Dodaj do ulubionych

Ocieplenie a turystyka w Polsce

04.01.20, 17:25
A nie sądzicie, ze jeśli rzeczywiście klimat się w Polsce ociepla, to pozytywnie wpłynie na rozwój turystyki w Polsce? Przykładowo nad Bałtykiem sezon nie bedzie trwał lipiec i połowa sierpnia a i tak z drżeniem czy nie bedzie zimno i padać. Lato w 2018 trwało prawie 6 miesięcy. Mamy kawał wybrzeża, mamy masę jezior, po co by jechać do Włoch czy Hiszpanii nad morze kiedy i u nas może być ciepło nad morzem?
Obserwuj wątek
  • olena.s Re: Ocieplenie a turystyka w Polsce 04.01.20, 17:58
   "A patrząc widzą wszystko oddzielnie: że koń, że Stasiek, że wóz, że drzewo".
   Po pierwsze, turystyka masowa przejdzie jakieś intensywne zmiany, związane z szeregiem czynników: ochroną zasobów naturalnych, koniecznością lepszego oczyszczania, bardziej ekologicznego transportu, lepszej utylizacji odpadów, zmiany upodobań, zmiany potrzeb, zmiany mozliwości ich zaspokajania. Po drugie, w wersji dalszego niszczenia klimatu, państwa będą miały o wiele pilniejsze wydatki niż rozrywka urlopowa. Po trzecie, ludzie będą mniej chętni do przyjmowania tłumów (Palau zakazuje używania kremów przeciwsłonecznych, ponieważ źle wpływają na rafę). Tłum ludzi jest obciążeniem dla środowiska, masowa turystyka może się zwyczajnie przestac opłacać, i finansowo i emocjonalnie.
   Po czwarte, wbrew wyobrażeniom idiotów, globalne ocieplenie nie oznacza po prostu, że Polska zamieni się w Chorwację. Klimat nie jest stabilny, jest więcej wydarzeń ekstremalnych. Czasem, fakt, mogą sprzyjać urlopowiczom, (ale na przykład harcerkom na Pomorzu nie sprzyjały), ale nie będzie gwarantowany tak, jak jest np. temperatura w rzeczonej Chorwacji, czy liczba dni słonecznych w Dubaju. Po piąte, jeżeli ocieplenie będzie postępowało, a Londyn zacznie mieć temperatury z Barcelony, to po cholerę Londyńczyk miałby pchać się akurat do Polski, nad Bałtyk z sinicami? Może raczej będzie pruł na Grenlandię albo do Workuty? Po szóste - panstwa będą miały do zagospodarowania nadmiar ludzi (uciekinierów klimatycznych) i nie sądzę, żeby sprzyjały dodatkowym okresowym masowym przemieszczeniom ludzi.
  • morekac Re: Ocieplenie a turystyka w Polsce 04.01.20, 18:48
   Fajnie, że lubisz kąpać się w szambie, ale nie wszyscy to lubią.
   Wiesz co będzie z Bałtykiem i jeziorami przy wyższych temperaturach? Zakwit sinic cały rok. A przy suszy, wyższych temperaturach i braku opadów to jeziora szybko straca wodę.


   --
   -------------------------------------------------------------
   "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
   • frequenter.light Re: Ocieplenie a turystyka w Polsce 05.01.20, 02:47
    morekac napisała:

    > Fajnie, że lubisz kąpać się w szambie, ale nie wszyscy to lubią.
    > Wiesz co będzie z Bałtykiem i jeziorami przy wyższych temperaturach? Zakwit sin
    > ic cały rok. A przy suszy, wyższych temperaturach i braku opadów to jeziora szy


    > bko straca wodę.
    >
    >

    Nie strasz, nie strasz, bo... smile
    • morekac Re: Ocieplenie a turystyka w Polsce 05.01.20, 08:27
     Nie straszę. Przy wyższej temperaturze woda szybciej paruje - co ty z fizyki miałeś? A na geografii też chyba spałeś.
     By w jeziorach zostało tyle samo wody, to przy wyższej temperaturze musi więcej padać.A to nie jest pewne. Przy czym od kilku lat, z powodu upałów, jest w Polsce niedostatek wody w sezonie wegetacyjnym - przy czym nie pada wcale mniej. Tylko - ze względu na gwałtowność opadów więcej wody spływa od razu, no i więcej paruje ze względu na wyższe temperatury.
     Klimat typu Grecja , Chorwacja czy Egipt zakłada, że latem jest tam zasadniczo sucho i dominują tam wyże. Przy czym twoja wizja niewysychających jezior jakby kłóci się z mniejszą ilością opadów.
     BTW: z tego, co pamiętam, najwięcej pada u nas od maja do sierpnia.

     --
     -------------------------------------------------------------
     "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
      • morekac Re: Ocieplenie a turystyka w Polsce 05.01.20, 11:50
       Będziemy mogli zbudować piramidy i udawać Egipt? W piramidach będziemy chować premierów, prezydentów, szeregowych posłów i nuncjuszy papieskich.
       Doceń, że się staram.

       --
       -------------------------------------------------------------
       "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
        • morekac Re: Ocieplenie a turystyka w Polsce 05.01.20, 12:37
         frequenter.light napisał:

         > I po co ta ironia?

         To nie ironia. To jasnowidztwo.

         --
         -------------------------------------------------------------
         "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
         • pade Re: Ocieplenie a turystyka w Polsce 05.01.20, 12:43
          Morekac, przecież rozmowa z Bywalcem, to jak rozmowa z Józkiem.
          Po co Wy mu to wszystko tłumaczycie? Przecież i tak nie dotrze.

          --
          "Na berge trzeba mieć wygląd i pieniądze🤣 Dla Ciebie jestem pani bergamotka77."
          • olena.s Re: Ocieplenie a turystyka w Polsce 05.01.20, 15:18
           https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/71/9f/5bb3649cb5322_p.jpg?1538486143

           Zapasy się kurczą i pogarsza się ich jakość. W regionach rolniczych to skutek stosowania nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin. Kraśnicki ostrzega: – Degradacja wód postępuje. Za jakiś czas woda o odpowiedniej jakości i w odpowiedniej ilości stanie się towarem deficytowym i przez to znacznie droższym niż dzisiaj.

           Poziom trzeci: niespójna gospodarka wodna. Wodę powinno się retencjonować tam, gdzie dociera ona w postaci opadu, nie – jak w większości przypadków – w zbiornikach retencyjnych 100–200 km dalej. – W Polsce zmeliorowano obszary podmokłe, prostuje się rzeki i strumienie, zwiększając ich spadek, betonuje się ich koryta, przyspieszając prędkość płynącej wody. W efekcie fale powodziowe stają się gwałtowniejsze, a stany wód w czasie powodzi wyższe – tłumaczy Kraśnicki.
           • olena.s Re: Ocieplenie a turystyka w Polsce 05.01.20, 15:19
            Na rzece Noteć w błocie i mule utknął „Łokietek” – statek Technikum Żeglugi Śródlądowej z Nakła. Kapitan Grzegorz Nadolny, który miał nim przypłynąć na festiwal Ster w Bydgoszczy, przyznał, że tak skrajnie niskiego poziomu wody nie widział w 25-letniej karierze.

            Solina:
            https://www.wykop.pl/cdn/c3397993/link_Zx5Ob4Pn8gOSPtEJf8gUTq7gzMWRvndj,w300h223.jpg
              • olena.s Re: Ocieplenie a turystyka w Polsce 05.01.20, 15:23
               "Z analiz inżynierów środowiska z SGGW wynika, że wysycha jedno z największych jezior na Mazowszu – Jezioro Zdworskie. Podobne problemy są w wielu rejonach kraju. " (topagrar.pl/articles/aktualnosci-branzowe-uprawa/polska-pustynnieje-wysychaja-jeziora)


               "Jedno z najczystszych jezior w Lubuskiem, Głębokie koło Międzyrzecza, cały czas traci wodę. Wiele osób miało nadzieję, że skrajnie niski poziom wody poprawi się po wakacjach. Nic z tego. Byliśmy tam w czwartek i wody jest… jeszcze mniej, niż w sierpniu."
               https://d-nm.ppstatic.pl/kadr/k/r/4e/b1/5db024f74c639_o,size,933x0,q,70,h,73daff.jpg
               • olena.s Re: Ocieplenie a turystyka w Polsce 05.01.20, 15:24
                "Na początku września w Jeziorze Koskowickim padły ponad dwie tony ryb. – Spowodowane to było niskim poziomem tlenu w wodzie. To jezioro nie ma stałego dopływu wody, potok który je zasilał, wysechł. Samo jezioro też się spłyca. Przy tak płytkiej wodzie i wysokich temperaturach następuje szybki rozwój glonów, które zabierają tlen. Potwierdziły to nasze badania. Nie stwierdziliśmy żadnych czynników zewnętrznych – mówiła krótko po zdarzeniu Łucja Strzelec, kierowniczka legnickiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu"
                https://bi.im-g.pl/im/ad/bb/17/z24885421IH,Pojezierze-Gnieznienskie-wysycha.jpg
                • olena.s Re: Ocieplenie a turystyka w Polsce 05.01.20, 15:25
                 2016, Kaszuby.
                 "Mówi się, że przyczyną wysychania jezior jest susza.

                 Znaczne obniżenie poziomu wody w zbiornikach wodnych jest kwestią ostatnich lat. Ubiegły rok wydawał się rekordowy, aczkolwiek obecny, 2016, prawdopodobnie nie będzie lepszy, a być może wody będzie jeszcze mniej. Mieliśmy bezśnieżną zimę. W marcu, kwietniu zazwyczaj poziom wody w jeziorach jest wysoki, ze względu na wiosenne roztopy i opady deszczu, w tym roku utrzymuje się on na niskim poziomie także teraz. "
                 https://magazynkaszuby.pl/wp-content/uploads/2016/05/9-1-640x400.jpg
                 • olena.s Re: Ocieplenie a turystyka w Polsce 05.01.20, 15:26
                  Mazury: "Nad jeziorem Świętajno w Nartach wisi widmo katastrofy ekologicznej. Słynący z piaszczystych plaż i czystej wody akwen, stanowiący od lat ulubione miejsce letniego wypoczynku nie tylko dla mieszkańców Szczytna, ale przede wszystkim licznej grupy turystów z odległych zakątków Polski, w szybkim tempie wysycha. "
                  https://kurekmazurski.pl/images/issue/2006/30/narty_1.jpg

                  Kieleckie. Czerwiec 2019."Jezioro Elżbiety, położone w lesie koło Michalej Góry, kiedyś zajmowało kilkadziesiąt hektarów. Dziś jest zalane najwyżej kilka hektarów. Na pozostałej powierzchni są jeszcze bagna, ale też już niestety zarastają".
                  https://bi.im-g.pl/im/1c/b6/17/z24864796V,Jezioro-Zabiniec-kolo-wsi-Jedle--gm--Lopuszno-.jpg
                  • olena.s Re: Ocieplenie a turystyka w Polsce 05.01.20, 15:27
                   Gnieźnieńskie. "Stoję po ramiona w jeziorze. 15 lat temu miałabym tu nad głową metr wody
                   Jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego, na styku województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, od kilkunastu lat stopniowo wysychają. Najwięcej - Jezioro Wilczyńskie. W stosunku do 1990 r. tafla wody opadła o pięć metrów, tylko od 2010 r. ubyły dwa metry wody".
                   • olena.s Re: Ocieplenie a turystyka w Polsce 05.01.20, 15:39
                    I teraz, koleś, odpowiedz mi na takie pytanie:
                    Wiesz, że umrzesz za rok. Wiesz, że dzieci małe, małzonka coś tam zarabia, dzieci skromnie utrzyma. Ale masz kesz, nie za duży. Chcesz rodzinie zostawić jakieś zabezpieczenie. Zainwestowałbyś ten cały kesz z horyzontem na 20-30 lat w polską turystykę w ocieplonym klimacie?
          • morekac Re: Ocieplenie a turystyka w Polsce 05.01.20, 16:07
           Jakie zadufanie? Polska wysycha. Za kilkadziesiąt lat nie będzie jezior. Znikną.
           Wiesz jak teraz wygląda Morze Aralskie? Kilkadziesiąt lat wystarczyło, by wysechł zbiornik o powierzchni 68 tys km2. Powierzchnię największego polskiego jeziora liczy się w hektarach. Wyższa temperatura to szybsze parowanie - nie zmienisz tego, bo to taka właściwość wody.
           A zamiłowanie do megalomanii w narodzie trzyma się mocno.
           Zatem brak jezior, pustynnienie kraju i piramidy to rzecz pewna.

           --
           -------------------------------------------------------------
           "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
            • morekac Re: Ocieplenie a turystyka w Polsce 05.01.20, 19:01
             Więcej wody parowało niż wpływało - dlatego wyschło. W Polsce od kilku lat mamy suszę - w rzekach jest mniej wody, Wisła w Warszawie jest latem nieżeglowna - praktycznie od kilku lat, w Skierniewicach w zeszłym roku brakowało wody, Noteć wyschła. Wyższe temperatury to wyższe parowanie, a te nasze jeziora nie są znowu takie wielkie i zasilane są przez małe rzeczki. Jak myślisz - ile lat zajmie takim Śniardwom wyschnięcie, jeśli będą miały niedostateczne zasilanie w wodę, a temperatury wzrosną?

             --
             -------------------------------------------------------------
             "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
  • snajper55 Re: Ocieplenie a turystyka w Polsce 05.01.20, 04:17
   frequenter.light napisał:

   > Mamy kawał wybrzeża, mamy masę jezior, po co by jechać do Włoch czy Hiszpanii nad morze kiedy i u nas
   > może być ciepło nad morzem?

   Ja przewiduję inne zmiany. Zamiast zimą jeździć do ciepłych krajów będziemy latem jeździć do zimnych krajów. Zamiast Egiptu, Seszeli czy Dominikany - Kanada, Norwegia i Alaska. Zamiast +45 w Sopocie - skromne +10 na Alasce.

   S.
   --
   Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka