Dodaj do ulubionych

Kurczak halal - co robi ematka?

13.09.16, 11:22
Kupiłam wczoraj kanapke z firmowym bufecie. Zjadłam z przyjemnością i juz miałam wyrzucać opakowanie jak moje oko zawiesilo sie na kilku znaczkch, które wygladaly jak arabskie pismo. Nie bylo to bardzo widocznie i musiałam sie nieźle przyjrzeć, a tuz obok znaczków arabskich slowo HALAL. Normalnie mnie wzdrygnelo. Do tej pory firma moja oznaczala widocznie produkty halal (swir na punkcie polityki diversity), a tu taki zbuk.
Co robi ematka? Robi awanturę o obrazę uczuc? Pisze maila z prośbą o oznaczanie produktów halal w sposób widoczny? Daje se siana w strachu przed departamentem HR i nagana za rasistowskie reakcje? Uważa ze nic się nie stało i co mi szkodzi jesc halal?

Mam zgryza, boje sie pisac majla żeby mi HR nie wszedł na kark. Z drugiej strony nie życzę sobie ledwo oznakowanych produktów. No i jaka mam gearancje ze to co mi serwują na stołówce nie jest niezgodne z moim światopoglądem?

Historia autentyczna i naprawde nie zakładam wątku z nadzieja na chryje na forum ale autentycznie nie wiem co zrobić.
Obserwuj wątek
    • dyzurny_troll_forum Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:24
      d.o.s.i.a napisała:

> Historia autentyczna i naprawde nie zakładam wątku z nadzieja na chryje na for
      > um ale autentycznie nie wiem co zrobić.

Szczerze? W Twoim przypadku to już tylko bardzo dobry psychiatra wspomagany zaawansowaną chemią.....
      • rosapulchra-0 Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:27
        100/100!
      • 3-mamuska Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 16:35
        d.o.s.i.a napisała:

> Historia autentyczna i naprawde nie zakładam wątku z nadzieja na chryje na for
        > um ale autentycznie nie wiem co zrobić.

Szczerze? W Twoim przypadku to już tylko bardzo dobry psychiatra wspomagany zaawansowaną chemią.....

Zrob to samo co zrobiła by druga strona gdby kurczak nie był halala.
        • rosapulchra-0 Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 19:13
          A skąd wiesz, co zrobiłaby druga strona?
    • dziennik-niecodziennik Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:25
      TY nie wiesz co zrobic? tego jeszcze nie grali.

składam prośbę o dokładniejsze i bardziej czytelne oznakowywanie produktów. to sie chyba w zadnym normalnym kraju nie łapie na podpadnięcie HRom?...
      • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:32
        >>> składam prośbę o dokładniejsze i bardziej czytelne oznakowywanie produktów. to sie chyba w zadnym normalnym kraju nie łapie na podpadnięcie HRom?...

big_grin
        Żartujesz sobie, prawda?
        • dziennik-niecodziennik Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:40
          nie. a co?
    • cosmetic.wipes Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:27

Zalecam spozywanie wyłącznie wieprzowiny popijanej wódką, wtedy bedziesz bezpieczna big_grin
    • sayyida Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:28
      Mnie osobiście wisi, czy kurczak jest halal (jeśli kosztuje tyle samo, co zwykły kurczak - a często jest droższy). Ale jeśli Tobie nie wisi, to poproś, żeby oznaczano wyraźnie, może bez awantury o obrazę uczuć, ale też bez strachu o rasistowskie reakcje - wyjaśnij, że masz problem ze sposobem zabijania halal (jeśli to o to chodzi), byle spokojnie smile
      Jeśli nie chcesz jeść tego, co jedzą muzułmanie, bo tak, to bym nie rozpowszechniała tej informacji w firmie, która "ma świra na punkcie polityki różnorodności".
      • sayyida Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:29
        Errata - ze sposobem uboju...
        • danaide Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:30
          To te kury latające po wsiach polskich bez głowy to rozumiem też były halal?
        • jematkajakichmalo Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 15:44
          Errata 2- muzulmanie i zydzi...
    • danaide Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:28
      To chyba zależy od światopoglądu i wyznania e-matki. Sama piszesz, że Twoja firma wszystko Ci ładnie oznaczała, co oznacza że masz światopogląd rozpuszczony, a w wyznanie nie wnikam. Ja mam taki światopogląd, że nie chcę dopłacać za zbędne bajery, więc pewnie wniosłabym o zwrot nadwyżki, bo mi wystarczyłby kurczak niehalal. Gorzej jakby był halal i bez antybiotykówwink
    • kropkacom Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:30
      Wracam do Polski. Po co się męczyć. Najpierw płukanie żołądka oczywiście.
      • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:43
        >>> Wracam do Polski. Po co się męczyć. Najpierw płukanie żołądka oczywiście.

Czyli nie przeszkadza ci ze ktos bez twojej wiedzy karmi cie halal?
        • kropkacom Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:58
          Nie. Przeszkadza mi gdyby to miało być mięso niespełniające normy, przeterminowane. Ewentualnie przeszkadzałoby mi gdybym wiedziała, że mięso pochodzi z nielegalnego uboju. Nie chce tego wspierać.
        • kotradykcja Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 13:05
          A co dokładnie mierzi Cię w uboju halal?
          To, że zwierzę ma być zwrócone w stronę Mekki? Formuła modlitwy? Osoba dokonującego uboju? Czy że zwierzę nie jest porażane prądem przed ubojem lub nie wbija mu się w mózg metalowego trzpienia?
          W sumie poniekąd rozumiem, też uważam, że ubój koszerny jest lepszy, bo dodatkowo zwierzę musi być spokojne i zrelaksowane. I nie może byś świadkiem uboju innych zwierząt.
          • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 13:41
            >>> A co dokładnie mierzi Cię w uboju halal?

A co dokladnie muzulmanina mierzi w wieprzowinie?
            • edelstein Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 13:46
              Nic,wielu muzulmanow jada wieprzowine,a ci co nie jadaja maja wzgledy religijne.Wg jakiej religii nie mozesz jesc halal?
            • ichi51e Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 13:46
              allah uwaza ze nieczyste. mysle ze mozna by to w naszym kregu kulturowym porownac do psiny
              • ichi51e Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 13:49
                "#Islam bezwzględnie podtrzymał zakazy wprowadzone w Starym Testamencie, dotyczące jedzenia mięsa. Muzułmanie tłumaczą, że zakaz spożywania, a nawet dotykania świni pochodzi od samego Allaha i jako taki nie wymaga żadnego naukowego wyjaśniania. Jednak mimo wszystko odpowiadają na pytania o ten zakaz, wskazując na zatrzęsienie chorób i pasożytów przenoszonych przez świnie. Ponadto informują, że świnia wydala tylko 2% kwasu moczowego, a reszta pozostaje w jej ciele i zatruwa organizm człowieka, który to mięso spożywa. Dowodzą również, że plaga chorób cywilizacyjnych dotyczących układu krążenia w społeczeństwach niemuzułmańskich ma swoje podłoże właśnie w sporym spożyciu wieprzowiny. Przypominają, że świnia z samej natury jest bardzo brudnym zwierzęciem, które używa i zjada własne i cudze odchody, otacza się nimi oraz żyje w nich.

Dodajmy, że choroby i pasożyty przenoszone są również przez inne zwierzęta. Świnia natomiast nie ma odpowiedniej regulacji temperatury ciała, bardzo niewiele się poci i jeśli jest trzymana w upale i ścisku, wówczas do chłodzenia się używa własnych odchodów. Załatwia się tam, gdzie przebywa. Nie czyni tego, jeśli ma zapewnione odpowiednie warunki - przestrzeń i w miarę niską temperaturę, jednak w krajach islamu nie jest to warunek łatwy do spełnienia."
              • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 13:50
                >>> allah uwaza ze nieczyste. mysle ze mozna by to w naszym kregu kulturowym porownac do psiny

No to dla mnie halal to taka psina. I teraz mi naskocz.
                • memphis90 Re: Kurczak halal - co robi ematka? 14.09.16, 14:48
                  Jeśli jesteś tak wrażliwa, że to dla Ciebie psina, to studiuj etykiety ze szkłem powiększającym. Żaden producent nie ma obowiązku dostosowywania się do indywidualnych schiz konsumenta.
            • kotradykcja Re: Kurczak halal - co robi ematka? 14.09.16, 07:50
              Muzułmanie mają odgórny, nakazany w Piśmie, zakaz jedzenia wieprzowiny jako mięsa "nieczystego". Było to zapewne związane z chorobami pasożytniczymi trzody chlewnej w czasach, kiedy powstawał Koran. Takie same zapisy mają Żydzi.
              W Nowym Testamencie nie ma żadnych informacji na temat "nieczystego" jedzenia.
              Masz jeszcze jakieś pytania?
              • annajustyna Re: Kurczak halal - co robi ematka? 23.01.21, 21:30
                Oprócz tego, że Jezus wypędził demony między wierzę. Jako Żyd też je pewnie uznawał za nieczyste.
          • przeciwcialo Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 21:19
            Jak mozna zrelaksowac zwierze przed ubojem? One czuja że ida pod nóz i pierdzielenie o relaksowaniu jest bzdurą. Poderzniecie gardła i pozwolenie na wykrwawienie kiedy zwierze jest świadome to znecanie.
            • kotradykcja Re: Kurczak halal - co robi ematka? 14.09.16, 07:51
              Każdy ubój to męczenie zwierzęcia. KAŻDY.
              • memphis90 Re: Kurczak halal - co robi ematka? 14.09.16, 14:49
                Ale mniej męczy zwierzę taki, podczas którego jest pozbawiane świadomości przed zarżnięciem niż taki, w kórym "zrelaksowane i spojokne" wykrwawia się w pełni świadome...
    • cosmetic.wipes Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:32
      A własciwie to ten halal ci przeszkadza bo:
      1. nie podoba ci sie sposób uboju,
      2. był droższy niż kurczak haram,
      3. bo to muzułmańskie wymysły rodem z dziczy.
      • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:40
        Nr 1 + nie życzę sobie byc nieinformowana o czymś takim. I mam prawo do tego, tak jak Żyd ma prawo wiedzieć ze cos jest niekoszerne, muzulmanin, ze zawiera wieprzowine, wegetarianin, ze zawiera mięso,,a alergik, ze zawiera orzeszki, a celiak ze zawiera gluten. Jasne?
        Czy naorawde ważne Z JAKIEGO POWODU wystawianie bieoznakowanych kanapek halal nie powinno miec miejsca? A gdybym nie chciała halal z czysto rasistowskich powodów to to cos zmienia dla clue problemu?
        • edelstein Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:45
          Ale to czy cos jest halal czy nie,nie ma zadnego znaczenia dla zdrowia czy swiatopogladu.
          Kuouje halal,bo najlepszy rzeznik jest Turkiem.Widze roznice na plus.
          • salinas Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 16:11
            edelstein napisała:

> Ale to czy cos jest halal czy nie,nie ma zadnego znaczenia dla zdrowia czy swia
            > topogladu

Myślisz ,że udzielenie sakramentu ostatniego namaszczenia nieprzytomnemu ateiście nie ma znaczenia dla zdrowia i światopoglądu ? Pamiętam, nomen omen święte oburzenie pań niewierzących po artykule o pewnym mężczyźnie, który podał do sądu pracownika szpitala, który to do chorego, nieprzytomnego ateisty sprowadził księdza z ostatnim namaszczeniem.
            • edelstein Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 16:51
              Widze roznice miedzy rzeczami ktore moze jesc muzulmanin,a czarami odprawianymi nad chorym.Jak twoim zdaniem zrobic pomidora haram?
              • chatgris01 Re: Kurczak halal - co robi ematka? 10.06.19, 20:20
                edelstein napisała:

> Jak twoim zdaniem zrobic pomidora haram?
                >

Ależ nie ma rzeczy niemożliwych suspicious
                oumma.com/des-salafistes-appellent-a-boycotter-la-tomate/
                https://oumma.com/wp-content/uploads/2017/02/1130-islamic-group-warns-tomatoes-as-christian.jpg
        • araceli Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:47
          Przecież kanapka była oznakowana, mniej więcej na tym poziomie co w opisie informacje o glutenie czy innych alergenach w składzie.
          • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:53
            >>> Przecież kanapka była oznakowana

No przeciez mowie, ze nie byla!!!! Zazwyczaj jest przy produktach tabliczka z informacja co zawiera, czy jest vege, mleko, gluten, halal. Przy tej nie bylo. Znaczek halal jest tak maciupki, ze się przez piec minut wpatrywalam, bo jedyne co widac to jakis arabski znaczek, a slowo halal ma wysokosc 2 mikimetrow zielona czcionka na zielonym tle. W ogóle go nie zauwazylam na początku choc ZAWSZE patrzę. I w tym problem, ze inna osoba nie zada sobie trudu, nie wie, slepa jest. Czy nie ma prawa do rzetelnej informacji w takiej kwestii? Muzulmaninowintez byś napisała maciupka czcioneczka ze w kanapce jest wieprzowina?
            • sayyida Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:59
              Alergik dostaje malutką czcioneczką. Dlaczego ktoś, kto ma awersję do halal ma dostawać większą?
            • cosmetic.wipes Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:01
              Ze startera:

Zjadłam z przyjemnością i juz miałam wyrzucać opakowanie jak moje oko zawiesilo sie na kilku znaczkch, które wygladaly jak arabskie pismo. Nie bylo to bardzo widocznie i musiałam sie nieźle przyjrzeć, a tuz obok znaczków arabskich slowo HALAL.

Interesuje mnie ta pętla intelektualna, którą własnie wykonałaś: kanapka nie była oznakowana, ale jednak wiedziałaś, że jest halal. Możesz to jakoś wytłumaczyć?
              • dyzurny_troll_forum Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:03
                cosmetic.wipes napisała:

> Ze startera:
                >
                > Zjadłam z przyjemnością i juz miałam wyrzucać opakowanie jak moje oko zawies
                > ilo sie na kilku znaczkch, które wygladaly jak arabskie pismo. Nie bylo to bard
                > zo widocznie i musiałam sie nieźle przyjrzeć, a tuz obok znaczków arabskich
                > slowo HALAL.

>
                > Interesuje mnie ta pętla intelektualna,

Intelektualna?! Mocne, odważne słowo w tym przypadku....
              • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:08
                >>> Interesuje mnie ta pętla intelektualna, którą własnie wykonałaś: kanapka nie była oznakowana, ale jednak wiedziałaś, że jest halal. Możesz to jakoś wytłumaczyć?

Czyli będziesz mi udowadniać ze jestem wielbladem?
                Kanapka byla oznakowana malutkim druczkiem, którego wczesniej nie zauwazylam, a zauwazylam jak juz zjadłam. I w TYM właśnie jest problem. Rozumiesz czy nadal nie styka w mózgownicy?
                • araceli Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:18
                  d.o.s.i.a napisała:
                  > Kanapka byla oznakowana malutkim druczkiem, którego wczesniej nie zauwazylam, a
                  > zauwazylam jak juz zjadłam. I w TYM właśnie jest problem. Rozumiesz czy nadal
                  > nie styka w mózgownicy?

Zapewne tym samym druczkiem co pozostałe informacje żywieniowe.
                • ichi51e Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 13:27
                  wzrok ci sie wyostrzyl po spozyciu i ty jeszcz narzekasz
                  • szarsz Re: Kurczak halal - co robi ematka? 14.09.16, 10:45
                    big_grin
            • dziennik-niecodziennik Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:03
              o, własnie. takie oznaczenia widziałam. jesli w danym bufecie oznakowuje sie dania w ten sposób, to dlaczego robić wyjatki i czegoś akurat nie oznakowywac?
              i to ze jest na opakowaniu to juz naprawde mniejsza. chodzi o to ze na jednych rzeczach niestandardowa cecha jest okreslona, na innych nie.
            • natalia.nat Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:31
              Kanapka była oznakowana, jak sama zresztą piszesz. Ba, zauważyłaś napis, tylko już po zjedzeniu. Oznaczenia dla alergików też są małą czcionką, jak komuś zależy to znajdzie.
        • sayyida Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:48
          Trudno nie jeść halal z pobudek rasistowskich. Islam to nie rasa.

Mnie wisi sposób, w jaki dochodzi do uboju zwierząt. W związku z tym kwestia, czy mięso jest halal, czy haram, nie ma nic wspólnego z moim światopoglądem. Gdzie tu widzisz hipokryzję?

Informacja o orzeszkach i glutenie jest zapisana drobną czcionką na opakowaniu, zainteresowani mają nawyk uważnego czytania. Twoja kanapka BYŁA oznakowana. Jeśli niewystarczająco, wg Ciebie, wyraźnie, to poproś o wyraźniejsze znakowanie. Nie musisz nawet podawać powodów.
          • dziennik-niecodziennik Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:50
            hipokryzję widzi w tym ze wszyscy pytaja co jej to przeszkadza i piszą "co Ci za różnica". no widac jej różnica. tak samo jak z pamiętnym ostatnim namaszczeniem - niby różnicy nie robi, a niektorym robi.
            • cosmetic.wipes Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:55
              Ależ nikt nie pisze do niej co jej szkodzi, ewentualnie niektórzy piszą, że im wszystko jedno.

WSZYSCY za to pisza, że kanapka BYŁA OZNAKOWANA.
              • dziennik-niecodziennik Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:59
                widac zgodnie z ichnimi standardami nie byla oznakowana wystarczająco.
                widzialam w bufecie pracowym mojej kumpeli takie oznaczenia - przy kazdym produkcie tabliczka z zaznaczeniem co jest "niestandardowego" w danym produkcie. nie wiem czy oznaczali ze halal, bo nie zwracałam uwagi, ale skoro jest zaznaczone np ze wegańskie czy koszerne, to powinno byc zaznaczone że halal.
                chyba ze znienacka w Anglii halal jest standardem, to wtedy przepraszam.
                • cosmetic.wipes Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:04
                  Dziennik, ale tu oznaczenie BYŁO. A jesli dośka chce oznakowania ponadstandardowego w postaci ogromnej czerwonej tablicy z wizerunkiem daiabła nad półka z produktami halal, to nie pozostaje nic innego, jak faktycznie pisać do HR.

Szczerze mówiąc nie widze tu nierozwiazywalnego problemu, tylko wyłącznie intencje do wywołania kolejnej goownoburzy.
                  • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:09
                    >>> Dziennik, ale tu oznaczenie BYŁO. A jesli dośka chce oznakowania ponadstandardowego w postaci ogromnej czerwonej tablicy z wizerunkiem daiabła

Jednak masz cos z glowa.
                  • dziennik-niecodziennik Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:19
                    widocznie było nieporównywalnie mniej czytelne niż inne oznaczenia. a skoro inne są to czemu akurat to nie? to dość istotna informacja.
                    jakby muzułmanin robił aferę o zbyt mało widoczne oznaczenie że nie-halal, albo wegetarianin że mu nie powiedziano że pasztet z cukinii podrasowany słoniną - to byście słowa nie powiedzialy.
                    • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:23
                      >>> jakby muzułmanin robił aferę o zbyt mało widoczne oznaczenie że nie-halal,

To by padly z poklonem i zalozyly watek o rasistowskiej i ksenofobicznej Polsce.
                      • sayyida Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:29
                        O ksenofobicznej może tak. O rasistowskiej nie - powtórzę, islam to nie rasa.
                        • isanek Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:32
                          Podobnie rzecz się ma z powtarzanymi hasłami - "rasistowskie ataki na Polaków".
                        • kaka-llina Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 13:02
                          akty nienawisci, nietolerancji itd.. odnoszace sie do narodowosci lub wyznania są oficjalnie uznane za rasizm... i to od dawna...
                    • araceli Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:23
                      dziennik-niecodziennik napisała:
                      > widocznie było nieporównywalnie mniej czytelne niż inne oznaczenia. a skoro inn
                      > e są to czemu akurat to nie? to dość istotna informacja.

Założę się, że Dosia w ogóle nie przeczytała ŻADNYCH informacji podanych na opakowaniu bo założyła, że akurat to czy kanapka jest czy nie halal będzie na wielkiej tabliczce obok stosu kanapek.
                      • dziennik-niecodziennik Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:29
                        szczerze? - gdyby opisywanie na tabliczkach było normą w danym bufecie, to pewnie nikt (lub prawie nikt) by nie szukał na opakowaniu ani nie dopytał o rodzaj mięsa. mi by nie przyszlo do głowy. skoro piszą ze bezglutenowe, wegetariańskie, wegańskie itd - to powinni tez napisac ze halal. bo te wszystkie informacje różnym osobom robią różnicę.
                        • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:42
                          >>> szczerze? - gdyby opisywanie na tabliczkach było normą w danym bufecie, to pewnie nikt (lub prawie nikt) by nie szukał na opakowaniu ani nie dopytał o rodzaj mięsa. mi by nie przyszlo do głowy. skoro piszą ze bezglutenowe, wegetariańskie, wegańskie itd - to powinni tez napisac ze halal. bo te wszystkie informacje różnym osobom robią różnicę.

Dokladnie o to chodzi. Zwłaszcza ze u mnie dodatkowo oznacza sie dania halal w głównym bufecie. Wkurza mnie ze nagle oto mamy wszystkie kanapki halal, jakby to byl taki standard ze nikt nawet nie zadal sobie trudu oznakowania. Ale to MOJA WINA ze nie doczytałam ciupkiej czcionki i DLACZEGO mi to mięso halal przeszkadza - jestem taka ciemna i nieswiatowa.
                          • ichi51e Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:48
                            Napis "bez glutenu" tez ci przeszkadza?
                        • edelstein Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:45
                          Wege sa z zasady halaltongue_out
                          • kotradykcja Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 13:10
                            "Wege sa z zasady halal"
                            big_grin
                    • minor.revisions Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 14:58
                      > jakby muzułmanin robił aferę o zbyt mało widoczne oznaczenie że nie-halal, albo wegetarianin że mu nie powiedziano że pasztet z cukinii podrasowany słoniną - to byście słowa nie powiedzialy.

no ale tu jest trochę na odwrót, dośka ma pretensje niczym mięsożerca który kupił surówkę warzywną i nagle dostrzegł, że tam jest malutkie oznaczenie "danie wegańskie".
                      Nie ma religii zakazującej jedzenie mięsa halal, nie?
                      • dziennik-niecodziennik Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 15:06
                        Ale jest swiatopoglad ktory nie zgadza sie na jedzenie miesa halal. Czy swiatopoglad jest mniej wazny niz religia?
                        • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 15:18
                          >>> Ale jest swiatopoglad ktory nie zgadza sie na jedzenie miesa halal. Czy swiatopoglad jest mniej wazny niz religia?

Daj spokoj. Najsmieszniejsze, ze najwiecej zarzutow w tym watku dostalam od najwiekszych obronczyn ucisnionych, pikajacych serduszek i oredowniczek tolerancji wszelkiej. Widac ta pseudo tolerancja dziala to tylko w jedna strone.
                          • minor.revisions Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 16:23
                            dosiu a te kanapki są koszerne?
                            • minor.revisions Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 16:24
                              znaczy nie te tylko inne w tej samej stołówce, czy są koszerne i czy to ma znaczenie dla ciebie?
                      • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 15:08
                        >>> no ale tu jest trochę na odwrót

Co jest na odwrot, jak jest dokladnie tak samo!

>>> Nie ma religii zakazującej jedzenie mięsa halal, nie?

A to tylko religia sie liczy?
                        • minor.revisions Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 16:26
                          a czy muzułmanie są w stanie doczytać, że te kanapki są halal?
                • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:05
                  >>> widac zgodnie z ichnimi standardami nie byla oznakowana wystarczająco.

Dokladnie o to chodzi.

>>> przy kazdym produkcie tabliczka z zaznaczeniem co jest "niestandardowego" w danym produkcie

Dokladnie tak u mnie jest.

>>> chyba ze znienacka w Anglii halal jest standardem, to wtedy przepraszam.

No mam wrażenie ze chyba sie staje skoro nikt sobie nie zadal trudu poinformowania. Pójdę tam dzis, sprawde inne kanapki.
              • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:02
                >>> WSZYSCY za to pisza, że kanapka BYŁA OZNAKOWANA.

A wiesz, ze 90% mięsa w restauracjach jest halal? Informuje cie ktos o tym jak zamawiasz danie? I jest to ok wg Ciebie?
                • sayyida Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:07

> A wiesz, ze 90% mięsa w restauracjach jest halal? Informuje cie ktos o tym jak
                  > zamawiasz danie? I jest to ok wg Ciebie?
                  >
                  Gdzie, w Polsce???
                  Że Polska była (może nadal jest) dużym eksporterem mięsa halal, to wiem. Ale że w Polsce w niemal w każdej restauracji jest serwowane mięso halal ot tak, bez specjalnego zamówienia, to nie miałam pojęcia. Powiem znajomemu muzułmaninowi, ucieszy się.
                  • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:13
                    >>> Gdzie, w Polsce???

Nie,,w UK gdzie mieszka forumka której odpisywalam.
                    • cosmetic.wipes Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 13:34
                      O, jak wyczyszczono poprzedni dialog, to moze zaczniemy od poczatku.

Komu odpisywałaś?
                • edelstein Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:10
                  Jessu zeby mieso z marketu smakowalo tak jak to halal to chetnie bym kupowala w markecie zamiast specjalnie isc do tureckiego rzeznika.
        • sumire Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:49
          Clou. Clou problemu.
          Jest różnica pomiędzy mogącym zabić alergenem a plasterkiem kurczaka halal. Rozumiem, że twoje uczucia religijne zostały urażone przez przebiegłych muzułmanów podstępem podrzucających swoje wyroby, ale powiem ci jedno - histeryzujesz.
          • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:58
            >>> muzułmanów podstępem podrzucających swoje wyroby, ale powiem ci jedno - histeryzujesz.

No histeryzuje. Tak jak zahisteryzowalby muzulmanin podstępnie zmuszony do zjedzenia wieprzowiny. Wtedy tez byś mu powiedziała żeby nie histeryzowal?
            • sumire Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:00
              Nie zostałaś zmuszona podstępem, to była ironia. Jak wszyscy piszą, na opakowaniu stało, że halal.
            • melmire Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 13:46
              Wieprzowiny muzulmaninowi zakazuje wiara, tobie zakazuje kurczaka? to wez kanapke z warzywami smile
        • cosmetic.wipes Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:53
          > Nr 1 + nie życzę sobie byc nieinformowana o czymś takim

Przecież informacja była na opakowaniu.

> I mam prawo do tego, t
          > ak jak Żyd ma prawo wiedzieć

> Czy naorawde ważne Z JAKIEGO POWODU wystawianie bieoznakowanych kanapek

> A gdybym nie chciała halal z czysto rasistowskich powo
          > dów to to cos zmienia dla clue problemu?

Clou problemu jest takie, ze informacja była na opakowaniu, wiec trza było nie żreć tej kanapki tongue_out.
        • minor.revisions Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 14:52
          > Nr 1 + nie życzę sobie byc nieinformowana o czymś takim

no ale byłas poinformowana, w końcu było tak napisane, nie?
          • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 15:05
            >>> no ale byłas poinformowana, w końcu było tak napisane, nie?

OJP. Beton.
    • volta2 Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:33
      zdaje mi się, że przez kilka lat jadłam tylko mięsko halal. bardzo humanitarny ubój jaki obserwowałam zmienił moje spojrzenie na sprawę. (nie dalo się nie widzieć, uboju dokonywano przy tzw. jatkach, na których zaopatrywałam się w rąbankę)
    • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:36
      Wow. Jestem pod wrażeniem. Większości ematek jest WSZYSTKO JEDNO, gdy wciskają im shit niezgodny ze światopoglądem. Ciekawe co by powiedziały na ukryta wieprzowinę w kanapce dla muzulmanina. Tez by bylo wszystko świetnie?
      Hipokryzja niektórych mnie powala.
      • dyzurny_troll_forum Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:39
        d.o.s.i.a napisała:

> Wow. Jestem pod wrażeniem. Większości ematek jest WSZYSTKO JEDNO, gdy wciskają
        > im shit niezgodny ze światopoglądem.

Ale wiesz, że kurczak w KFC też może być halal?
        • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:41
          >>> Ale wiesz, że kurczak w KFC też może być halal?

Niestety tak, wiec tam nie jadam. Twoim zdaniem to w porządku ukrywać pochodzenie mięsa?
          • cosmetic.wipes Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:47
            Ale przecież nikt niczego nie ukrywał - sama napisałaś, że na opakowaniu było oznakowanie. Masz pretensje do całego świata o własne gapiostwo?
          • dyzurny_troll_forum Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:01
            d.o.s.i.a napisała:

> >>> Ale wiesz, że kurczak w KFC też może być halal?
            >
            > Niestety tak, wiec tam nie jadam. Twoim zdaniem to w porządku ukrywać pochodzen
            > ie mięsa?

Mięso pochodzi z kurczaka, więc nie wiem co jest ukryte....
        • olena.s Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:08
          Pewnie muzułamanom/Żydom/chrześcijanom afrykańskim (wszystkie te grupy zasadniczo jadają mięso z uboju wedle norm przepisanych w Biblii) drobiazgi rytualne robią różnicę, ale z punktu widzenia ateistycznego wrażliwca wszystkie kury są mordowane mniej-więcej halal, a już zwłaszcza te z uboju gospodarczego, które ematka tak poleca na najlepszy rosół.....
      • cosmetic.wipes Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:44
        Dosiu, dlaczego nie kupiłaś kanapki z wieprzowiną? To by oszczędziło ci zbrukania sie nieczystym kurczakiem.
        • d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:49
          >>> Dosiu, dlaczego nie kupiłaś kanapki z wieprzowiną? To by oszczędziło ci zbrukania sie nieczystym kurczakiem.

Naprawde to ma być Twój glos w dyskusji?
          • cosmetic.wipes Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:57
            Owszem, to bardzo praktyczna porada. Wieprzowina nie może być halal, więc nie bedziesz musiała wytężać wzroku, żeby doczytać ostrzeżenie.
            • dyzurny_troll_forum Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:06
              cosmetic.wipes napisała:

> Owszem, to bardzo praktyczna porada. Wieprzowina nie może być halal, więc nie b
              > edziesz musiała wytężać wzroku, żeby doczytać ostrzeżenie.

Ja bym jeszcze zaproponował kanapkę z mozzarellooo! I z pomidorkiem!
      • edelstein Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:47
        Z jakim swiatopogladem kloci sie halal procz wegetarianizmu i weganizmu?
      • ichi51e Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:52
        Ale muzulmanom nie jest wszystko jedno. A wiekszosci miesozernych niewiernych jest wszysyko kedno czy ktos sie nad kura pomodlil. A niemiesozernym wszystko przeszkadza
        • edelstein Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:03
          Przeciez halal nie oznacza,zee ktos sie modlil.Nad haribo tez sie modla?
          • ichi51e Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:58
            Jakas tam formulke maja powiedziec - odpowiednik przezegnania sie. A ja wiem czy nad tym haribo tez tego nie robia? Malo Polakow robi znak krzyza nim przetna chleb?
          • kotradykcja Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 13:19
            Modli się, poza tym zwierzę w kierunku Mekki musi być zwrócone. Straszne tongue_out
      • asia_i_p Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 14:03
        Nie. Większość ematek nie ma diety wpisanej w światopogląd.

Jeżeli podzielimy podejście do halal na podzbiory, to dostaniemy muzułmanów, dla których jest to jedyny zgodny ze światopoglądem sposób przygotowania mięsa - grupa A, i dostaniemy takie osoby jak ty, dla których jest to niezgodne ze światopoglądem - grupa B. Ale to nie wyczerpuje wszystkich możliwych podejść, bo mamy jeszcze grupę C, której to wisi, i która, jak mniemam, liczebnie silnie przewyższa grupę B (aż do tego wątku przyznaję, że nie miałam świadomości istnienia grupy B - analogicznie rozumiałam, że weganin ma problem ze spożyciem pokarmów pochodzenia zwierzęcego, ale nie zaświtała mi możliwość istnienia kogoś, kto będzie spożywał wyłącznie takowe, uważałam, że mięsożercy mają po prostu więcej opcji, bo mogą vege i nie vege, w związku z czym oznaczenie vege tak naprawdę jest dla wegan).

Twierdzenie, że każdy, komu religia nie nakazuje spożywać halal, z automatu ma negatywne do halal podejście i jeszcze, że to stanowi część jego światopoglądu, jest absurdalne.
      • hanusinamama Re: Kurczak halal - co robi ematka? 11.06.19, 12:18
        Ale dla katolika jedzenie hallal nie jest grzechem wiec nie wiem o co halo...
      • taki-sobie-nick Re: Kurczak halal - co robi ematka? 23.01.21, 22:39
        Jedzenie halal jest niezgodne z twoim światopoglądem?
    • sumire Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:43
      Ale w czym problem, brzuch cię bolał? Niedobre było?
    • ichi51e Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:46
      A co ci kurka halal szkodzi?
      • dziennik-niecodziennik Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:48
        oesu, szkodzi jej i tyle. mi tez by się dziwnie zrobiło, jakbym miała wybór tobym jej nie zjadła.
        po co takie dociekanie.
        niektorzy nie zjedzą tego, inni owego, ona nie chce jesc halal, wolno jej.
        • ichi51e Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:55
          No to trzeba czytac informacje na opakowaniu.
          A kurczak niehalal ci nie przeszkadza?
        • edelstein Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:58
          Eee dziennik odjezdzasz.Oznaczenie Halal jest tez na Haribo bez zelatynytongue_out zaraz obok oznaczenia,ze jest vegan.
          • dziennik-niecodziennik Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:00
            no i np ja bym takich Haribo nie zjadła.
            no co Ci poradze smile
            • edelstein Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:05
              Nie zjadlabys bo nie zawieraja zelatyny?potrzebujesz zelatyny? Zdaje sie ze na polskich nie pisza ale one sa dalej halalbig_grin
              • dziennik-niecodziennik Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:21
                jak nizej - one są z żelatyną ale halal - czy po prostu bez żelatyny? bo to jest istotna różnica.
                • kotradykcja Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 13:21
                  Halal czyli bez żelatyny (wieprz), pomodlone i zrobione przez muzułmanina.
                  • edelstein Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 13:47
                    Co za bzdura
            • ichi51e Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:05
              A ja jem tylko takie bom vege. :p
              • dziennik-niecodziennik Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:09
                to jedz, do głowy by mi nie przyszło Ci zabraniac smile na zdrowie smile
                • ichi51e Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:15
                  One sa po prostu bez zelatyny a na agar - bardzo smaczne niczym sie po za tym nie roznia
                  • dziennik-niecodziennik Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:20
                    ale to jest różnica czy one są z żelatyną ale halal, czy one sa po prostu bez żelatyny. to jak to z nimi jest?
                    • edelstein Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:37
                      Czesc haribo jest produkowana bez zelatyny czesc z.Te bez sa wszystkie halal.Tak samo jak kura ktorej odrabie leb gospodarz tez jest halal.
                      • kotradykcja Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 13:22
                        "Tak samo jak kura ktorej odrabie leb gospodarz tez jest halal."
                        Taaak, o ile odrąbał jej łeb muzułmanin i odmówił modlitwę, a kura była dziobem zwrócona w stronę Mekki.
                        • edelstein Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 13:30
                          Chcesz powiedziec,ze kazdego misia haribo zwracaja glowa w strone Mekki?big_grin
                          • cat4 Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 15:44
                            big_grin big_grin
                          • kotradykcja Re: Kurczak halal - co robi ematka? 14.09.16, 07:45
                            Nie wiem jak z misiami haribo, też mnie to ciekawi, ale żeby były zachowane zasady halal, to muszą być spełnione pewne warunki. Tak samo jak przy uboju koszernym.
                            • dziennik-niecodziennik Re: Kurczak halal - co robi ematka? 14.09.16, 10:57
                              z czego wniosek taki ze:
                              - jesli misie są bez żelatyny i innych składników odzwierzęcych, to sa ogólnie halal;
                              - jesli misie są z żelatyną lub innymi składnikami odzwierzęcymi, to znaczy ze zwierzę które tych składników "dostarczyło" zostało zabite według odpowiedniej "ceremonii";

no inaczej być nie moze.
                    • ichi51e Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:42
                      Sa bez zelatyny na agar. Do tego
                      HARIBO make appropriate production according to HALAL products?
                      The jelly and marshmallows production in HARIBO Turkey, is according to MUI (Majelis Ulama Indonesia), European Institute of Halal Certification and Turkish Standards Institution. By an audit, documented in a report, the ingredients used and the production procedures have been surveyed, examined and have been approved as HALAL by the consent of institutes council of Islam School"
            • cosmetic.wipes Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:30
              Dziennik, ale zdajesz sobie sprawe, ze jeśli sama wyhodujesz sobie ekologiczne pomidorki na balkonie, to one bedą równoczesnie eko, halal i koszer? Też ich nie przełkniesz?
              • dziennik-niecodziennik Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:34
                ja rozróżniam produkty zwierzęce od niezwierzęcych i o ile w jednej grupie mi zwisa, o tyle w innej nie.
                • cosmetic.wipes Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:37
                  Ja rozumiem, że haribo ma kształt misków, ale zapewniam cię, że nie jest to produkt pochodzenia zwierzecego.
                  • ichi51e Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:43
                    A zelatyna skad sie bierze?
                    • edelstein Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:46
                      Ale nie wszystkie haribo maja zelatyne.
                    • cosmetic.wipes Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:46
                      Zelatyna bierze się ze świni.

Natomiast harribo halal (czyli bez żelatyny) nie są produktem pochodzenia zwierzecego, a tych dziennik by nie zjadła. Więc jakby sama sobie przeczy.
                      • ichi51e Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 13:01
                        Nie wiadomo czy sie nad nimi nie modla jak podaje haribo procedury przygotowania zywnosci halal sa zachowane - byc moze sa one robione "w imie Allaha"
                      • dziennik-niecodziennik Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 13:14
                        A nie, haribo bez zelatyny bym zjadla.
                        Nie zjadlabym haribo halal z zelatyna.
                        • ichi51e Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 13:23
                          takiego na szczescie nie ma
                  • nangaparbat3 Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 17:01
                    big_grin big_grin big_grin big_grin big_grin
                • edelstein Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:43
                  Ale jak odetniesz leb kurczakowi to on jest halal.
            • rosapulchra-0 Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 20:19
              dziennik-niecodziennik napisała:

> no i np ja bym takich Haribo nie zjadła.
              > no co Ci poradze smile
              >
              >
              To zobacz sobie, co jesz:

• d.o.s.i.a Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:55
        >> A co ci kurka halal szkodzi?

Mniej więcej z tego samego powodu co Żydów niekoszerna wodka, a wegetarianinowi kaszanka. Bardzo skomplikowane do zrozumienia, prawda?
        • ichi51e Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:59
          Jaka zasada religijna zakazuje zywnosci halal albo nakazuje ze zwierze ma byc gazowane wzglednie cale zycie meczone na fermie smierci?
        • edelstein Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:06
          Jaka religie wyznajesz?
    • paloma_blauwinder Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:56
      A kurczaki z ferm przemysłowych jadasz? Tracą życie w dość niemiły sposób (choć haram). A mięsożerne zwierzęta domowe masz?
    • kirigiri Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 11:57
      Ja bym się wykąpała ze 3 razy w święconej wodzie a na przyszłość uważniej czytała etykiety
      • ichi51e Re: Kurczak halal - co robi ematka? 13.09.16, 12:00