Dodaj do ulubionych

sałatka ze wszystkiego - pomysly

01.02.17, 10:37
ponoc prawdziwa kobiete poznaje sie po tym, ze z niczego zrobi awanture i salatke
no to ja tak nie mam, an i z salatka, ani z awantura
o ile potrafie zrobic dowolne zjadliwe danie czy deser, to do salatek reki nie mam
a chce sie nauczyc
oczywiscie - swieze warzywa i winegret dam rade, zlepie dowolne skladniki majonezem, i najlepiej wg przepisu
ale nie ma w tym tego czegos, jak niektorzy robia, ze to sztuka jest smile patrza lodowki, wyciagaja 3 skladniki i za chwile idzie na stol - wow
jak robicie boskie salatki?
Obserwuj wątek
    • eve-lynn Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 10:46
      >patrza lodowki, wyciagaja 3 skladniki i za chwile idzie na stol - wow

no właśnie tak smile
      zawsze mam marchew, cebulę, kukurydzę w puszce i groszek mrożony, winogrona, jabłka, orzechy, pomidory, ser żółty i fetę, rodzynki.
      bardzo często mam pora, szpinak w liściach i inne mrożone warzywa,
      W zasadzie dowolnie wybrane 3-4 składniki plus śmietana/jogurt/oliwa albo i nic. Majonez tylko od wielkiego dzwonu.
      • kouda Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 10:52
        I jak komponujesz te skladniki?
        • eve-lynn Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 10:57
          marchew, kukurydza, groszek
          kukurydza, groszek, winogrona,
          pomidory, orzechy, cebula
          jabłka, winogrona, ser, orzechy
          por, marchew, rodzynki, kukurydza
          por, ser, kukurydza

i tak dalej.

teraz właśnie jem w pracy lunch i mam na talerzu sałatkę z groszku mrożonego (rozmrozonego oczywiscie), jabłka, cebuli a sos to śmietana doprawiona curry (i pewnie czymś jeszcze) - pycha
    • jatojagodnik Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 10:53
      Właśnie jem. Gotowałam fosolową i namoczyłam za dużo fasoli. Więc ugotowałam samodzielnie i wczoraj wykorzystałam. Czyli biała gotowana fasola, cebulka posiekana, mix sałaty, wiórki parmezanu. Zalane sosem musztardowo-miodowym z oliwą. Pyszne jest!
    • szarsz Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 10:56
      > jak robicie boskie salatki?

Nie wiem, czy boskie smile ale trzymam się kilku zasad: nie za dużo, właśnie te trzy składniki są ok, za to muszą być doskonałej jakości i wszystkie smaczne same w sobie. Najpierw potrzeba motywu przewodniego. Do niego dopasowuje się resztę. Majonezowych nie robię właściwie, ale na bazie różnych odmian winegretu, jak najbardziej.

Masz na przykład mandarynki. Słodkie, łagodne, nie za mocny smak. Można do nich dać roszponkę, tak samo łagodną, a żeby nie było mdło - czarne oliwki. Trochę soli i jak spróbujesz, to czuć, że tu winegret powinien być łagodniejszy, raczej idący w słodycz, niż kwaśność. Jeśli chcesz czegoś bardziej wyrazistego, możesz dać czerwoną cebulę pokrojoną w cieniutkie płatki.

Albo mam melona. Kroję w kostkę i posypuję mieloną kawą. I tak idzie na stół, boskie jest, gorzko - słodkie. Jeśli ma być sałatka, to melon doskonale idzie z szynką dojrzewającą. Nie mam szynki - to wysmażam boczek na chrupko. I do tego młody szpinak.

Wysmażony boczek za to doskonale idzie z owocami, kwaśno-słodkimi. Maliny, truskawki, na co jest sezon. Jeśli masz mrożone, to wystarczy je odrobinę poddusić na maśle, doprawić cukrem i octem balsamicznym.

I tak dalej...
      • kouda Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 11:07
        No to ja nie mam tej wtyczki na miks w glowie. Melona, trudakwki, maliny mandarynii zjem pysznie ze smakiem bez zbednych dodatkow i sypania kawa czy cebula wink
        Inaczej mam no z zuoa czy makaronem, tu mi to dziala - patrze na kilka skladnikow od czapy i wiem, ze bedzie z tego cos pysznego wink
        • kouda Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 11:09
          Salaty np, dzialam wg schematu - zielone, czerwone, co ostrego, cos kwasnego, cos bialkowego, vinegret. Zawsze bedzie smaczne, bo chrupiace warzywa zawsze sa smaczne, ale to tylko w sezonie, poza sezonem, salaty sa jakies inne sad
        • 18lipcowa3 Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 11:29
          arbuz + ser mozarella = pycha
          • jatojagodnik Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 14:49
            arbuz + feta + czarne oliwki smile
            • ginger.ale Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 15:21
              Arbuz + rukola + płatki parmezanu + odrobina octu balsamicznego
              Mniam!
              Albo szpinak + truskawki + parmezan.
        • szarsz Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 11:30
          > pysznie ze smakiem bez zbednych dodatkow

No to podawaj osobno, serio smile Robić sałatki, bo inni robią? Łe.
          • kouda Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 11:44
            alez nie, ja lubie salatki - wlasnie lekkie na salatach, kaszowe typu tabbouleh,
            ryzowa z kurczakiem, pieczarkami, czy tradycyjna jarzynowa tez
            rosyjski winegret z gotowanych buraczkow - bardzo bardzo
            i te robie zazwyczaj
            wariacje w rodzaju pomaranczy z czerwona cebulą czy arbuzy z feta - jednak nie, wole osobno wink
        • dziennik-niecodziennik Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 12:52
          to ja mam podobnie do Ciebie w temacie owocow smile
          w zasadzie żadne owoce w sałatkach mi nie smakują.
      • mikams75 Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 14:39
        zainspirowala mnie tym melonem posypanym kawa - wyprobuje, duzo tej kawy sie sypie?
    • anika772 Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 11:02
      Czasami robię ściśle zaplanowane i po zakupach. A czasami właśnie zaglądam do lodówki i robię z czegokolwiek. Nie wiem czy "boskie", ale na pewno da się zjeść.
      Ostatnio był tuńczyk, czerwona papryka, ogórek konserwowy i niedużo kus kus. Za majonezem lub z vinegretem, do wyboru.
    • 18lipcowa3 Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 11:27
      zawsze w domu mam salate pomidory, sery, oliwki , rozne grzanki, owoce i ziarenka
      do tego sos- miód-musztarda

to te takie lekkie

cięzsze, majonezowe to zawsze baza typu ryż czy makaron, szynka, sery, ogorek, papryka
      zawsze mam w domu takie rzeczy
    • dziennik-niecodziennik Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 12:48
      kwesita sosu - odpowiedniej konsystencji i przypraw.
      • aqua48 Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 14:58
        Dzisiaj na obiad była: sałata, roszponka, orzechy włoskie, pomarańcze czerwone i sos z miodu, oliwy i soku z cytryny.
        Wczoraj: sałata, roszponka, ziemniaki, boczek pokrojony w kostkę i sos z żółtka, oliwy i musztardy. Mogę tak w nieskończoność.
        • jatojagodnik Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 15:29
          Żółtko surowe czy gotowane na twardo?
          • ginger.ale Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 16:40
            Mniemam, że surowe, cos a la majonez.
        • pade Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 16:13
          To piszsmile Wydrukuję sobiesmile
    • vivyan Re: sałatka ze wszystkiego - pomysly 01.02.17, 16:27
      Moja ulubiona, wyszła z tego co akurat było pod ręką, czyli z resztek z obiadu i kolacji smile Czyli: ugotowana kasza gryczana wymieszana z pastą paprykową/z suszonych pomidorów, brokuły ugotowane al dente, sól, pieprz i MNÓSTWO koperku. Pycha !

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka