Dodaj do ulubionych

jak wybrać liceum w Wawie

20.01.20, 09:24
Dziewczyny
jak wybrać liceum w Wawie? Zalezy nam na dobrej matematyce, a z resztą żeby dali żyć. Szkoła przyjazna, wspierająca uczniów zdolnych, ambitnych, zaangażowanych i mających własne zdanie.
Córka obecnie jest w 7 klasie, z przedmiotów ścisłych ma 5 lub 6, z humanistycznych 4 lub 5.
Jak zacząć szukanie szkoły? Kompletnie nie wiem jak się za to zabrać.
Obserwuj wątek
   • szeptucha.z.malucha Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 10:06
    Tak, startować w kuratoryjnych, żeby mieć wybór. Przejdźcie się na targi w PKiN, gdy ogłoszą i na dni otwarte (marzec, kwiecień) już w tym roku - mój syn tak wytypował kilka szkół. Ocenić, gdzie można dojechać bez wypruwania sobie żył wstawaniem o 4 i pięcioma przesiadkami. Popytać znajomych, nauczycieli.
    Synowi też doradczyni zawodowa doradzała jedne, odradzała inne szkoły, biorąc pod uwagę zainteresowania i cechy osobowości.
    Popatrzeć, która szkoła z jakimi uczelniami współpracuje itp.
     • cosinuss Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 11:54
      Anegdotycznie napiszę, jak to wygląda oprowadzanie z drugiej strony, bo moja córka oprowadzała po swoim gimnazjum i rok później po liceum ( ten sam budynek). W gimnazjum była w parze z koleżanką: 153cm, drobna blondyneczka. Moje trochę wyższe, ale tez filigranowe. No i jedna z mam pytała ciągle o przemoc w szkole. Kiedy czwarty raz dziewczyny powiedziały, ze nie spotkały się z tym problemem i nie słyszały, pani powiedział, ze kłamią i ona to widzi, pociągnęła dziecię za rękę i ruszyła w stronę wyjścia smile także potem się zastanawiały, czy wyglądają na ofiary czy na oprawców smile generalnie rodziców interesują głównie narkotyki, a pytają podobno tak, że aż się człowiek zastanawia, czy szukają rynków zbytu. W szkole typowo matematycznej i z tego słynącej pytają o możliwości realizowania/odkrywania pasji sportowych ( no jest koło brydżowe i szachowe ), czy nauczyciele przygotowują do olimpiady z języka angielskiego ( no nie, ale do matematycznej, fizycznej, informatycznej hurtowo), czy obiad dobry, porcja duża, mięsko dobrego gatunku itp. Nielicznych interesowała atmosfera, współpraca, możliwości itp. Jedna osoba zapytała, czy lubi tu przychodzić i uważa, ze dobrze wybrała.
      W liceum, jako że była jedyną dziewczyną z plakietką "mateks", to zameldowała się u niej piątka dziewczyn- kandydatek + troje normalnych rodziców. Pytania sensowne, rodzice też smile
      • iwoniaw Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 12:02
       big_grin Dobre!
       No ale nie zmienia to faktu, że dla tych, co się dostaną, często to i lepiej, że niektórzy inni kandydaci się już sami wyeliminowali na dniach otwartych, kompletnie nie czując i nie odnajdując się w klimacie szkoły. wink W sumie o to też przecież, całkiem serio, chodzi - żeby się nie pchać tam, gdzie się nam wydaje tragicznie - bez względu na to, co się nam takim wydaje wink

       --
       "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
  • heca7 Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 10:06
   Szukasz szkół z odpowiadającym wam profilem. Patrzysz czy dziecko będzie miało dobry dojazd. Potem sprawdzasz jakie były progi punktowe i m/w orientujesz się (np po próbnych w szkole) ile córka jest w stanie tych punktów zdobyć. Dalej rozeznanie po forach, dni otwarte, szukanie kogoś kto dane liceum skończył albo tam uczęszcza.

   --
   Nie podchodź do byka od przodu; do konia od tyłu, a do idioty...w ogóle.
    • iwoniaw Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 10:39
     szeptucha.z.malucha napisała:

     > Z tymi opiniami uczniów i rodziców różnie bywa. Ja o szkole syna usłyszałam od
     > jednej osoby, że nerwicy można się nabawić, cisną bezdusznie a młody na luzie,
     > zadowolony, specjalnej spiny nie zauważył a nie jest typem kujona,

     Dlatego oprócz tego, co mówią, trzeba jeszcze patrzeć, kto mówi. Dlatego dobrze pytać znajomych, o których mniej więcej wiesz, co to za typ ludzi. Poza tym zgadzam się ze wszystkim, co napisałaś wyżej. Ja zaczęłabym od tego, by wybrać swoje warunki brzegowe (np. dokąd absolutnie nie chce/nie da rady dojeżdżać, która szkoła odrzuciła go już przy pierwszym kontakcie z kadrą/dyrekcją/uczniami), potem robić listę wg SWOICH preferencji. Oczywiście pomocne są także wszystkie zestawienia typu ranking maturalny, EWD itd., no ale tu też zwracałabym uwagę na to, co mnie wydaje się istotne i na czym mi zależy, a nie na to, by szkoła była koniecznie najwyżej.


     --
     "George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
    • iwoniaw Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 17:08
     berdebul napisała:

     > Osobiście, zaczęłabym od dojazdu. Bo jak znajdziesz ideał, a dojazd okaże się k
     > oszmarny, to jest przykro. wink

     Niby tak, z drugiej strony - w klasie mojego dziecka są dzieciaki spoza miasta, mieszkają w internacie, a w domu w rodzinnym mieście są na weekend, inne wytrwale dojeżdżają wstając o jakichś pogańskich godzinach typu 5.00 - więc czasem jest po prostu tak, że na jakiejś szkole zależy komuś bardzo i 1,5 h w komunikacji w jedną stronę to jest dla niego cena jak najbardziej akceptowalna. No ale warto wiedzieć, jakim przypadkiem sami jesteśmy (tzn. moje dziecko na bank by tak nie jeździło, lokalizacja była wśród poważnych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze).


     --
     'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
     'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
     • heca7 Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 17:17
      Córka ma koleżankę w klasie z Ożarowa Mazowieckiego. Dziewczyna wyrusza z domu o ...6 rano żeby dotrzeć na przystanek i do szkoły w okolicy Dworca Zachodniego jedzie godzinę 13 minut. Trzema środkami komunikacji i dwa razy musi iść pieszo. Jakiekolwiek spotkania ze znajomymi z klasy odbywają się w weekendy z nocowaniem.

      --
      Nie podchodź do byka od przodu; do konia od tyłu, a do idioty...w ogóle.
     • kurt.wallander Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 17:23
      iwoniaw napisała:

      >
      > Niby tak, z drugiej strony - w klasie mojego dziecka są dzieciaki spoza miasta,
      > mieszkają w internacie, a w domu w rodzinnym mieście są na weekend, inne wytrw
      > ale dojeżdżają wstając o jakichś pogańskich godzinach typu 5.00 - więc czasem j
      > est po prostu tak, że na jakiejś szkole zależy komuś bardzo i 1,5 h w komunikac
      > ji w jedną stronę to jest dla niego cena jak najbardziej akceptowalna.

      Jak córki mają na 8.00, to muszą wstać o ok. 6.00 (mogłyby jechać kolejnym autobusem, ale wtedy już jest większy ruch, korki, i jest ryzyko spóźnienia) - i to już jest z uwzględnieniem szkół z sensownym dojazdem. Przed wyjściem jedzą śniadanie, gdyby nie jadły, mogłby wstawać ciut później.
  • zlosliwebydle2 Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 10:35
   U nas były takie kryteria:
   1) języki
   2) dojazd do 50 min. z maks 1 przesiadką
   3) rozszerzenie
   4) próg
   5) opinie

   Kryteria 1-3 spełniło 12 szkół w Warszawie. W zasięgu progowym było 10 z nich. Dwie odpadły po dniach otwartych i rozmowach z nauczycielami i młodzieżą, jeszcze jedna po zasięgnięciu opinii. Dziecko dostało się początkowo do drugiego wyboru, w rekrutacji uzupełniającej - do pierwszego. Ma do szkoły 40 minut, wymarzone rozszerzenia i języki, bardzo dobrych nauczycieli, atmosferę luzu i swobody, ale chyba niezbyt fajną klasę.
   Na dniach otwartych bardzo czuć atmosferę szkoły i widać ogólny poziom dzieciaków, i czy są grzeczne i zastraszone, czy otwarte i pewne siebie. Tak samo widać, jak nauczyciele się do nich odnoszą i jakie są między nimi relacje.
   Pytając o opinie należy rozmawiać z AKTUALNYMI uczniami/rodzicami, a nie ludźmi, którzy te licea kończyli x lat temu (vide liceum Górskiego, którego kadrę i eksperyment edukacyjny przejął Witkacy, a sam Górski zszedł na psy). Przydaje się grupa na FB idziemygdzie.
   • iwoniaw Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 10:41
    zlosliwebydle2 napisał(a):


    > Na dniach otwartych bardzo czuć atmosferę szkoły i widać ogólny poziom dzieciak
    > ów, i czy są grzeczne i zastraszone, czy otwarte i pewne siebie. Tak samo widać
    > , jak nauczyciele się do nich odnoszą i jakie są między nimi relacje.
    > Pytając o opinie należy rozmawiać z AKTUALNYMI uczniami/rodzicami, a nie ludźmi
    > , którzy te licea kończyli x lat temu

    O, dokładnie to!
    --
    'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
    'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
  • szeptucha.z.malucha Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 10:50
   Dla dobrych uczniów to te progi nie mogą być za niskie, ponieważ dobrze jest trafić do klasy podobnie ambitnej.
   Z zeszłego roku po podstawówce to dzieciaki z dobrymi wynikami ze świadectwa i egzaminów miały przynajmniej 150-160 punktów (w tym roku i następnym możliwe, że będzie mniej, bo część konkursów odpada). Oczywiście, na liście warto dać coś niżej, żeby nie wypaść z gry.
  • gaskama Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 11:41
   Macie jeszcze troche czasu, wiec nie martw sie na zapas. Musicie ustalic z corka, co dla niej jest wazne. Dla jednej osoby dojas 1,5 godziny do wymazonej szkoly jest akceptowalny, dla spiocha prorytetem moze okazac sie polozenie szkoly. Musicie ustalic, czy wazniejszych jest profil, czy sama szkola. Znam osoby, ktore marzyly o szkole X i obstawialy wszystkie profile w tej szkole. Musicie ustalic za rok, na ile punktow corka ma szanse i sprawdzic, jakie szkoly leza w zakresie jej mozliwosi. Musicie sie zastanowic nad tym, jaka osobowosc ma corka. Czy woli szkole mala, kameralna, czy da rade w olbrzymim kolchozie, czy jest odporna na stres i ambitna, czy zalezy jej bardziej na przyjaznych stosunkach w szkole, czy wazne sa dla niej rankingi itd itp. Warto popytc znajomych, warto pojsc na dni otwarte do wybranych szkol. Ja ci nie powiem, jakie byly u nas kryteria, ale proces byl skomplkiowany i polegal na eliminacji po kolei tych, ktore nie spelnialy priorytetowych kryteriow.
   Ale w jakims stopniu to pozostanie i tak ruletka, bo nigdy nie wiesz, na jakiego nauczyciela trafisz (przeicez w kazdej szkole sa lepsi i gorsi) no i cos, co dla syna bylo najwazniejsze ... ludzie w klasie. Ty mozesz tylko przewidywac, ze inna mlodziez bedzie w Batorym, inna w Staszicu, inna Witkacym .... ale kto w koncu wyladuje w klasie, tego nie wiesz.

   --
   "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
   • agus-ka Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 12:02
    Córka marzy o pracy architekta. Stąd matematyka na dobrym poziomie.
    Niestety jest dzieckiem wrażliwym, więc mnie zależny na ludzkim traktowaniu. W molochu da radę, jest śmiała. Co do stresu to różnie. Jak ktoś podkopuje jej wiarę w siebie, to ciężko bywa. Jak ktoś ciśnie na wynik, ale uczciwie, metodycznie, to da radę, bo jest pracowita.
    Niestety córka nie bierze udziału w konkursach. To błąd jak widzę.No cóż, jeszcze możemy powalczyć.

    Pomysł z dniami otwartymi jest super. Dzięki wielkie za radysmile
    • gaskama Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 12:16
     To patrz na wyniki matur i rankingi maturalne. Zobacz, jak wygląda EWD z matematyki (ukazuje, jak szkola uczy). Jesli uczen chce, to w kazdej szkole sie nauczy tego, co go interesuje. Z matmy na bank genialny jest Staszic, ale progi sa bardzo wysokie, nie jestem pewna, czy mat fiz nie jest tylko dla laureatow. Ale w tej szkole warto byc pasjonatem matematycznym. Zawsze mozecie wyslac corke na kursy dodatkowe, na architekture to i tak pewnie bedzie musiala brac lekce rysunku.

     --
     "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
    • segregatorwpaski Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 19:33
     Ja architektura to plan winien być taki: skoro nie startuje w konkursach trzeba walczyć o oceny i przede wszystkim o wyniki egzaminu. I dbać o matmę, tzn jej wysoki poziom.
     Wybór liceum właśnie pod względem matematyki.
     I dobrze radzę - od pierwszej klasy kurs rysunku architektonicznego, nie że potem, nie że nie od razu, właśnie od razu, na spokojnie, by potem w trzeciej klasie, jak istotny jest czas na przygotowanie do matury, nie musiała rysować po pięć godzin dziennie. Dobry kurs, najlepiej przy politechnice, ale są też dobre szkoły rysunku architektonicznego (przygotowujące do egzaminów) prywatne. Dobre kursy mają dla maturzystów całkiem przyzwoite powtórki z matmy w ramach zajęć, bez dodatkowych opłat.
     I teraz tak - wybór liceum i szkoły rysunku powinien odbywać się równolegle - wyobraź sobie, że masz dwie fajne szkoły, jedna pół h dojazdu na wschód, druga pół h dojazdu na zachód - wybierzcie tą, bliżej której (po drodze, w okolicach) jest szkoła rysunku architektonicznego.
     Moja córka obecnie jest w klasie maturalnej, zajęcia w szkole rysunku ma głównie w soboty, ale odrabia je we wtorki, od tego semestru zaczynają się powtórki z matematyki - w środy, a w czwartki mogą korzystać z pracowni w celu dodatkowych zajęć, więc trzy razy w tygodniu zaraz po szkole idzie do kolejnej, nie wyobrażam sobie by marnowała drogocenny czas jeszcze na dojazdy na drugi koniec miasta.
     Pomyśl o tym przy wyborze ścisłego lo.
  • bergamotka77 Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 11:42
   Sprawdź dobre szkoły w swojej okolicy lub z dobrym dojazdem. Są też rankingi - ostatnio mój wątek na ten temat miał z 700 wpisów wink
   ."Szkoła przyjazna, wspierająca uczniów zdolnych, ambitnych, zaangażowanych i mających własne zdanie" Batory taki jest. Ale nie jest tak ze resztę przedmiotów, poza profilowymi, mozna zaliczyc byle jak wink

   --
   bardoszka: Powinnam swoje 15-letnie dziecko upchnąć w jakimś oknie życia?

   morekac: Nie da rady, nie zmieści się. Gdyby się mieściło, byłoby zbyt wielu chętnych.
  • kurt.wallander Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 12:13
   Ze względu na miejsce zamieszkania, dla nas pierwszym kryterium była lokalizacja. Uważam, że nie ma co rozważać szkól położonych bardzo daleko, bo napalimy sie na coś, a i tak trzeba będzie zrezygnować. W drugiej kolejności patrzymy na profile, córka ma sprecyzowany profil i klasa o innym profilu w fajnej skądinąd szkole nie wchodziłaby w grę. Następnie miejsce w rankingu Perspektyw i wg EWD. Później progi. Na koniec dni otwarte i opinie o szkołach.

   "Szkoła przyjazna, wspierająca uczniów zdolnych, ambitnych, zaangażowanych i mających własne zdanie."

   Tu pasowałby mi Witkacy, ale trudno jest mi ocenić poziom matematyki. No i w tej szkole profile wybiera sie dopiero od drugiej klasy, w rekrutacji tylko język.

   Jeśli matematyka jest priorytetem, a córka ma uzdolnienia w tym kierunku, to może celować w Staszica? Tylko tam bez laureata chyba marne szanse, więc trzebaby przysiąść do konkursów kuratoryjnych.
  • zlosliwebydle2 Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 14:24
   Znajome dziecko marzące o architekturze poszło do... budowlanki - ale w małym mieście, w Warszawie to nie opcja.
   Warto w szkołach też pytać o matematyków i patrzeć na wyniki matury rozszerzonej. Rankingoza generalnie robi szkołom źle (Witkacy jest tu chyba wyjątkiem), bo niektóre szkoły bardzo się biją o te czołowe miejsca i są mało przyjazne dla "zaniżających wyniki". Dlatego dla nas np. pierwsza dwudziestka odpadała - raz, że jednak progi za wysokie, dwa, że większość tych szkół cierpi na rankingozę, a priorytetem była szkoła, dla której liczy się człowiek, a nie miejsce w rankingu.
   Sytuacja po deformie z matematyką jest bardzo trudna, mało nauczycieli, dzieci po SP słabo przygotowane, program właściwie nie do zrealizowania - tak jest w szkole mojego dziecka, więc tym bardziej liczy się dobry matematyk, który w danej szkole planuje zostać i będzie miał I klase matfiz czy matgeo.
   • gaskama Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 14:45
    Nie wszystkie szkoly w pierwszej 20tce cierpia na rankingoze. Za to są takie w trzeciej i czwartej 10tce. Trzeba znaleźć "swoja" szkole i miec nadzieje na fajna klase i dobrych nauczycieli od wiodacych przedmiotow.

    --
    "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
     • mooi Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 17:52
      moja rodzina wybrała mi szkołe bo "blisko domu" i "krótki dojazd"
      Przeklinałam te szkołę przez następne lata kształcenia bo to była zupełnie nie moja bajka.
      Wolałabym jechac dalej i uczyc sie tego, co lubie a nie musze.
      • gaskama Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 18:49
       Przed chwilą pisałaś, że kiedyś dzieciaki wiedziały lepiej niż rodzice. To czemu za Ciebie podjęto decyzję? Niekumata byłaś?

       --
       "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
       • mooi Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 21:25
        >Przed chwilą pisałaś, że kiedyś dzieciaki wiedziały lepiej niż rodzice. To czemu za Ciebie podjęto decyzję? Niekumata byłaś?

        "kiedyś" to znaczy moje dzieciaki.
        Ja "wybierałam" szkołę w czasach bez internetu, gdzie telefon stacjonarny w domu, był wyczynem.
        Tak że...taka róznica...
        • gaskama Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 21:54
         Czyli co, starzy latali po szkołach za Ciebie ba dni otwarte? A stacjonarny tylko oni umieli obsługiwać?

         --
         "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
         • mooi Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 22:58
          >Czyli co, starzy latali po szkołach za Ciebie ba dni otwarte? A stacjonarny tylko oni umieli obsługiwać?

          HE HE HE! dni otwarte pod koniec lat 70-tych!
          ubawiłam sie....
          Zapytaj mamusi albo tatusia, jak to było, jesli sama masz za mało lat. HE HE HE..naprawdę...nie moge otrząsnąc sie ze śmiechu...
          • triss_merigold6 Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 23:02
           W takim razie, skoro nie było dni otwartych ani internetów, tym bardziej wskazana była pomoc rodziców w wyborze szkoły, chociażby poprzez popytanie znajomych, gdzie chodziły ich dzieci i które szkoły mają dobrą opinię. W inteligenckich domach zainteresowanie wyborem szkoły średniej przez dziecko i wspieranie było pewnym standardem.
           • volta2 Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 23:33
            no nie wiem, mój z inteligenckiego domu a do dziś nie wie, jak to było że chodził do czackiego.

            kuzynki chodziły to pewnie i jemu rodzice tam kazali pisać egzaminy, że się dostał to i jakoś skończył.

            w 15 wiośnie mój mąż był zainteresowany jedynie winem truskawkowym, odpowiednim do tego wina towarzystwem a cała reszta toczyła się jakby obok.
        • szeptucha.z.malucha Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 22:07
         Ja podobnie pod koniec lat 80-tych. Mimo to, zrobiłam to samodzielnie. I czasem mi żal, że dorośli nie pomogli, bo powinnam mierzyć wyżej a pozostawiona sama sobie wybrałam słabszą szkołę, słabszą klasę. Podobnie ojciec dzieciom- mógł przebierać w szkołach a poszedł z kolegami do jakiegoś przyfabrycznego liceum, bez słowa porady ze strony rodziców. Wyszedł na ludzi ale pokrętną ścieżką edukacyjną. Dlatego nie zamierzam zostawić moich dzieci bez wsparcia. Nie wybierać za nich ale też nie zostawiać wszystkiego na pastwę losu.
         Jak widzisz, każdy ma swoją „traumę”, która ma wpływ na postawy rodzicielskiewink
      • kurt.wallander Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 19:00
       mooi napisała:

       > moja rodzina wybrała mi szkołe bo "blisko domu" i "krótki dojazd"
       > Przeklinałam te szkołę przez następne lata kształcenia bo to była zupełnie nie
       > moja bajka.
       > Wolałabym jechac dalej i uczyc sie tego, co lubie a nie musze.

       A co ja pisałam? Że dojazd jest ważny, nie oszukujmy się, ale później wymieniłam jeszcze cały szereg warunków, jakie musi spełniać szkoła. Moje dzieci "blisko domu" (jesli przez blisko rozumiemy dojazd 15-20 minutowy), to nie mają żadnej szkoły średniej. I będę się upierać, że szukanie tylko po profilach w Warszawie będzie błędem, bo moza znależć "szkołę marzeń" na drugim krańcu miasta i co wtedy?

       A skoro juz tak przywołujemy dane anegdotyczne, to do mojego wyboru liceum rodzice sie nie wtrącali. Wybrałam szkołę z dość długim i uciążliwym dojazdem, przez 4 lata żałowałam, że nie znalazłam jednak czegoś bliżej ...

      • triss_merigold6 Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 19:46
       Kiedys to dzieciaki wiedzialy takie rzeczy, bardziej niz rodzice.
       Spytaj córki, co chciałaby robic bo nie ma nic gorszego niz usłuzna mamusia, ktora wybiera dziecku kierunek kształcenia.


       moja rodzina wybrała mi szkołe bo "blisko domu" i "krótki dojazd"
       Przeklinałam te szkołę przez następne lata kształcenia bo to była zupełnie nie moja bajka.
       Wolałabym jechac dalej i uczyc sie tego, co lubie a nie musze.


       trochę Ci się wizja przeszłości rozjeżdża
  • mooi Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 17:48
   szukasz szkół, z interesujacym cie profilem, w ktorych ma on najlepsze notowania (matura, zdawalnosc na studia).
   W czasach, kiedy moje dzieci chodziły do LO to najlepszy profil mat-informatyczny mial Batory (he he) a np. biol-chem dobry był we Fryczu.
   A twoja córka nie wie, jak szukać? Kiedys to dzieciaki wiedzialy takie rzeczy, bardziej niz rodzice.
   Spytaj córki, co chciałaby robic bo nie ma nic gorszego niz usłuzna mamusia, ktora wybiera dziecku kierunek kształcenia.
   • gaskama Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 18:47
    Wiesz, ale kiedyś dzieciaki wybieraly w 3 gimnazjalnej, miały prawie 16 lat. Teraz wybierają rok wcześnie, tu mama szuka dla dziecka, które jest w 7 klasie, jeśli poszło w wieku 6 lat do szkoły, to może mieć 12. Jak dziecko średnio ogarnięte, to bez pomocy rodziców będzie trudno.

    --
    "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
    • kurt.wallander Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 19:04
     gaskama napisała:

     . Jak dziecko średnio ogarn
     > ięte, to bez pomocy rodziców będzie trudno.
     >
     Ja powiem więcej, nawet wydawałoby się dość dobrze ogarnięte dorosłe osoby mają problemy ze zrozumieniem systemu rekrutacji i sposobu wybierania szkoły (jeśli same uczyły się w innym trybie), przynajmniej przy pierwszym zetknięciu z nim.

     A gadanie, że kiedyś jakaś szkoła znana była z czegoś nie ma sensu, sytuacja zmienia się dynamicznie. Teraz np. Hoffmanowa uchodzi za szkołę z najlepszym (jednym z najlepszych) biol-chemem, szczególnie, jeśli ktos planuje później medycynę.
    • mooi Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 20:49
     jesli dziecko poszło do szkoly w wieku 6 lat to po 8 klasie, czyli wybierajac LO, bedzie miało 14 lat. Juz nie przesadzajmy. To nie pierwszyzna, ze -latki szly do szkoly, tak bylo nawet poł wieku temu
      • mooi Re: jak wybrać liceum w Wawie 21.01.20, 00:17
       gaskama, a to ty, czy czy twoje alter ego pisało w wątku obok
       "... właśnie spytałem mojego 17 latka, czy mu obóz zorganizować. Spojrzał na mnie i spytał, po co? Przecież on sobie od roku sam wyjazdy organizuje, z kumplami....A myślałam, że dziewczyny jeszcze bardziej samodzielne. ."
       Czyli 16-latek jest w stanie organizowac sobie samodzielny wyjazd z kumplami a nie jest w stanie ogarnąć LO, nawet jesli ma, załóżmy, "dopiero" 15 lat.
   • iwoniaw Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 19:05
    mooi napisała:


    > A twoja córka nie wie, jak szukać? Kiedys to dzieciaki wiedzialy takie rzeczy,
    > bardziej niz rodzice.

    Doprawdy? Bo ja jestem stara jak dinozaury, liceum wybierałam jeszcze w czasach, gdy o gimnazjach nikomu się nie śniło i doskonale pamiętam, że były dzieciaki z rodzin, w których się dbało o edukację i rodzice też mieli jakieś pojęcie i one szły do dobrych szkół, oraz cała reszta, która lądowała w przypadkowych szkołach, często dużo poniżej możliwości. Albowiem - dziw nad dziwy - jakimś cudem w mojej rzeczywistości dzieciaki NIE wiedziały takich rzeczy "bardziej niż rodzice". Czasem ich mądry i zaangażowany nauczyciel co najwyżej pokierował (nie zawsze skutecznie, jeśli akurat rodzice nie uważali, że warto żywić dziecię dłużej niż to konieczne - czytaj: przez 3 lata zawodówki).


    > Spytaj córki, co chciałaby robic bo nie ma nic gorszego niz usłuzna mamusia, kt
    > ora wybiera dziecku kierunek kształcenia.

    Może przeczytaj jeszcze raz post startowy, albowiem tam autorka wyraźnie pisze, jakim kierunkiem jest zainteresowana córka - mamusia szuka jej w tym celu dobrej szkoły, w której dziecię się zgodnie ze SWOIMI preferencjami będzie realizować.    --
    "Lubię muzykę poważną, ale nie jestem aż takim zwolennikiem klasyki, żeby puszczać ją sobie w domu." (Zbigniew Boniek)
    • mooi Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 20:43
     kochana iwoniaw! otoż! pomijam ze od zawsze jestes dla mnie okrutnie wkurzajaca (a szczególnie od czasu kiedy naublizałaś mi, ze jestem śmieciowym nurkiem a potem bezczelnie wyciełaś, jako piepo..na moderatorka) ale...ja też jestem "stara jak dinozaury"..i doskonale pamiętam, jak drzewiej było...
     I tak! moi synowie SAMI!!! wybierali sobie szkoly! mieli 6 klas podstawówki+3 klasy gimnazjum=16 lat. DOSKONALE potrafili sie odnaleźć w ówczesnej edukacji, ja służyłam wyłącznie jako pomoc, głównie kierowca w odwiezieniu do szkoł na dni otwarte. Obejrzeli, zweryfikowali, wybrali.
     ja sama, sto lat temu, miałam mniejszą wiedzę i byłam bardziej podporządkowana rodzinie. Ale wtedy nie było internetu!!! gdzie wszystko mozna przeczytać o szkolach. Nie było forów i innej wiedzy przekazywanej via net. Ja, dinozaur, opierałam sie wyłącznie na skąpych danych kilku osób z najblizszego kręgu.
     I ROZUMIEM, że dzis odbywa się to inaczej, niż 100 lat temu, kiedy ty i ja byłysmy nastolatkami.

     >Może przeczytaj jeszcze raz post startowy, albowiem tam autorka wyraźnie pisze, jakim kierunkiem jest >zainteresowana córka - mamusia szuka jej w tym celu dobrej szkoły, w której dziecię się zgodnie ze >SWOIMI preferencjami będzie realizować.


     mamusia NIE MUSI szukac, dziecko, któtre pretenduje do dobrej (doskonałej) szkoly samo powinno ogarnać tak prosta rzecz, jaką jest wybór szkoły, w ktorej chce kontynuowac edukacje.
     • kurt.wallander Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 22:22
      mooi napisała:


      > I tak! moi synowie SAMI!!! wybierali sobie szkoly! mieli 6 klas podstawówki+3 k
      > lasy gimnazjum=16 lat. DOSKONALE potrafili sie odnaleźć w ówczesnej edukacji,

      No patrz, a moje dziecko w ósmej klasie ma wciąż 13 lat i teraz właśnie wybiera szkołę średnią. Widzisz różnicę wieku, czy nie? I nikt tu nie wybiera szkoły ZA dziecko, tylko robi to co ty, mądralo. Pomaga dziecku wybrać te kilka najbardziej optymalnych szkół (a raczej klas).
       • magia Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 22:39
        Rocznikowo może mieć 14 lat, ale jeśli jest z końca 2006 roku to ma ledwie skończone 13, i na wiosnę gdy będzie wybierać szkole będzie mieć niewiele więcej.
        Mam dziecko dokładnie w tym samym wieku i liczę jednak trochę lepiej niż ty.
       • kurt.wallander Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 22:40
        mooi napisała:

        > nawet 6 + 8 = 14...
        > czy ty masz jakas inna matematyke? pisuarską?

        W wakacje dopiero skończy 14 lat. Przecież nie każdy jest z początku roku. Teraz ma 13 i pół. I teraz wybiera szkoły. Tak czy siak, do 16 lat daleka droga.
        • mooi Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 22:50
         ale i nie kazdy jest z konca roku. I nie każdy uczeń poszedł do 1 klasy mając 6 lat.
         A 7 + 8 to juz daje 15 lat.
         Ja rozumiem, że są wyjatki ale to zawsze WYJĄTKI a nie norma.
         A poza tym ten chaos zawdzięczmy PISuarom,, o czym warto pamietać.
         • kurt.wallander Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 22:52
          mooi napisała:

          > ale i nie kazdy jest z konca roku. I nie każdy uczeń poszedł do 1 klasy mając 6
          > lat.
          > A 7 + 8 to juz daje 15 lat.
          > Ja rozumiem, że są wyjatki ale to zawsze WYJĄTKI a nie norma.

          Ja wiem, czy takie wyjątki? W szkole córki na 5 klas ósmych, dwie to klasy dzieci w tym wieku.
     • szeera Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 22:30
      "mamusia NIE MUSI szukac, dziecko, któtre pretenduje do dobrej (doskonałej) szkoly samo powinno ogarnać tak prosta rzecz, jaką jest wybór szkoły, w ktorej chce kontynuowac edukacje."

      Pozwolę sobie wtrącić w tę jakże kulturalną dyskusję.

      Jak zwykle, są na to badania smile Badania pokazują, że brak pomocy dorosłych w wyborze ścieżki edukacji przez nastolatka obniża znacznie ich szanse edukacyjne. Badania dotyczyły głównie nastolatków starszych niż te wybierające liceum w Polsce. W uproszczeniu - im bardziej skomplikowany i selektywny system rekrutacyjny tym w większym stopniu odtwarza on istniejące podziały społeczne - w dużym stopniu właśnie dzięki temu, że rodzice mogą pomóc nawigować w systemie lub zadbać o taką płatną pomoc. W tej chwili polski system jest mocno selektywy na poziomie liceum i wg mnie już dość skomplikowany. Z tego co wiem, szkoły podstawowe nie zapewniają realnej pomocy w wyborze szkoły średniej. Najczęściej więc jedynymi dorosłymi którzy mogą pomóc dziecku są jego rodzice.

      To, że umiejętność nawigowania w systemie jest dużą zaletą dobrze widać po dzieciach imigrantów - są społeczności gdzie kładziony jest bardzo duży nacisk na naukę i dzieci mają doskonałe wyniki, ale ich ścieżka edukacyjna nie jest optymalna, bo rodzice nie rozumieją i nie umieją się poruszać w miejscowym systemie edukacyjnycm.
      • mooi Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 22:43
       wg mnie to, jednakże, nie oddaje obrazu systemu edukacji (naboru) w Polsce.
       Opierasz sie na "jakichs" badaniach a edukacja/rekrutacja w Pl zostala zmieniona raptem rok temu.
       Poza tym....
       Moja rodzina "pomogła" mi w rekrutacji i była to niedźwiedzia przysługa. Uczyłam się w szkole o proflilu technicznym , na skutek "pomocy" rodziny (bedziesz miec zawód), podczas kiedy ja jestem wybitnie humanistką. Musiałam uczyc sie przedmiotow (wkuwać) ktore absolutnie mnie nie interesowaly, a wszystko dzieki "pomocy" rodziny. Niepotrzebnie tracilam czas i energie (na wkuwanie) a i tak nigdy nie pracowałam w tym wyuczonym zawodzie (na szczęście).
       Tak, ze akurat ja mam całkowicie odmienne zdanie.
       • szeera Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 23:01
        "Moja rodzina "pomogła" mi w rekrutacji i była to niedźwiedzia przysługa."

        A rozumiem, rodzice Cię skrzywdzili i dlatego się teraz na nas wyżywasz.

        Dobra pomoc to gdzy dziecko wyznacza cel - jak w tym wątku architektura - a rodzic pomaga wybrać najlepszą ścieżkę do celu. Dziecko ze wsparciem dorosłego będzie miało prawie zawsze przewagę nad dzieckiem zostawionym samemu sobie.
        • triss_merigold6 Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 23:08
         Dokładnie. Po prostu dorosły jest w stanie wziąć pod uwagę więcej czynników o długofalowych skutkach + zwykle ma większą wiedzę, gdzie szukać miarodajnych informacji i jak je weryfikować. No chyba, że nie ma, wtedy najlepiej zachęcić dziecko do szukania pomocy w wyborze u wychowawcy, pedagoga i na lekcjach doradztwa zawodowego.
        • mooi Re: jak wybrać liceum w Wawie 21.01.20, 00:28
         >A rozumiem, rodzice Cię skrzywdzili i dlatego się teraz na nas wyżywasz.

         Nie, nie masz racji. zarówno ty, jak i triss.
         Rodzice jakos specjalnie mnie nie skrzywdzili bo moja droga zawodowa wyprostowala się, ba, nawet jestem skłonna powiedzieć, że właściwie dzieki tej nieszczesnej szkole moglam potem uprawiać swój "humanistyczny" zawód. Nie czuje żalu i nigdy nie czulam.
         A juz po swoich dzieciach uważam, że rodzice moga pomoc w dostaniu sie do jakiejs szkoły (organizacyjnie) ale absolutnie nie powinni wplywać na wybór. Absolutnie.
         A mam dzieciaki po studiach wiec, powiedzmy, jakies tam doswiadczenie (aczkolwiek nie mam rodziny wielodzietnej).
     • triss_merigold6 Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 22:51
      Gazety były. Prasa lokalna i regionalna publikowała informacje o różnych szkołach ponadpodstawowych i były wydawane informatory, dni otwarte w szkołach średnich też były oraz doradztwo zawodowe w kuratoriach i poradniach pp, a wychowawcy mieli obowiązek przedstawiać ósmoklasistom różne warianty szkół. Przynajmniej w Warszawie w 1989 r. tak było jak ja zdawałam do szkoły, a moi rodzice byli zaangażowani w proces wybierania szkoły.
      • iwoniaw Re: jak wybrać liceum w Wawie 21.01.20, 00:28
       triss_merigold6 napisała:

       > Gazety były. Prasa lokalna i regionalna publikowała informacje o różnych szkoła
       > ch ponadpodstawowych i były wydawane informatory, dni otwarte w szkołach średni
       > ch też były oraz doradztwo zawodowe w kuratoriach i poradniach pp, a wychowawcy
       > mieli obowiązek przedstawiać ósmoklasistom różne warianty szkół. Przynajmniej
       > w Warszawie w 1989 r. tak było jak ja zdawałam do szkoły, a moi rodzice byli za
       > angażowani w proces wybierania szkoły.

       Tak było i poza Warszawą, pamiętam poza tym, że w szkole na polskim pisaliśmy podanie o przyjęcie/dopuszczenie do egzaminu wstępnego (?) i rzeczywiście przedstawiano nam różne warianty szkół, a ówczesne dni otwarte polegały na tym, że wychowawca typował, którą szkołę kto powinien sobie obejrzeć i szło się z nauczycielem (z podstawówki) całą grupą w ramach lekcji. "Poradnik" opisujący wszystkie szkoły średnie podlegające pod "nasze" kuratorium też pamiętam w bibliotece szkolnej, nie wiem, czy były jakieś ogólnopolskie.


       --
       "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
        • miss_fahrenheit Re: jak wybrać liceum w Wawie 21.01.20, 07:30
         mooi napisała:

         > >Tak było i poza Warszawą
         >
         > no i wszystko jasne...słoikówna z podwarszawskiej wsi, z wsiowymi kompleksami..

         A Triss jest z Warszawy, więc argumentacja ci się sypie. I jeszcze dobijasz ją własnym chamstwem.
         • triss_merigold6 Re: jak wybrać liceum w Wawie 21.01.20, 07:47
          Jeśli tak ma wyglądać brak agresji to jednak wolę jak ktoś sobie czasem wrzaśnie. tongue_out
          Pani zaniedbana w dzieciństwie nie wie lub nie pamięta, że akcje informacyjne skierowane do ósmoklasistów i ich rodziców były w całym kraju, poza tym kuratoria były bardziej aktywne. I w innych miastach też były szkoły średnie z tradycjami, renomą, lepszą i gorszą opinią. W takim np. Płocku najzdolniejsze i najbardziej zadbane dzieci szły do Małachowianki, a w Trójmieście do liceum im. Marynarki Wojennej.
   • ga-ti Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 22:42
    Tak, a później się okazywało, że dzieciaki się nigdzie do szkoły nie dostały, bo nikt im nie pomógł sensownej listy szkół ułożyć. Oby teraz już było tylko lepiej, nikomu nie życzę chaosu, przez jaki my przechodziliśmy.
    A mało to było wątków na emamie dotyczących kwestii organizacyjnych, formalnych? Niejeden dorosły nie mógł ogarnąć niuansów rekrutacji.

    Uważam, że obowiązkiem rodzica jest się zainteresować rekrutacją dziecka, pomóc, wesprzeć, doradzić.
    • szeera Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 22:49
     "A mało to było wątków na emamie dotyczących kwestii organizacyjnych, formalnych? Niejeden dorosły nie mógł ogarnąć niuansów rekrutacji."

     Jeszcze tylko dodam, że jeżeli 14 latek jest lepszy w myśleniu strategicznym, planowaniu długoterminowym, logistyce, przewidywaniu konsekwencji działań, rozumienia niuansów roziązań prawnych niż 40 latek to znaczy, że ten 40 latek ma jakiś duży problem. Dość oczywiste jest, że jeśli rodzice są wykształceni to biją swoje nastoletnie dzieci na głowę doświadczeniem życiowym i zrozumieniem systemu społeczno-gospodarczego.
  • edycja_kopiuj_wklej Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 22:43
   Jako matka 7 klasistki tez juz powoli o tym mysle, ale na razie tylko poprzegladałam spis , probowala OMJ zeby w tym roku zobaczyc jak wygladaja zadania i troche cwiczylismy, ale do tej olimiady to raczej potrzebne specjalne korki, a sama nauka w domu nie wystarczyła, bo materiał znacznie przekracza zagadnienia szkolne. No i oczywiscie duzo nauki w nastepnym roku, aby miec sensowne stopnie na srednia, ( w tym roku muzyka i plastyka), pomyslec tez juz o wolontariacie.
   Dodatkowo udział w konkursach daje jeszcze jedno, pozwala przecwiczyć stres jaki jest przy egzaminach.
   Przyszlosciowo mozna jeszcze w tym roku na drugi semestr jakis kurs grafiki czy rysunku, żeby sprawdzić, czy na pewno ma w tym kierunku uzdolnienia. Nawet na szybko wygooglałam sealart.pl/maly-architekt/
   A jak coś taniej to nawet jakis rysunek lub grafike w Pałacu Młodzieży od nastepnego roku
  • kurt.wallander Re: jak wybrać liceum w Wawie 20.01.20, 23:19
   O, a propos tego wątku. Taki post na internetowej grupie rodzicielskiej. Jak widać, nawet dorośli mają problemy z ogarnięciem tematu rekrutacji.

   "Przed chwilą przeczytałam o dodatkowych punktach do szkoły średniej z powodu wolontariatu, czy jesteście w stanie napisać za co jeszcze są punkty? Ja wiem o sukcesach sportowych, ale gdzie znaleźć za co ile jest punktów?"
   • iwoniaw Re: jak wybrać liceum w Wawie 21.01.20, 00:23
    kurt.wallander napisała:

    > O, a propos tego wątku. Taki post na internetowej grupie rodzicielskiej. Jak wi
    > dać, nawet dorośli mają problemy z ogarnięciem tematu rekrutacji.
    >
    > "Przed chwilą przeczytałam o dodatkowych punktach do szkoły średniej z powodu w
    > olontariatu, czy jesteście w stanie napisać za co jeszcze są punkty? Ja wiem o
    > sukcesach sportowych, ale gdzie znaleźć za co ile jest punktów?"

    W ogóle mnie to nie dziwi - mało tu było podobnych wątków przy ostatniej rekrutacji? Też wiele osób w ogóle nie rozumiało zasad, nawet tych wyłożonych całkiem jasno i na stronie MEN i kuratoriów, o niuansach lokalnych nie wspominając.


    --
    "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
    • kurt.wallander Re: jak wybrać liceum w Wawie 21.01.20, 12:28
     iwoniaw napisała:


     > W ogóle mnie to nie dziwi - mało tu było podobnych wątków przy ostatniej rekrut
     > acji? Też wiele osób w ogóle nie rozumiało zasad, nawet tych wyłożonych całkiem
     > jasno i na stronie MEN i kuratoriów, o niuansach lokalnych nie wspominając.
     >
     >
     Dokładnie. Co więcej nawet nauczyciele podstawówki czy dawnego gimnazjum bywali/bywają niedoinformowani. Zdarzało mi sie też prostować bzdury opowiadane przez pracowników danego LO na dniu otwartym (fakt, że były to pedagog i psycholog, ale jednak od osób rozdających ulotki informacyjne o szkole oczekiwałabym większej kompetencji).
  • 71tosia Re: jak wybrać liceum w Wawie 21.01.20, 00:18
   rezygnowac ze szkol w ktorych nauczyciele juz na spotkaniu rekrutacyjnym duzo narzekaja 'jak to uczen nie umie sie uczyc i jak zle go przygotowala podstawowka' - bo w takiej szkole prawie na 100% nauka glownie opierac sie bedzie nie na pracy nauczycieli tylko na korepetycjach. Dostosowac poziom szkoly do mozliwosci dziecka, nauka ma sprawiac przyjemnosc a nie byc katorga i wyscigiem. Jezeli zalezy wam na przedmiotach scislych spytac o pracownie chemiczna, fizyczna - dzis to prawdziwa rzadkość w szkolach. Jezeli dziecko z tych bardzo ambitnych to warto spytac czy szkola ma sukcesy w jakis olimpiadach przedmiotowych, bo to znaczy ze ma nauczycieli ktorym sie cos chce robic poza podstawa programowa.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka