Dodaj do ulubionych

rocznica komunii- co robić?

27.04.14, 20:53

12 maja mój syn obchodzi rocznicę komunii, nie mam pojęcia czy zaprasza się babcie i chrzestnych na tę uroczystość, czy po mszy jakiś poczęstunek?? jeśli tak to jaki??obiad, ciasto, samo ciasto? jak to wyglądało u was, prosze poradzcie, szczerze powiem, ze nie mam ochoty nic robic, z drugiej jednak strony, nie chcę skrzywdzić dziecka
Obserwuj wątek
    • fituq Re: rocznica komunii- co robić? 27.04.14, 20:58
      telepie mną jak każdą pierduułę określa się jako "krzywdę dziecka".
      no wmawiaj temu biednemu dziecku, że fakt iż mu się nie zrobi imprezy na każdą okoliczność to dla niego musi być trauma z którą sobie nie poradzi emocjonalnie i za krzywdę uzna..
    • barbibarbi Re: rocznica komunii- co robić? 27.04.14, 21:07
      A to trzeba coś robić? A dlaczego niby? Bo co? A dwurocznicę czy trzyrocznicę też trzeba obchodzić? A to skrzywdzenie dziecka to o co chodzi? Dziecko będzie cierpieć, jak nie zobaczy babci z ciotką przy stole zajadającą sałatkę z majonezem?
      Czego to ludzie nie wymyślą!
      Nawet przez myśl by mi nie przeszło, żeby cokolwiek robić.
        • bominka Re: rocznica komunii- co robić? 27.04.14, 21:54
          W moja rocznice moja mama zaprosila moja chrzestna,i nie pamietam czy byl uroczysty obiad,raczej nie. Ale wydarzenie bylo delikatnie zaakcentowane.
          Ja z kolei jako matka chcialam rowniez szczegolniej ten dzien przezyc,chcialam,zeby corka czula,ze jest to bardziej wyjatkowy dzien od pozostalych. Stad pomysl,o ktorym pisalam wczesniej.
    • burina Re: rocznica komunii- co robić? 28.04.14, 00:17
      Dla mnie to była okazja, żeby sprawdzić, podsumować, co z tej 'dorosłej' religijności zostało. A w ramach obchodów była wycieczka do pobliskiej miejscowości z bardzo zabytkowym sanktuarium.

W sumie, to byłoby mi chyba żal koleżanki, której komunia dziecka kojarzyłaby się tylko z koniecznością postawienia na stole tortu.
    • wegatka Re: rocznica komunii- co robić? 28.04.14, 00:59
      Po mszy rocznicowej starszej córki zwyczajnie przyszliśmy do domu i zjedliśmy obiad - taki, jak w każdą inną niedzielę. Nie zapraszaliśmy żadnych gości. Natomiast młodsza córka nie była na swojej rocznicy, ponieważ w tym samym dniu była komunia mojego chrześnika.

Zdziwiłam się jednak bardzo, gdy koleżanka zapytała mnie gdzie wyprawiam rocznicę - w domu, czy w restauracji.
      Potem ona się bardzo zdziwiła, gdy jej powiedziałam, że nigdzie wink
    • minerallna Re: rocznica komunii- co robić? 28.04.14, 01:39
      drosetka napisał(a):
      (...) 12 maja mój syn obchodzi rocznicę komunii, nie mam pojęcia czy zaprasza się babcie i chrzestnych na tę uroczystość, czy po mszy jakiś poczęstunek?? jeśli tak
      to jaki??obiad, ciasto, samo ciasto? jak to wyglądało u was, prosze poradzcie,
      szczerze powiem, ze nie mam ochoty nic robic, z drugiej jednak strony, nie chcę
      skrzywdzić dziecka (...)

A taki zwyczaj jest mi obcy.
    • ulka13 Re: rocznica komunii- co robić? 28.04.14, 10:54
      Żadnych gości, żadnych poczęstunków, co więcej, po mszy poszliśmy na obiad do moich rodziców jak w każdą inną niedzielę. Ja moim dzieciom w dzień rocznicy wręczyłam album ze zdjęciami komunijnymi na pamiątkę. Rocznica to była mobilizacja dla mnie, żeby w końcu kilka zdjęć wywołać i do albumu powkładaćsmile
    • babsee Re: rocznica komunii- co robić? 28.04.14, 11:39
      Ja robie obiad ale zwyczajny obiad i babcia zaoferowala sie ze upiecze tort. Wiec bedzie troche uroczyscie, ale na bank nie tak jak na Komunie, ze sto przystawek, obiad z 4 mięsami itp.
      A robie ze względu na 2 fakty-moje dziecko jest wkręcone i do kosciola chodzi, na spowiedz pierwszopiątkową kazdą również, a fakt drugi-ja pamietam, ze z mojej Rocznicy wrocilismy do domu, przebralam sie w normalne ciuchy i bylo mi jakos smutno, ze nic sie nie dzieje.

zaprosilam tylko dziadkow i babcie-4 osoby, bez chrzestnych.Kameralnie ale żeby dziecko wiedzialo, ze to tez uroczysty moment.
    • ga-ti Re: rocznica komunii- co robić? 28.04.14, 16:00
      U nas też w tym roku rocznica, a termin pokrywa się z terminem mego porodu smile
      Na mszy będzie babcia no i może przyjadą drudzy dziadkowie. Jeśli przyjadą to na 2 dni min. więc chcąc nie chcąc trzeba będzie zrobić obiad, kawę i ciacho jakieś. Zresztą teściowa się dopytywała, kogo zapraszamy na rocznicę i moje stwierdzenie, że tylko dziadków, bo ja będę albo rodziła, albo z noworodkiem, ewentualnie w pełnej gotowości, jakoś nie podziałało na jej wyobraźnie uncertain
      Reasumując najchętniej widziałabym lody po mszy, ewentualnie obiad i ciacho. Bez spinania się i tylko w najbliższym gronie.
      A dziecko się zgadza i w pełni rozumie.
    • werualta Re: rocznica komunii- co robić? 28.04.14, 17:43
      mój syn ma mszę rocznicową swojej komunii w jedną z niedziel maja
      Idziemy do kościoła, różnica będzie taka, że na tę mszę musi założyć strój komunijny. Może przyjdzie na tę mszę babcia, dziadek chory. Nikogo nie zapraszamy, nie celebrujemy. Będę przygotowana jedynie z ciastem i kawą. Może ktoś zechce przyjść wieczorem.
      • alicjazkrainyprzyglupow Re: rocznica komunii- co robić? 29.04.14, 06:42
        Moja kuzynka ma w tym roku obchodzi rocznicę, tak samo uroczyście jak komunię - zaproszenia, śniadanie i obiad w restauracji, kolacja z ogniskiem w domu. Uroczystość od godziny dziewiątej do północy. Wypasione prezenty mile widziane. Zaproszona jestem, nie idę ze względów ideologicznych.
        • solejrolia Re: rocznica komunii- co robić? 29.04.14, 07:34
          nieźle! komunia bis.
          ale moja siostra tez zrobiła po raz drugi komunię (tylko że w domu, nie w restauracji) ale była powtórka gości, i nawet prezenty. byłam zaskoczona, bardzo mocno. i nieprzygotowana na taką fetę.

ja rocznicy, jako takiej, nie wyprawiałam, zwłaszcza, że córka miała bunt i nie chciała uczestniczyć.
          (to była reakcja na to co przeżywała rok wcześniej - przed komunią siostry zakonne tak dzieci wymeczyły, zestresowały, że bała się, że msza rocznicowa to będzie powtórzenie tego, że też będzie długa msza, i tłoczna. nawet na próbę do rocznicy ani razu iść nie chciała.
          tak, księża i siostry naprawdę potrafią zniechęcić do uczestnictwa w życiu kościołaindifferent)
          potem jakoś się z córką dogadałyśmy, udobruchałam ją, ale jak tylko wróciła do domu z mszy, to jak najszybciej chciała wyskoczyć z sukienki, i poszła się bawić. nawet obiad był zwyczajny, bo "nie zyczyła" sobie żadnego uroczystego akcentowania rocznicy.
          córka chciała to dosłownie odbębnić. jak odbębniła, to uff, mam to z głowy.
    • joannabis Re: rocznica komunii- co robić? 21.03.19, 12:04
      Pewnie hej mnie zaleje, bo po co i na co .... Moje dzieciaki były razem u komunii i rocznicę mają w tym roku. Ponieważ wypada to w dzień Matki właśnie zapraszamy rodzeństwo nasze, rodziców i chrzestnych na obiad z deserem do restauracji. Mało jest czasu żeby spędzać go wspólnie, więc staramy się wykorzystać każdą okazję.
    • bei Re: rocznica komunii- co robić? 21.03.19, 12:22
      Dla nas to było święto bardzo kameralne, nie zapraszaliśmy nikogo, obiad po mszy byłtylko w gronie domowników. Podglądaliśmy z dzieckiem zdjęcia, powspominaliśmy jakie towarzyszyły emocje i tyle.
    • barbibarbi Re: rocznica komunii- co robić? 21.03.19, 12:29
      OMG, jaka krzywda? Jakieś wymyślne ceregiele, rocznica rocznicy dziesiętnicy, co to ma być? Idź z dzieckiem w fajne miejsce, na konie pojeździć, na łódce popływać, cos sobie kupcie, spędźcie razem czas, a nie takie bzdury i dyrdymały. Bo co? Obowiązek to jakiś? W starym testamencie zapisane, że rocznica musi być? A katabasy się cieszą i na tacę zbierają.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka