Dodaj do ulubionych

Terminy egzaminów 2019

20.08.18, 14:36
CKE ogłosiło właśnie:
cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/20180820%20Harmonogram%20egzaminow%20w%202019%20r.%20E8%20EG%20EM.pdf
Dodatkowe informacje można znaleźć tu:
cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/harmonogram-komunikaty-i-informacje/
Obserwuj wątek
    • mysiaapysia Re: Terminy egzaminów 2019 20.08.18, 16:45
      Widzę, że gimnazjalne od środy do piątku, a ósmoklasisty zaraz po weekendzie od poniedziałku do środy.
      Szkoły pogimnazjalne z klasami 3 GIM i klasami 8 SP będą miały maraton egzaminowy.
      • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 20.08.18, 16:50
        I to jest chyba tuż przed świętami - będzie można chwilę dłużej odpocząć po egzaminach.
        • iwoniaw Re: Terminy egzaminów 2019 20.08.18, 17:30
          Tak, to jest dokładnie przed świętami - ósmoklasiści piszą pn-śr, a od czwartku wszyscy mają wolne do wtorku włącznie.
    • rozwiane_marzenie Re: Terminy egzaminów 2019 20.08.18, 17:59
      Dziękuję. Jako matka 8 klasisty ( sad ) jestem tym bardzo zainteresowana. Jeszcze raz dziękuję.
      • wydramarlenka Re: Terminy egzaminów 2019 20.08.18, 18:13
        Również dziękuję bardzo.
        I mam pytanie.
        Test z rozszerzonego angielskiego po 8 klasie - jaki to poziom?
        Gdzieś wyczytałam, że podstawowy to A2, a rozszerzony?
        • mysiaapysia Re: Terminy egzaminów 2019 20.08.18, 18:31
          Ale egzamin po 8 klasie również z języka obcego jest tylko jednopoziomowy.
          Poziom rozszerzony jest na egzaminie gimnazjalnym.
        • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 20.08.18, 18:35
          Nie ma za co, sama mam ósmoklasistę.

Co do angielskiego, informator na temat egzaminu z niego jest na stronie CKE. Wydaje mi się, że jest jeden egzamin dla wszystkich, poziom do 2021r. A2/A2+
    • roorza Re: Terminy egzaminów 2019 22.08.18, 11:33
      Jeżeli znacie odpowiedź, podzielcie się proszę: czy znany jest termin egzaminów próbnych? Kto i kiedy go ustala?
      • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 22.08.18, 13:28
        Z tego, co widziałam, arkusze będzie CKE wysyłamach do szkół w grudniu.
        • iwoniaw Bez sensu :-/ 22.08.18, 13:53
          arkusze będzie CKE wysyłamach do szkół w grudniu

W ubiegłym roku próbny egzamin w gimnazjum mojego dziecięcia był w połowie października. I to miało sens jako diagnoza przez właściwym egzaminem w połowie kwietnia. Był czas, by nadrobić ew. braki. A w grudniu to już w części województw będzie akurat koniec semestru, napiszą ten próbny w styczniu i kiedy wyniki, po feriach? Oj, faktycznie widać, że bardzo usilnie pracują nad tym, by uzasadnić nieprzyjęcie do szkół średnich "nadprogramowego" rocznika sad
          • maniaczytania Re: Bez sensu :-/ 22.08.18, 14:48
            A to był oficjalny próbny CKE, czy wydawnictw?
            • iwoniaw Re: Bez sensu :-/ 22.08.18, 15:00
              Na 100% Ci nie powiem, ale chyba oficjalny, bo to jedyny próbny egzamin, który pisali ówcześni 3-klasiści w gimnazjum mojego dziecka (pozostałe klasy miały wtedy dni wolne od lekcji z puli dyrektorskiej), a z tego, co sprawdziłam, egzamin próbny Operona był w grudniu, a WSiP-u w styczniu. Na stronie CKE jakoś nie widzę terminów próbnych z lat poprzednich.
              • bbkk Re: Bez sensu :-/ 22.08.18, 19:03
                Nie ma probnego gimnazjalnego z CKE
                • iwoniaw Re: Bez sensu :-/ 22.08.18, 19:34
                  W takim razie mam nadzieję, że szkoła dziecka zrobi w tym roku próbne tak samo jak w ubiegłym, jeszcze jesienią, skądkolwiek one były. A co wobec tego CKE ma rozsyłać w grudniu, skoro nie ma próbnych?
                  • maniaczytania Re: Bez sensu :-/ 22.08.18, 20:08
                    Próbny 8-klasisty będzie oficjalny CKE.
                    Próbne z wydawnictw były w sporej liczbie szkół pod koniec roku szkolnego.
                    • mysiaapysia Re: Bez sensu :-/ 22.08.18, 20:43
                      Na tej stronie jest prezentacja wyników próbnych sprawdzianów firmowanych przez WSiP:
                      www.wsip.pl/egzamin-osmoklasisty/wyniki-ogolnopolskiego-raportu-probnego-egzaminu-osmoklasisty-wsip/.
                      Polecam lekturę raportów z j. pol. , matematyki i jęz. ang. Na 17 tysięcy uczniów nikt nie napisał na maksa i tuż poniżej maksa. Z matematyki najwyższy wynik to 26 pkt. na 32 pkt. Średnia też nie jest zachwycająca.
                      • maniaczytania Re: Bez sensu :-/ 23.08.18, 00:14
                        hmm, mnie się wydaje, że ten wynik z matmy to jest wynik nie osoby, a klasy - czy się mylę? To jest wtedy średnia klasy, czy najwyższy wynik w tej klasie?
                        • mysiaapysia Re: Bez sensu :-/ 23.08.18, 08:22
                          Nawet jeśli średnia klasy, to i tak wyniki nie są zbyt optymistyczne. Na pewno w porównaniu do wyników dawnego testu 6-klasisty, z którego w dużych miastach klasy z niektórych szkół bez problemu uzyskiwały wyniki ponad 90%. Teraz np. z matmy nie było wyniku ponad 82%.
                          • maniaczytania Re: Bez sensu :-/ 23.08.18, 08:27
                            Pamiętaj, że to jest pierwszy tego rodzaju egzamin - test szóstoklasisty nie miał tylu pytań otwartych.
                            • mysiaapysia Re: Bez sensu :-/ 23.08.18, 08:40
                              Już na samym początku, w pierwszych informatorach i pierwszych przykładowych zadaniach wskazywano, że będzie niemało pytań otwartych. Dobry nauczyciel powinien zatem ćwiczyć z uczniami tego typu zadania. Sprawdziany z matematyki w klasie mojej córki (szkoła pogimnazjalna) tylko w 1/3 składały się z zadań zamkniętych. Reszta zadania otwarte. Trzeba było mocno popracować, żeby dostać piątkę.
                              Mania - zapodaj swojej córce zadania z matmy (w tym pliku nie ma odpowiedzi, możesz spokojnie wydrukować część z zadaniami) i napisz jak jej poszło.
                          • bbkk Re: Bez sensu :-/ 23.08.18, 08:42
                            Ale ten egzamin porownuj raczej ze sprawdzianem gimnazjalnym a nie 6klasisty. Srednia klasy ba poziomie 80% to dobry wynik.
                            • mysiaapysia Re: Bez sensu :-/ 23.08.18, 11:34
                              Zauważ, że z próbnego egzaminu ósmoklasisty z matematyki średnią 81% uzyskała słownie jedna klasa na prawie 900 klas. Średnią 78% również tylko jedna klasa. To naprawdę bardzo mało.
                              • bbkk Re: Bez sensu :-/ 23.08.18, 11:41
                                No i dlatego wlasciwy bedzie prostszy 😎
          • magda_konopka Re: Bez sensu :-/ 23.08.18, 10:03
            Jestem bardzo przeciwna reformie, ale akurat termin próbnych egzaminów nie ma z tym nic wspólnego. Zazwyczaj są to egzaminy z wydawnictw, które same ustalają ich datę (bardzo często w grudniu). Większość szkół do nich przystępuje, ale nie jest to ustawowy obowiązek.
      • spanish_fly Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 11:43
        W szkole mojego dziecka próbne były na koniec zeszłego roku szkolnego. Będą kolejne próbne?
        • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 14:10
          Będzie oficjalny - w sensie arkuszy przygotowanych przez CKE
    • bergamotka77 Re: Terminy egzaminów 2019 22.08.18, 11:51
      To powodzenia waszym dziubdziusiom bo to będzie rzeźnia! Przed nami dopiero matura z większych egzaminów wink
      • esperantza Re: Terminy egzaminów 2019 22.08.18, 17:15
        Mogłaś sobie darować tę rzeźnię.

Nie mniej jednak mam dwóch trzrcioklasistów gimnazjalnych i marzę aby już był 13 kwietnia.

Jak zobaczyłam terminy to pierwsza refleksja była czy na polskim coś w związku z 10 kwietnia nie będzie.
    • mamalgosia Re: Terminy egzaminów 2019 22.08.18, 17:19
      Czyli ósmoklasiści nie dość, że muszą zrobić 3 lata w 2, to jeszcze się wymieścić do Wielkanocy. Pięknie.

A klasa mojego syna jest na przykłąd dwa działy do tyłu z matematyki.

Tak, wiem: nieudolny nauczyciel + benadziejne dzieci
      • iwoniaw Re: Terminy egzaminów 2019 22.08.18, 19:38
        A klasa mojego syna jest na przykłąd dwa działy do tyłu z matematyki.

Tzn. nie ruszyli dwóch działów z podręcznika dla 7 klasy i tak po prostu zakończyli sobie rok szkolny nie realizując materiału? To w ogóle legalne? Słyszałam, że w wielu szkołach z niektórych przedmiotów robiono wszystko "po łebkach" i pędzono z materiałem nie bacząc na to, ile uczniowie z tego przyswajają, właśnie z powodu konieczności realizowania podstawy. Ale pominąć dwa działy? uncertain
        • bbkk Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 08:43
          Niestety tak jest w wielu szkolach sad
          • mamalgosia Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 11:51
            Tak?
            A ile mieli matematyki w 7 klasie? Mój miał 4.
            • rozwiane_marzenie Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 17:47
              U nas też były 4. I też nie zrealizowali wszystkiego. W sumie się nie dziwię, bo i tak okropnie tego było dużo. Prawie co tydzień był wielki sprawdzian. Co będzie do kwietnia? Nawet myśleć mi się nie chce.
              • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 18:07
                U nas było 5 - ta dodatkowa z dyrektorskich.
                • iwoniaw Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 18:47
                  I twoim zdaniem to normalne, że zwykła siatka godzin nie wystarcza na realizację podstawy programowej?

Godzin dyrektorskich jest tak dramatycznie niewiele, że w znanych mi przypadkach dyrektor nie ma opcji, aby zorganizować jednocześnie zajęcia wyrównawcze i kółko dla konkursowiczów. Jeśli tę godzinę przyzna jednej (!) klasie siódmej, to już obie opcje odpadają. A co z innymi oddziałami, dla których już godziny dyrektorskiej nie starczyło?
                  • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 19:13
                    Skąd wiesz, że zwykła siatka nie wystarcza? U nas przy tej dodatkowej godzinie podstawa skończyła się wcześniej, pani zrobiła potem dodatkowy opcjonalny dział, a później robili różne powtórki. U nas nie wyrobili się z programem jedynie z fizyki oraz biologii - przy czym tej drugiej głównie dlatego, że pani od przyrody, która ich uczyła, postanowiła w okolicy Bożego Narodzenia przejść do innej szkoły, skończywszy do tego czasu dwa działy z jedenastu. Następna pani, choć bardzo się starała, nie miała szans.

U nas wszystkie siódme klasy miały tę dodatkową godzinę dyrektorską, nie tylko na matematykę, ale i na j. polski i j. angielski - zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół:
                    "§ 3. 1. Organ prowadzący szkołę, na wniosek dyrektora szkoły, może dodatkowo przyznać nie więcej niż 3 godziny tygodniowo dla każdego oddziału (grupy międzyoddziałowej lub grupy międzyklasowej) w danym roku szkolnym, a w przypadku szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich – od 6 do 12 godzin, na:
                    1) okresowe lub roczne zwiększenie liczby godzin wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych;"
                    • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 19:24
                      a nie, przepraszam, na polski dodatkowej godziny nie było.
                    • iwoniaw Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 19:56
                      Skąd wiesz, że zwykła siatka nie wystarcza?

Nie czytałaś postów powyżej, czy uważasz, że forumki zmyślają?

U nas nie wyrobili się z programem jedynie z
                      > fizyki oraz biologii

No zaiste, "jedynie". Toż to w ogóle nieznaczące przedmioty, kto by się tym przejmował... uncertain

przy czym tej drugiej głównie dlatego, że pani od przyr
                      > ody, która ich uczyła, postanowiła w okolicy Bożego Narodzenia przejść do innej
                      > szkoły, skończywszy do tego czasu dwa działy z jedenastu

"Pani od przyrody" uczyła ich biologii? Czy może jednak była to "pani od biologii"? I ile działów powinna twoim zdaniem zrobić przez 3 miesiące po 2h w tygodniu? Jeden dział to 5-8 tematów (nie znaczy to, że 5-8 lekcji, bo tych raczej więcej, jeśli się chce cokolwiek uczniom przekazać, a nie zlecić "zapiszcie temat i nauczcie się na następny raz za stron 7-28") plus podsumowanie i sprawdzian.

U nas wszystkie siódme klasy miały tę dodatkową godzinę dyrektorską, nie tylko
                      > na matematykę, ale i na j. polski i j. angielski - zgodnie z rozporządzeniem w
                      > sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół:
                      > "§ 3. 1. Organ prowadzący szkołę, na wniosek dyrektora szkoły, może dodatkowo p
                      > rzyznać nie więcej niż 3 godziny tygodniowo dla każdego oddziału (grupy międzyo
                      > ddziałowej lub grupy międzyklasowej) w danym roku szkolnym

Tak, nie wątpię, że u was organ prowadzący przyznaje zawsze maksymalną dopuszczalną ilość godzin dla każdego oddziału. Natomiast są takie, które ich nie przyznają w ogóle, względnie pojedyncze godziny dla grup międzyoddziałowych. I opieranie planów realizacji PODSTAWY PROGRAMOWEJ na godzinach DODATKOWYCH (których organ prowadzący wcale nie musi przyznawać!) to czysta aberracja.

Dodatkowe godziny na "obowiązkowe zajęcia edukacyjne" wszyscy znani mi dyrektorzy przyznają dla klas profilowych na przedmiot profilowy - o ile oczywiście uda im się wysępić u organu prowadzącego takowe. Nie na to, żeby się nauczyciele zmieścili z podstawą, bo dotychczas siatka godzin obowiązkowych miała z nią powiązanie. Dojna zmiana jednak nawet takie rzeczy potrafi zniszczyć, jak widać uncertain
                      • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 20:36
                        Nie czytałaś postów powyżej, czy uważasz, że forumki zmyślają?

Oczywiście, że nie zmyślają. Ale to taka sama wartość, jak mój przykład, w którym się to udało.

"Pani od przyrody" uczyła ich biologii? Czy może jednak była to "pani od biologii"? I ile działów powinna twoim zdaniem zrobić przez 3 miesiące po 2h w tygodniu? Jeden dział to 5-8 tematów (nie znaczy to, że 5-8 lekcji, bo tych raczej więcej, jeśli się chce cokolwiek uczniom przekazać, a nie zlecić "zapiszcie temat i nauczcie się na następny raz za stron 7-28") plus podsumowanie i sprawdzian.

To była pani, która przez trzy wcześniejsze lata uczyła ich przyrody, ale ma uprawnienia również do nauczania biologii - a pewnie raczej odwrotnie, bo dość wiekowa jest.
                        Może zerknij sobie na podręcznik, zobacz, jak wyglądają te działy i napisz mi, do którego rozdziału powinni byli dojść przez 3 i pół miesiąca:
                        flipbook.nowaera.pl/dokumenty/Flipbook/Puls-zycia-7-podrecznik_3/#p=6

Tak, nie wątpię, że u was organ prowadzący przyznaje zawsze maksymalną dopuszczalną ilość godzin dla każdego oddziału.

Nie dla każdego, po prostu tym razem uznał, że 7 klasa potrzebuje tych godzin i dał. Młodsze klasy nie miały.

Natomiast są takie, które ich nie przyznają w ogóle, względnie pojedyncze godziny dla grup międzyoddziałowych. I opieranie planów realizacji PODSTAWY PROGRAMOWEJ na godzinach DODATKOWYCH (których organ prowadzący wcale nie musi przyznawać!) to czysta aberracja.

Ktoś tu opiera realizację podstawy na dodatkowych godzinach? Do pozostałych przedmiotów nie było godzin dodatkowych i nauczyciele wypełnili podstawę (poza tymi dwoma przedmiotami, o których wcześniej pisałam), niektórzy nawet przed czasem.

Dodatkowe godziny na "obowiązkowe zajęcia edukacyjne" wszyscy znani mi dyrektorzy przyznają dla klas profilowych na przedmiot profilowy - o ile oczywiście uda im się wysępić u organu prowadzącego takowe. Nie na to, żeby się nauczyciele zmieścili z podstawą, bo dotychczas siatka godzin obowiązkowych miała z nią powiązanie. Dojna zmiana jednak nawet takie rzeczy potrafi zniszczyć, jak widać uncertain

W zwykłych szkołach podstawowych nie ma najczęściej klas profilowanych - o czym więc mowa?
    • tol8 Re: Terminy egzaminów 2019 22.08.18, 19:38
      A kiedy będą harmonogramy rekrutacji? Ktoś wie?
      Nie wiem jak rozplanować wakacje
      • ankar_a Re: Terminy egzaminów 2019 22.08.18, 20:03
        Nie wiem skąd jesteś, ale np. w Warszawie podstawą prawną rekrutacji do szkół średnich jest (poza ustawą Prawo oświatowe i Rozporządzeniem MEN) rozporządzenie Mazowieckiego Kuratora Oświaty (w ubiegłym roku szkolnym to rozporządzenie było gotowe dopiero w lutym!), a następnie potrzebna jest jeszcze uchwała Rady Miasta Stołecznego Warszawy (samorządy z reguły są organami prowadzącymi). Więc z tym planowaniem wakacji to jeszcze z pół roku jak nic trzeba się wstrzymać smile
      • bbkk Re: Terminy egzaminów 2019 22.08.18, 21:41
        W każdym roku wygląda to podobnie. Zobacz jak było w tym i przelicz tygodnie.
    • la_mujer75 Re: Terminy egzaminów 2019 22.08.18, 22:01
      O, Jezu. Już mnie brzuch boli sad
      • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 00:16
        wyluzuj trochę, bo do kwietnia jeszcze daleko wink
        • mamalgosia Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 11:52
          Tak, do kwietnia można jeszcze wprowadzić kilkanaście zmian
          • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 18:08
            Jakich zmian?
            • mamalgosia Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 20:00
              Oczywiscie dobrych.
              Niestety nie jestem w stanie wymyslic jakich, większości tych, którymi Zalewska nas zaskoczyla (np zaczynasz rok szkolny myslac, ze konczysz podstawowke, a w polowie roku dowiadujesz sie, ze figa) ja bym nie była w stanie wymyslic
              • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 11:13
                Od ubiegłego września nic się dla zwykłych siódmoklasistów nie zmieniło w trakcie, więc serio chcesz się martwić czymś, co się nie zdarzy?
                • mamalgosia Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 12:20
                  ha ha ha
                  • mamalgosia Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 12:21
                    Trochę ci zazdroszczę twojego ślepego i głuchego bezkrytycyzmu, a trochę mnie przeraża
                    • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 13:25
                      Podaj choć jedną rzecz.

Ja nie zazdroszczę życia w stresie na własne życzenie.
                      • mamalgosia Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 14:10
                        Jaką jedną rzecz? Której jesteś oddana będąc jednocześnie głuchą i ślepą na wszelkie rozsądne argumenty? Ta reforma oświaty od samego początku przecież. Tylko z tego cię znam
                        • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 14:18
                          Napisałaś, że nie jesteś w stanie wymyślić jakich zmian się spodziewasz do kwietnia, bo nieraz już zostałaś zaskoczona. Odpisałam Ci, że dla zwykłych siódmoklasistów już w trakcie 7 klasy nic się nie zmieniło, więc moim zdaniem żadnych zmian do kwietnia w sposobie przeprowadzania egzaminów, itp. nie będzie. Niepotrzebnie więc się martwisz na zapas czymś, co się nie wydarzy. Ty na to hahaha i o moim bezkrytycyzmie.

Ponawiam więc - podaj choć jedną rzecz, która zmieniła się w trakcie ubiegłego roku szkolnego względem zapowiedzi z ustawy i rozporządzeń.
      • agrypina6 Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 11:54
        A co, jesteś uczennicą???
      • aaa-aaa-pl Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 20:55
        Zdasz, wierzę w ciebie wink
    • 1unia4 Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 11:58
      Czy moge prosic o linka do próbnych egzaminów 8-klasisty ?Gdzieś mi sie przewineło,że z poszczególnych wydawnictw były juz dostępne pod koniec roku szkolnego ?
      • mysiaapysia Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 13:17
        Pod tym adresem są zbiorcze wyniki w podziale na przedmioty. W każdym pliku są podane zadania:
        www.wsip.pl/egzamin-osmoklasisty/wyniki-ogolnopolskiego-raportu-probnego-egzaminu-osmoklasisty-wsip/
    • anoraak Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 19:07
      A ja mam pytania praktyczne.
      Jeżeli te egzaminy są w kwietniu to co dzieje się po nich do czerwca ?
      Pomijam, że programu w 8 klasie się chyba nie da zrealizować.
      Czy tak zawsze było?
      • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 19:15
        Program jest rozpisany na cały rok szkolny, potem są normalne lekcje.
        Z matematyki trzy działy - koła i okręgi; rachunek prawdopodobieństwa i symetrie są przewidziane na czas po egzaminie.
        • esperantza Re: Terminy egzaminów 2019 23.08.18, 19:33
          Powalone to. Moi synowie wszystko to co odpisałaś mieli w 2 gim. Różnice w faktycznej wiedzy będą koszmarne na niekorzyść podstawówki. Tr, eba być naiwnym albo ślepym żeby tego nie widzieć.
        • bbkk Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 15:13
          Na egzaminie moga byc pytania z calej podstawy programowej - trzeba ja zrealizowac DO egzaminu
        • anilka Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 16:51
          I kół, okręgów, rachunku prawdopodobieństwa i symetrii nie ma w podstawie programowej?
          • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 17:04
            Są, ale nie będzie ich na egzaminie
      • bbkk Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 15:12
        Do egzaminu trzeba zrealizowac cala podstawe programowa. Potem wszystko zalezy od kreatywnosci nauczyciela
        • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 16:03
          nieprawda. Z informatora CKE:
          "1 Zgodnie z zapisem warunków i sposobu realizacji podstawy programowej działy XIV–XVII dla klas VII i VIII mogą zostać zrealizowane po egzaminie ósmoklasisty, zatem umiejętności zapisane w tych działach nie będą sprawdzane na egzaminie ósmoklasisty."
          • bbkk Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 16:35
            A inne przedmioty?
          • anilka Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 16:53
            Wszystkie działy z ostatnich przedmiotów?
            • anilka Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 16:55
              Miało być - ostatnie działy ze wszystkich przedmiotów
              • bbkk Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 16:59
                Ale teraz nie ma sztywno ustalonej kolejnosci realizowania materiału.
                W gimnazjum nie bylo takich wyjatkow.
                • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 17:11
                  Zajrzyj do podrecznikow
              • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 19:04
                Tu była mowa o matematyce, pozostałe przedmioty egzaminacyjne w najbliższym roku to polski oraz język obcy.

Jeśli chodzi o jęz. polski, to względem przyszłych egzaminów (od 2022r.) lektur, które mogą pojawić się w pytaniach na egzaminie jest mniej - znów z informatora CKE:

"W arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zadania sprawdzające znajomość treści i problematyki lektur obowiązkowych. W latach 2019–2021 na egzaminie będą pojawiały się pytania dotyczące lektur obowiązkowych tylko dla klasy VII i VIII, tj.:
                Charles Dickens, Opowieść wigilijna
                Aleksander Fredro, Zemsta
                Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym treny I, V, VII, VIII
                Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
                Ignacy Krasicki, Żona modna
                Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów,
                wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość)
                Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę
                Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
                Juliusz Słowacki, Balladyna
                Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
                Sławomir Mrożek, Artysta
                Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż)."
          • naggina Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 17:15
            Co za bełkot 😑 działy z 7 klasy nie muszą być zrealizowane przed egzaminem 8 klasisty😕😕?
            • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 17:23
              To jest tytuł, rozumiesz, tytuł - podstawa programowa dla klas 7 i 8. Czytałaś ją chociaż raz?
            • mamablue Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 18:14
              naggina napisał(a):

> Co za bełkot 😑 działy z 7 klasy nie muszą być zrealizowane przed egzaminem 8 k
              > lasisty😕😕?
              >
              Mańka próbuje chyba wykosić konkurencję swojej pociechy big_grin dlatego tak was przekonuje, że czegoś nie będzie. Jak ktoś służy złej zmianie, to mu nie wierzcie.
              • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 18:17
                a Ty - zajrzałaś chociaż raz do podstawy programowej? Nie sądzę.
                • mamablue Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 18:22
                  Mnie temat nie dotyczy, ale za grosz ci nie ufam i śmieszy mnie, jak przebierasz łapkami do wychwalania tej edudeformy.
                  • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 18:50
                    Chciałam coś napisać, ale w sumie to chyba szkoda mi czasu.
                    A ponieważ nie chcesz rozmawiać merytorycznie - eot.
          • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 18:46
            Dla tych, co nie zaglądały do podstawy programowej.

Najpierw przypomnienie z informatora CKE:
            "1 Zgodnie z zapisem warunków i sposobu realizacji podstawy programowej działy XIV–XVII dla klas VII i VIII mogą zostać zrealizowane po egzaminie ósmoklasisty, zatem umiejętności zapisane w tych działach nie będą sprawdzane na egzaminie ósmoklasisty."

A teraz podstawa, matematyka, KLASY VII i VIII (bo tak jest zapisane, osobno I-III, osobno IV-VI - bez rozpisywania na poszczególne klasy, a na etap kształcenia):

"XIV. Długość okręgu i pole koła. Uczeń:
            1) oblicza długość okręgu o danym promieniu lub danej średnicy;
            2) oblicza promień lub średnicę okręgu o danej długości okręgu;
            3) oblicza pole koła o danym promieniu lub danej średnicy;
            4) oblicza promień lub średnicę koła o danym polu koła;
            5) oblicza pole pierścienia kołowego o danych promieniach lub średnicach obu
            okręgów tworzących pierścień.
            XV. Symetrie. Uczeń:
            1) rozpoznaje symetralną odcinka i dwusieczną kąta;
            2) zna i stosuje w zadaniach podstawowe własności symetralnej odcinka
            i dwusiecznej kąta jak w przykładowym zadaniu:
            Wierzchołek C rombu ABCD leży na symetralnych boków AB i AD. Oblicz kąty
            tego rombu;
            3) rozpoznaje figury osiowosymetryczne i wskazuje ich osie symetrii oraz uzupełnia
            figurę do figury osiowosymetrycznej przy danych: osi symetrii figury i części
            figury;
            4) rozpoznaje figury środkowosymetryczne i wskazuje ich środki symetrii.
            XVI. Zaawansowane metody zliczania. Uczeń:
            1) stosuje regułę mnożenia do zliczania par elementów o określonych własnościach;
            2) stosuje regułę dodawania i mnożenia do zliczania par elementów w sytuacjach,
            wymagających rozważenia kilku przypadków, na przykład w zliczaniu liczb
            naturalnych trzycyfrowych podzielnych przez 5 i mających trzy różne cyfry albo
            jak w zadaniu:
            W klasie jest 14 dziewczynek i 11 chłopców. Na ile sposobów można z tej klasy
            wybrać dwuosobową delegację składającą się z jednej dziewczynki i jednego
            chłopca?
            XVII. Rachunek prawdopodobieństwa. Uczeń:
            1) oblicza prawdopodobieństwa zdarzeń w doświadczeniach, polegających na rzucie
            dwiema kostkami lub losowaniu dwóch elementów ze zwracaniem;
            2) oblicza prawdopodobieństwa zdarzeń w doświadczeniach, polegających na
            losowaniu dwóch elementów bez zwracania jak w przykładzie:
            Z urny zawierającej kule ponumerowane liczbami od 1 do 7 losujemy bez
            zwracania dwie kule. Oblicz prawdopodobieństwo tego, że suma liczb na
            wylosowanych kulach będzie parzysta. "

To będzie zrealizowane, ale już po egzaminie.
            • 1unia4 Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 18:54
              Szczerze podziwiam za cierpliwośc.Ja bym nie tłumaczyła komus, kto sie tym nie interesuje
              • maniaczytania Re: Terminy egzaminów 2019 24.08.18, 19:05
                może komuś innemu się jeszcze przyda wink

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka