Dodaj do ulubionych

Czy szkoła może żądać zaświadczenia od lekarza?

03.02.20, 20:11
Jest sobie młodzież nieletnia w liceum. Młodzież ma chorobę przewlekłą, jest diagnozowana w kierunku drugiej, co zajmuje mnóstwo czasu, i nosi aparat ortodontyczny - po każdej zmianie gumek co miesiąc doba wyjęta z życiorysu. Młodzież trafiła w poprzednim semestrze do szpitala. W efekcie frekwencja jest na poziomie 75%, usprawiedliwiana na bieżąco.
Młodzież ma też pewne zaburzenie psychiczne, które może przyczyniać się do nieobecności i nieadekwatnych zachowań, więc wychowawca został o nim poinformowany. Do tej pory jednak zaburzenie nie wpływało na sprawy szkolne w żaden sposób.

Nagle szkoła zaczęła się domagać zaświadczenia od lekarza, najlepiej od psychiatry, no może od psychologa, który zajmuje się zaburzeniem, bo ma podejrzenia, że młodzież wagaruje i ma permisywną matkę.

Wizyty normalnie są co 3 miesiące i kosztują 180 PLN. Czas oczekiwania na wizytę pozaplanową to 2-3 tygodnie, i dzień wolny w pracy, bo jedyna wolna godzina to np. o 11.20.

Co byście zrobiły?


Obserwuj wątek
  • mary_lu Re: Czy szkoła może żądać zaświadczenia od lekarz 03.02.20, 20:15
   Nie masz obowiązku pokazywać szkole żadnej dokumentacji zwłaszcza jeśli frekwencja nie zbliża ucznia do nieklasyfikowana.

   Jak szkoła się uprze i np. zgłosi do sądu prośbę o wgląd w sytuację rodziny (do czego nie do końca ma przesłanki, ale złośliwie może), to przedstawisz dokumentację kuratorowi.
  • majenkir Re: Czy szkoła może żądać zaświadczenia od lekarz 03.02.20, 20:30
   A ile rodzic ma prawo usprawiedliwic? U nas np. bylo to 7 dni w roku szkolnym. Czy ta przewlekla choroba moze byc traktowana jako inwalidztwo? Wtedy moze moglabys sie ubiegac o inne traktowanie, nie wiem czy cos takiego jest w polskich szkolach. Moja corka to miala, moglam jej usprawiedliwiac nieograniczona liczbe nieobecnosci winktongue_out.

   --
   https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
   Abby&Prada
    • bi_scotti Re: Czy szkoła może żądać zaświadczenia od lekarz 03.02.20, 21:13
     Ale nie chcesz pokazac tego zaswiadczenia dla zasady, czy dlatego ze to problem zeby je otrzymac? Bo tak ogolnie to moze fajnie, ze szkola sie interesuje, dlaczego zaraz zakladac zla wole? I jesli szkola ma school psychologist, jesli chce wesprzec ucznia z mental health issues, to to jest raczej good news - czemu sie zaraz najezac? Ja bym pewnie poszla zwyczajnie pogadac zeby sobie wyjasnic o co tak naprawde chodzi szkole i ewentualnie przedstawic moje reservations, jesli takie bym miala. Po co od razu zaczynac z wysokiego C "kto kogo do czego moze zmusic"? Nie lepiej sie jakos tak bardziej pokojowo pokomunikowac? Szkola to wszak ... tez ludzie wink Life.

     --
     "There is a crack in everything, that's how the light gets in"
     Leonard Cohen
     • zlosliwebydle2 Re: Czy szkoła może żądać zaświadczenia od lekarz 03.02.20, 21:19
      Wiesz, bi, szkoła ma psychologa, ale on jest od problemów bieżących, nie od zdiagnozowanych dzieci w terapii. Może faktycznie chcą pomóc, może rzeczywiście wolą dmuchać na zimne, ale na 99% chodzi o nieobecności. A zaświadczenie akurat od psychiatry bez dodatkowych pieniędzy i problemów będę miała dopiero w kwietniu. I będzie tam napisane zgodnie z prawdą "zaburzenie w remisji", bo to nie ono bezpośrednio jest przyczyną nieobecności.
      • bi_scotti Re: Czy szkoła może żądać zaświadczenia od lekarz 03.02.20, 21:28
       zlosliwebydle2 napisał(a):

       > zaświadczenie akurat o
       > d psychiatry bez dodatkowych pieniędzy i problemów będę miała dopiero w kwietni
       > u.

       No i cool. Ja bym poszla do szkoly i dokladnie to powiedziala: nie stac mnie na zaplacenie dzis za zaswiadczenie, ktore w kwietniu bedzie for free. Prosze uprzejmie poczekac do kwietnia na info od lekarza na pismie, a tymczasem jestem sklonna do rozmowy i moge wytlumaczyc co i jak, jesli ktos ma jakiekolwiek watpliwosci. Wykazujesz dobra wole, starasz sie ale jak nie ma gotowki no to nie ma, ludzka rzecz. A moze przy okazji przekonasz sie, ze komus naprawde (!!!) zalezy na uczniu. That would be bonus smile Cheers.
       --
       "There is a crack in everything, that's how the light gets in"
       Leonard Cohen
    • lily_evans11 Re: Czy szkoła może żądać zaświadczenia od lekarz 03.02.20, 21:19
     Powinnaś więc brać te zaświadczenia i prosić o nie lekarzy. Mi kiedyś corka alergiczne strasznie chorowała na zatoki. I owszem, prosiłam laryngologow o karteczkę do szkoły. Nikt co prawda się nie czepiał, ale sama nie chciałam, żeby to jakoś głupio wyglądało.
     BTW mamy w klasie dziewczynkę z arytmia, z jakimis tam zabiegami i czesto chorującą, szkoła jej stara się pomóc nadrobić. A wiesz, kto temu dziecku du... obrabia? Inna mamusia, nauczycielka z bliźniaczej szkoły, która swoją core wysyła z gorączką, żeby inne dzieci zarazala. A wszystko to niby z troski. Może i twojej córce ktoś się w szkole przysluzyl jakimiś durnymi komentarzami.

     --
     Zginę, jeśli się obejrzę
  • snajper55 Re: Czy szkoła może żądać zaświadczenia od lekarz 03.02.20, 21:25
   zlosliwebydle2 napisał(a):

   > Nagle szkoła zaczęła się domagać zaświadczenia od lekarza, najlepiej od psychia
   > try, no może od psychologa, który zajmuje się zaburzeniem, bo ma podejrzenia, ż
   > e młodzież wagaruje i ma permisywną matkę.

   Zaświadczenia o czym?

   Powtórzę za skumbrie - poprosiłbym szkołę o pisemną prośbę o zaświadczenie, koniecznie z podstawą prawną.

   S.
   --
   Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
  • iwoniaw Re: Czy szkoła może żądać zaświadczenia od lekarz 03.02.20, 21:37
   W zasadzie to nigdzie nie jest powiedziane, że szkoła na wniosek rodzica musi usprawiedliwiać każdą nieobecność. Może wszak mieć wątpliwości, czy aby uczeń nie leseruje, a matka nie jest, jak to u Was ujęli, zbyt permisywna. Zatem teoretycznie może się domagać jakiegoś uzasadnienia/udowodnienia, że faktycznie przyczyna nieobecności była taka, jak rodzic podaje. Bez sensu jest to, że lekarz faktycznie nie ma obowiązku wystawiać zaświadczenia o chorobie dla ucznia i można tu liczyć wyłącznie na jego dobrą wolę. Ja bym się starała w takiej sytuacji taką kartkę otrzymać. A statut szkoły przejrzałabym pod kątem zasad usprawiedliwiania nieobecności. I z czym się wiążą nieobecności nieusprawiedliwione (oprócz możliwości nieklasyfikowania powyżej 50%).
   --
   'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
   'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
    • iwoniaw Re: Czy szkoła może żądać zaświadczenia od lekarz 03.02.20, 22:12
     skumbrie napisała:

     > Zatem teoretycznie może się domagać jakiegoś uzasadnienia/udowodnienia, że fakt
     > ycznie przyczyna nieobecności była taka, jak rodzic podaje.
     >
     > Potrafisz wskazać podstawy prawne tego teoretycznego domagania się?

     Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (DzU nr 61, poz. 624 z późn. zm.): Statut szkoły określa obowiązki ucznia, z uwzględnieniem obowiązków w zakresie: udziału w zajęciach edukacyjnych, (…) usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach edukacyjnych

     - czyli szkoła może mieć w statucie określone wymogi co do usprawiedliwień, dowolne, które nie są bezpośrednio zabronione (a ustawa nie zabrania w zasadzie żadnej formy, nawet kompletnie absurdalnej - daje więc szkołom pełną dowolność w tym zakresie). W zasadzie to nie tyle może, co nawet musi określać te warunki w statucie. Zatem jeśli tam nie ma słowa o zaświadczeniach lekarskich, to nie może się domagać, ale jeśli jest taki zapis, to owszem, może.     --
     "George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
  • ga-ti Re: Czy szkoła może żądać zaświadczenia od lekarz 03.02.20, 22:29
   Nas na pierwszym zebraniu w pierwszej klasie szkoły średniej wychowawczyni poinformowała, że nieobecności dłuższe niż tydzień najlepiej mieć usprawiedliwione przez lekarza, podobnie przy częstych nieobecnościach.
   Szkoła trzyma rękę na pulsie.
   A co stoi na przeszkodzie, żeby lekarz na wizycie lekarskiej wystawił też zwolnienie, czy usprawiedliwienie, czy potwierdzenie wizyty? Za 180 zł to chyba może naskrobać kilka słów i pieczątkę przybić?
  • kanna Re: Czy szkoła może żądać zaświadczenia od lekarz 03.02.20, 23:56
   Szkoła postępuje rozsądnie, moim zdaniem - martwi się o ucznia.

   Rodzic tez może postąpić rozsądnie - czyli iść do nauczyciela i wytłumaczyć sytuację. Nie musi mównic, jaka to choroba, ale skoro przewlekła, to dobrze, żeby szkoła wiedziała, co robić w awaryjnej sytuacji.

   Rodzic może tez iść walczyć ze szkoła - tylko po co?

   U mojego dziecka jest jakiś wpis w statucie , nie wczytywałam się, ale rodzice prosili o podmie postawy prawnej.

   --
   Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy.
   Pół wieku poezji

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka