Dodaj do ulubionych

jakie obiady robicie pod namiotem?

18.06.18, 14:38
To oczywiście skrót myślowy wink Gdy mieszkacie pod namiotem dłuższy czas. W zeszłym roku pojechałam po raz pierwszy z rodziną pod namiot na 2 tygodnie. Chodziliśmy codziennie zjeść na mieście, co nam wydrenowało kieszeń. W tym roku chciałabym taniej, np. do restauracji co 2-3 dzień. A jakie obiady przyrządzać w pozostałe dni?
Dodam, że:
- Nie chcę się zajmować surowym mięsem.
- Obiad musi być (bo synowie z tych co kwadrans po śniadaniu już pytają, o której będzie obiad).
- Mogę gotować makaron/ryż/kaszę, ale co do tego?
- Niech przygotowanie nie zajmuje więcej niż kwadrans.
Proszę, podzielcie się doświadczeniem i pomysłami na sycące obiady biwakowe.
Obserwuj wątek
    • meursalut Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 14:52
      Makaron z sosami? Ognisko/grill - no ale to szybko brzydnie. W takich sytuacjach obstawiam gotowce - pierogi np. A odnośnie do żywienia się w mieście - to niekoniecznie muszą być restauracje - chyba dwa lata temu byliśmy w Darłówku i najlepsze, a przy tym najtańsze obiady były serwowane w stołówce szkolnej, która była otwarta w wakacje ze względu na turystów. Dwa dania za ok. 9 zł, można było wybrać tylko zupę albo tylko drugie, porcje takie, że musieliśmy odleżeć godzinę potem...
      • tol8 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 14:58
        Jak tylko jest taka opcja, to rzeczywiście bardzo się opłaca w barach jeść. U nas niestety w tym roku nie ma takiej możliwości. Grilla też czasem robimy.
      • ada16 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:03
        W wielu miastach funkcjonują bary mleczne , gdzie niekoniecznie tylko mleko.
    • tol8 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 14:57
      W tym roku też rezygnujemy z jedzenia na mieście. Kupiliśmy meble kuchenne do namiotu, kuchenkę, lodówkę i zapasy jedzenia.
      Co będzie?
      Kiełbasa z warzywami (cebula, papryka, pomidor, fasolka) w sosie pomidorowym. Podaję z makaronem muszelki.
      Dwa razy spaghetti (mamy własny kran, więc mięso nie jest problemem)
      Jajka sadzone
      I inne dania ( wszystko na bazie kaszy, ryżu lub makaronu): wiozę sosy, mięso kupię na miejscu.
      Weków nie chce mi się robić, a te dania robię tyle, ile trwa gotowanie makaronu/ryżu/kaszy. W chwili przerwy od plażowania.
      Jedziemy w piątkę, więc kupne obiady wyniosłyby nas koło 200zł dziennie minimum, 3200 za pobyt. Wolę gotować smile Sosy i makarony kupowałam systematycznie, więc koszt jakby zerowy. Myślę, że mięso wyjdzie mnie max 150zł. Pozostałe 3000zł wydamy dzięki temu we wrześniu na drugich wczasach.
      • agnieszka_kak Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 18:07
        Tia, kupnie 200 zł dziennie za same obiady a z domu koszt "jakby zerowy"... W górach mnóstwo jest ofert typu "obiad za 20 zł" w sezonowych barach, dostaje się za to świeżo usmazony Schabowy, surowe, ziemniaki. Pewnie da się znaleźć i taniej... Dla mnie propozycje typu zupka chińska + konserwa to żart, wolałabym w domu stać, gotować i zawekowac (nie umiem, ale internet wszystko wie).
    • margotka28 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:08
      Za czasów młodości 😀 notorycznie robiliśmy makaron z mielonka, cebulą i koncentratem pomidorowym. Teraz nie jeżdżę pod namiot na dłużej niż weekend. I nie gotuję. Ale ktoś dał fajną radę - stołówki wczasowe
    • 18lipcowa3 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:12
      nie jezdzę po namiot a już gotowanie pod namiotem wydaje mi się mordęgą
      • mama-ola Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:15
        > gotowanie pod namiotem wydaje mi się mordęgą

Odgrzanie czegoś gotowego, np. garmażu, czy też zrobienie sosu do makaronu - nie będzie taką mordęgą. Tyle dam radę. Bylebym nie musiała stać przy garnkach przez godzinę, bo nie po to są wakacje...
        • 18lipcowa3 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:16
          nie jemy garmażu,fuj
      • majenkir Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:35
        18lipcowa3 napisała:
        > nie jezdzę po namiot a już gotowanie pod namiotem wydaje mi się mordęgą

Amen!
        • vasaria Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 21.06.18, 08:29
          18lipcowa3 napisała:

Amen!

Lubię to !!!
      • juuuu7 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:52
        To samo...dziekuje za takie "wakacje"
      • wapaha Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 17:57
        Ja jeżdzę i mordęgą DLA MNIE ( na wypadek jatki ) nie jest wink
      • kaka-llina Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 19.06.18, 11:12
        18lipcowa3 napisała:

>
        No proszę jak bardzo na temat sie wypowiedziałaś... Kogo to obchodzi, że ty nie jeździsz? Autorka jedzie i pyta sie innych co jeżdżą (jak mnie kurza takie wtrynianie sie nie na temat).
    • mama-ola Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:13
      Jadę do Drezna i Poczdamu - nie wiem, czy tam będą tanie stołówki...
      Zastanawiam się, czy w sklepach są stoiska garmażeryjne (pierwszy raz jadę do Niemiec). I co można na takich stoiskach kupić? Oni mają na przykład pierogi?
      • kura17 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:29
        > Zastanawiam się, czy w sklepach są stoiska garmażeryjne (pierwszy raz jadę do
        > Niemiec). I co można na takich stoiskach kupić? Oni mają na przykład pierogi?

pierogi typowo polskie to w polskich sklepach, ale w zwyklych supermarketach jest sporo dan gotowych - jakies wloskie tortellini (czasem bardzo smaczne), jakies ichniejsze kpytka i kluski, kielbasy w sosie curry (bleh, ale niemcy uwielbiaja).
        • kurt.wallander Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 21:30
          gotowe dania typu eintopf
      • kanna Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 22:37
        Drezno jest drogie uncertain
    • kanga_roo Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:19
      zamiast surowego mięsa, jeśli musi być mięso, używaj kiełbasy albo puszek typu mielonka czy gulasz (my bierzemy te z Lidla). w ten sposób łatwo zrobić:
      spaghetti bolognese
      ryż po chińsku
      zupę meksykańską
      można też wykorzystać tuńczyka smile wtedy masz makaron z tuńczykiem
      generalnie używaj puszek. pomidory na sos pomidorowy, fasola, kukurydza, groszek na zupę meksykańską, cieciorka na sałatkę lub zupę cieciorkową, można też fasolkę po bretońsku wyprodukować na bazie puszek (lub kupić gotową, puszkowaną).
      dobrze sprawdzają się też jajka (spaghetti carbonara), i dania gotowe, właśnie fasolki, gołąbki czy pulpety. rekord szybkości przygotowania należy do kaszy kuskus smile z pulpetami.
      jeśli jedzą warzywa, tania i smaczna (oraz łatwa w obróbce i szybka) jest smażona cukinia (z kaszą lub z makaronem, z dodatkiem podsmażanej kiełbaski).

jako rezerwę warto mieć zupki chińskie (moja rodzina uwielbia, ale jemy tylko na wakacjach), budynie typu słodka chwila, chleb i słoik dżemu/nutelli. plus owoce (jabłka, banany). słodycze raczej jako prowiant na wycieczki (kiedy dopada zmęczenie bo spada poziom cukru).

jeśli w pobliżu masz sklep, lub w dniu wyprawy do sklepu, możesz kupić mrożonkę - pierogi, pyzy z mięsem itp. szpinak, jeśli lubicie makaron ze szpinakiem, serek topiony, jeśli lubicie makaron z sosem serowym. i tak dalej...
      • kota_marcowa Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 18:12
        > zamiast surowego mięsa, jeśli musi być mięso, używaj kiełbasy albo puszek typu
        > mielonka
        czy gulasz (my bierzemy te z Lidla). w ten sposób łatwo zrobić:
        > spaghetti bolognese
        > ryż po chińsku
        > zupę meksykańską

Wyrzygałabym się, bleee.
        • frey.a86 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 18:30
          Fuuuuj, sos do makaronu na mielonce z puszki to koszmar mojego dzieciństwa.
          • peonka Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 19:22
            No popatrz, a dla mnie wspomnienie cudnych wakacji w Bulgarii... Makaron z mielonka, na melaminowych talerzach. Pyszne było i takie "wakacyjne". W domu tak nie jadam, zanim ktoś się oburzy.
        • kanga_roo Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 19.06.18, 07:58
          rozumiem, że rzygałabyś jak kot. czy raczej jak kota?
    • tairo Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:28
      To zależy, czym pod ten namiot jedziecie i jak daleko od sklepów będziecie, jak często do tych sklepów będzie wam się chciało wybierać.
      Jeżeli samochodem, to można zabrać lodówkę turystyczną, kuchenkę (najlepiej dwupalnikową) z butlą i grilla, wtedy masz dużo więcej opcji.
      Jeżeli nie chcesz się codziennie bawić w gotowanie od zera, mięsne gotowce w słoikach można albo kupić, albo przed wyjazdem przygotować w domu: kotlety schabowe, mielone, pieczeń w plastrach, kawałki gulaszowe, mielone na sos do makaronu, itp - to wszystko gotujesz wcześniej, upychasz do słoików, zalewasz bulionem albo roztopionym smalcem tak, żeby zakryć mięso, zakręcasz i pasteryzujesz (pół godziny w garnku z gotującą wodą, można też w piekarniku, warto powtórzyć na drugi dzień). Nie trzeba tego trzymać w lodówce, potem tylko otwierasz słoik, trochę smalcu zużywasz do odsmażenia, resztę wyrzucasz.
      Sosy do ryżu/makaronu/kaszy też można w słoikach albo zrobić, albo kupić gotowce.
      Można też zupy do słoików, ale zajmują więcej miejsca.
      • kanga_roo Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:33
        racja, ale szczerze mówiąc przy upałach ja i tak bym się bała tego wekowanego mięsa. może warto po prostu ograniczyć mięso na wakacjach? przez dwa tygodnie, jedząc zamiast niego jajka i strączki, nikt z głodu nie umrze. a przynajmniej się nie zatruje.
        • bramstenga Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:41
          Wekowanie, a dokładnie tyndalizowanie (czyli gotowanie przez co najmniej pół godziny przez trzy kolejne dni) jest bardzo bezpieczne - sprawdzone wielokrotnie. Aha, nie zalewam mięsa smalcem (blee), tylko po prostu robię gotowe, przyprawione danie w sosie w dużą ilością warzyw.
          • kanga_roo Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:48
            to ciekawe, co piszesz. a warzywa tez się tak da? bo ja już mięsa nie jem smile
            • tairo Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:57
              Warzywa też można, tylko bez cebuli i czegoś jeszcze, bo wytwarza gaz, więc może powodować rozszczelnienie.
            • bramstenga Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 16:01
              Jasne, robiłam też w ten sposób np. wegetariańską fasolkę po bretońsku. Czytałam, że np. cebula nie nadaje się do pasteryzacji, bo wytwarza jakieś gazy i może rozsadzić słoik, ale jeśli nie przewiduje się przechowywania słoików przez długie miesiące, tylko zjedzenie ich w ciągu paru tygodni, spoko można dać cebulę. (Ja daję). Aha, takie dania trzeba naprawdę dobrze doprawić, bo w procesie pasteryzacji robią się łagodniejsze. Zabieramy słoiki co roku na rejs (robimy je jakiś tydzień wcześniej) i jeszcze nigdy nic się nie zepsuło.
          • wilan.an Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 19.06.18, 08:01
            Potwierdzam, tez tak robię i jest to świetna opcja.
        • tairo Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 16:03
          Tak jak pisze bramstenga, tyndalizacja (dziękuję za słowo, zapomniałam!) zabezpiecza na długi czas - ja takie mięso jadałam na miesięcznych rejsach, nigdy nikomu nic się nie stało.

Zresztą idź do sklepu i popatrz na daty przydatności do spożycia słoików z gotowymi pulpetami, które sobie spokojnie stoją na półkach.
    • little_fish Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:30
      Co prawda jeżdżę przyczepą z kuchnią w pełni wyposażoną, ale gotowania staram się unikać. Czasem się zdarza, ale raczej szybkie rzeczy - makaron z najprostszymi sosami lub warzywami, kurczak z różna (zakupiony) i do tego jakaś Sałata. Proste zapiekanki, proste zupy np krem z brokułów czy pomidorów
    • bramstenga Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:31
      Namawiałabym do ugotowania obiadów w domu i zapasteryzowaniu ich - wytrzymują bez problemu (sprawdzone na rejsach). Ja zazwyczaj robię kurczaka (podudzia pokrojone w kawałki) z cebulą, papryką i pomidorami, chili con carne i klasyczny gulasz. Litrowy słoik wystarczy na jeden obiad dla przeciętnej rodziny, na miejscu gotujesz jakąś kaszę/ryż, w przypadku gulaszu dajesz jeszcze jakąś surowiznę i już.
    • issa-a Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:39
      kupujesz gotowe słoiki albo sama robisz weki. 2 tygodnie czyli zabierasz 14 duzych słoikow róznymi sosami (bolognese, chili, leczo tp), gulaszami, goląbkami czyli wszystko to, co jadacie i co da sie wsadzic do słoika. No 10, skoro od czasu do czasu bedzie chodzic do knajpy.
      I policz, czy naprawdę to aż tak drenuje wam kieszeń? w koncu w domu też wydasz na żarcie..
      My kiedys wykupilismy wczasy bez zarcia, w domku robilismy tylko sniadania, ew. kolacje a obiady na miescie. No, jakos specjalnie nie odczulismy tego drenażu. Z tym, ze my nie żywilismy sie w restauracjach a takich sezonowych barach, które wyrastaja w sezonie, jak grzyby po deszczu.
      A słoiki to z czasów, kiedy sama jeździłam pod namiot ze znajomymi, jako ptak wolny. Kto tam myslał o gotowaniu...wrzucało sie słoik do gara, gar na palnik. Do tego makaron, ryz i wyżerka byla.
      Moze i słoiki niezbyt zdrowe były/są ale przez 2 tygodnie to nikt nie umrze z ich powodu.
      • mama-ola Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:54
        > I policz, czy naprawdę to aż tak drenuje wam kieszeń?

A za ile zje 4-osobowa rodzina w Niemczech obiad? Przypuszczam, że 80-100 euro za obiad z piciem. 800 euro to jest 3200 zł za same obiady.
        • gaskama Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 16:00
          Bez przesady. 80-100 Euro za obiad? Bez alkoholu? No coś ty???
        • 18lipcowa3 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 16:05
          jakie 80-100 euro ?????
          • issa-a Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 19:44
            pewnie "w restauracji" to tak.
            Poza tym, to jest forum polskie i odnosimy sie do polskich warunków. Jesli mowisz o DE, to zaznacz.
            • issa-a Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 19:51
              poza tym to powinnas wiedzieć "za ile zje obiad rodzina" skoro rok temu to przerobiłas
              • mama-ola Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 20:00
                > poza tym to powinnas wiedzieć "za ile zje obiad rodzina" skoro rok temu to przerobiłas

Przecież napisłam: "pierwszy raz jadę do Niemiec".

Czytasz po łebkach, Issa-a wink
                • issa-a Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 19.06.18, 12:01
                  >To oczywiście skrót myślowy wink Gdy mieszkacie pod namiotem dłuższy czas. W zeszłym roku pojechałam po raz >pierwszy z rodziną pod namiot na 2 tygodnie. Chodziliśmy codziennie zjeść na mieście, co nam wydrenowało kieszeń. >W tym roku chciałabym taniej, np. do restauracji co 2-3 dzień. A jakie obiady przyrządzać w pozostałe dni?
                  >Dodam, że:
                  >- Nie chcę się zajmować surowym mięsem.
                  >- Obiad musi być (bo synowie z tych co kwadrans po śniadaniu już pytają, o której będzie obiad).
                  >- Mogę gotować makaron/ryż/kaszę, ale co do tego?
                  >- Niech przygotowanie nie zajmuje więcej niż kwadrans.
                  >Proszę, podzielcie się doświadczeniem i pomysłami na sycące obiady biwakowe.

gdzie napisałaś?
                  • mama-ola Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 19.06.18, 12:23
                    Issa-a - jeśli się odnosiłaś wyłącznie do postu startowego, to nie mogłaś zauważyć pytania o cenę obiadu w restauracji, bo go tam nie było.
            • mama-ola Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 19:57
              > Poza tym, to jest forum polskie i odnosimy sie do polskich warunków. Jesli mowisz o DE, to zaznacz.

Przecież napisałam: "A za ile zje 4-osobowa rodzina w Niemczech obiad?"
              • tt-tka Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 21:30
                mama-ola napisała:

> Przecież napisałam: "A za ile zje 4-osobowa rodzina w Niemczech obiad?"

W barze mozna juz za szesc euro. Fullwypas z przystawka i deserem - do dwunastu euro. O BARACH mowa, nie o restauracjach. Z tym ze to doswiadczenia z miast mniejszych niz wymienilas smile

Tresciwe zupy w puszkach dostaniesz w kazdym sklepie. Tamze pierozki wloskie, czesto polskie i rosyjskie, makarony, cos w rodzaju naszych kopytek, sosy gotowe albo do zrobienia w kilka minut. Nalesniki, pizza (ktora da sie usmazyc, niekonieczny piekarnik), gotowe dania mrozone miesne i bezmiesne.
                • milka_milka Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 19.06.18, 12:08
                  Dokładnie. Po co taszczyć z domu?
              • issa-a Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 19.06.18, 12:04
                >Przecież napisałam: "A za ile zje 4-osobowa rodzina w Niemczech obiad?"

jw. Moja odpowiedź była na post startowy (drzewko).
                • mama-ola Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 19.06.18, 12:26
                  >> Przecież napisałam: "A za ile zje 4-osobowa rodzina w Niemczech obiad?"

> jw. Moja odpowiedź była na post startowy (drzewko).

Issa-a, Ty nie dałaś żadnej odpowiedzi. Ty się przyczepiłaś raz, że nie napisałam o DE, a dwa, że nie wiem, po ile obiad, mimo że w zeszłym roku bywałam w restauracji. Żadne z Twoich przyczepień nie było do postu startowego, w którym - jak świetnie wiesz - pytałam, co upichcić na polu.
                  Czytasz niedokładnie, a potem jesteś zła, że Ci umykają kluczowe informacje. No umykają.
              • milka_milka Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 19.06.18, 12:07
                W restauracjach sieciowych często taniej.
        • milka_milka Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 21:43
          Do 50 euro spokojnie. Chyba, że lepsze restauracje, wtedy drożej.
    • gaskama Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:45
      Mój Boże … ludzie są jednak różni. I dobrze, żeby nie było niedomówień! Mnie namiot, to kojarzy się tylko ze studenckimi czasami, a nawet wtedy nie wyobrażałabym sobie brać słoików ze sobą (nie mieliśmy auta swoją drogą) albo gotować coś samemu. Już bym wolała chyba nie jechać sad
      A i pod namiotem byłam raz w liceum i raz na studiach. I wyrobiłam pełną normę jak na to życie.
      • milva24 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:47
        Ja całe życie zarzekałam się, że nigdy pod namiot a w tym roku sama męża namówiłam i jedziemy. Już mieliśmy próbne nocowanie i dzieciaki zachwycone.
        • gaskama Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:52
          U mnie mąż z synem też jeżdżą (męskie wyjazdy ze znajomymi i przyjaciółmi), ale też twierdzą, że dwa, trzy dni zupełnie im wystarczają. Dla naszej wielkomiejskiej rodziny namioty to za duży "hardcore".
      • kanga_roo Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:53
        wiesz, ja w tym roku planuję nie pod namiot....ale:
        1. bez prądu
        2. bez kranu z wodą
        3. bez klasycznej łazienki
        4. bez dostępu do sklepów, knajp, dróg
        5. bez cywilizacji (no,może zasięg będzie)

totalny surviwal. jak się uda, będzie bosko. a jak nie to zwykły camping, cywilizowany big_grin
        • gaskama Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 15:59
          smile Moja koleżanka od roku wędruje po świecie. Właśnie po Afryce, ale były już inne kontynenty. Planowała to przez trzy lata. Jak widzę zdjęcia z najdzikszych zakątków świata, piękne, to zazdroszczę. Ale to nie dla mnie. Chyba.
        • juuuu7 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 16:01
          Dla mnie to brzmi jak kolonia karna a nie urlop🤣🤣🤣
        • meursalut Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 16:56
          Mój syn był na takich wakacjach z kolegą i jego tatą, woda z pompy, brak prądu, wifi - gotowali na ognisku - bardzo mu się podobało... Choć chłopcy mieli syndrom odstawienia netowego przez pierwszy dzień, potem już im wyobraźnia ruszyła...
        • triss_merigold6 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 17:14
          Zabilabym się własną pięścią.uncertain Jestem w stanie znieść survival na rajdzie konnym, a i to pod warunkiem, że nie muszę sama gotować.
      • wapaha Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 18:00
        No różni bardzo smile Ja przebieram nogami i już nie mogę doczekać. W sobotę kupiliśmy nowy namiot wink bo stary nam w czasie pewnej bieszczadzkiej buryz nie wytrzymał wink
      • gulcia77 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 19.06.18, 11:45
        No widzisz. A dla.mnie koszmarem jest kurort i hotel i AI. To jest coś z kategorii "po moim trupie". Nie odpoczywam, nie ładuję baterii, tylko jestem poirytowana i mam poczucie marnowania czasu. Za to odpoczywam pracowicie obierając ziemniaki z nogami zamoczonymi w wodzie, a dookoła mnie cisza i pustka.
        • gaskama Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 19.06.18, 12:10
          Jezu, kurort + Al, to chyba rzeczywiście gorsze od namiotu …. ale nie od namiotu i samodzielnego gotowania smile
          • 18lipcowa3 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 21.06.18, 08:25
            wink
    • mebloscianka_dziadka_franka Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 17:01
      Hm, jest opcja szybkich i sycących obiadów w 5 min, ale wtedy trzeba się napracować w domu. Porobić weki z np. z sosami do spaghetti, gołąbki, nie wiem, jakieś chili con carne, i inne tego typy dania jednogarnkowe. Potem tylko odgrzewasz, dodajesz ryż/makaron/kaszę/ziemaniaki.
    • volta2 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 17:26
      przyznaję że gotowanie pod namiotem mnie zawsze przerastało
      odwrotnie niż męża, więc to on u nas ogarnia sprawy aprowizacji w czasie biwaków

na dłuższy łikend to zupki zalewajki typu chińskie - tu wystarczy wrzątek (mąż dorzuca kawałki konserwy dla wzogacenia smaku i pożywności)
      pierś z kurczaka pokrojona na kamieniu i upieczona w ognisku (szybko się piecze i łatwo przyrządzić)
      dziś mając doświadczenia kaukaskie za sobą powiem, że zamiast kurczaka świetna jest jagnięcina i w tym kierunku bym szła.
      makarony owszem, ale już coś do makaronu to musiałoby być ze słoiczka - albo domowy wek(nei potrafię robić więc odpada) albo kupny sos (nikt raczej nie lubi, więc też odpada)

do tego flaczki czy fasolka po bretońsku - bardzo lubimy i właśnie namiotowe okazje sprawiają że jemy bez wyrzutów sumienia (na co dzień bardzo rzadko)

gotowanie na biwaku - czyli ognisko i kociołek/menażka albo gotowania na kartuszu jak rozpalenie solidnego ogniska nie jest możliwe.
      nigdy nie gotowałam na butli jak prawdziwi campingowcy. nawet nie podglądałam jak to robią bo mi się słabo robiło.

z tego powodu na dłuższe wyjazdy bierzemy jednak apartament z kuchnią, bo wtedy nie drenują nam restauracje kieszeni ani tym bardziej żołądka i kubków smakowych.
      • bominka Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 17:42
        Ja co prawda gotuje w przyczepie kempingowej dla naszej 5..
        Mam w pełni wyposażoną kuchnię,poniżej moje menu:
        Pomidorowa z ryżem,
        Barszcz biały z kiełbasą i jajami,
        Rosół (na miesie)
        Makaron biały ser i usmażoną kiełbasą w kostkach rewelacja
        Naleśniki
        Grill
        Świeże lokalne ryby
        I wypad na porządny obiad.
        Na deser kawa latte z automatu na trawie i lezaczku.

Świat i ludzie.😉
    • kaka-llina Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 17:54
      Biorę słoiki (jakieś gołąbku czy inna fasolka), makarony, kasze itd... Mamy dwupalnikową kuchenkę i normalnego dużego grilla ogrodowego.. Zawsze cos sie na tym zrobi, jeździmy z reguły na tydzień i ze 2-3 razy w tym czasie zjemy gdzieś "na mieście".
    • wapaha Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 17:55
      makaron + warzywa ( szpinak, brokuł, pomidory, cukinia, pieczarki itd)
      makaron + tuńczyk + warzywa
      makarony z owocami - jagody, truskawki
      ryż z owocami- z bananami, jagodami, truskawkami, gruszkami

jajecznica z surownizną ( pomidory, bazylia, sałaty )
      omlety z warzywami /owocami

Kasza ( bulgur/gryczana/jaglana) + jajko sadzone + surówka ( do wyboru do koloru )

• misoune Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 18:11
      Zastanawia mnie jedno.... te 15 minut na szykowanie obiadu dla całej rodziny, w dodatku dość zarłocznej, skoro tuż po śniadaniu chce obiadu...
    • solejrolia Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 18:32
      Już jakiś czas nie jeżdżę pod namiot,
      ale jak jeździliśmy to jadalismy tylko szybkie zarcia a niekoniecznie zdrowe. Na dwa pierwsze obiady zawsze było coś z domu do podgrzania np kotlety schabowe wink A potem to lecielismy z prostymi i szybkimi jak
      jajecznica z kiełbasą. To np utarłam ziemniakówi smażyłam placki ziemniaczane. Młode ziemniaki plus maślanka do popicia. Ryż z sosem słodko-kwaśnym ze słoika ( Łowicz?) , pulpety ( też gotowiec słoikowy) , dowolny makaron plus sos boloński ( sos knora z papierka). No i kiełbasa, smażona na patelce, albo z wody. Jak nie kiełbasa, to parówki.

Teraz pewnie inaczej by to wyglądało i mniej byloby syfnego żarcia ( typu knor z papierka).
      Za to obkupilabym się w kasze kuskus, bulgur, makaron i ryż, z warzyw paprykę, pomidory, cukinię, cebulę ( i na bazie tych 4 warzyw jestem w stanie kilkanaście różnych szybkich obiadów zrobić.) A do tego np kiełbasa podsuszana, jakis ser, jajka. Pewnie wzielabym tez maly grill.
      Na pewno nie bralabym żadnych weków ani mięs.
    • mama-ola Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 19:10
      No i mnie natchnęłyście wink Dzięki! Zrobię trochę weków typu sos boloński, pulpety albo bakłażan po chińsku. Będzie dobrze.

A co do cen obiadu w restauracji. Oszacowałam, że 80-100 euro na 4 osoby i krzyk: tyle to nie, no co ty! A ile - żadna nie powiedziała wink Jeśli nie tyle, to ile zapłacimy? Za powiedzmy 4 x frytki, surówka, mięso, coca-cola?
      • chocolate-cakes Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 19:31
        Moim zdaniem za 4 osoby minimum 70 euro. Byłam w Niemczech jakiś rok temu i dwa lata temu, jedliśmy w zwykłych niedrogich miejscach, bary i restauracje. Takie danie dla jednej osoby to 15 euro plus 2-3 euro napój.
        Były też dania za 10-12 euro, na przykład makaron z sosem pomidorowym oraz droższe, za 20 euro. Były to miejsca w dużym mieście, ale zwykle, raczej tańsze niż droższe.
        • mama-ola Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 19:48
          No tak właśnie szacowałam. 80 euro dziennie albo i więcej. Bo zdarza się, że chcemy więcej niż jedną colę do obiadu, jak jest ciepło. No i dzieci próbują: a zamówimy deser? Przeważnie mówię, że nie, że zjemy gdzieś lody, no ale czasem pewnie mnie namówią, bo zwykle mają ochotę na coś fikuśnie podanego z karty. A wtedy 100 euro jak nic. Po dwóch tygodniach to się robi spora suma. Przerabiałam to w zeszłym roku (nie w Niemczech). Dlatego teraz jest opcja: restauracja nie codziennie.
      • milka_milka Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 19.06.18, 11:49
        Zależy od restauracji.

Poza tym w sklepach jest masę gotowców, półproduktów, w Niemczech jest większy wybór. Nie są może szczególne zdrowe (nie wszystkie), ale bez problemu zrobisz z nich obiad.
    • gulcia77 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 19:18
      Szybkie smile A dlaczego nie chcesz się zajmować surowym mięsem? Pyszne na biwaku są na przykład cevapcici z ajvarem. Kilka minut roboty, a niebo w gębie.
      • mama-ola Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 19:42
        > A dlaczego nie chcesz się zajmować surowym mięsem?
        Bo to oznacza, że będę musiała zaplanować, co chcę ugotować. Potem pojechać to zdobyć w sklepie. Wrócić z zakupów. Zająć się tym, np. posypać przyprawami i odstawić. Potem gotować. Nie chcę tak spędzać czasu, tak spędzam weekendy w domu. Na biwaku chcę rano gdzieś pojechać, coś zobaczyć, zwiedzić. Wrócić na pole, po prostu zjeść coś zrobionego szybko i bez wysiłku, wysłać synów na basen i mieć relaks np. z książką...

> Pyszne na biwaku są na przykład cevapcici z ajvarem.
        Nie mam pojęcia, co to jest. Ale skoro pyszne, to nadrobię zaległości wink
        • miruka Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 19:58
          Dla mnie jedzenie w lokalnych knajpach to jedna z największych atrakcji wakacji, byłoby mi szkoda gotować, ale to prawda, że drenuje kieszeń, bo tak naprawdę w wielu miejscach, żeby się naprawdę nacieszyć i poznać lokalną kuchnię przydałoby się i obiad i kolację zjadać w lokalach, taką miałam potrzebę na moich wakacjach, ale lubiłam też wczasy ze stołówką, jedzeniem o równych porach tam gdzie restauracji i tak nie ma za wiele, gotowanie to raz, mnie jeszcze bardziej przeraża zmywanie
        • memphis90 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 20:10
          >Nie mam pojęcia, co to jest.
          Mielone na patyku wink
          • gulcia77 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 21:15
            O! Definicja idealna big_grin
        • gulcia77 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 22:39
          Jak będziesz w Niemczech, to gotowe cevapcici, w różnych smakach można dostać w bałkańskich albo tureckich sklepikach mięsnych. Co prawda mogą mieć inną nazwę, ale takie mielone na patyku z pietruszką albo z papryką, albo jeszcze z innymi przyprawami, to właśnie cevapcici smile Ja jeszcze lubię schinken mett jako bazę do przeróżnych sosów do makaronu i kaszy. Do tego bakłażany, papryka, cebula - wszystko upieczone na grillu i rozgniecione na pastę i masz ajvar własnej roboty. Możesz spokojnie do tego zagonić męża i dzieci.
        • milka_milka Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 19.06.18, 11:50
          No to wracając kup gotowe dania do odgrzania.
    • stara-a-naiwna Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 20:02
      jajko sadzone + ziemniaki + mizeria + kefir
      (do jajka można wkroić kiełbasę)

fasolka po bretońsku

kiełbasa z grila

ps. wszystko z białkiem roslinnym (fasola, groszkiem, cieciorką, soją itp)

ps. ja to z tych dla której wypad do sklepu i zrobienie sosu z kurczaka do kaszy czy ryzu

• default Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 20:17
      Podziwiam Was.... dla mnie juz samo nocowanie w namiocie to hardcore, a jeszcze gotowac w takich warunkach ???
      Zreszta gotowanie na urlopie (nie tylko obiady przeciez, jeszcze sniadania i kolacje) odbiera caly urok wypoczynku. W tym roku kolejny raz odmowilam wyjazdu w Dolomity, gdzie mamy dom do dyspozycji - wlasnie z powodu, ze musialbym robic sniadania i byc moze kolacje. Bo obiadow na pewno i tak bym nie robila, nie ma mowy. Nie od tego jest urlop.
      Dlatego podziwiam Wasze samozaparcie ,pracowitosc i zapal.
      • joanna05 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 22:24
        No co Ty? Jeśli zrobisz weki (3 wieczory, ja wybieram bardzo proste dania typu różne mięcha w sosie własnym, głównie pieczone), to ich odgrzanie + ugotowanie jakiegoś wypełniacza typu makaron/ ryż/ ziemniaki/ kasza to serio kwadrans. Dania się grzeją, a najwięcej czasu zajmuje jakaś surówka do posiekania. Gotowanie pod chmurką jest cudowne, o ile nie leje smile. Ma swój urok. Żadne poświęcenie. Jasne, fajnie czasem pojechać na bogato, i same knajpki. Ale prawie co roku jestem na żaglach i tam stosujemy wariant mieszany: czyli weki z 10 obiadów, a do tego dodatkowo z 5-6 obiadów czy kolacji w knajpkach i jest idealnie.
      • black-cat Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 22:43
        Ja też czytam i oczom nie wierzę. Zabiły mnie placki ziemniaczane z własnoręcznie tartych ziemniaków. Surowe mięso i namiot z kolei kojarzą mi się z zagrożeniem epidemiologicznym. Zmęczyłam się od samego czytania. Podziwiam wytrwałość pań domu i zastanawiam się, gdzie w tym wszystkim są panowie.
        • joanna05 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 23:18
          A kto napisał, że panowie nie gotują? Ja weki robię razem z mężem (no dobra, dania do słoików szykuję głównie ja, ale razem pasteryzujemy). Potem on zajmuje się butlą gazową, czy tam ogniskiem: rozpala czy tam podłącza, z poświęceniem miącha pod parasolem, jeśli pada, nosi drewno, gasi - robimy to w sumie całą rodziną. No ziemniaków nie trzemy, już prędzej zrobię puree z proszku jako dodatek do domowych weków (wiem, że niezdrowe, ale za to szybkie). Generalnie nie ma problemu i nikt nie czuje, że się poświęca.
          • black-cat Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 23:28
            Ok, bo nawiedziła mnie wizja umęczonej żony i matki gotującej z poświęceniem dla wypoczywającej reszty rodziny, która w przerwach od odpoczynku krzyczy "kiedy obiad".
            • little_fish Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 23:45
              Placki ziemniaczane powaliły mnie na kolana.... Szybki obiad na kempingu 😂
              • wapaha Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 19.06.18, 10:24
                Zdarzało mi się robić. I naleśniki też wink
                Oczywiście to nie opcja szybkiego obiadu.
                I mamy płytę elektryczną wink
                • little_fish Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 19.06.18, 11:59
                  Że do zrobienia to wiadomo, ale szybki obiad to miał być.
                  Na wielu kempingach jest dostępna jakąś forma kuchni, więc nie trzeba gitowac6w kucki pod namiotem, na jednopalnikowej butli 😊
    • fantomowy_bol_mozgu Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 20:19
      Co prawda nie pod namiotem, ale gotowałam ostatnio we Włoszech, bo ceny restauracji zwalały z nóg, a dodatkowo 2 latek nam marudził i nie chciał jeść zamówionych dań z byle powodu.
      Z zaimprowizowanych obiadów zrobiłam makaron z pesto i białą fasolą z puszki, makaron z cukinią, bakłażanem i suszonymi pomidorami, jakieś gotowe tortellini. I jeszcze makaron z kiełbaską (taką w stylu chorizo), białą fasolą i sosem pomidorowym.
      Wszystko gotowe w 15 minut, niemalże bez krojenia i babrania się.
    • klamkas Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 21:09
      Ja wprawdzie nie jeżdżę, ale jak mąż z córą wybywają na łódki, to przede wszystkim zabierają puszki, z których szybko można wyczarować normalne jedzenie: pomidory, strączki typu fasola/ciecierzyca, kukurydza, groszek (i mieszanki) i tuńczyk (dużo tuńczyka wink) i szybkie do przygotowania kasze (kuskus, bulgur, jaglana) + makaron. Z "gotowców" daję im tylko zawekowany podkład pod leczo/sos do makaronu typu cukinia, pomidory, papryka, bakłażan - oni sobie do tego podsmażają kiełbasę z cebulą i jedzą z pieczywem, albo zalewają tym makaron i obiad jest. Takiej fasolki po bretońsku moim zdaniem nie ma sensu wekować, bez jaj - puszka pomidorów, puszka fasolki, podsmażona kiełbasa z cebulą i w 15 min mamy jej wakacyjną wersję wink.

Oprócz tego na takich wyjazdach jadają naleśniki (z serem (na słodko i słono), z dżemem, owocami), w zeszłym sezonie młoda np. zrobiła furorę farszem z tuńczyka/pora i małosolnych ;p - odtworzyłyśmy to w domu, było naprawdę niezłe), omlety z warzywami (z puszki, albo aktualnie kupionymi).

Oprócz tego grillują. I nie trzymają się harmonogramu - jak pogoda nie sprzyja jedzeniu obiadu, to o właściwej porze wsuwają kanapki, a obiad jest na kolację. Kiedyś na pytanie co jedli, odpowiedzieli, że leczo prosto ze słoika, bo gaz im się skończył (zagryźli chlebem i salami kupionym w małym opakowaniu).

Kulinarnie taki wyjazd bym zniosła, ale tylko kulinarnie - dlatego z radością pomagam się im spakować i macham na pożegnanie wink. Oni na co dzień z jedzeniem wydziwiają straszliwie, za to na jachcie - wszystko jest ok (no, trzymamy standardy, unikamy gotowców i zupek chińskich, ale to dlatego, że mąż ma swoje ograniczenia, a córka ma alergię na wiele produktów). Przez to podnieśliśmy jakoś żywienia w żeglującej ekipie wink.
    • anagat1 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 21:19
      Na dwupalnikowej maszynce gazowe- jeden garnek makaron/ drugi- sos pomidorowy- maslo, przyprawy woda, koncentrat pomidorowy. Mozna dodac serka topionego, albo posypac mozzarella lub parmezanem (ale to juz trudniej przechowac). Sos pieczarkowy- kroisz drobno pieczarki/ dodajesz rzyprawy wode i smietanke. Dusisz. Nalesniki. Dla bardzo leniwych- kup zupy w kartonie - mysmy nawet bez podgrzewania jedli do goracego makaronu.Sporo tego mozna wykombinowac.
      • agnieszka_kak Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 21:48
        Myślałam, że voltowa zupka chińska z konserwa to szczyt, ale zimna zupa z kartonu? Trudno mi wyobrazić sobie coś bardziej obrzydliwego uncertain wy serio to jecie?
        • volta2 Re: jakie obiady robicie pod namiotem? 18.06.18, 22:22
          protestuję!
          to zupka mojego męża.

ja jadam tak jak stworzyła fabryka i wrzątek. nie jest to dobre, ale jak do najbliższego sklepu masz 7 godzin jazdy i w tym sklepie niewiele więcej to zupka jest fantastyczną opcją.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka