Dodaj do ulubionych

co może ugotować 13latek na wyjeździe?

26.01.16, 10:05
Witajcie, właśnie dowiedziałam się że mój 13latek będzie musiał na wyjeździe zadbać o posiłki - wspólnie z trzema kolegami. Mają sobie robić zakupy (za swoje euro). Jest kuchnia wyposażona i każdy pokój będzie dbał o swoją małą ekipę.

Moja prośba: napiszcie proszę, co można dać takiego do przygotowania na "szybko". Dziewczyny np. będą sobie robić naleśniki i tortille z tuńczykiem. Nie będą mieć dużo czasu na gotowanie, jeszcze muszą się podzielić z innymi pokojami. Myślę o makaronie z sosem, poza tym nie mam pomysłów ... Na śniadania i kolacje jakieś pasztety, szprotki będą mieć z PL.
Wczoraj w ALDI kupiłam na próbę - tam są takie wielkie puszki np.klopsiki z ziemniakami i marchewką, nawet niezłe - próbowaliśmy wczoraj ale jedna puszka wystarcza na dwie porcje, i z powodu sosu jest to strasznie ciężkie.
Macie może jakieś pomysły, co mogę mu dać z PL na ten wyjazd? Może dla większości z was zabieranie czegokolwiek do Francji jest buractwem, ale ta młodzież nie będzie mogła wyjść do restauracji lub na pizzę i szczerze mówiąc nie należymy do zamożnych, już i tak mnie ten tydzień będzie kosztował ponad 2000 zł więc nie chciałabym, żeby dziennie tam po 100 euro wydawał.. wink
Obserwuj wątek
    • gaskama Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 10:10
      Kupić tortille (takie płaskie, pszenne lub kukurydziane placki, zetrzeć na tarce cheddar i dodać co się lubi (oliwki, szynkę, boczek, cebulę, paprykę itd.) i opiec z jednej i drugiej strony na patelni.
      Łatwo się robi steki, ale tu potrzebne jest dobrej jakości mięso wołowe, co nie jest tanie. Ale wrzucić na gorącą patelnię po 4 minuty z każdej strony.
      Jeśli są w stanie sami ugotować makaron, to tu można już wiele rzeczy wymyślić. Od prostego sosu pomidorowego, przez pesto (kupne, zabrane w słoiczkach z domu albo zrobione na miejscu).
      • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 10:50
        Pesto, zapomniałam o makaronie z pesto! Dzięki!
    • ichi51e Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 10:34
      serio 13 latek nie umie skombinowac sobie jajecznicy z ziemniakami? Kurcze blade nawet moj 3.5latek robi pizze...
      • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 10:49
        Nie potrafi sad W domu mamy stary piec gazowy i nie pozwalam chłopakom z niego korzystać, to raczej dlatego. Zrobi super sałatkę i sosy przeróżne, ale nie gotuje.
        Serio 3-latek obierze i ugotuje ziemniaki i usmaży to z jajkami na patelni? smile Super! smile
        • moofka Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 10:53
          Serio 3-latek obierze i ugotuje ziemniaki i usmaży to z jajkami na patelni? smile Super! smile

do pomyslow dodam smazone ziemniaki
          odmiany tortilli zapiekane zasmazane na patelni - moje syny robia ala kurito
          wrzucaja tortille na patelnie na podgrzana jakies dodatki przykrywaja polowkai obsmazaja po chwili z kazdej ze stron
          dla mnie nic ciekawego, ale im smakuje
          omlety
          • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 10:56
            Tak, tortille mu zapakuję. Są lekkie i dają wiele możliwości. No i są cool smile
        • kk345 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 10:57
          >Serio 3-latek obierze i ugotuje ziemniaki i usmaży to z jajkami na patelni? smile Super! smile
          Skoro pizzę piecze to jajek nie zrobi? big_grin
          • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:04
            Do pizzy nie potrzeba ziemniaków obierać..
            A pizza? Co to zrobić ciasto, sos dodatki pokroić i podsmażyć oraz utrzeć ser oraz odpalić piec, ustawić temperaturę i dopilnować żeby się dobrze upiekło -
            • ichi51e Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:20
              ale co ty smazysz do pizzy? urabiasz ciasto robisz placek na wierzch kladziesz ser i co tam chcesz i do pieca. piec mam automatyczny nic sie nie ustawia. Ja wyciagam. A tu mowa o 13 latku ktory nie umie gazu odkrecic.
              • kk345 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:28
                Ale nadal mówimy o dziecku, której jeszcze półtora roku temu nosiłaś na barana? big_grin Rozwinął sie i pizze sam piecze? A przepis też sam czyta, czy z pamięci leci?
                • moofka Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:31
                  wbija w youtuba la ricette perfetto pizza
                • ichi51e Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:31
                  To ze lubie sobie do dzis go ponosic nie znaczy ze kompletnie nic nie umie. Akurat zabawy sensoryczne i taplanie sie w ciescie ma opracowane do perfekcji.
                  Umie tez zapalic swieczke zapalkami i zgasic woda lapa i dmuchem. I rozpalic ognisko. Kuchenki zapalic nie umie bo tez mam gazowa i nie ogarnia ze trzeba przycisnac i przekrecic. Wziac sobie sam cos z szafki z gornej polki bo jest bardzo sprawny fizycznie i pomyslowy.
                  Deficyty ma w innych dziedzinach.
                  • ichi51e Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:33
                    a! nastawia tez pranie. Z segregacja na kolory i wrzuceniem kulki z proszkiem. Cos musi robic caly dzien skoro do pkola nie chodzi ;P
                  • kk345 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:35
                    Czyli pisząc o robieniu pizzy masz na myśli wrzucenie przez młodego dodatków na placek- resztę robisz ty? To już brzmi zdecydowanie prawdopodobniejbig_grin
                    • ichi51e Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:47
                      nie mowie o wlaczeniu pieca na termoobieg wyrobieniu ciasta rozwlakowaniu go, posmarowaniu sosem, wyjeciu szynki, sera z paczki, dorzuceniu oliwek ulozeniu i wlozeniu do pieca. ja wyciagam bo gorace. Naprawde to nie jest filozofia.
                      • ichi51e Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:47
                        sos ma ze sloika.
                        • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:56
                          A czy twój potrafi liczyć do 1000 po polsku a do 100 po angielsku niemiecku i rosyjsku? I od tyłu do przodu liczył i co dwa (2-4-6-...) Bo mój umiał. Do 1000. Pisał tez wszystkie cyfry, tyle że dwójkę lustrzanym odbiciu. Umie twój? tongue_out Do dzis mój jest najlepszy z matmy w szkole i może pizzę by upiekł ale szkoda IMO czasu na nartach na wyrabianie ciasta wink

No i nie wytrzymałam.... wink
                          • kk345 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:01
                            big_grin
                          • ichi51e Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:04
                            napisze ci czego nie umie - nie umie powiedziec jak ma na imie, nie reaguje na polecenia, zyje we wlasnym swiecie, nie czuje zimna, nie toleruje roznych dzwiekow - duzo by wymieniac uncertain tymniemniej zyciowo przynajmniej ogarniety,
                          • thank_you Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:57
                            Czyli nie przeszło mu z wiekiem? A kolorował?
                            • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:09
                              Nie smile Skąd wiesz?
                              • thank_you Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:14
                                Bo mam takiego samego syna. wink Przy czym mój jeszcze pisze.

Gdy daję mu kartki do kolorowania, to on pisze, pisze i pisze. Cyfry, cyfry, cyfry, daty, zegary, proste wyrazy. Gdyby nie był komunikatywny, uczuciowy i bezproblemowy to pomyślałabym, że jest autystą.

Czy u Ciebie też była taka mania?
                                • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:33
                                  Tak, ale starszy tak miał. Dziś 15-latek. I jeszcze był zafiksowany, bo kochał kalendarze. Ale to już w wieku ok.5 lat. Ja też myślałam, że to zespół Aspergera, nawet był badany, bo nie lubił się bawić z dziećmi w przedszkolu i był aż za bardzo grzeczny. Zapytany -nie kojarzył koloru włosów swojej najlepszej koleżanki, nie używał kolorowych kredek do rysowania. Miał ponumerowany świat... Ale spoko, wyrósł z tego. Teraz na pocieszenie obaj moi chłopcy są dobrzy z matematyki, informatyki i jęz. obcych ale w normie, czyt. nie są kujonami. Jednak z matmy zawsze najlepsi w klasie/szkole smile Z innymi przedmiotami bywają problemy.
                                  • thank_you Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:58
                                    Ha ha, to przybij piątkę. Cyfry, litery, zegary i kalendarze. Tak jak piszesz - ponumerowany świat. Każdy pokój miał własny numer, koleżanki i koledzy to imię plus numer mieszkania/domu, wszystkie numery telefonu, piny, tablice rejestracyjne, pokoje hotelowe - na pamięć. Kredki? Tylko czarna. Ale i tak długopis lepszy. wink Do tego muzyka i rower.

Z jednej strony fajne, z drugiej - straszne, prawda?
                      • kk345 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:01
                        Jasnebig_grin A dlaczego ty wyciągasz, bo gorące, skoro pozwalasz mu wkładać do gorącego piekarnika? Czym to się rożni w poziomie zagrożenia?
                        • ichi51e Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:05
                          nie wiem - robie co mi kaze - przy wyjmowaniu jest gorace przy wkladaniu nie jest big_grinDD
                          • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:11
                            Co by nie gadac mamy najlepsze dzieci na świecie Tylko niektóre matki dupiate uncertain Jutro kupuję nowy piec ...
                      • thank_you Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:01
                        Widzisz Ichi, tak to bywa. Jednym matkom 3-latków nie wierzy się, że ich dzieci układają Lego City a innym, że ich 3-latki robią pizze. Tylko zależy po której stronie się jest, co?

Ja ci wierzę, bo dzieciaki potrafią być naprawdę zaskakujące w swoich umiejętnościach. Niestety sama nie wierzysz, gdy ktoś napisze coś niezwykłego o swoim dziecku.
                        • agni71 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:15
                          Ja tez z tych co nie wierzą, zrobienie ciasta na pizzę to dość ciężka fizycznie praca, i u mnie w domu robi to mąż. Chyba, że zrobienie pizzy polega na posmarowaniu gotowego blatu ze sklepu sosem ze sklepu, obłożenie pokrojonymi przez mamę dodatkami, i posypanie utartym lub pokrojonym w plasterki przez mamę serem. To tak, jak najbardziej wierzę, że 3.5 latek sobie poradzi smile
                          • thank_you Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:20
                            Przecież ichi pisze, że tam nie ma nic do krojenia. Smaruje sosem, wyjmuje oliwki, wędlinę, ser. Pewnie nie jest to najpiękniejsza pizza.

A ciasto? Przecież to malutka pizza, niektóre dzieciaki lubią takie zabawy. Prawie jak plastelina. tongue_out
                          • lusitania2 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 14:08
                            agni71 napisała:

> Ja tez z tych co nie wierzą, zrobienie ciasta na pizzę to dość ciężka fizycznie
                            > praca

???
                            e-matka nigdy nie przestanie mnie zadziwiać.
                            • agni71 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 15:46
                              Tak, mnie się ciężko ugniata ciasto na pizzę (nie robimy ilości na jedno małe kółko), dlatego u mnie ciasta drożdżowe (również te słodkie) robi mąż. Ja robiłam niedawno focaccię i też się zmęczyłam ugniataniem wink Ale może to tylko ja taka słaba w rękach.
                            • memphis90 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 16:23
                              No przecież wyrabianie ręczne drożdżowego ciasta to jest spory wysiłek. Nigdy nie robiłaś?
                              • agni71 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 16:33
                                Dzieki ci za ten post, bo już myślałam, że to tylko ja jestem taka słaba...
                              • lusitania2 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 16:41
                                no właśnie co najmniej ze dwa razy w tygodniu robię (lubimy i pizzę i sobotnio-niedzielną śniadaniową brioszkę) z 0,5 - 1 kg mąki.
                                Pewnie jakbym musiała całą 10litrową dzierzę wyrobić to bym się zmachała. No ale pułku wojska do wykarmienia nie mam na stanie. Agni71 jestem pewna, że też nie.
                                • kai_30 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 16:47
                                  Ja też mam problem z wyrabianiem i wałkowaniem ciasta, ale to przez kłopot z nadgarstkami, kiedyś robiłam bez specjalnego wysiłku, teraz któryś z moich mężczyzn mnie zastępuje. Ale nie sześciolatek - on też nie ma tyle pary w rękach, żeby zagnieść i rozwałkować cieniutko ciasto.
                                • agni71 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 16:52
                                  Mąż robi z co najmniej 1 kg mąki, nie wiem, czy nie więcej. 3 blachy takie duże do piekarnika. Widocznie jesteś silniejsza ode mnie.
                                • memphis90 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 29.01.16, 11:53
                                  Tak czy inaczej- wyrabianie drożdżowego wymaga więcej wysiłku, niż posiekanie masła z mąką na kruche albo zrobienie uceranego w robocie kuchennym. I możne na pizzę sprawdziłoby się takie wyrobione przez 3-latka byle jak do połączenia składników, ale na drożdżowca to się trzeba solidnie nastarać.
                          • gladys_g Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 27.01.16, 20:39
                            u mnie w domu robi to maszyna. Wystarczy nalać / nasypać składniki. Wyrobi, podgrzeje, przypilnuje żeby wyrosło i zawoła jak skończy.
                            Ale dziecko pizzy i tak nie robi.
                  • rhysmeyers22 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 28.01.16, 00:58
                    No kurde,moja nie skończyła jeszcze 3 lat,ale pichcić lubi co wkurza jej artystyczna hiszpańska babcie gdyż powinn byc a jakzeartystka nie babrać sie w garach ,od tego jest służba.a mała lubi ,zrobi proste ciasteczka ,genialnie przyprawi zupę ,próbuje naleśników .ogolnie ubiera sie sama ,korzysta z nocnika ,woli toaletę w zasadzie ,smoczki i pampersy to dla niej zamierzchłe czasy.i wydaje sie byc normalna XD natomiast 13 latek z głowa pełna pomysłów sam powinien cos wymyslic
        • ginger.ale Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 14:22
          Ichi napisała, że pizzę robi (3,5 latek) nie ziemniaki z jajkiem wink
      • lauren6 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:08
        > Kurcze blade nawet moj 3.5latek robi pizze...
        Wyjmuje z kartonika i wkłada do mikrofali? big_grin
      • k1k2 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 18:42
        Ciasto tez wyrabia?
      • wioskowy_glupek Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 28.01.16, 11:15
        Taa jasne big_grin
    • kocianna Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 10:54
      Makaron + wszystko, ziemniaki + wszystko (ugotowane ziemniaki, podsmażona cebulka, kiełbasa, papryka, na to żółty ser utarty). Dla totalnego beztalencia liofilizowane porcje obiadowe ze sklepów turystycznych - wystarczy zalać wrzątkiem i odczekać 10 minut. Całkiem to jadalne, ale porcja kosztuje ok. 30 pln.
      • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:00
        Też spoko jeżeli ktoś będzie sprawnie obierał ziemniaki. Żałuję że moich dzieci nie nauczyłam, ja w ich wieku z płaczem nauczyłam się supercienko obierać, na wakacjach dla 10 osób. Umiejętność bezcenna. Moja teściowa tak grubo obiera że żal wink
        Jeżeli chodzi o chińskie zupki to odpada, dla mnie to nie żywność, raczej kategoria chipsy wink, szczególnie dzień w dzień. Puszki natomiast są ok (wiem, że nie wszystkie dzieciaki tolerują...) Ale nie wiedziałam że są takie porcje turystyczne liofilizowane, muszę obczaić.
        • moofka Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:09
          wrzuc mu nozyk szczelinowy - do obierania nie tylko ziemniakow sie przyda
          • moofka Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:10
            albo jeszcze - ale to by wymagaalo maszynki
            zapiekane kanapki
            to jest cieplo, smmaczne i na pewno sie najedza
            • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:18
              To przeważnie robią moi chłopcy w domu.
              • little_fish Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 14:18
                zapiekanki na pieczywie mozna zrobić w piekarniku - dodać warzyw, wędlin i sera, ew. posmarować sosem pomidorowym i prawie jak pizza smile
                • minor.revisions Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 19:37
                  w zasadzie można to robić na chlebie naam, ewentualnie na picie (tzn. chlebie typu p[ita, a nei picie w sensie napoje), one są idealne do piekarnika.
        • ewa_mama_jasia Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:45
          Owszem, zupy (i dania) gotowe, żeby tylko dodać wrzątku, to chłam. Ale z braku laku przez tydzień nie umrze. A lekkie jest. Są gotowe dania, tylko do podgrzania, ale drogie - po 10 i więcej zł za porcję. Wygodne, choć nie wiem, jak się przechowują.
          O, kaszę w woreczku ugotować. Ryż. Tego się raczej nie popsuje. Tylko musi trochę potrenować.
          • kocianna Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:12
            Liofilizowane to nie jest chłam, to normalne, pełnowartościowe jedzenie przygotowane w specjalnej technologii - kosmonauci to jedzą. To nie chemia, to jest tylko wody pozbawione. Tylko kosztuje dużo.
            • ewa_mama_jasia Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:02
              Nie myslałam o liofilizowanych tylko o typowych suchych zupkach z kubka i zupkach chińskich rodem z Radomia. To jest chłam. Ale z braku laku wygodne - i tanie, i lekkie, i łatwe w transporcie. I przygotować łatwo - zalać wrzątkiem. Byłam kiedyś na mocno ekonomicznie kalkulowanej pielgrzymce do Włoch i takie jedzenie mielismy przez 2 tygodnie. Dało się wyzyć smile
        • jehanette Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:16
          Do ziemniaków wystarczy kupić takie super hiper wypaśne urządzenie, nie trzeba płakać... wink

https://www.akcesoria-kuchenne.pl/dane/full/d2707ee7195c476db1575e0a955c301f.jpg
          • agni71 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:23
            to jest super do obierania marchewki, ale do ziemniaków, to jednak zaokrąglony nożyk zdecydowanie lepiej się sprawdza. Chociaż jedna z moich córek faktycznie woli tym ustrojstwem. Ja jednak głęboko wątpię, by 13-latkowi chciało się obierać ziemniaki. Mnie by się nie chciało na wyjeżdzie.
    • heca7 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 10:57
      Omleta niech zrobi. Mój 10 latek od dawna sam sobie robi. Jajko , mąka, przyprawy. Można dorzucić szynkę pokrojoną. To naprawdę nie jest trudne.
      • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:01
        Dziś spróbuje zrobić omlet - zobaczymy jak mu wyjdzie, Dzięki!
    • an.16 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:17
      Nigdy nie obieramy ziemniaków. Po prostu gotujemy w skórkach. Zjadamy ze skórka lub bez, każdy sobie obiera własne. Nie smakują mi takie "wygotowane", które gotowały się bez skórki.
      • moofka Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:18
        mowa o smazonych - do smazenia nalezy obrac raczej
      • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:19
        My też lubimy ale nie do wszystkiego pasują. Ja tez jem ze skórka taki ugotowane w mundurku.
        • moofka Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:25
          syn mi podpowiedzial parowki big_grin
        • kanga_roo Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:32
          nie jest tak istotne że to trzynastolatek, bardziej, że na wyjeździe, obfitującym w atrakcje, będzie musiał użerać się z gotowaniem. ja bym postawiła na potrawy maksymalnie proste i nie wymagające obróbki wstępnej, typu właśnie makaron na 10 sposobów, lub wręcz makaron ryżowy (nie gotuje się go, tylko zalewa wrzątkiem), albo kuskus z jakimś sosem ze słoika, czy wręcz fasolka po bretońsku czy pulpety w sosie pomidorowym (gotowe), spożyte ze świeżym pieczywkiem.
          ja na wakacjach mam zawsze zestaw potraw do błyskawicznego przygotowania, bo często po zwiedzaniu czy innych wędrówkach bywam zmęczona i głodna, i reszta ekipy też, więc gotowanie ziemniaków zdecydowanie odpada smile
          uwielbiam fasolkę w sosie pomidorowym, podgrzanie to 5 minut, a strączkowe są zdrowe i sycące.
          • moofka Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:35
            wlasnie i ze kuchnia pewnie prowizoryczna i oblegana
            oraz ze bedzie musial ogarnac sensowne zakupy w obcym kraju
            czyli chyba podpowiedzialabym synu te parowki, tortille i tosty smile
            opiekunowie im pomoga jakos dobra rada?
          • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:03
            O, faktycznie kus kus jest super - tylko zalać wodą big_grin I trochę przypraw ewentualnie kropla oleju.... Dzięki!
            Fasolka w sosie też super.
            • kk345 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:11
              Fasolkę/zupy/gulasze można kupić w tych grubych foliowych torebkach, zamiast w słoikach, żeby nie musiał ciężarów targać
              • afro.ninja Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 18:59
                Najlepsza fasolka z tesco i cenowo wypada niezle. A tesco w każdym mieście. Do tego pokrojona kiełbasa, kawalek bulki i gotowe.
    • ewa_mama_jasia Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:28
      Makaron plus gotowe sosy, ser biały ze śmietaną, owoce (podziabane w kawałki, na papkę lub w całości). Zupy w proszku, do rozpuszczenia z wrzątkiem. Gotowac parówki. Niezbyt zdrowo, ale przez tydzień nie umrze a to będzie potrafił zrobić. Do czasu wyjazdu nauczyć syna robić naleśniki i jajecznicę. Dać maszynkę do robienia tostów. Grzanki z serem, jajkiem i wędliną na patelni.
      • ewa_mama_jasia Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:31
        Nauczyć obierać ziemniaki i gotować. Można gotowane zjeść w całości ze smietaną, można podziabać i z sosem, można ugotowane w całości pokroić na plasterki i podsmażyć na patelni. Z dań mięsnych - usmażyć na patelni kawałek kiełbasy "na jeżyka", kupić piersi z kurczaka, pokroić na maleńkie kawałeczki i usmażyć na patelni (można zrobić panierkę albo bez). Ugotowac mrozone warzywa.
    • a.va Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:31
      Kuskus mu daj, do kuskusu może wrzucić, co zechce: pokrojoną i podsmażoną paprykę, jajko, fasolkę z puszki, groszek z puszki, suszone pomidory, pomidory z puszki, pestki słonecznika, posmażoną pierś kurczaka pokrojoną w kawałki, oliwki itd. Oczywiście nie wszystko naraz smile
      • ewa_mama_jasia Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:32
        O właśnie, zapomniałam o kuskusie. Przygotowanie jeszcze prostsze niż makaron. Idealne dla niewprawionego kucharza.
      • kanga_roo Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:35
        aha, jeszcze jedno: kiełbasa jako dodatek jest rozwiązaniem lepszym, niż świeże mięso, bo zdecydowanie trudniej się psuje, no i nie każde dziecko "obrobi" surowe mięso bez obrzydzenia. my na wakacjach wykorzystujemy też często puszki: golonkę albo tuńczyka do sosów.
        • moofka Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:38
          o - i ja jeszcze z biwakow pamietam "malpie mieso" czyli mielonka turystyczną
          moja pierwsza zupe fasolowa, ktora ugotowalam na ognisku w kociolki kroilismy saperka, wiec lepiej jednak nie dawac dziecku zbyt wiele wyzwan
          tym bardziej, ze bedac w ciekawym miejscu szkoda czasu tracic na gotowanie
          • kanga_roo Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:40
            ...więc warto zaopatrzyć w takie produkty, które można zjeść nawet na zimno, prosto z opakowania smile
    • morekac Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:38
      Daj mu takie typowo wyjazdowe żarcie: makaron i sos w proszku +konserwa. Przez tydzień nie dostanie szkorbutu.
      • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:06
        O to się nie boję, facet nie wybrzydza wink A i nie zaszkodzi mu takie coś - przez tydzień, jasne !
    • kanna Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 11:47
      Mój lubi - i sobie robi - ryż z podsmażaną kiełbasą.
      Inną opcją jest podsmażany kurczak + warzywa mrożone z torebki + makaron, ryż. Mżna dodać śmietanę, będzie sos.

Gotowanie ryżu jest szybkie i proste.
    • kanna OT - teraz dowiedziałaś się o gotowaniu? 26.01.16, 11:57
      Najpierw płacisz, a potem poznajesz warunki?
      Nie masz wrażenie, ze skoro firma nie informuje jasno, o konieczności stołowania we własnym zakresie, to jest to rodzaj naciągania?
      • kolina01 Re: OT - teraz dowiedziałaś się o gotowaniu? 26.01.16, 12:03
        Na wyjazdy narciarskie, czesto smażę sznycle (lub coś na kształt burgerów).
        Na miejscu, jeżeli nie z kaszą, to zawsze łatwo odgrzać, wsadzić do buły z sałatą, dodać jakiś ketchup (można w małych paczuszkach dać) i jest pożywniejszy hamburger.
        Do placków tortilli- obsmażyłabym mu też kawałki kurczaka w jakimś curry, dorzuci do warzyw. To zajmuje mało miejsca w bagażu, a teraz zimą - na pewno w czasie długiej drogi się nie popsuje.
      • kagrami Re: OT - teraz dowiedziałaś się o gotowaniu? 26.01.16, 12:08
        To jest wyjazd ze szkoły, fakt dowiedzieliśmy się teraz jakie są warunki i nawet nie wiem ile mu dac euro na zakupy na tydzień... Cóż, on strasznie chce jechać z klasa przyjaciół a należy mu się za dobre wyniki w nauce.
        • kanna Re: OT - teraz dowiedziałaś się o gotowaniu? 26.01.16, 12:12
          Pewnie, że mu się należy smile

Zbierz jak najwięcej informacji i tel. do opiekunów - bo nie wiadomo, jakie niespodzianki Was jeszcze spotkają.
        • ewa_mama_jasia Re: OT - teraz dowiedziałaś się o gotowaniu? 26.01.16, 13:06
          A nie da się oprotestować tego stołowania we własnym zakresie? Żeby choćby obiady / obiadokolacje mieli gdzieś zamówione? Nie ma tam gdzieś w okolicy możliwości tańszego stołowania?
          • kagrami Re: OT - teraz dowiedziałaś się o gotowaniu? 26.01.16, 13:13
            Nie. Nie mają obiadokolacji ale raz są zaproszeni na obiad typowo francuski więc atrakcja kulinarna będzie!
            No cóż, jakoś przeżyją wink Inne roczniki dobrze wspominają te wyjazdy. W naszej szkole organizowane są od lat, moje dziecko pierwszy raz jedzie.
      • agni71 Re: OT - teraz dowiedziałaś się o gotowaniu? 26.01.16, 12:15
        Dla mnie w ogole taki wyjazd by odpadł, co to za wypoczynek, jak trzeba gotować, a juz w wieku 13 lat to ostatnia rzecz, jakiej by mi się chciało. Ewentualnie dałabym najprostsze pólprodukty, jak ktos pisał, przez tydzień szkorbutu nie dostanie. Kwestia tylko, czy będzie chciał jeść zupki i sosy z torebki (a to najlżejsze i proste do przygotowania)? Mnie na pewni nie chciałoby sie obierać ziemniaków na takim wyjeździe, myślę, że 13-latkowi tym bardziej. Dałabym z domu ryż w woreczkach, kaszę (jeśli lubi) tez w woreczkach, kuskus, i makaron (gotowanie makaronu niech przetestuje w domu). Do tego kilka sosów w torebkach, ewentualnie jednak wysupłałabym kasę na sosy w słoikach, do kupienia na miejscu. 13-latek pewnie będzie chciał cos mięsnego, więc dałabym , jeśli jest taka możliwość próżniowo pakowane wędliny, może jakieś kabanosy i inne suche wędliny.
        • kk345 Re: OT - teraz dowiedziałaś się o gotowaniu? 26.01.16, 13:13
          >Dla mnie w ogole taki wyjazd by odpadł, co to za wypoczynek, jak trzeba gotować, a juz w wieku 13 lat >to ostatnia rzecz, jakiej by mi się chciało
          I dlatego w wieku 13 lat wołałabyś wcale nie jechać z klasą na wycieczkę, niż zjeść na niej kilka zupek z proszku? big_grin
          • agni71 Re: OT - teraz dowiedziałaś się o gotowaniu? 26.01.16, 13:18
            Oczywiście, że wolałabym pojechać i jeść zupki z proszku. Ale wolałabym już te zupki z proszku niż obieranie ziemniaków, czekanie aż się ugotują i jeszcze poddawanie ich dalszej obróbce, jak to się tutaj proponuje.
    • solejrolia Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:09
      Nie liczyłabym na ŻADNE gotowanie.
      Przygrzać, owszem, ale gotowanie od razu bym odpuściła w wykonaniu małalata.

Zapakowałabym : kilka zupek lub dań gotowych instant, do zalania wrzątkiem,
      jakieś hermetycznie zamknięte jedzenia np. kiełbasa śląska (jak będzie patelnia grillowa, to super, albo w piekarniku odgrzeją, albo w mikrofali, albo po prostuz wody), pakowane kotlety- hamburgery, naleśniki-kulki (są w biedronce, mojej córce bardzo smakują), tortille, chleb tostowy, ser paczkowany, do tego keczup, czy jakiś sos w torebce do wyciśnięcia (porcja na raz). płatki śniadaniowe typu cimi nimi. dżem. I przekaski-słodycze- paluszki, krakersy, popkorn (o ze 3-4 paczki!), batony z ziarnami, orzechy np mieszanka studencka.
      To tylko tydzień, na takim prowiancie młodzież spokojnie przeżyje.
    • szarsz Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:09
      Zasadnicze pytanie jest, co ten 13-latek jada i co lubi? Jeśli coś lubi, to przemyślcie, czy nie da się uprościć.

Postawiłabym na niegłupie półprodukty: makaron, kuskus, makaron ryżowy (sam, bez reszty zupki), naleśniki.
      Do tego można wziąć sporo dodatków: kiełbasy, parówki, kabanosy, boczek w plastrach.

Albo na słodko, niech kupi sobie choćby i tam słoik dżemu.
      W moim domu niespodziewanym hitem jest makaron z dżemem: ugotowany al dente makaron, odcedzony, do tego łyżka masła i dwie łyżki dżemu, rozmieszać.

Drugi taki hit (choć to nie każdemu będzie smakować) to parówki pokrojone w nieduże kawałki, podsmażone delikatnie na maśle, do tego puszka groszku i puszka pomidorów krojonych.

Z kuskusu można zrobić oszukane tabbouleh: z ogórkiem, pomidorem, szczypiorkiem.

We Francji niech dokupuje bagietki, sery jeśli lubi, sery są mocno zapychające. Ser typu camembert można spokojnie wrzucić na patelnię, na nieduży ogień, żeby się przysmażyło z wierzchu i roztopiło w środku.

Jajka, dużo białka, długo trzyma, pieniędzy mało. Na twardo, na miękko, jajecznica, omlet.

Jeśli da radę mięso, to niech kupi piersi z kurczaka, obtoczy w oliwie i obsmaży na patelni po kilka minut z każdej strony do zrumienienia, razem z ząbkami nieobranego czosnku. Potem trzeba posolić, dodać odrobinę wody i dusić, aż mięso w środku przestanie być surowe. Na koniec do sosu wmieszać łyżkę masła.
      We Francji dawno nie byłam, ale we Włoszech (to może i we Francji też) sprzedają pokrojone cieniutko piersi z indyka (takie dłuuugie plastry), soli się to, obtacza w mące i smaży do zrumienienia z dwóch stron.

A, i ja bym dała zupki chińskie. Nie na całość pobytu, ale na dwa dni. Czemu nie? Zupki chińskie przecież od tego są.
      • kagrami Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:13
        To jest nastolatek big_grin a więc nie grymasi. Je wszystko, szczególnie po nartach z pewnością zje z apetytem cokolwiek smile
        • kanna Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:43
          >> z pewnością zje z apetytem cokolwiek

Mój jada wszystko (co mu się poda) , ale często szkoda mu czasu na jedzenie. Wiec przez tydzień by jadł kanapki, bo to najszybsze. Może by raz sobie ryż ugotował wink
          • solejrolia Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:59
            Dokładnie!
            nastolatkom na takim wyjeździe może być szkoda czasu.
            Moja jadłaby przekaski, tosty, grzanki, odgrzewałaby gotowce. A i suche buły, bo lubi, w domu tez lubi zapchać się taką kajzerką na sucho.
            No może z raz by usmażyła jajecznicę. Na więcej bym nie liczyła.
        • ladyjane Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:57
          No, ale sklepu tam nie będzie? Kupił by sobie mrożoną pizze albo zapiekankę. Przecież pieczywo, gdzieś będą kupować.
        • bergamotka77 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 28.01.16, 02:53
          no wlasnie, tu jest problem bo zwykle po nartach wszyscy sa tak strasznie glodni ze zjedliby konia z kopytami a tu...trzeba dopiero przyrzadzic jedzenie sad Dlatego wole Wlochy, tam zawsze mielismy sniadania i obiadokolacje, bardzo wypasione zreszta, a na stoku wiadomo - dan i przekasek oferuja Wlosi bez liku. Tylko Italia jest tansza, mysle ze w cenie francuskiego äpartamentu dla 6 osob bez wyzywienia masz pokoj 2-s.w hoteliku w Dolomitach z wyzywieniem. Ja bym tez nie puscila dziecka w tym wieku na wyjazd bez wyzywienia, studenci czy pozni licealisci to co innego, latwiej to ogarna i jakos sobie poradza smile
          • volta2 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 28.01.16, 11:03
            przyrządzić można wcześniej

ja mam to tak opanowane, że po wejściu do domu odgrzewam tylko zupę i gorąca zupa idzie na pierwszy ogień. po zupie dzieci mają chwilę na oddech a ja robię drugie/lub odgrzewam w zależności od tego co robiłam dnia poprzedniego.

kiedy inni dopiero wychodzą na 19 do pobliskich knajpek na ciepłe posiłki my już idziemy tylko na pannę cottęsmile i limoncino
    • kamunyak Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 12:50
      płacisz 2000 zł za tygodniowa wycieczke i nie ma wyżewienia?
      Szczerze mówiac to nie wiem czy pusciłabym dziecko na wycieczkę, na której całkowicie musiałby zadbać o swoje wyżywienie, to jakies chore. Kto to organizuje takie wycieczki?
      To wystarczy wejsc na stronę byle jakiego biura i takie wycieczki (tygodniowe) mają lepsze warunki.
      Mój syn był kiedyś na gimnazjalnej wycieczce, autokarowej, organizowanej przez szkołę, "po taniosci". Jechali przez Holandię, Francję, do UK i Irlandii.
      Wycieczka kosztowała ponizej 1000 zł i trwała ok. 2 tyg. Nocowali w jakichś szkolnych schroniskach, gotowali sami. "Gotowali" to duże słowo bo jechała z nimi kucharka, która też, oczywiscie, nie za bardzo miała pole do popisu ze względu na warunki i brak czasu - dojezdżali do schroniska głodni, przed/po zwiedzaniu wiec dzieciaki trzeba było szybko nakarmić. Wieźli ze soba całą kuchnię, wszystkie produkty z Polski. Śniadania i kolacje to kanapki, obiady to różne makarony, ryże z sosami, takze zupki z torebek były.
      Dzieciaki przeżyły ale... była kucharka, która to ogarniała, wycieczka dłuższa i tańsza a młodzież starsza.
      Tu to jakies dziwne wszystko jest.
      Naucz syna gotować makaron, ryż i zaopatrz w sosy, na każdy dzień, lepiej w puszkach niz słoikach.
      Porozum się z mamami pozostałych chłopców bo moze jakos te zakupy razem zrobicie, żeby sosy mieli wszyscy te same.
      I nic więcej tu wymysleć się nie da.
      • lauren6 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:19
        Ja bym nie puściła. Nie oszukujmy się, taka wycieczka oznacza tydzień żywienia się syfem z torebek lub pizzą, bo co takie 13 letnie siksy wymyślą do gotowania? Jakby taki obóz kosztował 700 zł to inna sprawa, ale 2000? Ktoś oszalał.
        • volta2 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:33
          700 stów to sam karnet kosztuje, więc wysłałabys chyba pod gołe niebo? niech się przemrozi dzieciak.

też bym nie puściła na taki wyjzad, ale zaznaczam że wśród moich znajomych forumowiczow z forum narciarskiego te słoiczki i syf z torebek są bardzo popularne nie tylko wśród 40- letnich chłopów ale i kobit, a ty od dzieci wymagasz?

jak ktoś nie je torebkowego jedzenia przez cały rok, to tydzień mu nei zaszkodzi.
    • lauren6 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:17
      Ugotować ryż + gotowy sos np. Uncle Ben's. Wyższa szkoła to jeszcze pociąć pierś kurczaka w kostkę i podsmażyć.

Zaopatrzyć w o takie "Pomysły na":
      www.frisco.pl/pid,3454/n,winiary-pomysl-na-soczystego-kurczaka-z-czosnkiem-i-ziolami/stn,product
      Na miejscu dzieciak kupuje pałki kurczaka: myje, dodaje mieszankę przypraw, wrzuca do dołączonego woreczka i do pieca. Do tego może podać zwykłą bagietkę lub np. zrobić pieczywo czosnkowe lub grzanki.

Będę niepoprawna politycznie, ale nakupiłabym dzieciakowi takich pomysłów:
      www.winiary.pl/produkty.aspx/26/pomysl-na-
      w szczególności tych bezmięsnych i niech sobie robią. Z tyłu jest przepis, lista zakupów, więc przy odrobinie szczęścia nawet małpa robiąc wszystko zgodnie z wskazówkami wyczaruje zjadliwe danie. Nie wymagajmy od 13 latka bycia mistrzem kuchni.
    • peonka Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:21
      Ja też uważam, że nastolatek na wyjeździe z kolegami nie będzie gotowal "od zera". Dałabym trochę rzeczy z Polski, jakieś dania gotowe, typu fasolka w słoiku, zupy profi do podgrzania, można do nich dodać zakupione na miejscu kiełbaski. Dobre są dania babci Zosi czy jakoś tak, np kasza jęczmienna z pieczarkami. W biedronce są niezłe zapiekanki z pieczarkami, już gotowe, do podgrzania.
      Nie mieszkałam nigdy we Francji, jednak mam doświadczenia z Niemiec (studenckie, więc ważne było żeby było tanio smile I z Anglii. Jest bardzo dużo tanich gotowych dań, na tydzień w sam raz, a może to będzie dodatkowa atrakcją, bo mozna jeść to, czego w domu nie dają! Mrożona pizza, frytki, nuggetsy z kurczaka, kiełbaski, paluszki rybne, paella, zestaw - makaron i sos w saszetce, bagietki czosnkowe do piekarnika, kalafior z serem, zapiekanki. Można też kupić gotowa sałatę w woreczku, dodać jajka na twardo, mozzarelle, oliwki, tuńczyka.. Ale taniej wyjdzie pizza pewnie.
      Moim zdaniem żywienie gotowcami kupionymi na miejscu wyjdzie taniej niż gotowanie z podstawowych produktów. I jest szybsze i fajniejsze dla 13-latka z kumplami.
      Wejdź sobie na stronę jakiegoś francuskiego marketu i sprawdź ceny gotowych dań. To naprawdę nie powinno być drogie. W Anglii za 2 funty jest już naprawdę spory wybór.
    • cosinuss Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:22
      Moja córka była pare razy na takim wyjeździe. Czasami jeździliśmy z nią i mogłam zobaczyc, jak sobie dzieciaki radzą ( np była nas osobna grupa 30 dorosłych i 50 młodzieży narciarskiej ) Statystycznie w odległości 5 min od apartamentu jest sklep Sherpa, gdzie są cieplutkie bagietki ( 1 euro szt), więc rano ochotnik je przynosi. Z hitów obiadowych są zupy w kartonach 1l - takie przecierane, wlewa się do garnka i podgrzewa ( 1-2 euro )+ ciepła bagietka z masłem. Warto zabrać zatem masło, ser, wędliny paczkowane, makaron + sos raczej z torebki ( słoiki są za ciężkie) no i słodycze, bo to jednak króluje na stoku ze względu na stosunek wielkości do stężenia węgli. Resztę kupi za sensowną kasę. Królowała jajecznica, makaron z sosem pomidorowym+ser i bagietka. A no i lepiej wygląda na ogół jedzenie chłopców niż dziewcząt, które jednak preferują zupki chińskie. Osobiście widziałam jak 13-14 letni chłopcy upiekli ciasto smile gotowali kasze różne, smażyli naleśniki itp.
      Na stoku wszyscy się logowali na czekoladę na gorąco z bitą śmietaną i ewentualnie frytki.
      Średnio wydana kasa to 50-100 euro na tydzień.
      A no i zawsze rodzice dają tak 2x za dużo jedzenia. Oni uwielbiają robić sami zakupy i świetnie sobie radzą z ekonomicznym podejściem do tego.
      I dopytaj się, czy przypadkiem nie muszą posprzątać przed wyjazdem, bo to częste w apartamentach we Francji. Wymienne na 50 euro od osoby. Jeśli tak, to dorzuć kostki do zmywarki i mini cif+ ściereczka.
    • volta2 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:29
      nie obciążałabym słojami na taki wyjazd

zabrałabym zupki chińskie do zalania
      ewentualnie koncentraty do rozrobienia w większym garnku i zrobienie czegoś w stylu zupy
      i niech chlebem dojadają

mój od paru lat smaży naleśniki, robi do tego ciasto ale musiałby mieć składniki i mikser do zrobienia tegoż (na ogól kuchnie aż tak dobrze wyposażone nie są i blender zawsze mam ze sobą - dałabym dzecku -13 lat ma)

jajecznica
      smażona kiełbaska
      ostatecznie smażona wątróbka - ale to ktos musałby umyć tę wątróbkę bo mój nie dotyka
      (do kupienia w markecie)

no i polecane tu makarony - uczulić na działanie zgodnie z przepisem na opakowaniu.

ogólnie - to nie jest buractwo - po to są właśnie kuchnie w apartamentach, żeby je wykorzystać. na pewno nie służą po to by herbatkę zagotować, po to tam stoją gary, sita i patelnie, by mieć co wrzucić na ruszt po nartach a nie wychłodzonym szukać restauracji czynnej (we włoszech, nie wiem jak we francji - po nartach resty czynne nie są)
      • kanna Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 13:55
        Blender nie potrzebny, wystarczy trzepaczka do naleśników.
      • lauren6 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 15:04
        Buractwem nie jest kuchnia w apartamencie, tylko wymóg by dzieci same sobie gotowały obiady po stoku.
        • thank_you Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 17:20
          No, straszne buractwo. Lepiej niech nie jedzie, co ma się męczyć 15 minut z ugotowaniem makaronu i wymieszaniem go z pesto. big_grinDD
          • lokitty Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 27.01.16, 21:30
            Kurczę, ale obiad dla dorastających chłopaków po nartach...
            • thank_you Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 27.01.16, 23:26
              Wielu woli taki obiad niż codziennie mięso jak twoja córka.
            • klamkas Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 27.01.16, 23:33
              Twój dorastający syn był kiedyś na nartach, gdzie miał sobie samodzielnie ugotować obiad? Ty byłaś chłopcem na nartach? To, że twoja córka nie była i nie będzie, to wiadomo. Lepiej skup się na tym, żeby twoja córka umiała sobie odgrzać idealnie zbilansowany przez ciebie obiad, zamiast bilansować komuś dietę nie znając sytuacji ani praktycznie, ani teoretycznie (odgrzewanie może być niebezpieczne - poparzenie to banał, ale można sobie skręcić rękę podnosząc patelnię, albo poślizgnąć się na kropelce wody na podłodze i złamać sobie wszystko).
              • thank_you Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 28.01.16, 09:13
                Myślę, że gorszy od patelni byłby brak możliwości usunięcia pyłków spod stóp córki i ewentualnej zmiany apartamentu, gdyby dzieci miały fochy na królewnę.

Poza tym - córka lokitty na pewno już wie, że narty są nieciekawe. Lokitty już ją uświadomiła, że lepiej robić krafty w domu, przez całe ferie.
        • volta2 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 18:40
          Za 2 tysiące to faktycznie dużo jak na self serwis. Jego łóżko kosztuje tam 500 zeta mniej więcej, ale gdzie jest opieka?

Ja bym to rozwiązała jednak obiadami w lanczowniach narciarskich, koszt to jakieś 10 euro, w tym jest kurczak i ziemniak? Włochy, nie wiem jak fr, a w domu niech je wczesna kolacje oparta na zupce chińskiej i chlebie.

Inaczej na stoku będzie co jadł?
    • run_away83 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 14:42
      makaron z sosem pomidorowym (pomidory skrojone z puszki, sól, pieprz, bazylia)

makaron z pesto ze słoiczka

makaron z sosem pieczarkowym (pieczarki podduszone na oliwie z odrobiną masła, sól, pieprz, śmietaną, natka pietruszki)

ryż smażony z jajkiem i warzywami (w wersji turystycznej może to być np. mieszanka groszek + marchewka + kukurydza z puszki, odsączona z zalewy), doprawiony sosem sojowym

omlet na słodko (choćby z miodem) albo na słono (np. z suszonymi pomidorami, szynką i żółtym serem)

tortille z czymkolwiek (najprostszy wsad: frankfurterka, keczup, ser żółty)

jajecznica z szybką i pomidorem plus chleb z masłem

pseudopizza z tortilli: placek posmarować sosem (w wersji turystycznej może być gotowy że słoiczka), posypać serem, na wierzch dorzucić co się lubi (np. garść oliwek, szynka, pieczarki) i do piekarnika aż ser się rozpuści

Wszystkie powyższe potrawy potrafi zrobić mój najstarszy syn (dziewięciolatek).
      • kardiolog Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 23:12
        rokana.hu/kepek/image/baby_clean.png
    • thank_you Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 14:56
      Przede wszystkim to rozplanowałabym każdy obiad tak, aby w trakcie przyrządzania nie okazało się, że brakuje jakiegoś istotnego składnika. Najprostsze są wg mnie makarony (możesz kupić razowe, gryczane, z semoliny itp.) a do tego sosy (pesto, arrabiata, aglio olio) + parmezan. Risotto gdy ma się bulion w kostkach (z Rossmanna, eko) to prościzna, trzeba tylko mieszać. wink Może jakieś leczo? Można zabrać w słoikach.
    • niektorymodbija Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 15:28
      Nie dawałabym za dużo jedzenia do bagażu. Jak już ktoś napisał - we Francji są też gotowce, choćby wspomniane zupy w kartonach czy puree ziemniaczane. No i "stek hache" - czyli zmielona wołowina uformowana już w kotlety. Rzuca się na patelnię i gotowe.
    • memphis90 Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 16:34
      Dałabym urządzenie do robienia grzanek, chleb tostowy na start plus dodatki (ser żółty, szynka, keczup), na miejcu może dokupić pieczywo. Plus zupki chińskie z makaronem, słodkie chwile itp. Jeśli nie muszą za bardzo dźwigać bagażu- z dwa słoje fasolki, dwa pulpetów, dwa sosy do makaronu, paczkę makaronu i kuskus lub puree w proszku. Wybaczcie, ale jakoś nie widzę tego, że 13 -latek kupuje we Francji pałki z kurczaka, marynuje je w pomyśle na lub kroi na kawałeczki i panieruje.
    • melmire Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 16:55
      A do jakiej stacji jedzie? moge zobaczyc w necie co tam bedzie mial na miejscu i mniej wiecej za ile.
      W kazdym razie faktycznie sa dobre i niedorgie warzywne zupy w kartonach, do tego mozna dokupic tarty ser i chleb i juz jest posilek.
      Kupi tez bez problemu tanie gotowe ciasto na pizze czy na tarte, juz rozwalkowane. Tarte najlatwiej zrobic, ciasto kupi, jajka rozbelta z mlekiem, dorzuci boczek w kawalkach (juz pokrojony, do kupienia wszedzie i do podsmazenia) i co mu w duszy i lodowce zagra i bedzie ok.
    • melmire Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 17:09
      aha, z doswiadczenia co zabrac - przyprawy! sol i pieprz beda w kuchni, reszta niekoniecznie wiec do tych pizz, tart, sosow daj mu po trochu papryki, ziol prowansalskich itd bo kupic mozna ale to akurat jest drogie.
    • black_halo Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 17:38
      Nie dalabym nic do gotowania, tylko zaopatrzyla w rzeczy takie jak chiskie zupki, makaron i pare sloikow sosu, jakis pasztet w puszce (moze byc i wegetarianski). Istnieja tez gotowe dania w puszkach typu ravioli w sosie pomidorowym albo chilli con carne. To sa trzynastolatki, zdrowe zywienie maja gleboko gdzies a z dala od rodzicow jeszcze bardziej.

Jesli chodzi o kieszonkowe to ja bym liczyla ok. 15-25 euro na dzien plus 50 na jakies niespodziewane wydatki ew. pamiatki.
      • kanna Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 17:58
        Ja bym dała fasolkę po bretońsku w słoikach.
        • black_halo Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 26.01.16, 21:12
          Moze lepiej nie, po fasolce sporo osob ma wzdecia i gazy, po co chlopak ma robic sobie przypal przy kolezankach. Lepiej dac zapas kabanosow i innych "nieprzypalowych" dan tongue_out
      • kita.szek Re: co może ugotować 13latek na wyjeździe? 27.01.16, 01:41
        w punkt!
        i jeszcze bym dodała, żeby pamiętał zjeść śniadanie przed wyjściem i co najmniej jeden ciepły posiłek!
        na pewno syn nie umrze z głodu, ani nie rozchoruje się.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka