Dodaj do ulubionych

Krótsza noga - co robić?

25.07.18, 19:15
Doradzcie drogie emamy! Hejterki w tym wątku będę traktowała bezpardonowo - ostrzegam zanim pobiegniecie na skargę do moderacji wink

Ad rem: mój zdolny prawie 16-letni dziubdzius ma różnicę w długości nog, o czym już kiedyś pisałam. Niestety ostatnie badanie wykazało, że wraz ze skokiem wzrostowym owa różnica powiększyła się i obecnie to już ok.3 cm. Trochę się podlamalam bo wkładki o takiej grubości do normalnego buta już nie włoży jak dotąd robił. A brak wyrównania tej dysproporcji fatalnie wypływa na kręgosłup, ktory juz dziubdziusia boli.

Co robić? Muszę chyba znaleźć miejsce, gdzie szewc dorobi do jednego buta grubszą podeszwe? On ma prawidłowe stopy i nie musi nosić ortopedycznych butow (te sa zwykle koszmarne zreszta) tylko ma krótszą nogę po prostu więc podeszwa musiałaby byc grubsza.

Nasz ortopeda rozważa wszczepienie mu plytki w nogę, która rośnie szybciej i zastopowanie jej na rok aby krótsza ją dogonila. To ponoć ostatni moment na taki zabieg. Czekam na decyzję czy mu to zrobią. Może dziecko którejś z was miało taki zabieg?

Wszelkie rady i rozwiązania problemu i polecane miejsca w stolicy, gdzie zrobię takie "nierówne buty" mile widziane. Dziękuję z góry.
Obserwuj wątek
   • bergamotka77 Re: Krótsza noga - co robić? 25.07.18, 19:31
    Wydłużanie w Posce jest na NFZ dopiero od różnicy 4 cm za darmo wink Ale to grubsza i ryzykowna operacja to wydłużanie-łączy się z unieruchomieniem na jakis czas a on zaczyna swoje elitarne wymagajace liceum we wrześniu...U niego mogłoby zadziałać przyhamowanie wzrostu jednej kończyny dopóki rosną czyli jeszcze ok 2 lat. On byl zawsze wysportowany - 5 lat gral w pilke nożna z sukcesami, byl kapitanem (wtedy wyszły problemy) swietnie plywa (i to moze nadal robić) ake większość sportów, zwlaszcza z bieganiem odpada i karate również. Zostaje basen i rower. Nie wiem czy nie wymaga zwolnienia lekarskiego na wf choć bardzo nie chce- z wf miał zawsze 6 choc nie może biegać ale wszystkie sporty świetnie ogarnia. I nikt nie wie dlaczego ma nierówne nogi sad
    • sfornarina Re: Krótsza noga - co robić? 25.07.18, 19:52
     Konsultuj dalej, ale jeśli lekarze będą zgodni, że operacja ma sens, to operuj koniecznie prywatnie. Nieważne jakim kosztem.

     Jeśli to ostatni dzwonek na operację, to absolutnie nie zwlekaj. Krótsza noga to problemy z butami do końca życia - jakieś 70 lat butów robionych na zamówienie.
     To problemy z kręgosłupem, na całe życie.
     To problemy ze sportem - sama skolioza jest sporym przeciwskazaniem do sportu - na przykład trenerom nie wolno trenować z marszu osoby ze skoliozą; trzeba mieć specjalne szkolenia oraz zezwolenie od lekarza + fizjoterapeuty klienta.

     W perspektywie 70 lat życia elitarne liceum nie ma najmniejszego znaczenia. Dalej - nie widzę, w jaki sposób operacja miałaby przeszkodzić w uczęszczaniu do szkoły. No przecież na pół roku go do łóżka nie wsadzą?
      • sfornarina Re: Krótsza noga - co robić? 25.07.18, 20:27
       > Ta płytka to nie ale wydłużanie nogi czyli inna opcja to już poważna operacja i oznacza kilka tygodni w szpitalu oraz noszenie aparatu specjalnego ze 2 miesiące, czytaj leżenie.

       No proszę Cię, jak się mają dwa miesiące unieruchomienia do całego życia w niesprawności? Nawet jakby młody miał stracić cały rok szkoły, to jest tego warte!
       (tylko pod warunkiem, że lekarze uważają to za najlepszą opcję, bo w diagnozę i leczenie nie chcę wnikać)

       Ja też brzuch operuję prywatnie po konsultacji z czterema lekarzami. Ubezpieczenie pokrywa mi jedynie operację przepukliny, ale za naprawę mięśnia sporo płacę prywatnie + jestem unieruchomiona na 3-5 miesięcy, gdzie potrzebuję całodobowej pomocy przy dzieciach i nie mogę pracować.
       Ale wiem, że pięć miesięcy to nic w porównaniu do perspektywy spędzenia kolejnych 40 lat życia zmagając się z kolejnymi przepuklinami, niemożnością uprawiania sportu, który kocham, przewlekłym bólem kręgosłupa i nietrzymaniem moczu, bo niestety tak się spore rozejście mięśnia brzucha kończy.
      • sfornarina Re: Krótsza noga - co robić? 25.07.18, 20:32
       Co do wydłużenia nogi, moja koleżanka miała ją robioną ponad 20 lat temu. Długo nosiła takie specjalne ustrojstwo chyba ze śrubami na nodze, ale operacja zakończyła się sukcesem. Nie pamietam, ile jej wydłużono, ale coś mi świta, że jakieś 2 cm może? Ale mogę się mylić, bo to lata świetlne temu było.

       Szkoły przez to nie zawaliła, wręcz przeciwnie - była zawsze wzorową uczennicą.
        • bergamotka77 Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 18:23
         wapaha napisała:

         > Aparat Ilizarowa to się nazywa
         > Operacja już poważniejsza
         > I koleżanka musiała mieć większe problemy niż 2 cm

         Dokładnie tak. I obarczona większym ryzykiem wolałabym uniknąć takiej operacji. Mam skierowanie na ortopedie szpitala w Otwocku na cito. W poniedziałek powalcze z terminem. Pediatra jego powiedziała, że w jego interesie jest żeby przestał tak szybko rosnąć choć on oczywiście chciałby być wysoki. Wzrostu mu jednak nie będą hamować z tego powodu.
      • bergamotka77 Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 23:20
       Być moze w tej jego szkole też jest wsparcie ale to zrozumiałe chyba, że nie chce zaczynać nowej szkoły i środowiska i czasu, gdy się wszyscy poznaja i integruja od paromiesiecznej nieobecności. Wolałabym, gdyby to było konieczne, zrobić mu to w wakacje czy inne wolne dni.
   • bergamotka77 Re: Krótsza noga - co robić? 25.07.18, 19:35
    Trochę skrzywiony ale wyłącznie z powodu różnicy długości nóg. Byl przeswietlany na wszelkie sposoby wszystko ma prawidlowe tylko prawą nogę krotsza co rzutuje na kregoslup sad Boję się, że skrzywienie się pogorszyło od kiedy dużo i szybko urósł sad Mamy ortopede za tydzień, pewnie da skierowanie na rtg kręgosłupa.
    • alpepe Re: Krótsza noga - co robić? 25.07.18, 19:38
     I zawsze tak było? Wiesz, tylu terapeutów i ortopedów przerobiłam, że śmiem twierdzić, że takie wyrównywanie wkładką lub butem to tylko maskowanie pryszcza. Mam dobrego ortopedę w Berlinie, niejaki dr. Wilke, pracuje i w szpitalu i ma prywatną praktykę, ale nie wiem, jak u Was z niemieckim i nie mam pojęcia, jak wygląda refundacja choćby konsultacji. Może masz najlepszego ortopedę w Polsce i może było konsylium nad twoim synem, ale jeśli nie, to jeszcze szukaj dalej.
     • bergamotka77 Re: Krótsza noga - co robić? 25.07.18, 19:46
      Był u dobrych ortopedow ale o tym że mozna zahamowac wzrost jednej kości dowiedziałam się dopiero teraz. Wiesz jeśli trzeba to na konsultacje i do Berlina bym pojechała na swój koszt. Niemieckiego nie znamy ale na pewno ktoś mówi po angielsku a znamy dobrze ten jezyk. Ale operacja to już na pewno jest na własny koszt, chyba ze NFZ odmówi smile Liczy się czas bo on już ma prawie 16 lat. Ortopedzi mieli zwołać konsylium, ale na razie cisza a mieli zadzwonić. Na wizycie za kilka dni się pewnie dowiem.
      • minniemouse Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 23:05
       bergamotka77 napisała:
       > No badali mu ze 3 lata temu wszystko- biodra, miednice, kregoslup, nawet stopy
       > i wszystko prawidłowe - tylko kregoslup rekompensuje sobie nierownosc i się wyk
       > rzywia dopasowujac do warunkow jakie ma.


       rob co mozesz, ma dopiero 16 lat w tym wieku organizm jeszcze dobrze sie goi a przednim cale zycie z postepujacym skrzywieniem i byc moze, coraz krotsza noga.
       tylko ja bym optowala za aparatem tytanowym wydluzajacym noge. moze pozyczka na sfinansowanie czegos takiego?

       Minnie
     • issa-a Re: Krótsza noga - co robić? 26.07.18, 12:12
      >śmiem twierdzić, że takie wyrównywanie wkładką lub butem to tylko maskowanie pryszcza

      to nieprawda, wystarczy tylko sobie wyobrazic, jak chodzisz, kiedy jedna noga jest krótsza. jaki to ma wpływ na na krązki międzykręgowe, ktore są uciskane mocniej z jednej tylko strony, przez wiele lat. Jesli włożysz wkladke to ten problem znika.
      Może ty masz inny problem ortopedyczny?
      a akurat "niemiecki ortopeda Wilke" naprawdę nie jest dla mnie żadnym autorytetem. W Polsce mamy doskonałych, swiatowej sławy specjalistów. Jeden z nich uratowal rękę mojemu męzowi, po wypadku motocyklowym
      • alpepe Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 17:22
       No to ciekawe, mamy właśnie graficzkę z bezwładną ręką, która, o ile czegoś nie popieprzyłam, ściubie właśnie na operację w Niemczech lub we Włoszech. Kubicę znasz? On miał koszmarny wypadek, jeszcze przed wejściem do Formuły 1, chyba po kartingu, ale nie pamiętam dokładnie. Stary dziany, więc zoperowano Kubicę we Włoszech, bo chirurgia ręki, o dziwo, w Polsce leży i kwiczy. Dwa przypadki, które znam osobiście.
      • black_halo Re: Krótsza noga - co robić? 26.07.18, 10:46
       Fizjoterapeuta i ortopeda to nie to samo. Idź do kręgarza. Ja miałam lekka skoliozę bo ileś tam lat temu skręciłam kostkę. Dość długo miałam problemy i prawdopodobnie stąd wzięło się skrzywienie bo człowiek naturalnie oszczędza boląca nogę. Później zaczęły się problemy z kolanem o ortopeda namawiał na operację. Do kręgarza trafiłam z innego powodu i przypadkiem rozwiązał problem nastawiając kręgosłup.
       • jola_ep Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 11:04
        Świetny fizjoterapeuta powinien mieć też przeszkolenie z terapii manualnej. Czyli posiada kwalifikacje "kręgarza". Jeśli chodzi o "nastawianie kręgosłupa" i podobne zabiegi to sztuką nie jest tego nauczyć, tylko rozpoznać kiedy tego nie robić. Do kręgarza bałabym się iść, za to warto poszukać fizjoterapeuty ze znajomością terapii manualnej.
        Fizjoterapeutka moich dzieci potrafiła rozpoznać przyczynę nierówności nóg mojej starszej - czyli rotację miednicy (pierwotne było skrzywienie, nierówność nóg pozorna). Terapia manualna + ćwiczenia bardzo młodej pomogły.
        Jeśli "świetny fizjoterapeuta" jest świetny ze względu na swoje kwalifikacje, to też powinien to rozpoznać. A co więcej, wiedzieć, co robić.
        Faktem jest, że ortopeda to nie to samo co fizjoteraputa.
  • cosmetic.wipes Re: Krótsza noga - co robić? 25.07.18, 19:51
   bergamotka77 napisała:

   > Nasz ortopeda rozważa wszczepienie mu plytki w nogę, która rośnie szybciej i za
   > stopowanie jej na rok aby krótsza ją dogonila. To ponoć ostatni moment na taki
   > zabieg.

   Czy "zastopowanie" zdrowej nogi jej nie zdeformuje?
   • bi_scotti Re: Krótsza noga - co robić? 25.07.18, 20:44
    W mojej okolicji wszelkie inwazyjne corrections robi sie wylacznie w ostatecznosci. Najstarsza miala crazy skok wzrostowy tuz po pierwszej miesiaczce w wieku okolo 15.5. Wtedy tez ni z tego ni z owego jedna noga zrobila sie dluzsza o troche ponad inch. Family doctor zasugerowal rozmowe z chiropractor, ktory zaordynowal serie cwiczen; po kilku miesiacach zarowno dalszego wzrostu jak i uczciwego cwiczenia roznica dlugosci stala sie tak miniscule, ze nie ma o czym mowic. Oczywiscie, jest to kompletnie jednostkowy przyklad, ktory moze sie w ogole nie odnosic do Twojego syna. Niemniej, ja bym pewnie szukala innych rozwiazan przed decyzja o operacji, szczegolnie, ze 16latek wciaz (!!!) rosnie i zmiany tak dlugosci konczyn jak i calej postawy zachodza de facto kazdego dnia. Operacja jest bardzo agresywna ingerencja w ten process wzrostu; podejrzewam, ze nikt Ci tak naprawde nie bedzie w stanie teraz powiedziec jakie moga byc potencjalne ujemne (!) skutki operacji. A zycie jest jakie jest, trzeba sie liczyc i z tym, ze cos moze pojsc nie po naszej mysli ... Good luck!
   • minniemouse Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 23:12
    Stopowanie zdrowej nogi? zeby w koncy wygladal jak pokraka? i nogi krotkie, nierowne i kregoslup krzywy?
    no nie wiem.
    tak wyglada rozciaganie kosci przeprowadzone u porzadnego specjalisty
    moze nieco przerazajaco ale ktory zabieg nie jest. a efekt znakomity. coz, czasem trzeba sie poswiecic. terapia trwa minimum 3 miesiace, sruby sie wyjmuje po 2 latach. wynikiem sa rowne nogi, prosty krzyz i wyzszy wzrost co u chlopaka jest b. wazne.

    Minnie
    • bergamotka77 Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 23:32
     Ale wyczytałas, że to co inni robią to jest zabieg z powodów kosmetycznych? A on wymaga medycznej interwencji a to sa inne operacje. Poza tym on nadal rosnie. Tutaj ludzie sobie wydłużają nogi żeby być wyzsi czyli z czystej próżności. A on na problem medyczny i powinno mu to ubezpieczenie zrobić. Wyobrażasz sobie poza tym koszt pobytu kilkumiesiecznego w amerykańskiej klinice i przeprowadzenie tam operacji? Nie mam wolnego miliona dolarów. Minnie zejdź na ziemię.
     • minniemouse Re: Krótsza noga - co robić? 28.07.18, 00:06
      Bergamotka, a jakie to ma znaczenie???
      jedni robia to zeby byc wyzszym inni uzywaja tej samej metody z powodow zdrowotnych.
      lekarz ci powie ktora dla syna jest lepsza.
      ale fakt, to kosztuje kupe kasy, a link ci podsunelam bo moze ktos tak tez w robi w Polsce - dowiedz sie.
      bo chyba lepsza by byla jedna porzadna rura tytanowa przy ktorej mozesz chodzic z kulami niz cale rusztowanie ?
      A Ilizarowa tu rowniez uzywaja 'z proznosci'. wszystko zalezy jakie wskazania itd.
      a tak nawiasem, ktos kto ma kompleksy z powodu niskiego wzrostu nie robi tego 'z proznosci'.
      ale nie bedziemy teraz tego analizowac.

      Minnie
  • issa-a Re: Krótsza noga - co robić? 25.07.18, 20:49
   a dlaczego takiej wkladki nie włozy? są wkladki, różnej grubości i różnej konstrukcji. Całe wkladki, tylko pod pięty...na allegro od groma tego.
   Osobiscie uważam, że dla "dziubdziusia" bardziej komfortowa jest wkładka niz (WIDOCZNE!!!) buty z róznymi podeszwami.
   Mój mąz ma krótszą nogę, 1,5 cm. Zauważyl to dopiero specjalista w Konstancinie, kilka lat temu. Przez ten czas (życia) mąz ma tak zrypany kregosłup, że musi chodzic w pasie usztywniajacym. Obecnie uzywa wkladki i jest lepiej, choc kręgosłupa juz nic nie naprawi.
   Co do operacji to przedyskutuj z "dziubdziusiem". To juz duzy chłopak, zrozumie i wybierze.
   I osobiscie to na pewno poszukałabym konsultacji w Konstancinie (Stocer), tam sa najlepsi chyba specjalisci w PL (np. prof. zw. dr hab. n. med. Jerzy Kiwerski)
   W każdym razie na pewno nie nalezy lekceważyc.
   • bergamotka77 Re: Krótsza noga - co robić? 25.07.18, 21:12
    Issa bo 3 cm wkładka nie wejdzie do zadnego normalnego buta tak aby pieta z niego nie wystawala przy chodzeniu. Wierz mi, mamy doświadczenie z wkładka 1,5 cm, która wchodzila tylko w wybrane modele butów sportowych. Na 10 par, które przymierzal z roznych firm nadawala się jedna, góra dwie. Teraz już takich butów w ogole nie znajdziemy.
    • issa-a Re: Krótsza noga - co robić? 25.07.18, 21:39
     no, mój maz "zagustował" w poczciwym adidasie, głównie te buty kupuje i tam nie ma problemow z 1,5 cm wkladką.
     Co do 3 cm to nie wiem, rzeczywiscie. Wyobrażam sobie tylko takie obuwie za kostki, też sa modele sportowe. Tyle, ze w szkole to chyba nie przejdzie?
     • wapaha Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 16:32
      Tu nie chodzi o wysokość buta ( odcinek między wkładką a brzegiem buta ) ale inne ustawienie stopy automatycznie powoduje również zmiany w obrębie "podbicia"> Mam kolegę podologa- musiałabym go spytać- ale nigdy nie widziałam u niego w pracowni by robił wkładki na tak dużą różnicę . Max to 1,5 cm ( reszta korygowana obcasem thomasa )
       • wapaha Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 18:34
        na tym buciku ładnie widać

        https://zinnejbajki.sklep.pl/environment/cache/images/500_500_productGfx_3d15693687adacb18ba4002c7d689dff.jpg

        poza wkładką, która niweluje trochę skrót podolog może zrobić taki kawałek podeszwy ( odpowiednio go wyprofilować do środka, na zewnątrz jesli jest potrzeba niwelacji jeszcze jakieś wady do środka/na zewnątrz) który dodatkowo podwyższy. W drastycznych przypadkach

        a tak wygląda profesjonalna wkładka zrobiona przez podologa ( każdy człowiek może mieć inną w zalezności od indywidualnej potrzeby )

        https://www.ortoshop.pl/dane/full/b/b7b422f2ecb945828b25cedbf0bc65f2.jpg
        • bergamotka77 Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 19:35
         wapaha napisała:

         > na tym buciku ładnie widać
         >
         > https://zinnejbajki.sklep.pl/environment/cache/images/500_500_productGfx_3
> d15693687adacb18ba4002c7d689dff.jpg
         >
         > poza wkładką, która niweluje trochę skrót podolog może zrobić taki kawałek pode
         > szwy ( odpowiednio go wyprofilować do środka, na zewnątrz jesli jest potrzeba n
         > iwelacji jeszcze jakieś wady do środka/na zewnątrz) który dodatkowo podwyższy.
         > W drastycznych przypadkach
         >
         > a tak wygląda profesjonalna wkładka zrobiona przez podologa ( każdy człowiek mo
         > że mieć inną w zalezności od indywidualnej potrzeby )
         >
         > [img]https://www.ortoshop.pl/dane/full/b/b7b422f2ecb945828b25cedbf0bc65f2.jpg[/
         > img]

         Alez on nosi taka wkładkę od lat. Robimy je w Drajmedzie.
  • kubek290713 Re: Krótsza noga - co robić? 25.07.18, 20:53
   Moja córka od urodzenia ma problem z długością lewej nogi tj. w okresach intensywnego wzrostu ta noga wolniej rośnie. Obecnie ma różnicy ok 2,5 cm i jak na razie róznica się nie powiększa ale ma też zaniki mięśniowe w tej nodze. Buty podbijałyśmy u szewca ale źle się jej chodziło bo but się nie zginał. Teraz nosi wkładki wewnątrz buta ok 1,5 cm. Ortopeda stwierdził że to wystarczy i żadna operacja nie wchodzi w grę....
  • anitat Re: Krótsza noga - co robić? 25.07.18, 21:04
   No nie wiem, taka ingerencja w rosnący organizm. Mocno bym się zastanowiła i jeszcze skonsultowała.
   Syn w okresie największego wzrostu (14-15 lat) również miał krótszą nogę o 2 cm. W związku z tym przekrzywiła mu się miednica i skrzywił kręgosłup. Dwa lata zajęć z rehabilitantem (ważne jest, że był to właśnie okres wzrostu) dało radę. Długość nóg się wyrównała. Zajęcia indywidualne 3 x w tygodniu (musiał zrezygnować ze sportu) z bardzo dobrym fachowcem od rehabilitacji, bo przyplątała mu się też w tym czasie choroba Scheuermanna. Rozważała bym ingerencję chirurga, gdyby to nic nie dało. Teraz chłopak prosty jak struna, wrócił do sportu.
  • lady-z-gaga Re: Krótsza noga - co robić? 25.07.18, 21:15
   W Łodzi jest znakomity szewc, robiący buty na zamówienie. Robi głownie do flamenco, ale nie tylko. Jak byłam kiedyś u niego, to widziałam piękne buciki dla kobietki z jedna nogą krotszą. Były tak zrobione, że praktycznie nie było widać różnicy.
    • bergamotka77 Re: Krótsza noga - co robić? 26.07.18, 12:14
     No właśnie też się zastanawiam co moglby kregarz zrobic zeby wyrownac nogi? wink Może mu co najwyżej krzywde zrobic. To nie jest tak, ze ma źle ustawione panewki biodrowe czy cokolwiek. Jest zbudowany prawidłowo, tylko z nieznanych przyczyn jedna noga wolniej rosnie, konkretnie piszczel bo do kolana sa mniej więcej równe smile
     • minniemouse Re: Krótsza noga - co robić? 28.07.18, 22:36
      bergamotka77 napisała:
      Jest zbudowany prawidłowo, tylko z nieznanych przyczyn jedna noga wolniej rosnie, konkretnie piszczel bo do kolana sa mniej więcej równe

      wiec ja bym na twoim miejscu poczekala az syn ukonczy co najmniej 18 lat bo jeszcze moze tak byc ze mu sie nogi same z siebie wyrownaja. i dopiero jak w tym wieku bedzie pewne ze to nastapi albo nie nastapi, to zastosowala ktoras z metod rozciagania kosci u najlepszego specjalisty na jakiego cie stac. przez dwa lata moze nawet uda ci sie nzabierac kasy wprawdzie moze nie na Florydę smile ale moze gdzies blizej? a jak nie to tez dobrze. w Polsce tez sa dobrzy specjalisci, ja tylko zastanawiam sie czy znaja wszystkie najnowsze metody.
      zreszta jeszcze sie okaze ktora metoda bylaby dla syna lepsza bo obie maja wady i zalety.
      W miedzyczasie jak najlepsze wkladki aby reszta czyli kregoslup i biodra rosly prawidlowo.

      Minnie
  • ela.dzi Re: Krótsza noga - co robić? 25.07.18, 21:58
   Kuzynka miała taką operację w wieku 13 lat, teraz jest po trzydziestce, różnica 2 cm. Mogłabym zapytać jej i ciotki jak to się dalej potoczyło i opłacało się. Kuzynka dłuższy czas chodziła wtedy o kulach.
  • tol8 Re: Krótsza noga - co robić? 25.07.18, 23:10
   Mam w rodzinie taki przypadek. Osoba jest po czterdziestce. Operacja ponad 30 lat temu, po złamaniu nogi, dała efekt w postaci 2,5cm różnicy. Nosi buty z podeszwą dorabianą u szewca. Podeszwa jest w kolorze buta i nikt nigdy nie orientuje się, że ma taki defekt, póki nie zobaczy dwóch butów obok siebie na półce np.
   • neospasmina Re: Krótsza noga - co robić? 26.07.18, 08:37
    Bergamotka,
    niedaleko mnie pracuje genialny szewc
    warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,54420,16462928,Do_niedawna_studnia_oligocenska__teraz_przyjmuje_tu.html
    tel. 604117661
    ul. św. Bonifacego 73 (Sadyba)
    zadzwoń i rozmów się z facetem
  • ela.dzi Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 10:48
   Jestem po rozmowie z kuzynką. Operacja polega na hamowaniu wzrostu w kolanie, w tym miejscu zostają widoczne blizny. Gips od pachwiny do kostki przez miesiąc, kuzynka szybko wróciła do formy, a po 3 miesiącach uprawiała sport. Niestety, albo operacja nie przyniosła poprawy, bo różnica jeszcze się zwiększyła albo pomogła, że różnica nie jest jeszcze większa niż obecnie. Zdrowa noga dalej rosła.
  • wapaha Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 15:59
   Bergamotka- a z czego wynika ten skrót nogi ( rotacja miednicy ?)
   Ten zabieg , o którym piszesz ( zabieg, nie operacja ) jest dość prosty. Wszczepia się w chrząstkę kolanową tej drugiej nogi ( tej właściwej długości ) blaszki, które spowalniają wzrost. Więc nie ma wzrostu, w tej drugiej jest normalny i jest szansa , że trochę się wyrównają. Trochę. Bo 3,5 cm to sporo. Po wszczepieniu blaszek powinno się zagoić bez problemu ( ale może zebrac sie "woda w kolanie " wtedy trzeba do labaratorium sprawdzić czy nie ma bakterji). Cięcie jest z boku kolana. W zależności od tego co zaleci lekarz- powinno się je trzymać 1-2 lata , potem się wyjmuje. Blizna zostaje niewielka.
   Ale- i tak radziłabym wizytę u dobrego podologa . Zrobi synowi wkładki odpowiednie do jego postury, zrobi obcas thomasa do buta - to bardzo ważne by nogi były równe bo to najbliższa droga do skoliozy
   • bergamotka77 Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 16:21
    3 cm jest na razie. Nie wiadomo z czego wynika nierówność - wykluczono inne wady budowy w tym rotację miednicy, wady bioder itp. Podolog chyba nie robi wkladek? Sa specjalne sklepu gdzie się je zamawia. Byliśmy u najlepszego fizjoterapeuty w Warszawie i rozłożył ręce. Przecież mu nogi nie dosztukuje.
  • arwena_11 Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 16:26
   Może skonsultuj jeszcze u innego ortopedy. Bo wydłużenie krótszej nogi jak rozumiem nie wchodzi w grę?

   Masz świetnego ortopedę ( dawny ordynator w dziecięcym STOCERZE ) na Ursynowie ( ma klinikę z własną salą operacyjną )
  • asmarabis Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 16:31
   Berga ale tragedia
   Taki zdolny chłopak
   Trzymam kciuki zeby udało sie to jakoś skorygować
   Mam nadzieje ze w tym snobistycznym liceum do którego sie podobno dostał inni idealni uczniowie nue bedą go szykanować
   • bergamotka77 Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 18:19
    O wadzie wiemy od ok. 10 lat i zaden kolega się nawet nie zajaknal na ten temat. Zresztą chyba mało kto wiedział o tym. Nie widac tego przeciez asma bo nosi wkładkę, normalnie chodzi a nie utyka, jezdzi na rowerze chodzi na wf (tylko nie biega). Wygląda jak inni. To nie tragedia asma, bez przesady, znam większe ale duża niedogodność. Na rozum mu nie wpływa wink
    • wapaha Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 18:37
     Dlaczego nie robiliście nic wcześniej ? To nie zarzut- zwykłe pytanie . Widział go lekarz.

     Zmartwię cię, to może być tragedia - teraz jest młody, ciało ma elastyczne, w pełni sił. Z czasem mechanizmy kompensacyjne które pozwalają mu normalnie funkcjonować będą się zmieniać, ciało będzie słabło, w tym kościec- wada może się pogłębiać i powodować poważne problemy . Ból -przede wszystkim ( stóp, achilles, kolana, biodra i jesli wada bedzie sie poglębiać nawet wypadniecie panewki, skolioza -a co za tym idzie możliwe problemy z funkcjonowaniem organów/narządów )
     Te 3 cm to nie jest mało. Działajcie
     • bergamotka77 Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 19:28
      Wapaha ależ działamy. Ostatnio lekarz kazał nam przyjść jak będzie miał skok wzrostowy by powtórzyć badania i to zrobiliśmy jak skończył 15 lat i sporo urósł. Różnicę kazal wyrównać wkładką i tyle. To samo mówił ortopeda w uk bo po wykryciu wady wyjechaliśmy tam i byliśmy na konsultacji. Zrobili badania by wykluczyć inne przypadłości i kazali obserwowac. Tyle. A Ty myślisz że cos można zrobić z tym zrobić? Przy 2 cm nie kazali nic robić. Aparat Ilizarowa przysługuje od 4 cm różnicy i więcej. Zresztą jaki sens jest to robić skoro on rośnie więc może być na próżno cały bol i wysiłek. Nie dramatyzuj przecież mu to korygujemy wkladka - nie chodzi z krótsza bez wsparcia. Teraz to po prostu za mało więc od nowa diagnostyka i czekamy na decyzję ortopedow co z tym fantem począć.
      • wapaha Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 19:37
       Przepraszam, nie chcę wyjść na profesjonalistę ale jak można przy 2 cm różnicy nic nie robić-i to u dziecka, gdy proporcje ciała zmieniają się, powstają pewne nawyki, jest mocna kompensacja. Zwłaszcza, że to nie było od razu 2 cm -skoro zostało to zauwazone jak miał 7 lat. Czyli przez 11 lat nie byliście u podologa i nosił zwykłe wkładki , które są do kupienia w sklepie.
       Wtedy był czas na blaszki.
       Sorry, że zabrzmiałam zbyt dramatycznie wink
       • bergamotka77 Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 22:02
        Nie nazywalam go podologiem ale pewnie nim był człowiek, który mu je robil bo nosił wyłącznie wkładki rehabilitacyjne robione na specjalne zamówienie wg wskazań lekarskich. Nosi je od momentu stwierdzenia nierówności. O blaszkach nikt mi dotad nie mówił, kazdy lekarz czekał jak się zachowa organizm w momencie skoku wzrostu. Niektórzy twierdzili, że może mu się wyrównać trochę długość tych nog a inni uprzedzali, że może się i rozjechac. Widocznie wiesz więcej niz polscy i angielscy ortopedzi 😜
       • magia Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 23:31
        Mam 13-latka z 1.5cm krótsza noga i też słyszymy na każdej wizycie, że dopóki rośnie to nic z tym nie robi, bo nawet jak się teraz wyrówna, to przy skoku wzrostowym znów może się pojawić nierówność.
        Wkładki robimy na zamówienie.
        • bergamotka77 Re: Krótsza noga - co robić? 27.07.18, 23:35
         magia napisała:

         > Mam 13-latka z 1.5cm krótsza noga i też słyszymy na każdej wizycie, że dopóki r
         > ośnie to nic z tym nie robi, bo nawet jak się teraz wyrówna, to przy skoku wzro
         > stowym znów może się pojawić nierówność.
         > Wkładki robimy na zamówienie.

         Dokładnie tak było u nas tez magia. Tylko teraz ta różnica wzrosła, bo było mniej cm.
  • agnieszka_kak Re: Krótsza noga - co robić? 03.03.19, 14:06
   Robilabym wszystko, by uniknąć aparatu ilizarowa. Leżałam w warszawskim szpitalu na piętrze, gdzie ludzie byli po takich operacjach. Przez mój pokój przewinęły się 4 panie z aparatami. Masakra! Jednej się udało przetrwać to w miarę ok, 2miesiace na każdą nogę i zdjęcie, potem orteza I rehabilitacja. Pozostałe też miały mieć 2 miesiące, ale przedluzalo się do 4-5, nieustanne zapalenia w miejscu gdzie jest aparat, ból, zwolnienie lekarskie na długi czas (ergo nie ma do czego wracać w pracy). Samo zalozenie to 2 albo 3 tygodnie w szpitalu, bo tydzień na operację a reszta na rehabilitację (nonsens moim zdaniem, by na rehabilitację leżeć w szpitalu).
   Za to zdejmowanie trwało jakieś 10 minut.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka