Dodaj do ulubionych

nieposłuszeństwo obywatelskie w Indiach - GMO

27.06.19, 23:25
W Indiach, w stanie Maharasztra, zebrało się tydzień temu półtora tysiąca rolników, którzy nielegalnie posiali bakłażany GMO odporne na szkodniki i choroby oraz bawełnę odporną na glifosat. Indie zezwalają na dzień dzisiejszy tylko na uprawę bawełny GMO odpornej na suszę i szkodniki.
timesofindia.indiatimes.com/india/farmers-body-plans-to-defy-ban-on-gm-crops-on-june-10-may-face-action/articleshow
Rolnicy są oburzeni tym, że w sąsiednim Bangladeszu, gdzie wolno wysiewać bakłażany GMO odporne na szkodniki i choroby, zużycie pestycydów spadło w ciągu kilku lat o 2/3, a dochody rolników uprawiających tę roślinę wzrosły o połowę. A w Indiach nie mogą z tego korzystać.
www.dhakatribune.com/business/2019/03/07/5-yr-after-releasing-its-first-gm-crop-bangladesh-says-farmers-gain-by-adopting-bt-brinjal
I co eMatka na to? Zwlaszcza w kwestii wątku, jakie to GMO nieekologiczne a rolnicy popełniają przez nie masowe samobójstwa?
Obserwuj wątek
   • una_mujer Re: nieposłuszeństwo obywatelskie w Indiach - GMO 27.06.19, 23:52
    Można do woli, tylko po co? Glifosat też kosztuje, za darmo go nie rozdają. W szczególności dla takich rolników w Indiach, gdzie dochody są niskie, jest to duży koszt. Sypie się tyle, ile jest potrzebne, żeby wybić chwasty.
    BTW na rynku są rośliny (kukurydza, pszenica, soczewica) odporne na działanie innego herbicydu, imazamoksu, który działa podobnie szeroko, jak glifosat. Tyle, że zostaly wyhodowane metodą mutagenezy (czyli napromieniowywania ziaren w celu uzyskania przypadkowych mutacji genetycznych - potem się te ziarna zbiera i patrzy, jak roslinki zmutowały, a nastepnie krzyżuje ze sobą te z pożądaną mutacją). Są dozwolone do użytku i na pewno je jesz...
  • makurokurosek Re: nieposłuszeństwo obywatelskie w Indiach - GMO 28.06.19, 00:44
   Jedno to zysk rolnika , drugie to nieświadomość że samemu dzięki temu je się szkodliwe g.... W Polsce masowo rolnicy pryskają rzepak randapem, później wszyscy ten randap jemy. Część rolników zarobi by za chwilę cały swój zysk przeznaczyć na leczenie członków rodziny na choroby którego sami wywołali
   • una_mujer Re: nieposłuszeństwo obywatelskie w Indiach - GMO 28.06.19, 07:17
    Według badań, jakie ja znam - może potencjalnie wywoływać raka u osób narażonych na stały kontakt, czyli robiących regularne opryski. Jest całkowicie bezpieczny dla konsumentów ze względu na krótki okres rozpadu. Jakieś inne badania znasz?
    Poza tym artykuł jest o bawełnie... a bakłażany mają inną modyfikację, która uodparnia je na niektóre choroby i szkodniki. Więc w ogóle nie trzeba robić oprysków.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka