Dodaj do ulubionych

co może ugotować 13latek na wyjeździe?

26.01.16, 10:05
Witajcie, właśnie dowiedziałam się że mój 13latek będzie musiał na wyjeździe zadbać o posiłki - wspólnie z trzema kolegami. Mają sobie robić zakupy (za swoje euro). Jest kuchnia wyposażona i każdy pokój będzie dbał o swoją małą ekipę.

Moja prośba: napiszcie proszę, co można dać takiego do przygotowania na "szybko". Dziewczyny np. będą sobie robić naleśniki i tortille z tuńczykiem. Nie będą mieć dużo czasu na gotowanie, jeszcze muszą się podzielić z innymi pokojami. Myślę o makaronie z sosem, poza tym nie mam pomysłów ... Na śniadania i kolacje jakieś pasztety, szprotki będą mieć z PL.
Wczoraj w ALDI kupiłam na próbę - tam są takie wielkie puszki np.klopsiki z ziemniakami i marchewką, nawet niezłe - próbowaliśmy wczoraj ale jedna puszka wystarcza na dwie porcje, i z powodu sosu jest to strasznie ciężkie.
Macie może jakieś pomysły, co mogę mu dać z PL na ten wyjazd? Może dla większości z was zabieranie czegokolwiek do Francji jest buractwem, ale ta młodzież nie będzie mogła wyjść do restauracji lub na pizzę i szczerze mówiąc nie należymy do zamożnych, już i tak mnie ten tydzień będzie kosztował ponad 2000 zł więc nie chciałabym, żeby dziennie tam po 100 euro wydawał.. wink
--
"Powiadają starzy Cyganie, że Bóg znika, gdy rozgniewają go ludzie, wówczas przychodzi czas magicznych zaklęć i przepowiadania przyszłości. Bez Boga w tle staje się ona łatwo przewidywalna." /Michał Kruszona "Rumunia"/
Obserwuj wątek
    • gaskama Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 10:10
      Kupić tortille (takie płaskie, pszenne lub kukurydziane placki, zetrzeć na tarce cheddar i dodać co się lubi (oliwki, szynkę, boczek, cebulę, paprykę itd.) i opiec z jednej i drugiej strony na patelni.
      Łatwo się robi steki, ale tu potrzebne jest dobrej jakości mięso wołowe, co nie jest tanie. Ale wrzucić na gorącą patelnię po 4 minuty z każdej strony.
      Jeśli są w stanie sami ugotować makaron, to tu można już wiele rzeczy wymyślić. Od prostego sosu pomidorowego, przez pesto (kupne, zabrane w słoiczkach z domu albo zrobione na miejscu).

--
      "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
      • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 10:50
        Pesto, zapomniałam o makaronie z pesto! Dzięki!

--
        "Powiadają starzy Cyganie, że Bóg znika, gdy rozgniewają go ludzie, wówczas przychodzi czas magicznych zaklęć i przepowiadania przyszłości. Bez Boga w tle staje się ona łatwo przewidywalna." /Michał Kruszona "Rumunia"/
      • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 10:49
        Nie potrafi sad W domu mamy stary piec gazowy i nie pozwalam chłopakom z niego korzystać, to raczej dlatego. Zrobi super sałatkę i sosy przeróżne, ale nie gotuje.
        Serio 3-latek obierze i ugotuje ziemniaki i usmaży to z jajkami na patelni? smile Super! smile

--
        • moofka Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 10:53
          Serio 3-latek obierze i ugotuje ziemniaki i usmaży to z jajkami na patelni? smile Super! smile

do pomyslow dodam smazone ziemniaki
          odmiany tortilli zapiekane zasmazane na patelni - moje syny robia ala kurito
          wrzucaja tortille na patelnie na podgrzana jakies dodatki przykrywaja polowkai obsmazaja po chwili z kazdej ze stron
          dla mnie nic ciekawego, ale im smakuje
          omlety

--
          Częsta praca w kuchni zwiększa szanse na zdrowie, bogactwo i miłość.
          • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 10:56
            Tak, tortille mu zapakuję. Są lekkie i dają wiele możliwości. No i są cool smile

--
          • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:04
            Do pizzy nie potrzeba ziemniaków obierać..
            A pizza? Co to zrobić ciasto, sos dodatki pokroić i podsmażyć oraz utrzeć ser oraz odpalić piec, ustawić temperaturę i dopilnować żeby się dobrze upiekło --- co to jest dla takiego trzylatka wink

--
            Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby. [Hipokrates]
            • ichi51e Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:20
              ale co ty smazysz do pizzy? urabiasz ciasto robisz placek na wierzch kladziesz ser i co tam chcesz i do pieca. piec mam automatyczny nic sie nie ustawia. Ja wyciagam. A tu mowa o 13 latku ktory nie umie gazu odkrecic.

--
              wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
                • ichi51e Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:31
                  To ze lubie sobie do dzis go ponosic nie znaczy ze kompletnie nic nie umie. Akurat zabawy sensoryczne i taplanie sie w ciescie ma opracowane do perfekcji.
                  Umie tez zapalic swieczke zapalkami i zgasic woda lapa i dmuchem. I rozpalic ognisko. Kuchenki zapalic nie umie bo tez mam gazowa i nie ogarnia ze trzeba przycisnac i przekrecic. Wziac sobie sam cos z szafki z gornej polki bo jest bardzo sprawny fizycznie i pomyslowy.
                  Deficyty ma w innych dziedzinach.

--
                  wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
                    • ichi51e Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:47
                      nie mowie o wlaczeniu pieca na termoobieg wyrobieniu ciasta rozwlakowaniu go, posmarowaniu sosem, wyjeciu szynki, sera z paczki, dorzuceniu oliwek ulozeniu i wlozeniu do pieca. ja wyciagam bo gorace. Naprawde to nie jest filozofia.

--
                        • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:56
                          A czy twój potrafi liczyć do 1000 po polsku a do 100 po angielsku niemiecku i rosyjsku? I od tyłu do przodu liczył i co dwa (2-4-6-...) Bo mój umiał. Do 1000. Pisał tez wszystkie cyfry, tyle że dwójkę lustrzanym odbiciu. Umie twój? tongue_out Do dzis mój jest najlepszy z matmy w szkole i może pizzę by upiekł ale szkoda IMO czasu na nartach na wyrabianie ciasta wink

No i nie wytrzymałam.... wink

--
                          • ichi51e Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:04
                            napisze ci czego nie umie - nie umie powiedziec jak ma na imie, nie reaguje na polecenia, zyje we wlasnym swiecie, nie czuje zimna, nie toleruje roznych dzwiekow - duzo by wymieniac uncertain tymniemniej zyciowo przynajmniej ogarniety,

--
                              • thank_you Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:14
                                Bo mam takiego samego syna. wink Przy czym mój jeszcze pisze.

Gdy daję mu kartki do kolorowania, to on pisze, pisze i pisze. Cyfry, cyfry, cyfry, daty, zegary, proste wyrazy. Gdyby nie był komunikatywny, uczuciowy i bezproblemowy to pomyślałabym, że jest autystą.

Czy u Ciebie też była taka mania?

--
                                Producentka hormonu szczęścia smile
                                • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:33
                                  Tak, ale starszy tak miał. Dziś 15-latek. I jeszcze był zafiksowany, bo kochał kalendarze. Ale to już w wieku ok.5 lat. Ja też myślałam, że to zespół Aspergera, nawet był badany, bo nie lubił się bawić z dziećmi w przedszkolu i był aż za bardzo grzeczny. Zapytany -nie kojarzył koloru włosów swojej najlepszej koleżanki, nie używał kolorowych kredek do rysowania. Miał ponumerowany świat... Ale spoko, wyrósł z tego. Teraz na pocieszenie obaj moi chłopcy są dobrzy z matematyki, informatyki i jęz. obcych ale w normie, czyt. nie są kujonami. Jednak z matmy zawsze najlepsi w klasie/szkole smile Z innymi przedmiotami bywają problemy.

--
                                  Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby. [Hipokrates]
                                  • thank_you Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:58
                                    Ha ha, to przybij piątkę. Cyfry, litery, zegary i kalendarze. Tak jak piszesz - ponumerowany świat. Każdy pokój miał własny numer, koleżanki i koledzy to imię plus numer mieszkania/domu, wszystkie numery telefonu, piny, tablice rejestracyjne, pokoje hotelowe - na pamięć. Kredki? Tylko czarna. Ale i tak długopis lepszy. wink Do tego muzyka i rower.

Z jednej strony fajne, z drugiej - straszne, prawda?

--
                          • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:11
                            Co by nie gadac mamy najlepsze dzieci na świecie Tylko niektóre matki dupiate uncertain Jutro kupuję nowy piec ...

--
                      • thank_you Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:01
                        Widzisz Ichi, tak to bywa. Jednym matkom 3-latków nie wierzy się, że ich dzieci układają Lego City a innym, że ich 3-latki robią pizze. Tylko zależy po której stronie się jest, co?

Ja ci wierzę, bo dzieciaki potrafią być naprawdę zaskakujące w swoich umiejętnościach. Niestety sama nie wierzysz, gdy ktoś napisze coś niezwykłego o swoim dziecku.

--
                        • agni71 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:15
                          Ja tez z tych co nie wierzą, zrobienie ciasta na pizzę to dość ciężka fizycznie praca, i u mnie w domu robi to mąż. Chyba, że zrobienie pizzy polega na posmarowaniu gotowego blatu ze sklepu sosem ze sklepu, obłożenie pokrojonymi przez mamę dodatkami, i posypanie utartym lub pokrojonym w plasterki przez mamę serem. To tak, jak najbardziej wierzę, że 3.5 latek sobie poradzi smile
                  • rhysmeyers22 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 28.01.16, 00:58
                    No kurde,moja nie skończyła jeszcze 3 lat,ale pichcić lubi co wkurza jej artystyczna hiszpańska babcie gdyż powinn byc a jakzeartystka nie babrać sie w garach ,od tego jest służba.a mała lubi ,zrobi proste ciasteczka ,genialnie przyprawi zupę ,próbuje naleśników .ogolnie ubiera sie sama ,korzysta z nocnika ,woli toaletę w zasadzie ,smoczki i pampersy to dla niej zamierzchłe czasy.i wydaje sie byc normalna XD natomiast 13 latek z głowa pełna pomysłów sam powinien cos wymyslic
      • wioskowy_glupek Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 28.01.16, 11:15
        Taa jasne big_grin

--
        "Zdajesz sobie sprawę, że próbujesz uzyskać racjonalną odpowiedź od czegoś, czego mentalność jest mieszaniną mentalności prymitywnego wieśniaka i odczuć autystyka, i co nigdy nie będzie w stanie zrozumieć sytuacji innej niż ta której samo doświadczyło?" ~ kosheen4
    • kocianna Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 10:54
      Makaron + wszystko, ziemniaki + wszystko (ugotowane ziemniaki, podsmażona cebulka, kiełbasa, papryka, na to żółty ser utarty). Dla totalnego beztalencia liofilizowane porcje obiadowe ze sklepów turystycznych - wystarczy zalać wrzątkiem i odczekać 10 minut. Całkiem to jadalne, ale porcja kosztuje ok. 30 pln.

--
      On nie jest winny, on jest inny
      W 1882 roku odbył się w Warszawie spis powszechny. Wyniki pokazały, że blisko połowa mieszkańców to ludność napływowa.
      • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:00
        Też spoko jeżeli ktoś będzie sprawnie obierał ziemniaki. Żałuję że moich dzieci nie nauczyłam, ja w ich wieku z płaczem nauczyłam się supercienko obierać, na wakacjach dla 10 osób. Umiejętność bezcenna. Moja teściowa tak grubo obiera że żal wink
        Jeżeli chodzi o chińskie zupki to odpada, dla mnie to nie żywność, raczej kategoria chipsy wink, szczególnie dzień w dzień. Puszki natomiast są ok (wiem, że nie wszystkie dzieciaki tolerują...) Ale nie wiedziałam że są takie porcje turystyczne liofilizowane, muszę obczaić.

--
      • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:19
        My też lubimy ale nie do wszystkiego pasują. Ja tez jem ze skórka taki ugotowane w mundurku.

--
        • kanga_roo Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:32
          nie jest tak istotne że to trzynastolatek, bardziej, że na wyjeździe, obfitującym w atrakcje, będzie musiał użerać się z gotowaniem. ja bym postawiła na potrawy maksymalnie proste i nie wymagające obróbki wstępnej, typu właśnie makaron na 10 sposobów, lub wręcz makaron ryżowy (nie gotuje się go, tylko zalewa wrzątkiem), albo kuskus z jakimś sosem ze słoika, czy wręcz fasolka po bretońsku czy pulpety w sosie pomidorowym (gotowe), spożyte ze świeżym pieczywkiem.
          ja na wakacjach mam zawsze zestaw potraw do błyskawicznego przygotowania, bo często po zwiedzaniu czy innych wędrówkach bywam zmęczona i głodna, i reszta ekipy też, więc gotowanie ziemniaków zdecydowanie odpada smile
          uwielbiam fasolkę w sosie pomidorowym, podgrzanie to 5 minut, a strączkowe są zdrowe i sycące.
    • ewa_mama_jasia Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:28
      Makaron plus gotowe sosy, ser biały ze śmietaną, owoce (podziabane w kawałki, na papkę lub w całości). Zupy w proszku, do rozpuszczenia z wrzątkiem. Gotowac parówki. Niezbyt zdrowo, ale przez tydzień nie umrze a to będzie potrafił zrobić. Do czasu wyjazdu nauczyć syna robić naleśniki i jajecznicę. Dać maszynkę do robienia tostów. Grzanki z serem, jajkiem i wędliną na patelni.

--
      Jasiek urodził się 23.10.2005r. o godz. 18.20
      • ewa_mama_jasia Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:31
        Nauczyć obierać ziemniaki i gotować. Można gotowane zjeść w całości ze smietaną, można podziabać i z sosem, można ugotowane w całości pokroić na plasterki i podsmażyć na patelni. Z dań mięsnych - usmażyć na patelni kawałek kiełbasy "na jeżyka", kupić piersi z kurczaka, pokroić na maleńkie kawałeczki i usmażyć na patelni (można zrobić panierkę albo bez). Ugotowac mrozone warzywa.

--
        Jasiek urodził się 23.10.2005r. o godz. 18.20
    • a.va Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:31
      Kuskus mu daj, do kuskusu może wrzucić, co zechce: pokrojoną i podsmażoną paprykę, jajko, fasolkę z puszki, groszek z puszki, suszone pomidory, pomidory z puszki, pestki słonecznika, posmażoną pierś kurczaka pokrojoną w kawałki, oliwki itd. Oczywiście nie wszystko naraz smile
    • morekac Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:38
      Daj mu takie typowo wyjazdowe żarcie: makaron i sos w proszku +konserwa. Przez tydzień nie dostanie szkorbutu.

--
      -------------------------------------------------------------
      "a przecież można pozostać człowiekiem nawet jeśli jest się nauczycielem" by Grave_digger
      • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:06
        O to się nie boję, facet nie wybrzydza wink A i nie zaszkodzi mu takie coś - przez tydzień, jasne !

--
    • kanna Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:47
      Mój lubi - i sobie robi - ryż z podsmażaną kiełbasą.
      Inną opcją jest podsmażany kurczak + warzywa mrożone z torebki + makaron, ryż. Mżna dodać śmietanę, będzie sos.

Gotowanie ryżu jest szybkie i proste.

--
      Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy.
      Pół wieku poezji
    • kanna OT - teraz dowiedziałaś się o gotowaniu? 26.01.16, 11:57
      Najpierw płacisz, a potem poznajesz warunki?
      Nie masz wrażenie, ze skoro firma nie informuje jasno, o konieczności stołowania we własnym zakresie, to jest to rodzaj naciągania?
      --
      Pół wieku poezji
      • kolina01 Re: OT - teraz dowiedziałaś się o gotowaniu? 26.01.16, 12:03
        Na wyjazdy narciarskie, czesto smażę sznycle (lub coś na kształt burgerów).
        Na miejscu, jeżeli nie z kaszą, to zawsze łatwo odgrzać, wsadzić do buły z sałatą, dodać jakiś ketchup (można w małych paczuszkach dać) i jest pożywniejszy hamburger.
        Do placków tortilli- obsmażyłabym mu też kawałki kurczaka w jakimś curry, dorzuci do warzyw. To zajmuje mało miejsca w bagażu, a teraz zimą - na pewno w czasie długiej drogi się nie popsuje.
      • kagrami Re: OT - teraz dowiedziałaś się o gotowaniu? 26.01.16, 12:08
        To jest wyjazd ze szkoły, fakt dowiedzieliśmy się teraz jakie są warunki i nawet nie wiem ile mu dac euro na zakupy na tydzień... Cóż, on strasznie chce jechać z klasa przyjaciół a należy mu się za dobre wyniki w nauce.

--
          • kagrami Re: OT - teraz dowiedziałaś się o gotowaniu? 26.01.16, 13:13
            Nie. Nie mają obiadokolacji ale raz są zaproszeni na obiad typowo francuski więc atrakcja kulinarna będzie!
            No cóż, jakoś przeżyją wink Inne roczniki dobrze wspominają te wyjazdy. W naszej szkole organizowane są od lat, moje dziecko pierwszy raz jedzie.

--
      • agni71 Re: OT - teraz dowiedziałaś się o gotowaniu? 26.01.16, 12:15
        Dla mnie w ogole taki wyjazd by odpadł, co to za wypoczynek, jak trzeba gotować, a juz w wieku 13 lat to ostatnia rzecz, jakiej by mi się chciało. Ewentualnie dałabym najprostsze pólprodukty, jak ktos pisał, przez tydzień szkorbutu nie dostanie. Kwestia tylko, czy będzie chciał jeść zupki i sosy z torebki (a to najlżejsze i proste do przygotowania)? Mnie na pewni nie chciałoby sie obierać ziemniaków na takim wyjeździe, myślę, że 13-latkowi tym bardziej. Dałabym z domu ryż w woreczkach, kaszę (jeśli lubi) tez w woreczkach, kuskus, i makaron (gotowanie makaronu niech przetestuje w domu). Do tego kilka sosów w torebkach, ewentualnie jednak wysupłałabym kasę na sosy w słoikach, do kupienia na miejscu. 13-latek pewnie będzie chciał cos mięsnego, więc dałabym , jeśli jest taka możliwość próżniowo pakowane wędliny, może jakieś kabanosy i inne suche wędliny.
    • solejrolia Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:09
      Nie liczyłabym na ŻADNE gotowanie.
      Przygrzać, owszem, ale gotowanie od razu bym odpuściła w wykonaniu małalata.

Zapakowałabym : kilka zupek lub dań gotowych instant, do zalania wrzątkiem,
      jakieś hermetycznie zamknięte jedzenia np. kiełbasa śląska (jak będzie patelnia grillowa, to super, albo w piekarniku odgrzeją, albo w mikrofali, albo po prostuz wody), pakowane kotlety- hamburgery, naleśniki-kulki (są w biedronce, mojej córce bardzo smakują), tortille, chleb tostowy, ser paczkowany, do tego keczup, czy jakiś sos w torebce do wyciśnięcia (porcja na raz). płatki śniadaniowe typu cimi nimi. dżem. I przekaski-słodycze- paluszki, krakersy, popkorn (o ze 3-4 paczki!), batony z ziarnami, orzechy np mieszanka studencka.
      To tylko tydzień, na takim prowiancie młodzież spokojnie przeżyje.

--
      Ile rzeczy należy mieć w d...e, to się w głowie nie mieści!
    • szarsz Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:09
      Zasadnicze pytanie jest, co ten 13-latek jada i co lubi? Jeśli coś lubi, to przemyślcie, czy nie da się uprościć.

Postawiłabym na niegłupie półprodukty: makaron, kuskus, makaron ryżowy (sam, bez reszty zupki), naleśniki.
      Do tego można wziąć sporo dodatków: kiełbasy, parówki, kabanosy, boczek w plastrach.

Albo na słodko, niech kupi sobie choćby i tam słoik dżemu.
      W moim domu niespodziewanym hitem jest makaron z dżemem: ugotowany al dente makaron, odcedzony, do tego łyżka masła i dwie łyżki dżemu, rozmieszać.

Drugi taki hit (choć to nie każdemu będzie smakować) to parówki pokrojone w nieduże kawałki, podsmażone delikatnie na maśle, do tego puszka groszku i puszka pomidorów krojonych.

Z kuskusu można zrobić oszukane tabbouleh: z ogórkiem, pomidorem, szczypiorkiem.

We Francji niech dokupuje bagietki, sery jeśli lubi, sery są mocno zapychające. Ser typu camembert można spokojnie wrzucić na patelnię, na nieduży ogień, żeby się przysmażyło z wierzchu i roztopiło w środku.

Jajka, dużo białka, długo trzyma, pieniędzy mało. Na twardo, na miękko, jajecznica, omlet.

Jeśli da radę mięso, to niech kupi piersi z kurczaka, obtoczy w oliwie i obsmaży na patelni po kilka minut z każdej strony do zrumienienia, razem z ząbkami nieobranego czosnku. Potem trzeba posolić, dodać odrobinę wody i dusić, aż mięso w środku przestanie być surowe. Na koniec do sosu wmieszać łyżkę masła.
      We Francji dawno nie byłam, ale we Włoszech (to może i we Francji też) sprzedają pokrojone cieniutko piersi z indyka (takie dłuuugie plastry), soli się to, obtacza w mące i smaży do zrumienienia z dwóch stron.

A, i ja bym dała zupki chińskie. Nie na całość pobytu, ale na dwa dni. Czemu nie? Zupki chińskie przecież od tego są.
      • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:13
        To jest nastolatek big_grin a więc nie grymasi. Je wszystko, szczególnie po nartach z pewnością zje z apetytem cokolwiek smile

--
        • kanna Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:43
          >> z pewnością zje z apetytem cokolwiek

Mój jada wszystko (co mu się poda) , ale często szkoda mu czasu na jedzenie. Wiec przez tydzień by jadł kanapki, bo to najszybsze. Może by raz sobie ryż ugotował wink

--
          Pół wieku poezji
          • solejrolia Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:59
            Dokładnie!
            nastolatkom na takim wyjeździe może być szkoda czasu.
            Moja jadłaby przekaski, tosty, grzanki, odgrzewałaby gotowce. A i suche buły, bo lubi, w domu tez lubi zapchać się taką kajzerką na sucho.
            No może z raz by usmażyła jajecznicę. Na więcej bym nie liczyła.

--
            Ile rzeczy należy mieć w d...e, to się w głowie nie mieści!
        • bergamotka77 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 28.01.16, 02:53
          no wlasnie, tu jest problem bo zwykle po nartach wszyscy sa tak strasznie glodni ze zjedliby konia z kopytami a tu...trzeba dopiero przyrzadzic jedzenie sad Dlatego wole Wlochy, tam zawsze mielismy sniadania i obiadokolacje, bardzo wypasione zreszta, a na stoku wiadomo - dan i przekasek oferuja Wlosi bez liku. Tylko Italia jest tansza, mysle ze w cenie francuskiego äpartamentu dla 6 osob bez wyzywienia masz pokoj 2-s.w hoteliku w Dolomitach z wyzywieniem. Ja bym tez nie puscila dziecka w tym wieku na wyjazd bez wyzywienia, studenci czy pozni licealisci to co innego, latwiej to ogarna i jakos sobie poradza smile

--
          "Niedługo niektóre nawiedzone mamuśki nie ujawnią w szkole nazwiska i imienia dziecka. Można też zasłaniać twarz dziecięcia papierową torbą z wyciętymi otworami na oczy i usta" by przystanek_tramwajowy
          • volta2 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 28.01.16, 11:03
            przyrządzić można wcześniej

ja mam to tak opanowane, że po wejściu do domu odgrzewam tylko zupę i gorąca zupa idzie na pierwszy ogień. po zupie dzieci mają chwilę na oddech a ja robię drugie/lub odgrzewam w zależności od tego co robiłam dnia poprzedniego.

kiedy inni dopiero wychodzą na 19 do pobliskich knajpek na ciepłe posiłki my już idziemy tylko na pannę cottęsmile i limoncino
    • kamunyak Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:50
      płacisz 2000 zł za tygodniowa wycieczke i nie ma wyżewienia?
      Szczerze mówiac to nie wiem czy pusciłabym dziecko na wycieczkę, na której całkowicie musiałby zadbać o swoje wyżywienie, to jakies chore. Kto to organizuje takie wycieczki?
      To wystarczy wejsc na stronę byle jakiego biura i takie wycieczki (tygodniowe) mają lepsze warunki.
      Mój syn był kiedyś na gimnazjalnej wycieczce, autokarowej, organizowanej przez szkołę, "po taniosci". Jechali przez Holandię, Francję, do UK i Irlandii.
      Wycieczka kosztowała ponizej 1000 zł i trwała ok. 2 tyg. Nocowali w jakichś szkolnych schroniskach, gotowali sami. "Gotowali" to duże słowo bo jechała z nimi kucharka, która też, oczywiscie, nie za bardzo miała pole do popisu ze względu na warunki i brak czasu - dojezdżali do schroniska głodni, przed/po zwiedzaniu wiec dzieciaki trzeba było szybko nakarmić. Wieźli ze soba całą kuchnię, wszystkie produkty z Polski. Śniadania i kolacje to kanapki, obiady to różne makarony, ryże z sosami, takze zupki z torebek były.
      Dzieciaki przeżyły ale... była kucharka, która to ogarniała, wycieczka dłuższa i tańsza a młodzież starsza.
      Tu to jakies dziwne wszystko jest.
      Naucz syna gotować makaron, ryż i zaopatrz w sosy, na każdy dzień, lepiej w puszkach niz słoikach.
      Porozum się z mamami pozostałych chłopców bo moze jakos te zakupy razem zrobicie, żeby sosy mieli wszyscy te same.
      I nic więcej tu wymysleć się nie da.
        • volta2 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:33
          700 stów to sam karnet kosztuje, więc wysłałabys chyba pod gołe niebo? niech się przemrozi dzieciak.

też bym nie puściła na taki wyjzad, ale zaznaczam że wśród moich znajomych forumowiczow z forum narciarskiego te słoiczki i syf z torebek są bardzo popularne nie tylko wśród 40- letnich chłopów ale i kobit, a ty od dzieci wymagasz?

jak ktoś nie je torebkowego jedzenia przez cały rok, to tydzień mu nei zaszkodzi.
    • lauren6 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:17
      Ugotować ryż + gotowy sos np. Uncle Ben's. Wyższa szkoła to jeszcze pociąć pierś kurczaka w kostkę i podsmażyć.

Zaopatrzyć w o takie "Pomysły na":
      www.frisco.pl/pid,3454/n,winiary-pomysl-na-soczystego-kurczaka-z-czosnkiem-i-ziolami/stn,product
      Na miejscu dzieciak kupuje pałki kurczaka: myje, dodaje mieszankę przypraw, wrzuca do dołączonego woreczka i do pieca. Do tego może podać zwykłą bagietkę lub np. zrobić pieczywo czosnkowe lub grzanki.

Będę niepoprawna politycznie, ale nakupiłabym dzieciakowi takich pomysłów:
      www.winiary.pl/produkty.aspx/26/pomysl-na-
      w szczególności tych bezmięsnych i niech sobie robią. Z tyłu jest przepis, lista zakupów, więc przy odrobinie szczęścia nawet małpa robiąc wszystko zgodnie z wskazówkami wyczaruje zjadliwe danie. Nie wymagajmy od 13 latka bycia mistrzem kuchni.
    • peonka Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:21
      Ja też uważam, że nastolatek na wyjeździe z kolegami nie będzie gotowal "od zera". Dałabym trochę rzeczy z Polski, jakieś dania gotowe, typu fasolka w słoiku, zupy profi do podgrzania, można do nich dodać zakupione na miejscu kiełbaski. Dobre są dania babci Zosi czy jakoś tak, np kasza jęczmienna z pieczarkami. W biedronce są niezłe zapiekanki z pieczarkami, już gotowe, do podgrzania.
      Nie mieszkałam nigdy we Francji, jednak mam doświadczenia z Niemiec (studenckie, więc ważne było żeby było tanio smile I z Anglii. Jest bardzo dużo tanich gotowych dań, na tydzień w sam raz, a może to będzie dodatkowa atrakcją, bo mozna jeść to, czego w domu nie dają! Mrożona pizza, frytki, nuggetsy z kurczaka, kiełbaski, paluszki rybne, paella, zestaw - makaron i sos w saszetce, bagietki czosnkowe do piekarnika, kalafior z serem, zapiekanki. Można też kupić gotowa sałatę w woreczku, dodać jajka na twardo, mozzarelle, oliwki, tuńczyka.. Ale taniej wyjdzie pizza pewnie.
      Moim zdaniem żywienie gotowcami kupionymi na miejscu wyjdzie taniej niż gotowanie z podstawowych produktów. I jest szybsze i fajniejsze dla 13-latka z kumplami.
      Wejdź sobie na stronę jakiegoś francuskiego marketu i sprawdź ceny gotowych dań. To naprawdę nie powinno być drogie. W Anglii za 2 funty jest już naprawdę spory wybór.

--
      Klikamy, klikamy!
      www.karmimypsiaki.pl/pomagaj-codziennie
    • cosinuss Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:22
      Moja córka była pare razy na takim wyjeździe. Czasami jeździliśmy z nią i mogłam zobaczyc, jak sobie dzieciaki radzą ( np była nas osobna grupa 30 dorosłych i 50 młodzieży narciarskiej ) Statystycznie w odległości 5 min od apartamentu jest sklep Sherpa, gdzie są cieplutkie bagietki ( 1 euro szt), więc rano ochotnik je przynosi. Z hitów obiadowych są zupy w kartonach 1l - takie przecierane, wlewa się do garnka i podgrzewa ( 1-2 euro )+ ciepła bagietka z masłem. Warto zabrać zatem masło, ser, wędliny paczkowane, makaron + sos raczej z torebki ( słoiki są za ciężkie) no i słodycze, bo to jednak króluje na stoku ze względu na stosunek wielkości do stężenia węgli. Resztę kupi za sensowną kasę. Królowała jajecznica, makaron z sosem pomidorowym+ser i bagietka. A no i lepiej wygląda na ogół jedzenie chłopców niż dziewcząt, które jednak preferują zupki chińskie. Osobiście widziałam jak 13-14 letni chłopcy upiekli ciasto smile gotowali kasze różne, smażyli naleśniki itp.
      Na stoku wszyscy się logowali na czekoladę na gorąco z bitą śmietaną i ewentualnie frytki.
      Średnio wydana kasa to 50-100 euro na tydzień.
      A no i zawsze rodzice dają tak 2x za dużo jedzenia. Oni uwielbiają robić sami zakupy i świetnie sobie radzą z ekonomicznym podejściem do tego.
      I dopytaj się, czy przypadkiem nie muszą posprzątać przed wyjazdem, bo to częste w apartamentach we Francji. Wymienne na 50 euro od osoby. Jeśli tak, to dorzuć kostki do zmywarki i mini cif+ ściereczka.
    • volta2 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:29
      nie obciążałabym słojami na taki wyjazd

zabrałabym zupki chińskie do zalania
      ewentualnie koncentraty do rozrobienia w większym garnku i zrobienie czegoś w stylu zupy
      i niech chlebem dojadają

mój od paru lat smaży naleśniki, robi do tego ciasto ale musiałby mieć składniki i mikser do zrobienia tegoż (na ogól kuchnie aż tak dobrze wyposażone nie są i blender zawsze mam ze sobą - dałabym dzecku -13 lat ma)

jajecznica
      smażona kiełbaska
      ostatecznie smażona wątróbka - ale to ktos musałby umyć tę wątróbkę bo mój nie dotyka
      (do kupienia w markecie)

no i polecane tu makarony - uczulić na działanie zgodnie z przepisem na opakowaniu.

ogólnie - to nie jest buractwo - po to są właśnie kuchnie w apartamentach, żeby je wykorzystać. na pewno nie służą po to by herbatkę zagotować, po to tam stoją gary, sita i patelnie, by mieć co wrzucić na ruszt po nartach a nie wychłodzonym szukać restauracji czynnej (we włoszech, nie wiem jak we francji - po nartach resty czynne nie są)
    • run_away83 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 14:42
      makaron z sosem pomidorowym (pomidory skrojone z puszki, sól, pieprz, bazylia)

makaron z pesto ze słoiczka

makaron z sosem pieczarkowym (pieczarki podduszone na oliwie z odrobiną masła, sól, pieprz, śmietaną, natka pietruszki)

ryż smażony z jajkiem i warzywami (w wersji turystycznej może to być np. mieszanka groszek + marchewka + kukurydza z puszki, odsączona z zalewy), doprawiony sosem sojowym

omlet na słodko (choćby z miodem) albo na słono (np. z suszonymi pomidorami, szynką i żółtym serem)

tortille z czymkolwiek (najprostszy wsad: frankfurterka, keczup, ser żółty)

jajecznica z szybką i pomidorem plus chleb z masłem

pseudopizza z tortilli: placek posmarować sosem (w wersji turystycznej może być gotowy że słoiczka), posypać serem, na wierzch dorzucić co się lubi (np. garść oliwek, szynka, pieczarki) i do piekarnika aż ser się rozpuści

Wszystkie powyższe potrawy potrafi zrobić mój najstarszy syn (dziewięciolatek).

--
      doradca po kursie średniozaawansowanym Die Trageschule ® Dresden
      www.trageschule-dresden.de
    • thank_you Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 14:56
      Przede wszystkim to rozplanowałabym każdy obiad tak, aby w trakcie przyrządzania nie okazało się, że brakuje jakiegoś istotnego składnika. Najprostsze są wg mnie makarony (możesz kupić razowe, gryczane, z semoliny itp.) a do tego sosy (pesto, arrabiata, aglio olio) + parmezan. Risotto gdy ma się bulion w kostkach (z Rossmanna, eko) to prościzna, trzeba tylko mieszać. wink Może jakieś leczo? Można zabrać w słoikach.

--
    • memphis90 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 16:34
      Dałabym urządzenie do robienia grzanek, chleb tostowy na start plus dodatki (ser żółty, szynka, keczup), na miejcu może dokupić pieczywo. Plus zupki chińskie z makaronem, słodkie chwile itp. Jeśli nie muszą za bardzo dźwigać bagażu- z dwa słoje fasolki, dwa pulpetów, dwa sosy do makaronu, paczkę makaronu i kuskus lub puree w proszku. Wybaczcie, ale jakoś nie widzę tego, że 13 -latek kupuje we Francji pałki z kurczaka, marynuje je w pomyśle na lub kroi na kawałeczki i panieruje.

--
      "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
    • melmire Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 16:55
      A do jakiej stacji jedzie? moge zobaczyc w necie co tam bedzie mial na miejscu i mniej wiecej za ile.
      W kazdym razie faktycznie sa dobre i niedorgie warzywne zupy w kartonach, do tego mozna dokupic tarty ser i chleb i juz jest posilek.
      Kupi tez bez problemu tanie gotowe ciasto na pizze czy na tarte, juz rozwalkowane. Tarte najlatwiej zrobic, ciasto kupi, jajka rozbelta z mlekiem, dorzuci boczek w kawalkach (juz pokrojony, do kupienia wszedzie i do podsmazenia) i co mu w duszy i lodowce zagra i bedzie ok.

--
      "Miotali tuowiami, co wspomagało bólowi świerzo przebitych stóp."
      "Pogoda ucichła za oknem, firanka, która była ozdobą na oknie przestała się chrzamotać"
    • melmire Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 17:09
      aha, z doswiadczenia co zabrac - przyprawy! sol i pieprz beda w kuchni, reszta niekoniecznie wiec do tych pizz, tart, sosow daj mu po trochu papryki, ziol prowansalskich itd bo kupic mozna ale to akurat jest drogie.

--
      "Miotali tuowiami, co wspomagało bólowi świerzo przebitych stóp."
      "Pogoda ucichła za oknem, firanka, która była ozdobą na oknie przestała się chrzamotać"
    • black_halo Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 17:38
      Nie dalabym nic do gotowania, tylko zaopatrzyla w rzeczy takie jak chiskie zupki, makaron i pare sloikow sosu, jakis pasztet w puszce (moze byc i wegetarianski). Istnieja tez gotowe dania w puszkach typu ravioli w sosie pomidorowym albo chilli con carne. To sa trzynastolatki, zdrowe zywienie maja gleboko gdzies a z dala od rodzicow jeszcze bardziej.

Jesli chodzi o kieszonkowe to ja bym liczyla ok. 15-25 euro na dzien plus 50 na jakies niespodziewane wydatki ew. pamiatki.

--
      Życie nie powinno być podróżą do grobu, w trakcie której tracimy czas na to, aby dotrzeć do niego cało i zdrowo, z atrakcyjnym, dobrze zachowanym ciałem. Znacznie lepiej poruszać się po tej drodze z piwem i chipsami w ręku, z dużą ilością seksu i nad grób dotrzeć wycieńczonym i zużytym, ale z okrzykiem: Było warto!
        • black_halo Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 21:12
          Moze lepiej nie, po fasolce sporo osob ma wzdecia i gazy, po co chlopak ma robic sobie przypal przy kolezankach. Lepiej dac zapas kabanosow i innych "nieprzypalowych" dan tongue_out

--
          Życie nie powinno być podróżą do grobu, w trakcie której tracimy czas na to, aby dotrzeć do niego cało i zdrowo, z atrakcyjnym, dobrze zachowanym ciałem. Znacznie lepiej poruszać się po tej drodze z piwem i chipsami w ręku, z dużą ilością seksu i nad grób dotrzeć wycieńczonym i zużytym, ale z okrzykiem: Było warto!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka