Dodaj do ulubionych

przeciążenie więzadeł w kolanach

04.03.19, 10:40
wiem, powinnam się zapytać lekarza ale nie zapytałam, więc nie krzyczcie, że pytam ematki. sportu mi zakazał na 3 tygodnie, praca biurowa więc zwolnienia nie dał. ale ja dużo chodzę - jeżdżę komunikacją i do przejścia mam ok 3km dziennie a jak coś załatwiam to więcej. czy powinnam to też ograniczyć, np. jeździć autem do pracy?
Obserwuj wątek
  • snakelilith Re: przeciążenie więzadeł w kolanach 04.03.19, 13:19
   Nie słyszałam o tym, by przy problemach z kolanami jakiegokolwiek typu zalecane było długtrwałe oszczędzanie. Jak kolano napuchnięte, to pauzuje się dzień dwa, robi chłodne okłady i bierze ewentualnie leki przeciwzapalne, ale dłużej? Co z tego ma niby być dobrego? Dziś nawet po operacjach dosyć szybko każą trenować z rehabilitantem. Jestem po artroskopii kolana i wiem, bo doświadczyłam tego wielekrotnie, unieruchomienie to zło, zło i jeszcze raz zło. Wiadomo, że biegać i skakać nie będziesz, bo zbyt obciąża, ale chodzenia nie powinnaś moim zdaniem zaniechać. Noś tylko dobre buty, najlepiej nawet sportowe, kolano możesz ustabilizować specjalną opaską, stabilizatorem sportowym, czy innym elastycznym bandażem i ruszaj się normalnie, może tylko wolniej i uważniej. Ból ci powie, kiedy jest za dużo. Rower to to też niezły pomysł. Ruch pompuje bowiem składniki odżywcze do kolana, smaruje staw, zachowuje jego elastyczność i ułatwia regenerację przeciążonych tkanek. Na przyszłość może wybieraj sporty mniej obciążające kolano, albo wzmocnij przedtem mięśnie nóg ćwiczeniami siłowymi.
   • sfornarina Re: przeciążenie więzadeł w kolanach 04.03.19, 13:32
    Przy wszelkich zapaleniach bursy (? Bursitis) zalecane jest kompletne oszczędzanie stawu, do tego stopnia że w ostrzejszych przypadkach dostajesz kule. Czasem trzeba unikać obciażenia stawu (tego typu ruchu który sprawia ból) tygodniami. To sa zapalenia przeciażeniowe, ale fakt że zazwyczaj występuja po jednej stronie.
    • snakelilith Re: przeciążenie więzadeł w kolanach 04.03.19, 14:00
     Ale zapalenia kaletki maziowej dają dosyć poważne objawy i zwykle cały staw jest bardzo bolesny, czerwony, zapalony. Wtedy nie da się nawet dłużej chodzić. W kolanach częściej powstaje to też wskutek stałego mocnego ucisku, jak przy częstym klęczeniu, dlatego pewne grupy zawodowe są na to bardziej narażone. W przypadku sportu jako przyczyny zaleca się opaski chroniące staw. A diagnoza przeciążenie wiązadeł raczej na to nie brzmi i gdyby lekarz chciał ją unieruchomić, to by jej to powiedział. Jej uraz to raczej konsekwencja przeforsowania wiązadeł z powodu słabego umięśnienia oraz/albo złego przygotowania np. braku rozgrzewki. Ale w razie wątpliwości, zawsze lepiej poradzić się lekarza.
      • snakelilith Re: przeciążenie więzadeł w kolanach 04.03.19, 15:51
       Kieruj się własnym odczuciem. Nie noś butów na obcasach, nie obciążaj niepotrzebnie kolana, kup sobie elastyczny stabilizator na kolano i wypróbuj na ile dajesz radę. Ja potrafisz przejść 3 km bez bólu, to nic nie będzie. 3 km, to nie jest aż ta dużo, nie przesadzajmy. Jak boli, to ogranicz chodzenie przez 1-2 tygodnie, rób chłodne okłady, weź może coś przeciwzapalnego (aspiryna, ibu itd), ale nie rezygnuj całkowicie z normalnego ruchu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka