Dodaj do ulubionych

Dom czy mieszkanie?

08.05.18, 18:30
Dla mnie tak:
1. Jak dzieci są małe to dom wygrywa. Ogródek, przestrzeń, basenik, chuśtawka, sąsiadom nie tupią.
2. Jak dzieci są nastolatkami to mieszkanie. Same wrócą, nie trzeba ciągle wozić, często ich nie ma, bo kumple, itp. Swobodny dostęp do kina, pizzerii.
3. Jak dzieci wyfruną na swoje to .... nie wiem. Chyba dom.
4. Jak my już stareńcy to raczej mieszkanie. Do lekarza bliżej, winda jest, po zakupy blisko.

Wychodzi na to, że najlepiej mieć jedno i drugie i tak krążyć big_grin A Wy jakie macie przemyślenia nt?
Obserwuj wątek
    • chocolate-cakes Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 18:40
      Uważam, że ludzie są różni. Jedni wolą dom a inni mieszkanie. Niektórzy duże mieszkanie, inni mniejsze. Niektórzy lubią centrum wielkiego miasta a inni centrum miasteczka, jeszcze inni obrzeża czy wieś. Każdy ma swoje powody i inną sytuację rodzinną i finansową.
      • inka40plus Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 18:43
        Najpierw miałam małe mieszkanie i nie miałam dzieci
        Potem dom i małe dziecko
        Teraz większe mieszkanie i nastolatka

Mogłabym mieć ciut większe z dużym tarasem
        Lub dom w okolicy czyli blisko metra i cywilizacji z małym ogrodem
    • chocolate-cakes Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 18:42
      mamablue napisała:

> Dla mnie tak:
      > 1. Jak dzieci są małe to dom wygrywa. Ogródek, przestrzeń, basenik, chuśtawka,
      > sąsiadom nie tupią.
      > 2. Jak dzieci są nastolatkami to mieszkanie. Same wrócą, nie trzeba ciągle wozi
      > ć, często ich nie ma, bo kumple, itp. Swobodny dostęp do kina, pizzerii.
      > 3. Jak dzieci wyfruną na swoje to .... nie wiem. Chyba dom.
      > 4. Jak my już stareńcy to raczej mieszkanie. Do lekarza bliżej, winda jest, po
      > zakupy blisko.
      >
      > Wychodzi na to, że najlepiej mieć jedno i drugie i tak krążyć big_grin A Wy jakie mac
      > ie przemyślenia nt?

Zakładasz, że dom jest na zadupiu a mieszkanie w centrum miasta.
      Do domu w centrum też dzieci wrócą po nocy. Gorzej do mieszkania na obrzeżach miasta.
      Nie ma co uogólniać. Poza tym nie każdy ma dzieci.
      • mamablue Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 18:52
        Nie uogólniam tylko dzielę się swoimi myślami. Ale rozumiem, że możesz mieć inne.
        Dom w centrum miasta to raczej nieporozumienie. Myślę o prawdziwym domu z prawdziwym ogrodem, a nie z autobusami za płotem.
        • chocolate-cakes Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 18:58
          Znam bardzo wiele dzielnic w Trójmieście, gdzie jest pięknie, cicho, nie samo centrum, ale wszędzie blisko, choć nie przy głównej drodze.
          Niestety nie mam 2 milionów czy więcej, aby tam mieszkać ale kilka takich miejsc bym znalazła. Na dom.
          Sama mieszkam poza miastem, bo lubię prawdziwy spokój. Nie znoszę hałasu, a sąsiad normalnie rozmawiający to dla mnie hałas. Możliwe, że to moja fobia. Jest mi dobrze w domu z ogrodem, z cichym i spokojnymi sąsiadami. Ale są ludzie, którzy wolą mieszkać w centrum miasta, przy głównej ulicy i mają swoje powody. Dlatego piszę, że ludzie są różni, mają różne pomysły na życie, co innego lubią. No i dobrze. Gdybyśmy wszyscy lubili to samo, świat byłby nudny smile
          • bergamotka77 Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 19:30
            Święte słowa chocolate. Ja mieszkałam prawie dekadę w mieszkaniu blisko centrum teraz od prawie dekady many dom pod miastem i wolę te druga opcję ale jest nas czworo i mam rodziców niedaleko do pomocy więc sytuacja idealna. W mieście mogłam liczyć tylko na siebie.
            • butch_cassidy Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 19:45
              Ja mniej więcej do 30. mieszkałam w ścisłym centrum i to było fajne, ale do czasu... Obecnie mam dom na zadupiu i nie ma dla mnie lepszego miejsca. No... może zadupie nad morzem bym rozważyła, ale tak bezpośrednio nad, z prywatną plażą.
            • chocolate-cakes Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 20:31
              Ja w mieście miałam rodziców blisko, 3 km czy coś takiego. Teraz będzie 8 km, bo moja wieś jest praktycznie tuż za osiedlem rodziców, którzy mieszkają w mieście.
              Rodzice bardzo się cieszą, że nie wyniesliśmy się bardzo daleko.
              Zmieniłam pracę i mam teraz trochę bliżej, około 13 km, nie ma tragedii. Ludzie w Trójmieście odjeżdżają nieraz z Gdańska do Gdyni do pracy czy odwrotnie, po 20-30 km. Ale czasem bywają korki. Jakieś minusy są. Mimo tego jestem bardzo szczęśliwa, że 10,5 roku temu zamieszkałam w domu z ogrodem.
    • valtho Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 18:57
      Bywają ładne domy w centrum, albo blisko centrum miasta. Z mojego punktu widzenia, tylko dobra lokalizacja w mieście. Spróbowałam juz mieszkania pod miastem i dziękuje bardzo.
    • default Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 18:59
      Mysle podobnie i mialam podobnie, choc niezupelnie, mieszkalam w mieszkaniu z dzieckiem i malym i potem nastoletnim, potem sie wyprowadzillismy z mezem do domu z ogrodem, dziecko zostalo w mieszkaniu "w miescie".
      I tez mysle ze na zgrzybiala starosc powrocimy do mieszkania, choc narazie sobie tego nie wyobrazam, zbyt mocno przywyklam do swobody i oddechu, jaki daje dom z wlasnym kawalkiem ziemi.
    • ira_08 Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 19:01
      Ale zakładasz, że mieszkanie=centrum dużego miasta, a nie miasteczko 5 tys, a dom=wieś, a nie miasto. A można mieć mieszkanie w bloku i prawie na wsi, albo dom w mieście. Ja np. jakąś willę w okolicach krakowskiego placu Axentowicza bym przytuliła z radością wink
      • chocolate-cakes Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 19:06
        No dokładnie. Może pytanie nie powinno brzmieć : dom czy mieszkanie ale centrum wielkiego miasta, w ogóle centrum jakiegokolwiek miasta, czy przedmieścia / wieś zabita dechami, gdzie nie dojedziesz niczym po 20.00 albo idziesz 3 km pieszo do przystanku a do wielkiego miasta jest 50 km.
    • ciezka_cholera Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 19:07
      Ja już nie chciałabym mieszkać w mieście - obojętnie czy w domu, czy w mieszkaniu. Choć na wsi w mieszkaniu tez bym nie chciała. Dla mnie wyłącznie dom na wsi, przy czym ze względu na dzieci nie jest to kompletna dzicz (tak jak to sobie wymarzyłam), ale w miarę cywilizowana wieś.
    • andaba Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 19:09
      A co ma samodzielne wracanie do domu/bloku? Przecież domy nie tylko na głuchej wsi (choć te na pewno fajniejsze), a bloki nie tylko w centrum.

Dla mnie zawsze dom - na starość też, jest zajęcie i nie ma schodów.
    • butch_cassidy Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 19:43
      Zdecydowanie dom. Bliskość przyrody jest dla mnie najważniejsza i jestem dla niej gotowa na wiele poświęceń.

Fakt, że na starość dobrze jakieś mieszkanie trzymać w zapasie. Gdyby faktycznie trzeba było być bliżej lekarza, żeby tym nie obarczać dzieci... No albo mieć dużą rezerwę finansową na taksówki.
    • anagat1 Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 19:55
      Dom.. W zasadzie nigdy nie mieszkalam w mieszkaniu. Wolalabym dom z wielkim ogrodem w miescie z rozsadku .. Ale mnie nie stac. Na razie wynajmuje domek w miescie z malym ogrodem. Zobaczymy co w koncu kupimy
    • misoune Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 20:03
      Piszesz, jakbyś utożsamiała dom z wsią i dużą odległością od centrum.
      Ja mam dom blisko centrum, widzę w nim same zalety od urodzenia dzieci, aż po moją emeryturę. Jest w sam raz, ma 140 metrów, dobrze zbudowany, oszczędny w ogrzewaniu. Ogród całe 6 arów,więc się nawet na starość nie zatyram. Wszędzie blisko: szkoły, Kościół, przychodnie, sklepy, zajęcia, szkoły językowe.
      • mamablue Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 20:38
        misoune napisał(a):

> Piszesz, jakbyś utożsamiała dom z wsią i dużą odległością od centrum.

W moim mieście domy w naszym zasięgu kredytowym są ok pół godz. autobusem od centrum miasta. Wieczorem słabo sobie wyobrażam (kiedyś) nastolatka w tym autobusie.
        • chocolate-cakes Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 20:45
          Czasem osiedla w dużym mieście to 25 - 30 minut autobusem od centrum.

Z mojej wsi do centrum miasta jedzie się wieczorem 20 minut ale samochodem. Autobusem 30 minut.

Mnóstwo ludzi po prostu dziedziczy dom w mieście. Akurat nie miałam takiego szczęścia smile
    • 89mumin Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 20:34
      Tylko mieszkanie w dobrej (dobrze skomunikowanej) lokalizacji w kamienicy z cegły. Nie jestem domatorem, miejsce zamieszkania służy mi głównie do spania, rozładunku / przeładunku, gromadzenia rzeczy i spotykania z ludźmi, kupowanie w tym celu domu mijałoby się z celem, no chyba, że miałabym bardzo dużo rzeczy wink Poza tym dom ma dla mnie jeszcze parę wad - bardziej czasochłonne / kosztowne utrzymanie (sprzątanie, ogrzewanie i pewnie milion innych), trudniej go szybko sprzedać / kupić i brak sąsiadów za ścianą (pewnie dziwadło ze mnie na tle klasycznej ematki, ale lubię mieć ludzi za ścianą, zwłaszcza jak zostaję sama w mieszkaniu).
    • leann32 Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 21:00
      Mamy dom w spokojnej czesci miasta centrum miasta - co powoduje, ze odpowiedzi sa 4x dom.

Ad 4 - Po co staruszkowi winda w bloku skoro w domu wchodzi i jest niemal od razu w kuchni na parterze? Poza tm sa zakupy z dowozem do domu.

Dom i tylko dom. Ogrod, swoboda i brak sasiadow za blisko. Nie cierpie sasiadow. Wscibstwa, wspolnego mienia, parkingow, odsniezania auta, szukania miejsca zeby stanac, a jak znajde to dylania z zakupami, windy, tupania po podlodze, tego ze ich slysze, ze mnie slysza i nie moge sobie zrobic imprezy.

Mam porownanie tu i tu i absolutnie i tylko dom.
      • grey_delphinum Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 21:56
        Tylko mieszkanie w dobrze skomunikowanej okolicy.
        Nigdy nie marzyłam o własnym domu, bo to dla mnie synonim uwiązania i obowiązków (zwłaszcza w ogrodzie, brrr), nawet jeśli ten dom znajdowałby się w mieście.
        Chwilowe tęsknoty za kawą na tarasie z powodzeniem realizuję, gdy wyjeżdżam na wieś do rodziców. Potem jednak z przyjemnością wracam do mojego mieszkania w dużym mieście wink
    • jem.gluten Re: Dom czy mieszkanie? 08.05.18, 22:08
      Dom w takim miejscu, że nastolatki same wrócą i kumple blisko. Obok mojego blokowiska jest mnóstwo takich domów. Ja bym wolała niezbyt duży dom, ale w tej okolicy, gdzie mieszkam. Tylko nie mam wolnego 1,5 miliona
    • joa66 Re: Dom czy mieszkanie? 09.05.18, 17:27
      Pomijając dzieci i ich potrzeby a koncentrując się tylko na sobie to...jednak mieszkanie. Nie jestem fanka prac ogrodniczych (chociaż uwielbiam efekty cudzej pracy) i wolę, żeby administarcja dbała o budynek (fakt, nigdy w życiu na fatalną administrację nie trafiłam).
    • sofiijka Re: Dom czy mieszkanie? 26.04.19, 08:57
      Jak dla mnie mieszkanie, właśnie przez to że nie trzeba każdego odwozić, można sie spokojnie przemieszczać komunikacją miejską, wymaga mniej czasu, nie trzeba się bawić w jakieś dbanie o ogródek. Ogólnie oszczędność czasu.
    • pani-nick Re: Dom czy mieszkanie? 26.04.19, 09:18
      Mieszkanie w apartamentowcu. Na ostatnim pietrze, w centrum miasta, z placem zabaw, basenem i siłownia. Z ochrona i podziemnym parkingiem. Z 4 sypialniami, salonem i wielka kuchnia. Z garderoba i trzema łazienkami.
      Takie mam marzenie smile
      • grey_delphinum Re: Dom czy mieszkanie? 23.06.21, 17:57
        Tylko mieszkanie. Picie kawy na tarasie uskuteczniam przebywając na wsi u rodziców, a potem z ulgą wracam do mojego mieszkania, bo posiadanie domu kojarzy mi się tylko z dodatkowymi obowiązkami i wydatkami. .
          • jagoda2 Re: Dom czy mieszkanie? 23.06.21, 21:08
            joana012 napisała:

> Wygodne mieszkanie z ładnym widokiem za oknem. Dom to praca po pracy czyli więc
            > ej sprzątania, oporządzania, remonty, ogród. Nie chce mi się

Mi też nie. Jestem wygodna i najwidoczniej leniwa. Poza tym, nie lubię napraw i kłopotów wszelakich - w domu człowiek jest ze wszystkim sam, a tak to inni ogarniają większość spraw (problemów).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka