Dodaj do ulubionych

Jedzenie trzylatki

22.06.15, 13:26
Produkty spożywcze, które jada moja córka w wieku 2 lata i 10 miesięcy:
1. mięso
a) wieprzowina (kotlety mielone, sos do spaghetti)
b) cielęcina
c) pierś kurczaka
d) ryba (dorsz)
e) paluszki rybne
f) parówki

2. warzywa
a) kukurydza (mus, kolba, ziarna)
b) ziemniaki
c) papryka
d) fasolka szparagowa
e) cebula
f) czosnek
g) przecier pomidorowy (w zupie)

3. owoce
a) banany
b) jabłka
c) gruszki
d) melon
e) arbuz

4. kasze, makarony itp
a) kasza jęczmienna
b) płatki jaglane
c) płatki owsiane
d) kasza manna
e) kasza jaglana
f) bulgur
g) makaron pszeniczny
h) makaron orkiszowy
i) kluski śląskie
j) kopytka
k) pierogi ruskie

5. zupy
a) rosół
b) pomidorowa
c) kukurydziana

6. nabiał
a) jajka
b) masło
c) śmietana
d) mleko (na mleku gotuję kaszki, płatki, raz na miesiąc chce wypić kubek czystego mleka)
e) ser biały (tylko w placuszkach, racuchach, pierogach ruskich itp.)

7. przekąski i inne
a) ciasteczka owsiane
b) paluszki
c) wafle ryżowe
d) czekolada
e) lody
f) lizaki z ksylitolem
g) kakao (gorzkie)
h) orzechy

Córka rano zajda śniadanie (jajecznica, omlet, naleśnik z kakao, płatki jaglane na mleku z bananem itp.), potem jakiś owoc, przed drzemką ok 13 zjada zupę krem z kukurydzy (ugotowane ziarna kukurydzy, zblendowane i przetarte, zagotowane z rosołem i drobnymi kluseczkami). Po drzemce je zupę (pomidorowa, rosół), mięso lub rybę albo pierogi, kluski śląskie itp. Znów jakaś przekąska na podwieczorek: ciastko, owoc, papryka w słupkach. Na kolację menu podobne jak na śniadanie, ewentualnie parówki, placuszki z kakao, racuchy z jabłkiem, placki ziemniaczane... W ciągu dnia pije głównie wodę, herbatkę owocową (bez cukru), zieloną, czasem sok 100%.

Mąż uważa, że córka je mało produktów, jej menu powinno być bardziej urozmaicone. Jadła o wiele więcej, jednak we wrześniu ubiegłego roku na kilka miesięcy musieliśmy ją przestawić na papki z powodu operacji. Wszystko zmiksowane, konsystencja miękka, papkowata. Od nowa zaczeła sie uczyć rzuć, gryźć, przyjmnować twardsze i bardziej stale pokarmy. Ja uważam, że to, ile i jakie produkty je moja córka to sukces. Mogłaby jeść więcej warzyw i owoców, kaszę gryczaną, fasolę, groch, ciecierzycę... Ale przecież jej nie zmuszę. Nie lubi nowych smaków i nowych konsystencji, a ja nie mam pomysłu, jak ją do tego zachęcić.

Nie wiem, może mąż ma rację, pocieszam się tym, że córka od września idzie do przedszkola i być może tak, w grupie dzieci, chętniej będzie próbować nowych potraw.

Jak myślicie?
Obserwuj wątek
    • zuleyka.z.talgaru Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 13:28
      Niech mąż zacznie gotować.
      • nevada_r Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 14:08
        Zgadzam się, niech mąż zacznie gotować i nie stwarza głupich problemów.
      • easyse Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 14:20
        Dobrze by było, ale to raczej niewykonalne.
        Nie umie gotować, przypala nawet jajecznicę, 2 garście fasolki szparagowej dla córki posolił 4 łyżkami soli.
        Mimo to ma jakieś zarzuty? pretensje? wymagania/ że córka je ciągle to samo i nie chce próbować nowych rzeczy.
        • mary_lu [...] 22.06.15, 14:30
          Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
        • d.o.s.i.a Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 15:16
          > Nie umie gotować, przypala nawet jajecznicę, 2 garście fasolki szparagowej dla
          > córki posolił 4 łyżkami soli.

To powiedz mu jasno i dobitnie żeby sie odpie...l.
        • zuleyka.z.talgaru Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 15:19
          Weź mu walnij patelnią ;P
          jak dla mnie to dziecko je normalnie. Jak pan mąż chce wydziwiać to niech sam gotuje i tyle.
        • jehanette Re: Jedzenie trzylatki 23.06.15, 09:22
          Praktyka czyni mistrza. Następnym razem będzie wiedział ile wsypać soli.
      • jan.kran Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 19:06
        Twoje dziecko je bulgur i makaron orkiszowy i te wszystkie kasze plus każdy rodzaj mięsa ?Ciekawe czy Twój maź ma tak urozmaicony jadłospis .Zapytaj sie go konkretnie czego w menu dziecka brakujje , ja uważam ze jak na trzylatyka to je bardzo różnorodnie.
    • easyse Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 13:29
      o matko, żuć się uczy, żuć.
    • edelstein Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 14:30
      Mysle,ze nawet nie pamietam co moje dziecko jadlo w tym wieku.Wiem,ze jadlo i bylo najedzone.Przyznam szczerze,ze ze strachem patrze na matki,które prowadzania rozpiske z godzinami posilkow,iloscia,jakoscia i waga tychze.Je,je,nie ma nadwagi,niedowagi, a wiec wszystko ok.
      • andaba Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 14:34
        Nigdy nie jadłam trzylatki - smaczne są?
        • easyse Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 15:07
          Bardzo smaczne smile Słodkie do zemdlenia, ale z nutą goryczy i lekkim kwasem wink
      • easyse Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 15:06
        Zrobiłam tę rozpiskę, żeby zobrazować (sobie i mężowi) ile różnych produktów córka je. Nie jestem nawiedzona, ale sama mam potrzebę, żeby jadła jeszcze inne produkty. Je, je, niedowagi nie ma, ale nie tylko o to chodzi. Różne produkty to różne składniki odżywcze, inne witaminy itp. Martwi mnie, że nie chce jeść nabiału, żadnych jogurtów, serów... Chciałabym urozmaicić jej dietę.
        • aqua48 Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 15:49
          easyse napisała:

>Nie jestem nawiedzona, ale sama mam potrzebę, żeby jadła jeszcze inne p
          > rodukty. Chciałabym urozmaicić jej dietę.

A dajcie jej święty spokój, to że Ty masz potrzebę nie oznacza, że taką samą ma córka, ani że musisz ją realizować wbrew jej układowi pokarmowemu. Trochę dorośnie to zacznie jeść więcej lub inaczej. Ja jestem dzieckiem w które pakowano mnóstwo urozmaiconych produktów we wczesnym dzieciństwie - efekt - matka dumna jak paw - a ja mam alergię pokarmową i nie tylko, na całe życie.
    • owmordke Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 15:17
      Moim zdaniem je normalnie.
    • mayaalex Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 15:26
      ja mam trzylatka i roczniaka. i powiem Ci szczerze, ze roczniak ma bardziej urozmaicona diete niz trzylatek, ktory najchetniej jadlby wlasnie paluszki rybne, kurczaka, czasem parowke, nalesniki, makaron (bez sosu!), brokuly, kukurydze, szpinak, ziemniaki i pomidory. A roczniak wsuwa mango, awokado, truskawki, maliny, jagody, banany, krewetki, oliwki, wszelkie rodzaje ryb, jogurt, sery - no wlasciwie wszystko, co jemy my. I az piszczy, jak widzie, ze cos jemy, domaga sie swojej porcji. I trzylatek kiedys tez byl bardziej odwazny, tez kiedys probowal roznych rzeczy. To jest chyba czas regresji kulinarnej... Ale masz tez racje - w przedszkolu bedzie lepiej (tylko niech jej nikt nie zmusza). Syn w przedszkolu jada np kuskus (w domu nie), makaron z sosem, rybe.
      Aha, moj maz tez potrafi sie czepiac rzeczy, ktore sa calkowicie na mojej glowie - albo niech sam zrobi lepiej albo go opieprz bo inaczej zawsze bedzie cos krytykowac. Nie wiem skad im sie to bierze smile
    • ludborka Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 16:34
      bardzo dużo je, naprawdę

jeżeli mąż uważa, że powinna mieć bardziej urozmaiconą dietę, to niech ją urozmaica. nie gotuje? trudno, są bary, restauracje, niech was zaprasza. dziecko pewnie nie zje nic nowego (choć może?wink) ale przynajmniej gotowanie Ci odpadnie.
    • kitka20061 Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 19:23
      Bardzo ubogi asortyment warzyw, owoców i zup. W jadłospisie nie widzę jogurtów naturalnych, żółtego sera. Przychylam się do opinii twojego męża.
      • zuleyka.z.talgaru Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 19:39
        Nie każdy lubi żółty ser...
        • kota_marcowa Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 19:45
          I nie każdy lubi jogurty naturalne.
          • lola211 Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 20:48
            Jogurt naturalny mozna podac z owocami(truskawki, maliny, jagody) i miodem- naprawde nie musi to byc goły jogurt.
            • zuleyka.z.talgaru Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 21:01
              wtedy to już nie jest jogurt naturalny tylko jogurt owocowy tongue_out
              • lola211 Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 22:02
                Nie, wtedy to jest jogurt naturalny z owocami.
                • kota_marcowa Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 22:24
                  I jest prawie tak samo paskudny, jak ten bez owoców.
                  • zuleyka.z.talgaru Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 22:26
                    E no, zależy jakie dasz owoce i przede wszystkim - ile. Ja tam walę przeważnie w proporcji 1:1 big_grin i owoce miksuje bo inaczej młodemu nie wchodzi.
                    • zuleyka.z.talgaru Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 22:26
                      A, no i dodaję miodu albo ksylitolu. A co tam big_grin
                    • kota_marcowa Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 22:46
                      Ja w ogóle nie lubię kwaśnego smaku. Choć akurat maślankę lubię.
                      • zuleyka.z.talgaru Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 22:49
                        A widzisz - mam takie bakterie, które robią niekwaśny jogurt smile
                  • lola211 Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 22:30
                    Taki jogurt jest pyszny.Tak samo jak np z miodem i orzechami.
                    Tylko takie jadamy.
                    • bisiek10 Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 22:32
                      Ja do takiego mixa daje jeszcze siemie lniane big_grin
                    • kota_marcowa Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 22:43
                      To, że coś jest pyszne dla ciebie, nie znaczy, że od razu musi smakować wszystkim.
          • kitka20061 Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 23:19
            Jak się nie zepsuje dziecka pseudo jogurtami, w których składzie jest najwięcej cukru, to będzie jadło jogurty naturalne. I tak jak napisał ktoś poniżej można dodać świeżych owoców.
            • klamkas Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 23:54
              JA nie dziecko, ale jogurtu nie lubię. Ani z owocami ani bez, pseudojogurtów też nie i co?
              • kitka20061 Re: Jedzenie trzylatki 23.06.15, 00:00
                I nic. Dla mnie możesz żyć nawet energią słoneczną, co nie zmienia faktu że dieta dziecka autorki wątku jest monotonna i uboga.
                • zuleyka.z.talgaru Re: Jedzenie trzylatki 23.06.15, 09:05
                  Dokładnie tak jak Ty.
                  Bo obiektywnie dieta jej córki nie jest taka zła.
      • lola211 Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 20:33
        A zólty ser po co? Sam tłuszcz.
        • kalina_lin Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 21:57
          I mnóstwo wapnia
          • zuleyka.z.talgaru Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 21:59
            Więcej wapnia i mniej tłuszczu jest w maślance....
          • lola211 Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 22:02
            W tych serach po 25 zł? To sa pseudo sery, lepiej wcale tego nie jesc, a wapnia szukac w innych produktach.
            • zuleyka.z.talgaru Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 22:05
              Dokładnie. Wystarczy skład poczytać. Toć naprawdę lepiej zmiksować maślankę z owocami - tylko szukać takiej maślanki, która nie ma dodatków w postaci zagęstników itp. (przeważnie te z worka są ok)
            • kitka20061 Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 23:05
              Można kupić porządny ser. Nikt nie zjada kg sera jednorazowo, a 10 dkg to nie jakiś wielki wydatek. Dziecko zje dziennie plasterek max dwa. Będzie to zdecydowanie zdrowsze od mleka z kartonu czy plastiku, czy też tłustej parówki które jada dziecko autorki.
              • zuleyka.z.talgaru Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 23:08
                A może ona kupuje mleko we woreczku? Albo mleko z mlekomatu...
              • landora Re: Jedzenie trzylatki 23.06.15, 09:21
                Nie każdy lubi żółty ser. Ja jestem trochę starsza od trzylatki, a żółtego sera nie jadam. Biały owszem.
      • bisiek10 Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 22:21
        Tez zwrocilam uwage na te warzywa.Troche ich malo.Brokula, kalafiora tez nie ruszy? Ogorki, pomidory? Owoce tez bidnie.A ser zolty? No coz.Moze byc ale nie musi smile Mam tez prawie trzylatka i troche wiecej tego ma w diecie.
    • mikams75 Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 22:20
      moja 7-latka nie jada tego wszystkiego, tylko z nabialu ma szerszy zakres, poza tym to marnie a w wieku 3 lat nie jadla nawet polowy z tego co piszesz. Wg mnie jak na dziecko to je rozne rzeczy i duzo.
    • mancipi Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 22:41
      ja mam 2 lata i 8 m-cy i nie je połowy tego co twoje-maz marudzi
      mój je:
      ryba wszelaka-głównie łosoś, dorsz, dorada, pstrąg, okoń morski
      makaron-bez dodatku czegokolwiek
      kasze: gryczaną, jęczmienna, jaglankę, owisaną
      ryż-tylko biały, bez dodatków
      czasami, wyjątkowo kawałki kurczaka
      nie je zup-bo nie, kiedys jadł
      owoce: banany, banany, banany, ewentualnie jabłko, gruszkę
      pije koktajle owocowe mojej roboty-tam przemycam inne owoce i warzywa
      biały ser, jajka
      parówki (niestety, ale zawsze to jakies mieso)
      miód i dżemy domowe
      czasami ziemniaki i marchewkę
      pije wyłacznie wodę
      kiedys jadł więcej warzyw i owoców, ale mu minęło.
    • vocativa Re: Jedzenie trzylatki 22.06.15, 23:10
      Napiszę tylko tyle,że zazdroszczę wink Mój 2,5 latek jada może z 1/4 tych produktów sad
    • mamaemmy Re: Jedzenie trzylatki 23.06.15, 00:46
      Idiota.
      Tak,tatuś tongue_out
      Twoja trzylatka naprawdę je dużo i ma urozmaicony jadlospis w porównaniu do 99% trzylatek żyjących w tym kraju. Twój mąz totalnie się nie zna.
      Pamiętam ,jak ja się bałam,że moja Emka je za mało i napisalam co-uwierz mi,moja lista byla krótsza,a jednak okazalo się,że to sporo.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka