - dzieci niepełnosprawne, przewlekle chore, ciężko chore na nowotwór i milion innych. Ja wiem, każdy walczy o swoje, ale to "swoje" w tym przypadku u każdego jest inne. A na wszystko niestety nie ma. I nie można liczyć na zrozumienie argumentu, że w Norwegii to i zasiłek i asystent i darmowy elektryczny wózek, bo w Norwegii także są pieniądze na chorych na raka, dializowanych, chorych na mukowiscydozę itd.
             • adorra0 Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 23:03
              Nisar, wątek czytałam dość wybiórczo. Zgadzam się z Tobą. Też mam mieszane uczucia kiedy oglądam to co pokazują media i też jestem świadoma tego, ze potrzebujących jest dużo. Pozdrawiam.
             • alienka20 Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 23:49
              Oni się zwyczajnie jakoś źle zorganizowali
              > , źle do tego zabrali, pozwolili emocjom wziąć górę i przegrają, bo niczego sen
              > sownego w ten sposób nie wywalczą

              No tak, niech rozbiją namiot jak pielęgniarki pod Sejmem/ zorganizują blokady dróg w całej Polsce/ zaczną palić opony.
              Skuteczność murowana.
              Mogą też wziąć przykład z braci Ukraińców walczących na Majdanie.

              Poszli walczyć o swoje z pokojowym nastawieniem, nie robią burd, zadym, tylko długo skrywane emocje poniosły i za to im się teraz obrywa od takich niuń z neta wszystko wiedzących, premier też ich zbywa podwyżkami zamiast próbować zmian systemowych.

              Jakkolwiek te protesty żałośnie czy nie-żałośnie nie wyglądają, jestem po ich stronie.
              To niepełnosprawni i chorzy mają pierwszeństwo a nie świątynie Opatrzności Bożej, czy innych Ogrodowych Krasnoludków i na to powinny iść pieniądze w pierwszej kolejności. Mamy po prostu źle prowadzoną redystrybucję dóbr przez władze i każda grupa potrzebujących walczy o swoje jak umie.

              Teraz niech zaczną walczyć rodzice zdrowych dzieci, aby zaczęto budować przedszkola i żłobki.
              Najwyższa pora, żeby rząd się ocknął, bo obecnie nie ma młodym ludzi i przyszłym rodzicom nic do zaoferowania w zamian za to, że płacą podatki.
              --
              Piętaszek
              "Wszystkie chłopy słyszą głosy, szkoda tylko, że nie nasze (żonine)"
         • morekac Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 18:40
          Koszt utrzymania bowiem dziecka w placówce na pewno mocno przewyższa ten tysiąc złotych, więc dzięki temu że osobiście wychowuję swoje dziecko budżet państwa codziennie jest ratowany.
          Tak ogólnie to uważałabym z tym oddawaniem do placówek - ostatnio jakiś urząd skarbowy opodatkował pobyt dzieci w rodzinie zastępczej jako przychód rodziców...
          --
          -------------------------------------------------------------
          "a przecież można pozostać człowiekiem nawet jeśli jest się nauczycielem" by Grave_digger
          • shige Re: odpowiedź rodziców 27.03.14, 23:26
           Dyskutowałbym czy koszt pobytu dziecka w specjalistycznej placówce jest wyższy?
           Dzieci ktore maja zapewnioną opiekę szeregu specjalistów w wyspecjalizowanych placówkach wymagą mniejszych nakładów finansowych na leczenie chociażby powikłań . Polska niestety wiedzie prym jesli chodzi o śmiertelność niepełnosprawnych i leczenie powikłań źle prowadzonego niepełnosprawnego dziecka. Jest niewielki procent rodziców którzy wiedza jak opiekować sie niepełnosprawnym dzieckiem i jak je rehabilitować, pielęgnować . Spora cześć moich niepełnosprawnych pacjentów to niestety dzieci mocno zaniedbane. Dzieci ktore przy dobrej opiece rozwijały by sie lepiej.
           --
           W dyskusji nie zniżaj się do poziomu idioty bo cię pokona doświadczeniemsmile
           • guderianka Re: odpowiedź rodziców 28.03.14, 09:13
            Polska niestety wiedzie prym jesli chodzi o śmiertelność niepełnosprawnych
            > i leczenie powikłań źle prowadzonego niepełnosprawnego dziecka. Jest niewielki
            > procent rodziców którzy wiedza jak opiekować sie niepełnosprawnym dzieckiem i
            > jak je rehabilitować, pielęgnować


            Ciekawe spojrzenie. Masz jakieś statystyki na ten temat ? Chętnie się zapoznam.
            --
            ZSzM

            https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/aj/bi/e83n/A8WTTObXAoZ7NOGD9X.jpg
            • shige Re: odpowiedź rodziców 28.03.14, 10:51
             Takie statystyki publikuje się w różnych czasopismach medycznych dla lekarzy bardziej na zasadzie uczulania na problemy ludzi niepełnosprawnych. Publikował je też kiedyś Stat.
             Poza tym sam to obserwuję od prawie 40 lat pracy w dużym szpitalu Klinicznym na oddziale neurochirurgii.Mam do czynienia głownie z dziećmi niepełnosprawnymi chorych z powodu różnych chorób lub wad genetycznych. Brakuje w Polsce profesjonalnej, systemowej opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi. Brak profesjonalnego wsparcia dla rodziców dzieci niepełnosprawnych.Dzieci w znacznym stopniu niepełnosprawne spędzają sporą część swojego życia w szpitalach.Toaleta drzewa oskrzelowego, odsysanie,nadmierne nawilżanie gazów oddechowych itp zabiegi przerastają wielu rodziców, a brak właściwej higieny prowadzi do bardzo groźnych powikłań, które często kończą się śmiercią lub pogorszeniem stanu zdrowia.
             --
             W dyskusji nie zniżaj się do poziomu idioty bo cię pokona doświadczeniemsmile