Dodaj do ulubionych

Co jest bardziej eko...?

17.01.20, 11:01
Pytanie mojego dziecka z konkursu poświęconego ekologii.
"Jak prawdziwy ekolog wytrze plamę z rozlanego mleka
-ręcznikiem papierowym
-ręcznikiem z tkaniny
-własnym rekawem
-w ogóle nie wytrze"

I bądź tu mądry... Niestety nie znamy odpowiedzi, która autor uznał za poprawną, a dyskusje trwają...

--
"Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
Obserwuj wątek
    • madami Re: Co jest bardziej eko...? 17.01.20, 11:07
      - papierowy idzie do kosza, rozłozy się za jakiś czas bo to papier ale do jego wyprodukowania potrzeba było wodę i prać i surowiec
      - tkanina została wyprodukowana przy udziale wody, prądu i surowca ale jest wielorazowa, natomiast wymaga prania i uzycia detergentu
      - włąsny rękaw jw
      - będzie miał plamę śmierdzącą po pewnym czasie zacznie mieszkać w zasyfiałym chlewie, do posprzatania którego trzeba będzie zużyć wodę, prąd i detergenty
    • mary_lu Re: Co jest bardziej eko...? 17.01.20, 11:11
      Plamę z mleka najlepiej wytrzeć kotem.

Mojego psa pokochałam nad życie, jak w sklepie, biorąc z półki opakowanie z jajkami, ściągnęłam sobie na stopę przyklejone rozbite jajko. Wszystko wlało mi się w ulubioną skórzaną balerinkę przyozdobioną skórzanymi kwiatkami... wróciłam do domu wpieniona nie wiedząc czy w okole jest sens próbować to wyczyścić, czy od razu wyrzucić buty do kosza. Wtedy wleciał pieseł ścinając zakręty, rzucił się do tych butów i w 5 minut wyczyścił je tak, że potem wystarczyło je przetrzeć spirytusem i jeszcze je ponosiłam.
    • mia_mia Re: Co jest bardziej eko...? 17.01.20, 11:14
      Szmatką, którą po starciu wielu plam wrzuci do prania przy okazji. W wersji ekstremalnej ścierkę można zaprać w samej wodzie czy z ekomydlem i użyć jej do spłukania toaletywink
      Teoretycznie mógłby być rękaw, jeśli koszulka idzie zaraz do prania, ale do mnie to nie przemawia.
      • ga-ti Re: Co jest bardziej eko...? 17.01.20, 11:20
        U nas jest taki paradoks z segregowaniem. Papier oddzielnie ale do foliowych worów. I tak przy każdym domu stoją foliowe wory z papierem. Później są wrzucane na samochód i wiezione do sortowni. I tak między górą papieru jest sobie góra plastiku. A mój dziadek papier (gazety, kartony, szary pakowy) składał w stosiki i wiązał sznurkiem konopnym i na skup makulatury nosił.
        • memphis90 Re: Co jest bardziej eko...? 17.01.20, 12:34
          U nas niby mieli odbierać makulaturę w paczkach, ale kończyło się tak, że leżała tygodniami, moknac na deszczu uncertain

--
          "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
    • alpepe Re: Co jest bardziej eko...? 17.01.20, 14:51
      Powinno być: jak prawdziwy ekolog poczeka na psa lub kota, który to zliże.

--
      "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
    • ultimate.strike Re: Co jest bardziej eko...? 17.01.20, 18:37
      Najbardziej eko jest wytrzeć nogawką. Spodnie i tak na śmietnik idą, przynajmniej się do czegoś przydadzą. Innych zastosowań dla spodni niż prace czystościowe jak dotąd nie znaleziono. Może w przyszłości posłużą też jako surowiec energetyczny ale spalarni spodni wciąż nie zbudowano.

--
      Kiltowa Rewolucja! Kilt sobie kup bo to już
    • b.bujak Re: Co jest bardziej eko...? 18.01.20, 13:18
      prawdziwy ekolog użyje do tego celu jakiejś dziurawej szmaty, która kiedyś była koszulką czy prześcieradłem i po wytarciu może wylądować w śmieciach;
      u mnie tekstylia domowe zazwyczaj kończą żywot w garażu

--
      5/4 Polaków nie zna się na ułamkach!
      • bi_scotti Re: Co jest bardziej eko...? 18.01.20, 16:23
        Sorry ale pytanie sprawia wrazenie bycia ulozonym przez kogos, kto koniecznie chce dzieci zniechecic do dbania o environment uncertain Czego niby ma (tak honestly!) odpowiedz na to pytanie nauczyc w kwestii wiedzy o srodowisku, common-sense zachowaniach dobrych dla Planety etc. Bylabym mocno zla na organizatorow konkursu za takie pomysly na pytania. Cheers.

--
        "There is a crack in everything, that's how the light gets in"
        Leonard Cohen
        • berdebul Re: Co jest bardziej eko...? 18.01.20, 23:46
          Myślenia? Z jednej strony jest jednorazówka, z łatwo odnawialnego źródła (papier), z drugiej niby eko podejście i wielorazowa ścierka, ale produkcja surowca na ścierki pochłania multum zasobów, podobnie produkcja, przewóz i na końcu pranie. Może to pytanie otwarte i liczy się dobra argumentacja.
          • mika_p Re: Co jest bardziej eko...? 19.01.20, 00:05
            Tym bardziej, że wystarczy zmienić rozlane na sok i wtedy można papierowy ręcznik wywalić do bio, a po mleku nie można.

Pochodzenie szmatki też ma znaczenie - jak to stara bawełniana koszulka, która już się nie nadaje do noszenia, to bardzo eko (re-use, II poziom postępowania z odpadami - ponowne użycie), jak specjalnie kupiona żeby być szmatką, a jeszcze oddzielnie zapakowana w folijkę, to mniej.
            Szmatkę można wypłukac w misce zamaist pod kranem, a wodę z miski zużyć do najbliższego spłukania toalety.

--
            Jeśli uważasz, że twoja szklanka jest w połowie pusta, wlej jej zawartość do mniejszej szklanki i przestań marudzić.
          • bi_scotti Re: Co jest bardziej eko...? 19.01.20, 00:45
            berdebul napisała:

> Myślenia?

I don't think so. Rzecz nie w tym zeby kombinowac jak kon pod gore w sytuacjach, w ktorych tak naprawde nie ma opcji zadowalajacej "prawdziwego ekologa" (BTW, how to define owa "prawdziwosc" big_grin) ale zeby byc swiadomym faktycznych zagrozen, nauczyc sie podejmowac decyzje wtedy gdy one truly maja znaczenie dla environment. To akurat pytanie swiadczy wylacznie o kreatywnosci tego, kto je napisal a nie o autentycznej trosce o srodowisko. Przynajmniej ja to tak odbieram i, jak wspomnialam wczesniej, podjelabym wysilek konwersacji z doroslymi odpowiedzialnymi za konkurs. Cheers.

--
            Leonard Cohen
            • mika_p Re: Co jest bardziej eko...? 19.01.20, 00:55
              Nie wiem, jak tam u was, u nas w tej chwili jest ogromny problem związany z prawidłową segregacją - nie sztuką jest wiedzieć, że plastikową butelkę po szamponie wrzucamy do plastiku, kopertę bez okienka do papieru - no a przy myciu zębów zakręcić kran.
              Schody zaczynają się przy kopercie z plastikowym okienkiem, wyborze odpowiedniego środka do czyszczenia (ile razy było na forum, ze ocet śmierdzi?) czy chocby kwestii czy myć słoiki przed wyrzuceniem, bo z jednej strony oszczędzamy wodę, z drugiej ma byc bez resztek (odpowiedź brzmi: postaw słoik pod kranem, jak robisz jedzenie to i tak kilka razy myjesz ręce, przed ostatnim myciem wylej brudną wode ze słoika i wrzuć go do pojemnika na szkło)

--
              Po człowieku, który lubi salceson, można się wszystkiego spodziewać. Alutka Kossoń
            • berdebul Re: Co jest bardziej eko...? 19.01.20, 12:09
              Chodzi o umiejetność argumentowania, dyskusji. Kochałam pisać rozprawki, być adwokatem diabła. Na logice mieliśmy sporo zajęć, które dotyczyły argumentów. Nie musieliśmy się z czymś zgadzać, mieliśmy w logicznie poprawny sposób wysunąć argumenty za/przeciw (co się wylosowało), niezależnie od własnych poglądów. smile Tak widzę to zadanie, bo każda odpowiedz może być dobra, zależnie od tego, jaki cel chcemy osiągnąć.
              • bi_scotti Re: Co jest bardziej eko...? 19.01.20, 15:26
                OK, no to zgoda - jesli celem konkursu jest nauczenie sztuki debating to fine, no problem. Ale wtedy tak naprawde nie ma zadnego (!) znaczenia z czego bylby zadowolony ow (wciaz niezdefiniowany tongue_out) "prawdziwy ekolog". Niemniej format pytania (multiple choice) nie daje tak naprawde otwarcia na debate, wiec trudno miec pewnosc, ze to wlasnie "artysta mial na mysli" gdy pytanie tworzyl wink Cheers.

--
                Leonard Cohen
    • dyzurny_troll_forum Re: Co jest bardziej eko...? 18.01.20, 23:32
      memphis90 napisała:

> Pytanie mojego dziecka z konkursu poświęconego ekologii.
      > "Jak prawdziwy ekolog wytrze plamę z rozlanego mleka
      > -ręcznikiem papierowym
      > -ręcznikiem z tkaniny
      > -własnym rekawem
      > -w ogóle nie wytrze"

Widzę, że totalny pie*olec się pogłębia...

--
      Nic nie zostało wybaczone!
    • snajper55 Re: Co jest bardziej eko...? 19.01.20, 04:10
      memphis90 napisała:

> Pytanie mojego dziecka z konkursu poświęconego ekologii.
      > "Jak prawdziwy ekolog wytrze plamę z rozlanego mleka
      > -ręcznikiem papierowym
      > -ręcznikiem z tkaniny
      > -własnym rekawem
      > -w ogóle nie wytrze"
      >
      > I bądź tu mądry... Niestety nie znamy odpowiedzi, która autor uznał za poprawn
      > ą, a dyskusje trwają...

Ręcznikiem/ściereczką z tkaniny lub gąbką, którą płucze się pod kranem i wiesza do wysuszenia.
      Choć mnie najbardziej podoba się wycieranie kotem.

S.
      --
      Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka