Dodaj do ulubionych

Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na talerzu..

17.01.19, 10:21
Co wasze dzieci lubia zjadac na obiad?
Chyba oszaleje...bo ile mozna, w kolko, gotowac (i jesc) to samo ?? 2 lata ...wiecej?

Menu obiadowe mojego dziecka:

kapusniak
kotlety
pulpety
kluski z serem
pierogi
leniwe pierogi
kotlety z ryby i ziemniakow

Nie je : buraczkow, jajek, surowek i salatek, ziemniakow (ugotowanych calych i duszonych), nie je ryzu, spagetti, zielonych warzyw sad

i nic wiecej nie zje !! Co ja mam jej gotowac ??
Dzieki za jakies podpowiedzi.
Obserwuj wątek
    • 35wcieniu Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 10:28
      Hm, jak nic innego nie lubi to co tu doradzać.

A zupy?
      • aj.riszka Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 10:36
        Z zup jedynie kapusniak - ale ma juz dosyc tego kapusniaku.
        Nie zje: jarzynowej, ogorkowej, krupniku i innych.
        • sandrasj Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 31.01.19, 15:50
          Łazanki jej zrób. Kapusta i makaron. Mojemu 3 latkowi zawsze wchodzi. A tak poza tym to twoja córka ma właśnie menu jak mój 3 latek...
    • mama-ola Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 10:35
      Mój prawie 10-latek ma tak samo. Gotuję mu ciągle te same potrawy. To minie - widzę po starszym synu, który też tak miał.

Możesz pytać, co mu smakowało w szkole czy u kogoś. Być może było to coś, czego jeszcze nie masz w domowym menu.
      • mama-ola Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 10:36
        Co JEJ smakowało wink
        • aj.riszka Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 10:38
          W szkole nie je prawie niczego, z tego co podaja bo nic jej nie smakuje. Jedynie na drugie sniadanie dostaje kabanosy, kanapke, owoce : z domu i to zje.
    • berdebul Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 10:36
      Całe zycie jem pomidorową, raz w tygodniu, przynajmniej na dwa dni. big_grin

Jeżeli pierogi mogą być z rożnym nadzieniem, kotlety też rozne, to chyba nie jest duży problem?
      • aj.riszka Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 10:41
        Moze i tak. Najgorzej mnie martwi, ze je malo plynnych posilkow bo z plynnych jedynie kapusniak i platki owsiane na mleku (zapomnialam wpisac do listy). A wiadomo z czym to sie wiaze...
        • astramastra Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 10:55
          to rób jej koktajle owocowe/mleczne czy z jogurtu/ kefiru na śniadanie
        • 35wcieniu Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 10:58
          Z czym się wiąże? Jak pije, to nie widzę problemu. Gorzej jak pić te nic nie chce.
          • aj.riszka Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:01
            Wiaze sie z zaparciami. Pije (herbaty malinowe, soki te organiczne) - ale wody nie cierpi, ewentualnie lemoniade latem.
            • 35wcieniu Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:07
              To więcej tych herbat może? Malinowa czy jakaś typu owoce leśne...
              • aj.riszka Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:15
                Jagode ameryk.lubila kiedys. Zje truskawki, jablka, banany.
        • mikams75 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 14:06
          a trzeba jadac plynne posilki?
          trzeba dostarczac plyny, najlepiej wode.
          Moje dziecko nie jada wcale plynnych posilkow, koktajle i inne papki tez nie przejda i nie widze w tym problemu. Pije normalnie wode i mleko, czasem kakao.
        • kalina_lin Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 18:37
          Ja w ogóle nie jem płynnych posiłków. Zup mi się nie chce gotować, płatków na mleku nie lubię.
    • astramastra Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 10:38
      Hmm, podrzucę ci moją, głodomora. Lubi prawie wszystko warunek : musi być doskonale przyrzadzone. Nie lubi jedynie majonezu, musztardy, ketchupu, oliwek, grzybów, pieczarek, owoców morza.
      Twoja nie je wymienionych rzeczy bo nie lubi czy nie chce spróbować?
      Co do dań obadowych to może dasz jej:
      nuggetsy domowe,
      kotlety siekane,
      mielony,
      zupa pomidorowa,
      rosół, ogórkowa,
      krem z dyni,
      pieczone ziemniaki?
      zupa z pulpetami
      kalafiorowa
      makaron z sosem pomidorowym
      marchewkowa zupa
      naleśniki
      łazanki
      ryba
      ciasto francuskie z jakims farszem
      tortilla z kurczakiem, serem i warzywami jakie lubi
      makaron/pierogi/ kluski na parze z truskawkami
      a surówka z kapusty kiszonej i marchewki tez nie?
      jak nie je salatek/surówek jako takich to pokrój jej warzywa i nie mieszaj razem, np pomidor, papryka, marchewka, rzodkiewka
      jak nie je warzyw to musisz je przemycic w zupie typu krem
      kasza z sosem

• astramastra Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 10:41
        gołąbki,
        gołabki bez zawijania
        kopytka
      • aj.riszka Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 10:48
        Dzieki.
        Corka sprobuje odrobine i juz mowi, ze wszystko obrzydliwe i nie zje.
        Z tej listy zjada nalesniki. Surowki z kapusty i marchewki tez nie chce. A, ziemniaki pieczone - dzisiaj wyprobuje smile
        A makaron z sosem pomidorowym - ten sos to taki ze sloika czy cos innego robisz?
        I zadnej kaszy tez nie zje...a ja robisz sos do kaszy? (Gryczana?)
        Tak, warzywa to jedynie moze zje osobno.
        Golabki i lazanki - nie umiem tego zrobic.
        • astramastra Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:07
          sos pomidorow: na oleju podsmażasz rozmiażdzony czosnek, jesli nie zje to pomiń, bierzesz passate pomidorowa wlewasz na patelnie, doprawiasz solą, pieprzem, odrobiną cukru.
          Łazanki, prościzna: mięso z rosołu ugotowane, oddziel od kości, pokrój,ugotuj kapusę kiszoną, podsmaż cebulkę pokrojoną w kostkę, podsmaż z przygotowanym mięsem, dodaj ugotowaną kapustę kiszoną i smaż. Potem dodaj ugotowany wcześniej makaron łazanki dopraw solą i pieprzem i smaż do połączenia się smaków.
          Kasze są różne u mnie najbardziej lubią gryczaną i pęczak.Ja wolę jęczmienną.
          Sos do kaszy: smażę cebulę pokrojoną w piórka dodaję pokrojona, oczyszczoną z błon i tłuszczu łopatkę lub szynkę.Potem dolewam bulion/rosół doprawiam solą pieprzem papryką słodką i majerankiem i się dusi do mękkości. Zagęszczam mąką kukurydzianą.
          • aj.riszka Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:16
            Dziekuje bardzo! Wyprobuje.
        • yuka12 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 12:18
          Ja w sosie pomidorowym, w zupach i kotletach przemycam warzywa, których w surówkach syn nie zje. Warunek- w sosie i kotletach nie mogą być zbyt widoczne, więc ścieram na tarce.
          Syn do niedawna odmawiał próbowania czegokolwiek spoza ścisłej listy, ale chyba zaczyna rosnąć, ma coraz większy apetyt i zdarza się, że zje coś nowego. Ostatnio zupę ziemniaczaną z porami i w ogóle ziemniaki. Więc jest nadzieja 😀.
          • eliszka25 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 18:52
            yuka12 napisała:

> Ja w sosie pomidorowym, w zupach i kotletach przemycam warzywa, których w surów
            > kach syn nie zje. Warunek- w sosie i kotletach nie mogą być zbyt widoczne, więc
            > ścieram na tarce.
            >

Mojemu starzemu też ukrywałam warzywa w sosie, tylko ja gotowałam różne warzywa w tym sosie i na końcu miksowałam na gęsty sos. Najczęściej oczywiście na bazie pomidorów, że niby pomidorowy 😉. Aktualnie gotuję w podobny sposób zupę „z kuleczkami”, czyli zupę krem z groszkiem ptysiowym. Daję warzywa, jakie mi względnie pasują do siebie i do pomidorów, gotuję zupę na jakimś bulionie, a na koniec miksuję i jak trzeba, to dodaję koncentrat pomidorowy, żeby była bardziej pomidorowa. Na talerzu każdy może sobie dołożyć śmietany i groszku ptysiowego. W tej zupie mój starszy zje właściwie każde warzywo, a jak ugotuje tak, że poszczególne warzywa są w kawałkach, to jest niejadalne 😁
            • molik28 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 31.01.19, 21:34
              Tak samo. Najpierw miksowałam. Potem stopniowo. Po roku konsekwentnych podchodów usłyszałam: nawet dobre te twoje warzywa. Ale i tsk ma kilka potraw ktore je. Na szczęście są w tym warzywa. Zup nie je.
        • sacea Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 22:41
          Surówki z kapusty nie chce. Moja też nie jadła, do czasu, poszliśmy na jakiś obiad, młoda tradycyjne kotlety+frytki, a kelnerka przyniosła surówkę i oświadczyła, że resztę doniesie jak ta zje surówkę. Trochę byłam zszokowana, właściwie podwójnie, kelnerką i córka, że zjadła, od tamtego dnia to jej ulubioną surówka
    • chocolatemonster Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 10:40
      Moja corka miala okres, ze jadla na obiad codziennie 'kluseczki z sosem pomidorowym ale tylko zrobionym przez babcie'. Troche z tym walczylam ale odpuscilam z totalnego braku sil i wtedy corka zaczela probowac innych potraw. Zupy to dobry trop bo w zupie mozna wiele przemycic, sa bardzo zdrowe i pozywne. No i mozesz ugotowac gar zupy na dwa dni. Pizze zje? Taka domowa? Moze domowe chicken nuggetsy? Moja corka dzis na pytanie czy bedzie jadla te nieszczesne kluseczki stwierdzila, ze jej sie 'przejadly' i zje z nami ...steka.
      • chocolatemonster Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 10:42
        Juz doczytalam, ze lubi tylko kapusniak ale dziewczyny wyzej daly wiele propozycji.
      • astramastra Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 10:45
        własnei domowa pizza lub kisz
      • aj.riszka Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 10:51
        Nuggetsy domowe - nigdy nie robilam...ale wiem, ze zje sklepowe wink
        Pizza - jedynie zje ta czesc najbardziej zewnetrzana czyli ta sucha 'skorke' bo srodek dla niej obrzydliwy jest.
        • chocolatemonster Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 10:58
          Ha! Ja tez uwielbiam sucha skorke😁 To moze poprobuj z tymi nuggetsami? I najwazniejsze:nie stresuj sie. Zdrowa? Pelna energii? To luz. I oczywiscie rozumiem Twoj wk...dylemat bo ilez mozna gotowac to sami. Noale...
          • aj.riszka Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:03
            Zdrowa jest ale szybko z sil opada, po wysilku fizycznym np.gra w pilke. Poszukam jak te nuggetsy przyrzadzic.
        • kadfael Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:00
          A może to jest kwestia po prostu tego, że to.co jej serwujesz nie jest za smaczne. Czytam tu o sosach ze słoika, sklepowych nuggetsach... Da się to pewno zjeść, ale zbyt smaczne to jednak nie jest.
          • aj.riszka Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:05
            Byc moze. Nie umiem fajnie gotowac...sama zadowole sie byle czym...
            • astramastra Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:10
              I tu jest problem chyba, nie jedz byle czego, pokaż że warto jeść dobrze i zdrowo.Nie kupuj gotowych nuggetsów i gotowych dań.Zacznij sama gotować, baw się smakiem.
              • daniela34 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:55
                astramastra napisał(a):

> I tu jest problem chyba, nie jedz byle czego, pokaż że warto jeść dobrze i zdro
                > wo.Nie kupuj gotowych nuggetsów i gotowych dań.Zacznij sama gotować, baw się sm
                > akiem.
                Podpisuję się!!! Nie jedz byle czego. Unikaj gotowców. Zacznij gotować i bawić się tym, zrób z tego rozrywkę, wąchaj, dotykaj, przyprawiaj, próbuj (przy córce). Jeśli odmówi zjedzenia czegoś , daj jej coś z jej zwykłego repertuaru ale sama zjedz to co przygotowałas (przy niej), opowiadając, co i dlaczego jest zdrowe/dobre/wartościowe i dlaczego bedziesz to jeść. Córka i tak jest moim zdaniem dość otwarta skoro jednak innych dań próbuje ( wiele dzieci nawet do ust nie weźmie, jesli nie jest to coś, co zwykle jadają). Piszesz, że córka nie lubi zup poza kapuśniakiem. A robisz zupy - kremy? Na stronie kwestia smaku jest mnóstwo fajnych przepisów, w większości są bardzo proste. Córka nie zje to zjedz Ty. Zupy są rzeczywiscie wartościowe. Jedli córka lubi pierogi to masz ogromne pole do popisu - na słodko i na słono. Możesz eksperymentować z farszem i z ciastem. Jeśli lubi kapustę (kapuśniak lubi) i jada pierogi z kapustą, to taki sam farsz możesz dać do naleśników albo zrobić pieczone pierogi z ciasta francuskiego z tym farszem. Jada makaron z serem, to powinna też zjeść pierogi z serem i naleśniki z serem. Poza tym piszesz, że lubi banany i truskawki - to jest baza na pyszny koktajl. Pije koktajle, czy konsystencja jej nie pasuje? Kotlety mogą być też z selera, możesz podać kotlet de volaille albo kotlet pożarski, burger z indyka zamiast z kurczaka. Poza tym, jeśli lubi kotlety i kapustę to taką kapustę jak na farsz na pierogi możesz zawinąć w płat mięsa taki jak na kotlet, zwinąc w roladkę, opanierować i smażyć (może niezbyt to zdrowe, ale raz na jakiś czas jest to pewna odmiana)
            • 35wcieniu Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:11
              Nooo, i tu mamy rozwiązanie chyba.
              Każdy umie gotować, tylko nie każdy ma w tym polot. Jak nie masz to szukaj jak najprostszych ale ciekawych przepisów, albo wg liczby skladników - im mniej tym łatwiej, zazwyczaj.
          • mikams75 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 14:10
            zdecydowana wiekszosc dzieciakow uwielbia sklepowe/macdonaldowe nuggetsy a w domu z dobrych skladnikow nie tak latwo przygotowac identyczne w smaku.
      • czarna_kita Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:02
        Moja sąsiadka też tak miała że swoim dzieckiem. Ten jadł na obiad tylko kotlet z piersi kurczaka i suchą bułkę w szkole. Co ona się nacudowała... Przychodziła z pracy, gotowała synusiowi różne potrawy takie i owakie żeby chociaż spróbował. Nie, on nie będzie tego jadł. I kiedyś się poskarzyla swojej teściowej. A teściowa jej na to :" Żreć mu nie daj. Wcale. J był taki sam (syn teściowej a mąż mojej sąsiadki). Zgłodnieje porządnie to przyjdzie sam po coś do jedzenia." I pamiętam jak dziś jak sąsiadka przyszła do mnie oburzona, na teściową wyzywała że ta to by jej dziecko chciała zaglodzic, jak to tak nie dac jeść! Ale po jakimś czasie jak akurat nie dostała piersi z kurczaka w sklepie (późno z pracy jechała i już nie było) stwierdziła że w sumie... Może faktycznie ona za bardzo się z tym dzieckiem cacka... I nie zrobiła tych piersi, za to kupiła coś innego. Nie pamiętam już co, chyba jakaś rybę. I fasolke szparagową. I normalnie zrobiła obiad, mąż zadowolony ze w końcu coś innego zjedli. A syn jak zobaczył że nie ma "jego" obiadu to stwierdził że nie będzie tego jadł i sobie poszedł do swojego pokoju jakby nigdy nic. Sąsiadka mówiła że tego dnia miał zjedzone tylko jedna suchą bułkę w szkole. Na drugi dzień znów nie było "jego" obiadu i znów syn na jednej bułce cały dzień. Trzeciego dnia przyszedł się zapytać kiedy będzie jego obiad na co ojciec huknął pięścią w stół i ryknął że teraz będzie taki obiad jaki on chce. Przez 10 lat jedli taki jak chciał syn, teraz będzie taki jak chce ojciec.
        I syn zjadł. I nie umarł. Bo został poinformowany że koniec " jego" obiadów i nie będzie nic innego więc albo je, albo nie. To było dwa lata temu, teraz ich syn je prawie wszystko ( z zupami ma jeszcze problemy).

• rosapulchra-0 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:56
        Narobiłaś mi smaka na tego steka.
        • chocolatemonster Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 19:51
          Pyszne byly! I do tego czerwone wino😁
    • kolibeer2 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 10:55
      naleśniki z pieczarkami i żółtym serem zapieczone
      gulasz z batatów, fasolki z puszki, pomidorów z puszki + łyżka masła orzechowego
      kotleciki z ciecierzycy z pieczarkami
      kasza gryczana biała z boczniakami i cebulką - takie coś ala kaszotto
      frytki z batatów
      makaron tagiatelle w sosie curry z suszonymi pomidorami
      to hity jedzeniowe mojej córki - może twojej się coś spodoba
      • aj.riszka Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:08
        Kolibeer...nie mam nawet pojecia jak to przygotowac, te posilki wink musze nauczyc sie bo ta lista to troche egzotyczna dla mnie niestety...
      • anika772 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 31.01.19, 15:52
        Jak się robi kotleciki z ciecierzycy? Akurat mam ugotowaną, zrobiłabym.
    • mikams75 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 10:58
      mje dziecko tez jada w kolko to samo, ale w przeciwienstwie do twojego kocha wszelkie weglowodany czyli makarony w kazdm ksztalcie, ryz, kasze (oprocz gryczanej), zemniaki, kopytka i inne kluchy.
      Do tego kotlety w panierce, mielone, domowe nuggetsy, hamburgery. I tak w kolko.
      Zamiast surowek jada w sladowych ilosciach pokrojone marchewki lub ogorki. Zup nie tyka.

• aj.riszka Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:09
        O, kupie marchewki 'baby carrots' w sloiku....moze zje?
        Nuggetsy - nigdy nie robilam domowych.
        • turzyca Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:25
          W słoiku są obrzydliwe. Świeże są ok.
        • 35wcieniu Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 12:45
          To zrób. W słoiku? Dlaczego? Świeże kup.
        • mikams75 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 14:16
          w sloiku? takie miekkie rozgotowane? Nie sadze, zeby to bylo zjadliwe.
          Daj dziecku najzwyklejsza marchewke - albo cala do reki, do pochrupania, albo w slupki, albo w koleczka (moje dziecko miewa rozne fazy i kroje wg aktualnego widzimisie). Kiedys corka u kogos jadla maczajac slupki w sosie jogurtowym i przez jakis czas w domu tez tak chciala. Czasem lubi sobie slupki ogorka pomaczac w soli ziolowej.
          Baby carrots tez sa fajne ale swieze.
          Dzieci zazwyczaj nie lubia wybeltanych skladnikow. Jak przyjda do corki kolezanki na obiad to tez nie serwuje surowek czy salatek, po prostu klade rozne pokrojone warzywa (ogorki, marchewki, papryke, rzodkiewki), pomidorki koktajlowe i zawsze cos tam zjedza.
        • molik28 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 31.01.19, 21:40
          Nauczylam moich jesc ryby kupując na poczatku syfne paluszki rybne. Jak polubili powiedzialam ze ryby w innej formie są zdrowsze. No i jakoś poszło. Konsekwencja. Jak na poczatku nie chcieli to zjadali same ziemniaki. Nie zmuszalam ale nakładam.
    • jola-kotka Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:00
      Na warsztatach zywieniowych jest duzo matek i prawie kazda mowi o problemie jaki tu poruszasz u dzieci w wieku 6-10 lat. Podobno dzieci tak maja i juz. Zadne krzywdy sobie tym nie robi a potem to mija i zaczynaja jesc wiecej potraw itd. Nie bardzo rozumiem co ma sie stac jak nie je duzo plynnych potraw. Czy my dorosli codziennie je jemy?
    • mdro Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:03
      A makaron w ogólności jada? Może po prostu typu wstążka z różnymi sosami (kawałki kurczaka w sosie pieczarkowo-śmietanowym, pomidorowy a la boloński, warzywny: cebula, papryka, cukinia) Zupy: soczewicowa, fasolowa, kremy z warzyw.
      • astramastra Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:11
        a może fasolka szparagowa z sosem pomidorowym?
        zupa krem z soczewicy?
        • aj.riszka Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:12
          Wlasnie nie zje tego.
      • aj.riszka Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:12
        Makaron - jedynie swiderki zje z serem bialym. Inny makaron - nie zje. Soczewicy i fasoli i zielonej fasolki - nie zje.
        • mdro Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 12:02
          A łazanki z kapustą?

Świderki też z różnymi sosami można, jeśli ten biały ser nie jest na słodko, spróbuj może dodać podsmażony boczek, a jeśli będzie OK, to też inne mięso. Można posypać serem typu parmezan.

Bo wydaje mi się, że głównie problemem jest "nowe i na pewno niedobre", bo na oko zjadliwy zestaw jest dość zróżnicowany smakowo. Więc może drobnymi kroczkami, z modyfikacją potraw? Albo po prostu darować sobie i przeczekać, inna rzecz, że faktycznie szlag może trafić, cały czas jeść to samo albo gotować dwa obiady...
    • hanusinamama Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:11
      Ja miałam nieco lepiej ale tez wielu rzeczy nie chciała tknąc. Umówiłysmy sie ze raz w tygodniu gotuje cos nowego (ale raz) i ona to zjada chyba ze naprawde ale to naprawde nie smakuje. 2 pierwszych prób nie zjadła bo to było "niedobre". A potem sie przełamała. Wczoraj robiłyśmy sajgonki z kurczakiem i do tego frytki z warzyw i zjadła (bez fasolki szparagowej).

U mnie o tyle lepiej ze prawie kazda zupe zje. Ale tez dzien bez zupy to dzien stracony wiec ja czy chce czy nie zupe gotowac musze smile

Moze niech zacznie gotować z tobą. U mnie to działa. Sama robi risotto (kroi, mieszka, doprawia) a ma 7 lat. Lubi robic pulpety czy kotlety. Moze popróbój kotletów z warzyw czy ze strączków. U mnie kotlety z kalafiora czy brokuła zniakja w mig.
      • aj.riszka Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:14
        Kotlety z kalafiora i brokula - nawet nie wiedzialam, ze to istnieje hahaha (taka ze mnie kucharka sad
        • astramastra Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:22
          idzcie razem na zakupy, niech wybierze coś i potem razem stwórzcie coś pysznego
        • kurt.wallander Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:24
          aj.riszka napisała:

> Kotlety z kalafiora i brokula - nawet nie wiedzialam, ze to istnieje hahaha (ta
          > ka ze mnie kucharka sad

No własnie, jak lubi kotlety, to może polubi kotlety warzywne, mozna też robić z cukinii czy dyni. Oczywiście ziemniaczane z dodatkiem jajka. Jesli lubi np. czipsy, to może warzywa w formie cienkich płatków upieczonych w piekarniku? No i jednak starałabym sie umówić z dzieckiem na próbowanie przynajmniej raz w tygodniu czegos nowego ( w tym dniu nie gotowałabym dania - pewniaka, tylko albo dziecko zje nowośc, albo zrobi sobie kanapki, jajko, czy co tam jest w stanie samo sobie przygotować).
          • astramastra Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:33
            przepyszne sa kotlety z brokuła i cheddara
            • hanusinamama Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 12:33
              Ja robie tez z brokuła i tofu. Przy czym brokuła jedynie wrzucony na chwile do wrzątku, potem blenduje, dodaje gniecione tofu, jajo, przyprawy, troche płątków owsianych. Pycha.
        • hanusinamama Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 12:32
          Poszukaj kotletów warzywnych albo z kaszy. Ja ostatnio kupiłam taka miesznake kaszy od babci Jadzi sie chyba nazywa (lidl), ugotowałam, dodałam szklankę ugotowanej soczewicy i zrobiłam z tego "mielone" MOje dzieci zjadłay na obiad i na kolacje zawołały. Mozna robic z warzyw, z jajek, z kasz ze straczkowych, mieszać. MOja córka fasoli baiłej samej nie tknie a kotlety z białej fasoli, ryżu i marchewki zjada az sie uszy trzęsą.
    • lauren6 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:39
      Mamy to samo dziecko wink

A nie, sorry. U nas za kapuśniak można wstawić pomidorowkę. Jak ma dobry dzień to zje też inne zupy: rosół, żurek, rybną. Makaronu i klusek nie zje, chyba że w zupie, ziemniaków też nie lubi, również frytek. Zielone warzywa od biedy zje, czerwonych nigdy. Lubi pizzę, margeritę. I to w zasadzie tyle.

Na Twoim miejscu poeksperymentowałabym z zupami, może jakaś poza kapuśniakiem jej przypasuje.
    • aerra Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:50
      W zasadzie wychodzi, że je głównie mączne (i to raczej na słodko) plus mięso.

Nie wiem co mogłoby smakować twojej córce, ale myśmy z wybiórczością walczyli (od 2 roku życia młodego wink ) tak, że nowe rzeczy były przemycane stopniowo, a do tego od zawsze forsowałam zasadę, że raz w tygodniu jemy coś nowego. I młody ma chociaż spróbować, jak naprawdę bardzo mu nie smakuje, to nie je, ale niech chociaż spróbuje.

Sery je?
      Bo fajne na przemycanie nowych smaków są quesadillas - w zasadzie można wpakować tam prawie wszystko a i tak smakuje fajnie wink U nas to jest szybka potrawa awaryjno-śmieciowa. Jak nie mam nic (czasu też), to wygarniam co jest w lodówce i kilkanaście minut jest jedzenie. Dobra, sery i tortillę zawsze mamy wink

Naleśniki też są super pod tym względem, bo można kombinować z farszami - mój syn na początku też lubił wyłącznie na słodko (a ja wolę warzywno-mięsne farsze), ale kiedyś nadziałam mu naleśniki ulubionym sosem do makaronu (nieco zmodyfikowanym, żeby konsystencja była bardziej odpowiednia do naleśników) i poszło wink Teraz sam się upomina, że naleśniki na dwa dni, jeden na słodko, a drugiego na ostro wink
      Jak je brzegi z pizzy, to pokombinuj z mini calzone - farsz jest schowany w środku, można zacząć od niewielkiej ilości i zobaczyć co wyjdzie.
      Jeśli je ten jeden jakiś rodzaj makaronu - może wypróbuj zapiekanki na tym makaronie. Z nowych składników dodawaj po jednym, a nuż coś zaskoczy.
      A jak je kapuśniak, to może ogórkową też zje? Albo żurek?
    • rosapulchra-0 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 11:54
      Przez ponad 10 lat jadłam jajówę na śniadanie. W końcu przestałam. Zamieniłam na jajko sadzone. No nie umiem z jaj zrezygnować.
      • 35wcieniu Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 12:07
        Co to jest jajówa?
        • aerra Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 12:12
          Podejrzewam, że chodzi o jajecznicę.
        • alpepe Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 31.01.19, 12:20
          I gdzie tak mówią. Też nie znałam.
          • mikams75 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 31.01.19, 13:40
            na tym forum tak mowia wink ja tez tylko tutaj napotykam jajowe, a slowo to odbera mi apetyt na jajecznice big_grin
            • anika772 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 31.01.19, 15:53
              Jajówa to obrzydliwe słowo.
    • ap.so Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 12:03
      Moja 9latka najchętniej żyła by tylko kluskami leniwymi, zupą pomidorową i surową czerwoną papryką. Czasem najdzie ją na kiszone ogórki, naleśniki, z zup na ogórkową lub rosół. Od święta jakiś kotlet czy pieczone mięso. Ja wzięłam na przeczekanie nie spinam się. Wkurza mnie tylko jak ona po samym powąchaniu już odmawia spróbowania.
    • karotka_plus Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 12:07
      Mój ma 10 lat. Jako mały brzdąc jadł na okrągło naleśniki. Śniadanie, obiad, kolacja - naleśniki. Coś do przekąszenia - Naleśniki. Przeszło mu, Teraz jego menu jest bardziej urozmaicone. A zupa pomidorowa? Mój uwielbia zupę literkową czyli pomidorowa z makaronem w kształcie literek. Ja robię czasami coś dla mnie i męża, co młody nie zje a młodemu osobno. I młody zawsze próbuje. W ten sposób przekonał się do kurczaka z ryżem i warzywami, do kiełków na kanapki, omlety które sam robi, do papryki, ogórka surowej marchwi. Ale co ciekaw to inne rzeczy je w domu, inne u dziadków a inne w szkole gdzie chodzi na obiady.
      Metodą prób i błędów moim zdaniem. Mój jak miał stałe, ulubione menu to od czasu do czasu próbował to, co my jemy. Co jakiś czas ma takie zrywy i próbuje innych rzeczy.
    • lot_w_kosmos Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 12:16
      Moje dziecko nie ruszy nic z twojej listy.
      Którą ja bym oczami już zjadła.
      Zje za to wszystkie warzywa surowe o gotowane, makarony, ale bez sosów, rosół, krupnik...
    • daniela34 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 12:24
      Z dalszych podpowiedzi - piszesz, że nie zje żadnych kasz, a bulgur i kuskus próbowałaś? Kuskus ma jeszcze tę zaletę, że 9-latka w zasadzie może go przygotować sama. Nuggettsy zje a obsmażone kawalki kurczaka albo indyka bez panierki w jakimś sosie, np.pomidorowym, pieczarkowym, kurkowym? Kotlety mielone i burgery o ktorych juz pisałam? Eskalopki? (O właśnie mi się przypomniało, że dawno nie jadłam, już wiem co będzie jutro na obiad smile )
      Poza tym generalnie polecam wspólne gotowanie i wspólne oglądanie programów kulinarnych. Jeśli córka interesuje się innymi krajami czy podróżami to można to fajnie połączyć - poznawać kuchnię danego kraju i próbować potraw, zaczynając od najprostszych. Oczywiście jesli wybiórczosc pokarmowa jest wynikiem jakichś zaburzeń czy dużych nadwrażliwości to spora część tych rad będzie nie do zrealizowania, ale z opisu mi na to nie wygląda.
      • berdebul Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 12:41
        Kuskus i bulgur są pszeniczne. Nie lepiej pęczak, albo gryczaną?
        • 35wcieniu Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 12:46
          Dlaczego lepiej?
          • berdebul Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 21:13
            Bo są zdrowsze, zwłaszcza od kuskusu.
        • daniela34 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 12:49
          Ja akurat nie mam obaw co do produktów pszenicznych, a w powszechną szkodliwość glutenu nie wierzę, zwłaszcza że autor tej teorii sam się z niej wycofał.
          Autorka nic nie pisze o alergiach czy nietolerancji, chyba chodzi bardziej o to, żeby urozmaicić dziecku menu, a mamie poszerzyć repertuar kulinarny, przy czym kuskus się świetnie sprawdza, bo jest szybki w przygotowaniu. Kaszy gryczanej wiele dzieci nie lubi, choć oczywiście też polecam, a nuż akurat córka aj.riszki polubi. Pęczak uwielbiam i mogę reklamować wszem i wobec smile
          • daniela34 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 12:59
            Uzupełniająco - bulgur akurat choć pszeniczny jest wartościowy że względu na zawartość kwasu foliowego i żelaza, ma średni indeks glikemiczny (dużo niższy niż tak modna do niedawna kasza jaglana), uważa się, ze reguluje ciśnienie i poziom cukru we krwi. Kuskus ma tych zalet mniej. Przy czym zastrzegam, że nie jestem dietetykiem, wiec to jest bardziej porada kulinarna niz dietetyczna, sama jadam wszystko, z cukrem i glutenem oraz laktozą łącznie , poza gotowcami smile
            • daniela34 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 13:04
              Odnośnie kuskusu jeszcze, bo za szybko wysłałam - wskazuje się to jako produkt dobry do tego, żeby powoli przekonać dziecko do innych kasz. Jeśli córka autorki kasz na razie nie tyka, to zaczynanie od kaszy gryczanej to zaczynanie z dość wysokiego C, choć smak to kwestia bardzo indywidualna i może akurat u niej to się uda.
          • aerra Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 16:29
            Gryczaną polecam niepaloną, jest delikatniejsza w smaku, moje dziecko uwielbia wink
            • katriel Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 21:38
              > Gryczaną polecam niepaloną, jest delikatniejsza w smaku, moje dziecko uwielbia wink
              No popatrz, a moje zdecydowanie wolą paloną, bo... jest wyrazistsza w smaku. wink
        • tais86 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 18:32
          ten strrrrrraszny gluten, a fuj!
    • frey.a86 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 12:27
      Ja myślę, że faktycznie problem może być w twoim gotowaniu i zwyczajnie nie smakuje jej jedzenie. Miałam podobnie w dzieciństwie, np. nie jadałam w domu prawie w ogóle mięsa, bo moi rodzice zawsze robili schabowe nie wykrawając tłuszczu z mięsa, zawsze kupowali najbardziej żylaste szynki, a sos do spaghetti robili z mielonki w puszce. Jak byłam gdzieś w gościach to jadłam normalnie, nad czym ciągle załamywali ręce. W wieku nastoletnim nauczyłam się sama gotować.

Piszesz, że nie umiesz zrobić łazanek czy gołąbków, a jest przecież mnogość przepisów w internecie oraz filmiki na youtube. Akurat łazanki są banalne, ktoś tu już podał przepis z mięsem z rosołu, ja robię tak samo tylko daję szynkę. Gołąbki są czasochłonne, fakt, ale nie są zbyt skomplikowane, można kapustę włożyć na 10 minut do mikrofalówki i będzie miękka. Potem zdejmujesz liście, nadziewasz farszem, wkładasz do garnka i dusisz w sosie pomidorowym. Farsz to ryż i mięso mielone, można dodać cebulkę i jajko. Spróbuj, bo dzieciaki zwykle lubią gołąbki, a tym samym farszem możesz też nadziewać papryki, cukinie, pieczarki, itp. Kupne gołąbki są do kitu, tak jak pierogi z garmażerki są jeszcze w miarę zjadliwe, tak gołąbków jak żyję nie udało mi się dostać dobrych.
      No i wyrzuć gotowce, bo nie są ani zdrowe ani smaczne. Sos pomidorowy najprostszy to podgotować kilka obranych i pokrojonych pomidorów (zimą z puszki) z cebulą, przyprawić. Zresztą w necie jest masa przepisów, jak potrzebujesz wszystko rozpisane od A do Z (np. moja mama tak ma, że przepis musi być dokładny, inaczej nie odtworzy potrawy). Gotowanie może być naprawdę fajne, także powodzenia. smile
    • tt-tka Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 12:30
      Kluseczki serowe (troche podobne do leniwych) robilam na zielone, wlasnie z zielonymi warzywami zmieszane - moze w takiej postaci polubi ?
      Poszukaj, nawet w necie, kisazki "Kuchnia pelna czarow" (a moze kuchnia pelna cucow ?) Marii Terlikowskiej - bardzo proste (i urocze !) wskazowki, jak w atrakcyjnej formie podac rozne rzeczy. Poszukaj rowniez "gdy kucharze sie nudza" - stada owiec z kalafiora, osmiornica z banana, inne zwierzaki z warzyw i owocow...
      Do kotletow rybnych czy miesnych zawsze mozesz dorzucic startych warzyw. Albo zrobic kotlety z selera/marchwi/brukwi, skoro dziecko jada kotlety ziemniaczana, to moze przejdzie.
      Warzywny lub warzywno-kaszowy farsz do pierogow/nalesnikow/krokietow.
      • daniela34 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 12:32
        O, przecież - krokiety z kapustą!!! Skoro dziecko jadą kotlety (panierka), kapustę i naleśniki to krokiety pewnie też zje smile
    • asia_i_p Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 12:53
      Jedz przy niej, może w końcu zaskoczy.
      Tak się pocieszam, bo mój cztero i pół latek jest gorącym wyznawcą makaronu z sosem neapolitańskim i nic innego obiadowego do twarzy nie weźmie. A przepraszam, może być jeszcze boloński.
    • nena20 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 14:28
      Nie chcę dobijać bo aktualnie za późno na rozwiązanie sytuacji. Jako mama niejadka z aktualną wagą 24-25 , syn lat 9 mogę stwierdzić że po części to nasza wina. Gotujemy tylko to co lubi dziecko, ja sama do 3 lat tak robiłam. Potem powoli w mojej głowie przestawiło się myślenie jak zobaczyłam że syn w przedszkolu nie umarł z głodusmile Gotuje to co mi pasuje i innego obiadu nie ma. Nie mając wyjścia próbował różnych rzeczy i nie mogę powiedzieć że je wybiórczo tylko małe ilości. Przestałam się tym przejmować . Życie nie może kręcić się wokół gotowania tylko dla dziecka.
    • mikams75 Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 14:33
      a co do jajek- nie zje omleta, takiego puchatego, nawet na slodko? Z miodem albo dzemem?
      W pulpetach mozesz troche warzyw przemycic, wrzucam zazwczaj di siekacza sporo natki, pulpety sa az zielone, ale jakos przechodzi (jak corka byla mlodsza, to przez kolor by nie przeszlo, moglab dodawac wylacznie biale warzywa).

Ale widze, ze generalnie masz problem z gotowaniem. Co jadasz ty na co dzien? Co smakowalo twojemu dziecku u babci/cioci/kolezanki czy w restauracji?

Pisalam wyzej, ze moje dziecko jada bardzo wybiorczo, choc jest lepiej niz kiedys. Zaskakujace natomiast jest to, ze lubi ryz ze szpinakiem, albo cos jak paszteciki ze szpinakiem i feta. I choc nie lubi ostrego jedzenia, to zjada zawsze kurczaka po tajsku (z curry i mlekiem kokosowym), bez sosu (nie jada zadnych sosow) i bez warzyw, ale ja uwielbiam kurczaka z warzywami w curry z mlekiem kokosowym i wreszcie nie musz oddzielnie gotowac, wylawiam tylko dziecku z sosu kawalki kurczaka. Takze czasami jest zaskakujace, co dziecku smakuje.
    • sfornarina Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 14:57
      Gulasz z kasza.
      Lasagna.
      Zapiekanki z makaronem.
      Warzywne i mięsne chili z różnymi fasolami, dynia masłowa, papryka i pomidorami.
      Curry z kurczakiem, serwowane z pita.
    • hrabina_niczyja Re: Obiad dla 9 latki - pustka w glowie i na tale 17.01.19, 18:14
      Też byłam podobno niejadkiem, ale jak sobie przypomnę ten talerz z obiadem... No niestety, mama gotować umiała, ale szału to nie było. Wszystko jakoś tak klepniete na talerz. Zjada się też oczami.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka