Dodaj do ulubionych

Oddział rehabilitacji

21.01.20, 19:28
Moja mama złamała biodro. Jest przed operacją. Co powinnam po kolei zrobić, żeby mogła się rehabilitować gdzieś na oddziale rehabilitacyjnym? W szpitalu, gdzie jest, takiego oddziału nie ma. Nie wskazują, nie wysyłają. Mama jest schorowana. Najlepiej NFZ, ale złudzeń za dużo nie mam, co do miejsc o możliwości.
Obserwuj wątek
    • nuta15 Re: Oddział rehabilitacji 21.01.20, 19:56
      Sprawdź na stronie wojewódzkiego oddziału NFZ gdzie znajdują się najbliższe szpitale z oddziałami rehabilitacyjnymi , skontaktuj się i dowiedz jaka jest procedura przyjęć, terminy. Kolejny etap to sanatorium rehabilitacyjne, tu szanse na NFZ są małe ze względu długi okres oczekiwania, ale kto wie?
    • aurinko Re: Oddział rehabilitacji 21.01.20, 21:09
      Zapytaj w szpitalu, moja ciotka po operacji biodra w ostatni dzień pobytu w szpitalu złamała nogę. Leżała cały czas w szpitalu, szpital załatwił wszystkie formalności i transport i ciotkę przewieziono do innego szpitala na rehabilitację, tam spędziła 3 tygodnie. Wszystko w ramach NFZ.
    • 35wcieniu Re: Oddział rehabilitacji 21.01.20, 21:11
      Na oddział rehabilitacyjny pewnie musi mieć skierowanie. Im szybciej zaczniesz to załatwiać tym lepiej bo terminy zwykle są absurdalnie odległe.
      Aha, gdybyś w fazie poszukiwań natknęła się na tą stronę niby NFZtu gdzie można sprawdzać długość kolejek o wiedz że to pic na wodę i nic tam nie jest prawdą.

--
      - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
      - Ale jak przez głowę?
      - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
      • verdana Re: Oddział rehabilitacji 21.01.20, 21:30
        A jak uWas z finansami? Bo rehabilitować się można i w domu. Po operacji pacjenta stawiają już po dwóch dniach. Moja mama złamamła biodro pod koniec maja. Do domu dwa razy w tygodniu przychodziła rehabilitantka. Po miesiącu mama mogła już chodzić po domu, coś sobie ugotować, normalnie się umyć. W sierpniu już mogła wejść na trzecie piętro, oczywiście z wysiłkiem, ale jednak. A ma 87 lat.
    • alfa36 Re: Oddział rehabilitacji 22.01.20, 22:23
      Podpowiedzcie mi, czy szpital może przywieźć pacjenta karetką? Czy wogole sa jakieś możliwości pomocy starszej osobie w ramach... NFZ? Mama ma mnie, ale nie mieszkamy razem. Kompletnie nie wiem, jak zorganizować opiekę.
      • 35wcieniu Re: Oddział rehabilitacji 22.01.20, 22:37
        Może. Można też taki transport zamówić prywatnie.
        Pomoc - chodzi Ci o opiekę domową? Przysługuje opieka pielęgniarska ale wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Można też rozważyć opiekunkę z OPS ale to też trzeba spełniać różne warunki, powinni mieć na stronie internetowej.

--
        - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
        - Ale jak przez głowę?
        - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
      • aqua48 Re: Oddział rehabilitacji 24.01.20, 08:26
        alfa36 napisała:

> Podpowiedzcie mi, czy szpital może przywieźć pacjenta karetką?

Tak, ale taki przewóz trzeba załatwić kilka dni wcześniej.dopytawszy się u lekarza prowadzącego o skierowanie. I w dniu przewozu dopilnować jeszcze osobiście dzwoniąc, bo przewozy pacjentów są na samym końcu kolejności kursowania karetki szpitalnej.
    • czarna_kita Re: Oddział rehabilitacji 22.01.20, 22:34
      Skierowanie na oddzial rehabilitacyjny moze dac lekarz rehabilitacji. Jedno i drugie na NFZ ale terminy są odległe. Szpital rehabilitacyjny poszukaj w Internecie, często mają wypisane co trzeba mieć zeby oni na oddział przyjęli. Na nfz tez mozna zalatwic rehabilitacje domowa to musisz sie zapytac o nią w swojej przychodni. 60 godzin w ciagu roku przysluguja w ramach nfz, moja mama wlasnie z tego korzysta. Rehabilitantka przyjeżdża co drugi dzień na dwie godziny. Ale trzeba mieć skierowanie od lekarza rodzinnego, co 10 godzin nowe skierowanie (turnus "trwa" 10 godzin).
    • neonka_mala Re: Oddział rehabilitacji 22.01.20, 22:57
      Szpital w którym ja zoperuja powinien wystawić jej skierowanie na oddział rehabilitacji. Najlepiej byłoby, gdyby miało adnotację PILNE. Lekarz że szpitala może to chyba zrobic dopiero przy wypisie. Po tym ze skierowaniem pacjent udaje się na oddział rehabilitacji i na podstawie oceny lekarza z oddziału rehabilitacji zostaje zakwalifikowany do kolejki. Podobno są dwie. Dla pilnych i mniej pilnych przypadków. Tak było z moim tata. Zaraz po operacji czekał niedługo. Potem niestety był już w zwykłej kolejce...
      Jeśli stan chorego tego wymaga szpital odwiezie chorego do domu. Transport medyczny można też umówić, gdy mama będzie musiała być zakwalifikowana na oddział rehabilitacji (wtedy skierowanie na transport wystawia lekarz rodzinny, umawia na konkretny dzień i godzinę)
    • alfa36 Re: Oddział rehabilitacji 23.01.20, 22:47
      Wiecie, kolejny problem, operacja się nie odbyła, bo wymioty. Podejrzewają woreczek. Jutro konsultacja. Kurcze, co w takiej sytuacji... Co pierwsze woreczek czy noga... (bo to jednak na endoprotezę się nie nadaje, będą druty)
      • 35wcieniu Re: Oddział rehabilitacji 23.01.20, 22:52
        Dziwne pytanie, oczywiście że pierwszy woreczek.

--
        - Ale jak przez głowę?
          • 35wcieniu Re: Oddział rehabilitacji 24.01.20, 07:36
            Teoretycznie pewnie by się dało ale nie robi się tak. Chyba że obie rzeczy zagrażają życiu i muszą być operowane "na już", to może, może...
            Ale to nie taki przypadek, więc zrobią woreczek, dojdzie do siebie, zrobią nogę...

--
            - Ale jak przez głowę?
          • aqua48 Re: Oddział rehabilitacji 24.01.20, 08:31
            alfa36 napisała:

> Masz rację, spanikowana jestem... Raczej miałam zapytać, co się robi w takich s
            > ytuacjach. Da się zrobić jednicześnie? W trakcie jednej narkozy?

Pewnie się da, ale nie wiadomo czy organizm zniesie takie obciążenie. Nie panikuj, mama jest pod opieką lekarską. Lekarze zdecydują o właściwej kolejności zabiegów. Nie wyręczaj ich. Wiem, że to ciężka sytuacja dla Ciebie, wspieram i podtrzymuję na duchu. Poszukaj może jest w tym szpitalu jakaś przyjazna dusza wśród pielęgniarek lub lekarzy z którą mogłabyś konsultować przebieg leczenia mamy? Powiedz wprost że jesteś spanikowana sytuacją, nie wiesz co będzie z mamą ani jak zorganizować jej dalszą opiekę.
            • alfa36 Re: Oddział rehabilitacji 24.01.20, 21:43
              Dzięki. Na usg nic nie znaleziono. Mama po operacji, trudnej, teraz kazali czekać. I znów usłyszałam, ze oni skierowanie mogą wypisać i tyle. Od czego zależy, ze nieraz pacjenci trafiają bezpośrednio po operacji na oddział rehabilitacji? Od szpitala, w którym jest operowany? A ktoś z Was wie coś o rehabilitacji domowej (tak od pacjentki jakiejś usłyszałam)?
    • alfa36 Re: Oddział rehabilitacji 26.01.20, 00:46
      A ktoś z Was wie, zna szpital, gdzie ta rehabilitacja jest dobra. Właściwie myślę o całej Polsce. No i czy moje myślenie, ze nie ma co czekać i najlepiej nie zabierać mamy do domu, tylko od razu ta rehabilitacja szpitalna, to dobre myślenie? Już się zastanawiam, czy nie organizować czegoś w domu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka