Dodaj do ulubionych

Obiad w 5 minut

02.04.14, 13:10
ale to tak niemal dosłownie w 5 minut. Macie takie?

U mnie dzis omlet z tunczykiem (tunczyk z puszki). Czas przygotowania: 5 minut tongue_out

Lubie tez zupe z soczewicy. Potrzebne sa:
- soczewica z puszki
- czosnek suszony (bo szybko)
- papryka w proszku
- kielbaska typu chorizo (ale moze byc inna)
- przecier pomidorowy
- sól, pieprz, ziola suszone, lisc laurowy, ziele angielskie

wszystko wrzucamy do garnka, zagotowujemy i gotowe smile

Obserwuj wątek
    • yvona73pol Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 13:15
      Ugotowac makaron, odcedzic, wrzucic czubata lyche pesto z bazylii, albo dwie wink
      posypac parmezanem i podlac oliwa z oliwek. Wymieszac

Wersja wypas z dodatkiem tunczyka z puchy, najbardziej lubie taki z sosem sojowym i czosnkiem smile
      • sueellen Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 13:19
        Też mam podobny patent, ale ja zawsze robię z warzywami z mrożonki.

Gotuję makaron, na 2 min przed koncem gotowania dorzucam jakies zielone warzywa z zamrazalki (brokuły, fasolka, groszek, bób), odcedzam, wrzucam spowrotem wszystko do gara, mieszam z łychą bazyliowego pesto, wykładam na talerze i posypuję tartymi migdałami
        • bri Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 13:37
          Można zjeść, żeby nie umrzeć z głodu, ale nie nazywajmy tego zaraz obiadem wink
          • princess_yo_yo Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 14:39
            ale czego brakuje temu daniu do bycia nazwanym obiadem?

obiadem nie nazwalabym sniadania w sensie muesli albo owsianka jedzonego wieczorem mimo ze tak czesto jadam, albo innego wynalazku autentycznie na szybko ale makaron z dodatkami to jak najbardziej obiad, I to na dodatek skompownowany w taki sposob - wszystkie grupy zywieniowe na talerzu I na dodatek na cieplo smile
            • bri Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 15:18
              Żartowałam, można to oczywiście nazwać obiadem. Po prostu wnioskując z opisu takie danie byłoby dla mnie mało zjadliwe. Mrożone warzywa moim zdaniem smakują obrzydliwie i nie pasują mi zupełnie do makaronu.
              • princess_yo_yo Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 16:44
                chyba ze tak. ja mam awersje to mrozonych warzyw, nie wiem nawet skad mi sie to wzielo. mam w domu dyzurne paczki mrozonego groszku ktory jest uzywany jako zimny oklad w razie wypadku po czym laduje z powrotem w zamrazarce jesli sie dokladnie nie rozmrozil w miedzyczasie.
                zostanie zjedzony w razie apokalipsy kiedy nic innego nie bedzie w poblizu I jedynym wyjsciem bedzie albo... groszek albo kanibalizm.
      • gazeta_mi_placi Re: Obiad w 5 minut 24.04.14, 13:54
        Ohydztwo, psu bym nie dała. Poza tym same gotowanie makaronu co najmniej 10 minut.
    • mary_lu Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 13:16
      Do KFC jadę 5 minut, to byłoby na tyle big_grin Omlet to dla mnie mało obiadowy. Nawet makaron z pesto robię ze 20 minut, więc nic błyskawicznego nie znam.
      • sueellen Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 13:21
        Jak zrobic makaron z pesto 20 min? Przeciez czas gotowania makaronu wynosi kilka minut. No dobra, zalezy jakiego, ale cienkiego to max 5-7 min? Pesto ze słoika, to skąd te 20 min?
        • wuika Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 13:28
          A masz wrzątek? suspicious
          • sueellen Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 23:29
            wrzątek z czajnika - minuta. W tym czasie wyjmuje sie garnek i makaron z szafki.
            • jan.kran Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 23:59
              Ja pracuje, siedze na forum , duzo gadam przez telefon , czytam , ogladam filmy , dwa razy w tygodniu fitness i gotuje obiad codziennie. Gotowych rzeczy uzywam malo , wszystko tymi rekomatongue_outPP
              Kilka razy w miesiacu , raczej rzadko pizza od Wlocha albo tajski take away.
              Prawie nie jemy pasty , watek ten potraktowalaml nie doslownnie 5 minut tylko szybki obiad, dlatego menu jest jednostronie.
              Nie mam samochodu ani meza wiec zakupy robie sama. Syn czasem robi zakupy lub gotuje.
              W kuchni nie siedze godzinami , lubie gotowac i mam wprawe .
              Nie jestem idealem boo dom raczej zapuszczony , sprzatam minimuem , kremow i maseczek nie uzywam .
              Nie namawiam nikogo do gotowania obiadow jak woli spedzic czas inaczej albo nie umie gotowac.
              Ale mozna gotowac smacznie , szybko i zdrowo codzeinnie .
              Moge podac tone przepisow na obiady max 30 minuttongue_outPP
              • a.n.a0 Re: Obiad w 5 minut 24.04.14, 16:09
                Jan.kran napisz pare dan takich szybkich
        • misterni Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 13:45
          A kto powiedział, że pesto ze słoika?
          Ja robię sama.
          • aniorek Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 17:45
            misterni napisała:

> A kto powiedział, że pesto ze słoika?
            > Ja robię sama.

wrzucenie bazylii, orzeszkow piniowych, parmezanu, czosnku i oliwy do blendera to kilka minut w trakcie gotowania makaronu. nie wiem jak mozna robic makaron z pesto przez 20.
            • sueellen Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 18:20
              zakładamy ze blender jest schowany, trzeba go wyjac, bazylie zerwac i umyc, a potem ten blender trzeba umyc i schowac, a to tez zajmuje czas. W Hiszpanii jest gotowe pesto z oliwa extra virgin, w Pl i UK niestety widuje gotowe głównie z olejem slonecznikowym.
            • misterni Jesu, następna która nie czyta ze zrozumieniem 02.04.14, 21:54
              Odniosłam się gdzieś do czasu? Nie. Odniosłam si.ę tylko to kwestii słoika.

aniorek napisała:

wrzucenie bazylii, orzeszkow piniowych, parmezanu, czosnku i oliwy do blendera to kilka minut w trakcie gotowania makaronu. nie wiem jak mozna robic makaron z pesto przez 20.
      • iskierka3 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 13:22
        Czuje sie jak ostatnia lamaga czytujac takie watki. W 5 min moge ewentualnie powyjmowac skladniki i moze nalac wody. I zorientowac sie czego mi brakuje do blyskawicznego obiadu - a zazwyczaj skladnika kluczowegowink
        • majenkir Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 13:36
          iskierka3 napisała:
          > Czuje sie jak ostatnia lamaga czytujac takie watki. W 5 min moge ewentualnie po
          > wyjmowac skladniki i moze nalac wody.

Bo nie jestes specjalistka w waskiej dziedzinie big_grin.
          Nawet jak zamawiam take out, to odbior jest za 15 minut. W 5 minut to se mozna siku zrobic przed wyjsciem wink.
        • pitahaya1 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 14:49
          Oj tam, oj tam, chyba za krótko na forum jesteś.
          Tu obiady się gotują w 5 minut, okna same się myją, dzieci są super grzeczne, bo brzydkie i niegrzeczne to tylko dzieci niedobrej szwagierki, szef zawsze daje podwyżkę i na rynku pracy się o Ciebie bijąwink

Nie martw się. W 5 minut to ja: wyjmuję rzeczy z szafek, wstawiam wodę do gotowania. I czekam, czekam aż się woda zagotujesmile Potem "tylko 7 minut" na gotowanie makaronu. Kolejne "kilka minut" na wyjęcie, porozkładanie na talerze, sos i na stół. "Tylko" 5 minut" to tylko w Erze.
          • foringee Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 14:55
            oj tam, na kuchence indukcyjnej woda zagotowuje sie błyskawicznie smile
          • edelstein Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 14:57
            7minut zajmuje mi ugotowanie zupy.Wrzucam zupe w proszku do zimnej wody,mieszam i po 7minutach mam "pysznom" zupke.
            Nawet zamowienie pizzy trwa dluzej niz 5min.

"Znasz mnie lepiej niż ja siebie? Widziałeś mnie na glebie?
            Znasz upadek i cierpienie? Znasz każde wydarzenie,
            Które miało wpływ na mnie? Znasz mnie lepiej niż ja klaunie?...
            Śmiejesz się,zgadnij,kto się będzie śmiał ostatni"
            • foringee Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 14:59

> 7minut zajmuje mi ugotowanie zupy.Wrzucam zupe w proszku do zimnej wody,mieszam
              > i po 7minutach mam "pysznom" zupke.

stanowczo za długo.
              zagotowanie wody w czajniku to 1 minuta, wsypanie "gorącego kubka" lub "chińskiej zupki" i poczekania az makaron napęcznieje to 2 minuty. I w ten sposób w 3 minuty obiad gotowy tongue_out
              Niektórzy to jadają wink
              • edelstein Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 15:09

Ja np jadam,od czasu do czasu.
                Gorace kubki mi nie smakuja.
                Ja chyba kiepsko gotuje,bo moje najszybsze danie to Minimum 15min.

"Znasz mnie lepiej niż ja siebie? Widziałeś mnie na glebie?
                Znasz upadek i cierpienie? Znasz każde wydarzenie,
                Które miało wpływ na mnie? Znasz mnie lepiej niż ja klaunie?...
                Śmiejesz się,zgadnij,kto się będzie śmiał ostatni"
        • cosmetic.wipes Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 15:24
          Sie nie martw. Mnie szukanie odpowiedniego gara zajmuje zazwyczaj 10 minut. A gdzie wrzątek? Jeszcze znając życie, makaron się przy otwieraniu rozje... po całej kuchni, potem się okaże, że soli nie ma, pesto ze słoika się zepsuło, bo tydzień stało otwarte na parapecie zamiast w lodówce, a parmezan starłam razem z paznokciembig_grin

Wole metodycznie i pomalutku - przynajmniej jest szansa, że rodzina dostanie żarełkosmile
          • iskierka3 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 17:06
            O to, to! U mnie jeszcze okazuje sie zwykle, ze we wlasciwym garnku cos juz jestsmile
        • nanuk24 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 15:56
          Tutaj jest kilka mam, ktore 100 pierogow nalepia w pol godzinytongue_out
          • misterni Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 17:13
            Samo lepienie? Nie ma problemu, spokojnie w pół godziny ulepię sto pierogów - to jest 18 sekund na jednego pieroga, naprawdę mnóstwo czasu. smile
            Liczę samo lepienie, bez wyrabiania ciasta i robienia farszu.
            • nanuk24 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 17:59
              wyrabianie, lepienie, a farsz gdzie?

Nigdy nie robilam 100 pierogow, tylko polowe mniej i bez przesady, mimo, ze uzywam miksera do wyrabiania ciasta i uzywam elktryczny walek do walkowania i walkuje mi w kilka sekund, to 18 minut jest przesada. Gdzie ugotowanie, doprawienie, podanie? No chyba, ze ludzie rzucaja domownikom na stol miche pierogow dopiero co z wody wylowione i biegna domownicy ze swoim widelcem jak na wyscigach.
              • moofka Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 18:39
                ? No chyba, ze ludzie rzucaja domownikom na stol miche pierogow dopier
                > o co z wody wylowione i biegna domownicy ze swoim widelcem jak na wyscigach.
                >

o to u mnie tak smile
                ale jak ja juz sie wezme to robie ponad setke
                • nanuk24 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 19:22
                  Marze o takiej rodzinie, a nie to co moje pieski francuskie, pierogi podsmazane z cebulka zarumieniona, troche smietanki, surowka tez musi byc.
                  • moofka Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 19:42
                    moi to pasibrzuchy
                    nie powiem, ze niewybredne, ale akurat wszystko co im zrobie chwala i jedza
                    jak nie ma dokladki to slysze no mamoooooooooo, przeciesz ja dorastam
                    tongue_out
                    i od jednego i od drugiego
                    pierogi to jedno z ich ulubionych dan
                    dlatego musze duzo
                    a najchetniej jedza prosto z wody z odrobina masla i z kubkiem maslanki
                    smile
                  • a.n.a0 Re: Obiad w 5 minut 24.04.14, 16:16
                    nanuk24 napisała:

> Marze o takiej rodzinie, a nie to co moje pieski francuskie, pierogi podsmazane
                    > z cebulka zarumieniona, troche smietanki, surowka tez musi byc

Pieski francudkie....pierogi...daj spokoj...jaj nie rób na takie tanie danie
              • misterni Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 19:57
                Nanuk, spokojnie, napisałaś o samym lepieniu w poprzednim poście i ja podkreśliłam, że o samo lepienie mi chodzi.
                • nanuk24 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 20:03
                  chodzilo mi o caly proces powstania setki pierogowwink
                  • nanuk24 ps 02.04.14, 20:04
                    juz jestem spokojna, bo se pojadlam lunch przygotowany w 5 minutsmile
            • pitahaya1 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 19:11
              misterni napisała:

> Liczę samo lepienie, bez wyrabiania ciasta i robienia farszu.

Przynajmniej uczciwie powiedziałaś, że bez wyrabiania i farszu.

Moja koleżanka tak podaje czas robienia obiadu. Ona też 5 minut "gotuje" obiad. Widziałam kiedyś to gotowaniebig_grin
              Blacha z piekarnika, na to paczka frytek. Jajka na patelni i surówka z pudełka. Zajęło jej to mniej więcej 10 minut. Gotowanie to się nazywasmile
              • misterni Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 20:02
                Odpowiedziałam na post Nauka, która pisała o lepieniu pierogów. smile
                Gdyby ktoś mnie spytał w jakim czasie jestem w stanie zrobić 100 pierogów ruskich, to doliczyłabym do tego czas gotowania ziemniaków, podsmażania cebuli, mieszania farszu, wyrabiania, wałkowania ciasta, wykrawania i wreszcie gotowania samych pierogów. Czyli około 1,5 godziny dłużej smile
        • ida771 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 18:07
          Następny wątek to będzie obiad z deserem w 3 minuty. Wprawiaj się bo nie będziesz tu miała z kim dyskutowaćbig_grin
    • ichi51e Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 13:21
      Leniwe big_grin
      • ida771 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 18:15
        taa, dzisiaj były leniwe na 5 osób z 800g twarogu, gotowane partiami robota chyba na godzinę, no chyba że 2 garnki wody rozgrzać.
    • run_away83 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 13:25
      W pięć minut to może parę rzeczy na krzyż - kuskus z warzywami, albo zupa krem z pomidorów z puszki z oliwą i ziołami. I jeszcze zapiekanka z ciabatty jwst ekspresowa - w skropionej oliwą brytfance układam skośnymi warstwami kromki ciabatty, plastry pomidorów i mozarelli, zalewam jajkiem roztrzepanym z odrobiną mleka, solę i pieprzę; wrzucam do nagrzanego piekarnika, a po chwili wyjmuję, oprószam parmezanem i dekoruje listami bazylii i wrzucam na stół - i jest ciepły posiłek w 5-10 minut.

Natomiast wiekszość moich codziennych obiadów to makarony z najróźniejszymi sosami bądź szybkie dania z ryżem inspirowane kuchnią azjatycką - stąd na przygotowanie obiadu muszę mieć te 15-20 minut - wyciągam gary, gotuję ten makaron czy ryż, w tym czasie obok na patelni czy w rondelku sklecam sos, w międzyczasie na bieżąco wrzucam do zmywarki naczynia użyte przy przygotowaniu składników, porzadkuję blat i nakrywam do stołu - po obiedzie mąż i dzieci chowają naczynia do zmywarki a ja mam fajrant.
      • wuika Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 13:29
        Nagrzany piekarnik masz non-stop? suspicious
        • run_away83 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 13:43
          Włączam piekarnik w momen ie gdy zaczynam szykować potrawe i jak jest gotowa by wjechać do pieca to jest już nagrzany - mam elektryczny z termoobiegiem, do 180 stopni nagrzewa się w jakies 5 minut
        • fin-dus Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 13:45
          Włączenie piekarnika to pierwsza rzecz, jaką się robi w takich przypadkach, przed otwarciem lodówki jeszcze smile Wtedy po przygotowaniu jedzenia faktycznie jest już nagrzany (mój nagrzewa się bardzo szybko)
    • naplaze Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 13:33
      Sadzone z kuskusem i ogórki ze słoika, ale o już jest ekstremum.
    • anika772 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 13:34
      Nie, aż tak szybka nie jestem. Mogę sobie coś do przekąszenia przygotować w 5 minut, ale nie obiad.
    • misterni Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 13:44
      Nie, nie mam. Najszybszy mój obiad to taki, którego przygotowanie trwa tyle co ugotowanie makaronu z wcześniejszym zagotowaniem wody.
      • sueellen Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 18:25
        Makaron cienki gotuje się 5 min, jesli podgrzać wodę w czajniku elektrycznym zrobisz całośc w 6 minut + minuta na odcedzenie i wyłożenie na talerze tongue_out
        • misterni Re: Obiad w 5 minut 03.04.14, 14:48
          Nie lubimy cienkiego makaronu tongue_out
    • jdylag75 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 13:48
      Wchodzę do domu rodziców i.... obiad jest za 5 minut.
    • klamkas Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 13:48
      Nie, ale w 10 min już się da (tyle trwa ugotowanie makaronu od momentu włączenia palnika).
    • nisar Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 14:23
      Oszukane leniwe.
      Wodę zagotowuję w czajniku elektrycznym. Jajko, mąka, serek Bieluch - wymieszać razem, kłaść kluseczki łyżką na wrzątek. Na talerz położyć trochę masła, na to wyjąc kluski, posłodzić. W pięć minut się da smile
      • pitahaya1 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 14:51
        A takich leniwych nie jadłamsmile
      • nanuk24 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 16:02
        takie kluseczki z bulka na masle mozna podac. Smaka mi narobilas.
      • tusia-83 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 16:17
        Smak dzieciństwa. Mniam smile
    • jagienka75 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 14:28
      sueellen napisała:

> ale to tak niemal dosłownie w 5 minut. Macie takie?
      >
      > U mnie dzis omlet z tunczykiem (tunczyk z puszki). Czas przygotowania: 5 minut
      > tongue_out

omlet z tuńczykiem nazywasz obiadem?
      nie jestem zwolenniczką obiadów z dwóch dań, ale co to za obiad, który przygotowuje się w 5 minut? równie dobrze możesz zupki chińskie serwować.

przypominają mi się rodziny, gdzie w rodzinie A żona serwowała mężowi na śniadanie jedno jajko na twardo, w rodzinie B żona serwowała na obiad mężowi aż 2 placki ziemniaczane, w rodzinie C codziennie na obiad była pizza albo nic.
      obiad to ma być obiad, coś konkretnego. ja sama po takich omlecikach umarłabym z głodu.
      • aniorek Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 17:58
        jagienka75 napisała:

> omlet z tuńczykiem nazywasz obiadem?
        > nie jestem zwolenniczką obiadów z dwóch dań, ale co to za obiad, który przygoto
        > wuje się w 5 minut? równie dobrze możesz zupki chińskie serwować.

niektorzy jedza 5-6 malych posilkow dziennie i dobrze sie maja. nie kazdy je obiad skladajacy z dwoch dan i deseru.
        i btw, czy obilo ci sie o uszy, ze zupka chinska to wylacznie puste kalorie, a tunczyk i jajka to przyzwoite skladniki codziennej diety? porownanie bez sensu.
        • sueellen Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 18:32
          > niektorzy jedza 5-6 malych posilkow dziennie i dobrze sie maja. nie kazdy je ob
          > iad skladajacy z dwoch dan i deseru.

Nalezę do tych pierwszych. Dzis na przykład:

8:00 owsianka + kawa

10:00 kawa + rogalik + jogurt z owocami

13:00 omlet z tunczykiem i truskawki na deser (w Hiszpanii jest właśnie sezon na truskawki - hurrraa!)

15:30 churros z gorącą czekoladą (mialo byc dla młodej ale przejeła się papugami i nie zjadła)

18:00 kanapka z kozim serem, szynką serrano i pomidorem i sok pomaranczowy

Pewnie jeszcze wieczorem coś skubnę. Lubię jeść na raty, nie lubię się opychać.
    • eo_n Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 14:34
      Bazuję na takich (tzn. 5-15 min. szykowania reszta robi się sama) wink
      Praktycznie wszystkie zupy.
      Sosy do makaronu.
      Camemberty na ciepło (to taka bardziej kolacja, ale z dodatkami też ujdzie).
      Tortilla.
      Naleśniki lub placki.
      Kurczak z ryżem (w różnych sosach).
      Kuskus z warzywami i orzechami.
      Grzyby (do ziemniaków lub kaszy) plus np. ogórki ze słoika lub buraczki wcześniej ugotowane.

Ja w ogóle lubię unikać przemęczenia w kuchnie na co dzień, bo raz czy dwa w tygodniu mnie nachodzi i robię wykwintny obiad z winem, zwykle wg jakiegoś przepisu z książki kucharskiej i zwykle robię go raz jedyny, choć zwykle wychodzi przepyszny smile Taki skręt... big_grin
    • kamunyak Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 14:34
      zmieszana zawartość lodówki + makaron to dla mnie nie obiad.
      Z tego rodzaju to ew. chińszczyzna, tzn kurczak w kawałkach usmażony + warzywa z chińskiej mrozonki hortexu + ryż. Ale to też jakies 20 minut bo tyle trwa ugotowanie ryżu.
      Lub spaghetti carbonara.
      Omlet z tuńczykiem to raczej kolacja a nie obiad. Podobnie zresztą zupa to nie obiad, co najwyżej jego połowa.
    • foringee Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 14:48
      Tam gdzie chodzę na obiady w 5 minut a nawet w 1 minutę dostaję zupę. Natomiast na drugie danie muszę poczekać bo zazwyczaj mięso (kotlety, filety, rybę) smażą na świeżo tongue_out
      Więc w 5 minut to tylko "danie dnia" -jakaś pieczeń w sosie czekająca od rana na klienta.. wink
    • bei Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 14:50
      Gorący makaron plus pesto, albo salsa z pomidorów, albo oliwa i bazylia, albo podsmazona szalwia, albo zmiksowane owoce , albo sos z sera.
      Podobnie mozna wykorzystac ugotowany ryż.
    • awidyna Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 15:22
      Toż to fast food wink
      Nie, aczkolwiek na szybko mam zawsze pierogi w zamrażarce. Jak mam czas to przeznaczam kilka godzin na zrobienie pierogów, i mam potem na czarną godzinę. Tak samo krokiety, czasochłonne, ale potem tylko rozmrozić i usmażyć. Poza tym ja ma podejście, że nie JA gotuje tylko obiad SIE gotuje wink W czasie gotowania robię 10 innych rzeczy włącznie ze spacerem i zakupami wink
    • mayaalex Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 15:23
      Nie. Mojemu mezowi przygotowanie obiadu zawsze zajmuje przynajmniej 20minut. I cale szczescie bo taki omlet czy nalesniki to sama moge sobie zrobic ale obiadem bym tego nie nazywala smile
    • eo_n Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 15:24
      Znamy. Nam pasuje bardziej taka drobniejsza i jaśniejsza, bo ta ciemniejsza i grubsza przypomina po prostu jęczmienną. Faktycznie jest genialna - b. szybko się robi.
      • eo_n Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 15:49
        eo_n napisał:

> Znamy.
        Chodziło o bulgur - rzeczywiście wart polecenia (niezależnie od spamu - ja kupuję przez net w sklepie arabskim).

• jan.kran Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 15:29

www.jadlonomia.com/2014/01/bezglutenowa-sroda-tajska-brukselka.html#more
      www.jadlonomia.com/2014/01/kokosowy-dal-z-czerwonej-soczewicy.html
      Przepis znajomej forumowej Roseanne , świetnysmile

Kalafior podzielic na wieksze rozyczki, na to sol i skropic olejem, ja posypuje dodatkowo papryka slodka i kminem i do piekarnika na ok 40 minut, 180C.

### Ja użyłam oliwy z oliwek i piekłam z pól godziny tak że wyszedł al dente.

WITLOF

Dwie cykorie na osobę.Obciąć zakończenie , przeciąć na pół i wrzucić na
      patelnię z rozgrzanym maslem , sól , pieprz.
      Kiedy się zarumienią z obu stron położyć plastry brie tak żeby się lekko roztopiły.
      Smacznegosmile

Zapiekanka z ravioli.

Junior zrobil wczoraj zapiekanke z ravioli wg przepisu Mlodej.
      Mozna uzyc gotowe ravioli lub tortelini, te ostatnie odpadly bo byly z kurczakiem lub szynka.
      Kupilam wiec ravioli z serem , dwa opakowania.
      Nalezy je ugotowac wg przepisu na opakowaniu . Nastepnie pokroic drobno cebule, najlepiej biala lub czerwona i czosnek. Podsmazyc. Dodac dwie puszki pomidorow, pelati , sol , pieprz cukier , czarne oliwki , oregano , bazylie , do smaku.
      W forme do zapiekania wlac na dno pomidory , warstwe ravioli \ tortelini , ser zolty utarty , tortelini \ ravioli , pomidory , ser.
      Zapiec w piekarniku , 200 stopni , 20 minut.
      Smacznego !

Pasta z brokułami.

Pyszne , polecam!!!!

Ugotowac brokuly , najlepiej mrozone , maja byc miekkie ale sie nie
      moga rozpadac.

Ugotowac makaron tagliatelle . Na suchej patelni podsmazyc orzeszki
      pinii.

Makaron ostroznie wymieszac z brokulami , dodac pesto oraz
      podgrzana fasolke z puszki.

My za kazdynm razem robimy eksperymenty fasolowe , kupujemy rozne
      fasole , male , duze czerwone , czarne , biale.
      Wazne zeby fasolki byly tylko w wodzie , nie przyprawiane.

Mozna makaron , pesto , pinie i fasolki wymieszac w garnku.
      Mozna tez kazdy skladnik podac osobno na stol a kazdy sobie miesza
      jak mu pasujesmile

Cala potrawe nalezy posypac obficie swiezo utartym parmezanem.

Nie zareczam że pięc minut ale na pewno szybkosmile
      • edelstein Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 15:49

I to gotowe ravioli to takie mega zdrowe?big_grin dopiero ci sie rzucalas o zupe w proszku,a sama uzywasz gotowcow.czyli rawioli z psem zmielonym z buda.
    • mamma_2012 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 15:34
      Ja mam takie przeciery pomidorowe domowe od teściowej, wystarczy wlac do gara i zagotowac, dorzucić odrobine masła plus taki makaron drobniutki z torebki, na koniec jogurcik zamiast śmietany i wuala gotowa pomidorowa.
      Latem zrobiłam tez sobie takie pomidory z odparowana woda i czosnkiem, dodac do ugotowanego makaronu, sypnac parmezanem i jest spagetti (tyle, ze makaron gotuje troszkę dłużej niż 5 minut).
      Mam kilka szybkich patentów, ale zwykle dłużej mi sie schodzi z obiademwink
    • eo_n Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 16:07
      Chciałam jeszcze zauważyć, że te 5 minut zależy w pewnym stopniu od wprawy i wyposażenia kuchni smile
      To co wprawnej kucharce z dobrym sprzętem zajmie 5 min, początkującej, która ma do dyspozycji tylko średnio ostry nóż (na dorobku, więc oszczędza na lepszy wink ) zajmie ok. 1/2h zapewne.
      • run_away83 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 16:21
        O, to to - jak na wyposażeniu jest płyta indukcyjna, mikrofala z opcją gotowania na parze, piekarnik z termoobiegiem, czajnik elektryczny plus wypasiony blender oraz zmywarka....

... to ugotowanie obiadu zajmuje 2-3 razy mniej czasu niż kiedy ma się tylko kuchenkę gazową, nóż i deskę, ręczną tarkę i kilka garnkow na krzyż.

Indukcję miałam w swoim mieszkaniu, teraz w wynajmowanym domu mam kuchnię gazową i tak mnie wkurza, że jestem na etapie pertraktacji z landlordem, żeby mi pozwolił ten przedpotopowy sprzęt wymienić na płytę indukcyjną. Bo o ile gotowanie jeszcze zdzierżę, to mycie tego cholerstwa doprowadza mnie do szału.
    • chocolatemonster Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 16:07
      Nie wierzę w obiady '5 minut (tzn nie wierzę, że te makarony z pesto i inne cuda można w 5 minut bo sam makaron się dłużej gotuje). Dziś na lekki lunch usmażyłam sobie krewetki z czosnkiem i położyłam to na świeżej bagietce i zajęło mi to trochę dłużej.
    • nanuk24 Re: Obiad w 5 minut 02.04.14, 16:13
      Nie robie, bo nie uzywam gotowcow. Salatke z ciecierzycy robie z ciecierzycy ugotowanej przeze mnie, a nie z puszki, ktore rozni sie w smaku.Kazde jedno mieso przed przyrzadzaniem marynuje conajmniej pol godziny, etc.
    • atena12345 w 5 minut.. 02.04.14, 16:24
      to nawet nie zdążę odgrzać gotowego z zamrażarki (wyciągniętego oczywiście rankiem w celu rozmrożenia)
      Myślę, że taki mega szybki obiad zrobiony od podstaw, to min 30 minut.
      Np. makaron + prosty sos
      • misterni Re: w 5 minut.. 02.04.14, 17:27
        Makaron + prosty sos, to tyle, ile się gotuje makaron wink
        • nanuk24 Re: w 5 minut.. 02.04.14, 18:03
          a jaki to prosty sos?
          • run_away83 Re: w 5 minut.. 02.04.14, 18:23
            Np. na bazie szpinaku - na patelnu rozgrzewasz odrobinę okiwy i rumienisz posiekany w plasterki ząbek czosnku, dorzucasz oplukane liście swieżego szpinaku (moźe też być mrożony) podlewasz wodą, dusisz, dodajesz odrobinę smietany i pokruszony ser gorgonzola lub podobny, dusisz chwilę na wolnym ogniu aż do rozpuszczenia się sera. Do tego sosu można dodać, wedle uznania: drobno pokrojoną pierś z indyka lub kurczaka (obsmażyć razem z czosnkiem na początku i potem dusić w szpinaku), filet z łososia (smażę caly na poczatku, potem ściągam z patelni, rozdrabniam widelcem i dodaję do duszącego się szpinaku), krewetki (też podsmażyć jako pierwsze razem z czosnkiem i potem dusić z całością), ewentualnie już na talerzu - orzechy włoskie lub praźone migdały.

Zrobienie tego sosu zajmuje mi ok. 15 minut, w tym czasie obok w garnku gotuje mi się makaron.

Inny szybki sos to bolognese - wrzucam na rozgrzany olej ząbek czosnku, potem mieloną wołowinę, podsmażam energicznie mieszając, dorzucam passatę z kartonika, przyprawiam solą, pieprzem, bazylią i oregano, duszę chwilę i gotowe. Podaję ze spagetti, udekorowane listki bazylii i oprodzone parmezanem.

I jeszcze ulubiony sos mojego męża - molto bene, czyli "bardzo dobry". Na patelni rumienię na oliwie pokrojoną w paseczki szynkę parmenską (inne dojrzewające też się nadają), pokrojone w plasterki czarne oliwki i suszone pomidory. Zrumienione podlewam smietaną i chwilę duszę. Podaję z makaronem typu tagliatelle i swieżą rukolą, oproszone swieżo mielonym czarnym pieprzem.
            • nanuk24 Re: w 5 minut.. 02.04.14, 18:32
              Sos bolognese jest wlasnie jednym z najdluzej gotujacych sie sosow. W ogole sosy na bazie pomidorow powinny dusic sie dluzej, na pewno nie jest to sos do zrobienia w 15 minut.
              Sos ze szpinakiem jasne, ze szybko sie robi, inne serowe tez, ale jakis pomysl na inne szybkie sosy(oprocz smietanowego i serowego)?
              • run_away83 Re: w 5 minut.. 02.04.14, 18:33
                A ma być koniecznie do makaronu, czy może być danie z ryżem, w stylu azjatyckim?
                • nanuk24 Re: w 5 minut.. 02.04.14, 19:19
                  mam 8 ksiazek kulinarnych kuchni azjatyckiej, wyprobowana wiekszosc i szczerze mowiac, zadne danie mi nie wyszlowink Nie wiem, co zle robie, a dania azjatyckie uwielbiam, byle to nie byly robione przez mnie.

jedno danie mi wychodzi: kurczak w sosie pomaranczowym, przepis z ineternetu, wiec nie jestem pewna na ile jest to prawdziwie ajzatyckiewink

Wiec moze cos wyprobowanego przez ciebie mi wyjdzie?
                  • run_away83 Re: w 5 minut.. 02.04.14, 19:49
                    Kokosowe curry z kurczakiem:

Na rozgrzany olej (ja używam ryżowy) wrzucasz 2/3/4 łyżki stolowe zielonej pasty curry (im więcej, tym bardziej ostre). Jak chwilę poskwierczy i poczujesz aromat curry, wrzucasz pokrojone w paseczki chude mięso (np pierś z kurczaka lub indyka, polędwiczki wieprzowe lub wołowe, czy co tam lubisz), dodajesz kilka łyżek stołowych sosu sojowego i sok z jednej limonki.Mieszasz aż do odparowania płynu i rumienisz mięso na złoty kolor; zalewasz mlekiem kokosowym z kartonika, dodajesz warzywa (np. paprykę pokrojoną w paseczki/różyczki brokuła/zielony groszek i pokrojonego ananasa/mieszankę "bukiet warzyw" - to są komb8nacje, które przetestowałam) i dusisz jeszcze ok 6 minut, cały czas mieszając i w razie potrzeby dolewajac odrobinę wody. Warzywa mają być all dente, a sos powinien mieć pod koniec gotowania konsystencję gęstego jogurtu. Podajesz z ryżen lub makaronem sojowym.

Kurczak/indyk z marchewką w sosie słodko-kwaśnym:

Na rozgrzany olej wrzucasz 2-3 posiekane ząbki czosnku, rumienisz, dorzucasz mięso pokrojone w paseczki i podsmażasz na zloty kolor. Dodajesz kilka łyżek sosu sojowego, sok z jednej limonki i 2 łyżki miodu, podlewasz wodą, dusisz ok. 5 minut, od czasu do czadu mieszając. Dodajesz pokrojoną w pladterki marchewke lub młode marcheweczki w całości, dusisz kolejne 5 minut i mieszasz raz na jakis czas. Podajesz z ryżem, konieczkie skropione olejem sezamowym i posypane prażonym sezamem.

Smacznego smile
              • klamkas Re: w 5 minut.. 02.04.14, 18:48
                Ja robię: mrożony groszek duszę na patelni z szynką (ewentualnie kurczakiem/indykiem) i czosnkiem + żółtka do gorącego makaronu - młoda uwielbiała za dziecka, zresztą do tej pory pełnoziarnisty makaron to jej ulubiony zapychacz obiadowy.

Albo cukinia + suszone pomidory + cebulka podsmażone (plus trochę śmietanki, żeby ładnie oblepiła makaron), posypane parmezanem.

Albo cukinia + bakłażan + oliwki + cebula podduszone, do tego makaron i jakiś wyrazisty ser typu feta, czy inna kozina wink - ostatnio to połączenie zrobiła młoda i było zaskakująco smaczne.
              • kropkacom Re: w 5 minut.. 02.04.14, 18:59
                Może powinny być długo gotowane, ale zazwyczaj nie są i ludziom smakuje, i żyją. Z całym szacunkiem. smile
                • nanuk24 Re: w 5 minut.. 02.04.14, 19:25
                  Moze zyja, ja bym nie przezyla, podobnie jak po zjedzeniu sosu ze sloikawink
                  • kropkacom Re: w 5 minut.. 02.04.14, 19:30
                    Przeżyłabyś. smile Co nie zmienia tego, że własny sosik bulgoczący długo jest pyszny i czuje się różnicę.
            • edelstein Re: w 5 minut.. 02.04.14, 18:41

To interesujace,ze Bolognese jest szybkim sosem.Normalnie potrzebuje trzech godzin,by go zrobic.Przepis mam od Wloszki.
              • run_away83 Re: w 5 minut.. 02.04.14, 18:45
                Jak robisz ze swieżych pomidorow i sama mielisz mięso, to owszem, wierzę źe trwa to trzy godziny. Ja robię z passaty czyli pomidorowej pulpy z kartonika, a mieso kupuję już zmielone.

Ze swieżych pomidorów jest bardziej aromtyczny, to nie ulega wątpliwości smile Z passaty jest szybki wink Coś za coś.

Moje przepisy absolutnie nie są ortodoksyjne i nie dostałam ich od żadnej Włoszki wink
                • edelstein Re: w 5 minut.. 02.04.14, 18:51

Nie,nie miele sama miesa,tak robie ze swiezych pomidorow.Same podlewanie winem to dluga procedura.
                  • run_away83 Re: w 5 minut.. 02.04.14, 19:00
                    Nigdy nie próbowałam potraktować sosu bolognese jako potrawy popisowej, ale jakbym kiedyś miała taki wyczyn w planach, to już wiem do kogo się usmiechnąć o przepis big_grin
                • misterni Samo duszenie sosu bolońskiego, to co najmniej 2h 02.04.14, 21:50
                  Dodaj sobie przygotowanie produktów i robi się 3 h. Nie jest to sos na szybki obiad.

run_away83 napisała:

Jak robisz ze swieżych pomidorow i sama mielisz mięso, to owszem, wierzę źe trwa to trzy godziny. Ja robię z passaty czyli pomidorowej pulpy z kartonika, a mieso kupuję już zmielone.
                  • nanuk24 Re: Samo duszenie sosu bolońskiego, to co najmnie 02.04.14, 21:58
                    Ogolnie swieze pomidory uzywane na sos potrzebuja dluzszej obrobki termicznej.
            • atena12345 Re: w 5 minut.. 02.04.14, 19:08
              sos z mielonej wołowiny dusi się zdecydowanie dłużej niż 15 minut
              • run_away83 Re: w 5 minut.. 02.04.14, 19:29
                Ale 15 minut jako czas przygotowania odnosi sie do pierwszego sosu i wyraznie to napisałan. Pomidorowy z wołowiną (nie mam potrzeby upierać się przy nazywaniu mojego przepisu sosem bolognese tongue_out) to 25-30 minut.

Molto bene - jakies 10 minut na patelni, wczesniej 5 minut ciachania składników.
                • moofka Re: w 5 minut.. 02.04.14, 19:38
                  moja wyrocznia w temacie wloskiej kuchni pisze na temat sosu bolonskiego
                  Cottura:180 min
                  Preparazione:10 min

zakladam, ze wie, co mowi
                  ja robie czasem
                  • edelstein Re: w 5 minut.. 02.04.14, 20:38

A nie pisalam,ze 3godzinytongue_out
                    he.
                • atena12345 Re: w 5 minut.. 02.04.14, 20:08
                  run_away83 napisała:

no ja się też nie upieram, że mój wół był młody big_grin

> Molto bene - jakies 10 minut na patelni, wczesniej 5 minut ciachania składników
                  > .

a to zrobię w najbliższym czasie
          • misterni Re: w 5 minut.. 02.04.14, 20:44
            nanuk24 napisała:

a jaki to prosty sos?

Np pesto

Natka pietruszki, bazylia, czosnek, orzeszki piniowe, oliwa, do blendera i masz sos
            Albo podsmażasz kilka ząbków czosnku na oliwi, wyciągasz, dodajesz pomidory z puszki, bazylię oregano, doprawiasz i masz sos.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka