Dodaj do ulubionych

Do mam starszych dzieci z ZA

28.12.19, 16:54
Jakie macie doświadczenie z wyjazdami letnimi swoich dzieci? Brały udział w koloniach obozach itp? W jakim wieky zaczęły jeździć? I przede wszystkim: jakie były ich wrażenia z wyjazdów? Myślę nad wysłaniem gdzieś syna, ale boję się, że będzie to dla niego trudne doświadczenie, bo ma duże problemy w kontaktach z dziećmi. Jak było u Was?
I jeszcze jedno. Jeździłyście na turnusy terapeutyczne dla dzieci ze spektrum? Znalazłam kilka ofert tego typu, ale ceny dla mnie wysokie. Ale jeśli warto i dziecki faktycznie robią postępy, to może się wybierzemy.
Obserwuj wątek
  • mokka39 Re: Do mam starszych dzieci z ZA 28.12.19, 17:24
   mi wyszły w badaniu w poradni psychologicznej cechy ZA, jestem już wprawdzie mocno dorosła, ale akurat wyjazdy kolonijne pamiętam i dla mnie to był koszmar. Wyjeżdżać musiałam gdzieś od 8 roku życia, bo moja matka miała nadzieję, że dzięki temu stanę się normalna i towarzyska, ale nic nie pomogło, a nawet przeciwnie. Oczywiście każda osoba z ZA jest inna, i być może twój syn się nieźle odnajdzie na koloniach czy obozach, zwłaszcza jeśli będą tam osoby, które zna i lubi. Może wyjazd z jakimś kolegą na te kolonie były dobrym pomysłem?

   --
   www.perfumanka.pl
   • wrazliwa_lelija Re: Do mam starszych dzieci z ZA 28.12.19, 17:53
    Współczuję (to ja). Na szczęście u mnie w domu na kolonie jeździło (sporadycznie - finanse) moje neurotypowe rodzeństwo.
    Teraz jednak są inne czasy, kolonie na innym poziomie, możliwe, że w mniejszych grupach, może teraz jest lepiej?
    Dużo zależy od samego dziecka czy w ogóle lub i do jakiegoś stopnia akceptuje wyjazdy (ja nie znosiłam, nawet na kilka dni). Ważne by na takim wyjeździe (jak już musi być) był z zaufanym kolegą jeśli takiego posiada, który w razie czego pomoże mu się ogarnąć na miejscu.

    --
    Hajda! Na Jurę!
  • berdebul Re: Do mam starszych dzieci z ZA 28.12.19, 18:45
   Zależy od kolonii, warto uprzedzić organizatorów. Syn ma jakieś specyficzne zainteresowania? Są kolonie tematyczne z Harry Potterem, szachami, gdzieś widziałam matematyczne, zbierają raczej specyficzne dzieci. Syn chce jechać, ze to Twój pomysł na uspołecznienie ASpika?
   • kamin Re: Do mam starszych dzieci z ZA 28.12.19, 18:58
    To mój pomysł na uspołecznienie, ale na siłę go nie będę wysyłać. Stąd mój wątek.
    Młody lubi wyjazdy z nami, dobrze znosi zmiany miejsca, lubi muzea, zamki strachow i inne turystyczne atrakcje. Ale społecznie jest bardzo słabo, kolegów w szkole póki co nie ma, dzieciaki go przeganiają (I kl sp).
    Chyba faktycznie póki co ten turnus rehabiltacyjny wspolnie z rodzicem będzie lepszy.
    • berdebul Re: Do mam starszych dzieci z ZA 28.12.19, 19:45
     Jeżeli liczysz, że grupa zaburzonych dzieci będzie się integrować, to jesteś w błędzie. Spotykaliśmy się w kilkoro dorosłych ze spektrum, najlepsze wyjścia ever, nikt nie dążył do kontaktu, lub rozmawialiśmy o wspólnym temacie (głównie: dlaczego neurotypowi są tacy dziwni big_grin ).
     Wychowawca wie, czy prowadzone są zajęcia integrujące z klasą? Jeżeli nie, to ciśnij temat. Jeżeli już go wykluczyli, to będzie miał ciężko, a podstawówka jest długa i trudna, jeżeli nie ma się wsparcia.

     Poszukaj czegoś związanego z zainteresowaniami i omów z organizatorem. Obozy i kolonie mają swoją rutynę, ale pokoje są przynajmniej dwuosobowe i wychowawca nie zawsze wszystko widzi. Próbowaliście treningu umiejętności społecznych?
  • sabina211 Re: Do mam starszych dzieci z ZA 28.12.19, 19:00
   Z doświadczenia odradzam wyjazdy z biur podróży, nawet tematyczne i po uprzedzeniu organizatora o diagnozie. Za to naprawdę polecam obozy dla dzieci ze spektrum albo integracyjne prowadzone przez ludzi, którzy znają się na rzeczy. U nas te drugie (dla samodzielnych dzieci, bez opiekunów) sprawdziły się w 100%. Syn był 6 razy, a kolejny nie pojechał tylko dlatego, że większość ekipy miała już 17-18 lat i woleli spotkać się w wakacje mniej formalnie. Te obozy są nieco droższe, ale spokój rodziców i zadowolenie dziecka oraz sensowna informacja zwrotna od terapeutów/opiekunów były bezcenne.
  • aga_sama Re: Do mam starszych dzieci z ZA 28.12.19, 19:28
   Obozy dla dzieci z ZA nie sprawdziły się. Za dużo rożnych autystycznych jazd skumulowanych w niewielkiej grupie. Sprawdziły się obozy z klubu karate, po kilku latach treningów. Znane dzieci, prowadzący z autorytetem znający możliwości syna, dużo wysiłku fizycznego, jasne zasady. Pierwszy raz pojechał jak miał 12 lat
  • enigma81 Re: Do mam starszych dzieci z ZA 28.12.19, 19:37
   Mój syn ma 12 lat. Do tej pory był na kolonii 3 raz, przy czym nie jest to taka typowa kolonia - organizuje ją Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji, które ma swój ośrodek nad jeziorem jakieś 6km od mojego domu. 6 dni, dowóz dziecka własny. Nikt nigdy nie robił problemów ze względu na ZA młodego, kadra co roku taka sama więc go już znają, chwalą za postępy. A te są duże, fakt. Jednak nie jestem zdecydowana posłać go na tradycyjną kolonię, w przyszłym roku znów pojedzie w to samo miejsce a później będziemy myśleć.

   Mieliśmy np taką sytuację tego roku, że w drugim dniu kolonii młody złamał rękę. Ponieważ mieszkamy blisko to byliśmy na miejscu szybciej niż karetka, mogliśmy być z nim w szpitalu, dopilnować podania znieczulenia i środków uspokajających inaczej niż w kroplówce czy zastrzyku, zostaliśmy na noc bo złamanie brzydkie i długo go składali. Dla dziecka z ZA i zaburzeniami integracji sensorycznej było to bardzo ważne, dla nas też. Gdyby wypadek zdarzył się gdzieś dalej wszystko byłoby dla niego i dla nas dużo bardziej stresujące.

   Na turnusy nie jeździmy, cena zaporowa. Ogarniamy zajęcia terapeutyczne na miejscu.
   Na koloniach, gdzie młody jeździ jednym z opiekunów jest pedagog specjalny - to było dla nas ważne.
  • kryzys_wieku_sredniego Re: Do mam starszych dzieci z ZA 28.12.19, 20:57
   Nie każde dziecko lubi kolonie. 1 klasa to jeszcze mały chłopiec. Mój jest w 2 klasie i też myślałam, że go w wakacje te co będą wyśle na obóz, ale nie chce.
   Syn by jechał ze znanymi opiekunami i dziećmi z sekcji karate (chodzi na treningi 2 razy w tygodniu) albo z grupą i opiekunami ze szkoły pływania ... jest "nie" i już.
   Przy czy syn nie ma zaburzeń, jest koleżeński ... po prostu - nie.
   Też lubi z nami jeździć.
  • katriel Re: Do mam starszych dzieci z ZA 28.12.19, 22:16
   Syn lat 10,5 na koloniach jeszcze nie był (wyjeżdżał bez rodziców z babcią albo ciocią, na 5-6 dni). Teraz w ferie wybiera się pierwszy raz na zorganizowane zimowisko, nie do końca sam bo z młodszym bratem (siedmioletnim, neurotypowym), sam chciał. To jest konkretnie obóz szachowy, 10 dni, współorganizowany przez klub w którym obaj grają i zaprzyjaźniony klub z innego miasta, więc prawdopodobnie około połowy dzieciaków będą znali przynajmniej z widzenia.
   Kolonie dla dzieci ze spektrum proponowałam mu już wcześniej (z Prodeste), ale nie chciał.
   Na turnusy terapeutyczne nie jeździmy, wierzę że pomagają, ale nie wierzę że aż tak, żeby to usprawiedliwiało kosmiczne koszty. (Nie mamy orzeczenia o niepełnosprawności, więc nie możemy liczyć na dofinansowanie.)
   Natomiast młody był dwa razy na półkoloniach (jasne, że to nie to samo, bo się na noc wraca do domu, ale np. dynamika wchodzenia w grupę może być podobna) i przychodził zadowolony. Przy czym ja mu dobierałam takie bardziej nerdowate półkolonie: raz detektywistyczne (z szyframi, laboratorium chemicznym itp.) i raz robotykę lego, więc towarzystwo też było trochę inne niż na sportowych czy artystycznych.

   --
   Ach, jaki pyszny jest szpinaczek!
   Ach, jaki pyszny jest buraczek!
   Ach, jaki brudny mam śliniaczek!
   Ach, jaki cudny niemowlaczek!
  • ciri_77 Re: Do mam starszych dzieci z ZA 28.12.19, 22:40
   Córka lat 13, na kolonie wyjeżdża co roku od pierwszej klasy (miała 7 lat na pierwszym wyjeździe). Przetestowaliśmy różne formy, najlepiej się odnajduje na kameralnym obozie organizowanym przez sąsiednią szkołę ( jeden autokar). Na turnusy nie jeździmy, córka wysokofunkcjonujaca

   --
   Ciri
   "Nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dildem posługiwać tak, jak radiem. Jedno i drugie służy rozrywce." — prof. Mirosław Bańko, UW
  • la_mujer75 Re: Do mam starszych dzieci z ZA 29.12.19, 11:45
   Mój syn miał 10,5 roku, jak pojechał na zwykły obóz (po V klasie). Z kolegą z klasy, aby się czuł lepiej.
   Przez pierwsze 3 dni nie dzwonił, bo się bawił dobrze. Potem codziennie dzwonił, że się nie może doczekać powrotu. Niby nic się nie działo, ale nie podobało mu się. Na pytanie: "Czy mam cię zabrać?", odpowiadał : "Nie już zostanę, ale wolałbym być w domu".
   Gdy wrócił, zapytałam się, czy chciałby jeszcze kiedys pojechać na podobny wyjazd. Odparł, że jak mu każę, to pojedzie, ale wolałby nie.
   Nigdy więcej go nie wysłałam.
   Syn ma 15 lat. Od jakiś trzech lat widzę, jak coraz mniej mu zależy na kontaktach z rówieśnikami... Nawet jak gra w gry online, to woli te indywidualne. Gdy całkiem niedawno zauważyliśmy z mężem, że kilka razy zagrał z nowymi kolegami (jest w I klasie liceum), to mieliśmy powód do radości...
   Gdy był młodszy, jakoś to inaczej wyglądało sad Wtedy jeszcze chętniej brał udział w zabawach, kontaktach z rówieśnikami.
   Na turnusy nie wyjeżdżaliśmy.
   Syn jest z tych niby wysoko funkcjonujących.
   • pytajacakinga Re: Do mam starszych dzieci z ZA 29.12.19, 12:35
    Moja córka jeździ pierwszy raz pojechała to nie zdawałam sobie sprawy z ZA jeździ co roku na ten sam obóz ale wychowawcy są bardzo dobrze wyszkoleni nie z ZA ale w ogóle z pracą z, dziećmi dlatego konflikty tam się nie zdarzają.
    Córka nie zaprzyjaznila, sie tam z nikim ale też, tego nie chciała po prostu była uczestnikiem obozu nikt jej krzywdy nie robił ani ona nikomu. Wróciła i stwierdziła że było normalnie ale żebym zapisała ją jeszcze raz i tak jeździ co roku. Jest po prostu grzeczna spokojna dziewczynka trzymająca się na uboczu wolaca być sama.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka