Dodaj do ulubionych

Pytanie gramatyczne do polonistek

22.01.20, 10:52
Dziewczyny no mam udrękę😅 Córka aktualnie przerabia rozbiory zdań więc siłą rzeczy zaczęłam i ja się dokształcać no i mam dylemat...
Czy w tym cudownym rozbiorze na pewno „do egzaminów” to dopełnienie? Dla mnie to okolicznik celu, zadałabym pytanie „po co, w jakim celu”. W odmianie przez przypadki nie ma pytania „do czego”, zresztą wyraz „do egzaminów” nie da się odmienić przez przypadki🤔

https://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/de/cj/pffu/kqow8aVV6NwbtGvJZB.jpg

--
„To, że jesteśmy w dupie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać.” S.Kisielewski
Obserwuj wątek
    • iwoniaw Re: Pytanie gramatyczne do polonistek 22.01.20, 10:58
      saszanasza napisała:

> Dziewczyny no mam udrękę😅 Córka aktualnie przerabia rozbiory zdań więc siłą rz
      > eczy zaczęłam i ja się dokształcać no i mam dylemat...
      > Czy w tym cudownym rozbiorze na pewno „do egzaminów” to dopełnienie? Dla mnie t
      > o okolicznik celu, zadałabym pytanie „po co, w jakim celu”.

Też uważam, że to okolicznik celu.

Niestety na rynku jest cała masa chłamowatych materiałów, których autorzy sprawiają wrażenie, że nie mają pojęcia, o czym piszą.

--
      'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
      'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
    • iwoniaw Re: Pytanie gramatyczne do polonistek 22.01.20, 11:17
      saszanasza napisała:
      W odmianie przez pr
      > zypadki nie ma pytania „do czego”, zresztą wyraz „do egzaminów” nie da się odmi
      > enić przez przypadki🤔

A, zapomniałam dopisać: zasadniczo wyrażenie przyimkowe ("do egzaminów:" to właśnie takie wyrażenie, a nie "wyraz") MOŻE być dopełnieniem dalszym, ale to nie jest ten przypadek.

--
      'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
      'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
    • iwles Re: Pytanie gramatyczne do polonistek 22.01.20, 11:28

Też wydaje mi się, że to okolicznik celu.

Rozbierając na czynniki pierwsze (do egzaminów - to Dopełniacz l.mn.) :

Nijak nie pasuje mi to na dopełnienie, bo
      - dopełnienie dalsze występuje w celowniku, narzędniku i miejscowniku (więc to nie jest dopełnienie dalsze)
      - dopełnienie bliższe występuje w bierniku lub dopełniaczu, ale musi być jednoczesnie spełniony jeszcze jeden warunek: po zamianie zdania ze strony czynnej na bierną, dopełnienie staje się podmiotem.

Zamieniamy zdanie na stronę bierną: Uczniowie byli cierpliwie przygotowywani do egzaminów maturalnych przez nauczycieli przedmiotów ścisłych.

No, nijak "do egzaminów" nie stało się podmiotem. NIE zmieniło formy.

Więc nie może być też dopełnieniem bliższym. Ani dalszym. W takim razie - nie może być ŻADNYM dopełnieniem.

Jest jak najbardziej okolicznikiem celu.

smile

--
      Paweł

Moje dziecko powiedziałosmile
      • saszanasza Re: Pytanie gramatyczne do polonistek 22.01.20, 11:39
        widosna napisała:

> Która to klasa?

Widosna, ja tak dla siebie to ogarniam, córka (6klasa) ma łatwiejsze zdania, chociaż chyba ją poproszę o rozłożenie trgo zdania, zobaczymy jak z tego wybrnie.

--
        „To, że jesteśmy w dupie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać.” S.Kisielewski
        • widosna Re: Pytanie gramatyczne do polonistek 22.01.20, 15:48
          No i znowu mnie stres dopadł bo moja tez w 6 a nie widziałam u nich rozbioru zdań. Ale ja z tych matek co sprawdzają wiedzę dzieci jak się im przypomni czyli raz na ruski rok. Ostatnio miałam stresa, ze dziecko nic nie umie z angielskiego. Muszę sprawdzić czy w ogóle tknęli rozbiory zdań w 6 klasie (ja pamietam, ze to miałam)
    • mama-ola Re: Pytanie gramatyczne do polonistek 22.01.20, 11:57
      To jest dopełnienie.

> Dla mnie to okolicznik celu, zadałabym pytanie „po co, w jakim celu”
      I odpowiedź brzmiałaby "do egzaminów"? Nie, prawda? Brzmiałaby na przykład "aby zdać egzamin".
      Robisz skrót myślowy z tym celem, ale domyślnie/składniowo tam celu nie ma. Jest przygotowywanie się do czegoś.

• reinadelafiesta Re: Pytanie gramatyczne do polonistek 22.01.20, 12:42
      Według mnie jest to dopełnienie, tak jak masz na schemacie. Wyrażenie "do egzaminów" jest rozwinięciem treści zdania nadrzędnego i odpowiada na pytanie "do kogo/czego? (celownik) przygotowują nauczyciele". Dopełnienie określa czasownik i odpowiada na pytania przypadków zależnych, czyli wszystkich oprócz mianownika i wołacza. Okolicznik też łączy się z czasownikiem, ale odpowiada na inne pytania. Jeśli wyraz odpowiada na inne pytania ( np. w jakim celu) , to mamy okolicznik.

--
      Żeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąď
    • natalia.nat Re: Pytanie gramatyczne do polonistek 22.01.20, 14:19
      Dopełnienie.
      do + D wyraża adresata, przeznaczenie, cel końcowy: [...]Dążyłem do ugody. Nasz prezydent został stworzony do przewodzenia. Student przygotowuje się do egzaminów. Negocjator nakłaniał strony do zawarcia rozejmu. Podburzał lud do rozruchów.
      free.of.pl/g/grzegorj/gram/pl/skladnia08.html
      • iwoniaw Re: Pytanie gramatyczne do polonistek 22.01.20, 14:29
        kornelia_sowa napisała:

> Och, ematka i samodzielna nauka jej dzieci smile

Jakich dzieci, ja tu sama się zmobilizowałam do poszukiwań odpowiedzi i nawet znalazłam link, który mnie przekonał do zmiany zdania w temacie dopełnień dalszych. big_grin

--
        "George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
      • saszanasza Re: Pytanie gramatyczne do polonistek 22.01.20, 17:49
        kornelia_sowa napisała:

> Och, ematka i samodzielna nauka jej dzieci smile

Dziecko uczy się samo, a że nie chcę wyjść na głupka, gdyby jednak czegoś nie było pewne i raczylo przyjść się podpytać nie chcę wyjść na kretynkę. Temat o tyle mnie „intryguje”, że mam starszego syna, który nigdy nie opanował umiejętności rozbioru zdania, moje koleżanki też sobie nie radzą, chciałam więc udowodnić przede wszystkim sobie, że da się zrozumieć te wykresy. Tyle

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka