Dodaj do ulubionych

Dlaczego tak niechlujnie piszecie?

04.07.15, 11:42
Mnóstwo literówek, pełno błędów ortograficznych, gramatycznych i interpunkcyjnych. Powiem szczerze, że często taka wypowiedź powoduje, że nie chce mi się podjąć dyskusji z taką osobą, choć wiem, że pisze rozsądnie i mądrze. Tyle że z błędami, które ja osobiście i bardzo nieobiektywnie traktuję jako brak szacunku dla interlokutorów.
Nie twierdzę, że sama piszę super dobrze po polsku, wręcz przeciwnie, ale staram się nie robić ortografów, zanim wrzucę odpowiedź, to ją czytam, mam włączoną korektę i pilnuję, żeby słowa które napisałam były czytelne dla innych, żeby przecinek był na swoim miejscu, żeby nie robić literówek.
Jasne, że nie jestem żadną wyrocznią w tym temacie, ale nie rozumiem, jaki to problem, żeby np. zaczynać zdanie wielką literą i na końcu napisać kropkę czy inny znak interpunkcyjny.
Prawie dekadę mieszkam w Anglii, jednak pilnuję czystości mojego ojczystego języka. Może nie zawsze mi to wychodzi, ale staram się ze swojej strony pisać tak, aby ortami i literówkami nikogo nie urazić.
No dobra, z cytryną to zawsze cherbata wink, bez to tylko herbata smile - taki żarcik.
--
Zresztą naprawdę lepiej, aby koleś miał opinię hadesu strzeżonego przez cerbera aniżeli anomalię ortopedyczną zwaną d*pą na boku. by Totorotot
Obserwuj wątek
      • kamika0 Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 12:09
        >>Bo kiedyś na lekcjach j. polskiego się obijałam, wagarowałam a teraz nie stać mnie na korepetycje i szczerze pisząc nie chce mi się już uczyć.<<

Ze mną jest podobnie, bo raz że mam 82 lata, skończone tylko 7 klas, to jeszcze cienka jestem w necie, ale do ludzi mi się chce.
        • panidemonka Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 05.07.15, 09:49
          To podobnie jak ja , tylko że ja mam 90 lat i cierpię na uwiąd mózgu. Należy mnie traktować z większym zrozumieniem, ale od Rosy zrozumienia nie oczekuję i przede wszystkim nie chcębig_grin
          --
          Wredna jestem niesłychanie, bo nie kłamię i nie pozwalam się okłamywać.
          • rosapulchra-0 Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 05.07.15, 11:18
            Po co się zatem wpisujesz z tym głupio prowokacyjnym tekstem?
            --
            Polska jest jak matka-alkoholiczka: sprzeniewierzy na wódkę ostatni grosz wydłubany ze skarbonek dzieci i w pijackim bełkocie będzie wmawiała, że matka jest tylko jedna i matkę trzeba kochać. Za sam fakt bycia matką. by Mruwa9
    • ksionzka Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 12:14
      "Uczę" się pisać bez korekty, ale przyznaje sie że sporo tu wpisów gdzie mam tyle literówek że aż mnie oczy bolą i żałuję że nie ma opcji edytuj. Nie czytam często bo mi się śpieszy.
      Ktoś sie przyczepi do: Uczę. Korekta to naprwdę nie jest fajna rzecz. Przynajmniej nie dla mnie. Od lat pisałam z korektą. Byle jak byleby sens był, a resztę poprawię wg korektora. I są efekty. Bez włączonej opcji: POPRAW, popełniam masę literówek - palce szybko piszą a wzrok nie ten, pamięć nie ta, czas nie ten i potem jest co jest.
      Błędy, błędami. Każdemu się zdarza. Interpunkcja też mnie nie razi jeśli są jakieś kropki i przecinki.
      Jednak literówki to straszna rzecz. Już sobie od jakiegoś czasu założyłam, że cokolwiek napisze ma byc bez literówek. Różnie wychodzi.
        • cosmetic.wipes Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 18:09
          Nie o takie "edytuj" chodzi. Poza tym, czasem można pisać że skróconego formularza i wtedy nie ma opcji podglądu.
          Robię literówki i przekręcam słowa pisząc z telefonu.
          W interpunkcji czasem się walne, bo akurat w tym zakresie nie jestem ortodoksyjna.
          --
          Codziennie budzę się coraz piękniejsza, ale dzisiaj to już przesadziłam.
        • ksionzka Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 19:13
          Nie o takie edytuj mi chodzi.
          To edytuj jest mało pomocne, bo skoro wciskasz podgląd to wiadomo ze chcesz sprawdzić co wyszło. Ja po skończeniu od razu wysyłam i nie ma już cofnij i edytuj. Natomiast na innym forum na którym pisze, po wysłaniu mam jeszcze opcję edytuj ( 1 raz) i usuń post. Zdecydowanie lepsza opcja.
    • landora Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 12:18
      Brak szacunku dla rozmówcy. Jeśli ktoś ma problemy, to może sobie zainstalować słownik w przeglądarce.
      Wkurzają mnie błędy ortograficzne, bezsensowne wtrącenia w języku angielskim, wkurzają mnie wszelkie "na dworzu" i "ubrać buty". I "przeca" tongue_out
      • najma78 Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 12:31
        Nie obchodza mnie bledy, dyskutuje dla dysusji. Zaden blad ortograficzny, gramatyczny czy jezykowy nie irytuje mnie tak jak zwracanie uwagi. To jest prawdziwy brak szacunku. Czy w rozmawiajac z kims twarza w twarz tez zwracacie uwage na bledy jezykowe? Bardzo watpie, skad wiec ta maniera u niektorych na forum? Zamiast odpowiedzi na post ktos zwraca uwage na blad i tyle. No coz, swiadczy to o braku podstawowych zasad prawidlowego zachowania wsrod ludzi. Niektorzy powinni wreszcie przyjac do wiadomosci ze to nie lekcja jezyka polskiego a oni nie sa nauczycielami ktorzy maja jakiekolwiek prawo korygowac bledy innych.
    • edelstein Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 12:22
      Bo pisze "W biegu".Rzadko kiedy mam czas usiasc i pisac.Poza bykami typu : flustracja,curka nic mnie nie razi.
      --
      "...ich bin ein schlechtes Vorbild na und wer sagt was schlecht ist?ich passe nicht in dein Konzept, egal mir geht es prächtig (...)
      die Welt ist klein denn ich betrachte sie von oben,ich bin unerzogen,abgehoben(...)das ist meine Sache, warum ist das ein Problem, weil ich`s nicht heimlich mache?"
    • elizaj1 Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 12:24
      Ja pisze na forum zazwyczaj z telefonu i to będąc w samochodzie ,przepraszam ale nie jestem w stanie pisać ładnie,tzn jest to teoretycznie możliwe ale trudne ale zdaje sobie sprawę ze gdy ktos sędzi wlasnie przy biurku z laptopem pije jawę i ma duz czasu mnie nie zrozumiewink
      • jan.kran Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 14:11
        Nie rozgryzłam do końca mojego iPad , staram sie pisać poprawnie po polsku. Mieszkam dłużej poza Oj niż w niej i mam wrażenie ze mowię i piszę niieźle po polsku , staram się używać polskich znaków diakrytycznych a moje dzieci urodzone i wychowane poza PL maja wiecej wiedzy i przynależności do kraju niż nz niejedno polskie dziecko.
        Tak , jestem zestresowana ale magisterka mojej corki mnie dobija.Dziewcze wychowane na Zachodzie pisze pisze prace magisterska o nowomowie PRL i ciagle sie kłócimy i dochodzimy co jest czego czym , zaskoczona jestem jej podejściem do pewnych spraw polskiej historii , musze to przemyśleć ....
    • anorektycznazdzira Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 12:29
      bo mam ustawioną korekrę na angielski jako że go częściej w tym kompie używam
      bo grammar nazi mnie śmieszy
      bo forum to nie matura z polskiego, nie Literatura i nie dokument wagi państwowej
      bo mam dysgrafię i jestem z tego dumna
      bo w dupie mam błędy i większe problemy zaprzątają moją uwagę

--
      'Daruj, ale czy mógłbyś stąd wyjść, bo to jest biznesklasa? Naprawdę, to nic osobistego, po prostu jesteśmy od ciebie lepsi.' by król Julian
      • black.sally Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 12:42
        dopuki mnie nie psześladujom błendy typu ftorek i pszyszłem, czy tesz spudnica, to mojom słabom czenściom oczuw nic sie nie stanie.

Rosa... no ależ my nie możemy absolutnie równac się z Tobom
        --
        "Gdyby idiota wiedział, że jest idiotą, to automatycznie przestałby być idiotą".
    • princesswhitewolf Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 12:56
      Nie pisze z bledami ortograficznego ani niechlujnie. Czasem robie bledy stylistyczne np ta natretna roznica miedzy "jakie" a "ktory" itp. 20 lat na obczyznie, ciagle obcowanie z j. angielskim poza tym forum sprawia, ze moja stylistyczna konstrukcja zdania czasem szwankuje. Wybacz
      • rosapulchra-0 Słuchajcie! Ja nie mam pretensji do was o to! 04.07.15, 13:04
        Po prostu ciekawi mnie, dlaczego niektóre z was nie dbają o poprawną pisownię podczas pisania na forum. To wszystko.
        Zastanawiam się, czy sprawdzacie, co i jak piszecie, gdy musicie napisać np. jakieś pismo do urzędu? No tam to raczej nie wypada walić ortów, gdzie popadnie, prawda? wink
        --
        Dla mnie myśl o powrocie do Polski jest koszmarem. Wole tutaj gdzie jestem jeść suchy chleb, niż mieć do czynienia z Polakami w skali państwa, powiatu czy wsi.Oczywiście pojedyncze osobniki bywają na poziomie. by Laquinta
        • princesswhitewolf Re: Słuchajcie! Ja nie mam pretensji do was o to! 04.07.15, 13:22
          nie pisze pism do polskich urzedow. Nigdy. Nie mam nic z nimi wspolnego.Jedyne miejsce gdzie pisze cos po polsku to to forum. Kiedys bylo zreszta to jedyne miejsce gdzie moglam sobie pogawedzic po polsku bo mieszkajac w US na zach wybrzezu nie znalam tam ani jednego polaka.

nie, nie robie bledow otograficznych zadnych. U mnie ich nie zauwazysz. Robie stylistyczne.
          • rosapulchra-0 Re: Słuchajcie! Ja nie mam pretensji do was o to! 04.07.15, 13:28
            Ty akurat piszesz bardzo dobrze po polsku, mimo że kawał czasu mieszkasz za granicą, ale są osoby mieszkające w Polsce i gdy czasem coś napiszą, to normalnie szczęka opada, bo ort taki, który może popełnić dzieciak z wczesnej podstawówki a nie dorosły człowiek. Owszem, są tu emigrantki, które piszą niechlujnie, być może wynika to z tego, że na co dzień nie mają do czynienia z polskim pisanym, a być może z tego, że po prostu mają gdzieś to, że robią błędy. Niemniej jest to dla mnie interesujące zjawisko - tak trudno sprawdzić swoją pisownię przed wysłaniem posta?
            --
            Dla mnie myśl o powrocie do Polski jest koszmarem. Wole tutaj gdzie jestem jeść suchy chleb, niż mieć do czynienia z Polakami w skali państwa, powiatu czy wsi.Oczywiście pojedyncze osobniki bywają na poziomie. by Laquinta
        • evee1 Re: Słuchajcie! Ja nie mam pretensji do was o to! 04.07.15, 14:23
          Ja pisze bez polskich liter i bez zadnych korektorow, bo czesto pisze z pracy i nie mam tam mozliwosci ustawienia niczego na komputerze. Zreszta w domu tez nie mam nigdzie poustawianej polskiej klawiatury.
          Poza tym ja nie widze swich literowek, nawet jak czytam swoj post ze dwa razy. Jakas slepa jestem. Najprawdopodobniej w tym poscie tez jakas sie znajdzie wink.
          --
          Schudnę do lata. Teraz tylko muszę zdecydować do którego.
          -- www.prawdziwabuka.blogspot.com.au/
    • sasanka4321 Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 14:39
      Bledy, poki nie wystepuja w ilosciach utrudniajacych zrozumienie tekstu, nie przeszkadzaja mi zupelnie. Takze nieuzywanie polskich znakow (tez przewaznie nie uzywam) ani zaczynanie zdania mala litera. Uwazam to za rozwoj zywego organizmu, jakim jest jezyk - nieunikniony, naturalny i bardzo rozsadny, skoro upraszcza. Natomiast za objaw schamienia uwazam poprawianie cudzych bledow, kiedy nie bylo sie o takie poprawianie proszonym. Drazni mnie takze ciagle, nerwowe i bezsensowne uzywanie/przekrecanie slow jak "przeca", "potrzebywam" etc. W ogole wszelkie "zabawy jezykiem" w wykonaniu ludzi, ktorzy zupelnie nie maja do tego talentu. Styl nabakier na przyklad wywolywal u mnie bol zebow... Ogolnie to lubie, jak ludzie pisza tak, jak potrafia (tym bardziej, jesli maja cos rozsadnego do powiedzenia) , nie sila sie na uszczesliwianie innych jakims specjalnym "stylem" a wszelkie gafy i bledy bliznich (czy to blad ortograficzny czy podanie bialego wina w kieliszkach do koniaku...) pomijaja milczeniem.
      • misiekzdzisiek2 Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 14:57
        Piszą z błędami bo większość z obecnych tu to po prostu głąby smile
        Odnośnie do argumentu, ze ktoś pisze z komórki czy innego Ipada i sprzęt albo mu robi psikusy albo nie włącza korekty - to nie jest usprawiedliwienie. To jest po prostu brak szacunku do rozmówcy.
        A argument o długim pobycie poza granicami kraju - znam kobietę, która mieszka poza granicami prawie 40 lat - rzadko słyszę/czytam tak piękną polszczyznę.
        • minerallna Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 22:41
          Zgadza się, na 100%.
          To nie forumki robia błędy tylko ich złośliwie nastawione komórki i tablety big_grinbig_grinbig_grin

Posty kilku osób z tego forum są dla mnie przejawem braku szacunku.
          I tak, nawet 40 lat poza granicami Pl nie usprawiedliwa wtrącania do dyskusji słów i pojęć które posiadają odniesienie w języku polskim.

https://supergify.pl/images/stories/impreza/tany/ballo011.gif
      • rosapulchra-0 Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 15:09
        Ależ proszę cię, słowo przeca jest jak najbardziej prawidłowe. A "potrzebywam" to świadomie stosowane przeze mnie słowo, żeby właśnie niektórzy mieli zgrzyt zębów tongue_out
        --
        Polska jest jak matka-alkoholiczka: sprzeniewierzy na wódkę ostatni grosz wydłubany ze skarbonek dzieci i w pijackim bełkocie będzie wmawiała, że matka jest tylko jedna i matkę trzeba kochać. Za sam fakt bycia matką. by Mruwa9
        • feuerwasser Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 15:14
          rosapulchra-0 napisała:

> Ależ proszę cię, słowo przeca
          > jest jak najbardziej prawidłowe. A "potrzebywam" to świadomie stosowane przeze
          > mnie słowo, żeby właśnie niektórzy mieli zgrzyt zębów tongue_out

no tak- filozofia kalego- twoje byki to "świadomie stosowane słowa" a u kogoś niechlujstwo. cała rosa tongue_out
          --
          Statystycznie, wegetarianie żyją dłużej. Wy się teraz z nich śmiejecie, a potem taki przyjdzie na wasz grób i zeżre wieńce i wiązanki.
          • rosapulchra-0 Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 15:17
            Czym innym jest kiedy piszę jakieś słowo nieprawidłowo, np. w cudzysłowiu lub kursywą, lub powiadamiam, że piszę to świadomie, a czym innym jest, gdy ktoś nagminnie popełnia te same błędy, jak np.: wszystkim kobietą, histori, m[b]u[/]wiła itp. Kojarzysz różnicę?
            --
            W sumie to uwazam, ze takie z biegunka albo co gorsza z okresem powinny na czas niedyspozycji udac sie do stajni. Kazda szanujaca sie kobieta powinna miec stajnie do wlasnej dyspozycji.To sie w glowie nie miesci, zeby Pan byl narazony na krew i sraczke(ups, plynne wydzieliny odbytowe). by Nanuk24
            • feuerwasser Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 15:22
              nawet przez sekundę nie oczekiwałam,że przyznasz mi rację.
              to,że się wyprzesz i odwrócisz kota ogonem było pewne jak oddychanie.
              możesz się nie wysilać i nie pisać bo i tak nie zamierzam podejmować dyskusji z tobą (wiadomo jak się skończy-troll przebrzydły, eot itp) bo byłaby to jałowa dyskusja.
              ot taka to była moja luźna uwaga.
              --
              Statystycznie, wegetarianie żyją dłużej. Wy się teraz z nich śmiejecie, a potem taki przyjdzie na wasz grób i zeżre wieńce i wiązanki.
        • sasanka4321 Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 15:32
          > Ależ proszę cię, słowo przeca
          > jest jak najbardziej prawidłowe. A "potrzebywam" to świadomie stosowane przeze
          > mnie słowo, żeby właśnie niektórzy mieli zgrzyt zębów tongue_out

W tym calym problem. Poki bledy sa nieswiadome - coz,, zdarza sie. Ale kiedy jest to ciagle i zupelnie od czapy wrzucanie w wypowiedz jakiegos slowa z regionalnej gwary (ktora nie potrafimy sie poslugiwac) albo zupelnie swiadome wstawianie przekreconych wyrazow, zeby... no wlasnie... zeby co? Zeby nie byly napisane prawidlowo, bo ani to prostsze, ani uroku im to nie dodalo, ani zadnej dodatkowej tresci nie wnioslo. Wytlumaczenie takiej maniery, to albo jakis pociag do grafomanii albo rodzaj natrectwa.
    • gulcia77 Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 15:22
      Staram się pisać jak najbardziej poprawnie, choćby w imię szacunku dla własnego języka. I uważam, że sposób pisania, dbałość o ortografię, interpunkcję, stylistykę świadczy o mnie. Miewam jednak problem z literówkami.
      Razi mnie zwracanie uwagi tylko na błędy, bez odniesienia się do merytorycznej zawartości wypowiedzi, choć nie mogę o sobie powiedzieć, że nigdy mi się nie zdarzyło. Czasem po prostu trudno się powstrzymać. Nie robiłabym jednak z tego jakiegoś poważnego problemu. Dziki szał ogarnia mnie nie na forum, ale podczas czytania lub oglądania dziennikarzy, polityków, komentatorów. W tym wypadku dbałość o język winna być znakiem firmowym i w tym wypadku nie mam oporów przed wyciąganiem/wskazywaniem błędów.
      --
      "Soon we are done, and the hourglass is empty
      So there's nothing more to say"
      • rosapulchra-0 Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 15:29
        Błagam cię! W mediach to już kompletne szaleństwo, mówią zamiast "tę" - "tą", "włanczył się do ruchu" i tego typu podobne kwiatki - normalnie uszy schną, że właśnie ci, którzy powinni świecić przykładem poprawnej polszczyzny kaleczą ją koszmarnie.
        --
        Zresztą naprawdę lepiej, aby koleś miał opinię hadesu strzeżonego przez cerbera aniżeli anomalię ortopedyczną zwaną d*pą na boku. by Totorotot
    • niennte Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 16:08
      Dawniej, zanim wprowadzono system oceniania zewnętrznego, trzy błędy ortograficzne na maturze dyskwalifikowały pracę liczącą, np. dziesięć stron formatu A4. Nawet zakładając, że w niektórych szkołach uczniowie razem z nauczycielami polskiego na maturę kupowali jednakowe długopisy, każdy się jednak starał, żeby nie oblać matury przez ortografy.
      Co więcej, egzamin do liceum i technikum (w moim województwie) wymagał napisania m.in. dyktanda na jakieś półtorej strony A4, gdzie każdy rażący błąd obniżał ocenę o jeden stopień.

Nikomu jeszcze wtedy nie śniło się o dysleksji i sama znałam dwie bardzo zdolne, wybitne uczennice w podstawówce, z których jedna oblała z tego powodu egzamin do liceum, poszła do zawodówki, potem do technikum, a potem na polonistykę, druga zaś została laureatką konkursu chemicznego tylko dlatego, żeby zostać zwolnioną z egzaminów wstępnych.

Ale w tamtych czasach uczniowie od małego dostawali czytelny komunikat: bez umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną nie masz szans na żadne przyzwoite wykształcenie, bo człowiek wykształcony błędów nie robi.

Oczywiście, ludzie robili błędy tak samo kilkadziesiąt lat temu jak dziś (bo nie chcieli, nie potrafili, nie zależało im itd.), jednak bardziej niż sam błąd, zastanawiająca jest reakcja na zwracanie uwagi. Dawniej ktoś by się zawstydził, przeprosił i poprawił, a teraz - gimbaza jak i gdzie indziej: szczątkowa wiedza, rozbuchane ego.
      Widoczne podczas czytania wątku.

--
      Tylko nie stawiaj nic na meblach!
      • psim2 Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 18:19
        Teraz jak zwrócisz komuś uwagę na błąd, który popełnił, to zostaniesz nazwany "grammar nazi" i wyśmiany. Dawniej za coś takiego się dziękowało i starało więcej błędów nie robić. Mało tego, wtedy człowiek, który nie umiał posługiwać się językiem ojczystym był po prostu uważany za idiotę. Teraz to już nie idiota, tylko ktoś zapracowany, któremu coś się tam zmieniło w komórce i w ogóle "jak ktoś śmie się czepiać, skoro to nie jego sprawa?! Nie jesteśmy w szkole, żeby poprawnie pisać". wink
        • aneta-skarpeta Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 18:38
          Mój teść jest prostym chłopem. Mówi poszlem itd. Ale absolutnie nie jest idiotą. To życiowo bardzo mądry człowiek i pracowity
          --
          beataj1, ale nie tylko o sobiewink
          "Mam za to dużo średnio jędrnego cellulitu - wychodzę z założenia że mniej się rzuca w oczy jak jest wszędzie"
        • rosapulchra-0 Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 19:01
          psim2 napisała:

> Teraz jak zwrócisz komuś uwagę na błąd, który popełnił, to zostaniesz nazwany "
          > grammar nazi" i wyśmiany. Dawniej za coś takiego się dziękowało i starało więce
          > j błędów nie robić. Mało tego, wtedy człowiek, który nie umiał posługiwać się j
          > ęzykiem ojczystym był po prostu uważany za idiotę. Teraz to już nie idiota, tyl
          > ko ktoś zapracowany, któremu coś się tam zmieniło w komórce i w ogóle "jak ktoś
          > śmie się czepiać, skoro to nie jego sprawa?! Nie jesteśmy w szkole, żeby popra
          > wnie pisać". wink

100/100!!!

--
          W sumie to uwazam, ze takie z biegunka albo co gorsza z okresem powinny na czas niedyspozycji udac sie do stajni. Kazda szanujaca sie kobieta powinna miec stajnie do wlasnej dyspozycji.To sie w glowie nie miesci, zeby Pan byl narazony na krew i sraczke(ups, plynne wydzieliny odbytowe). by Nanuk24
      • edelstein Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 23:58
        Dawniej ktoś by się zawstydził,
        > przeprosił i poprawił, a teraz - gimbaza jak i gdzie indziej: szczątkowa wiedz
        > a, rozbuchane ego. 
        > Widoczne podczas czytania wątku.

Buhahaha na ematce srednia wieku to 35+.W gimnazjum to dzieci maja.
        --
        "...ich bin ein schlechtes Vorbild na und wer sagt was schlecht ist?ich passe nicht in dein Konzept, egal mir geht es prächtig (...)
        die Welt ist klein denn ich betrachte sie von oben,ich bin unerzogen,abgehoben(...)das ist meine Sache, warum ist das ein Problem, weil ich`s nicht heimlich mache?"
        • niennte Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 05.07.15, 00:13
          Umiem czytać ze zrozumieniem.
          Być może użyłam zbyt dużego skrótu myślowego, więc wyjaśnię: dla mnie "gimbaza" to inaczej pokolenie Y lub tak zwani milenialsi". Jak podaje Wiki: "cechuje ich wysokie mniemanie o swoich umiejętnościach, przekonanie o własnej wyjątkowości, nadmierne oczekiwania oraz silna awersja wobec krytyki."

--
          Wielkość kanapy NIE JEST dla mnie miernikiem wartości człowieka. (by Felinecaline)
      • black_halo Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 05.07.15, 09:03
        Pamietam. Pamietam tez, ze wtedy nie rozdawano zaswiadczen o dyleksji czy dysortografii na prawo i lewo, a kto takie zaswiadczenie mial to musial chodzic na zajecia wyrownawcze po swoich wlasnych lekcjach. Np. dwoch moich kolegow i kolezanka siedzili w szkole dodatkowe trzy godziny tygodniowo, do samych wakacji a jeszcze mieli zadawane do domu. Osmioklasowa podstawowke skonczyli i nawet dostali sie do szkol srednich piszac normalny egzamin. W poradni nikt im nie wystawil zaswiadczen, zaswiadczenia dostawali na koniec szkoly ci, ktorzy wlasnie uczeszczali na takie dodatkowe zajecia i im to niewiele pomoglo. Ale wiekszosc jednak mogla ortografie czy sztuke pisania opanowac, tylko musiala nieco wiecej pocwiczyc.

Dla wielu obowiazkowa byla tez gimnatyska korekcyjna, zajecia wyrownawcze z matematyki itd. Krzywda sie chyba nikomu nie stala, prawda? Teraz to jednak dyskryminacja.

--
        Życie nie powinno być podróżą do grobu, w trakcie której tracimy czas na to, aby dotrzeć do niego cało i zdrowo, z atrakcyjnym, dobrze zachowanym ciałem. Znacznie lepiej poruszać się po tej drodze z piwem i chipsami w ręku, z dużą ilością seksu i nad grób dotrzeć wycieńczonym i zużytym, ale z okrzykiem: Było warto!
        • aurinko Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 05.07.15, 09:13
          W szkole córki są zajęcia wyrównawcze, mogą brać w nich udział nie tylko dysfunkcyjne dzieci. Gimnastyka korekcyjna też jest. I nawet SKS jest. Jak starszy syn chodził do podstawówki to też to wszystko było (szkoła w innym miejscu niż córki).
          Kiedyś nie było tylu "dys", były po prostu głąby i nieuki.
      • rosapulchra-0 Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 17:57
        Trollami nazywam osoby nie te, które mają inne zdanie niż ja, ale te które mnie notorycznie obrażają i hejtują. Zwróć na to uwagę, zamiast pisać takie bzdury.
        --
        • rosapulchra-0 A poza tym.. 04.07.15, 18:04
          naprawdę nie umiecie odpowiedzieć bez personalnych przypie...nek? To tak ciężko czy ke?
          --
            • rosapulchra-0 Re: A poza tym.. 04.07.15, 18:12
              Zastanów się tongue_out
              --
                • rosapulchra-0 Re: A poza tym.. 04.07.15, 19:02
                  twoim..
                  --
                    • rosapulchra-0 Re: A poza tym.. 04.07.15, 19:56
                      Dyć ty wiesz lepiej tongue_out
                      --
                      • kalina_lin Re: A poza tym.. 04.07.15, 20:21
                        Dyć to udowodniłaś swoją nietrafną ripostą.

W tym jednym wątku próbując pouczać innych, plus popełniasz kolejne błędy ortograficzne, gramatyczne i stylistyczne (wskazane wcześniej przez forumowiczki). Nie wspomnę o tym, że zaprzeczasz sama sobie.
                        Przykład:
                        " ale staram się ze swojej strony pisać tak, aby ortami i literówkami nikogo nie urazić. "

"A "potrzebywam" to świadomie stosowane przeze mnie słowo, żeby właśnie niektórzy mieli zgrzyt zębów" - jak to się ma do deklaracji z pierwszego postu?
                          • kalina_lin Re: A poza tym.. 04.07.15, 21:04
                            O zaczyna się wink Rosa zapędzona w kozi róg reaguje agresją i wyzwiskami.
                            Ja też zadałam tylko pytanie. Jak to jest? Starasz się nikogo nie urazić ortami i literówkami, czy też celowo próbujesz wkurzyć co poniektórych czytelników, używając irytujących i niepoprawnych wtrąceń typu "potrzebywam" ?

Jeśli poczułaś się osobiście poruszona moim postem, to może powinnaś zastanowić się nad swoją psychiką i reakcjami na netowe posty (wiesz, wyzywanie rozmówców tępych świadczy tylko o tobie).
                            • rosapulchra-0 Re: A poza tym.. 04.07.15, 21:32
                              Bo zapytałam, czy jesteś tępa? I to już wyzwiska?
                              --
                                • rosapulchra-0 Re: A poza tym.. 05.07.15, 11:20
                                  Masz jakieś "ale" do mnie? Jeśli tak, to zapraszam na priwa. Jatki tu nie twórz z powodu jakichś twoich osobistych animozji.
                                  --
                              • lewapinger Re: A poza tym.. 05.07.15, 15:31
                                Jak cię zapytam dlaczego masz bardzo brzydkie krzywe zęby to też mnie wyzwiesz i zhejtujesz? I dlaczego z tym brzydkim uśmiechem nic nie zrobisz? Bo przy nim to najpiękniejsza fryzura nic nie wskóra tongue_out
                                • rosapulchra-0 Re: A poza tym.. 05.07.15, 15:42
                                  A zrobiłam to kiedyś?
                                  --
          • 18lipcowa3 Re: A poza tym.. 04.07.15, 19:28
            rosapulchra-0 napisała:

> naprawdę nie umiecie odpowiedzieć bez personalnych przypie...nek? To tak ciężko
            > czy ke?

A ty nie umiesz ?????????

--
            > Na hasło naturalnie włącza się czerwona lampa. Na hasło antyszczepion
            > kowcy włącza się halogen, bo to oznacza, że na 100% ludzie są powaleni i ni
            > ebezpieczni.
        • 18lipcowa3 Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 19:30
          rosapulchra-0 napisała:

> Trollami nazywam osoby nie te, które mają inne zdanie niż ja, ale te które mnie
          > notorycznie obrażają i hejtują.

czyli wg ciebie całe forum

--
          > Na hasło naturalnie włącza się czerwona lampa. Na hasło antyszczepion
          > kowcy włącza się halogen, bo to oznacza, że na 100% ludzie są powaleni i ni
          > ebezpieczni.
      • thaures Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 18:09
        Chyba nigdy nie skomentowalam postu z błędami, ale co myślę o autorze to moje... Wkurza mnie czytanie postow czy smsow bez przecinkow, kropek czy wielkich liter,są dla mnie nieczytelne. Ale pisząc z komorki sama mie używam polskich znaków, bo nie umiem. Chyba ze jest podpowiedz. Przeca, wogole mnie drażni.
    • nangaparbat3 Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 19:44
      1. Tracam lokciem jakiś klawisz, ktory mi przekleja fragmenty tekstu, czasem tego nie dostrzegam na czas.
      2. Mam zwyczaj jeść nad swoim laptopem, okruszki blokują niektore klawisze, i te nie działają jak należy, gubię niektóre litery.
      3. często jestem okropnie zmęczona, kiedy wreszcie mogę dopaść kompa.
      4. Zasady interpunkcji łamię często świadomie, żeby pisać bliżej tego co naprawdę myslę i czuje.
      5. Za wszystkie błędy przepraszam, także z góry, bo nie obiecuje poprawy. Może na emeryturze.
      --
      Ktora z poniższych nie jet dyscypliną lekkoatletyczną, w której zawodnicy czymś rzucają?
      a)rzut oszczepem/b)rzut młotem/c)rzut dyskiem/d)skok o tyczce
      • rosapulchra-0 Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 19:58
        Akurat jesteś ostatnią osobą, której bym się czepiała o błędy smile
        --
    • mid.week Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 19:58
      Im jestem starsza tym mniej przywiązuję uwagi do rozmaitych zasad. Z tymi dotyczącymi pisowni włącznie. Uważam, że to język jest dla ludzi a nie odwrotnie. Poza tym to żywy twór, a w związku z tym, że rośnie pokolenie wychowane na komunikacji skrótowej, to w niedalekiej przyszłości może on ulegać znacznym zmianom. Mam nadzieję, że kiedyś znikną "rz", "ch" i "ó" bo tak naprawdę czy to córka czy curka - w relacjach rodzinnych niczego nie zmienia.
      • niennte Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 20:33
        mid.week napisała:

Uważam, że to język jest dla ludzi a nie odwrotnie.

To prawda, ale język - oprócz truizmu, że ojczysty i należy mu się szacunek, bo to jeden ze znaków naszej tożsamości i kultury - jest przede wszystkim systemem znaków, kodem, za pomocą którego zapisuje i wypowiada się to, "co pomyśli głowa". Trochę jak kodeks drogowy, został stworzony w celach komunikacyjnych. Im kto bardziej nie przestrzega poprawnego kodowania, tym mniej jest zrozumiały.
        Przyznam, tak jak ktoś przede mną, że wątków czy postów z dużą ilością błędów nie czytam i nie wdaję się w dyskusję - tak jak omijam na ulicy obsikanego menela. Widzę, że nie nadajemy na tych samych falach.

Poza tym to żywy twór, a w związku z tym, że rośnie pokolenie wychowane na komunikacji skrótowej, to w niedalekiej przyszłości może on ulegać znacznym zmianom. Mam nadzieję, że kiedyś znikną "rz", "ch" i "ó" bo tak naprawdę czy to córka czy curka - w relacjach rodzinnych niczego nie zmienia.

Zgadzam się z Tobą - język żyje, zachodzą w nim zmiany, które są uwzględniane zarówno na poziomie ortografii, jak gramatyki czy stylu.
        Z tymi "u, ó, rz, ż, ch i h" nie jest jednak tak prosto. Po pierwsze, jeszcze do niedawna w niektórych rejonach Polski (a może i nadal?) wypowiadano te głoski jako podobne, ale jednak nie tożsame dźwięki, różnica była słyszana. I druga sprawa, ważniejsza - gdyby od jakiegoś rocznika dzieci w szkole zaczęły poznawać tylko u, ż i h (a właściwie "ch", bo te litery są znakiem wymawianej obecnie bezdźwięcznej głoski), tracą kontakt z całym dorobkiem słowa pisanego. Możemy wyrzucić książki, biblioteki zamienić na chlewnie trzody, puścić z Wisłą cały dorobek naukowy. Wyszłoby na to, że lenistwo w kwestii, kiedy piszemy "u" a kiedy "ó" oraz jak oznaczamy miękkość, zablokuje drogę do wiedzy i kultury, która stałaby się dostępna tylko garstce "uczonych", jak w średniowieczu. Reszta byłaby tylko "mądra życiowo".

--
        Anonimowość w sieci - i prawie pełna wolność wypowiedzi - (...) sprawia, że odhumanizowujesz swojego interlokutora. (Kazik Staszewski)
        • sasanka4321 Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 21:08
          > I druga s
          > prawa, ważniejsza - gdyby od jakiegoś rocznika dzieci w szkole zaczęły poznawać
          > tylko u, ż i h (a właściwie "ch", bo te litery są znakiem wymawianej obecnie b
          > ezdźwięcznej głoski), tracą kontakt z całym dorobkiem słowa pisanego. Możemy wy
          > rzucić książki, biblioteki zamienić na chlewnie trzody, puścić z Wisłą cały dor
          > obek naukowy. Wyszłoby na to, że lenistwo w kwestii, kiedy piszemy "u" a kiedy
          > "ó" oraz jak oznaczamy miękkość, zablokuje drogę do wiedzy i kultury, która st
          > ałaby się dostępna tylko garstce "uczonych", jak w średniowieczu. Reszta byłaby
          > tylko "mądra życiowo".

Skomentuje tylko te "wazna" sprawe, bo reszta jest o niczym. W 1998 Niemcy przeprowadzili reforme swojej ortografii - bardzo ja uproscili. Dzieci zyja, ucza sie nowych zasad, nie zmienily sie w trzode chlewna do dzis, a to juz 17 lat. Sa jakies wyjatkowo inteligentne, bo byly w stanie pojac, ze kiedys pisalo sie inaczej i nie przekracza ich mozliwosci przeczytanie ksiazki wydanej 20 lat temu. Nowo wydawane ksiazki oparte sa juz na nowych regulach. W zasadzie tez juz coraz trudniej o mlodych ludzi, nie uzywajacych czytnika w miejsce papierowego wydania. Ja bym zaryzykowala takie karkolomne twierdzenie, ze polskie dzieci nie sa glupsze i tez dalbyby sobie rade. Skoro sa w stanie nauczyc sie, kiedy piszemy "u" a kiedy "ó" to moze sa sie w stanie tez nauczyc, ze ten dziwny znak "ó", ktory widza w ksiazkach stojacych w babcinej bibliotece, czytamy jako "ó". To jakby prostsze jest do nauczenia sie.
          • niennte Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 21:46
            Ja bym zaryzykowala takie karkolomne twierdzenie, ze polskie dzieci nie sa glupsze i tez dalbyby sobie rade.

Typowy chwyt erystyczny.
            Przypuszczam, że uproszczenie polskiej pisowni kiedyś nastąpi, ale nie będzie to tak prosty zabieg, jak np. ujednolicenie pisowni "nie" z imiesłowami przymiotnikowymi.

--
            Kryzys, panie. Nie ma na ekstrawagancje dizajnerskiewink (by Panczez)
              • morgen_stern Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 05.07.15, 09:12
                Przykład niemiecki będę szczególnie uparcie przypominać, kiedy znów zaczną się utyskiwania na żeńskie formy zawodów w języku polskim smile i bałtycki ma rację, to nie była żadna rewolucja, dzięki której Niemcy mogli spokojnie popełniać błędy językowe.

--
                Na esce maja hasło reklamowe "nie bawisz się, nie zyjesz" jak mnie ono przygnębia, ja bardzo często po prostu nie żyję / fadilla
    • miss_fahrenheit Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 20:23
      Staram się nie popełniać błędów ortograficznych, gramatycznych, ani interpunkcyjnych. Kiedy czytam czyjeś posty, albo słucham wypowiedzi, raczej nie zwracam uwagi na popełniane przez kogoś błędy. A przynajmniej nie bardziej, niż na wartość merytoryczną cudzych słów/zdań. Błędy denerwują mnie głównie u osób, które mocno (często nieadekwatnie do rzeczywistości) podkreślają swoją wiedzę/inteligencję i krytykują innych.
    • angeika89 Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 21:33
      Ja po prostu dopiero wieczorem mam czas żeby usiąść przed monitorem komputera, a czasami jestem tak zmęczona, że czasami już nie zwracam uwagi na swoje byki,ale muszę chociaż na chwilkę zobaczyć co tu nowego smile Po drugie często piszę z niemowlakiem na rękach i możliwe że czasem coś mi tam wciśnie. No i czasem celowo piszę coś w skrócie lub bardziej slangiem żeby bardziej wyrazić swoje emocje.
      Myślę że jak się grzecznie kogoś poprawi to nie jest to chamskie lecz ja osobiście jak widzę czyjś błąd nie mam odwagi go pouczać gdyż nie czuję się na tyle kompetentna tongue_out

www.suwaczki.com/tickers/dqprj44j24tj1f5a.png
    • minerallna Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 04.07.15, 22:20
      Rosa, wklejam Twoją odpowiedź z innego wątku:

minerallna napisała:
      > A jakie to ma znaczenie???

>A jakie znaczenie ma twoje zdanie dla nich?

> Potrafią się przestawić.

Jedni potrafią, inni nie potrafią. Osobiście nieraz słyszałam lepszą polszczyznę za granicą niż w samej Polsce, więc?

> Mają taką dziwną przypadłość że szanują i pamietają mowę swoich przodków.

No tak, bo to tylko z szacunku dla przodków. Na pewno wszyscy na to zasłużyli.. sciana

Czyli Rosa masz w ............. poprawne pisanie. I ten post jest tego dowodem.

Link całości:
      forum.gazeta.pl/forum/w,567,157279007,,Ulanska_fantazja.html?v=2

--
      https://supergify.pl/images/stories/impreza/tany/ballo011.gif
    • saszanasza Re: Dlaczego tak niechlujnie piszecie? 05.07.15, 08:08
      Ja niestety mam tendencję do asymilowania się z otoczeniem. Język wypowiedzi i swoista "niedbałość" literacka jest tego efektem. Często bywa tak, że się zwyczajnie spieszę i nie sczytuję wcześniej napisanego tekstu. Są też pewne wyrazy, w których permanentnie popełniam błędy i nie wiem, czy kiedykolwiek nauczę się je pisać poprawnie.
      Korzystanie z Ipada również nie pomaga.
      --
      "Niektórzy ludzie mogliby się zabić skacząc z poziomu swojego ego, na poziom swojego IQ"

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka