Dodaj do ulubionych

Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił przelew.

23.06.16, 00:20
Co robić? Zabić gada?! Kurna Felek, mam jeszcze 3 miesieczniaka w domu i musi mieć matkę. No zaraz mnie k... strzeli. Wieczór jak ta lala, herbatkę spijam, maż patrzy na telefon bo sms przyszedł a tam transakcja euro 50 taki sms. I tylko słyszę mężowskie zabije go...
Syn ukradł z portfela meża kartę, wpisał numer i kod i zrobił sobie przelew na steam do gry counter- strike. Ja nie mogę, mam taki wku... że hej! Kiedyś maż mu zrobił przelew, ale za 50 zł, ale tak chciał to był prezent i otwierał sobie te skrzynki. Widocznie zapamietał kody z karty.
Młody chodził za nami, gęgał żeby przelew zrobić.... Nie zgodziliśmy się tłumaczyliśmy, ze szkoda tej kasy na takie pierdoły... ze to ktoś sobie zarabia.. na Tobie ...
raz buchnał tez przelewem w ten sam sposób 25zł... miał karę, Widocznie za mało.

Lecz to co dziś zrobił ponad 250 zł przyjdzie jutro przewalutowanie, obudziliśmy młodego, mówi ze odda nam kasę tą co dostał od dziadków i wujka na dzień dziecka. Tłumaczymy, ze dziadkowie ciężko harują, wujek też i dali Ci kasę abyś sobie coś kupil... realnego.

Psycholog się kłania i pewnie jakaś terapia. Co zrobić na już? na teraz? Wynieść komp do piwnicy, szlaban na wyjścia ... na lody... cholera, taki dobry czas wakacje idą...aaa i żeby nie było młody nie siedzi całe dnie przed kompem zycie podworkowo trningowe tez ma.
Wie doskonale, ze nie tolerujemy złodziejstwa a to przecież złodziejstwo, wiedział ze się nie zgodzimy...
Obserwuj wątek
    • 71tosia Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 00:57
      dlaczego mimo ze dziecko wiedzialo o konsekwencjach zrobilo cos tak glupiego? Najwyrazniej pokusa byla wielka. Jest uzaleznione od gry czy tak bardzo potrzebny byl mu sukces w tej grze, bo inaczej nie umie zdobyc uznania kolegow? Spokojnie z nim porozmawiajcie.
      Nie przesadzajcie tez z karami, powinny byc odczuwalne ale pamietajcie ze jezeli 12 latka pozbawicie wszystkich oszczednosci i kieszonkowego to moze zacząć krasc w realu. Jezeli pozbawicie go kontaktow z kolegami to jeszcze bardziej wsiaknie w swiat wirtualny. No i kara powinna byc konsekwencja nagannego zachowania a nie wynikiem wscieklosci rodzicow. Najlepiej moze zamiast prostego pozbawiania oszczednosci zastosowac jakas 'kompensacje' krzywdy, czyli np mlody bedzie musial 'odpracowac' te pieniadze, moze mu to tez uswiadomi ze pieniedze maja pewna wartosc?
      • lokitty Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 08:17
        Wystarczy, że odda to, co wziął bez pytania. Kolejne kieszonkowe bym normalnie wypłacała. Ma jeszcze pieniądze od dziadków itp., więc kraść nie musi. A za to odczuje, jak to jest, jak własne pieniądze, zbierane jakiś czas, przepadają w sekundę.
        A za to uważam, że nie powinno się go absolutnie pozbawiać wyjść i drobnych przyjemności, ani z kolegami, ani z rodzicami, wprost przeciwnie, więcej czasu spędzać razem i wymyślić jakieś atrakcje, które będą zbliżały dzieciaka i rodziców.
        Kompa bym wyniosła do piwnicy na całe wakacje, to czas, żeby się bawić na dworze, a nie nawalać w csa (swoją drogą, dziwię się, że pozwalają mu w to grać).
      • miliwati Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 09:16
        fabryka.lodow.napatyku napisał:

> do psychologa go zaprowadzisz? SERIO?

Ale skąd, ona tak tylko żartuje, przecież doskonale wie, że prawidłowym rozwiązaniem jest schować głowę w piasek i udawać, że nic się nie stało. Do psychologa chodzą tylko wariaci, normalnemu człowiekowi nie wypada.
      • saszanasza Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 09:51
        fabryka.lodow.napatyku napisał:

> do psychologa go zaprowadzisz? SERIO?

Dziecko, które pomimo konsekwencji decyduje się ukraść własnym rodzicom pieniądze by zużyć je na grę jest uzależnione od gry.
        W pierwszej kolejności należy dzieciaka definitywnie odciąć od internetu na wszystkich urządzeniach które posiada. W następnej kolejności psycholog i leczenie uzależnienia.
        I nie okłamujmy się: to już jest uzależnienie.
        • black_halo Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 12:54
          > Dziecko, które pomimo konsekwencji decyduje się ukraść własnym rodzicom pieniąd
          > ze by zużyć je na grę jest uzależnione od gry.
          > W pierwszej kolejności należy dzieciaka definitywnie odciąć od internetu na wsz
          > ystkich urządzeniach które posiada. W następnej kolejności psycholog i leczenie
          > uzależnienia.
          > I nie okłamujmy się: to już jest uzależnienie.

Bzdura, jak swiat swiatem zawsze byly dzieci lamiace zasady. Niejedzenie slodyczy przed obiadem zabronione pod grozba kary? Czy jesli dziecko zjadlo te slodycze to znaczy, ze jest uzaleznione od slodyczy? Dorosly nie zawsze umie sie pohamowac a co dopiero dziecko! Zakaz wyjscia na podworko przed odrobieniem lekcji? Czy jak dziecko wyjdzie pomimo grozacych konsekwencji to jest uzaezlnione od swiezego powietrza czy jak?

Ja widze inny problem - dziecko siedzace przed kompem jest dopilnowane. Nie biega niewiadomo gdzie, nie spotyka sie z podejrzanym towarzystwem, nie gra bez sensu w pilke za blokiem. W domu nie grozi zaden pedofil i co najwazniejsze - kupi sie raz gre i juz nie trzeba zapewniac zadnej rozrywki, zadnych wyjsc i nie trzeba wydawac pieniedzy.
        • dzedlajga Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 24.06.16, 15:08
          > Nie jestem specjalną zwolenniczką biegania do psychologa, ale w przypadku zasię
          > gnęła bym porady, bo dziecko może być uzależnione od komputera.

A ja wręcz przeciwnie, uważam, że dobra terapia nikomu by nie zaszkodziła, ale w tej konkretnej sytuacji jako bieżąca reakcja na problem takiej potrzeby nie widzę.

Chyba, że to nie miałaby być jedna wizyta, tylko diagnoza, dlaczego dziecko łamie zakaz i po prostu kradnie (11-latek już chyba powinien wiedzieć, że to co zrobił to zwykła kradzież). Gdzieś jest faktycznie problem - brak uwagi rodziców? Presja rówieśnicza? Bardzo prawdopodobne, że tą grą coś sobie kompensuje i trzeba by znaleźć rzeczywisty problem i go rozwiązać. A póki co dzieciaka jednak ukarać i pomysł, żeby zwrócił kasę i w jakiś sposób odpracował swój błąd wydaje się dobry.

Bo bez względu na głębsze przyczyny, kradzież jest kradzieżą i nie można na to przymykać oczu
    • shih-mo Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 06:18
      Dwa razy się zgodziłam na kupienie powiększenia do gry. Z tych samych powodów co Ty. Że lepiej żeby kupił sobie coś realnego za te pieniądze. I zobaczyłam jakie to proste gdyby mój syn postanowił sam sobie kupić kolejne. Nawet nie potrzebuje mojej karty. Nr karty jest tylko potrzebny i on po pierwszym wpisaniu zapisał sie w ustawieniach gry. Poza tym muszę mieć w banku ustawienia transakcji internetowych ustawione na taką kwotę. Wiec zmień sobie je na 0. Co do Twojego syna to nie wiem co Ci radzić. No kara koniecznie musi być. Chyba najlepiej dziewczyny zaproponowaly żeby odpracował. Wtedy się dowie że każda złotówka przekłada się na konkretny wysiłek.
    • mid.week Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 06:35
      Zaczynają się wakacje, a to dobry czas na wyprowadzenie elektroniki z pokoju dzieci. Samo odpracowanie to jedno, ale te gry są tak skonstruowane aby kupować płatne opcje. Zeby grać potrzebne są jakieś atrybuty, podczas gry często "widzisz" innych posiadaczy płatnych rzeczy. Dorosłym ciężko jest sobie odmówić a co dopiero dziecku. To trochę jak zaprowadzenie dziecka pod cukiernię żeby sobie polizało smakołyki przez szybę.
    • jola-kotka Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 07:20
      Sory,problemy to macie dwa i wszyscy kwalifikujecie sie do psychologa. Pierwszy to taki,ze jako osoba pracujaca przy grach w zyciu nie pozwolilabym 11 -latkowi grac w ta gre bo ona absolutnie nie jest dla dziecka w tym wieku i juz przegapiliscie moment w ktorym syn ma powazny problem bo tylko dziecko uzaleznione moze posunac sie do kradziezy dla gry,no sory,nastepne konsekwencje moga byc powazniejsze. Uzaleznienie do internetu itd. to powazna sprawa. To nie dziecko jest winne a wy rodzice i zapewniam cie,ze tu kara nic nie pomoze. Pomoze psycholog i ograniczenie internetu,znalezienie dziecku czegos w zamian zajecie jego glowy czym innym. Nie wystarczy zabronic i zostawic dziecko same sobie.
    • lokitty Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 08:08
      Dobrze zrobiliście, bylebyście byli konsekwentni.
      Oddać pieniądze musi i to natychmiast, nie słuchałabym żadnego tłumaczenia, przepraszania, negocjowania itp.
      Komputer odciąć na wakacje. Z komentarzem, że nie ufacie mu co do sposobu użytkowania.
      I to mi się wydaje wystarczającą karą.
      A wyjścia właśnie powinny być, dzieciak powinien spędzać czas z Wami, dobrze mu to zrobi - też w sensie relacji rodzinnych. Konsekwencje poniesie? Poniesie. Nie można na milion sposobów karać za jedną rzecz.
      Skoro masz kłopoty i czekasz na wizytę u psychologa - to dobrze, że chcesz działać zamiast tylko biernie jęczeć na forum wink. Myślę, że do tego września wytrzymacie.
    • bei Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 08:15
      Counter -strike to nie jest gra dla jedenastolatka!
      Gra jest od szesnastu lat...pozwoliliscie mu grac i widzisz, niedojrzaly maluch i nieprzyjemne konsekwencje tej Waszej decyzji wszyscy placicie.
      Kradziezsad. Juz nie wazne na co wydal, ale sam fakt, ze juz drugi raz kradnie. On nie rozroznia swiatow- wirtualnego i realnego, tam zabija, tu kradnie bo jest zbyt mlody, by rozumiec roznice.
      Kara powinno byc zastopowanie nieodpowiedniej gry.
      Tata zmienia hasla, odda mu za kilka lat i tyle.
      Moj sredni we wrzesniu w trzeciej klasie liceum poprosil meza by zmienil mu haslo i za nic nie wyjawial gosmile. Dopiero po zdanych egzaminach syn wrocil do gry, mature zdal z pieknymi notami.

Teraz czeka Was duzo rozmow, nie krzyczcie juz, tylko rozmawiajcie, rozmawiajcie, niech syn napatwde zrozumie, co dzieje sie z graczem gdy jest zbyt mlody by rozumiec wirtualny swiat.....
    • solejrolia Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 08:20
      konfiskata kompa, na bardzoooo długo, zmiana haseł, zmiana haseł tez w ruterze- to bym zrobiła. odwyk od grania i komputera przez wakacje tylko dobrze może zrobić.

(nawiasem mówiąc, moja córka kiedyś na szlaban na kompa odgryzła się nam, i przez telefon ściągnęła instrukcję a następnie zmieniła ONA NAM hasło do rutera. przy czym mamy calą sieć domową, zresztą wiele rzeczy firmowych również, choćby fakturowanie, czy meile do klienta. a najlepsze, że hasło spisała sobie na karteluszku, i źle spisała. ale była afera.
      No dobra teraz z tego się smiejemy i jest to anegdota rodzinna, co potrafi zrobić 12 czy 13latka na złość rodzicom, ale wtedy, to do śmiechu nie było!
      • e-kasia27 Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 09:14
        Super rad udzielasz!
        Jak widać niczego się z własnego doświadczenia nie nauczyłaś.

Tak to właśnie działają kary, że tylko złość u dziecka zbudzają na wrednych rodziców i chęć zemsty.

Do autorki postu startowego:
        Idź koniecznie do psychologa, to jedyna droga poprawy stosunków w waszej rodzinie, bo jeśli dziecko kradnie, to znaczy, że jest bardzo źle. Źle nie z dzieckiem, ale z wami, rodzicami.
    • szarsz Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 08:50
      Dla mnie sprawa jest ma kilka aspektów. Pierwszy - najważniejszy, ukradł i to nie podlega negocjacjom. Jeśli ukradł, to musi naprawić szkody. A szkody są dwie, materialna i nadużycie zaufania. Po pierwsze powinien oddać kasę, to najłatwiejsze. Ta druga rzecz gorsza. Tak na szybko myślę, że skonfiskowałabym grę na czas określony, a później oddałabym z zapowiedzią, że jeśli nieuczciwość się powtórzy, to grę kasujemy na zawsze. Choć widzę tu poważne okoliczności łagodzące:

Trzecia rzecz, równie niełatwa, to Twoje podejście do kupowania - wyłącznie rzeczy materialnych. To tak nie działa, od zawsze. My, dorośli z ery przedinternetowej, płacimy za mnóstwo rzeczy niematerialnych i ulotnych - obcięcie włosów, wizyta w kinie, teatrze, lepszy wygląd, drogie alkohole. Tak można w nieskończoność. I tak, moim zdaniem to Twoja wina, że dzieciak ukradł, bo nie miał żadnej innej możliwości zdobycia tego, na czym mu zależało. Gdybyś kazała mu zapracować, a on by to olał i WOLAŁ ukraść, to mogłabyś mieć do niego pretensje. A tak - możesz równie dobrze mieć je do siebie.

Czwarta rzecz - podejście do jego pieniędzy. Jeśli Twój syn dostał pieniądze, to to są JEGO pieniądze, nie Twoje. Masz prawo mu doradzać, masz prawo wyrazić swoją dezaprobatę, masz prawo wreszcie poprosić ofiarodawców, żeby więcej nie dawali, bo rozwala na pierdoły, ale nie masz prawa mu zabraniać.
      • verdana Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 10:14
        Całkowicie zgadzam sie z Szarsz. Dziecko zawiniło, bez dwóch zdań. Ale zawiniło między innymi dlatego, ze rodzice pozwalają grać, a nie pozwalają użyć własnych pieniędzy na granie. To jakby powiedzieć - masz książkę, tom pierwszy, ale drugiego nie kupimy, bo uważamy, ze własne pieniądze masz wydać na lody. Idiotyzm. I tłumaczenie tez idiotyczne - że ktoś na nim w internecie zarabia. W sklepie też. Na każdym kupującym cokolwiek ktoś zarabia.
        Dziecko wcale nie musi być uzależnione, żeby chcieć grać. Problem w Waszej rodzinie wydaje sie znacznie poważniejszy, niż kradzież. Przy czym jestem pewna, ze jakby dzieciak w tym wieku wyjął 50 zł z portfela ojcu i wydał na rzecz materialną, to oburzenie byłoby bez porównania mniejsze. Bo dzieci w tym wieku tak mają. No, ale karta!
        Najpierw kara. Potem wyrobienie dziecku karty, przelanie na nią kasy dziecka i pozwolenie na decydowanie, na co chce wydawać swoje pieniądze.
        • jakw Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 14:53
          Nie wiem czy dzieciak 11-letni może mieć kartę. Dla 13-latka pewnie któryś bank ma coś w ofercie. Ale zgadzam się z tobą i Szarsz, że dzieciak może zapłacił tatusiową kartą dlatego, że nie miał jak zamienić swoich realnych pieniędzy na zapłatę w necie. W odpowiedzi na nagabywania usłyszał jak ma wydawać swoją kasę , przy czym chyba żadnego z rodziców nawet nie dociekał co konkretnie małolat chce kupić (czy gra jest dla niego odpowiednia itp.)- chodziło o to, że zapłata w necie. Gdyby chciał wydać swoje zaskórniaki na piwo i papierosy to rodziców by to nie ruszyło (choć są szanse, że ktoś w sklepie przy 11-latku jednak by zareagował).
      • best_bej Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 25.06.16, 08:30
        Serio 11letnie dziecko może dysponować swoimi pieniędzmi jak chce? A jeśli wydalby na akoholu? Epapierosw może lepszy przykład bo nie ma.ograniczenia wiekowego? Chłopak wydał pieniądze na grę dla dorosłych, nie dziwie się ze rodzice się nie zgadzali na zakup.
        Dziecko powinno dysponować swoimi pieniędzmi ale pod kontrolą rodziców.
    • demonii.larua Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 08:53
      Co zrobić? Wziąć się za robotę nad SOBĄ i nad dzieckiem - najlepiej jednocześnie. Na uzależnienie terapia i to wspólna, póki jeszcze czas - trzeba czekać trudno czekajcie. Dziecko kasę oczywiście powinno oddać, usunąć konto CS to podstawa. Ustawić autoryzację płatności kartą przez internet albo w ogóle na jakiś czas zablokować płatności w sieci.
    • e-kasia27 Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 09:45
      Skoro wiedział, że się nie zgodzicie, to jakie miał wyjście??

Chodził, prosił, pewnie też proponował, że wam tę kasę od dziadka da, abyście mu tylko przelew zrobili...

Pomijam już fakt, czy to gra dla dzieci, czy nie.
      Pozwoliliście w nią grać, bo skoro raz przelew zrobiliście, to znaczy, ze zgoda na granie była.
      A teraz, gdy gra się rozwija, gdy potrzebne są nowe dodatki, to wy nie.
      Tak ni z gruszki, ni z pietruszki, NIE, bo nam się odwidziało.
      Teraz masz przestać grać, bo TAK, bo my tak chcemy.
      Bez żadnej szansy, na to, że za jakiś czas, jednak kupimy, bo teraz nie mamy kasy, bo to czy tamto, bo może na mikołaja, albo, urodziny, albo za super świadectwo.
      A tu nic, żadnej szansy.
      Choć dzieciak ma swoją (niby!)kasę, ale i tak nie może sobie kupić, tego, co najbardziej chce, bo NIE. bo mama z tatą wiedzą lepiej, na co powinien tę kasę przeznaczyć.

Żal mi waszego syna, bo najpierw sami prowokujecie jego niewłaściwe zachowania, a potem go za nie karzecie.
      To niesprawiedliwe bardzo jest.
    • jakw Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 10:24
      Jedna rzecz to czy młody powinien grać w taką grę. Jeśli nie jest to gra dla 11-latków to powinniście mu o tym jasno zakomunikować a nie zasłaniać się tym, że babcia czy wujek dali mu kasę na coś realnego. Miał kasę , chciał kupić , a że małolaty w tym wieku kart nie mają to kombinował.
      Kasę niech odda, a w counter strike to może sobie pograć jak będzie w bardziej odpowiednim wieku - pewnie da się to zablokować w tych kontrolach rodzicielskich. Kompa oczywiście ograniczyć , niech idzie na dwór i nawet na te lody.
    • kokoryczko Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 12:24
      kiedys wydzwoniłam rodzicom rachunek telefoniczny na ponad 2000 tys zł... Jako dzieciak, te nr 0 700 i inne telegry byly takie atrakcyjne. To było chyba w 1998? Rodzice obaj zarabiali moze 3000zł? Pamiętam jak mama płakała z tego powodu, a tata sprał mi tyłek. A rodzice z tych rzadko "klapsujących" Zapamiętałam sobie na zawsze i głupio mi do dziś.
      Nie mowie, ze autorka ma bić dziecko, ale syn powinien odczuć realny skutek swoich działań.
    • ewa_mama_jasia Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 12:37
      A czy młody proponował, ze wyda na to rozszerzenie pieniądze otrzymane od dziadków? Albo swoje kieszonkowe? Bo jeśli tak, to młody nie jest do końca winien. Owszem, ukradł i nie powinien tego robić, wyżej forumki już wskazały na nadszarpnięte zaufanie. A jeśli nie, jeśli pierwsze, co zrobił to ukradł pieniądze ojcu, to ewidentnie młody winien i należy kategorycznie odciąć go od komputera, tabletu, telefonu - i wszystkich narzędzi, dzięki którym ma możliwość grać. I wprowadzić ścisłą kontrolę rodzicielską. Bo zaufanie trzeba odbudowac, a to trwa. Zanim się nie odbuduje, to będzie kontrola.
      Ja mojemu synowi dwa razy pozwoliłam na zainwestowanie realnych pieniędzy w gre. Raz - w ramach prezentu gwiazdkowego (ok. 170 zł), drugi - na wykorzystanie własnego kieszonkowego z 3 czy więcej miesięcy. Odpukać, na razie nie woła więcej. Mam nadzieje, ze - mimo moim zdaniem nadmiernego zaangażowania w grę - nie posunie się do tak drastycznych kroków jak kradzież.
    • volta2 Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 12:40
      syn koncertowo przeprowadził akcję zakupową

miał kasę którą nie mógł zadysponować
      podprowadził waszą spodziewając się że w razie czego będzie wam musiał zwrócić

no to właśnie wam zwróci tę kasę, którą nie pozwoliliście zarządzać.

a co z karą? gdybym ja zabroniła dziecku kompa, to obawiam się, że byłaby to dla mnie spora kara, bo wolę mieć dziecia bardziej niż mniej z głowy. tu więc bym tylko przylimitowała.

jakaś jednak kara się należy. u nas taką karą jest nakaz wyjazdu na rowerze przynajmniej na godzinę do lasusmile
    • tol8 Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 13:05
      Kurcze, mój też kupuje sobie te steam cośtam, ale zawsze najpierw zbiera kasę, daje mi i prosi żebym zapłaciła kartą.
      Moim zdaniem te pieniądze które dostał były jego i miał prawo kupić sibie to co chciał
      Wasza wina, że zabraniacie
      Jego wina, że wziął sam

Nie wiem co bym zrobiła, moje dzieci wychowały się tak dziwnie, że przychodzą i pytają czy mogą wziąć i zjeść jogurt z lodowki... nie mam pojęcia czemu
      • demonii.larua Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 26.06.16, 00:58
        Otóż to, moje dzieciaki też kupują gry na steamie (najpierw muszą pokazać jakie, zdarzało się że zabranialiśmy bo nie były odpowiednie do wieku) - konto na PS też opłacają z uzbieranej kasy, czasem im dokładamy, czasem muszą czekać dłużej. Ale po pierwsze zawsze pytają, i nigdy nie płacimy z konta. Kupują sobie karty za określoną kwotę i tyle.
        Z tymi jogurtami u nas identycznie, już czasem cycki opadają big_grin
    • yotsukaido Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 13:47
      Po pierwsze na miejscu Twojego dziecka miałabym poczucie krzywdy i niesprawiedliwości, skoro otrzymuje w prezencie pieniądze, ale nie może ich przeznaczyć na własne przyjemności. Chyba po to dziadkowie czy znajomi dają pieniądze, żeby dziecko mogło wydać je zgodnie ze swoim życzeniem. Po drugie świat się zmienia, rzeczywistość wirtualna jest tak samo 'realna', nasze dzieci żyja w zupełnie innym świecie. Skoro pozwalacie dziecku grać w grę (ja akurat nie jestem tak oburzona tym, że gra w cs - dla mnie dziecko nie musi mieć ukończonych 16 lat, bardziej liczy się to czy jest na tyle dojrzałe), to bardziej skupiłabym się na ustaleniu zasad - na przykład kwoty, jaka może przeznaczyć na zakupy w sieci. Nie bronię i nie tłumaczę dziecka, bo bardzo źle zrobiło, kradnąc kartę i powinno ponieść tego konsekwencję. Mam jeszcze pytanie - czy gdyby chciał za sprezentowane pieniądze pójść do sklepu i kupić sobie jakąś grę, stanowiłoby to dla was też taki problem, jak to że chce steam'a?
    • zalamana2016 Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 13:51
      Dziękuję wam za odpowiedzi. Mimo potwornego zmęczenia nie mogłam zasnąć. Myślałam, a rano czytałam wątek .

Rozmawiałam na spokojnie z synem, dzięki za rady!
      Syn na początku rozmowy, caly czas próbował rządzić i wymuszać swoją wizję. Owszem! To jego pieniądze, ktore dostał... i mógł zrobić co chciał.... mój maż nie bardzo to rozumie, ma wielki szacunek do pieniądza. To nie jest tak, że młody nigdy nic od nas nie dostaje, poprosi, wymarzy ma... w granicach rozsądku. Sęk w tym, że maż i ja też nie rozumiemy wydawania kasy na coś czego realnie nie ma.
      Tak nasza wina, ze pozwoliliśmy mu w to grać! Osobą która syna w to wkręciła jest mój 20 letni brat. Go nie winie, mogę sobie pluć w brodę, ze pozwoliłam. Gta, absolutnie ma zakaz.

Uzgodniliśmy, ze tą kasę tw 250 zł odpracuje kosząc działkę i sprzątanie ogródka ale nie jednorazowo. Przynajmniej 5 razy . Do tego ta gra CS bedzie wykasowana z komputera. Argumetując, że nie dorósł i nie dojrzal i jest na przykro. Przyznał się, ze kolega ulubiony z klasy grał w to też, ale mu sie znudziło i juz przestał, syn grał albo z moim bratem albo z innymi.
      Czy też mu tą kasę zabrać, co przetracil, jego 250 zł? czy jak już " odrobi w polu" to dać?
      Komputer granie na cale 2 miechy zawieszony.... ps4 do przemyślenia...
      • jakw Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 15:08
        zalamana2016 napisała:

> Sęk w tym, że maż i ja też nie rozumiemy wydawania kasy na coś czego realnie nie
        > ma.
        Czasy się zmieniają. Można kupić jakąś głupią zabawkę, można kupić gadżety do postaci w grze.
        Btw jesteś pewna, że syn rozumie, że to co zrobił , to tak jakby buchnął pieniądze z porfela?

> Uzgodniliśmy, ze tą kasę tw 250 zł odpracuje kosząc działkę i sprzątanie ogró
        > dka ale nie jednorazowo. Przynajmniej 5 razy .
        (...)
        > Czy też mu tą kasę zabrać, co przetracil, jego 250 zł? czy jak już " odrobi w p
        > olu" to dać?
        > Komputer granie na cale 2 miechy zawieszony.... ps4 do przemyślenia...
        Skoro szkodę "odrabia w polu" to nie ma sensu jeszcze mu i tej kasy zabierać. Karę i tak ma w postaci zawieszonego kompa.
      • tak_to_nowy_nick Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 23.06.16, 17:09
        > maż i ja też nie rozumiemy wydawania kasy na coś czego realnie nie ma.

Nie zdarzyło Ci się nigdy pójść do fryzjera i po wydaniu sporej kwoty wyjść... z niczym? smile Ba, nawet pewnie miałaś po wszystkim MNIEJ włosów niż przed wejściem tam big_grin
        Albo wizyta w spa - wydajesz pieniądze, a realnie nic do ręki nie dostajesz, prawda?
        Zakrzykniesz pewnie "Zaraz zaraz, w tych przypadkach dostaję za moje pieniądze usługę: nową fryzurę czy relaksujące zabiegi" - i spróbuj zrozumieć, że tak samo widzi to twój syn. To co dostał za pieniądze w grze to dla niego realna usługa, która sprawiła mu frajdę. Pewnie jakby go podpytać (a kto wie czy i twój mąż tak tego nie widzi), to on by z kolei nie widział sensu w płaceniu tak "ogromnych" kwot za proste przycięcie i ułożenie włosów wink

Nie neguję winy syna w samowolnym skorzystaniu z karty, ale widzę tu spore okoliczności łagodzące w postaci waszego podejścia do tego jak on chciał wydać SWOJE pieniądze.
        Moim zdaniem kara w postaci 2-3 tygodni szlabanu na grę i Internet wystarczy, ale całkowite kasowanie konta (skoro już mu pozwalacie w tę grę grać) to ciut zbyt okrutne. To tak jakby mąż wkurzył się widząc twój rachunek od fryzjera i powiedział "Od dziś będę cię pitolił maszynką!" wink
        • jola-kotka Re: Co robić. 11 latek zabrał karte i zrobił prze 25.06.16, 01:40
          I jeszcze jedno karami itd. syna nie uratujesz ja nie mowie,ze ma nie odpracowac tam na tym trawniku ok,ale ty walisz z armaty,kasowanie gry,zakaz kompa,odpracowac,kase zabrac,cztery kary za jedno przewinienie,nie wydaje ci sie tu cos nie tak. Pomyslalas o przyszlosci tak postepujac zaraz bedziesz miala taki bunt ze wtedy juz sobie nie poradzisz wogole juz tu nie wiesz co robic a serio to nie jest najgorsze co dziecko w wieku nastu lat moze wywinac.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka