Dodaj do ulubionych

ospa jak sobie radziłyście?

26.06.15, 21:33
jak sobie radziłyście z tą chorobą? podobno pudroderm to przeżytek. a lekarz zapisuje....
naczytałam się w internecie... dużo tego, ale bardzo różne zdania.... dość stare...
octanisept i pianka dla dzieci z ospa. czy to wystarczy?
lekarz dal też heviran. daje. ale te opinie skrajne są dołujące....córka ledwo już żyje. we włosach mase tego. ile to tak na prawdę trwa? po jakim czasie w ogóle nic nie widać?
Obserwuj wątek
      • mw144 Re: ospa jak sobie radziłyście? 26.06.15, 22:03
        Zalecenia 2 lekarzy z tej samej przychodni skrajnie różne. Z doświadczenia po dwójce: codzienna kąpiel w szarym mydle na zmianę z nadmanganianem potasu + octanisept (czy jakoś tak). Krosty smarowane pudrodermem wysychały szybciej, ale smarowałam tylko te większe.
    • lucy-luka Re: ospa jak sobie radziłyście? 26.06.15, 22:04
      2 razy dziennie chłodny prysznic + zmiana piżamki wink nic więcej. nie pudrowałam, nie smarowałam, miałam wrażenie, że to tylko pogorszy sprawę. jak któraś krosta bardzo swędziała, to punktowo smarowałam Fenistilem. po tygodniu było po ospie.
    • madame_edith Re: ospa jak sobie radziłyście? 26.06.15, 23:10
      Na początku pudrodermem, ale nie było to fajne ani dla córki ani dla mnie. Ktoś mi doradził Octenisept i był to strzał w 10. Zresztą nowe krosty pojawiały się raptem 3 dni (choć duuużo), potem przysychały.
      Generalnie nic wielkiego, myślałam, że będzie gorzej
    • lavinka Re: ospa jak sobie radziłyście? 27.06.15, 02:09
      Tanno Hermal-Lotio. Z cynkiem, dedykowane ospie. Po posmarowaniu krosta się już nie babrała i nie powiększała. W zasadzie płyn zbierał się tylko przy kilku pierwszych krostach, dzięki którym rozpoznaliśmy, że dziecko chore. Gencjana? Brr.
    • eliszka25 Re: ospa jak sobie radziłyście? 27.06.15, 02:16
      starszy nie mial bardzo duzo krostek i wystarczyl pudroderm (u nas nazywa sie jakos inaczej, ale to to samo). mlodszego wysypalo doszczetnie. krost mial straszna ilosc, bardzo duzo we wlosach i strasznie plakal przy smarowaniu pudrodermem, bo on daje takie uczucie zimna. kupilam wiec gencjane i to byl strzal w dziesiatke. maly duzo lepiej tolerowal, nie schodzila tak latwo przy kontakcje z ciuchami i szybciej wysuszala krostki. przez tydzien mlody chodzil caly fioletowy, ale dzis nie ma po ospie sladu.
      • najma78 Re: ospa jak sobie radziłyście? 27.06.15, 08:39
        Calamine Lotion polecili w aptece, odradzili krem. Cala ospa trwala tydzien (od piatku do piatku). Przechodzili razem, corka miala 7 a syn 3. Wysypani bardzo mocno, goraczkowali, duzo spali. U lekarza nie bylismy, bo i nie bylo powodu, nie bylo zadnych komplikacji. Krosty sie nie nadkazily a to jest najczestrzy problem. Bylo, minelo 5 lat. smile
    • melancho_lia Re: ospa jak sobie radziłyście? 27.06.15, 08:32
      Tylko gencjana. Moja tez miala cala głowę w krostach. Ostrzyglam ja na chłopaka, żeby łatwiej było mazac (mala była, więc nawet nie pamięta).
      Kąpiele w nadmanganianie. My na świąd dostaliśmy hydroxyzyne, ale nie stosowałam.
      Na gorączkę przy ospie nie wolno dawać ibuprofenu.
      • najma78 Re: ospa jak sobie radziłyście? 27.06.15, 08:59
        If your child is in pain or has a high temperature (fever), you can give them a mild painkiller, such as paracetamol (available over the counter in pharmacies). Always read the manufacturer's dosage instructions.

Paracetamol is the preferred painkiller for treating the associated symptoms of chickenpox. This is due to a very small risk of non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs), such as ibuprofen, causing adverse skin reactions during chickenpox. 

Avoid giving your child ibuprofen if they have asthma or a history of stomach problems. If you're not sure whether ibuprofen is suitable, check with your GP or pharmacist. If your child is younger than three months old, you should always speak to your GP before giving your child any kind of pain relief.

Never give your child aspirin if you suspect or know that they have chickenpox (see box at the bottom of this page).

If you're pregnant and need to take painkillers, then paracetamol is the first choice. You can use it at any stage of pregnancy. Only take ibuprofen during the second trimester (weeks 14-27 of the pregnancy).

If you're pregnant and have chickenpox, you should visit your GP as soon as possible. You may need to have antiviral medicine or immunoglobulin treatment to prevent your symptoms from getting worse (see below).

Keeping hydrated

It is important for children (and adults) with chickenpox to drink plenty of water to avoid dehydration. Sugar-free ice lollies are a good way of getting fluids into children. They also help to soothe a sore mouth that has chickenpox spots in it. 

Avoid anything that may make the mouth sore, such as salty foods. Soup is easy to swallow as long as it is not too hot.

Stop the scratching

Chickenpox can be incredibly itchy,

A stronger medicine called chlorphenamine can also help to relieve the itching. It's available from your pharmacist over the counter or it can be prescribed by your GP. Chlorphenamine is taken by mouth and is suitable for children over one year old.

Cool clothing

If your child has a fever, or if their skin is sore and aggravated, dress them appropriately so that they don't get too hot or too cold. Loose-fitting, smooth, cotton fabrics are best and will help stop the skin from becoming sore and irritated.

If your child has chickenpox, avoid sponging them down with cool water. This can make your child too cold and may make them shiver.

Stronger treatmentsAntiviral medicine

Aciclovir is an antiviral medicine that is sometimes given to people with chickenpox.

Aciclovir may be prescribed to:

pregnant womenadults, if they visit their GP within 24 hours of the rash appearingnewborn babiespeople with a weakened immune system (the body’s defence system)

Ideally, aciclovir needs to be started within 24 hours of the rash appearing. It does not cure chickenpox, but it makes the symptoms less severe. You normally need to take the medicine as tablets five times a day for seven days.

If you are taking aciclovir, make sure you drink plenty of fluids. Side effects are rare, but can include nausea and diarrhoea.

Read more about antiviral treatment for chickenpox.

Immunoglobulin treatment

Immunoglobulin is a solution of antibodies that is taken from healthy donors. Varicella-zoster immunoglobulin (VZIG) contains antibodies to the chickenpox virus.

Immunoglobulin treatment is given by injection. It is not used to treat chickenpox, but to protect people who are at high risk of developing a severe chickenpox infection. This includes:

pregnant womennewborn babiespeople with weakened immune systems

In the case of pregnant women, immunoglobulin treatment also reduces the risk of the unborn baby becoming infected.

As the supply of VZIG is limited, it will only be considered if a high-risk person has:

been significantly exposed to the virus – significant exposure could be face-to-face contact with someone who has chickenpoxbeen in the same room for 15 minutes with someone who has chickenpoxhad a blood test to confirm that they've not had chickenpox before

In some cases, newborn babies may be given immunoglobulin treatment without having a blood test first.

Read more about immunoglobulin treatment for chickenpox and the complications of chickenpox.

Aspirin alert

Never give your child aspirin if you suspect or know that they have chickenpox.

Children with chickenpox who take aspirin can develop a potentially fatal condition called Reye's syndrome, which causes severe brain and liver damage.

Speak to your GP or pharmacist if you are not sure which medicines to give your child.

Page last reviewed: 28/07/2014

Ibuprofen mozna podawac, bo dowody wskazuja jedynie na bardzo niewielkie ryzyko wystapienia dodatkowych problemow skornych. Doradza sie tylko wybierac paracetamol jako lek pierwszego wyboru.
        Aspiryny podawac nie wolno.
        Jesli dziecko z goraczka reaguje na paracetamol nie ma powodu podawac ibuprofenu to oczywiste, ale nie jest to lek zakazany w trakcie ospy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka