Dodaj do ulubionych

rodzice przeciwni domowi opieki

24.08.19, 14:41
Czy dużo jest sytuacji kiedy starzy, schorowani rodzice nie zgadzają się na dom opieki i wymagają od dzieci by świadczyły tę opiekę osobiście? U mnie właśnie tak jest. Póki co są jeszcze na chodzie i kwestie tego typu nie były poruszane, ale zdarzało się, że matka (od zawsze mocno toksyczna) w kłótni wykrzykuje ze szlochem zdania typu "ty jesteś tak podła, że na pewno na starość będziesz mnie chciała oddać do domu starców!" Wiem, że ojciec jest podobnego zdania, było nawet jakieś wspominanie, że jak dzieci nie opiekują się osobiście rodzicami, to rodzice powinni przepisać spadek na kościół albo obcym ludziom. My z mężem pracujemy i jeszcze długo będziemy, poza tym nie widzę możliwości żeby spędzać np. kilkanaście lat pod jednym dachem z przemocowymi i toksycznymi rodzicami, którzy oczywiście nigdy tego nie przyjęli do wiadomości. Uważają, że alkoholizm ojca i nie okazywanie emocjonalnego wsparcia czy ciepła, za to ciągłe krytykowanie, nigdy nie miało miejsca i byli i są idealni. Jestem jedynaczką, więc nikt mi w rozwiązaniu tej kwestii nie pomoże. Przyznam, że moment kiedy jedno z nich, albo oboje staną się niesprawni mocno mnie przeraża.
Obserwuj wątek
        • chococaffe Re: rodzice przeciwni domowi opieki 24.08.19, 15:01
          To uprzedź stanowczo , póki są świadomi, że nie będziesz tego robić i mają szukać rozwiązania alternatywnego. Możesz sama coś zaproponować (bo znasz szczegoły) typu opiekunka, mieszkanie i dożywocie w zamian za opiekę dla kogos z zewnątrz, itd.
        • kosmos_pierzasty Re: rodzice przeciwni domowi opieki 24.08.19, 15:04
          No to będziesz "wyrodną córką". Masz chwilę, by nauczyć się mieć w nosie ich opinię na Twój temat. Nie daj się szantażować. Teraz jesteś dorosła, a oni nie są żadną wyrocznią.
          Na marginesie, z tego co piszesz, to oni są "wyrodnymi rodzicami". I obchodzi ich taka etykietka? Założę się, że skonfrontowani z nią, stwierdziliby, że to nieprawda i już. Też tak podejdź do ich zdania na Twój temat.
        • asia.sthm Re: rodzice przeciwni domowi opieki 24.08.19, 15:10
          A dlaczegoz to tak bardzo cie przeraza bycie wyrodna corka? Przeciez to twoich rodzicow zasluga big_grin

Serio - popros rodzicow o konkretny, realny plan. Jesli maja az takie oszczednosci zebys ty nie musiala pracowac to wtedy zrob kalkulacje czy to jest mozliwe i przedstaw im swoja kalkulacje czy stac ich bedzie.utrzymac ciebie i twoja rodzine (w polowie).
          I naprawde nie boj sie jesli cie nazywaja wyrodna corka - taka corke beda na jaka sobie zapracowali. Niech juz sobie szukaja miejsca z opieka na starosc. Niech aktywnie dzialaja poki sa jeszcze na chodzie.
        • yuka12 Re: rodzice przeciwni domowi opieki 24.08.19, 15:14
          Jeżeli chcą zrobić darowizn na kościół, to zaznacz, że mają wpiasać tam jako warunek opiekę nad nimi. Ponieważ opieka kosztuje. Nie chodzi tylko o opiekę osobistą, koszt emocjonalny, ale i pampersy, lekarzy, dietę, materace przeciwodleżynowe itp.itd. poza tym opieka w przypadku demencji to 24/7/365. Rodzice sobie mogą wiele życzyć, dalej pozostawać w bańce mydlanej wydumanych pragnień, dobrze by było zetknąć ich z realiami, porozmawiać rozsądnie i stanowczo. My mieliśmy trochę podobny problem z tatą. Ale jak popatrzył na ostatnie lata życia rodzeństwa, trochę optyka mu się zmieniła, zaczął dbać o siebie i rozumieć konsekwencje starości bez żadnego zaplecza i na łasce otoczenia. Pomimo posiadania nawet kilkorga dzieci. Wcześniejsze prośby i rozmowy z tatą nic nie przynosiły. Dzisiaj bierze pod uwagę dom starości jakby co.
        • aqua48 Re: rodzice przeciwni domowi opieki 18.09.21, 13:13
          e_dyta27 napisała:

> proponują, a raczej oczekują i żądają, że będę mieszkała z nimi i zajmowała się
          > osobiście. Inaczej jest się wyrodną córką.

Przede wszystkim przyzwyczaj się do myśli że w ich opinii będziesz wyrodną córką. Z resztą cokolwiek byś nie zrobiła to prawdopodobnie by tak było. Zawsze byłoby za mało, nie tak niezgodnie z ich wyobrażeniami itp.
          Po drugie na razie nie poruszaj tego tematu. Nie wiesz co przyniesie przyszłość. Może akurat domowa opieka nie będzie im wcale potrzebna? Lub gdy będzie będą już nieświadomi kto ją wykonuje? Bywa różnie w życiu. Podejmiesz konkretne kroki (np. wynajmiesz opiekunkę, albo zorganizujesz dom opieki) gdy będzie taka potrzeba.
        • koronka2012 Re: rodzice przeciwni domowi opieki 18.09.21, 21:11
          e_dyta27 napisała:

> proponują, a raczej oczekują i żądają, że będę mieszkała z nimi i zajmowała się

Nie czekając na to co przyniesie przyszłość należałoby już teraz pomyśleć o tym żeby przepracować z terapeutą bzdurne poczucie winy.

Jesteś totalnie zmanipulowana. Ja na takie dictum parsknęłabym śmiechem, ty się czujesz jak zaszczute zwierzę….
        • ginger.ale Re: rodzice przeciwni domowi opieki 19.09.21, 09:52
          e_dyta27 napisała:

I tak już JESTEŚ I BĘDZIESZ wyrodna, choćbyś na głowie stanęła.

Masz toksycznych rodziców, pytanie czy przełożysz ich nad własną rodzinę, psychikę...
          • ginger.ale Re: rodzice przeciwni domowi opieki 19.09.21, 10:27
            Przedłożysz...

Jeśli "grożą" przepisaniem majątku na kościół czy kogokolwiek, to powiedz, żeby dopilnowali, że ksiądz przejmie dom za opiekę nad nimi, bo samo przepisanie majątku kwestii opieki nie rozwiązuje, więc szantaż słaby.
    • yuka12 Re: rodzice przeciwni domowi opieki 24.08.19, 15:23
      Pomyślmy- byłabyś ICH wyrodną córką, a dla własnych dzieci? Jeżeli zamieszkasz z nimi, jak zarobisz na własną starość? Zeby było jasne- uważam, że dzieci powinny pomagać rodzicom. Ale nie wiem, jak to miałoby wyglądać w przypadku 2 starszych obłożnie chorych ludzi i 1 50-letniego aktywnego zawodowo i rodzinnie dziecka. Na Zachodzie domy opieki rozmaitego typu funcjonują od dawna, właśnie żeby pomóc obu stronom w takim przypadku. Więc jezeli rodzice nie chcą takiego rozwiązania, mozna poszukać opieki z zamieszkaniem, dodatkowych płatnych opiekunek, pomoc ich rodzeństwa i dalszej rodziny. Wyrodnością jest oczekiwanie pomocy 1 osoby 24/7 bez żadnego zrozumienia.
    • agni.r Re: rodzice przeciwni domowi opieki 18.09.21, 13:04
      Też mam taką sytuację, rodzice mieli czas by się odpowiednio przygotować, wiedzieli, że choroba i wiek spowodują niedługo sytuację alarmową. Kupili nawet z oszczędności mieszkanie w mieście, by nie zostać na wsi z dala od pomocy. Po czym gdy nadszedł kryzys oświadczyli, że chcą zostać u siebie w dużym, ciężkim do utrzymania domu i leżą każde w swoim łóżku wymagając opieki praktycznie nieustającej. Nie było dyskusji, czy zgadzamy się z bratem na taki przymus, bo przecież nie jesteśmy wyrodni. Duży udział miała ciocia, która zapewnila mamę, że jej nie odda, nie opuści i zmusiła nas płaczem do porzucenia wizji fachowej opieki, na którą rodziców stać. Ale nie chcą by ktoś obcy się nimi zajmowal. Oni nie chcą robić kłopotu i denerwują się na jakąkolwiek sugestię na ten temat. W ten sposób zostaliśmy odcięci od własnych rodzin, przyjaciół, nie wspominając o wypoczynku czy hobby, sprawujemy non stop opiekę. Wyrok z nieznanym terminem zakończenia. Nie chciałabym nigdy zrobić nikomu bliskiemu takiego numeru i skazać go by o moim egoizmie pamiętał zamiast o naszych fajnych relacjach. A i tak nie wiadomo, jak długo może to trwać, bo każdy z nas może zachorowac lub mieć wypadek i co wtedy?
      • aqua48 Re: rodzice przeciwni domowi opieki 18.09.21, 13:17
        agni.r napisała:

> Duży udział miała ciocia, która zapewnila mamę, że jej n
        > ie odda, nie opuści i zmusiła nas płaczem do porzucenia wizji fachowej opieki,

Nie to nie ciocia zmusiła, tylko Wy ulegliście.
        Cioci trzeba było oddać rodziców pod opiekę skoro tak się do niej paliła. I podejmować decyzje wziąwszy pod uwagę również Wasze rodziny. Postąpiliście egoistycznie wobec nich.

• kosmos_pierzasty Re: rodzice przeciwni domowi opieki 18.09.21, 13:40
        No zaraz. Przecież się zgodziliście na taki układ... Jak Wam nie odpowiada, to należy go zmienić. Rozumiem, że presja jest silna. Ale jednak poświęcanie siebie i swojej rodziny ("odcięci od własnych rodzin") to chyba zbyt wiele... Niezależnie od tego, jaka jest presja. Cena jest zwyczajnie zbyt wysoka. Wnosząc z tonu Twojeg wpisu, to pora się wykaraskać z tego, w co sami weszliście.
        Jest kasa, więc zatrudnij opiekunkę. Najpierw Wy też możecie tam mieszkać, żeby szok nie był zbyt duży, a potem, gdy opiekunka będzie już wprowadzona, to Wy się wyprowadzacie. Może to trudne. Ale czy nie trudniej dalej w tym tkwić?
        Nie piszesz, kto to "Wy", ale mam nadzieję, że nie porzuciliście dzieci, by zajmować się rodzicami.
      • panna.nasturcja Re: rodzice przeciwni domowi opieki 18.09.21, 18:26
        Żadna ciocia nie ma takiej mocy by Cię do czegokolwiek zmusić płaczem.
        Sama tak wybrałaś, tak masz.
        Ale w każdej chwili możesz to zmienić, przecież to zależy od Ciebie.
        Rozmawiasz z rodzicami, proponujesz określony rodzaj opieki (może wynajęcie opiekunki, skoro rodziców stać?) a jak nie chcą to niech wymuszająca płaczem ciocia robi sobie co chce.
        I już.
      • fredzia098 Re: rodzice przeciwni domowi opieki 21.09.21, 08:18
        Jak to się mówi, nie ma ofiar, są ochotnicy. W każdej chwili możesz przerwać tą chorą sytuację, tym bardziej, że jak piszesz rodziców stać na inną opiekę. Swoją drogą, abstrahując od twoich rodziców, dziwię się dlaczego w takiej sytuacji starzy ludzie nie popełnią po prostu samobójstwa. Przecież lepiej już nie będzie tylko coraz gorzej. I tak położyć się do łóżka i wegetować latami? Nie wyobrażam sobie. Zamiast zakończyć marny już żywot póki się da radę. Ostatnio w mediach było kilkoro takich małżonków seniorów co wspólnie popełnili samobójstwa , ale mam wrażenie że to jednak bardzo mało popularna opcja. Ciekawe dlaczego...
    • esperantza Re: rodzice przeciwni domowi opieki 18.09.21, 14:09
      Koszt prywatnego domu opieki i opieki zatrudnionej z zamieszkaniem nie różnią się zasadniczo wiec od tej strony masz alternatywę .
      Mój ojciec tez dręczył siebie i mnie wizja domu opieki. Finalnie jak przyszło co do czego zatrudniłam opiekuna. Płaciłam spore pieniądze ale miał bardzo dobrą opiekę w ten sposób i komfort życia do końca . Trwało to rok i pewnie dlatego było do uciągnięcia finansowo. Poza tym w ostatnich miesiącach demencja była galopująca wiec jemu zrobiło die raczej wszystko jedno. Ja nie miałam już siły zmieniać układu tym bardziej ze finansowo zyskałabym niewiele.
    • cegehana Re: rodzice przeciwni domowi opieki 18.09.21, 16:23
      Dużo i to nawet zrozumiale bo starsi ludzie trudno się adaptuja. Moim zdaniem dyskusja jest trochę na wyrost i bardziej właśnie sluzy ustalaniu hierarchii ze tak powiem niż znalezieniu rzeczywistego rozwiązania. Poki rodzice są "na chodzie" to strata czasu (nikt nie zgodzi się na dom opieki dopóki sam nie czuję ze sobie nie radzi). Kiedy staną sie niesprawni i nie samodzielni to bedziesz mogła po swojemu rozdawać karty, myśl o tym zadaniowo.
      • ladymercury Re: rodzice przeciwni domowi opieki 18.09.21, 16:31
        To ich problem, nie mój. Już teraz zacznij sobie to powtarzać, żeby się przekaz wdrukowal.
        To, że toksyczni rodzice przepiszą wszystko komuś innemu za opiekę, to dla ciebie wspaniała wiadomość.
        Uwierz mi, tacy ludzie żyją baaardzo długo.
    • arthwen Re: rodzice przeciwni domowi opieki 18.09.21, 21:08
      Jestem wyrodną córką (tzn teraz to jeszcze nie jestem w praktyce, bo rodzice jeszcze samodzielni i samowystarczalni). I na dodatek mieszkam na drugim końcu Polski, więc nie ma szans, żeby mnie ktokolwiek zmusił do osobistej opieki.
      Spadek oleję, jeśli ktoś będzie próbował takiego szantażu.

Dziewczyny dobrze radzą - przyzwyczajaj się do tej myśli, że cokolwiek zrobisz to i tak będziesz wyrodną córką, bo nawet osobista opieka w takim przypadku nie będzie spełniać standardów (a ty się zajedziesz próbując).
    • rosapulchra-0 Re: rodzice przeciwni domowi opieki 18.09.21, 21:20
      Nie daj się wciągnąć w żadną taką opiekę nad rodzicami. Sama masz swoje dzieci i twoim obowiązkiem jest wychowanie ich i chronienie przed złym światem.
      Ja się dałam namówić na opiekę nad moją schorowaną i niepełnosprawną teściową, ale żmiją taką z charakteru, że nawet dziś, po sześciu latach po jej śmierci, jak sobie czasem przypomnę, co ta jędza wyprawiała u nas w domu, to mi się flaki na drugą stronę przekręcają.
    • grrrrw Re: rodzice przeciwni domowi opieki 20.09.21, 13:39
      Sprawowanie opieki nad rodzicami nie równa się osobista pielęgnacja, gotowanie, zakupy.
      Bo takie rozwiązanie znaczy nie zarobkować i przeprowadzić się do rodziców albo przeprowadzić ich ddo siebie.
      Rodzice mają jakieś dochody (emerytury) , z których da się opłacić wyzywienie i opłaty bieżące.
      Mają zapewne jakies oszczedności.
      Maja jakies mieszkanie, ktore o ile nie jest słuzbowe lub komunalne ma jakas wartość rynkową.
      Można wziac na nie w obliczu wydatków na opiekunke, leki itd. hipoteke odwrocona lub pozyczke hipoteczna.
      Istnieje cos takiego jak zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielegnacyjne.
      Jest MOPR i MOPS, które maja obowiązek przynajmniej udzielić informacji o możliwych formach wsparcia systemowego.

Do dziecka nalezy koordynacja opieki i wydatków j/w.

Jeśli dziecko nie czuje się na siłach nawet koordynować np. zamieszkuje bardzo daleko od rodziców, to pozostaje zapisac wszystko chetnej instytucji opiekuńczej lub osobie w zamian za opiekę dożywotnią.

• joaz Re: rodzice przeciwni domowi opieki 20.09.21, 19:46
      Umieszczenie rodziców w DPS czy innej placówce wymaga ich zgody (chyba że są ubezwłasnowolnieni). Brak opieki nad rodzicami niezdolnymi do samodzielnej egzystencji może chyba być karalne. Tak samo jak brak opieki nad dzieckiem.
        • joaz Re: rodzice przeciwni domowi opieki 21.09.21, 09:40
          triss_merigold6 napisała:

> W prywatnej nie wymaga, w ZOL też nie.
          > Nie, nie zupełnie tak jak z dzieckiem - rodzice są dorośli, nieubezwlasnowolnie
          > ni i mają dochód.

W moim mieście z ZOL moja chora na alzheimera mama była na pobycie dziennym- musiała złożyć i podpisać wniosek- bez jej zgody nie można było podać jej nawet przepisanych przez lekarza leków. Teściowa jest w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym całodobowym - też musiała wyrazić zgodę.
      • tt-tka Re: rodzice przeciwni domowi opieki 20.09.21, 20:04
        joaz napisała:

Brak opieki nad rodzicami niezdolnymi do samodzielnej egzyst
        > encji może chyba być karalne.

Nie. Chyba ze sie tej opieki podjelas, a nastepnie nie wywiazujesz sie np glodzac. Ale odmowa podjecia sie opieki karalna nie jest w zadnym wypadku.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka