Dodaj do ulubionych

Czy dewaluacja złotego jest możliwa?

04.01.20, 21:38
Jak myślicie czy kiedy nastąpi spowolnienie, a nie daj boże poważna recesja pisowski rząd uderzy w oszczędności Polaków dewaluując złotówkę w próbie ratowania tonącego okrętu.

Przeczytajcie fragment wywiadu z Ryszardem Wojtkowskim. Cały wywiad dostępny na wyborcza.pl

"Pewne jest, że będzie w Polsce spowolnienie. Pewne jest, że ten rząd nas do tego nie przygotował. Zapłacimy za to wszyscy, ale najwięcej – najbiedniejsi, bo w razie kłopotów będzie to, co zapowiedział Mateusz Morawiecki, czyli zdewaluujemy złotego.
Pan żartuje.

Proszę dokładnie słuchać premiera. W 2017 r., w marcu, na konferencji prasowej powiedział, że Polska nie przyjmie szybko euro, bo nie chce popełnić „błędów” innych krajów, które to zrobiły, i dziś „południe Europy cierpi na niemożność dewaluacji własnej waluty”. To jak to odczytywać?

Jeśli więc ktoś bierze kredyty konsumpcyjne ma nowy dom, samochód, to bym się radził zastanowić. Ulokowałbym oszczędności w bezpiecznej walucie, nie bawił się w złotówki, bo premier powiedział, że przy spowolnieniu władza ma dewaluację w zanadrzu i tej broni użyje. I w tym akurat przypadku wierzę premierowi."
Obserwuj wątek
  • olena.s Re: Czy dewaluacja złotego jest możliwa? 04.01.20, 22:10
   Oczywiście, że jest możliwa. Dlaczegóż by nie? Morawiecki przepuścił sporo kasy na te pięćsetki, i w spowolnieniu (a nie daj Boże globalnej recesji) nie ma z czego teraz luzować kasy i dosypywać, żeby ludzie nabrali optymizmu do konsumpcji/inwestycji. Jakiejkolwiek broni się chwyci, nie będzie ona dla obywateli miła, to pewne.
   • tiszantul Re: Czy dewaluacja złotego jest możliwa? 04.01.20, 22:33
    "Jakiejkolwiek broni się chwyci, nie będzie ona dla obywateli miła, to pewne"

    Od czterech lat apokaliptyczne wizje i wciąż w czasie przyszłym? Czekacie na ten koniec świata jak rasowi świadkowie Jehowy. Jak tam społeczeństwo, dalej ciemne, niewykształcone wieprze, które nie są w stanie docenić Waszych pereł?
    • snajper55 Re: Czy dewaluacja złotego jest możliwa? 05.01.20, 01:56
     tiszantul napisała:

     > Od czterech lat apokaliptyczne wizje i wciąż w czasie przyszłym?

     No to ja w czasie teraźniejszym.

     PiS zrobił z Polski państwo bezprawia, w którym można ignorować wyroki sądów.

     S.
     --
     Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
   • tiszantul Re: Czy dewaluacja złotego jest możliwa? 04.01.20, 22:44
    "Oczywiście, że jest możliwa"

    Doceniam trzeźwą konstatację: złotówka może się osłabić, może się też nie osłabić. Kidawa-Błońska może zostać prezydentem, może też prezydentem nie zostać. Kijowski może z powrotem zostać liderem kod, może też nim już nigdy nie być. Petru wkrótce będzie premierem albo nie będzie...
   • snajper55 Re: Czy dewaluacja złotego jest możliwa? 05.01.20, 01:51
    olena.s napisała:

    > Oczywiście, że jest możliwa. Dlaczegóż by nie? Morawiecki przepuścił sporo kasy
    > na te pięćsetki, i w spowolnieniu (a nie daj Boże globalnej recesji) nie ma z
    > czego teraz luzować kasy i dosypywać, żeby ludzie nabrali optymizmu do konsumpc
    > ji/inwestycji. Jakiejkolwiek broni się chwyci, nie będzie ona dla obywateli mił
    > a, to pewne.

    Nie trzeba dewaluować złotówki, wystarczy inflację rozkręcić, co właśnie PiS robi, i 500+ czy 300+ przestanie być ciężarem dla rządzących.

    S.
    --
    Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
  • tiszantul Re: Czy dewaluacja złotego jest możliwa? 04.01.20, 22:22
   Przedwczoraj wojna z Rosją, wczoraj wojna z Iranem, dzisiaj dewaluacja złotego. Na opozycji widzę nastroje mocno apokaliptyczne. Jak tu żyć bez histeryzowania?
   Przypomnę, ze PiS rządzi od czterech lat i kurs złotego był w tym czasie stabilny. Gdyby tylko światowi bankierzy wiedzieli, ze złotówka padnie, już by dawno inwestowali w taki scenariusz, ale widocznie nie czytają emamy i rozedrganego emocjonalnie kwiatu tutejszej opozycji.

   Oszczędności już przewalutowaluście? Fajnie, ze jesteście wąską elitą wtajemniczonych, bo na rynku ani śladu paniki. Dzięki temu jako jedni z nielicznych ocalicie swoje oszczędności smile
   • tifa_lockhart Re: Czy dewaluacja złotego jest możliwa? 04.01.20, 22:34
    "W gospodarce nic nie dzieje się nagle. To jak z tankowcem. Jak się zatrzyma silniki, to jeszcze długo płynie. Oczekiwanie, że kraj się zawali w ciągu jednego roku czy kadencji, jest więc na szczęście nierealne.

    Grecy rozdawali, rozdawali, a krach pojawił się po 24 latach. Jak Gierek przejmował w latach 70. władzę, to nie od Tuska, ale od Gomułki. W siedem lat doprowadził do wprowadzenia pierwszych kartek na cukier i 18 lat do plajty całego systemu.

    Dlatego radziłbym poczekać z ocenami do pierwszego osłabienia koniunktury."
  • tiszantul Re: Czy dewaluacja złotego jest możliwa? 04.01.20, 23:00
   "Jak myślicie czy kiedy nastąpi spowolnienie, a nie daj boże poważna recesja pisowski rząd uderzy w oszczędności Polaków dewaluując złotówkę w próbie ratowania tonącego okrętu"

   Jakie znowu oszczędności? Oszczędności każdy sobie może w dowolnym momencie przewalutować, jak ma ochotę. Dzisiaj euro po 4.26 i jeśli ktoś spodziewa się, ze euro pójdzie w górę, to nikt mu nie broni kupić euro, póki jest tanie.
   Z kolei jak ktoś nie wierzy Gazecie Wyborczej w ani jedno słowo i nie przewalutuje, to chyba jego problem? Oświecona opozycja ma czyste sumienie, bo przecież ostrzegała, a jak ktoś nie wierzy Wyborczej to już jego sprawa
  • snajper55 Re: Czy dewaluacja złotego jest możliwa? 05.01.20, 01:49
   tifa_lockhart napisał(a):

   > – Proszę dokładnie słuchać premiera. W 2017 r., w marcu, na konferencji pras
   > owej powiedział, że Polska nie przyjmie szybko euro, bo nie chce popełnić „błęd
   > ów” innych krajów, które to zrobiły, i dziś „południe Europy cierpi na niemożno
   > ść dewaluacji własnej waluty”
   .

   Dasz link do źródła, bo mi to na fejk wygląda. Takie rzeczy czasem się robi, o takich rzeczach nigdy się przed czasem nie mówi. A Morawiecki jest sprzedajnym politykiem ale nie jest idiotą.

   S.
   --
   Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
  • privoa Re: Czy dewaluacja złotego jest możliwa? 05.01.20, 01:54
   Nie wiem o co pytasz w tym wątku: faktycznie o dewaluację złotego, czy o kryzys? Tak, i jedno i drugie będzie faktem w 2020. Ale nie dlatego, że rząd jest be i w ogóle, ale taka jest koniunktura na całym świecie. Polskie podwóreczko (a raczej wychodek) nie ma tu nic do rzeczy i nikt, ale to dosłownie nikt, by sobie z tym nie poradził, kto by nie rządził. A co do wywiadu, to są banały: kredyty konsumpcyjne, wieloletnie to bzdura. Oszczędności albo w walutach safe heaven albo w złocie, inwestycyjnie - nieruchomość w centrum. Żadnej filozofii tu nie ma.
   • widosna Re: Czy dewaluacja złotego jest możliwa? 05.01.20, 08:34
    A co to jest waluta safe heaven? Pytam serio, nie wiem.
    Ja nie mam co przewalutowywać czy inwestować ale temat ciekawy nawet dla zwykłego śmiertelnika. Już teraz widać jak wzrosły ceny żywności w ciągu roku, dwóch lat i to się chyba nie zatrzyma. A pensje nie. Wiec inflacja jest, nawet jeśli inne dobra typu RTV czy ubrania (coraz gorszej jakości) tanieją, co daje średnio inflacje nie tak wysoka.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka