Dodaj do ulubionych

Co powinno sie robić z takimi dziećmi:

04.02.20, 08:38
-porzuconymi/odebranymi rodzinom patologicznym. Zwłaszcza z obciązeniami typu FAS, RAD. Upośledzonymi (w róznym stopniu) umysłowo. Z Zespołem Downa? *

Macie pomysły?
Bo z tego, co widzę - wiekszość ematek pozbyła się ich ze społeczeństwa.Nawet, jeżeli znajdzie się rodzina,. która je adoptuje - staje sie to przedmiotem krytyki.

To co - zamknąć je w specjalistycznych ośrodkach, z dala od "normalnego"społeczeństwa? suspicious

* tak - aborcja. Ale podkreślam - pytam o juz urodzone.
No chyba, żeby wprowadzić przymusową aborcję dzieci z ZD
Obserwuj wątek
                  • koktajlowe Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 12:08
                    "Bo większość ma nieuregulowaną sytuację, lub rodzice dostają kolejne szanse, bo przecież nikt nie kocha tak jak bio-patusy. "

To jedno, ale raczej te naprawdę obciążone mają sytuację uregulowaną, bo rodzice biologiczni mają je w totalnym poważaniu. Bio-patusy (śliczne smile ) dość chętnie bronią swoich praw do dzieci, co do których jest opcja, że na starość zajmą się mamusią czy tatusiem, a najlepiej obojgiem. A taki dałnik to przecież na fajury dla tatusia i małpkę dla mamusi nie zarobi, więc po co się szarpać wink
                    • livia.kalina Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 16:27
                      Te dzieci, które ja konkretnie znam, są pod opieką naszego Stowarzyszenia, to są dzieci zostawiane od razu po porodzie w szpitalu, z kilkorgiem rodzeństwa po różnych domach opieki społecznej. Dzieci, które nazywane są „nieadopcyjnymi” acz jak pisałam, są takie, ktore są adoptowane przez cudowne rodziny- dzieci wciąż są pod opieką Stowarzyszenia więc spotykamy się kilka razy w tygodniu i mogę zaświadczyć, że dzieci maja stworzony raj na ziemi a rodzice są bardzo szczęśliwy. Ale to niestety nie jest typowe zakończenie takich historii.

--
                      super_hetero_dyna:
                      "Stalin, choć ludobójca, był jednak człowiekiem dużego formatu."
                      • koktajlowe Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 17:53
                        "dzieci wciąż są pod opieką Stowarzyszenia"

Myślę, że to jest bardzo ważne w takich przypadkach. Ale poza większymi ośrodkami raczej trudne do wykonania, a czasem wręcz niemożliwe.

"więc spotykamy się kilka razy w tygodniu i mogę zaświadczyć, że dzieci maja stworzony raj na ziemi a rodzice są bardzo szczęśliwy."

Jeśli ktoś bardzo chce być rodzicem, a przy tym ma określoną konstrukcję psychiczną i potrafi zaakceptować skalę problemu, rodzicielstwo daje szczęście 😊

"Ale to niestety nie jest typowe zakończenie takich historii."

Właśnie... ☹️
            • sofia_87 Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 09:06
              A co ja miałabym z nimi robić?
              Sama się badalam gdyby się jednak mi takie dziecko urodziło to bym o nie dbała, choć z pewnością nie adoptowalabym kolejnego.
              Trzeba się po prostu starać aby było ich jak najmniej i aby miały dobre warunki w ośrodkach.
              Nie kupuje tezy pt "zmarnujemy życie naszemu zdrowemu dziecku, ale zrobimy coś dobrego adoptująć chore"
        • saszanasza Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 10:13
          kochamruskieileniwe napisała:

> ale gdzie to dziecko ma żyć?
          > Bo jeżeli ktoś je adoptuje to działa na niekorzyść swoich lub potencjalnie swo
          > ich dzieci suspicious
          >
          > Cały czas pytam o dzieci które już sa na tym świecie...

Zacytuję to, co napisałam powyżej, bo to odnosi się również do picia i brania narkotyków.

„A ja w tej sytuacji miałabym dysonans. Jako zwolenniczka wolnego dostępu do aborcji, w tym aborcji na życzenie, chyba nie miałabym prawa pouczać osobę palącą, że jest w ciąży. Jej brzuch jej wybór.
          Mówienie jej, że paląc szkodzi płodowi, to jak mówienie, że dokonując aborcji zabija ten płód😒”

--
          Gdy tysiąc ludzi przez miesiąc wierzy w jakąś zmyśloną opowieść, jest to fake news. Gdy miliard ludzi wierzy w nią przez tysiąc lat, jest to religia ...Y.N.Harari
        • cruella_demon Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 11:59
          W przypadku już takich najbardziej zaawansowanych menelic jak najbardziej wykryjesz. Choćby dlatego, że zwykle to klientki MOPSu. Sama kiedyś zadzwoniłam po policję jak na ulicy widziałam tak pijaną menelicę, że szła od krawężnika do krawężnika i co chwila się przewracała, a widać było, że jest w 8-9 miesiącu ciąży. To zwykle takie patolki rodzą uzależnione, pijane dzieci.

--
          Co tam uczyć, żyć! Dlatego na Śląsku nikt się nie uczy, po prostu ludzie się rodzą, kopią grób i czekają. A że to trwa to z nudów kopią dalej i taka jest geneza wydobycia węgla.
          (35wcieniu)
    • tol8 Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 08:46
      Może to straszne, ale powinna istnieć legalna eutanazja. Jak patrzę na te dzieci rośliny, które nigdy nic nie powiedzą, nie zobaczą, nie wstaną, to jest mi żal ich i ich rodziców. Nikt nie zasługuje na takie rodzicielstwo.
      Z FAS i Rad można żyć i pracować na najniższym szczeblu.
      Natomiast nie widzę sensu sztucznego podtrzymywania przy życiu.
      Tak, moja teściowa leżała kilka lat w hospicjum. Całkowicie nie dolna do samodzielnego życia.

--
      W weekendy ematka staje się matką.
    • sofia_87 Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 08:48
      Przymusowa jak przymusowa, lepszy dostęp do badań i zero problemów przy chęci dokonania aborcji.
      Na Islandii sobie poradzili, w Polsce też można.
      A krytyka jest nie z powodu adopcji, a z powodu odrealnienia pani. Ona sobie wyobraża , że te dzieci pójdą na studia, założą rodziny, a przecież na 99,99% tak nie będzie.
      W dodatku szokuje mnie, że OA dał dziecko z ZD ludziom, którzy mieli niemowlę z ZD, a pani była w kolejnej ciąży. Sorry, ale to nie ma nic wspólnego z rozsądkiem
        • alpepe Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 09:08
          To nie jest ideologia, to atawizm. Normalnie to się chore potomstwo powinno wzorem zwierząt zagryzać. Człowiek tego nie robi.

--
          "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
        • koktajlowe Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 09:35
          "Jednak zirytowałam sie pewnym watkiem i wypowiedziami w nimi.

W sumie, niektóre forumki sa godnymi następczyniami pewnych, znanych z historii ideologii. Które do niczego dobrego nie doprowadziły. "

A co TY proponujesz? Bo jakoś nie widzę żebyś miała dobry pomysł na rozwiązanie problemu.
          Ja mogę podać - zlikwidować fundusz kościelny, zaprząc pasożytów w habitach do rzetelnej pracy (tak, wiem część zakonów żeńskich to robi, ale powinni wszyscy), zmniejszyć dofinansowanie kuwizji, rozebrać i sprzedać na części Licheń, zabrać Rydzykowi jego imperium. Te środki (materialne i zasoby ludzkie w habitach) przeznaczyć na poprawę sytuacji rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi - godne warunki mieszkaniowe, dofinansowanie, ośrodki opieki dzienne, opieka wytchnieniowa, itd. Od razu byłoby łatwiej, więcej ludzi decydowałaby się na opiekę nad dziećmi z FASD, ZD i innymi obciążeniami.
          • kochamruskieileniwe Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 09:43
            Z postulatami dotyczacymi poprawy sytuacji materialnej rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi zgadzam sie w pełni.
            (ot, chociażby 2 miliardy przeznaczone na TVP ostatnio mogłyby na pójść, tak na wstępie).

Uszczelnienie systemu adopcji - tak by nie wpychać komu się da. (Wiem, o czym piszę. Mam w rodzinie - rodzinę adopcyjną. Widziałam, jak to wszystko wyglądało - począwszy od rodziny zaprzyjaźnionej w DD)

I przede wszystkim - zaprzestac krytyki rodzin, które podjęły sie ogromnego wyzwania. To się daje odczuc nie tylko tu, na ematce. Takie rodziny powinny doznawać wsparcia (psychicznego, o to mi chodzi) pozostałej części zdrowego społeczeństwa.
            • mia_mia Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 10:09
              Krytykowany jest przede wszystkim ośrodek, który pozwolił ciężarnej kobiecie z ciężko chorym dzieckiem na adopcję kolejnego bez sprawdzania jak sobie poradzi z dwójką. Czy starczy im sił i czasu na rehabilitację niepełnosprawnego i dbanie o prawidłowy rozwój drugiego dziecka, czy jej młody mąż odnajdzie się na dłuższą metę w takiej sytuacji.
              Za szybko to się wszystko dzieje.
            • sofia_87 Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 10:11
              Problem w tym, że nikt przy zdrowych zmysłach nie wierzy, że w tym przypadku była to dobra decyzja.
              Ta kobieta była w traumie po urodzeniu dziecka z ZD, zaraz po tym była w ciąży, gdyby dokonała przestępstwa każdy prawnik powolywalby się na czasowa niepoczytalnosc i miałby spore szanse na sukces.
              Ta pani w OA powinna dostać skierowania do specjalisty, a nie dziecko.
              Gdyby przyszła za kilka lat po inne lub to samo dziecko z ZD, to ok, wtedy BYŁABY to świadomą decyzja.
              Czym się mamy teraz zachwycac lub wspierać? Faktem, że OA tak chce się pozbywać chorych dzieci, że daje je każdemu?
                • aandzia43 Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 11:37
                  Specjalista od głowy w pierwszej kolejności dla pani z głową w chmurach od jazdy na hormonach okołourodzeniowych. No i przecież zamiast od razu adoptować można zostać rodziną zastępczą - nie tak zobowiązujące, kasę na dziecko się dostaje, a dzieciak tak samo zaopiekowany.

--
                  "Nie mam żalu do nikogo, sama sobie krzywdę zrobię"
            • koktajlowe Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 11:53
              "Uszczelnienie systemu adopcji - tak by nie wpychać komu się da. (Wiem, o czym piszę. Mam w rodzinie - rodzinę adopcyjną. Widziałam, jak to wszystko wyglądało - począwszy od rodziny zaprzyjaźnionej w DD)"

Sama jestem rodziną adopcyjną, więc też wiem o czym mówię i to z pierwszej ręki wink
              System adopcji w Polsce jest wyjątkowo szczelny, jeśli chodzi o dzieci w miarę zdrowe.
              W przypadku dzieci z deficytami lub licznych rodzeństw, jest łapanka, niestety. Ośrodki Adopcyjne często nie informują dokładnie potencjalnych rodziców żeby ich nie zrazić, świadomie zatajają wywiad medyczny lub bagatelizują problemy dzieci oraz informacje o rodzicach biologicznych.
              OA muszą wykazać się określoną liczbą przeprowadzonych adopcji, a dzieci z deficytami stanowią większość dzieci do adopcji. Jeśli dołączymy do tego całkowity brak odpowiedzialności pracowników OA za nieudane adopcje, kompletny brak wsparcia rodziny po adopcji (w tym brak jakiegokolwiek sensownego systemu pomocy dzieciom niepełnosprawnym i ich rodzicom),mamy przepis na piękną katastrofę, bo właśnie liczą się cyferki, a nie jak wygląda życie dzieci oraz całej nowej rodziny.

"I przede wszystkim - zaprzestac krytyki rodzin, które podjęły sie ogromnego wyzwania. To się daje odczuc nie tylko tu, na ematce."

Jak napisała Mia-mia - krytykowany tutaj jest OA, który popełnił karygodny błąd pozwalając na adopcję dziecka z ZD przez ludzi, którzy mają już jedno dziecko z ZD, a pani była w kolejnej ciąży.
              Dopóki dzieci z ZD są małe, są nawet rozkoszne. Tylko te dzieci kiedyś dorosną, a wraz z nimi dorosną problemy. I już nie będzie słodkich niemowlaczków, ale kilkulatki uwięzione w ciałach nastolatków, nie radzące sobie z procesem dojrzewania, mające popęd seksualny, nad którym nie potrafią zapanować, itd. Był kiedyś piękny wywiad z ojcem dziewczyny, już dorosłej, z ZD. Takie wywiady powinno się czytać, a nie słodkopierdzące instastory mamusi dzidziusia w różowych wdziankach czy bredzenia pani Anny Jaki, którą urodzenie dziecka z ZD "uratowało od śmierci w korpo".
          • lauren6 Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 10:00
            Pieniądze nie rozwiążą problemu. Zwykli Kowalscy po prostu nie nadają się na opiekunów ciężko niepełnosprawnych dzieci takich z głębokim FAS czy RAD. Tu są potrzebne rodziny zastępcze zawodowe, które mają odpowiednie kompetencje terapeutyczne. Uważam, że wciskanie za pieniądze ciężko chorych dzieci nieprzygotowanym ludziom to droga do nikąd.

Przede wszystkim powinno się zapobiegać takim zaburzeniom u dzieci.
      • hanusinamama Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 10:13
        Nie, nie tylko dla zdrowych. Ale w tak trudnych sytuacjach (to jest turdna sytuacja...) zdrowy rozsądem (ktore zabrakło) jest podstawą. Zadna adopcja nie ejst łatwa. Nawet ajk dziecko jest zdrowe to nie jest sam miód.

--
        "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
      • saszanasza Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 10:37
        kropka_kom napisała:

> ale pytanie na ematce...tutaj większosc twierdzi ze świat jest TYLKO dla zdrowy
        > ch...więc sobie odpowiedz...

Świat jest dla tych, którzy sa w stanie samodzielnie żyć, bez obciążania tym rodziny i bez szkody dla ich samych.
        Ludzie powinni mieć wybór (eutanazja a życie) a za tych, którzy nie sa w stanie takiego wyboru dokonać (upośledzeni psychicznie i fizycznie w bardzo duzym stopniu-niesamodzielni i całkowicie zależni od rodziny)-za tych powinien zdecydować opiekun.

--
        Gdy tysiąc ludzi przez miesiąc wierzy w jakąś zmyśloną opowieść, jest to fake news. Gdy miliard ludzi wierzy w nią przez tysiąc lat, jest to religia ...Y.N.Harari
        • sofia_87 Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 09:02
          Chocby tym, że otrzyma więcej różnorakiej pomocy ze strony swojego państwa.
          Ja nie krytykuje samego faktu adopcji, ale w tym przypadku to czysta bezmyslnosc, byłoby inaczej gdyby chłopiec z ZD był w wieku szkolnym, młodszy też, państwo by sobie radzili i chcieli dać dom jeszcze jednemu dziecku.
          A te okoliczności to jakiś efekt traumy pourazowej. OA musiał to wiedzieć, ale po prostu oddali dziewczynkę pierwszym osobom, które ja chciały.
          Prawda jest taka, że państwo nie mają pojęcia czym jest ZD albo wypierają prawdę
        • heca7 Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 09:19
          W Polsce rodzina (gorzej jak tylko matka) zostaje sama z upośledzonym dzieckiem . Wsparcie instytucji jest malutkie. Do lekarzy kolejki, na badania kolejki , na rehabilitację podobnie. Dodatkowo brak sensownego pomysłu co zrobić z dorosłymi ludźmi z ZD, których rodzice umarli. Jeśli mają rodzeństwo to państwo radośnie na nich próbuje zrzucić odpowiedzialność. Nie wszyscy jednak mają taką możliwość, chcą czy mogą. To już kolejne pokolenie, które by musiało dostosować swój tryb życia do krewnego z ZD. Dlatego jakoś tłumy nie czekają na adopcję takiego dziecka. I jak tylko pojawia się ktoś chętny to dostaje bez względu na to, że już ma jedno chore a drugiego się spodziewa. Byle wypchnąć. Podejrzewam, że jak będą jakieś problemy z dziećmi to OA rozłoży ręce i się wypnie. Wsparcia nie będzie.

--
          Nie podchodź do byka od przodu; do konia od tyłu, a do idioty...w ogóle.
    • 1matka-polka Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 09:06
      Niezłe odpowiedzi w tym wątku, takie totalitarne - eugeniczne.
      Z drugiej strony nie dziwię się, skoro mamy utrzymywać i leczyć te tabuny ludzi z własnych pieniędzy, to chcemy mieć wpływ na to, co robią ze swoim życiem, prawda?
      Tylko gdzie w tym wszystkim wolność i tolerancja?

--
      "Bardzo wiele rzeczy się dzieje, ale również zdumiewająco wiele rzeczy na świecie się nie dzieje."
      Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną
            • alpepe Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 10:39
              Śmieszy mnie naiwność, że tylko za Hitlera i Stalina robiono to, czy tamto. W USA na pewno,co do innych krajów nie jestem pewna, więc nie napiszę, przymusowo sterylizowano osoby upośledzone. A niby totalitaryzmu tam nigdy nie było. Inne złe rzeczy również się działy. Po prostu inne kraje miały lepszy PR międzynarodowo, oczywiście mówimy o zabijaniu chorych i niepełnosprawnych, oraz o ubezpładnianiu chorych psychicznie, upośledzonych itd.. A już oburzanie się, że ludzie wiedzą, że życie jest ciężkie samo w sobie, bez większych upośledzeń i chorób, jest śmieszne.

--
              "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
      • saszanasza Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 10:39
        1matka-polka napisała:

> Niezłe odpowiedzi w tym wątku, takie totalitarne - eugeniczne.
        > Z drugiej strony nie dziwię się, skoro mamy utrzymywać i leczyć te tabuny ludzi
        > z własnych pieniędzy, to chcemy mieć wpływ na to, co robią ze swoim życiem, pr
        > awda?
        > Tylko gdzie w tym wszystkim wolność i tolerancja?
        >

Ależ to ty nie pozostawiasz tym ludziom wyboru twierdząc, że muszą życ!

--
        • 1matka-polka Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 11:03
          Jaja sobie robisz, gdzie ja wierdzę, że muszą żyć? Ja nie prolajf😄

--
          "Tak długo trwało, zanim uświadomiliśmy sobie, że celem ludzkiego życia - niezależnie od tego, kto nim steruje - jest darzenie miłością tego, kogo akurat ma się pod ręką."
          Kurt Vonnegut
      • mia_mia Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 10:26
        Nie wiem jakiej odpowiedzi oczekujesz, jeśli adopcje czy rodziny zastępcze są jedynym rozwiązaniem.
        Tylko te adopcje powinny być przeprowadzane z głową, a nie na tej zasadzie, że jeśli znajdzie się chętny to z pocałowaniem w rękę dostanie dziecko, bo potem trudno odkręcić sytuację.
      • lauren6 Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 11:51
        Co ty sobie wyobrażasz? Że anonimowe osoby na forum wymyślą magiczny sposób jak naprawić system, który od wielu lat działa źle?

Zacznijmy od głupich, katolickich haseł: nie zabijaj, oddaj do adopcji. Sterylizacja to zło. Skuteczna antykoncepcja to mordowanie dzieci. Nie lubimy, gdy patologia ma dostęp do darmowej antykoncepcji, pijaczki są poddawane sterylizacji, a ciaze z wadami genetycznymi są usuwane? To musimy się liczyć z tym, że w domach dziecka będzie mieszkało bardzo dużo niepełnosprawnych dzieci, których nie bedzie komu adoptować. Nie zmusisz ludzi do adopcji dzieci z FAS czy RAD tak samo jak nie musisz nikogo do wzięcia psa ze schroniska, choćbyś codziennie spamowała znajomych apelami.
        • koktajlowe Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 11:58
          " Nie lubimy, gdy patologia ma dostęp do darmowej antykoncepcji, pijaczki są poddawane sterylizacji, a ciaze z wadami genetycznymi są usuwane? To musimy się liczyć z tym, że w domach dziecka będzie mieszkało bardzo dużo niepełnosprawnych dzieci, których nie bedzie komu adoptować. Nie zmusisz ludzi do adopcji dzieci z FAS czy RAD tak samo jak nie musisz nikogo do wzięcia psa ze schroniska, choćbyś codziennie spamowała znajomych apelami. "

Dokładnie!
          • kochamruskieileniwe Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 12:19
            Absolutnie nie mam zamiaru nikogo zmuszać.
            Chodzi mi jedynie o zaprzestanie krytyki rodzin, które na taką adopcję się zdecydowaly.
            Byc może pani od instagrama kreuje wlternatywną rzeczywistość na instagramie właśnie. W realu inaczej myśli/czyje. Tego nie wiemy . To bardzo częste działanie - kreowanie wirtualnej rzeczywistośći.
            (aczkolwiek takie przedstawianie sprawy uważam za nie w porządku)
            I w wątku, który mnie zirytował wcale nie było wyłącznie krytyki ośrodka adopcyjnego.
            Wiele krytyki dotyczyło samej pani, że podjęła taką decyzję.
            • lauren6 Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 13:08
              Jaką krytyka rodzin? Skąd ty bierzesz takie bzdury?

Krytykowana jest jedna konkretna adopcja, a raczej to, że OA oddał bezrefleksyjnie niepełnosprawne dziecko pani, która na cito wymaga pomocy psychologa. Póki dzieciaczki są małe, słodkie i z chęcią pozują do zdjęć rzucanych na Instagrama wszystko jest ok. Niestety nikt nie przewidział, że za kilka lat ta lukrowana rzeczywistość może zacząć się sypać. OA powinien był przewidzieć takie rzeczy. Dziecko, które wydają do adopcji to nie rzecz, zabawka, której można się pozbyć wydając Instagramowej matce, żeby mogła się nim chwalić. Szkoda, że zew pikającego serduszka całkowicie przysłonił ci rozsądek i możliwość racjonalnej oceny sytuacji.
              • kochamruskieileniwe Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 14:19
                Lauren, nie pierwszy raz czytasz wybiórczo...
                forum.gazeta.pl/forum/w,567,169357041,169357041,Dzieciaki_cudaki_kolejna_ciaza.html?p=169357472

forum.gazeta.pl/forum/w,567,169357041,169357041,Dzieciaki_cudaki_kolejna_ciaza.html?p=169358500

forum.gazeta.pl/forum/w,567,169357041,169357041,Dzieciaki_cudaki_kolejna_ciaza.html?p=169358500

Według Ciebie - jest to krytyka OA?

To tylko z początku watku. Wklejać dalej?

• julita165 Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 10:22
      Roznie bywa. Moja sasiadka ma niepelnosprawnego syna, urodzil sie jako skrajny wczesniak. Lekarze mowili ze chlopiec nie bedzie widzial, mowil, nawet nie bedzie siedzial, o chodzeniu nie ma mowy. Chlopiec ma 9 lat. Niewatpliwie jest niepelnosprawny, ma jedna noge krotsza, cos z reka, potezna wade wzroku i zespol aspergera. Ale...daje rade. Chodzi do szkoly, ma nauczycielke wspomagajaca i wcale nie jest dzieckiem sprawiajacym najwieksze w klasie problemy czy to z nauka czy z zachowaniem. Pieknie mowi, jest wrecz bardzo rozmowny, choc fiksuje sie na okreslonym temacie, lubi basen i naprawde ladnie juz plywa, widac ze robi postepy naprawde imponujace a dzieciaka znam od kolyski bo mieszka przez plot. Rzeczywiscie stan dziecka jest ogromna zasluga rodzicow, codziennie woza go na rozne rehabilitacje, zajecia. Matka porzucila prace, ale to nie sa podopieczni MOPS, ojciec pracuje w jakiejs m-narodowej firmie logistycznej. Maja rez mlodsze, pelnosprawne dziecko i ono tez jest zaopiekowane,
      • aandzia43 Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 11:47
        A to pięknie ze dzieciak mimo wcześniactwa rozwinął swój genetyczny potencjał. Tylko w przypadku ZD tego potencjału NIE MA (chyba ze mam do czynienia z ZD mozaikowatym, dającym większe szanse na normalność).

--
          • hanusinamama Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 22:08
            Tutaj jest zdrowe rodzenstwo...taki spadek dostanie. Własnie dlatego przy pierwszej ciązy nie bylam zdecydowana co zrobie jak badania wyjdą źle. Jak juz miałam córkę wiedziałam dokłądnie co zrobie. Nie chciałam aby ona płąciła za moje "czyste sumienie" kiedyś. Ale ja znam taką osobę, tkora swoje zycie zmarnowała opiekując sie bratem z ZD a na koniec wpadła w alkoholizm z rozpaczy ze jednak musiała go oddać do ośrodka...

--
            "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
    • stephanie.plum Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 11:49
      nie będę czytać tej dyskusji, to nie na moje nerwy.

powiem tyle: zaprzyjaźniłam się z panią prowadzącą rodzinny dom dziecka, w którym przebywał nasz młody.

odwiedzałam ją wielokrotnie przez ostatnie pięć lat.

przebywały tam, między innymi dzieci
      - z FAS bądź z podejrzeniem FAS (niepełnoobiawowego),
      - z małogłowiem i ogólną niepełnosprawnością ruchową,
      - z upośledzeniem intelektualnym, w stopniu niewielkim

wszystkie z tych dzieci, włącznie z przypadkiem beznadziejnym (dziewczynkaz małogłowiem, która nigdy nie miała samodzielnie chodzić ani mówić), gdy ich sytuacja prawna została uregulowana, poszły do adopcji.

wszystkie.

może dlatego, że ich zawodowa mama walczyła o każde jak lwica, uderzała do każdych drzwi, współpracowała, z kim mogła.

istnieją ludzie odważni, którzy adoptują dzieci z problemami, a nawet dzieci chore.
      oczywiście, takich ludzi jest mało, i "na siłę" ich nie stworzymy, ale są i to oni stanowią najlepszą odpowiedź na pytanie, "co zrobić z takimi dziećmi".

gdyby system działał tak, żeby sprawę ułatwić takim rodzicom adopcyjnym lub zastępczym... gdyby mieli zapewnioną pomoc... gdybyśmy z wyżyn kanapy nie stygmatyzowali ich wyborów życiowych... może byłoby ich więcej, a samotnych dzieci - mniej?

to jedna sprawa.
      a druga - płód w brzuchu kobiety nie jest dzieckiem tej kobiety, i ona, pijąc lub ćpając w ciąży, nikomu (poza sobą) nie wyrządza krzywdy. takie orzeczenie wydano niedawno w Polsce, po tym, gdy został postawiony zarzut pani, która urodziła dziecko, które w momencie przyjścia na świat niewiele miało krwi w alkoholu.
      werdykt ten niezmiernie uradował postępowe środowiska pro choice.
      wiadomo, kobieta nie inkubator, i wybór należy do niej - albo będzie o płód dbała, albo zamarynuje go w alkoholu, urodzi i zostawi pod opieką naszego państwa.

dopóki problem takich osób (które bywa, że rodzą seryjnie dzieci coraz bardziej chore), pozostanie nietknięty, bo jest obiektem ideologicznych nawalanek (jakim prawem zabronić chlania w ciąży?!), to dzieci z problemami będzie przybywało.

i na koniec: wszystkie "ostateczne rozwiązania kwestii" (przymusowe aborcje, przymusowe sterylizacje, że o eliminacji osób upośledzonych już nie wspomnę...) jak mogliśmy nauczyć się z historii, odbywają się z krzywdą dla kogoś.
      ferować wyroki i wypisywać proste recepty na rozwiązanie problemów ludzi jest łatwo.
      ale, zobaczmy - mimo, iż to proste, wciąż w idealnym świecie nie żyjemy, i chyba się nie doczekamy, żeby nawet przy zastosowaniu eugeniki...

--
      idę tam, gdzie idę
      • aandzia43 Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 12:02

> dopóki problem takich osób (które bywa, że rodzą seryjnie dzieci coraz bardziej
        > chore), pozostanie nietknięty, bo jest obiektem ideologicznych nawalanek (jaki
        > m prawem zabronić chlania w ciąży?!), to dzieci z problemami będzie przybywało.

Jest obiektem ideologicznych nawalanek z obu stron. Z jednej "mój brzuch moja własność", z drugiej rzewne pochylanie się nad każdym życiem poczętym i zakaz aborcji. Za komuny pani żulicy czy niepełnosprawnej umysłowo często proponowano (rodzina, pracownik socjalny, lekarz) darmową szybką aborcję, z której ochoczo korzystała. Teraz... wiadomo.

--
        • kochamruskieileniwe Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 12:22
          istnieją ludzie odważni, którzy adoptują dzieci z problemami, a nawet dzieci chore.
          oczywiście, takich ludzi jest mało, i "na siłę" ich nie stworzymy, ale są i to oni stanowią najlepszą odpowiedź na pytanie, "co zrobić z takimi dziećmi"

i własnie oni ciagle sa osądzani przez społeczeństwo, jako "dziwni", delikatnie mówiąc.

O to właśnie w tym wątku mi chodzi.
          • stephanie.plum Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 22:30
            no dlaczego coś takiego nie może przejść, ja się pytam.

nie trwała sterylizacja, tylko właśnie coś, co by sprawiło, że nie będzie w pijanym widzie zaciążać raz po raz.
            mogłoby to być obowiązkowe na jakiś czas po urodzeniu dziecka z FAS, gdy istnieje dowód na to, że jej zachowanie (nałóg, choroba, czy jak zwał) było przyczyną niepełnosprawności potomka.
            mogłoby być obwarowane nakazem leczenia, tak, jak to bywa w innych sytuacjach z nałogowcami.

ale skoro idziemy tropem "jej brzuch, jej sprawa", to czegoś takiego zrobić nie można, a ona sobie spokojnie rodzi niepełnosprawne dzieci, i nie można pociągnąć jej za to do odpowiedzialności prawnej, no bo płód to nie dziecko. (gdzieś mi tu boleśnie brakuje logiki)

--
            idę tam, gdzie idę
        • stephanie.plum Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 22:43
          wyobraź sobie, że w-i-e-m.

uważam, że to straszny proceder - zatajać pewne rzeczy przed "kandydatami na rodziców".
          w moim ośrodku było uczciwie:
          - tak, matka piła.
          - matka twierdzi, że nie piła, ale pochodzi z patologicznego środowiska
          - nie wiadomo, jak matka dbała o ciążę, nie powiedziała

teraz wiedza ludzi jest większa, pełnoobjawowy FAS po prostu widać, gorzej z ukrytymi (do pewnego momentu) skutkami alkoholizacji płodu.

przeszłam cały kurs na ten temat i z pełną świadomością zgarnęłam dziecko, o którym było powiedziane: "nic nie wiadomo".
          tyle, że widocznych oznak FAS-u nie miało, a biolo mama, choć w ciąży unikała lekarzy i badań nie robiła, na pijącą ponoć nie wyglądała - tak nam w każdym razie powiedziano nam w ośrodku, bo więcej o pochodzeniu młodego nie wiemy.

znam natomiast gościa, który adoptował dwie siostry. starsza, po przejściach - RAD, młodsza prawdopodobnie FAS, do tego upośledzenie w stopniu lekkim)
          jejku, ten facet i jego żona cuda z tymi dziewczynami zrobili.
          (on jest znanym rysownikiem, kocham go [platonicznie], ona - psychologiem).
          obecnie starsza córa kształci się na ratownika medycznego, młodsza chce zostać grafikiem komputerowym.

mają też dwoje dzieci "własnej produkcji", i tu też, okazuje się, jest pod górkę zdrowotnie. a jednak dają radę.

może to jedna z niewielu takich historii, ale za to bardzo piękna.

--
          idę tam, gdzie idę
    • cruella_demon Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 11:51
      To ja ci napiszę konkretnie.
      Umożliwić adopcje zagraniczne do krajów w których brakuje dzieci do adopcji.
      W Polsce jest możliwość dostać małe zdrowe dziecko, nic dziwnego, że nikt przy zdrowych zmysłach nie weźmie poważnie chorego, często głęboko upośledzonego.
      W kraju w którym dzieci do adopcji zwyczajnie nie ma, znajdą się bezpłodne pary, które bardzo chętnie przygarną nawet chore dziecko, a mało prawdopodobne, że to dziecko trafi na zdrowe rodzeństwo.

--
      Co tam uczyć, żyć! Dlatego na Śląsku nikt się nie uczy, po prostu ludzie się rodzą, kopią grób i czekają. A że to trwa to z nudów kopią dalej i taka jest geneza wydobycia węgla.
      (35wcieniu)
      • cruella_demon Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 11:53
        A te na których nikt nie zechce jak najbardziej zamknąć w ośrodku. Do życia samodzielnego się nie nadają.

--
        (35wcieniu)
        • cruella_demon Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 12:03
          Obecnie adopcje zagraniczne są bardzo nie po myśli partyjno kościelnej.
          Nie będzie Niemiec dzieci nam germanił i te klimaty wink
          Generalnie są uwalane.

--
          (35wcieniu)
          • stephanie.plum Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 22:48
            co za syf,
            o tę linię partyjno-kościelną dbają jakieś zakute łby, bo przecież za "moich" czasów wszystkie warszawskie ośrodki adopcyjne, w tym ośrodek katolicki, na maksa korzystały z możliwości adopcji zagranicznych.

Włosi włosili,
            Kanadyjczycy kandyzowali,
            Francuzi po dzieci fruwali,
            Niemcy germanili i dzieci miały szansę trafić do dobrych domów, do miejsc z godziwymi warunkami...

--
            idę tam, gdzie idę
        • koktajlowe Re: Co powinno sie robić z takimi dziećmi: 04.02.20, 12:04
          "(a czy teraz nie ma adopcji zagranicznych? bo znam kilkoro dzieci, które w ramach takich adopcji znalazły rodziców za granicą; w tym dzieci bardzo chorych właśnie)"

Od chyba 2 lat adopcje zagraniczne zostały praktycznie zablokowane. Ośrodkowi, który specjalizował się w tego typu adopcjach, zostały odebrane te prawa. Aktualnie są dwa OA mające uprawnienia do przeprowadzania adopcji zagranicznych - oba katolickie, co wyklucza dużą część potencjalnych RA.
          Ret